Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Ανεξήγητα Φαινόμενα - Παγκόσμια μυστήρια

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #131  
Παλιά 01-01-08, 18:41
Το avatar του χρήστη t.ASSOS
t.ASSOS Ο χρήστης t.ASSOS δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-04-2007
Περιοχή: ΕΛΛΑΣ
Μηνύματα: 208
Προεπιλογή

Προσωπική μου άποψη είναι πως πρόκειται για παραμυθάκι της εποχής .
Κατασκευασμένο από Αθηναίους για την τόνωση του ηθικού των νέων ,μιας και παρουσιάζει εαυτούς ως τους μεγάλους νικητές του πολέμου .

Άλλοτε οι μύθοι αφορούσαν ηθικές κι άλλοτε ηρωικές πράξεις με το βαθύτερο νόημα να κρύβεται πίσω από μια ιστοριούλα .
Για να έχει και λίγο σασπένς βάζανε και κανένα χρυσόμαλλο δέρας ,Κύκλωπες ,κέρβερους ………ε βάλανε και την Ατλαντίδα ,τι να κάνουμε .
Σας πέφτει μεγάλη ?


.
Απάντηση με παράθεση
  #132  
Παλιά 01-01-08, 19:59
Το avatar του χρήστη violinist
violinist Ο χρήστης violinist δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-12-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 175
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από t.ASSOS
Προσωπική μου άποψη είναι πως πρόκειται για παραμυθάκι της εποχής .
Κατασκευασμένο από Αθηναίους για την τόνωση του ηθικού των νέων ,μιας και παρουσιάζει εαυτούς ως τους μεγάλους νικητές του πολέμου .

Άλλοτε οι μύθοι αφορούσαν ηθικές κι άλλοτε ηρωικές πράξεις με το βαθύτερο νόημα να κρύβεται πίσω από μια ιστοριούλα .
Για να έχει και λίγο σασπένς βάζανε και κανένα χρυσόμαλλο δέρας ,Κύκλωπες ,κέρβερους ………ε βάλανε και την Ατλαντίδα ,τι να κάνουμε .
Σας πέφτει μεγάλη ?


.
Nαι αλλά πίσω από τους μύθους τι κρύβεται?
Ναι η Ατλαντίδα σαν ιστορία, όπως και το χρυσόμαλλο δέρας είναι κατασκευασμένα, αλλά το χρυσόμαλλο δέρας σαν συμβολισμός είναι τα στενά του Ελλήσποντου όπου έγιναν μάχες και μάχες για την κατοχή τους στην αρχαιότητα λόγω της αξίας τους, όπως ο Τρωϊκός πόλεμος. Ακόμη και σήμερα είναι στρατηγικό μέρος. Αν κάτι ανάλογο συμβαίνει με την Ατλαντίδα? Αυτό είναι μια θεωρία την όποία άκουσα πριν πολλά χρόνια σε μια συζήτηση που είχα για πρώτη φορά, μου φαίνεται λογική, ίσως είναι μέρος της αλήθειας.
Δεν έχω σκεφτεί ποτέ αν πιστεύω ή όχι ότι υπήρχε η Ατλαντίδα και δεν με τραβάει το θέμα για σκέψη και έρευνα ιδιαίτερα, πάντως είμαι σίγουρος ότι οι αρχαίοι είχαν γνώσεις που δεν έχουμε εμείς γιατί με την πάροδο των ετών χάθηκαν, και δεν εννοώ τεχνολογικές γνώσεις....

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη violinist : 01-01-08 στις 20:00
Απάντηση με παράθεση
  #133  
Παλιά 01-01-08, 20:43
Το avatar του χρήστη t.ASSOS
t.ASSOS Ο χρήστης t.ASSOS δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-04-2007
Περιοχή: ΕΛΛΑΣ
Μηνύματα: 208
Προεπιλογή

