Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Ανεξήγητα Φαινόμενα - Παγκόσμια μυστήρια

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #21  
Παλιά 09-08-06, 13:53
Το avatar του χρήστη R-b-t3r
R-b-t3r Ο χρήστης R-b-t3r δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-01-2006
Περιοχή: Κουμπαριστάν
Μηνύματα: 1.882
Προεπιλογή

Παράθεση:
Aν και υπάρχουν εκατοντάδες σελίδες στο ιντερνετ σχετικά με το εν λόγω θέμα διάλεξα μια στα ελληνικά για να μη σας / σε κουράσω.

Το μόνο που έχεις να κάνεις εκτός απ το να διαβάσεις το κείμενο (αν προλαβαίνεις) είναι το να παρατηρήσεις στο πρώτο σχέδιο τη φορά τροχιάς της γης και τη φορά τροχιάς της σβούρας την οποία και ανάφερες.Κοίτα τα βελάκια
... τα οποία αποδεικνύουν ακριβώς αυτό που σου είπα παραπάνω....
Κάνεις ένα τρομερό λάθος στον συλλογισμό σου και σου βγαίνει λάθος το συμπέρασμα, αντιλαμβάνεσαι την κίνηση του ήλιου σε σχέση με σένακαι νομίζεις ότι επηρεάζει την ανατολή και την δύση. Λάθος! Η ανατολή και δύση αλλάζουν διαύθυνση μέχρι 23 μοίρες όπως σου έγραψα και παραπάνω και επανέρχονται στην πρότερη κατάσταση. Με λίγα λόγια ΠΟΤΕ δεν θα δείς τον ήλιο να ανατέλει από την δύση όσο και να περιμένεις.... Η φορά περιστροφής δεν αλλάζει, ούτε και η τροχιά της γής.

Παράθεση:
Άμα τελειώσεις ξέχνα τη σβούρα κλείσε το pc σου βγές στην αυλή και άρχισε να στροβιλίζεσαι προς τα δεξιά και παρατήρησε από πια πλευρά έχεις τον ήλιο , μετά σταμάτα και στροβιλίσου από τα αριστερά ξαναψάξε τον ήλιο .
Μπερδεύεσαι... Η φορά περιστροφής δεν αλλάζει, άρα ο ήλιος πάλι θα ξαναανατείλει δεξιόστροφα, αλλά με μικρή κλίση. Ο Συλλογισμός σου είναι τελείως λάθος γιατί αυτό που συνιστάς πρέπει να εφαρμοστεί μόνο στον βόρειο ή στον νότιο πόλο,όπου δεν υπάρχουν οι έννοιες ανατολή και δύση.
Παράθεση:
Που είναι τώρα ;
Δεν έχει σημασία το πού, αλλά η φορά της σχετική κίνησης και είναι ίδια ακριβώς όπως και πρίν
Παράθεση:
Αααα και πρόσεξε μη ζαλιστείς !
Ρίξε μια ματιά στο υστερόγραφο....
Παράθεση:
Ξαναμπές σπίτι άνοιξε και πάλι το pc και πες μας και εμάς τις εντυπώσεις σου .
Σιγά μην γράψω και σύγγραμμα για να αποδείξω στον(-ην) κάθε άσχετο(-η) ότι έχω δίκιο.

ΥΓ: το υφάκι που έγραψες το τελευταίο μήνυμα είναι απαράδεκτο. Υπάρχουν στοιχειώδεις κανόνες συμπεριφοράς που απαιτούν να μην φέρεσαι έτσι σε άτομα που δεν γνωρίζεις (έστω και αν μας υποτιμάς όπως διαφαίνεται και από τα γραφόμενά σου).
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 09-08-06, 14:08
Το avatar του χρήστη R-b-t3r
R-b-t3r Ο χρήστης R-b-t3r δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-01-2006
Περιοχή: Κουμπαριστάν
Μηνύματα: 1.882
Προεπιλογή

Ωραίο υλικό έχουν και εδώ
http://www.physics4u.gr/articles/2004/milankovitch.html
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 09-08-06, 14:25
Το avatar του χρήστη Ποσειδώνιος
Ποσειδώνιος Ο χρήστης Ποσειδώνιος δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 01-08-2006
Περιοχή: Κρητικιστάν
Μηνύματα: 631
Προεπιλογή

