Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Εσωτερική Αναζήτηση – Φιλοσοφία – Επιστήμες

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #971  
Παλιά 19-11-14, 01:23
Το avatar του χρήστη libero
libero Ο χρήστης libero δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-06-2008
Περιοχή: ...πολη
Μηνύματα: 247
Προεπιλογή

Για ποιόν τον πέρασες esmike; Για κανέναν....
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από heretic Εμφάνιση μηνυμάτων
όχι και τόσο έξυπνος θρασύδειλος, που κρύβεται πίσω από το πληκτρολόγιό του και τις αμολάει στο ίντερνετ εκ τους ασφαλούς.
ε;;;
Θα σχολιάσει, μην αγχώνεσαι.
__________________
Ubi Dubium, Ibi Libertas

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη libero : 19-11-14 στις 01:24
Απάντηση με παράθεση
  #972  
Παλιά 19-11-14, 05:48
Το avatar του χρήστη xtabay
xtabay Ο χρήστης xtabay δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-07-2012
Μηνύματα: 615
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από heretic Εμφάνιση μηνυμάτων
esmike, εξ ορισμού το άρθρο που παραθέτεις γράφει μπούρδες.
heretic, το άρθρο του esmike γράφει ακριβώς τα ίδια με αυτό που εσύ παρέθεσες , μόνο που είναι πιο εκλαϊκευμένο.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από heretic Εμφάνιση μηνυμάτων
Καμαρώστε αγνωστικιστές. Επειδή κάτι αδυνατούμε να το συλλάβουμε σήμερα, το απορρίπτουμε εντελώς και ακολουθούμε την πεπατημένη. Ποιά είναι αυτή; Το σύμπαν υπήρχε από πάντοτε. Τι πρωτότυπο! Ύποπτες θεωρούνται οι μπούρδες των ημιμαθών. Εγώ λέω να καταργήσουμε τον απειροστικό λογισμό. Ύποπτος είναι κι αυτός!
Το ξυράφι του Όκκαμ σου λέει κάτι;

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από heretic Εμφάνιση μηνυμάτων
Από που προκύπτει ότι η μεγάλη έκρηξη είναι μυστικιστικό συμβάν; Απάντηση: Επειδή την χρησιμοποιούν και οι θεολόγοι: Fiat Lux! Εδω έχουμε τον μηδενισμό του άλλου άκρου. Επειδή κάτι βολεύει τους θεϊστές, να πάμε να βρούμε ότι να 'ναι για να τους αποκλείσουμε.
Μόνος σου ρωτάς , μόνος σου απαντάς...Σου λέει ο άνθρωπος οτι πριν το ΒΒ η ύλη υποτίθεται οτι βρισκόταν σε μία κατάσταση την οποία προκειμένου να την περιγράψει κανείς καταλήγει σε περισσότερα προβλήματα από αυτά τα οποία λύνει. Έτσι προτάθηκε η θεωρία του qssc η οποία παρακάμπτει αυτά τα προβλήματα και εξηγεί κάποια φαινόμενα. Δεν υποστήριξε κανείς οτι αποδείχθηκε κάτι , απλά παρουσιάζεται σαν ένας προσανατολισμός των ερευνών που γίνονται επάνω στο θέμα. Τώρα , το συμπέρασμά σου σχετικά με τους θεολόγους μόνο φαιδρό μπορώ να το χαρακτηρίσω.

Στο κάτω κάτω της γραφής, χαμήλωσε και λίγο τους τόνους σου. Τουλάχιστον τα τελευταία 200(?) μηνύματά σου είναι σκέτος αφορισμός και ουσία μηδέν. Και σαν να μην φτάνει μόνο αυτό , όταν σου ζητάμε να υποστηρίξεις τις απόψεις σου με πιο ουσιαστικά επιχειρήματα μας την λές και απο πάνω.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από libero Εμφάνιση μηνυμάτων
Θα σχολιάσει, μην αγχώνεσαι.
Άμα το κάνει... εγώ θα πάω για ενεργειακή θεραπεία στον Πασχαλίδη...
Απάντηση με παράθεση
  #973  
Παλιά 19-11-14, 06:48
Χρίστος Έλ Ο χρήστης Χρίστος Έλ δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 11-08-2014
Μηνύματα: 1.497
Προεπιλογή

Η πρώτη και εξωφρενική θεωρία της εξέλιξης(χωρίς την παρέμβαση, τον έλεγχο και την φροντίδα ενός κατασκευαστή) βασίζεται στην αναρχική άρνηση λατρείας ενός προσωπικού Θεού και στην "αυτοοργάνωση".