Η πιο λογική και τεκμηριωμένη άποψη κατά την γνώμη μου είναι αυτή που συνδέει την έκρηξη του ηφαιστείου στην Θήρα με την εξαφάνιση της Ατλαντίδος .
Και χρονολογικά συμπίπτει με την εποχή , αλλά και γεωγραφικά είναι ένας τόπος προσιτός στους Αθηναίους .
Κάλλιστα θα μπορούσε να είχε προηγηθεί της έκρηξης κάποιος πόλεμος μεταξύ νησιωτών και Αθήνας ,με τα μέσα που διέθεταν .
Οπότε και ο παππούς δεν είπε ψέματα στον εγγονό του τον Πλάτωνα .
Απάντηση με παράθεση
  #134  
Παλιά 01-01-08, 22:49
Το avatar του χρήστη violinist
violinist Ο χρήστης violinist δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-12-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 175
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από t.ASSOS
Η πιο λογική και τεκμηριωμένη άποψη κατά την γνώμη μου είναι αυτή που συνδέει την έκρηξη του ηφαιστείου στην Θήρα με την εξαφάνιση της Ατλαντίδος .
Και χρονολογικά συμπίπτει με την εποχή , αλλά και γεωγραφικά είναι ένας τόπος προσιτός στους Αθηναίους .
Κάλλιστα θα μπορούσε να είχε προηγηθεί της έκρηξης κάποιος πόλεμος μεταξύ νησιωτών και Αθήνας ,με τα μέσα που διέθεταν .
Οπότε και ο παππούς δεν είπε ψέματα στον εγγονό του τον Πλάτωνα .
Κάποιοι συμφωνούν μαζί σου, λένε ότι η Ατλαντίδα βρισκόταν μεταξύ Πελοποννήσου και Ρόδου και ότι η Κρήτη και ο Μινωικός πολιτισμός είναι ένα μικρό μέρος από τον πολιτισμό που χάθηκε με την έκρηξη του ηφαιστείου. Δεν έχουμε αποδείξεις όμως καθόλου γι αυτό και ο πολιτισμός της Κρήτης δεν χρησιμοποιούσε υλικά που σύμφωνα με τον Πλάτωνα χρησιμοποιούσαν οι Ατλάντιοι, ούτε είχαν προηγμένο πολιτισμό, πχ οι Αιγύπτιοι ήταν πιο προηγμένοι από τους Κρήτες.

Πριν περίπου ένα χρόνο, σε ένα πολύ καλό επιστημονικό περιοδικό που δυστυχώς δεν κυκλοφορεί πια, είχε δημοσιευμένη μια έρευνα για την χαμένη Ατλαντίδα από Ισπανούς. Η έρευνα που έκαναν οι Ισπανοί ήταν όντως πολύ καλή, στήριζαν με πολλά επιχειρήματα ότι η Ατλαντίδα βρίσκετε μετά τις Ηράκλειες στήλες στον Ατλαντικό ωκεανό. Ακόμη, με sonar σκάναραν τον βυθό, και όπως λένε βρήκαν ακριβώς τα σχήματα που είχε η πόλη της Ατλαντίδας όπως ακριβώς την περιγράφει ο Πλάτωνας. Δεν έχω ακούσει νέα για αυτή την έρευνα από τότε. Ούτε κανείς μπορεί να είναι σίγουρος γι αυτό που είδαν εκεί οι Ισπανοί, και οι ίδιοι έχουν επιφυλάξεις, δεν είναι και κανα μικρό θέμα άλλωστε.

Αλλά νομίζω ότι η πιο αγαπημένη θεωρία είναι αυτή που τοποθετεί την Ατλαντίδα κοντά στην Καραϊβική. Όλως παραδόξως, δεν έχω διαβάσει κάποια έρευνα γι αυτή τη θεωρία (μάλλον επειδή δεν πολυασχολούμε με το θέμα και έτυχε να μην πέσει κάτι στα χέρια μου) αλλά στην Καραϊβική υπάρχουν νησιά με Ελληνικά ονόματα, σίγουρα Άνδρος και Νάξος, τα άλλα δεν τα θυμάμαι.

Δεν πέρνω θέση σ αυτό, δεν ξέρω κάτι παραπάνω για να πάρω και θέση, θα πω όμως ότι όλες οι θεωρίες έχουν ανακρίβειες και κενά.




Δεν ξέρω τι γινόταν με τον μύθο της Ατλαντίδας στην αρχαία Ελλάδα, αλλά ο Πλάτωνας από Αιγύπτιους δεν έμαθε τον μύθο? Μήπως έχω μπερδέψει κάτι?
Απάντηση με παράθεση
  #135  
Παλιά 25-03-08, 12:32
Το avatar του χρήστη ΛΥΚΑΙΟΣ 1981
ΛΥΚΑΙΟΣ 1981 Ο χρήστης ΛΥΚΑΙΟΣ 1981 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 20-11-2007
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ ΚΑΙ ΑΕΙ ΩΣΑΥΤΩΣ ΕΧΟΝΤΑ
Μηνύματα: 272
Προεπιλογή

