Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Εσωτερική Αναζήτηση – Φιλοσοφία – Επιστήμες

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #81  
Παλιά 21-06-13, 23:11
Το avatar του χρήστη biki
biki Ο χρήστης biki δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-05-2013
Μηνύματα: 112
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από naeb Εμφάνιση μηνυμάτων
Είναι εύκολο να δεις τον φανατισμό σε τρίτους, θέλει όμως κότσια για να τον δεις στον εαυτό σου. Εκεί για εμένα ξεχωρίζει το πρόβατο απο το λιοντάρι όποιον -ισμό και αν πρεσβεύει
Συμφωνω μαζί σου απόλυτα. Και αν αυτό πάει για μένα( που προφανώς για μένα πάει αφού ποσταρες δική μου φράση) πρέπει να τονίσω κάτι που ειπα και σε προηγούμενο μνμ μου. Προσωπικα δεν ασπάζομαι τπτ προς το παρόν. Απλός ψάχνω τα πάντα από παντού και βγάζω συμπεράσματα.. αν έχεις αντίθετη άποψη η βλέπεις τον οποιοδήποτε φανατισμό μέσα στις λέξεις μου θα ήθελα πραγματικά να το ακούσω. Δεν το λεω ειρωνικά , αλήθεια πιστεύω πως μέσα από τη γνώμη κάποιου αλλού και μέσα από την προσωπική αυτογνωσία γινόμαστε καλύτεροι άνθρωποι και εξελισσομαστε. Αν λοιπόν βλέπεις κάτι που δεν αντιλαμβάνομαι ακόμα καλό θα ηταν να μου το πεις
Απάντηση με παράθεση
  #82  
Παλιά 21-06-13, 23:26
naeb Ο χρήστης naeb δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-04-2009
Μηνύματα: 557
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από biki Εμφάνιση μηνυμάτων
αν αυτό πάει για μένα( που προφανώς για μένα πάει αφού ποσταρες δική μου φράση)
πάει γενικά
__________________
"I maintain that Truth is a pathless land, and you cannot approach it by any path whatsoever, by any religion, by any sect. That is my point of view, and I adhere to that absolutely and unconditionally."
Απάντηση με παράθεση
  #83  
Παλιά 21-06-13, 23:29
Το avatar του χρήστη anna.
anna. Ο χρήστης anna. δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-01-2013
Μηνύματα: 595
Προεπιλογή

Εμείς οι δυο κάποια στιγμη θα συμφωνήσουμε. Εστω και σε κάτι.
Απάντηση με παράθεση
  #84  
Παλιά 22-06-13, 16:37
Vassilis_1 Ο χρήστης Vassilis_1 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-04-2013
Μηνύματα: 686
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από biki Εμφάνιση μηνυμάτων
Έχουν περάσει πάνω απο 2000 χρόνια από την έναρξη του χριστιανισμού...δεν μπορείς να εισαι σιγουρος για το αν τα βιβλία κλπ δεν αλλοιώθηκαν με το πέρασμα των χρόνων από ανθρώπους.
Μα, το βιβλίο της Γένεσης στο οποίο περιγράφεται η δημιουργία των πρωτόπλαστων και γενικά των πάντων, δεν είναι αποδεκτό μόνο από τους Χριστιανούς, είναι αποδεκτό και από τους Εβραίους, οι οποίοι, εκτός εξαιρέσεων, δεν έχουν αποδεχθεί τον Χριστιανισμό.
Παράθεση:
Το ότι καταρρίπτεις την μια θεωρία δεν συμενει κιόλας ότι αυτόματα αληθεύει η άλλη.
Η περιγραφή της Αγίας Γραφής, δεν είναι θεωρία αλλά βεβαιότητα αποδεδειγμένη.
Και σε ένα βεβαιωμένο γεγονός οποιαδήποτε θεωρία και να αντιπαραθέσεις, αυτή η θεωρία θα έχει την ίδια τύχη με αυτήν της εξέλιξης. Δηλαδή της κατάρριψης.
Παράθεση:
Το να είσαι απόλυτος είναι λάθος..
Είμαι απόλυτος, ότι ο ήλιος βγαίνει από την ανατολή. Μήπως κάνω λάθος;

Λοιπόν, όπως δεν κάνω λάθος, καθώς είμαι απόλυτος για το ότι ο ήλιος βγαίνει από την ανατολή, διότι το γεγονός αυτό το βλέπω με τα ίδια μου τα μάτια, το ίδιο, δεν κάνω λάθος καθώς είμαι απόλυτος ότι είμαστε δημιουργήματα του Θεού, διότι η περιγραφή της Αγίας Γραφής, είναι γεγονός αποδεδειγμένο το οποίο βλέπω με τα ίδια μου τα μάτια.

