Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Εσωτερική Αναζήτηση – Φιλοσοφία – Επιστήμες

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #21  
Παλιά 13-05-09, 12:41
Knight_Of_Creation Ο χρήστης Knight_Of_Creation δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-03-2008
Περιοχή: Βόλος
Μηνύματα: 310
Προεπιλογή

Ωπα - Ωπα γιατί χάνουμε το μέτρο και την Λογική. Καταρχάς ο ίδιος ο Σωκράτης παραδέκτηκε πως ΔΕΝ ΗΤΟ ΔΙΚΗ ΤΟΥ ΓΝΩΣΗ αλλά την ΆΚΟΥΣΕ και δεν την ΚΑΤΑΛΑΒΕ και απλά μετέφερε όσα ΑΚΟΥΣΕ με ατελή, λανθασμένο και απλοικό τρόπο . Ο Σωκράτης δεν ασχολήθηκε ποτέ με αυτούς τους τομείς για να κάνει σοβαρή ανάλυση η να φιλοσοφήσει πάνω σε αυτό. Οπότε είναι Α-ΤΟΠΟ να ασχοληθούμε με το τι είπε ο Σωκράτης επι του συγκεκριμένου. Μόνο και μόνο που περιγράφει την Ουράνια σφαίρα (Γαία) σε μια εποχή που την θεωρούσαν επίπεδη μεγάλο μέρος του πληθυσμού θα έπρεπε να μας "συγκλονίσει" και να μας κλονίσει για όσα ΑΚΟΥΣΕ (απο ποιούς άραγε ; Απο Πυθαγόρειους μήπως ; (Λέω εγώ τώρα...) !

Απο όσα διαβάζω αλλά δεν έχω αναλύση ούτε και έχω ασχοληθεί επαρκώς η Βαρυτική θεωρία του Νεύτωνα αρχίζει να αμφισβητείτε έντονα λόγο νέων ανακαλύψεων στο διάστημα..(Δεν είναι δουλειά μου και δεν το γνωρίζω απλά το παραθέτω) . Απο την στιγμή που ο ΙΔΙΟΣ ο Σωκράτης παραδέχεται την Άγνοια του στο συγκεκριμένο σημείο είναι φαιδρό να ασχοληθούμε εκτενέστερα με υποθέσεις .

Τώρα και κλείνοντας... Ο Σωκράτης ασχολήθηκε ΜΟΝΟ με τον Άνθρωπο. Ητανε Ανθρωποκεντρικός Φιλόσοφος και ανέλυσε την Φύση των πραγμάτων περι του Ανθρώπου και της Ψυχής . Δεν ήτανε παντογνώστης και όσα ανέλυσε περι ψυχής και ανθρώπου είναι κυριολεκτικά τρομερά και κατ εμέ εκτός απο διαχρονικά και αξεπέραστα γιατι δεν με έπεισε καμία αντίθετη άποψη για την αλήθεια την οποία μας πρόσφερε.

Αυτό ηθελα να σημειώσω και να είστε καλά
__________________
Ο Εχθρός είναι ενας πολύ καλός Δάσκαλος " Δαλάι Λάμα
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 13-05-09, 14:32
Το avatar του χρήστη Mallen
Mallen Ο χρήστης Mallen δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-06-2008
Περιοχή: from Beyond...
Μηνύματα: 409
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Litsa
Όταν τραυματίζεται αυτή η εμπιστοσύνη, αυτόματα το περιοδικό (μαζί και οι όσες καλές εργασίες) κρίνεται
ύποπτο. Είναι σαν να σου φέρουν ένα πανέρι με πολλά μανιτάρια αλλά ΜΠΟΡΕΙ ένα από αυτά να είναι δηλητηριασμένο.
Και μόνο με την υποψία τα πετάς στα σκουπίδια όλα.
Well, Litsa, θα ήθελα -εάν θέλεις βέβαια- να μου απαντήσεις ειλικρινά:

Άραγε σου πέρασε από το μυαλό κάποιες απλές πιθανότητες; Όπως π.χ. ο εν λόγω κύριος να μετάφερε στο πάνελ "στοιχεία" όχι που διάβασε κάπου, αλλά του...του/τα μετέφεραν άλλος/λοι; 'Η ακόμα, απλώς εκείνη τη στιγμή λάθεψε πετώντας μια πατάτα, ενώ σε άλλες παρεμβάσεις του ήταν τουλάχιστον σωστός; Πως ΠΟΛΥ πιθανόν να το καλοσκέφτηκε αργότερα, αντιλαμβανόμενος το κραυγαλέο λάθος του και να διόρθωσε -αναιρώντας (ισως πέραν της συγκεκριμένης εκπομπής); Πως ο εν λόγω κύριος πάλι, είναι ΈΝΑΣ μόνο από τους πολλούς συγγραφείς του περιοδικού και όχι ΤΟ περιοδικό καθαυτό;(άσε που σταμάτησε πια να γράφει σε αυτό -έχει αποχωρήσει προ πολλού...) Σκέψου πως σε αυτό δημοσίευσε άρθρα του κοτζάμ Γ. Σιέττος (έγκυρος μελετητής -από πάρα πολύ κόσμο!)και τόσοι άλλοι ακαδημαϊκοί!!?? Ύποπτο το περιοδικό; Μεγάλη και βαριά κουβέντα αυτή και -συγνώμη κιόλας- σαν μια τρύπα στο νερό...Προσωπική μου γνώμη, ΜΙΑ ΧΑΡΑ είναι το έντυπο ΙΧΩΡ,άξιο λόγου πάντα (για το είδος του),υψηλού επιπέδου και με έγκριτους αρθρογράφους.


Για μένα, ύποπτο είναι να πιάνει κανείς βεβιασμένα το φτυάρι και να θεωρεί..."ύποπτο" (sic) ένα έντυπο σαν το ΙΧΩΡ -ξανά πάλι συγνώμη και με το πολύ συμπάθειο...τέλος πάντων...




-
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 13-05-09, 16:29
Αλεξης15 Ο χρήστης Αλεξης15 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 19-09-2007
Μηνύματα: 379
Προεπιλογή

Από ό,τι κατάλαβα εγώ στο βίντεο δεν είπε ο Τσαγγρινός ότι ο Σωκράτης έδωσε κανέναν τύπο, αλλά αναφέρθηκε στην ισορροπία των δυνάμεων, επομένως θα μπορούσε να αποτελέσει αυτή η σκέψη την κατεύθυνση μιας έρευνας, την οποία έκανε ο Νεύτωνας και άλλοι φυσικά. Και η κατεύθυνση είναι πολύ σημαντικό πράγμα.

Αν δεν κάνω λάθος ο Αναξίμανδρος ήταν ο πρώτος που μίλησε για πείραμα και απόδειξη, ωστόσο δεν ήταν πολλοί οι σύγχρονοί του που ακολούθησαν την άποψη αυτή.
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 13-05-09, 16:58
Το avatar του χρήστη Litsa
Litsa Ο χρήστης Litsa δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-01-2006
Περιοχή: ολούθε
Μηνύματα: 2.315
Προεπιλογή

@ mallen

Απ το μυαλό μου έχουν περάσει πολλές πιθανότητες.
Αν του μετέφεραν άλλοι στοιχεία που ο ίδιος σε μια στιγμή αδυναμίας βρε αδερφέ παρασύρθηκε
και τα αναμεταδίδει χωρίς να τα έχει ελέγξει. Αυτό θα μπορούσα να το δεχτώ ως εκδοχή για ένα
υποδεέστερο θέμα. Παράδειγμα, ότι ο Πλάτωνας είχε ταξιδέψει στην Συρία (λέω εγώ τώρα).
Μια τόσο συνταρακτική είδηση που ανατρέπει όλα όσα γνωρίζουμε γύρω απ την εξέλιξη και ιστορία της
επιστήμης και των φυσικών ιδεών και την συνεισφορά του Νεύτωνα, δεν μπορεί να εμπίπτει σε κάτι τέτοιο,
ότι του το είπαν και το δέχτηκε χωρίς πολύ σκέψη, ο άνθρωπος είναι και φυσικός λέμε.
Αν υπήρχε η παραμικρή υποψία ότι έχει πει κάτι παρόμοιο ο Πλάτωνας δεν θα είχε κλείσει μάτι για ένα μήνα
διαβάζοντας και μελετώντας.