Αγαπητή Συβίλα δεν το έχεις καταλάβει καλά

Ο πολικός άξονας διαγράφει λοιπόν ένα κώνο όπως φαίνεται στο σχήμα . Αυτό δεν σημαίνει σε καμιά περίπτωση ότι οι πόλοι ανταλλάσσουν θέσεις κάποια στιγμή. Είναι όπως η σβούρα που όταν μειώνεται η ταχύτητα της ο άξονας διαγράφει ένα κώνο. Ποτέ δεν αναποδογυρίζει. Υπάρχει βέβαια μια μετακίνηση των πόλων σε σχέση με τον ήλιο, άλλα λίγες μοίρες, (δες ξανά το σχήμα) και ναι πολλοί πιστεύουν ότι έχει σχέση με την διαφορά της θερμοκρασίας του πλανήτη αλλά η επίσημη θέση είναι ότι αυτή έχει σχέση κυρίως με το φαινόμενο του θερμοκηπίου και την τρύπα του όζοντος γιατί η απόκλιση είναι πολύ μικρή. Σε κάποιες χιλιάδες χρόνια μπορεί να είναι μεγαλύτερη αλλά πάλι μικρή θα είναι. Η σβούρα μας δεν αναποδογυρίζει ποτέ.
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 09-08-06, 14:26
teoilio Ο χρήστης teoilio δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-08-2006
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 346
Προεπιλογή

Ξεκινώντας την αναφορά μου για το πολυσυζητημένο θέμα της Ατλαντίδος, θα ήθελα να κάνω μία επισήμανση, που λίγο πολύ, όλοι μας την έχουμε ακούσει. Το ρήμα "μυθέω-μυθώ" δεν σημαίνει πως λέω ανελέητα ψέμματα και ιστορίες επιστημονικής φαντασίας, αλλά η ετοιμολογία του ρήματος είναι "εξιστορώ εν τάχει γεγονότα". Να επισημάνω ακόμα πως οι αρχαίοι ημών πρόγονοι κατείχαν την Γνώση αλλά ήξεραν πως αν δοθεί σε ανθρώπους ανάξιους να την κατανοήσουν (μυημένους) καταντούσε πολυ επικίνδυνη.

Η Ατλαντίδα έχει δύο σκέλη, το ένα το μυθολογικό και το άλλο το αλληγορικό. Κανένα δεν απορρίπτω αλλά και κανένα δεν αποδέχομαι. Απλά παραθέτω στοιχεία. Όσον αφορά τη μυθολογία της Ατλαντίδος, στην οποία δεν θα σταθώ καθόλου, ίσως να έχετε ακούσει για τους Άτλαντες και τους Έλληνες, κατοίκους ενός πλανήτη στον αστερισμό του Σείριου, οι οποίοι αφού κατέστρεψαν τον πλανήτη τους, αποίκησαν τη γη και συνέχισαν εδώ τη μάχη τους επί πολλά χρόνια (πόλεμος των θεών με τους τιτάνες (άτλαντες)), χρησιμοποιώντας υπέρ-όπλα, καταστρέφοντας πολιτισμούς, προκαλώντας πλυμμύρες και άλλα καταστροφικά φαινόμενα. Μετά απο διαδοχικές πολιτισμικές καταστροφές, φτάσαμε στο σημείο να συζητάμε πάνω σε διασωθέντα κωδικοποιοημένα κείμενα για κοσμογονία και θεογονία σε μια βάση φανταστικών γεγονότων. Τα συμπεράσματα δικά σας.

