Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Εσωτερική Αναζήτηση – Φιλοσοφία – Επιστήμες

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #981  
Παλιά 19-11-14, 14:02
heretic Ο χρήστης heretic δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-08-2013
Μηνύματα: 1.495
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από esmike Εμφάνιση μηνυμάτων
Απο heretic - Σήμερα 10:20
<<Αυτά τα λίγα απο εμένα και τέρμα, όσον αφορά τον σχολιασμό των γραπτών αυτών που ασχολούνται με την συγγραφή αφορισμών (και προβάλλουν το εγώ τους πάνω στους άλλους>> ).

Περιμενω τις αποδειξεις .
Πολύ ωραία. Μου αναφέρεις πρώτα εν συντομία το μορφωτικό σου επίπεδο. Το επίσημα πιστοποιημένο εννοώ, γιατί μπορεί να σου έχει δώσει και κανένα πτυχίο νοολόγου ο Φούφουτος. Πρόσεξε, δεν το κάνω για λόγους δυσφήμισης, υπεροπτισμού και άλλων συμπλεγματικών αιτών. Θέλω να ξέρω τι είσαι σε θέση να καταλάβεις από αυτά που γράφω.
Απάντηση με παράθεση
  #982  
Παλιά 19-11-14, 14:44
esmike Ο χρήστης esmike δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-11-2013
Μηνύματα: 130
Προεπιλογή

Παράθεση:
Πολύ ωραία. Μου αναφέρεις πρώτα εν συντομία το μορφωτικό σου επίπεδο. Το επίσημα πιστοποιημένο εννοώ, γιατί μπορεί να σου έχει δώσει και κανένα πτυχίο νοολόγου ο Φούφουτος. Πρόσεξε, δεν το κάνω για λόγους δυσφήμισης, υπεροπτισμού και άλλων συμπλεγματικών αιτών. Θέλω να ξέρω τι είσαι σε θέση να καταλάβεις από αυτά που γράφω.
Σήμερα 13:54
Σε περιμενω στον ιστοτοπο Physicsgg να μας αποδειξεις και να σου αποδειξω το πιστοποιημενο μου/ σου επιπεδο μορφωσης

Εκει θα υπαρχουν και αλλοι πιστοποιημενοι που θα θελουν να συζητησουν μαζι σου και μαζι μου.

Αν εχεις <<πιστοποιημενο μορφωτικο επιπεδο>>,και δεν εχεις <<υπεροπτισμο και αλλες συμπλεγματικες αιτιες>>, δεν εχεις να φοβασαι τιποτα.

ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΣΤΟΝ ΙΣΤΟΤΟΠΟ Physicsgg, την αναρτηση σου.
Απάντηση με παράθεση
  #983  
Παλιά 19-11-14, 14:56
Vassilis_1 Ο χρήστης Vassilis_1 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-04-2013
Μηνύματα: 686
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από esmike Εμφάνιση μηνυμάτων
Αγαπητέ Βασίλη .
Ενδέχεται στο μέλλον η θεωρία της μεγάλης έκρηξης να αποδειχθεί λάθος.
Μα φίλε esmike η θεωρία της μεγάλης έκρηξης, ήδη έχει αποδειχθεί ότι είναι λάθος.
Απάντηση με παράθεση
  #984  
Παλιά 19-11-14, 15:03
heretic Ο χρήστης heretic δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-08-2013
Μηνύματα: 1.495
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από esmike Εμφάνιση μηνυμάτων
Σε περιμενω στον ιστοτοπο Physicsgg να μας αποδειξεις και να σου αποδειξω το πιστοποιημενο μου/ σου επιπεδο μορφωσης

Εκει θα υπαρχουν και αλλοι πιστοποιημενοι που θα θελουν να συζητησουν μαζι σου και μαζι μου.

Αν εχεις <<πιστοποιημενο μορφωτικο επιπεδο>>,και δεν εχεις <<υπεροπτισμο και αλλες συμπλεγματικες αιτιες>>, δεν εχεις να φοβασαι τιποτα.

ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΣΤΟΝ ΙΣΤΟΤΟΠΟ Physicsgg, την αναρτηση σου.
Όπως το φαντάστηκα. Και σύμφωνα με το "ξυράφι του Όκαμ", θα κάνω την απλούστερη των υποθέσεων, και θα συμπεράνω οτι είσαι απλά αγράμματος, όπως έχει φανεί ξεκάθαρα απο αυτά που γράφεις εδω και μέρες. Η απάντηση μου τότε, δεν θα μπορούσε να είναι κάτι διαφορετικό απο αυτό. Καλή συνέχεια.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη heretic : 19-11-14 στις 15:04
Απάντηση με παράθεση
  #985  
Παλιά 20-11-14, 19:43
rados Ο χρήστης rados δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-02-2009
Μηνύματα: 381
Προεπιλογή

Αγαπητέ Βασίλη για μια ακόμα φορά διάβασα την υποτιθέμενη απόδειξη σου περί του λάθους της θεωρίας του Β.Β.
Οφείλω να σε πληροφορήσω ότι το μόνο που αποδεικνύει είναι η πλήρης άγνοια σου και σε αυτό το θέμα. Κάτι αναμενόμενο μια και η κριτική στο θέμα απαιτεί πολύ ειδικές γνώσεις θεωρητικής φυσικής.

Αν νομίζεις ότι η αμάθεια σου, σου επιτρέπει να εκφράσεις αξιόλογη γνώμη επί παντός επιστημονικό θέματος γελιέσαι.

Επειδή όμως προσπαθώ να καταλάβω τι προσπαθείς να πεις, αν θες μας εξηγείς τι εννοείς με την λέξη απόδειξη, γιατί υποψιάζομαι ότι κάτι έχεις μπερδέψει, και για αυτό δυσκολεύεσαι να κατανοήσεις κάποια θέματα
Απάντηση με παράθεση
  #986  
Παλιά 20-11-14, 21:44
rados Ο χρήστης rados δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-02-2009
Μηνύματα: 381
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Pholarchos Εμφάνιση μηνυμάτων
Εάν υπήρχε κοινός κρίκος πιο πρίν δεν είναι απίθανο - στατιστικά είναι απειροελάχιστη η πιθανότητα, δε διαφωνώ, αλλά όχι εντελώς απίθανο.
Η πιθανότητα είναι αστρονομικά μικρή. Ας υποθέσουμε ότι το προγονικό είδος ερεκτους πχ. διαφέρει από τον σημερινό hss, μόνο σε 100 γενετικά χαρακτηριστικά. Αν είχαμε δύο πληθυσμούς που εξελίσσονταν ανεξάρτητα και κατέληγαν να έχουν ίδια τα 95 από αυτά, ώστε να μιλάμε για ασήμαντες διαφορές, τότε θα έπρεπε να εμφανίζουν τις ίδιες 95 χρωματοσωματικές διαφοροποιήσεις, και να επικρατήσουν και οι 95 στους πληθυσμούς, και μάλιστα στα ίδια χρονικά διαστήματα, για τους hss κάπου 200,000 χρόνια. Αν πάρουμε μια πολύ συντηρητική υπόθεση ότι η πιθανότητα της κάθε μιας αλλαγής που επικρατεί στον πληθυσμό είναι της τάξης του 1/1000, καταλαβαίνεις οτι το τελικό νούμερο έχει αστρονομικά μικρή πιθανότητα. Το ξυράφι του όκαμ καθιστά την υπόθεση απορριπτέα.
Οπότε έχεις δίκιο ότι δεν είναι εντελώς απίθανο, αλλά πρακτικά είναι τόσο απειροελάχιστη η πιθανότητα που είναι άσκοπο να την συζητάμε.

Σημ. η θεωρία που παρέπεμψες σε κάποια ανάρτηση, θεωρεί τους πληθυσμούς αλληλεπιδρόντες, κάτι που θα επέτρεπε την εισαγωγή ενός χαρακτηριστικού με επιβιοτικό πλεονέκτημα σε γειτονικές ομάδες. Αλλά αυτό ουσιαστικά καταργεί την ανεξάρτητη, τοπική εξέλιξη και διαφοροποιείται από την κλασική θεωρία στο ότι θεωρεί την εξέλιξη να λαμβάνει χώρα σε όλη την έκταση που κατοικεί ο προγονικός πληθυσμός. Οκ. αυτό δεν είναι εξωφρενικά απίθανο, απλά η τοπική εξέλιξη ταιριάζει καλύτερα με τα στοιχεία της μοριακής βιολογίας, ως προς την εξάπλωση των πληθυσμών, οπότε δεν περνάει από το ξυράφι....

