Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Στα ίχνη της Πυθέας > Θρύλοι και παραδόσεις

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #21  
Παλιά 15-10-07, 04:51
Το avatar του χρήστη isidora
isidora Ο χρήστης isidora δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 07-10-2007
Περιοχή: Aργυρούπολη
Μηνύματα: 5
Thumbs up Γειά σας...

Είχα ακούσει στο παρελθόν..., για αυτό το σπίτι..., αλλά σήμερα που πρώτη φορά βλέπω, τις υπέροχες φωτογραφίες... που τράβηξε η φίλη μας η "Οphelia", πραγματικά εντυπωσιάστηκα...

Συγχαρητήρια φίλη "Ophelia"... για την εξαιρετική δουλειά σου...

Δεν γνώριζα, ότι πρόκειται για ένα τόσο ιδιαίτερο αρχοντικό... και βέβαια, δεν γνώριζα ότι είχε τόσο μεγάλη ιστορία..., η οποία είναι η αιτία... που παραμένει και σ΄ αυτήν την κατάσταση...
Με τα δικά μας κριτήρια, είναι κρίμα... που παραμένει εγκαταλελημένος και ένας τέτοιος θησαυρός της πολιτιστικής μας κληρονομιάς...

Φαίνεται... όμως, ότι υπάρχουν κάποιοι... που κάτι παραπάνω... γνωρίζουν και επιμένουν να το κρατούν σε αυτήν την κατάσταση...

Μου έδωσε την αίσθηση..., ότι το ζήλεψαν τα πεύματα... και θέλησαν να το κρατήσουν δικό τους... για πάντα...

Θα ήθελα πολύ, να μπορέσω να το επισκεφθώ και εγώ από κοντά... και να αιστανθώ την ενέργειά του...
__________________
Tα ζώα δεν πρέπει να συγκρίνονται με τον άνθρωπο, γιατί ανήκουν σε άλλες σφαίρες ζωής...
Οφείλουμε να τα σεβόμασθε και να τ΄ αγαπάμε, σαν συνοδοιπόρους μας..., με τους οποίους βρεθήκαμε από κοινού πιασμένοι στο δίχτυ της αιώνιας δημιουργίας...


www.Ourdogs.gr

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη isidora : 15-10-07 στις 05:15
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 28-10-07, 13:37
teddy Ο χρήστης teddy δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 27-10-2007
Μηνύματα: 7
Προεπιλογή