Θα ήθελα να καταθέσω και εγώ την άποψή μου για το θέμα της Ατλαντίδος. Στην επιστήμη υπάρχει μία παρανόηση σχετικά με το πού ήταν η Ατλαντίδα. Απ' όσο γνωρίζω, πέραν της Ατλαντίδος υπάρχουν θρύλοι για την Μου και την Λεμούρια, αλλά και για κατακλυσμούς στην Μεσόγειο και καταβυθίσεις περιοχών. Σε όλες αυτές δίνουν το όνομα Ατλαντίς, παραβλέποντας τις ακριβείς οδηγίες που παραθέτει ο Πλάτων, αλλά και ο Όμηρος σχετικά με το στρώμα λάσπης που υπήρχε στον Ωκεανό. Δεν σημαίνει πως όποια ήπειρος καταβυθίζεται είναι η Ατλαντίδα. Καλύτερα λοιπόν είναι να μην ερμηνεύουμε κατά το δοκούν τα ιστορικά κείμενα, αλλά να ακολουθούμε τις οδηγίες τους. Άλλωστε έτσι χτίστηκαν καριέρες, όπως του σπουδαίου κατά τα άλλα Μαρινάτου, ο οποίος ταύτισε την Σαντορίνη με την Ατλαντίδα.
__________________
ΕΝ ΤΟ ΠΑΝ

ΕΝΕΡΓΗΤΙΚΟΣ ΝΟΥΣ ΟΙΟΝ ΕΝ ΜΑΧΗ

Ο ΕΞΥΠΝΟΣ ΠΑΡΑΔΕΧΕΤΑΙ, Ο ΠΟΝΗΡΟΣ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΕΙΤΑΙ, Ο ΗΛΙΘΙΟΣ ΕΠΙΜΕΝΕΙ
Απάντηση με παράθεση
  #136  
Παλιά 26-03-08, 08:14
Το avatar του χρήστη OANNHSEA
OANNHSEA Ο χρήστης OANNHSEA δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 01-01-2007
Μηνύματα: 1.182
Προεπιλογή

Γράφω λίγο γιατί πιάνω δουλειά...

Πόσο σίγουροι είμαστε ότι η Θήρα ήταν, την εποχή που καταστράφηκε, αποικία των Μινωιτών και όχι ανεξάρτητο κράτος, το οποίο είχε ξεκινήσει σαν αποικία των Μινωιτών;
Εάν η σκέψη μου είναι σωστή - την έψαχνα το Σαββατοκύριακο, αλλά δεν βρήκα κάποια στοιχεία για αυτό - τότε είναι απόλυτα λογικό οι Άτλαντες να ήταν οι Θηραίοι, οι οποίοι προσπαθούσαν να επεκτήνουν την σφαίρα επιρροής τους προς τον βορρά και δη προς τον δρόμο που συνδέει την Στερεά με την Πελοπόνησο (Μέγαρα και Ελευσίνα)...
Οι χρονολογίες ταιριάζουν και ένα επιπλέον στοιχείο που υπάρχει στα γραπτά του Πλάτωνα: τα δύο κοπάδια ελεφάντων.
Νάνοι ελέφαντες υπήρχαν στα ελληνικά νησιά - μέχρι στιγμής έχω βρει μία ένδειξη για ελέφαντες στην Θήρα σε άλλο θέμα του φόρουμ...
__________________

ΟΥ ΠΑΝΤΟΣ ΠΛΕΙΝ ΕΙΣ ΚΟΡΙΝΘΟΝ
BELLUM OMNEUM CONTRA OMNE - ΦΩΤΙΑ ΠΕΡΠΑΤΑ ΜΑΖΙ ΜΟΥ
Απάντηση με παράθεση
  #137  
Παλιά 16-04-08, 01:56
Bilibakos Ο χρήστης Bilibakos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 20-09-2007
Μηνύματα: 128
Προεπιλογή

Και ισχυριζεσαι οτι αυτοι οι ανθρωποι ειχαν απο μονοι τους αναπτυξει τη λεγομενη υπερτεχνολογια για την οποια εχει γινει τοσος ντορος; Δεν ξερω, αλλα πιστευω οτι οι Ατλαντες ηταν κατι παραπανω απο ανθρωποι της εποχης εκεινης. Ισως να ηταν εξωγηινοι, ισως φυλη που διατηρησε αρκετα απο τα επιτευγματα της προιστοριας του ανθρωπου ως τοτε ζωντανα, ισως κατι αλλο...
__________________
Ίσως να μην υπάρχουν άλλες λέξεις που να χρησιμοποιήθηκαν με τόσο άστοχο και ανεύθυνο τρόπο, όσο οι λέξεις <<πιθανότητα>> και <<σύμπτωση>>.
Απάντηση με παράθεση
  #138  
Παλιά 16-04-08, 07:54
Το avatar του χρήστη OANNHSEA
OANNHSEA Ο χρήστης OANNHSEA δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 01-01-2007
Μηνύματα: 1.182
Προεπιλογή