===================

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Χρίστος Έλ Εμφάνιση μηνυμάτων
............
Συμπέρασμα. Οποιαδήποτε θεωρία βιολογικής εξέλιξης είναι ΕΝΤΕΛΩΣ ΑΝΤΙΘΕΤΗ με τον τέλειο Θεό της Βίβλου.
Το συμπέρασμα Χρήστο είναι ότι μάλλον οι περισσότεροι χριστιανοί τόσο οι ορθόδοξοι όσο και οι καθολικοί, διαφωνούν μαζί σου και συμφωνούν μαζί μου.....
Πάντως μην απελπίζεσαι οι ιεχωβάδες βλέπω ότι στην συντριπτική πλειοψηφία τάσονται με το μέρος σου.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη rados : 20-11-14 στις 22:02
Απάντηση με παράθεση
  #987  
Παλιά 21-11-14, 12:39
Vassilis_1 Ο χρήστης Vassilis_1 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-04-2013
Μηνύματα: 686
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από rados Εμφάνιση μηνυμάτων
Αγαπητέ Βασίλη, ήδη σου ζήτησα να εξηγήσεις που συγκεκριμένα κάνει λάθος η θεωρία του Β.Β.
Θα σου εξηγήσει καλύτερα η αμείλικτη πραγματικότητα φίλε rados:

Και ξεκινάει το παραμύθιιιιι Μια φορά και ένα καιρό "Σε κάποια στιγμή στο μακρινό παρελθόν, όλα όσα βλέπουμε τώρα, τα συστατικά που φτιάχνουν πλανήτες, άστρα, γαλαξίες, ακόμη και ο ίδιος ο χώρος, πρέπει να ήταν συμπιεσμένα"

Αμ με τα «πρέπει» δεν πας πουθενά. Αλλά μη ξεχνιόμαστε παραμύθι διαβάζουμε για παιδιά νηπιαγωγείου.

Προσοχή τραγικό!!!
Παράθεση:
Ωστόσο, οι επιστήμονες γνώριζαν ότι η θεωρία του big-bang έπασχε από μια σημαντική αδυναμία. Αφήνει έξω την Έκρηξη... Η Μεγάλη Έκρηξη δεν προβλέπει έτσι τίποτα για το τι μπορεί να τροφοδότησε το ίδιο το bang.
Τα καύσιμα για την πυροδότηση
Στη δεκαετία του 1980, ο φυσικός Alan Guth προσφέρει μια βελτιωμένη έκδοση της θεωρίας του big-bang, που ονομάζεται πληθωριστική κοσμολογία και η οποία υποσχέθηκε να καλύψει αυτό το κρίσιμο κενό. Το επίκεντρο της πρότασης αυτής είναι ένα υποθετικό κοσμικό καύσιμο
Μιας και το επίκεντρο της πρότασης αυτής είναι ένα υποθετικό κοσμικό καύσιμο (όπως υποθετική είναι και η όλη θεωρία του big-bang και όχι μόνο), άνετα μπορούμε να υποθέσουμε ότι το καύσιμο αυτό δεν υπήρξε ποτέ. Αποτέλεσμα; Και έζησαν αυτοί καλά και εμείς καλύτερα, με σίγουρα καύσιμα!!!

Αγαπητέ rados, το ότι είναι παραμύθι το Big Bang για παιδιά νηπιαγωγείου καταδεικνύεται από το πάνω «επιστημονικό» κείμενο. Με υποθέσεις δεν πας πουθενά.

Ας κοιτάξουμε και εδώ:
Παράθεση:
Ποιες είναι όμως οι βασικές παραδοχές του Big Bang; Πριν από την έκρηξη δεν υπήρχε ούτε ο χώρος ούτε ο χρόνος. Η ύλη του Σύμπαντος περιοριζόταν σε μια σημειακή ιδιομορφία, δηλαδή μια κατάσταση μηδενικού όγκου και άπειρης θερμοκρασίας. Αν πάρουμε στα σοβαρά αυτά τα αξιώματα, τότε το Σύμπαν γεννήθηκε στο ποτέ και στο πουθενά και έκτοτε διαστέλλεται
Το αστείο της θεωρίας του Big Bang περιγράφηκε από τον πάνω ειδικό, που την συνέλαβε να αντιφάσκει. Και ξέρεις, οποιαδήποτε θεωρία συλληφθεί να αντιφάσκει πεθαίνει.