Όσον αφορα την αλληγορική πλευρα της Ατλαντίδος, υπάρχει η θεωρία πως ο Πλάτωνας περίτεχνα κατάφερε να μπερδέψει τους πάντες ανφερόμενος στην Ατλαντίδα σαν μία ήπειρο ενώ στην ουσία μιλούσε για την Πελλοπόνησο. Η Πελοπόννησος, θεωρούμενη ήδη πολύ πριν της εποχής του Πλάτωνα ως νησί ("νήσος του Πέλοπος"), αν και δεν είναι το μεγαλύτερο της Μεσογείου (πρώτη η Σικελία και δεύτερη η Σαρδηνία), θα μπορούσε όμως κάλλιστα να χαρακτηριστεί τεράστιο νησί, ιδίως δε από τους Αιγυπτίους οι οποίοι ούτε εμπειρία με κάτι ανάλογο είχαν αλλά ούτε καν συμπάθεια με την θάλασσα. Έχοντας λοιπόν κατά νου υποψίες ως προς την κυριολεκτική αποδοχή του κειμένου του Τίμαιου και του Κριτία, στο μέγεθος της Ατλαντίδας διέκρινουμε το πρώτο τέχνασμα του Πλάτωνα να αποπροσανατολίσει τους αναγνώστες του από την ακριβή γεωγραφική της θέση. Δηλαδή, την μετατροπή μιας προτάσεως όπως "η δε νήσος άμα Λιβύης και Ασίας ίσον [ενν. διάστημα] απέχειν" (που είναι μια αρκετά εύστοχη, από πλευράς Αιγύπτου, αναφορά στην Πελοπόννησο), στην γνωστή πρόταση "η δε νήσος άμα Λιβύης ην και Ασίας μείζων" (Τίμαιος, 24Ε) με τα γνωστά μέχρι τώρα μάταια αποτελέσματα. Με άλλα λόγια, μετατρέποντας την απόσταση σε μέγεθος ο Πλάτωνας κατάφερε να κλειδώσει μία φορά την Ατλαντίδα στον χώρο του μυστηρίου. Το δεύτερο κλείδωμα το κατάφερε με ένα πιο εύκολο τέχνασμα, που απεδείχθηκε το πιο πειστικό. Απλώς και μόνο αρκούσε η αντικατάσταση των Πυλών Πελοποννήσου που ήταν ένα άλλο όνομα των Στηλών που υπήρχαν στον Ισθμό της Κορίνθου και σηματοδοτούσαν τα όρια μεταξύ Αττικής και Πελοποννήσου (κατά Ξενοφώντα, κ. α) με τις Στήλες Ηρακλέως ("Ηρακλέους στήλας" Τίμαιος, 24Ε), ένα άλλο όνομα για τις Πύλες Γαδειρίδες (που λέει ο Στράβων) στα Στενά του Γιβραλτάρ. Τώρα λοιπόν καταλαβαίνουμε ότι αναφέροντας τα "νησιά" εκείνα στα οποία ήταν δυνατόν για τους ταξιδεύοντες της εποχής εκείνης να περάσουν από το νησί της Ατλαντίδας, και από αυτά στην απέναντι ήπειρο η οποία συνορεύει με εκείνη την θάλασσα που κυριολεκτικά είναι ωκεανός, ο Πλάτων δεν μπορεί παρά να υπονοούσε τις Κυκλάδες, το Αιγαίο Πέλαγος, και καμία άλλη ήπειρο εκτός από την τεράστια ήπειρο της Ασίας. Και έτσι συναντήσαμε το επόμενο μεγαλοφυές τέχνασμα αποπροσανατολισμού της θέσης της Ατλαντίδας / Πελοποννήσου με το οποίο ο Πλάτωνας στην κυριολεξία προτείνει να δούμε μια νέα, *Μεσόγειο Ήπειρο, αποτελούμενη (όταν δεν υπολογιστούν ο Νείλος και ο Τάναϊς που τις οριοθετούν) από τις τρεις αποδεκτές ως ηπείρους την εποχή του (Ευρώπη, Ασία, Λιβύη (=Αφρική)), κλειδώνοντας έτσι για μια τρίτη φορά και με επιτυχία το μυστικό του πάνω από δύο χιλιάδες χρόνια."Τάδε μεν γαρ, όσα εντός του στόματος ου λέγομεν, φαίνεται λιμήν στενόν τίνα έχων είσπλουν" (Τίμαιος, 25.Α.) = "Διότι τούτα (τα μέρη) όσα (βρίσκονται) εντός του στομίου περί του οποίου μιλάμε, φαίνονται σαν λιμάνι με κάποια στενή είσοδο". Η λέξη "κλειδί" στο εδάφιο τούτο είναι "πέλαγος", και είναι αυτή με την οποία ο Πλάτωνας καταφέρνει το πέμπτο και τελευταίο γεωγραφικό κλείδωμα του μυστικού της Ατλαντίδας του, αφού, αν αποδοθεί στον Ατλαντικό Ωκεανό -όπως μέχρι τώρα αδιακρίτως έχει γίνει- τον οποίο όμως ο Πλάτωνας αποκαλεί "αληθινόν...πόντον", δημιουργεί εμφανή αντίφαση. Άρα, το Ατλαντικόν πέλαγος που αναφέρει το κείμενο (Τίμαιος, 24. Ε) δεν μπορεί να είναι άλλο από το Μυρτώον Πέλαγος, που πήρε το όνομα αυτό εις μνήμη του ηνίοχου του Πέλοπος, Μυρτίλο. Με σημείο αναφοράς λοιπόν τον Ισθμό της Κορίνθου -που αντικαθιστά τις "Ηρακλέους στήλας"- γράφοντας ο Πλάτων περί της κατακτητικής δύναμης των Ατλάντων "έξωθεν ορμηθείσαν εκ του Ατλαντικού Πελάγους", δεν μπορεί να εννοεί άλλο τίποτα από το έξωθεν ορμηθείσαν εκ του Μυρτώου πελάγους, και απολύτως ορθά βέβαια, αφού η Ατλαντίδα για την οποία μιλάει δεν ήταν άλλη από την Πελοπόννησο. Κατά συνέπεια, στα "μέρη" τα όσα βρίσκονται "εντός του στόματος" τα οποία "φαίνεται" σαν να σχηματίζουν "λιμήν στενόν τίνα έχων είσπλουν", μπορούμε να δούμε τα παράλια μέρη της βόρειας Πελοποννήσου και της νότιας Στερεάς Ελλάδος που περιβρέχονται από τον Κορινθιακό Κόλπο με στόμιο εισόδου το σημερινό Ρίο – Αντίριο και το οποίο ο Πλάτωνας ονομάζει "λιμήν". Με αυτή δε την ταύτιση, ολοκληρώνεται η αντικατάσταση του πρώτου ζητούμενου που απαιτείται για την γεωγραφική ταύτιση Ατλαντίδας / Πελοποννήσου.