Με άλλα λόγια, όσες τέτοιες δικαιολογίες και να προσπαθήσω να σκεφτώ ΟΛΕΣ χτυπάνε στο ιδιαίτερα σημαντικό
γεγονός που είναι ο νόμος της παγκόσμιας βαρύτητας τον οποίο προσπάθησε να αποδώσει σε άλλον άνθρωπο.
Το να το διόρθωσε σε άλλη περίπτωση ή εκπομπή πάλι δε παίζει. Τι να διορθώσει; Να πει πως
«παιδειά, ώρες ώρες μου την δίνει και υπερβάλω και δε ξέρω τι λέω» ;;
Και πάλι, αν σε στιγμές αδυναμίας λέει τέτοια, αυτό θα μπορούσε να μας κάνει να υποθέσουμε ότι όταν
πηγαίνει σπίτι του το υπόλοιπο 24ωρο σκέφτεται τα ίδια και χειρότερα για να τα παρουσιάσει με πιο
καλοστημένο τρόπο και να είναι λιγότερο ή καθόλου ύποπτα και όχι "καραμπινάτα" όπως αυτό.

Πριν μιλήσω για το Ιχώρ και τα περιοδικά του χώρου.
Μου κάνει εντύπωση που όταν είπε αυτό ο κύριος Τσαγκρινός, οι υπόλοιποι δεν έφεραν καμία αντίρρηση και
πρόσθεσαν και άλλα πράγματα. Όταν έχω λίγο χρόνο θα κόψω και το υπόλοιπο της ταινίας που ακολούθησε να
δείτε ένα κλίμα απέραντης καυχισιολογίας και αυτοκολακείας περί αρχαίας ελλάδας. Αυτό είναι ένδειξη
του κλίματος που επικρατεί σε αυτούς τους χώρους.
Δηλαδή, όπως ένας ρασοφόρος αρχίζει και λέει ο Ιησούς έτσι ο Ιησούς αλλιώς και αν ψάξεις στα κείμενα
διαπιστώνεις άλλα πράγματα, το ίδιο ακριβώς φαινόμενο έχουμε και απ την ελληνοκεντρική πλευρά.
Κάποιοι αρχίζουν να λένε διάφορα απευθυνόμενοι σε ανθρώπους που είναι πανέτοιμοι να τα δεχθούν και
αν ψάξεις τις πηγές εκεί διαπιστώνεις την πλάνη.

Για το Ιχωρ, δεν γνώριζα ότι ο κύριος Τσαγκρινός έχει αποχωρήσει όπως λες. Στο ιντερνετ είδα ότι
έχει σχέση. Δεν έχω αγοράσει ποτέ Ιχώρ αν και έχω διαβάσει πολλά άρθρα του απ το internet που κυκλοφορούν.
Δεν είπα ότι το περιοδικό απορρίπτεται απεναντίας δήλωσα ότι σίγουρα θα έχει μερικές πολύ καλές
εργασίες αλλά ο πελάτης που το αγοράζει (π.χ. εγώ) δεν θα μπορεί να ανακαλύπτει ΠΑΝΤΑ το εξαιρετικό
απ το "δήθεν" εκτός αν κάθε τι που διαβάζει ψάχνει και τις πηγές. Με αυτόν τον ρυθμό θα μπορούσα
να διαβάζω μόλις ένα 4σέλιδο άρθρο το τρίμηνο.