Ας παρατεθούν πάλι τα παρακάτω, τα οποία ΔΕΝ αφήνουν περιθώρια αμφισβήτησης της Αγίας γραφής.

Βλέπουμε όλη τη ζωντανή ύπαρξη (με εξαίρεση τον άνθρωπο) με κοινό γνώρισμα, μιας χαμηλής στάθμης διανόησης και επικοινωνίας.
Ένα ΜΟΝΟ ον με εξέχοντα προσόντα (διανοητικά και επικοινωνίας) = ο άνθρωπος!!!
Ενώ αν ίσχυε η εξέλιξη, θα βλέπαμε οπωσδήποτε και ορισμένα άλλα όντα με διαφορετική μορφή μεταξύ τους και με τον άνθρωπο, έχοντα όμως τα ίδια ακριβώς εξέχοντα προσόντα (διανοητικά και επικοινωνίας) όπως έχει ο άνθρωπος. Τα δεδομένα αυτά ανατρέπουν τη θεωρία της εξέλιξης και αποδεικνύουν την περιγραφή της Αγίας Γραφής. Η οποία εμφανίζει το Θεό να δημιουργεί ΟΛΗ την εκτός του ανθρώπου ζωντανή ύπαρξη με ένα ορισμένο τρόπο.
Ενώ τον άνθρωπο, την κορωνίδα της δημιουργίας του, τον δημιουργεί με τελείως διαφορετικό τρόπο. Με συνέπεια να έχει τα τελείως διαφορετικά και ΜΟΝΑΔΙΚΑ χαρακτηριστικά του.
Απάντηση με παράθεση
  #85  
Παλιά 22-06-13, 16:54
Το avatar του χρήστη biki
biki Ο χρήστης biki δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-05-2013
Μηνύματα: 112
Προεπιλογή

Λοιπόν λοιπόν.. καταρχάς το οτι είναι αποδεκτό και από τους εβραίους δεν αποδεικνύει κάτι. Κατά δεύτερον πως έφτασαν ολα αυτά στα χέρια μας; ποιος ποιοι τ είπαν και τα γραψαν; και πως μπορείς να είσαι σίγουρος ότι δεν αλλοιώθηκε το περιεχόμενο με το πέρας του χρόνου; επιπλέον εφόσον αποδέχεσαι τον Αδάμ και την Εύα αποδέχεσαι και τη Λίλιθ. Η μήπως δεν την έχεις ακουστά τη Λίλιθ..; ακόμα για εξιγισε μου πως γίνετε ένας τόσο καλός και αγαθός θεός να τιμωρεί τα μεγαλύτερα δημιουργήματα του ( Λίλιθ Αδάμ Εύα) εξοριζιντας τα αφού δεν έχει ούτε μίσος ούτε εκδικητικότητα ως ύπαρξη ανώτερη των πάντων που είναι. Και πως γίνετε να μην γνώριζε για τις παραπλανισεις του σατανά προς τους προτοπλαστους αφού είναι πανταχού παρόν και γνωρίζει τα πάντα..; έχω πολλές τέτοιες ερωτήσεις τρύπες της χριστιανικής θρησκείας. Μπορείς να απαντήσεις σε ολα αυτά..;
Και να απαντήσεις και στην Άννα.
Απάντηση με παράθεση
  #86  
Παλιά 22-06-13, 17:13
Το avatar του χρήστη Old Guard Grenadier
Old Guard Grenadier Ο χρήστης Old Guard Grenadier δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-03-2013
Μηνύματα: 164
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από biki Εμφάνιση μηνυμάτων
ακόμα για εξιγισε μου πως γίνετε ένας τόσο καλός και αγαθός θεός να τιμωρεί τα μεγαλύτερα δημιουργήματα του ( Λίλιθ Αδάμ Εύα) εξοριζιντας τα αφού δεν έχει ούτε μίσος ούτε εκδικητικότητα ως ύπαρξη ανώτερη των πάντων που είναι. Και πως γίνετε να μην γνώριζε για τις παραπλανισεις του σατανά προς τους προτοπλαστους αφού είναι πανταχού παρόν και γνωρίζει τα πάντα..;
Μην κάνεις τέτοιες ερωτήσεις, θα έχεις πονοκέφαλο αν προσπαθείς να τις απαντήσεις. Το λέω αυτό από προσωπική εμπειρία, αφού εδώ και χρόνια προσπαθώ να βρω απαντήσεις σε αυτές τις "τρύπες". Το θέμα είναι ότι ο Θεός γνωρίζει τα πάντα σε παρελθόν, παρόν και μέλλον οπότε και για τις παραπλανήσεις και για την πτώση του Εωσφόρου, καθώς όμως ο τρόπος του Θεού είναι τέλειος....... Ακόμα και στο πανταχού παρόν υπάρχει "τρύπα" αφού η κόλαση περιγράφεται σαν ένα μέρος όπου δεν υπάρχει ο Θεός