Οι λόγοι που οδήγησαν στην εξ ανάγκης δημιουργία του μύθου τούτου γίνονται αντιληπτοί όταν δούμε ότι έχουν άμεση σχέση με τους στόχους που επιδίωκε ο Πλάτωνας γράφοντας τον Τίμαιο και τον Κριτία του αλλά και με την πολιτική κατάσταση της εποχής του.Η Πολιτική κατάσταση της εποχής του Πλάτωνα: Ο Πλάτωνας γεννήθηκε το 427 και πέθανε το 347 στην Αθήνα. Τέσσερα χρόνια πριν γεννηθεί (το 431) είχε αρχίσει ο Πελοποννησιακός Πόλεμος μεταξύ των δημοκρατικών Αθηναίων και των αριστοκρατικών Σπαρτιατών μετά των συμμάχων αμφοτέρων, ο οποίος κράτησε 27 ολόκληρα χρόνια (431-404). Άρα, ο Πλάτωνας, που πέθανε σε ηλικία 80 ετών, έζησε 57 χρόνια μετά την λήξη του Πελοποννησιακού Πόλεμου, αλλά 20 νεανικά χρόνια κατά την διάρκεια του. Ετσι μέσα στις μνήμες των πρώτων 20 και την ατμόσφαιρα των μετέπειτα 57 αυτών χρόνων, όπου οι πληγές και τα μίση που πρόσφατα άφησε πίσω του αυτός ο άνευ προηγουμένου καταστροφικός πόλεμος για όλη την Ελλάδα, κανένας πολίτης, τουλάχιστον των Αθηνών, ακόμα και ένας ηληκιωμένος πλέον φιλόσοφος, δεν θα τολμούσε να αναφερθεί ξεκάθαρα στο θρυλικό παρελθόν της Πελοποννήσου χωρίς να έχει επίγνωση ότι έτσι έβαζε την ίδια του την ζωή σε πολύ σοβαρό κίνδυνο. Ο Πλάτωνας όμως, ο οποίος ήθελε να υπενθυμίσει στους συγχρόνους του ότι τα ζοφερά Τάρταρα (που είχε διαβάσει στον Ησίοδο) ήταν το τελικό αποτέλεσμα του ιμπεριαλισμού ή πλουτο-παραγωγικού επεκτατισμού των τρομερών "Τιτάνων" της Πελοποννήσου, που έβλεπε να επαναλαμβάνεται στην ιστορία της εποχής του, πως αλλιώς μπορούσε να το κάνει αυτό χωρίς να ανοίξει, εκτός των φρέσκων, και άλλες παλιές, πολύ βαθιές πληγές.; Είναι εμφανές νομίζω, ότι ο λόγος επιλογής του ονόματος "Ατλαντίδα" ως υποκατάστατο του "Πελοπόννησος" ήταν σωστός, έξυπνος και αναπόφευκτος. Εάν μάλιστα δεν παραβλέψουμε το γεγονός ότι η πολιτική κατάσταση των Αθηνών κατά την οποία ο Πλάτωνας -που είναι ήδη στα τελευταία χρόνια της ζωής του όταν γράφει τον Τίμαιο και ιδίως τον Κριτία– είναι εκείνη που ανάγκασε τον μεγάλο διδάσκαλο του, Σωκράτη να πιει το "κώνειων", και τον μέγιστο των μαθητών του Αριστοτέλη, να εγκαταλείψει την Αθήνα για να γλιτώσει την πολιτεία της από το να διαπράξει δεύτερο παρόμοιο έγκλημα κατά των φιλοσοφούντων, τότε, χωρίς αμφιβολία, ο μέγας φιλόσοφος είχε όλους τους λόγους για τα τεχνάσματα που χρησιμοποίησε ώστε να μας μεταφέρει τα ηθικά μηνύματα του μέσα από έναν μύθο, που είτε το ήθελε είτε όχι, απασχόλησε την ανθρωπότητα όσο κανένας άλλος...

