Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Εσωτερική Αναζήτηση – Φιλοσοφία – Επιστήμες

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #771  
Παλιά 06-11-14, 16:25
heretic Ο χρήστης heretic δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-08-2013
Μηνύματα: 1.495
Προεπιλογή

Κι εγώ το ασπάζομαι εν μέρει αυτό, γιατί κυκλοφορούν στα fora και περιστασιακοί αναγνώστες που μπορεί να δημιουργήσουν άποψη για πρόσωπα και καταστάσεις αγνοώντας το ιστορικό. Απλά επαναλαμβάνω το "χαράς το κουράγιο σου" για να σε οπλίσω με θάρρος, μιας και θα αντιμετωπίσεις μια ουσιαστική μετάλλαξη troll, που αναρωτιέμαι αν αυτή τελικά καταρρίπτει την δαρβινική θεωρία ή απλά την επεκτείνει!
Απάντηση με παράθεση
  #772  
Παλιά 06-11-14, 16:29
rados Ο χρήστης rados δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-02-2009
Μηνύματα: 381
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Vassilis_1 Εμφάνιση μηνυμάτων
Α… πληροφοριακά!!!!!!!!!!!! Μα στο ερωτηματολόγιο αγαπητέ rados, δεν τίθεται θέμα «ισχυρών θεωριών», αλλά τίθεται θέμα «αποδεδειγμένων θέσεων».
Λοιπόν, έχει αποδεδειγμένες θέσεις η επιστήμη στα τέσσερα θέματα του ερωτηματολογίου; Αν ναι, παράθεσέ τες αναλυτικά μία, μία.

Να που ήρθε η ώρα να δεις απόδειξη. Εδώ, μετά το Βατερλώ που υπέστη η «επιστήμη», χρησιμοποιήθηκε η επιστημονική μέθοδος “Εις άτοπον απαγωγή” (και όχι μόνο), με το εξής αποδεικτικό συμπέρασμα:
Αγαπητέ Βασίλη, έχοντας δει τον τρόπο που εννοείς τις αποδεδειγμένες θέσεις, οι ισχυρές θεωρίες, ακόμα και οι απλές υποθέσεις της επιστήμης είναι κατά πολύ ποιο αποδεδειγμένες από τις αποδεδειγμένες θέσεις σου.
Δεν θα καταχραστώ την φιλομάθεια σου, και στα τρία που είπα ότι έχουμε απαντήσεις είναι εύκολο να τις βρεις.
Η πολύ ενδιαφέρουσα παραπομπή σου, από όσο βλέπω οδηγεί σε ένα από τα συνήθη βατερλό, που έχεις συνηθίσει να βιώνεις νομίζοντας ότι τα βιώνουν άλλοι.
Η στάση σου αυτή, εάν δεν είσαι τρολάρα, μπορεί να εξηγηθεί από όσο γνωρίζω μόνο με δύο τρόπους. Συνειδητό σπαμάρισαμ ή σοβαρή αδυναμία κατανόησης. Για λόγους συμπάθειας προς το πρόσωπό σου εύχομαι ειλικρινά να συμβαίνει το πρώτο, τρολάρισμα.

Όσο θα συνεχίζεις να επαναλαμβάνεις το γνωστό χαϊκού "Ου με πείσεις, καν με πείσης" είναι μάλλον άσκοπο να προσπαθεί κανείς να σου εξηγήσει ότι η εξελικτική είναι αποδεδειγμένη. Για αυτό και θα μου επιτρέψεις να απαντώ σε σένα με την αρμόζουσα σοβαρότητα.
Απάντηση με παράθεση
  #773  
Παλιά 06-11-14, 17:10
Ευσταθια Ο χρήστης Ευσταθια δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-08-2013
Μηνύματα: 423
Προεπιλογή

Οτι δεν το καταλαβαινουμε ειναι τρολλ.