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Vassilis_1 Εμφάνιση μηνυμάτων
Η περιγραφή της Αγίας Γραφής, δεν είναι θεωρία αλλά βεβαιότητα αποδεδειγμένη.
Πως αποδεδειγμένη; Έχεις απτές αποδείξεις; Αν ναι μοιράσου τις με μας... Διότι η επιστήμη έχει αποδείξεις για την εξέλιξη...
__________________
Nothing is true, Everything is permitted
Απάντηση με παράθεση
  #87  
Παλιά 22-06-13, 17:33
Το avatar του χρήστη biki
biki Ο χρήστης biki δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-05-2013
Μηνύματα: 112
Προεπιλογή

[QUOTE=Old Guard Grenadier;104592]Μην κάνεις τέτοιες ερωτήσεις, θα έχεις πονοκέφαλο αν προσπαθείς να τις απαντήσεις. Το λέω αυτό από προσωπική εμπειρία, αφού εδώ και χρόνια προσπαθώ να βρω απαντήσεις σε αυτές τις "τρύπες". Το θέμα είναι ότι ο Θεός γνωρίζει τα πάντα σε παρελθόν, παρόν και μέλλον οπότε και για τις παραπλανήσεις και για την πτώση του Εωσφόρου, καθώς όμως ο τρόπος του Θεού είναι τέλειος....... Ακόμα και στο πανταχού παρόν υπάρχει "τρύπα" αφού η κόλαση περιγράφεται σαν ένα μέρος όπου δεν υπάρχει ο Θεός


Όλη η θρησκεία αυτή έχει τρύπες. Το θεμα ειναι ότι ο Βασίλης μας λέει ότι είναι βέβαιος για την ύπαρξη του χριστιανικου θεού, συνεπώς έχει αποδείξεις και βέβαια θα τις έχει καλιψει αυτές τις τρύπες. Τον ρωτάω λοιπόν για να μας διαφωτίσει και εμάς..!
Όσο για τις αποδείξεις που ζητάς απάντησε σαφέστατα ο άνθρωπος..! Είπε είδη ότι κατεριψε την θεωρία της εξέλιξης οποτε αυτό είναι η απόδειξη που επαληθεύει τα γραφομενα του χριστιανισμού..! Μα τι άλλο θες πια άνθρωπε μου..! Τι δεν καταλαβαίνεις..!; ( : p )
Απάντηση με παράθεση
  #88  
Παλιά 22-06-13, 19:00
Το avatar του χρήστη xtabay
xtabay Ο χρήστης xtabay δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-07-2012
Μηνύματα: 615
Προεπιλογή