Γειά σας παιδιά!!Επειδή είχα την τύχη να μένω σε ένα χωριό 1 χιλιόμετρο έξω από τα Λεχώνια στην Αγριά,αποφάσισα με έναν αγαπητό μου φίλο που είναι και μέλος στο forum, να επισκεφθούμε το αρχοντικό σπίτι των Λεχωνίων ή όπως το χαρακτηρίζουν οι περισσότεροι ''στοιχιωμένο''...
Ήταν βράδυ και με δυσκολία κατάφερα να προχωρήσω...γνωρίζοντας τις πολλές ιστορίες που έγιναν σαυτό το σπίτι...τελικά μπήκαμε...
Το μόνο που είχαμε φροντισει να πάρουμε μαζί μασ ήταν ένα κασετοφωνάκι ηχογράφησης και ένα κινητό,όπωσ καταλαβένεται δεν είμασσταν καθόλου οργανωμένοι...τελως πάντων για μην τα πολυλογώ μόλις μπήκαμε ακούσαμε έναν θόρυβο(σαν να τρίζει μια καρέκλα)τότε κοιταχτήκαμε φοβησμένοι,αλλά αυτό ήταν μόνο η αρχή και δεν μας σταμάτησε και συνεχίσαμε ανεβαίνοντας τα σκαλιά που ισα ισα στηρίζονταν απο τον τοίχο.
Φτάσαμε λοιπόν στον δεύτερο όροφο εκεί υπήρχαν πολλές πόρτες που οδηγούσαν σε μικρά και μεγάλα δομάτια...
Καθώς σπρόχναμε τισ πόρτες είδαμε μια σκιά να εξαφανίζεται πολύ γρήγορα...
Το προσπεράσαμε και αυτό και ανεβήκαμε ατον τρήτο όροφο εκεί ακούγαμε καποιους χτύπους ,τότε ζήτισα απο τον φίλο μου να φύγουμε ....
Ετσι όπωσ κατεβαίναμε τα σκαλιά είχαμε αναμένο το φλας του, κινητου και ξαφνικά σβίνει..???...καταφέραμε λοιπόν και βγήκαμε απο το σπίτι...
Τότε ο φίλος μου πρότεινε να παμε και στο υπόγειο οπου βρήσκονται τα κελιά οπου οι Γερμανοί κρατουσαν τους ιδιοκτήτεσ και όχι μόνο....
Αφου είχαμε βγεί και από την αυλόπορτα βάλαμε να ακούσουμε την ηχογράφηση...
Αλλα δεν υπήρχε...Πώσ το εκσιγείτε αυτό?
πληροφορίες για το σπίτi:
Το σπίτι αυτο βρίσκεται σεναν καθετο δρόμο,είναι 3οροφο με ενα υπογειο που περιέχει πολλά κελια,ο εσωτερικός χώροσ του σπιτιού εχει μόνο καποια πεσμένα σανίδια και σοφάδες,και οι τοίχοι ειναι ζωγραφισμένοι απο κάποιους ανεγκέφαλους.Αν υπάρχει καποια απορία παρακαλω πειτε μου.ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη teddy : 28-10-07 στις 13:47
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 28-10-07, 22:24
Το avatar του χρήστη lifo
lifo Ο χρήστης lifo δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-05-2007
Περιοχή: Βόλος
Μηνύματα: 320
Προεπιλογή

Aγαπητέ teddy,
Θυμάμαι αφού είχαμε μπει μαζί το τί είχε συμβεί. Επειδή ψάχνω το θέμα και πιθανών γραφτεί και ένα άρθρο πάνω στο θέμα έχω βγάλει μερικά συμπεράσματα. Το σπίτι μπορεί να μην είναι στοιχιωμένο και να υπάρχουν απλά κάποια φαινόμενα poltergreist. Το σπίτι μπορεί να έχει φορτιστεί με διαφόρων ειδών ενέργειες. Δες το θέμα με κάτι αντίστοιχο http://www.metafysiko.gr/forum/showt...8306#post38306 . Όταν είχα μπει μέσα θυμάσαι που βγήκα κατενθουσιασμένος λόγω του ότι κάτι με είχε ακουμπήσει. Αν και μπορεί να οφείλεται και σε θερμοκρασία ή κάτι τέτοιο από ότι έχω ψάξει, μπορεί να με επηρέασε ενεργειακά το γεγονός αυτό. Δεν ένιωσα μόνο ακούμπημα αλλά και μούδιασμα! Πολύ θα ήθελα να δω τί θα γινόνταν αν κάποιος προσπαθούσε να "ξεσηκώσει τις παρουσίες". Τότε θα φαινόνταν τί θα υπήρχε. Είχα ψάξει κόσμο παντού για το θέμα αυτό, άλλος μου έλεγε να περιμένω και άλλος να μπω να λιβανίσω! Αλλά υπάρχει ένα γενικότερο <<χαντάκωμα>>. Από το μόνο μέσο που βοηθήθηκα ήταν από το mystery και θα προσπαθήσω να βοηθήσω και μέσω του metafysiko.gr. Θα επιστρέψω με πληροφορίες Ευχαριστώ
__________________
~then she lit up a candle and she show me the way~

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη lifo : 28-10-07 στις 22:26
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 29-10-07, 11:05
Απέριττος Ο χρήστης Απέριττος δεν είναι συνδεδεμένος
Διεγραμμένο μέλος
 