Δεν πήρα λοιπόν κανένα φτυάρι και δεν στόχευσα εναντίον
κανενός περιοδικού, είπα το αυτονόητο, τέτοιες διηγήσεις
ανύπαρκτων στοιχείων δημιουργούν γενικότερα προβλήματα
αξιοπιστίας.


@Αλεξης15
Τόσο το τι είπε ο κύριος Τσαγκρινός όσο και ΤΙ ακριβώς λένε
οι πηγές μπορείς να το διαβάσεις και να συγκρίνεις στα
πρώτα μηνύματα.
Ο κύριος Τσαγκρινός είπε ότι , ο Σωκράτης αναφέρει μάζα
και αποστάσεις που καθορίζουν την ισορροπία στο σύμπαν
αλλά ... τέτοιο πράγμα ΔΕΝ υπάρχει.
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 14-05-09, 15:06
rados Ο χρήστης rados δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-02-2009
Μηνύματα: 381
Προεπιλογή

Πιθανή πηγή του Σωκράτη για την σφαιρικότητα της γης, είναι ο Αρχέλαος, που φημολογείται σαν δάσκαλός του, από τον Διογένη Λαέρτιο, στο έργο του, Βίοι Φιλοσόφων. Ο Αρχέλαος πίστευε στην σφαιρικότητα της γης.

Νομίζω ότι έχει δειχθεί επαρκώς ότι ο Σωκράτης (ή πιο σωστά ο Πλάτωνας) δεν αναφερόταν στον νόμο της βαρύτητας, αλλά διαβάζοντας το κείμενο θα ήθελα να σημειώσω τι καταλαβαίνω ότι εννοεί. Δανείζομαι την μετάφραση από τον Spn l Optimus:
Παράθεση:
αν υπάρχει στο μέσον του ουρανού και είναι στρογγυλή, δεν έχει καμιάν ανάγκη ούτε από τον αέρα ούτε από οτιδήποτε παρόμοιο για να μην πέσει, αλλά η ομοιότητα του ουρανού με τον εαυτό του προς όλες τις κατευθύνσεις και η ισορροπία της γης είναι ικανά να την κρατούν. Γιατί ένα πράγμα που ισορροπεί κι έχει τοποθετηθεί στο μέσον ενός άλλου ομοίου, δεν θα έχει, κατά το μάλλον ή ήττον, προς τα πού να κλίνει, και, αν διατηρείται πάντα στην ίδια κατάσταση, θα μένει ακίνητο. Πρώτα απ’ όλα λοιπόν, συνέχισε αυτός, αυτά πιστεύω.
Η εικόνα που μου δίνει το κείμενο είναι ότι αν ένα αντικείμενο με ευσταθή ισορροπία (πχ. σφαίρα) επιπλέει μέσα σε μια ομοιογενή, ακίνητη "σούπα" (ουρανός), αυτό θα μένει ακίνητο.
Δεν είναι και τόσο απλοϊκή θεώρηση για τον καιρό που γράφτηκε, αλλά δεν βλέπω και πολύ από τον νόμο μέσα της.

Είναι συνηθισμένο να διαδίδονται εντελώς φανταστικές θεωρίες, που εξάρουν κάποια εθνικά στοιχεία. Τέτοιες θεωρίες βρίσκουν πολλούς και πρόθυμους πιστούς.
Ίσως το ανθρώπινο είδος να έχει εγγενή γενετική προδιάθεση στην ευπιστία. Ίσως ανασφάλειες μας οδηγούν να πιστεύουμε άκριτα, γοητευτικές θεωρίες. Αυτό δεν ισχύει μόνο για εθνικές φαντασιώσεις, όμως μια και μιλάμε εδώ για τέτοιες, μήπως θα τους ταίριαζε το όνομα "αντεθνικές συνωμοσίες"