Εγώ βέβαια σαν λάτρης του αρχαίου μεγαλείου και της αστείρευτης γνώσης, μένω ρομαντικά πιστός στην κωδικοποιημένη εξιστόρηση (μυθολογία) της Ατλαντίδος. Απλά παραθέτω και μία έρευνα πάνω σε αλληγορικές αναζήτήσεις του μύθου.
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 09-08-06, 14:40
Το avatar του χρήστη Ποσειδώνιος
Ποσειδώνιος Ο χρήστης Ποσειδώνιος δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 01-08-2006
Περιοχή: Κρητικιστάν
Μηνύματα: 631
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από teoilio
.

Οι λόγοι που οδήγησαν στην εξ ανάγκης δημιουργία του μύθου τούτου γίνονται αντιληπτοί όταν δούμε ότι έχουν άμεση σχέση με τους στόχους που επιδίωκε ο Πλάτωνας γράφοντας τον Τίμαιο και τον Κριτία του αλλά και με την πολιτική κατάσταση της εποχής του.
Αγαπητέ teoilio

Υπάρχουν βέβαια πολλές και διάφορες απόψεις για το που αλλού βρίσκεται η Ατλαντίδα με πολύ φαντασία πάντα. Θα ήθελα να μου πεις τώρα αν υπάρχουν άλλες περιπτώσεις σε αυτόν τον μεγάλο φιλόσοφο που να λέει τέτοια ασύστολα ψεύδη με οποιοδήποτε κίνητρο και μάλιστα σε ένα όμοια σοβαρό έργο που έχει σχέση με την κοσμογονία και καμιά σχέση με την πολιτική (όπως η Πολιτεία). Γιατί αν δεν βρούμε άλλες παρόμοιες περιπτώσεις αποδεδειγμένου ψεύδους με οποιοδήποτε συμφέρον δεν μπορούμε νομίζω να λάβουμε υπόψη μας αυτή την θεωρία τουλάχιστον για το κίνητρο.
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 09-08-06, 14:57
Το avatar του χρήστη karmagedon
karmagedon Ο χρήστης karmagedon δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 04-08-2006
Μηνύματα: 18
Προεπιλογή