Αλλά και να μη υπήρχαν τα πάνω αναμφισβήτητα ντοκουμέντα που καταργούν τη θεωρία του Big Bang, υπάρχει η επιστημονική μέθοδος "Επαγωγική λογική"€, που την καταργεί, καθώς καταργεί και γενικά ΟΛΕΣ τις θεωρίες της «επιστημονικής» φαντασίας που αφορούν την εξιχνίαση θεμάτων στα οποία απουσιάζει παντελώς η άμεση παρατήρηση, εξασφαλίζοντάς μας γέλιο μόνιμο και άφθονο σε αυτούς τους χαλεπούς καιρούς που περνάμε:

1) Οποιαδήποτε πειράματα, με σκοπό την εξαγωγή συμπεράσματος για το πώς ξεκίνησε το σύμπαν.

2) Οποιαδήποτε πειράματα με σκοπό την εξαγωγή συμπεράσματος για το πώς ξεκίνησε η ζωή.

3) Οποιαδήποτε πειράματα, με σκοπό την εξαγωγή συμπεράσματος για το πριν πόσο χρόνο ξεκίνησε το σύμπαν.

4) Οποιαδήποτε πειράματα, με σκοπό την εξαγωγή συμπεράσματος για το πριν πόσο χρόνο ξεκίνησε η ζωή.

5) Οποιαδήποτε πειράματα, με σκοπό την εξαγωγή συμπεράσματος για το αν ισχύει η εξέλιξη.

ΟΛΑ αυτά τα πειράματα, η επιστημονική μέθοδος "Επαγωγική λογική", τα γράφει στα παλαιότερα των υποδημάτων της:
Παράθεση:
Επαγωγή ή επαγωγικός λογισμός, και συχνά επαγωγική λογική, είναι η κίνηση από το επιμέρους προς το γενικό, από το παρατηρημένο στο μη παρατηρούμενο, από το γνωστό στο άγνωστο, μία γενίκευση από την εμπειρία.
Δηλαδή βγάζουμε συμπέρασμα από κάποιες εικασίες ή υποθέσεις ή παρατηρήσεις ενός γεγονότος, που όμως δεν είναι κατοχυρωμένο.
Αλλά ας παρακολουθήσουμε την επιστημονική μέθοδο αναλυτικά, συνδυάζοντάς την με τα πειράματα που γίνονται, για την εξιχνίαση ΟΛΩΝ των προαναφερόμενων θεμάτων. Η ανάλυση γίνεται με έγχρωμα γράμματα.

€œΕπαγωγή ή επαγωγικός λογισμός, και συχνά επαγωγική λογική, είναι η κίνηση από το επιμέρους προς το γενικό, από το παρατηρημένο (= η δημιουργία της ζωής και γενικά του κόσμου, που παρουσιάζεται μπροστά μας) στο μη παρατηρούμενο (= πριν πόσο χρόνο, και με ποιο τρόπο ξεκίνησε και συνεχίστηκε η ζωή και γενικά ο κόσμος. Θέματα μη παρατηρούμενα), από το γνωστό στο άγνωστο, μία γενίκευση από την εμπειρία. Δηλαδή βγάζουμε συμπέρασμα από κάποιες εικασίες ή υποθέσεις ή παρατηρήσεις (= διαφόρων πειραμάτων) ενός γεγονότος, που όμως δεν είναι κατοχυρωμένο. (= Άρα από κάποιες εικασίες ή υποθέσεις ή παρατηρήσεις = διαφόρων πειραμάτων, ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΟΧΥΡΩΜΕΝΟ το συμπέρασμα που βγάζουμε για το πριν πόσο χρόνο, και με ποιο τρόπο ξεκίνησε και συνεχίστηκε η ζωή και γενικά ο κόσμος).