Δυστυχώς δεν είναι πάντα εύκολο να αποδειχθεί η γελοιότητά τους. Για αυτό και είναι σημαντικός ο εντοπισμός και η κατάρριψη τους. Η δημοσίευσή τους σε κάποιο περιοδικό, δεν καθιστά απορριπτέα όλα τα άρθρα του, αλλά αποδυναμώνει ισχυρά την αξιοπιστία τους και υποτιμά de facto το ίδιο. Δηλαδή δεν μπορούν να θεωρούνται "πηγές", χωρίς να ελεγχθούν λέξη προς λέξη.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη rados : 14-05-09 στις 15:09
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 16-05-09, 13:12
Craven Ο χρήστης Craven δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 24-02-2009
Μηνύματα: 3
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Spn l Optimus
Λιτσα εδω γενικευεις απο ενα περιστατικο και βαζεις ταμπελες
Η γενικευση ειναι η αρχη του φασισμου και σου προτεινω να την αποφευγεις
Ο καθενας εχει το δικαιωμα να γραφει οτι θελει.Δεν νομιζω να καις το Ιχωρ στο τζακι του σπιτιου σου...

Φαντασου την γη στο κεντρο του συμπαντος(ουρανου)...ακινητη.Αυτο συμβαινει οπως λεει ο Σωκρατης γιατι απο ολες τις μεριες ..ασκουνται ισορροπες δυναμεις.

Αρα εχουμε οτι η βαρυτητα που ασκειται απο την γη ειναι ιση με την δυναμη που αυτη ασκει σε ολα τα σωματα γυρω της...
1) Μπορεί να είσαι fan του περιοδικού αλλά η φράση σου περί φασισμού και τζακιού ήταν ΑΤΥΧΈΣΤΑΤΗ.. είχε απόλυτο δίκιο η Λίτσα καθώς ο συγκεκριμένος άνθρωπος επινόησε η αναπαρήγαγε ένα κείμενο που δεν υπάρχει καν για να στηρίξει κάτι που δεν βγαίνει από πουθενά. Μετά απ αυτό είναι λογικό κάποιος να μιλάει για υποψίες σε σχέση με τα κείμενα του περιοδικού κατά πόσο ακολουθούν την ίδια τακτική του ίδιου του εκδότη.
Τώρα σε όλα αυτά ο φασισμός και το τζάκι που κολλάνε μάλλον μόνο εσύ ξέρεις..

2) Απ το κείμενο όσο και να χτυπιέσαι δεν βγαίνει από ΠΟΥΘΕΝΑ ότι ο Σωκράτης εννοεί κάποια βαρυτική αλληλεπίδραση αλλά ότι μιλάει απλά για ισορροπία και ομοιογένεια μεταξύ ουρανού και γής (και όχι πλανητών).. και ξέρουμε τι σήμαινε στην αρχαιότητα ο ουρανός και η Γη. Στην συγκεκριμένη περίπτωση και ο εκδότης αλλά και εσύ τραβάτε και πλάθετε τα λόγια ενός ανθρώπου όπως σας βολεύει ώστε να καταλήξετε στο συμπέρασμα που σας βολεύει.. κλασσική συνταγή που μας έχει γεμίσει με ψευτοαποδείξεις για τις θεωρίες του καθενός, μια βόλτα στα διάφορα forum το αποδεικνύει, όπου για να ανακαλύψεις κάτι σωστό και τεκμηριωμένο πρέπει να περάσεις από όλη την σαβούρα και την παραπληροφόρηση. Το ότι ο Σωκράτης είχε γενικά σωστή και καθαρή σκέψη δεν σημαίνει ότι με το ζόρι γνώριζε αυτά που θα θέλαμε να γνώριζε (και θα τα έλεγε και με τρόπους ώστε να τα ερμηνεύουμε κατά το δοκούν) ούτε ότι πρέπει να παραποιούμε τα λόγια του ώστε να πείθουμε για τις δικές μας απόψεις.
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 16-05-09, 13:43
Spn l Optimus Ο χρήστης Spn l Optimus δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-02-2008
Μηνύματα: 102
Προεπιλογή

Κατα αρχην καλοσορισες στο Φορουμ του Μεταφυσικου. Σου ευχομαι καλες δημοσιευσεις και καλες συζητησεις.