ΖΗΤΩ Ο ΦΑΣΙΣΜΟΣ !
Απάντηση με παράθεση
  #774  
Παλιά 06-11-14, 18:29
heretic Ο χρήστης heretic δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-08-2013
Μηνύματα: 1.495
Προεπιλογή

Περίεργα πράγματα συμβαίνουν εις την ζούγκλα του metafysiko.gr... Ζωύφια που έχουν λόγο ύπαρξης χάρις στην ατελείωτη ανοχή απέναντι στην ακατάσχετη παπαρολογία, έφτασαν τωρα το θέμα και στην πολιτική ανάλυση. Υπάρχει φασισμός! Είναι τώρα που λές δόκτωρα, σαν να θέλουν τα τσιμπούρια να μιλήσουν για πολιτικά δικαιώματα στο σκύλο που τα κουβαλάει. Αντε τώρα να ανοίξεις συζήτηση με τα τσιμπούρια σου που λές. Και να πείς αυτά εχουν το ένστικτο ότι απο κάπου πρέπει να τραφούν, πλάσματα του Εωσφόρου είναι κι αυτά, όπως όλοι μας. Αυτοί εδώ τι προσφέρουν; Ροκανίζουν απο το εύρος της βάσης δεδομένων ή το διαθέσιμο ευρος του host; Περίεργα πράγματα συμβαινουν!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη heretic : 06-11-14 στις 18:30
Απάντηση με παράθεση
  #775  
Παλιά 06-11-14, 18:58
Ευσταθια Ο χρήστης Ευσταθια δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-08-2013
Μηνύματα: 423
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από heretic Εμφάνιση μηνυμάτων
Περίεργα πράγματα συμβαίνουν εις την ζούγκλα του metafysiko.gr... Ζωύφια που έχουν λόγο ύπαρξης χάρις στην ατελείωτη ανοχή απέναντι στην ακατάσχετη παπαρολογία, έφτασαν τωρα το θέμα και στην πολιτική ανάλυση. Υπάρχει φασισμός! Είναι τώρα που λές δόκτωρα, σαν να θέλουν τα τσιμπούρια να μιλήσουν για πολιτικά δικαιώματα στο σκύλο που τα κουβαλάει. Αντε τώρα να ανοίξεις συζήτηση με τα τσιμπούρια σου που λές. Και να πείς αυτά εχουν το ένστικτο ότι απο κάπου πρέπει να τραφούν, πλάσματα του Εωσφόρου είναι κι αυτά, όπως όλοι μας. Αυτοί εδώ τι προσφέρουν; Ροκανίζουν απο το εύρος της βάσης δεδομένων ή το διαθέσιμο ευρος του host; Περίεργα πράγματα συμβαινουν!
Κοιτα αυτα περι τρολλ και Don't feed the troll , και το χομπι μου ειναι να ξεφευγω απο τον κανονα, D. F. T. T., ειναι απαντησεις Κασιδιαρη στην συνεδριαση της βουλης.

Αυτες οι απαντησεις ειναι συναισθηματικες αντιδρασεις και δηλωνουν ανικανοτητα ως προς το επιπεδο της ερωτησης.

Η απαντηση μου δεν ειχε περιεχομενο συναισθηματικο.

Οι συναισθηματικες αντιδρασεις, ειναι δηλωσεις Ηττας.

Ακομα ομως και η Ηττα χρειαζεται κοτσια για να την αποδεχτεις.
Απάντηση με παράθεση
  #776  
Παλιά 06-11-14, 19:03
Το avatar του χρήστη xtabay
xtabay Ο χρήστης xtabay δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-07-2012
Μηνύματα: 615
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Ευσταθια Εμφάνιση μηνυμάτων
Οτι δεν το καταλαβαινουμε ειναι τρολλ.

ΖΗΤΩ Ο ΦΑΣΙΣΜΟΣ !
Ευσταθια!!!!
Απο τα πρώτα σου μηνύματα σου ζητήθηκε απο τουλάχιστον δυο άτομα να απλοποιήσεις το ύφος σου και εσυ δεν έκανες καμία απολύτως προσπάθεια γι αυτο. Το συμπέρασμα που βγαίνει λοιπόν ειναι οτι ΔΕΝ βρίσκεσαι εδω μέσα για να επικοινωνήσεις και για να ανταλλάξεις απόψεις. Μην θίγεσαι όταν σου την λένε λοιπόν ....
Απάντηση με παράθεση
  #777  
Παλιά 06-11-14, 19:07
Ευσταθια Ο χρήστης Ευσταθια δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-08-2013
Μηνύματα: 423
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από xtabay Εμφάνιση μηνυμάτων
Ευσταθια!!!!
Απο τα πρώτα σου μηνύματα σου ζητήθηκε απο τουλάχιστον δυο άτομα να απλοποιήσεις το ύφος σου και εσυ δεν έκανες καμία απολύτως προσπάθεια γι αυτο. Το συμπέρασμα που βγαίνει λοιπόν ειναι οτι ΔΕΝ βρίσκεσαι εδω μέσα για να επικοινωνήσεις και για να ανταλλάξεις απόψεις. Μην θίγεσαι όταν σου την λένε λοιπόν ....
Να απλοποιησω . Δεν εχω προβλημα οταν μου το ζητουν ευγενικα. Οχι ομως μου το παιζεις καμποσος και ταχα αλανθαστος και στην πρωτη δυσκολια :