Εγγραφή: 19-01-2004
Μηνύματα: 521
Προεπιλογή

Αγαπητή Οφηλία πραγματικά ενδιαφέρουσες οι φωτογραφίες απο το στοιχειωμένο σπίτι. Αν και δεν μοιάζει πάρα πολύ, όμως σαν αίσθηση μου θυμίζει το θρυλικο κάποτε στοιχειωμένο σπίτι στο Πικέρμι το οποίο είχα φωτογραφήσει. Δυστυχώς ή ευτυχώς ανάλογα πως το βλέπει κάποιος δεν υπάρχει πια... πρέπει να σκανάρω τις φωτό και να σας τις βάλω να τις δείτε...
Φιλικά...
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 29-10-07, 15:34
Το avatar του χρήστη Ophelia
Ophelia Ο χρήστης Ophelia δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-11-2006
Περιοχή: Milky Way
Μηνύματα: 443
Προεπιλογή

Χαίρομαι που σας αρέσανε οι φωτογραφίες...

Το μόνο που ήθελα να προσθέσω είναι οτι όσο ήμουνα εκεί δεν μπορώ να πω οτι ένιωσα τίποτα περίεργο και μεταφυσικό, εκτός του ότι υπήρχε μια αίσθηση οτι το μέρος ήτανε γεμάτο ενέργια. Αυτό δεν ξέρω να οφείλεται στο ότι όντως υπάρχει κάτι τέτοιο στον χώρο, αν απλά ήμουνα επηρεασμένη απο τις ιστορίες ή αν απλά δεν έχω και ιδιαίτερη 'ευαισθησία' σε τέτοια φαινόμενα για να νιώσω κάτι παραπάνω... Όπως και να έχει ίσως να έπαιξε ρόλο και το ότι ήτανε μέρα μεσημέρι όταν πήρα τις φωτογραφίες...
__________________
Τhe sun changes everything...ab tu jaag musafir pyaaray...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Ophelia : 29-10-07 στις 15:35
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 29-10-07, 18:03
teddy Ο χρήστης teddy δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 27-10-2007
Μηνύματα: 7
Προεπιλογή

Συμφωνώ μαζί σου αγαπητή μου Ophelia οτι δεν ένιωσες αρκετή ενέργεια λόγο τ ο,τι ήταν μεσημέρι και όχι βράδυ...
Πίστεψε με το βράδυ υπάρχει μεγάλη ενέργεια καθώς γίνονται και τα φενόμενα που έγραψα και στο προηγούμενο μύνημα.Ευχαριστώ
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 29-10-07, 19:00
Το avatar του χρήστη lifo
lifo Ο χρήστης lifo δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-05-2007
Περιοχή: Βόλος
Μηνύματα: 320
Προεπιλογή

Eiπαμε δεν είναι απαραίτητο να είναι κάποιο πνεύμα ή φάντασμα και να παρατηρούνται τέτοια φαινόμενα. Δεν είσαι και πολύ δεκτική Οφηλία. Δεν προκύπτουν όλα από φαινόμενα poltergreists. Να μείνεις ψύχραιμος είναι το κύριο θέμα. Είχα προσπαθήσει να μείνω και δεν ξέρω αν το κατάφερα ή όχι... Αυτά προς το παρόν. Ευχαριστώ
__________________
~then she lit up a candle and she show me the way~
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 01-05-08, 21:10
Το avatar του χρήστη SilverLining1862
SilverLining1862 Ο χρήστης SilverLining1862 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 01-05-2008
Μηνύματα: 3
Προεπιλογή

Το συγκεκριμένο σπίτι σου προκαλεί όντως πολύ ανατριχιαστικά συναισθήματα και μόνο που το βλέπεις... Εμένα πάλι μου συνέβη κάτι άλλο. Είμαι Βολιώτισσα και παρόλο το νεαρό της ηλικίας μου αυτό το κτήριο μου κινούσε πάντα την περιέργεια. Μια νύχτα λοιπόν πριν 2 χρόνια που είχα πάει με τα ξαδέρφια μου εκεί για να το δούμε καλύτερα και να βγάλουμε φωτογραφίες (εννοείται πως τα είχαμε όλα χιλιοελέγξει, φακούς, μπαταρίες, φιλμ κλπ) με το που τράβηξε ο Νίκος 5 φωτογραφίες (την μπροστινή πρόσοψη του σπιτιού), κάτι άρχισε να μυρίζει άσχημα. Κοιταζόμαστε και έπειτα το βλέμμα μας καρφώνεται στην μηχανή. Την ανοίγω και τι βλέπω; Το φίλμ μέσα ήταν που μύριζε. Είχε καεί!!!

