Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Προσωπικές Εμπειρίες

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #21  
Παλιά 12-03-13, 19:22
Χρυσαυγη Ο χρήστης Χρυσαυγη δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 26-01-2013
Μηνύματα: 76
Προεπιλογή

Δεν ειναι και ο,τι καλυτερο μπορουμε να κανουμε στον εαυτο μας με το να εχουμε καθρεφτη στον χωρο που κοιμομαστε και δη απεναντι μας. Οσο προχωραμε στον Χρονο και οσο πλησιαζουμε σε καποια γεγονοτα, τοσο εισβαλλουν στην ζωη μας...μοδες που καπου αποσκοπουν.
Οσον αφορα για σημαδια που γινονται κατα την διαρκεια του υπνου μας, εγω λεω πως ειναι για καλο. Αρκει να το αναζητησουμε μεσα στο μυαλο μας. Να το σκεφτουμε εντονα, να αναρρωτηθουμε. Χωρις να γινει εμμονη. Αφου δεν σε πειραξε, αφου δεν σε εβλαψε, λες 'ευχαριστω' και ειτε αναζητας το γιατι νοερα, ειτε μενεις στο 'ευχαριστω' και εισαι παλι καλα.
Κακο ειναι να ξυπνας με ανοιχτο σημαδι, καποια ουλη, καποια γρατζουνια εντονη, γδαρσιμο. Ε τοτε καλο ειναι να πας σε κανεναν ιερεα. Κατι θα κανει ο ανρθωπος.
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 21-03-13, 04:10
space cowboy Ο χρήστης space cowboy δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-03-2013
Μηνύματα: 57
Smile