Ακόμη και αν οι αναρχικοί κατανοούν βαθιά μέσα τους πως η εξέλιξη μιας μηχανής χωρίς κατασκευαστή είναι κάτι βλακώδες και απίθανο, δεν θέλουν να σκεφθούν πως ο άνθρωπος έχει κατασκευαστή για να μην αποδίδουν λατρεία πουθενά. Και όμως ο υλισμός στον οποίο πιστεύουν εξυπηρετεί την λατρεία της σάρκας, οπότε ας μην καυχώνται πολύ για την αναρχία τους. Είναι και αυτοί δούλοι της σαρκός.

Όποιος αναρχικός δεχθεί Θεό με αυτή την απίστευτη θεωρία, τον κάνει να φαίνεται σαν ένα αναίσθητο και αδιάφορο ον που παρατάει ένα χάος, αφήνοντας το να αυτοοργανωθεί και να μετατραπεί σε κόσμο μόνο του! Σαν να ήθελε ο Θεός να μην γίνει Πατέρας και τα παιδιά του να είναι αναρχικά που δεν θα αναγνωρίζουν κανένα. Σε αυτήν την περίπτωση δεν μπορούμε να μιλάμε για ΕΡΓΑ του Θεού, αλλά για έργα των...τυχαίων μεταλλάξεων και της ... φυσικής επιλογής.

Αλλά συνήθως οι περισσότεροι αναρχικοί αν είναι να δεχθούν κάτι σαν Θεό, θα προτιμήσουν να δεχθούν κάτι απρόσωπο, την ίδια την ύλη, το ΧΑΟΣ. Ο πανθεισμός τους χαιδεύει τα αυτιά.

//////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////

Κάποια άλλη θεωρία εξέλιξης που δέχεται την παρέμβαση ενός Θεού για να εξελίξει τα έργα Του, Τον παρουσιάζει σαν έναν ατελή Θεό που δεν μπορεί να δημιουργήσει κάτι μια και καλή, αλλά κάνει συνεχώς αναβαθμίσεις και μετατροπές στα έργα Του όπως ο ατελής άνθρωπος. Ένας Θεός χωρίς παντογνωσία...που μαθαίνει από τα λάθη του και φτιάχνει συνεχώς κάτι καινούργιο και καλύτερο.

/////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////

Συμπέρασμα. Οποιαδήποτε θεωρία βιολογικής εξέλιξης είναι ΕΝΤΕΛΩΣ ΑΝΤΙΘΕΤΗ με τον τέλειο Θεό της Βίβλου.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Χρίστος Έλ : 19-11-14 στις 06:55
Απάντηση με παράθεση
  #974  
Παλιά 19-11-14, 08:37
heretic Ο χρήστης heretic δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-08-2013
Μηνύματα: 1.495
Προεπιλογή

1) Καταρχην δεν ειμαι δικο σου.

Σχήμα λόγου είναι. Αυτό έλειπε!

2) . Το αρθρο δεν ειναι δικο μου. Ειναι του admin του Physicsgg

Δεν το κουβάλησε ο admin του Phyicsgg εδω μέσα, εσυ το έφερες

3) Απευθυνομουν στον Βασιλη, και οχι σε σενα με την παραπομπη .

Και εγω απευθυνόμουν σε σένα κι οχι στον Βασίλη

4) Η παρακατω απαντηση σου, προοριζεται για τον admin του physicsgg και οχι για μενα. ΔΕΝ εγραψα εγω το αρθρο

Είναι προφανές οτι δεν θα μπορούσες να γράψεις άρθρο, δεν χρειάζεται να το γράψις 10 φορρές. Στο που απαντάω είναι δικό μου θέμα

5) Δεν εισαι φυσικος.

6) Εισαι <<τεχνικος υπολογιστων>>.

Κι εσύ είσαι οικοδομικό υλκό και εξάρτημα κινητήρα σε βλάβη. Αν θέλεις αποδείξεις πες μου το.

7) Εξακολουθω να περιμενω το σχολιο σου στον χωρο της ιστοσελιδας physicsgg , αν σου εχει απομεινει ελαχιστη αξιοπρεπεια ακομα. (στην θεση σου θα δεχομουν την προκληση , γιατι εγω εχω αξιοπρεπεια και κοτσια)

Δεν μου έχει απομείνει τίποτα, θα μου δώσεις λίγη απο την δική σου;


8) Αν δεν απαντησεις στον ιστοτοπο Physicsgg τοτε :


9) To να εισαι πιτσαδορος δεν ειναι κατακριτεο. Κατακριτεο ειναι να μην εισαι ουτε καν αυτο που δηλωνεις οτι <<εισαι>>, και επισης να μην εχεις αξιοπρεπεια.

Δεν είναι κατακριτέο να είσαι πιτσαδόρος. Είναι μια αξιοπρεπής δουλειά. Κατακριτέο είναι να το παίζεις επιστήμονας και γυρίζεις στα φόρουμ και να γράφεις μπουρδες. Ειδικά οταν είσαι του δημοτικού, τότε γίνεται τραγικό.