1)Δεν εχω καμοια σχεση με το περιοδικο καθως απο οτι φανηκε ο εν λογω κυριος δεν εχει καμοια σχεση με το Ιχωρ..πραγμα που δεν γνωριζαμε ουτε εγω ουτε η Λιτσα.Οσο για της πολιτικες μου πεποιθησεις ασε να τις ξερουν τα παιδια του φορουμ.

2)Οσο για τον Φαιδων του Σωκρατη.Υπηρξε μια συζητη μεταξυ εμου και τις Λιτσας για το πως ο κ.Τσαγκρινος συνεπεσε στο σφαλμα οτι ολα περι βαρυτητας αναφερονται στον εν λογο κειμενο.Το μονο που εκανα ηταν να ποσταρω στα αρχαια ελληνικα το κειμενο καθως και την μεταφραση, μετα απο αυτο χρεισημοποιησα τα λογια του Σωκρατη περι ομοιογενεια ουρανου-συμπαντος και εβγαλα και εγω με την σειρα μου μια πιθανη πορεια σκεψεις οσων επιστημονων προσπαθησαν να ερμηνευσουν τα λογια του Σωκρατη (αν στηρηξαν την θεωρια τους στον Σωκρατη).Ειναι πολυ πιθανο ο φαιδων του Σωκρατη και αλλα 2-3 κειμενα αρχαιων ελληνων συγραφεων να ηταν η απαρχη των θεωριων του Γαλιαιου και του Καβεντις.

ΥΓ αν σε πειραξε το τζακι υπαρχουν και κονσερβοκουτια
__________________
Μεταφέρω Πληροφορίες ,Διατυπώνω άποψη και Δέχομαι την Κριτική ΟΛΩΝ.
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 16-05-09, 15:50
Craven Ο χρήστης Craven δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 24-02-2009
Μηνύματα: 3
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Spn l Optimus
Κατα αρχην καλοσορισες στο Φορουμ του Μεταφυσικου. Σου ευχομαι καλες δημοσιευσεις και καλες συζητησεις.

1)Δεν εχω καμοια σχεση με το περιοδικο καθως απο οτι φανηκε ο εν λογω κυριος δεν εχει καμοια σχεση με το Ιχωρ..πραγμα που δεν γνωριζαμε ουτε εγω ουτε η Λιτσα.Οσο για της πολιτικες μου πεποιθησεις ασε να τις ξερουν τα παιδια του φορουμ.

2)Οσο για τον Φαιδων του Σωκρατη.Υπηρξε μια συζητη μεταξυ εμου και τις Λιτσας για το πως ο κ.Τσαγκρινος συνεπεσε στο σφαλμα οτι ολα περι βαρυτητας αναφερονται στον εν λογο κειμενο.Το μονο που εκανα ηταν να ποσταρω στα αρχαια ελληνικα το κειμενο καθως και την μεταφραση, μετα απο αυτο χρεισημοποιησα τα λογια του Σωκρατη περι ομοιογενεια ουρανου-συμπαντος και εβγαλα και εγω με την σειρα μου μια πιθανη πορεια σκεψεις οσων επιστημονων προσπαθησαν να ερμηνευσουν τα λογια του Σωκρατη (αν στηρηξαν την θεωρια τους στον Σωκρατη).Ειναι πολυ πιθανο ο φαιδων του Σωκρατη και αλλα 2-3 κειμενα αρχαιων ελληνων συγραφεων να ηταν η απαρχη των θεωριων του Γαλιαιου και του Καβεντις.