D. F. T. T.
Απάντηση με παράθεση
  #778  
Παλιά 06-11-14, 19:22
heretic Ο χρήστης heretic δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-08-2013
Μηνύματα: 1.495
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από xtabay Εμφάνιση μηνυμάτων
Ευσταθια!!!!
Απο τα πρώτα σου μηνύματα σου ζητήθηκε απο τουλάχιστον δυο άτομα να απλοποιήσεις το ύφος σου και εσυ δεν έκανες καμία απολύτως προσπάθεια γι αυτο. Το συμπέρασμα που βγαίνει λοιπόν ειναι οτι ΔΕΝ βρίσκεσαι εδω μέσα για να επικοινωνήσεις και για να ανταλλάξεις απόψεις. Μην θίγεσαι όταν σου την λένε λοιπόν ....
Μα το απλοποίησε το ύφος της xtabay. Πιο απλό δεν γινότανε, και οταν τραβήχτηκε ο μπερντές απο την καλύβα, φάνηκε το εσωτερικό:


Ασε γιατι εσυ ενημερωνεσαι απο το σκατοδοχειο του terrrrapaparies. Οσο για τις δημοσιευσεις σου δεν εχεις αποψη . Μονο παραπομπες σε ιστοσελιδες.

Και ποτε θα σταματησει αυτο;

Οταν βρεθει καποιος να με αντιμετωπισει...εξυπνος σαν τον αβαταραραρραρα

και με γνωσεις εσωτερισμου οπως heretic.

Ο heretic ειναι αυτος που συνομιλει με τον Θεο ΣΑΤΑΝ και μαλιστα αυτος ο Θεος επειδη ειναι πολυ χεστης Θεος, στελνει τριτοκλασατα δαιμονια , για να αντιμετωπισουν μια ανυπερασπιστη υπαρξη σαν την δικη μου.

Το θεμα ειναι οτι εχω χεσμενους τους θεους σας και κανω τη πλακα μου μια χαρα.

κανεις δεν μπορει να με διωξει !


και

Και κατι τελυταιο .
Δεν εχω καποιο προβλημα με κανενα σας. Ουτε μου στοιχιζει κατι το να αντιμιλαω.

Ηλικρινα , ειναι ενα θεωρητικο παιχνιδι νοημοσυνης που παιζω στα διαφορα φορουμς . Κατι σαν ηλεκτρονικο παιχνιδι για να δωσω να καταλαβεις. Αυτα που λεμε εδω περα , πρεπει να εχουμε την συναισθηση οτι δεν εχουν επιδρασεις ουσιαστικες για την πραγματικη ζωη μας,, περα απο την ψυχαγωγια φυσικα , ισως και καποιους θεωρητικους προβληματισμους.

Αλλα ειναι ευκαιρια για τον καθε επιδοξο παιχτη να παιζει καλα και να κερδιζει...


Πιο ξεκάθαρο δεν γίνεται!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη heretic : 06-11-14 στις 19:23
Απάντηση με παράθεση
  #779  
Παλιά 06-11-14, 19:23
Το avatar του χρήστη Old Guard Grenadier
Old Guard Grenadier Ο χρήστης Old Guard Grenadier δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-03-2013
Μηνύματα: 164
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Pholarchos Εμφάνιση μηνυμάτων
Δε το πιάνεις, δε το πιάνεις. Τα θρησκευτικά βιβλία συστήνουν τρόπο ζωής. Το εμπιστεύεται (το πιστεύει) κανείς το βιβλίο όταν εφαρμόζει τα γραμμένα βλέποντας πως ο τρόπος ζωής που συστήνουν είναι ωφέλιμος και χρήσιμος όπως το υπόσχονται (ή αν δεν το βλέπει τον απορρίπτει, αλλά όχι πριν τον εφαρμόσει.)