Όπως διαπιστώσαμε, όλα τα πειράματα σχετικά, για το πώς ξεκίνησε το σύμπαν, για το πώς ξεκίνησε η ζωή, για το πριν πόσο χρόνο ξεκίνησε το σύμπαν, για το πριν πόσο χρόνο ξεκίνησε η ζωή, για το αν ισχύει η εξέλιξη (θέματα μη παρατηρούμενα), η ακούραστη επιστημονική μέθοδος "Επαγωγική λογική", τα πετούσε, τα πετάει, και θα τα πετάει εσαεί στον κάλαθο των αχρήστων.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Vassilis_1 : 21-11-14 στις 12:52
Απάντηση με παράθεση
  #988  
Παλιά 21-11-14, 14:00
Το avatar του χρήστη xtabay
xtabay Ο χρήστης xtabay δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-07-2012
Μηνύματα: 615
Προεπιλογή

Ρε Βασίλη βαρέθηκα να ακούω την ίδια κασσετα ! Άλλαξε της πλευρά τουλάχιστον . Μην κανεις copy paste μόνο . Προσπάθησε να το πεις και με δικά σου λόγια .
Απάντηση με παράθεση
  #989  
Παλιά 21-11-14, 14:19
esmike Ο χρήστης esmike δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-11-2013
Μηνύματα: 130
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Vassilis_1 Εμφάνιση μηνυμάτων
Το αστείο της θεωρίας του Big Bang περιγράφηκε από τον πάνω ειδικό, που την συνέλαβε να αντιφάσκει. Και ξέρεις, οποιαδήποτε θεωρία συλληφθεί να αντιφάσκει πεθαίνει.
Φίλε Βασίλη.
Αναφέρεσαι στον ιστότοπο φυσικής Του Physics4u.
Η δική μου παραπομπή ηταν απο τον ιστότοπο φυσικής Physicsgg.
Αυτά που λες φίλε μου περι γενικέυσεων , παρατηρήσεων και εικασιών τα δέχομαι, και ως ενα βαθμό είναι σωστά.
Εκεί ομως που δεν είσαι σωστός, αλλά μερολήπτικος στις αναλύσεις σου, είναι που δεν αναφέρεσαι με τον ίδιο σκεπτικισμό και κριτική, στην πρόταση που παρέθεσα και πιο πρίν :

Κανείς φίλε μου δεν είδε το Θεό.

Αυτή την πρόταση δεν είδα να την σχολιάζεις με τον ίδιο σκεπτικισμό.
Κανείς φίλε μου δεν είδε το Θεό , και όποιος λέει το αντίθετο, λέει ψέματα.
'Aρα απο την στιγμή που κανείς δεν είδε το Θεό , μπορεί να λεχθεί οτι και οι εξ αποκαλύψεως αλήθειες, είναι επίσης εικασίες , γενικέυσεις , παρερμηνευμένες παρατηρήσεις.
Έτσι ο σκεπτικισμός σου θα ηταν πιο ισορροπιμένος και η άποψη σου λιγότερο αντιφατική.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη esmike : 21-11-14 στις 14:33
Απάντηση με παράθεση
  #990  
Παλιά 21-11-14, 15:10
Pholarchos Ο χρήστης Pholarchos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-09-2004
Μηνύματα: 1.882
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από esmike Εμφάνιση μηνυμάτων
...
Κανείς φίλε μου δεν είδε το Θεό.