Επίσης πες μας και σε ποια αμερικανοφερτη οργάνωση δημιουργιστων ανήκεις για να μιλήσουμε και με ανοιχτά χαρτιά
Απάντηση με παράθεση
  #89  
Παλιά 24-06-13, 16:27
Vassilis_1 Ο χρήστης Vassilis_1 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-04-2013
Μηνύματα: 686
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Old Guard Grenadier Εμφάνιση μηνυμάτων
...η επιστήμη έχει αποδείξεις για την εξέλιξη...
Σαν αυτήν;
Παράθεση:
Σύμφωνα με μια έρευνα που διεξήχθη στις ΗΠΑ, κινητήριος δύναμη για την αύξηση του εγκεφάλου του αυστραλοπίθηκου (απ' όπου προήλθε ο homo habilis/erectus /sapiens klp) ήταν ο κοινωνικός ανταγωνισμός…
Ξέρεις, με τέτοιου είδους «αποδείξεις» γελάει και το παρδαλό κατσίκι!!!

Παράθεση:
Πως αποδεδειγμένη;(= Η Αγία Γραφή) Έχεις απτές αποδείξεις;
Βεβαιότατα!!! Όλη η ζωντανή ύπαρξη (με εξαίρεση τον άνθρωπο) με κοινό γνώρισμα, μιας χαμηλής στάθμης διανόησης και επικοινωνίας.
Ένα ΜΟΝΟ ον με εξέχοντα προσόντα (διανοητικά και επικοινωνίας) = ο άνθρωπος!!!
Ενώ αν ίσχυε η εξέλιξη, θα βλέπαμε οπωσδήποτε και ορισμένα άλλα όντα με διαφορετική μορφή μεταξύ τους και με τον άνθρωπο, έχοντα όμως τα ίδια ακριβώς εξέχοντα προσόντα (διανοητικά και επικοινωνίας) όπως έχει ο άνθρωπος. Τα δεδομένα αυτά ανατρέπουν τη θεωρία της εξέλιξης και αποδεικνύουν την περιγραφή της Αγίας Γραφής.
Λοιπόν όπως αντιλαμβάνεσαι, η απόδειξη της περιγραφής της Αγίας Γραφής είναι πεπληρωμένη.
Απάντηση με παράθεση
  #90  
Παλιά 24-06-13, 18:48
Το avatar του χρήστη biki
biki Ο χρήστης biki δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-05-2013
Μηνύματα: 112
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Vassilis_1 Εμφάνιση μηνυμάτων
Σαν αυτήν;

Ξέρεις, με τέτοιου είδους «αποδείξεις» γελάει και το παρδαλό κατσίκι!!!


Βεβαιότατα!!! Όλη η ζωντανή ύπαρξη (με εξαίρεση τον άνθρωπο) με κοινό γνώρισμα, μιας χαμηλής στάθμης διανόησης και επικοινωνίας.
Ένα ΜΟΝΟ ον με εξέχοντα προσόντα (διανοητικά και επικοινωνίας) = ο άνθρωπος!!!
Ενώ αν ίσχυε η εξέλιξη, θα βλέπαμε οπωσδήποτε και ορισμένα άλλα όντα με διαφορετική μορφή μεταξύ τους και με τον άνθρωπο, έχοντα όμως τα ίδια ακριβώς εξέχοντα προσόντα (διανοητικά και επικοινωνίας) όπως έχει ο άνθρωπος. Τα δεδομένα αυτά ανατρέπουν τη θεωρία της εξέλιξης και αποδεικνύουν την περιγραφή της Αγίας Γραφής.
Λοιπόν όπως αντιλαμβάνεσαι, η απόδειξη της περιγραφής της Αγίας Γραφής είναι πεπληρωμένη.

Και τι γίνετε με τις τρύπες της θρησκείας σου..; τις καλιψες η μόνο ότι μας βολεύει βλέπουμε..;;


ΠΑΝΤΗΣΕ ΣΤΗΝ ΕΡΩΤΗΣΗ ΤΗΣ ΑΝΝΑΣ. ΓΙΑΤΙ ΜΠΑΙΝΕΙΣ ΣΕ ΟΛΑ ΤΑ ΦΟΡΟΥΜ ΚΑΙ ΚΑΝΕΙΣ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΕΡΩΤΗΣΗ;;
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 04:08.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.