Γιώτα
__________________
<< Άραγε αγάπησε ποτέ η καρδιά μου έως τώρα; Τώρα που βρίσκεται αυτή μπροστά μου... Ποτέ δε γνώρισα την αληθινή ομορφιά έως αυτήν τη νύχτα>>...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη SilverLining1862 : 01-05-08 στις 21:13
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 02-05-08, 11:46
Το avatar του χρήστη ipatia
ipatia Ο χρήστης ipatia δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-05-2007
Περιοχή: Κέρκυρα
Μηνύματα: 85
Προεπιλογή

Καλημέρα σε όλους. Βρισκόμουν στο Βόλο για τις διακοπές του Πάσχα και επειδή είχα ακούσει για το συγκεκριμένο σπίτι ήθελα να πάω να το δω από κοντά και να τραβήξω κάποιες φωτογραφίες. Δυστυχώς, όταν πήγα εκεί και έκανα απόπειρα να μπω μέσα βγήκαν κάποιοι κάτοικοι από τα διπλανά σπίτια και μας απείλησαν ότι αν δεν φεύγαμε θα καλούσαν την αστυνομία. από ότι έμαθα αργότερα οι κάτοικοι φοβούνται γιατί μπαίνουν μέσα κάποια άτομα και κάνουν χρήση ναρκωτικών ουσιών.

Έψαξα, όμως, την ιστορία του σπιτιού και αυτά που έμαθα είναι αυτά που αναφέρει η Ophelia. (Πολύ καλή δουλειά με τις φωτογραφίες). Επίσης, έμαθα ότι το σπίτι ανήκει πλέον στον Δήμο και ότι πριν κάποια χρόνια είχε βγει απόφαση να κατεδαφιστεί αλλά μία μέρα πριν την κατεδάφιση πέθανε ο οδηγός του μηχανήματος που θα το κατεδάφιζε !!!!!! Ένας γνωστός μου που ζει στον Βόλο μου είπε ότι είχε μπει μία φορά μέσα αργά το βράδυ επειδή εκείνη την ώρα δεν θα τον έβλεπε κανείς (ώστε να φωνάξει την αστυνομία) και είδε μέσα στο υπόγειο ηλέκτρική καρέκλα, η οποία προφανώς χρησιμοποιούνταν για βασανιστήρια.

Τον Οκτώβριο έχω κανονίσει να ξαναπάω στο Βόλο και αυτή τη φορά δεν θα μου την γλιτώσει το συγκεκριμένο σπίτι. Θα μπω και θα το δω από κοντά. Το πολύ πολύ να φάω και μια βραδιά στο κρατητήριο....!!!!!
__________________
«...Η εμφάνιση του πρωινού ήλιου που καθρεπτίζεται μέσα σε μια δροσοσταλίδα δεν είναι μικρότερη από τον ίδιο τον ήλιο. Η ανταύγεια της ζωής μέσα στην ψυχή σας δεν είναι τίποτα λιγότερο από την ίδια την ζωή ..»

«Όλοι ζούμε στους υπονόμους, απλά μερικοί από εμάς κοιτάνε τα αστέρια»
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 02-05-08, 14:03
Το avatar του χρήστη Ηετίων
Ηετίων Ο χρήστης Ηετίων δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 03-06-2006
Περιοχή: Μαγνησία
Μηνύματα: 25
Προεπιλογή

Αν θυμηθείτε ειδοποιήστε και μένα
__________________
Το μόνο άφθαρτο απ τον άνθρωπο ειν οι στάχτες του
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 19:04.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.