Αυτή την πρόταση δεν είδα να την σχολιάζεις με τον ίδιο σκεπτικισμό.
Κανείς φίλε μου δεν είδε το Θεό , και όποιος λέει το αντίθετο, λέει ψέματα.
'Aρα απο την στιγμή που κανείς δεν είδε το Θεό , μπορεί να λεχθεί οτι και οι εξ αποκαλύψεως αλήθειες, είναι επίσης εικασίες , γενικέυσεις , παρερμηνευμένες παρατηρήσεις.
Έτσι ο σκεπτικισμός σου θα ηταν πιο ισορροπιμένος και η άποψη σου λιγότερο αντιφατική.
Η πρόταση Κανείς φίλε μου δεν είδε το Θεό.
δεν είναι ορθά διατυπωμένη. Δεν είναι ότι κανείς δεν είδε το Θεό αλλά ότι εσύ διαλέγεις να βάλεις όσους λένε/είπαν οτι είδαν το Θεό κάτω από την ταμπέλα "ψεύτες."
Απλά επιλέγεις πχ να πιστεύεις ότι κανείς δεν είδε το Θεό. γιατί ας πούμε κρίνεις (με δικά σου άγνωστα και υποκειμενικά κριτήρια) ότι όσοι λένε οτι είδαν το Θεό λένε ψέματα. Με μια γενικολογία λοιπόν αρνείσαι να εξετάσεις τις περιπτώσεις ανθρώπων που "είδαν" το Θεό - και αυτό χρονα απαλλάσσεις τον εαυτό σου από το να κάνεις κι εσύ (αν σε ενδιαφέρει το θέμα) όσα έκαναν εκείνοι και "είδαν" το Θεό.

Αλλά ας πάρουμε την ιδέα πως ήταν "ψεύτες." Στέκεται;
Ο απόστολος Παύλος πχ είδε ένα εκτυφλωτικό φως και αναγνώρισε σ'αυτό το Θεό. Έτσι λέει. Έλεγε ψέματα;
Οι άνθρωποι λένε ψέματα για να καλυτερεύσουν τη θέση τους.
Την καλυτέρευσε ο Παύλος; Απέκτησε βίλλα έξω από Ρώμη; Κυκλοφορούσε μέ τέρθιππο; Εϊχε δούλους; Έκανε λεφτά; Πολλές γυναίκες; Σπούδασε τα παιδιά του στους καλύτεορυς ρήτορες; Ανακήρύχτηκε "ευεργέτης;" Απέκτησε πολιτικό/δικαστικό αξίωμα;
Τέτοια ήταν τα κριτήρια της "καλυτέρευσης" της θέσης ενός ανθρώπου τον 1ο μΧ αιώνα.

Για να δούμε τι έγινε λοιπόν:
<<Δοκώ γαρ ότι ο Θεός ημάς τους αποστόλους εσχάτους απέδειξεν ως επιθανατίους, ότι θέατρον εγενήθημεν τω κόσμω, και αγγέλοις και ανθρώποις. Ημείς μωροί διά Χριστόν, υμείς δε φρόνιμοι εν Χριστώβˆ™ ημείς ασθενείς, υμείς δε ισχυροίβˆ™ υμείς ένδοξοι, ημείς δε άτιμοι. Άχρι της άρτι ώρας και πεινώμεν και διψώμεν και γυμνητεύομεν και κολαφιζόμεθα και αστατούμεν και κοπιώμεν εργαζόμενοι ταις ιδίαις χερσίβˆ™ λοιδορούμενοι ευλογούμεν, διωκόμενοι ανεχόμεθα, βλασφημούμενοι παρακαλούμενβˆ™ ως περικαθάρματα του κόσμου εγενήθημεν, πάντων περίψημα έως άρτι. Ουκ εντρέπων υμάς γράφω ταύτα, αλλ’ ως τέκνα μου αγαπητά νουθετώ. Εάν γαρ μυρίους παιδαγωγούς έχητε εν Χριστώ, αλλ’ ου πολλούς πατέραςβˆ™ εν γαρ Χριστώ Ιησού διά του ευαγγελίου εγώ υμάς εγέννησα. Παρακαλώ ουν υμάς, μιμηταί μου γίνεσθε.>>
μμμμ, σβήσε τη βιλλίτσα από το Καίσαρα!