ΥΓ αν σε πειραξε το τζακι υπαρχουν και κονσερβοκουτια
Αμ δεν έβγαλες πιθανότητα έβγαλες συμπέρασμα εκεί ηταν το θέμα :P αλλά όπως και να χει πιθανότητες για τα πάντα υπάρχουν δεν θα διαφωνίσω σε αυτό μαζί σου.
Είμαι καιρό στο forum όπως θα διαπιστώσεις αν δεις το profil μου, τώρα αν δεν γράφω είναι για τους δικούς μου λόγους που ίσως έχουν σχέση με χρήστες εδώ που μηδενίζουν τα πάντα.. άσχετο όμως αυτό... τώρα για το "Οσο για της πολιτικες μου πεποιθησεις ασε να τις ξερουν τα παιδια του φορουμ." ειλικρινά δεν το κατάλαβα.. ποιός έθιξε τις πολιτικές σου πεποιθήσεις? νομίζω ότι έχεις μια τακτική να βγάζεις αυθαίρετα συμπεράσματα ώστε ή να δικαιολογήσεις κάτι που θες να πείς ή να μπορείς να επιτεθείς.. έτσι όμως συζήτηση φυσικά δεν μπορεί να γίνει οπότε εγώ σταματάω εδώ Sorry για την παρέμβαση
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 16-05-09, 17:18
Spn l Optimus Ο χρήστης Spn l Optimus δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-02-2008
Μηνύματα: 102
Προεπιλογή

Οποτε θες να συζητησεις κατι μαζι μου το μονο που εχεις να κανεις ειναι να στειλεις Προσ.Μυνημα οπως και ολοι οι αλλοι.

Σε καποιο σημειο αναφερεις

Παράθεση:
Τώρα σε όλα αυτά ο φασισμός και το τζάκι που κολλάνε μάλλον μόνο εσύ ξέρεις..
Συγνωμη αν το καταλαβα λαθος.

Και να κανεις παρεμβασεις .Θελουμε τις αποψεις ολων γιατι μονο με την συζητηση "ανοιγει" το μυαλο του καθε ανθρωπου αλλωστε αυτη ειναι η χαρα της δημοκρατιας.

Η αληθεια ειναι οτι ειμαι λιγο απολυτος στις αποψεις μου. Ισως να φταει που ειμαι Αιγοκερως
__________________
Μεταφέρω Πληροφορίες ,Διατυπώνω άποψη και Δέχομαι την Κριτική ΟΛΩΝ.
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 11-06-09, 16:50
nikomaxia Ο χρήστης nikomaxia δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 11-06-2009
Μηνύματα: 3
Προεπιλογή

Κάθομαι και διαβάζω από κάποιους χρήστες και να λένε πως ίσως κάποιος τα είπε στον Τσαγκρινό, ίσως να τα έχει βγάλει από το μυαλό του, ίσως να θέλει να κάνει εντύπωση και ένα σωρό άλλες θεωρίες. Κακεντρεχείς θεωρίες όμως.
Εγώ θα ξαναπώ πως: Ο Πλάτωνας δεν ξεφυλίζεται στην τουαλέτα την ώρα που χέζεις. Θέλει μελέτη και γνώσεις. Να κατέχεις τουλάχιστον τις "κοινές έννοιες" που λέει και ο Σαλούστιος.

Άραγε έχετε μελετήσει ποτέ Πλάτωνα; Όχι να διαβάσετε αλλά να μελετήσετε!!!
Πιστεύετε ότι έχετε μελετήσει καλύτερα τον Πλάτωνα και γενικά την αρχαία γραμματεία και την Φυσικομαθηματική επιστήμη καλύτερα από τον Τσαγκρινό; Αν ναι πάω πάσο, αν όχι όμως καλύτερα να ρωτήσετε τον ίδιο τι εννοούσε παρά να κάθεστε και να θάβετε το κάθε έναν που δεν κολλάει καλά στα αυτιά σας με αυτά που λέει.
Δεν λέω, καλά κάνετε και αμφισβητείτε αλλά είναι άσχημο να "ταμπελώνετε" κάποιους ανθρώπους...

Φιλικά πάντα...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 00:19.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.