Το επιχείρημά σου είναι άσχετο. Ο Σάουρον απλούστατα δεν αποτελεί πρόταση (για να κάνω μια αναλογία ο Κθούλου που έχει αποτελέσει πρόταση έχει βρει οπαδούς - συνήθως ανάμεσα σε εύπιστους που σαν εξυπνοπούλια απορρίπτους (χωρίς να εφαρμόσουν πιο παραδοσιακά βιβλία) και πιάνονται απ'τη μύτη τελικά..

Και για να μη νιώθεις άνετα να χρησιμοποιείς αναληθή στοιχεία: δεν υπάρχει θρησκευτικό βιβλίο στον κόσμο "που έγραψαν 5 βοσκοί σε ένα βιβλίο 3 χιλιάδες χρόνια πριν" παρασύρεσαι και προσπαθείς να 'καταπολεμήσεις' τη θρησκεία με ψεύτικα και άσχετα επιχειρήματα.
Λάθος φίλε μου δεν έχω τίποτα με τον τρόπο ζωής που διδάσκουν οι θρησκείες, με εξαίρεση μερικά διαμάντια όπως: χτύπα την γυναίκα σου αν δεν σε υπακούει ή σκότωνε τους απίστους. Τον Σάουρον γιατί τον απορρίπτεις δηλαδή? μπορεί και να υπήρξε(χρησιμοποιώ αυτό το παράδειγμα σαν υπερβολή,οκ?).Τώρα για το ποιος έγραψε τα βιβλία ε δεν μου φαίνεσαι για άνθρωπος που πιστεύει πως τα ιερά κείμενα της κάθε θρησκείας έπεσαν από τον ουρανό.
__________________
Nothing is true, Everything is permitted

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Old Guard Grenadier : 06-11-14 στις 19:31
Απάντηση με παράθεση
  #780  
Παλιά 06-11-14, 19:28
Ευσταθια Ο χρήστης Ευσταθια δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-08-2013
Μηνύματα: 423
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από heretic Εμφάνιση μηνυμάτων
Μα το απλοποίησε το ύφος της xtabay. Πιο απλό δεν γινότανε, και οταν τραβήχτηκε ο μπερντές απο την καλύβα, φάνηκε το εσωτερικό:


Ασε γιατι εσυ ενημερωνεσαι απο το σκατοδοχειο του terrrrapaparies. Οσο για τις δημοσιευσεις σου δεν εχεις αποψη . Μονο παραπομπες σε ιστοσελιδες.

Και ποτε θα σταματησει αυτο;

Οταν βρεθει καποιος να με αντιμετωπισει...εξυπνος σαν τον αβαταραραρραρα

και με γνωσεις εσωτερισμου οπως heretic.

Ο heretic ειναι αυτος που συνομιλει με τον Θεο ΣΑΤΑΝ και μαλιστα αυτος ο Θεος επειδη ειναι πολυ χεστης Θεος, στελνει τριτοκλασατα δαιμονια , για να αντιμετωπισουν μια ανυπερασπιστη υπαρξη σαν την δικη μου.

Το θεμα ειναι οτι εχω χεσμενους τους θεους σας και κανω τη πλακα μου μια χαρα.

κανεις δεν μπορει να με διωξει !


και

Και κατι τελυταιο .
Δεν εχω καποιο προβλημα με κανενα σας. Ουτε μου στοιχιζει κατι το να αντιμιλαω.

Ηλικρινα , ειναι ενα θεωρητικο παιχνιδι νοημοσυνης που παιζω στα διαφορα φορουμς . Κατι σαν ηλεκτρονικο παιχνιδι για να δωσω να καταλαβεις. Αυτα που λεμε εδω περα , πρεπει να εχουμε την συναισθηση οτι δεν εχουν επιδρασεις ουσιαστικες για την πραγματικη ζωη μας,, περα απο την ψυχαγωγια φυσικα , ισως και καποιους θεωρητικους προβληματισμους.

Αλλα ειναι ευκαιρια για τον καθε επιδοξο παιχτη να παιζει καλα και να κερδιζει...


Πιο ξεκάθαρο δεν γίνεται!
Ναι . Αυτο το πραγμα λεω.

Αυτες οι απαντησεις, ειναι αναφορες απο αλλη χρονικη ακολουθια και δηλωνουν εμπαθεια.

Ειναι συναισθηματικες αντιδρασεις που επειδη δεν μπορουν να βρουν πραγματικο περιεχομενο στο παρον σταδιο του διαλογου, αποτελουν κακοφωνια και ανακαλουνται ατακτα απο ασχετες παρελθοντικες στιγμες.

Μην το συνεχιζουμε αλλο.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 05:39.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.