Λέει ακόμα:
Των Αποστόλων
Προς Κορινθιους Β' (Κεφ.11 Στιχ.21 - Κεφ.12 Στιχ.9)
...
Απόδοση στη Νεοελληνική:
Με ατίμωσή μου το λέω, σαν εμείς να υπήρξαμε αδύνατοι. Αλλά σε ό,τι τολμά κανείς να καυχηθεί β€“ με αφροσύνη το λέω – τολμώ κι εγώ. Εβραίοι είναι; Κι εγώ. Ισραηλίτες είναι; Κι εγώ. Σπέρμα του Αβραάμ είναι; Κι εγώ. Διάκονοι Χριστού είναι; Παραφρονώντας μιλώ, παραπάνω εγώ: σε κόπους περισσότερο, σε φυλακές περισσότερο, σε χτυπήματα υπερβολικά περισσότερο, σε θανάτους πολλές φορές. Από τους Ιουδαίους έλαβα πέντε φορές σαράντα παρά μία μαστιγώσεις, τρεις φορές ραβδίστηκα, μια φορά λιθοβολήθηκα, τρεις φορές ναυάγησα, ένα μερόνυχτο έχω κάνει στο βυθό. Σε οδοιπορίες πολλές φορές, σε κινδύνους ποταμών, σε κινδύνους ληστών, σε κινδύνους από το γένος μου, σε κινδύνους από τους εθνικούς, σε κινδύνους στην πόλη, σε κινδύνους στην ερημιά, σε κινδύνους στη θάλασσα, σε κινδύνους μεταξύ ψευδάδελφων, με κόπο και με μόχθο, σε αγρυπνίες πολλές φορές, με πείνα και δίψα, με νηστείες πολλές φορές, με ψύχος και γυμνότητα. Εκτός των άλλων, η επίβλεψή μου η καθημερινή, η μέριμνα για όλες τις εκκλησίες. Ποιος ασθενεί και δεν ασθενώ; Ποιος σκανδαλίζεται και εγώ δεν καίομαι;

Πάει και το τέρθιππο!

Για λεφτά και γυναίκες δε το συζητάμε, ούτε παλτό δεν είχε σε κάποια φάση και για γυναίκες - γράφει προς τους Κορινθίους (1 Κορ. 9, 5), μήπως δεν έχω δικαίωμα να έχω μαζί μου στα ταξίδια «αδελφή γυναίκα», όπως κάνουν και οι άλλοι απόστολοι και τα αδέρφια τον Κυρίου και ο Κηφάς ;

Στο τέλος εκτελέστηκε. Κι όλα αυτά γιατί επέμενε να λέει ψέματα - μας λες!
Κι όλ'αυτά γιατί;
Γιατί έλεγε πως είδε και άκουσε το Θεό: "Αν πρέπει να καυχιέμαι, θα καυχηθώ για τα πράγματα που δείχνουν την αδυναμία μου. Ο Θεός και Πατέρας του Κυρίου Ιησού, που είναι ευλογητός στους αιώνες, ξέρει ότι δεν ψεύδομαι. Στη Δαμασκό, ο εθνάρχης του βασιλιά Αρέτα φρουρούσε την πόλη των Δαμασκηνών για να με πιάσει, και διαμέσου μιας θυρίδας μέσα σε δίχτυ με κατέβασαν από το τείχος και ξέφυγα από τα χέρια του. Πρέπει να καυχιέμαι. δε με συμφέρει βέβαια, θα έρθω όμως σε οπτασίες και αποκαλύψεις του Κυρίου. Ξέρω έναν άνθρωπο στο Χριστό πριν από δεκατέσσερα χρόνια – είτε με το σώμα, δεν ξέρω, είτε εκτός του σώματος δεν ξέρω, ο Θεός ξέρει – που αρπάχτηκε τέτοιος άνθρωπος ως τον τρίτο ουρανό. Και ξέρω ότι τέτοιος άνθρωπος – είτε με το σώμα είτε χωρίς το σώμα δεν ξέρω, ο Θεός ξέρει – αρπάχτηκε στον παράδεισο και άκουσε ανεκλάλητα λόγια που δεν είναι δυνατό σε άνθρωπο να τα μιλήσει. Για τέτοιο άνθρωπο θα καυχηθώ, αλλά για τον εαυτό μου δε θα καυχηθώ παρά μόνο για τις αδυναμίες μου. Αν πράγματι θελήσω να καυχηθώ, δε θα είμαι άφρονας, γιατί θα πω την αλήθεια. "

Αλήθεια για "ψεύτης" πολύ παλαβός μου φαίνεται τον μπερδεύεις με τον Πιλάτο; - ο Πιλάτος ήταν Πόντιος όχι ο Παύλος, το ξεχνάς;

Το λογικό συμπέρασμα είναι οτι το "ψεύτης" δεν στέκει (σε ορισμένες περιπτώσεις)

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Pholarchos : 21-11-14 στις 15:13
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 10:56.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.