Ας απαντήσω εγώ για τη φίλη Σίβυλλα
Το δικό σου υφάκι είναι πολύ πιο προκλητικό από της κοπέλας Mister kserolas και οι ίδιοι όροι ισχύουν και για εσένα .
Αν και δεν έχω τις απαιτούμενες γνώσεις επί του θέματος κατάλαβα πολύ καλά τι θέλει να πει κοιτάζοντας και μόνο τα βελάκια στο σχέδιο .
Όταν γυρνάς δεξιά έχεις τον ήλιο αριστερά σου ενώ αντιθέτως τον έχεις δεξιά σου
Όσες bold λέξεις ναι να παραθέσεις έχεις μείνει εκτεθειμένος αφού νομίζεις ότι η κίνηση του ήλιου δεν έχει σχέση* με τον παρατηρητή που στη τελική βρίσκεται πάνω στη γη .(εκτός κι αν εσύ πετάς στο διάστημα και μάλιστα χωρίς ταυτότητα)
Για να σου αποδείξω ότι σκέφτεσαι αλλοπρόσαλλα θα σε ρωτήσω πόσες φορές έχεις φέρει σβούρα τον ήλιο από τη στιγμή που γεννήθηκες .
*Αν δεν έχει σχέση τότε είσαι αγέννητος

Στο τέλος , τέλος και λάθος να έκανε η χρήστης δε μιλάνε έτσι σε μια κοπέλα .
Για να μη σε βάλω στα βαθιά και σε ρωτήσω για πιο λόγο σε όλες τις απεικονίσεις του εσταυρωμένου αυτός έχει πάντα δεξιά γερμένο το κεφάλι του και σε καμία αριστερά (ας ήσουν σεμνότερος θα σου έλεγα . Η αλαζονεία σου θα σε βυθίσει στην αμάθεια λοιπόν)

ΥΓ. η χρήστης Σίβυλλα μου δήλωσε ότι αποχωρεί από το φόρουμ λόγω του προσβλητικού μηνύματος του χρήστη R-b-t3r και σας εύχεται καλή συνέχεια .
Και τώρα που το σκέφτομαι δε θέλω να μείνω ούτε εγώ
Γεια χαρά νταν .
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 09-08-06, 15:29
Το avatar του χρήστη Ποσειδώνιος
Ποσειδώνιος Ο χρήστης Ποσειδώνιος δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 01-08-2006
Περιοχή: Κρητικιστάν
Μηνύματα: 631
Προεπιλογή

Αφήστε ρε παιδιά τους εγωισμούς να συζητήσουμε

Αφήνω το θέμα με την μετατόπιση των ισημεριών και επανέρχομαι σε αυτά που λέει ο teoilio και στο πόσο αξιόπιστο πρέπει να θεωρήσουμε τον Πλάτωνα ή όχι. Γιατί μην ξεχνάμε είναι η μόνη πηγή για την Ατλαντίδα που έχουμε ...νομίζω.

Θέλω λοιπόν να ξανατονίσω ότι ο Τίμαιος δεν είναι ένα κοινό βιβλίο που μπορεί να διαβάσει και να καταλάβει ο καθένας. Γράφτηκε όχι για τους κοινούς πολίτες αλλά τους προχωρημένους στη φιλοσοφία και αν πιστέψουμε πως ο Πλάτωνας λέει ψέματα και δεν μεταφέρει αρχαία γνώση τότε πάει να κοροϊδέψει τους λίγους και ικανούς που μπορούν να καταλάβουν αυτό το έργο.
Και ας δώσω ένα πιο συγκεκριμένο παράδειγμα. Πόσοι από εσάς που έχετε διαβάσει τον Τίμαιο έχετε καταλάβει αυτά που λέει για την δημιουργία της ψυχής από το Θεό. Και όχι μόνο από εσάς που διαβάζεται αυτό το θέμα αλλά από οποιονδήποτε άλλο φιλόσοφο ή μη. Και προκαλώ οποιονδήποτε να μου κάνει μια ανάλυση - να με κάνει και εμένα το φτωχό να καταλάβω. Ελπίζω μόνο να έχει γνώσεις μουσικής και να έχει ασχοληθεί με τα μουσικά διαστήματα και την φιλοσοφία των αρμονικών φιλοσόφων για να μπορέσουμε να συνεννοηθούμε.
Αυτή η γνώση που δίνεται στον Τίμαιο είναι πολύ προχωρημένη και δεν είναι ιστοριούλες για πολίτες που εμπλέκονται σε εμφύλιους πολέμους.
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 09-08-06, 15:50
Το avatar του χρήστη R-b-t3r
R-b-t3r Ο χρήστης R-b-t3r δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-01-2006
Περιοχή: Κουμπαριστάν
Μηνύματα: 1.882
Προεπιλογή