ΣΕ ΠΡΟΚΑΛΩ ΝΑ ΣΧΟΛΙΑΣΕΙS ΣΤΟΝ ΙΣΤΟΤΟΠΟ Physicsgg!!![/QUOTE]

Χοροπήδα!
Απάντηση με παράθεση
  #975  
Παλιά 19-11-14, 08:53
heretic Ο χρήστης heretic δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-08-2013
Μηνύματα: 1.495
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από libero Εμφάνιση μηνυμάτων
Για ποιόν τον πέρασες esmike; Για κανέναν....
ε;;;
Θα σχολιάσει, μην αγχώνεσαι.
Ωπα, τι έγινε πάλι;

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από xtabay Εμφάνιση μηνυμάτων

Στο κάτω κάτω της γραφής, χαμήλωσε και λίγο τους τόνους σου. Τουλάχιστον τα τελευταία 200(?) μηνύματά σου είναι σκέτος αφορισμός και ουσία μηδέν. Και σαν να μην φτάνει μόνο αυτό , όταν σου ζητάμε να υποστηρίξεις τις απόψεις σου με πιο ουσιαστικά επιχειρήματα μας την λές και απο πάνω.


Άμα το κάνει... εγώ θα πάω για ενεργειακή θεραπεία στον Πασχαλίδη...
Ειδικά τα "200 τελευταία μηνύματά" μου είναι ουσιαστικά επιχειρήματα. Αν σου φαινονται "αφορισμοί" είναι επειδή απαντάω στους αφορισμούς που γράφετε οι συγκεκριμένοι. Είδες πως φαίνονται αυτά που γράφετε όταν τα διαβάζετε απο άλλους;

btw δεν θα είναι και άσχημο να περάσεις απο τον Πασχαλίδη. Μπορεί να σου φύγει το hating style που έχεις

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη heretic : 19-11-14 στις 09:22
Απάντηση με παράθεση
  #976  
Παλιά 19-11-14, 10:15
Bernie Rico Jr Ο χρήστης Bernie Rico Jr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-11-2007
Μηνύματα: 696
Προεπιλογή

Και για να χαλαρώσω λίγο τα πράγματα ξεφέυγοντας από τα στενά όρια της κουβέντα σας, ενδιαφέρον έχει η απόψη του Irvin Yalom παρακάτω (μέρος συνέντευξής του):

- Προτιμάτε έναν ευσπλαχνικό ιερέα ή έναν ψυχρό ψυχοθεραπευτή;

- Εάν ο ιερέας είναι ευσπλαχνικός και σοφός, σίγουρα θα τον προτιμούσα.

πηγή: http://www.kathimerini.gr/792307/art...3iopreph-agaph
Απάντηση με παράθεση
  #977  
Παλιά 19-11-14, 10:20
Pholarchos Ο χρήστης Pholarchos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-09-2004
Μηνύματα: 1.882
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από PUCK Εμφάνιση μηνυμάτων
Εσένα σε καλύπτει αυτό; Και αν ναι, ποια ήταν η αρχική φύση; ήταν αυτό που καταλαβαίνουμε σήμερα ή κάτι άλλο, π.χ. άυλο;
Και τι είναι για σένα η ιστορία με το μήλο που μας έριξε εδώ;
Προσωπικά με καλύπτει στο βαθμό που μας καλύπτουν σήμερα πράγματα στο βαθμό που τα γνωρίζουμε και με τη διαπίστωση ότι προς αυτή την κατεύθυνση, η έρευνά μου, που συνεχίζεται, δε δείχνει να είναι αδιέξοδη. Υπάρχει μια λογική πίσω από αυτό και δε τη βρίσκω πίο αβάσιμη από άλλες. Ίσα ίσα οδηγεί σε απαντήσεις που δημιουργούν λιγότερα ερωτηματικά.
Ποια η αρχική φύση;
Όχι κάτι άυλο αλλά φαίνεται να ήταν (κατά τη αντίληψη αυτή) μια φύση που επέτρεπε να λειτουργούν τα πράγματα χωρίς την "αρπακτικότητα" που σύμπαντος όπως είναι τώρα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Pholarchos : 19-11-14 στις 10:27
Απάντηση με παράθεση
  #978  
Παλιά 19-11-14, 10:27
heretic Ο χρήστης heretic δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-08-2013
Μηνύματα: 1.495
Προεπιλογή

Ο Γιάλομ σε αυτήν την συνέντευξή του θίγει και απαντάει σε πολύ περισσότερα θέματα, απ' όποιο συμπέρασμα βγήκε απο τις ώρες που δαπάνησαν όλοι οσοι έγραψαν σε αυτό το θέμα. Ισως γιατί δεν έχει πέσει ποτέ σε αυτήν την παγίδα.