Παράθεση:
Και ισχυριζεσαι οτι αυτοι οι ανθρωποι ειχαν απο μονοι τους αναπτυξει τη λεγομενη υπερτεχνολογια για την οποια εχει γινει τοσος ντορος;
Όχι,
Ισχυρίζομαι ότι όλη αυτός ο ντόρος είναι μία γελοιότητα προερχόμενη από ψυχοπαθείς ή ανθρώπους με πιο "χειροπιαστά" κίνητρα.
Άλλωστε δεν μπορώ να καταλάβω που έχετε δει αυτή την "υπερτεχνολογία"...
Δεν υπάρχει καμία απολύτως απόδειξη για όλα αυτά τα παραμύθια, παρά μόνο κάποια γραπτά. Συνήθως οι άνθρωποι ζητούν απόδείξεις πέραν των γραπτών και μέχρι στιγμής, μετά από 100 χρόνια ερευνών για την Ατλαντίδα ή την υπερτεχνολογιά, οι αποδείξεις είναι μηδέν...

Άλλωστε αγαπητέ Bilibako, το γράφεις και παρακάτω:
Είναι τόση η γελοιότητα όλων αυτών των παραμυθάδων που έχουν φτάσει (επειδή δεν τους βγαίνουν τα κουλούρια), από πολιτισμούς προηγούμενων εποχών, σε θεωρίες με εξωγήινους!!!!!

Εγώ από την άλλη πάντα μιλάω με αρχαιολογικές αποδείξεις - λογικά πράγματα...
__________________

ΟΥ ΠΑΝΤΟΣ ΠΛΕΙΝ ΕΙΣ ΚΟΡΙΝΘΟΝ
BELLUM OMNEUM CONTRA OMNE - ΦΩΤΙΑ ΠΕΡΠΑΤΑ ΜΑΖΙ ΜΟΥ
Απάντηση με παράθεση
  #139  
Παλιά 06-05-08, 11:40
Το avatar του χρήστη ΛΥΚΑΙΟΣ 1981
ΛΥΚΑΙΟΣ 1981 Ο χρήστης ΛΥΚΑΙΟΣ 1981 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 20-11-2007
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ ΚΑΙ ΑΕΙ ΩΣΑΥΤΩΣ ΕΧΟΝΤΑ
Μηνύματα: 272
Προεπιλογή

Στην αρχή του Πλατωνικού Τιμαίου, όπου γίνεται αναφορά στην Ατλαντίδα, ο Σωκράτης παροτρύνει τους συνομιλητές του επί τη ευκαιρία της γιορτής μίας θεάς (Αθηνά αν θυμάμαι καλά) να της αφιερώσουν την κουβέντα ως σπονδή. Είναι δυνατόν λοιπόν ο ευσεβής Πλάτων και ο Σωκράτης να διέπρατταν ύβρη μιλώντας για ψέματα στην γιορτή της θεάς όπου αφιέρωσαν την συνομιλία τους;

Εφόσον υπήρξε καταβύθιση ηπείρου, είναι πολύ δύσκολο να βρεθεί, λόγω των εκατομμυρίων κυβικών λάσπης από πάνω. Επαναλαμβάνω την αναφορά του Ομήρου για την δυσκολία πλεύσεως στον Ωκεανό, λόγω λάσπης.
__________________
ΕΝ ΤΟ ΠΑΝ

ΕΝΕΡΓΗΤΙΚΟΣ ΝΟΥΣ ΟΙΟΝ ΕΝ ΜΑΧΗ

Ο ΕΞΥΠΝΟΣ ΠΑΡΑΔΕΧΕΤΑΙ, Ο ΠΟΝΗΡΟΣ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΕΙΤΑΙ, Ο ΗΛΙΘΙΟΣ ΕΠΙΜΕΝΕΙ
Απάντηση με παράθεση
  #140  
Παλιά 06-05-08, 12:06
Αλεξης15 Ο χρήστης Αλεξης15 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 19-09-2007
Μηνύματα: 379
Προεπιλογή

Λυκαίε ΄σημαντική η παρατήρησή σου ειδικά αν αναλογιστεί κανείς πως όταν μιλάμε για την θεά Αθηνά είναι σαν να κάνουμε επίκληση του Αγίου πνεύματος σήμερα. Επίσης οι διάλογοι αυτοί δεν είχαν μοναδικό θέμα την ατλαντίδα αλλά και την σύσταση ουσιαστικά του κόσμου οπότε δεν βλέπω το λόγο να μην εκφράζει ο καθένας τις ειλικρινείς απόψεις του αλλά να ψεύδονται.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 17:04.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.