Παράθεση:
Ας απαντήσω εγώ για τη φίλη Σίβυλλα
"Όμοιος, ομοίω πελάζει" λέγαν οι αρχαίοι. Οι άσχετοι, σχετίζονται με άσχετους...
Παράθεση:
Το δικό σου υφάκι είναι πολύ πιο προκλητικό από της κοπέλας Mister kserolas και οι ίδιοι όροι ισχύουν και για εσένα .
Ναι πράγματι, μόνο που δεν το ξεκίνησα εγώ αυτή την κόντρα, εκτός και αν με ξέρετε από παλιότερα στο φόρουμ και έχετε διπλή ταυτότητα...
Παράθεση:
Αν και δεν έχω τις απαιτούμενες γνώσεις επί του θέματος κατάλαβα πολύ καλά τι θέλει να πει κοιτάζοντας και μόνο τα βελάκια στο σχέδιο .
Όταν γυρνάς δεξιά έχεις τον ήλιο αριστερά σου ενώ αντιθέτως τον έχεις δεξιά σου
Βρε μη σας πώ τίποτα, αφού περιστρέφεστε σε οριζόντιο άξονα, θα δείτε τον ήλιο να στρέφεται και να αλλάζει διεύθυνση περιστροφής. Η γή κινείται σε νοητό κατακόρυφο άξονα. Πόσο πιο άκυρο μπορεί να είναι το παράδειγμα της Σίβυλλας πια....
Στον βόρειο πόλο μπορείς να περιστρέφεσαι χρόνια και πάλι δεν θα ανατέλει ο ήλιος από αλλού... Μετατόπιση των εποχών έχουμε, αλλά άλλο αυτό, και άλλο η αλλαγή των σημείων του ορίζοντα που λέει η φίλη σου.
Παράθεση:
Όσες bold λέξεις ναι να παραθέσεις έχεις μείνει εκτεθειμένος αφού νομίζεις ότι η κίνηση του ήλιου δεν έχει σχέση* με τον παρατηρητή που στη τελική βρίσκεται πάνω στη γη .(εκτός κι αν εσύ πετάς στο διάστημα και μάλιστα χωρίς ταυτότητα)
Για να σου αποδείξω ότι σκέφτεσαι αλλοπρόσαλλα θα σε ρωτήσω πόσες φορές έχεις φέρει σβούρα τον ήλιο από τη στιγμή που γεννήθηκες .
*Αν δεν έχει σχέση τότε είσαι αγέννητος
Ότι και να πείς εσύ εκτίθεσαι διότι δείχνεις ότι εκτός από άσχετος από αστρονομία, δεν έχεις και αίσθηση του χώρου
Επίσης θα σου υπενθυμίσω ότι παραβιάζεις και εσύ τις αρχές που μου ζητάς να τηρήσω.
Παράθεση:
Στο τέλος , τέλος και λάθος να έκανε η χρήστης δε μιλάνε έτσι σε μια κοπέλα .
Δηλαδή πως μίλησα? Επειδή με προκάλεσε και της έκανα υπόδειξη να συμμορφωθεί, την πρόσβαλλα? Δεν είμαστε καλά! να σου θυμήσω τί έγραψε παραπάνω η Σίβυλλα: Αααα και πρόσεξε μη ζαλιστείς !
Αυτό δηλαδή το γράφει επειδή νοιάζεται έτσι? Αν δεν βλέπεις το προφανές τότε δεν εχουμε τίποτα να συζητήσουμε.
Παράθεση:
Για να μη σε βάλω στα βαθιά και σε ρωτήσω για πιο λόγο σε όλες τις απεικονίσεις του εσταυρωμένου αυτός έχει πάντα δεξιά γερμένο το κεφάλι του και σε καμία αριστερά (ας ήσουν σεμνότερος θα σου έλεγα . Η αλαζονεία σου θα σε βυθίσει στην αμάθεια λοιπόν)
Μου είναι αδιάφορο. Μιας και εσύ είσαι μορφωμένος, κοίτα μην μορφωθείς πάρα πολύ και παραμορφωθείς...
Παράθεση:
ΥΓ. η χρήστης Σίβυλλα μου δήλωσε ότι αποχωρεί από το φόρουμ λόγω του προσβλητικού μηνύματος του χρήστη R-b-t3r και σας εύχεται καλή συνέχεια .
Και τώρα που το σκέφτομαι δε θέλω να μείνω ούτε εγώ
Γεια χαρά νταν .
Αυτό το μύνημα είναι όντως προσβλητικό, τα προηγούμενα δεν ήταν καθόλου. Αν έχετε κάτι πραγματικά να προσφέρετε αγνοήστε με. Αλλιώς είστε προκατειλλημένοι εναντίον μου και δεν έχετε καμμία δικαιολογία για την συμπεριφορά σας.