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από simademenos Εμφάνιση μηνυμάτων
Γεια σας φιλοι και φιλες!
Θα ηθελα να σας παραθεσω μια προσωπικη μου εμπειρια που συνεβη δυο βραδια πριν(16/09/2012). Γενικα ειμαι αρκετα ανοιχτομυαλος αλλα και λιγο δυσπιστος οσον αφορα οτιδηποτε μεταφυσικο,οχι πως δεν υπαρχουν,απλα δεν νομιζω πως ειναι οσο απλο φαινεται στις ταινιες κτλ η επαφη με κατι "ξενο". Πολλες φορες εχουμε συζητησει με την παρεα μου ιστοριες για φαντασματα,στοιχειωματα κτλ κ η μοναδικη δικια μου ιστορια ειναι οταν σε μικροτερη ηλικια με ειχε επισκεφθει η μορα... Εχω αρκετες γνωσεις για το συγκεκριμενο,οποτε δεν χρειαζεται να μπω σε περισσοτερες πληροφοριες!
το προχθεσινο περιστατικο ομως εχει ως εξης: Με παιρνει ο υπνος νωρις (γυρω στις 10 το βραδυ), καθως εβλεπα ταινια στο κρεβατι μου.Ολα καλα με τον υπνο-να σημειωσω πως εξαιτιας ενος μικροτραυματισμου μου,μου επιτρεπεται να κοιμαμαι μονο ανασκελα- και ξυπναω γυρω στις 5 με 5.30 τα ξημερωματα. Παω στην τουαλετα και καθως στεκομαι μπροστα στον νιπτηρα να ριξω λιγο νερο στο προσωπο μου,βλεπω πεντακαθαρα στον καθρεφτη στο δεξι μου μπρατσο μια μελανια- ολοκαθαρο σημαδι παλαμης. αρχικα δεν δινω σημασια γιατι ημουν απο τον υπνο,αργοτερα ομως και καθως βαζω την παλαμη μου πανω στην μελανια για να παρατηρησω πως το εκανα η ασυναισθητα τελος παντων, συνειδητοποιω πως η παλαμη πανω στο δεξι μου μπρατσο προερχεται απο δεξια παλαμη, πραγμα που το καθιστα αδυνατο να το εχω κανει μονος μου. σημειωτεον εκεινο το βραδυ ο συγκατοικος μου ελειπε απο το σπιτι,αρα δεν υπηρχε καποιος που θα μπορουσε να μου το προκαλεσει. Μια λεπτομερεια επισης που ισως χρειαζεται να αναφερω ειναι πως το περασμενο απογευμα κρεμασα ενα καθρεφτη στο δωματιο μου, διπλα στο προσκεφαλο μου, ενω μεχρι εκεινη την ημερα δεν υπηρχε κανενας καθρεφτης στο δωματιο,και τελος θυμαμαι αμυδρα λιγο πριν ξυπνησω πως (μαλλον) στο ονειρο μου εβλεπα καποιες σκιες μεσα απο τον καθρεφτη. Αν εχει ζησει κανεις κατι αντιστοιχο η εχετε εστω καποιες πληροφοριες και θελετε να τις μοιραστειτε μαζι μου θα χαρω πολυ! Να σημειωσω πως ουτε ενοιωσα τον παραμικρο φοβο,ουτε μουδιασμα η παγωνια στο δωματιο,ουτε τιποτα...
Τελος , εξακολουθω να πιστευω πως λογικα ειναι κατι φυσιολογικο,απλα δεν παει το μυαλο μου. Anyway συγνωμη αν σας κουρασα με το μακροσκελες αυτο κειμενο,και ευχαριστω οσους ξοδεψατε χρονο για να το διαβασετε!
Καλησπερα παιδια.Ισως να ειναι λιγο ασχετο,αλλα με αυτα που διαβασα θυμηθηκα οτι πριν λιγες μερες μια φιλη ενιωθε μια εντονη ενοχληση στο κεντρο της πλατης.Κοιταξα και ηταν βαθιες γρατζουνιες,καθετες και οριζοντιες,σαν απο νυχια γατας οσων αφορα την μορφολογια τους.Το θεμα ειναι οτι δεν εχει γατα,κοιμαται μονη τα βραδια,και οι γρατζουνιες ηταν σε σημειο που δεν γινονται αν πας να ξυσεις την πλατη σου(το τσεκαραμε).Μετα απο σκεψη το αφησαμε διοτι δεν βγαλαμε νοημα.Δεν το παω καπου,απλα το αναφερω διοτι μας φανηκε περιεργο λογο του δυσκολου σε προσβαση σημειου,που βασικα πρεπει να ειναι κανεις ο τιραμολα για να τα καταφερει,αλλα ακομα και τοτε οι δικες μας νυχιες ειναι τελειως διαφορετικες.Επισης εγω που θελω για ακατανομαστους λογους να βαλω εναν μεγαλο καθρεπτη απεναντι απο το κρεβατι μου,να το ξεχασω;; Με εχετε τρομαξει λιγο με τις πυλες κτλ ...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη space cowboy : 21-03-13 στις 04:14
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 21-03-13, 13:09
anastasi Ο χρήστης anastasi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 19-07-2012
Μηνύματα: 341
Προεπιλογή

Για τα σημαδια , μια αναζήτηση στην έννοια Κνιδωση, διωχνει πολλες απορίες.

Οι καθρέφτες είναι ύλη. Για να γίνει οτιδήποτε άλλο, θέλει προσπάθεια, και γνώση. Δεν είναι αυτομάτως κάτι , ο ίδιος το κάνεις να είναι αυτό που θέλεις.

Άν κάποιος φοβάται τους καθρέφτες, επενδύει υποσυνείδητα την έννοια "καθρέφτης" με δυσάρεστους συνειρμούς, που τον ταλαιπωρούν στον ξύπνιο και στον ύπνο.

Τα "αποκρυφα" όταν μιλούν για καθρεφτες, ή καλλίτερα, κάτοπτρα, δεν εννοουν τον καθρέφτη της κρεβατοκάμαρας. Αλλο εννοουν.



-----------------------------------------
__________________

ειμαστε αντηχεια
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 17:03.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.