@xtabay

...και είμαι σίγουρος οτι δεν διάβασες ούτε μια λέξη απο την τεκμηριωμένη επιστημονική δημοσίευση που έδωσα, η οποία αποτελεί έργο επωνύμου φυσικού και οχι κάποιου ανώνυμου που ισχυρίζεται οτι είναι φυσικός. Οι απαντήσεις (που δεν θα σου μεταφέρω) βρισκονται στις σελίδες 24 (μέση) έως το τέλος της 25.

Αυτά τα λίγα απο εμένα και τέρμα, όσον αφορά τον σχολιασμό των γραπτών αυτών που ασχολούνται με την συγγραφή αφορισμών (και προβάλλουν το εγώ τους πάνω στους άλλους).

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη heretic : 19-11-14 στις 11:24
Απάντηση με παράθεση
  #979  
Παλιά 19-11-14, 13:44
esmike Ο χρήστης esmike δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-11-2013
Μηνύματα: 130
Προεπιλογή

Απο heretic - Σήμερα 10:20
<<Αυτά τα λίγα απο εμένα και τέρμα, όσον αφορά τον σχολιασμό των γραπτών αυτών που ασχολούνται με την συγγραφή αφορισμών (και προβάλλουν το εγώ τους πάνω στους άλλους>> ).




Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από heretic - Σημερα 08:30

Κι εσύ είσαι οικοδομικό υλκό και εξάρτημα κινητήρα σε βλάβη. Αν θέλεις αποδείξεις πες μου το.
Περιμενω τις αποδειξεις .
Απάντηση με παράθεση
  #980  
Παλιά 19-11-14, 13:54
Χρίστος Έλ Ο χρήστης Χρίστος Έλ δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 11-08-2014
Μηνύματα: 1.497
Προεπιλογή

Η πρώτη και εξωφρενική θεωρία της εξέλιξης(χωρίς την παρέμβαση, τον έλεγχο και την φροντίδα ενός κατασκευαστή) βασίζεται στην αναρχική άρνηση λατρείας ενός προσωπικού Θεού και στην "αυτοοργάνωση".

Ακόμη και αν οι αναρχικοί κατανοούν βαθιά μέσα τους πως η εξέλιξη μιας μηχανής χωρίς κατασκευαστή είναι κάτι βλακώδες και απίθανο, δεν θέλουν να σκεφθούν πως ο άνθρωπος έχει κατασκευαστή για να μην αποδίδουν λατρεία πουθενά. Και όμως ο υλισμός στον οποίο πιστεύουν εξυπηρετεί την λατρεία της σάρκας, οπότε ας μην καυχώνται πολύ για την αναρχία τους. Είναι και αυτοί δούλοι της σαρκός.

Όποιος αναρχικός δεχθεί Θεό με αυτή την απίστευτη θεωρία, τον κάνει να φαίνεται σαν ένα αναίσθητο και αδιάφορο ον που παρατάει ένα χάος, αφήνοντας το να αυτοοργανωθεί και να μετατραπεί σε κόσμο μόνο του! Σαν να ήθελε ο Θεός να μην γίνει Πατέρας και τα παιδιά του να είναι αναρχικά που δεν θα αναγνωρίζουν κανένα. Σε αυτήν την περίπτωση δεν μπορούμε να μιλάμε για ΕΡΓΑ του Θεού, αλλά για έργα των...τυχαίων μεταλλάξεων και της ... φυσικής επιλογής.

Αλλά συνήθως οι περισσότεροι αναρχικοί αν είναι να δεχθούν κάτι σαν Θεό, θα προτιμήσουν να δεχθούν κάτι απρόσωπο, την ίδια την ύλη, το ΧΑΟΣ. Ο πανθεισμός τους χαιδεύει τα αυτιά.

//////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////

Κάποια άλλη θεωρία εξέλιξης που δέχεται την παρέμβαση ενός Θεού για να εξελίξει τα έργα Του, Τον παρουσιάζει σαν έναν ατελή Θεό που δεν μπορεί να δημιουργήσει κάτι μια και καλή, αλλά κάνει συνεχώς αναβαθμίσεις και μετατροπές στα έργα Του όπως ο ατελής άνθρωπος. Ένας Θεός χωρίς παντογνωσία...που μαθαίνει από τα λάθη του και φτιάχνει συνεχώς κάτι καινούργιο και καλύτερο.

/////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////

Συμπέρασμα. Οποιαδήποτε θεωρία βιολογικής εξέλιξης είναι ΕΝΤΕΛΩΣ ΑΝΤΙΘΕΤΗ με τον τέλειο Θεό της Βίβλου.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 10:31.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.