ΥΓ Αλήθεια, λες η Σίβυλλα να είναι η Λίτσα? Γιατί τότε εξηγούνται πολλά.
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 10-08-06, 11:34
teoilio Ο χρήστης teoilio δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-08-2006
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 346
Προεπιλογή

Αγαπητέ Ποσειδώνιε κι εγώ μαζί σου είμαι. Έχω διαβάσει "Τιμαίος και Κριτίας" και οφείλω να ομολογήσω πως παρ' όλο που το διάβασα στα 32 μου, μετά απο πολλά χρόνια ωριμότητας και μόρφωσης, δεν το κατάλαβα πλήρως. Έχω ακόμα τις αποροίες μου. Φυσικά και δεν αμφισβητώ τον Πλάτωνα, πως θα μπορούσα εγώ άλλωστε να φτάσω σε τέτοιο επίπεδο να αμφισβητήσω έναν άνθρωπο που συνέδεσε το όνομά του με τη Φιλοσοφία. Εκτός αυτού είμαι και φανατικός αρχαιολάτρης. Απλά παράθεσα το κείμενο που βρήκα για να μπορέσουμε να το συζητήσουμε, όσοι ενδαφέρονται, και να το απορρίψουμε ή να βρούμε κάποιες πιθανές αλήθειες σε αυτό εάν και εφόσω υπάρχουν.
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 10-08-06, 11:58
Το avatar του χρήστη R-b-t3r
R-b-t3r Ο χρήστης R-b-t3r δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-01-2006
Περιοχή: Κουμπαριστάν
Μηνύματα: 1.882
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αφήνω το θέμα με την μετατόπιση των ισημεριών και επανέρχομαι σε αυτά που λέει ο teoilio και στο πόσο αξιόπιστο πρέπει να θεωρήσουμε τον Πλάτωνα ή όχι. Γιατί μην ξεχνάμε είναι η μόνη πηγή για την Ατλαντίδα που έχουμε ...νομίζω.
Όντως είναι η μοναδική πηγή.
Παράθεση:
Γράφτηκε όχι για τους κοινούς πολίτες αλλά τους προχωρημένους στη φιλοσοφία και αν πιστέψουμε πως ο Πλάτωνας λέει ψέματα και δεν μεταφέρει αρχαία γνώση τότε πάει να κοροϊδέψει τους λίγους και ικανούς που μπορούν να καταλάβουν αυτό το έργο.
Δεν χρειάζεται κάποιος να αμφισβητήσει τον Πλάτωνα, αλλά την πηγή του Πλάτωνα. Μπορεί κάποιος να είναι απόλυτα αξιόπιστος, η πηγές του δεν σημαίνει ότι είναι το ίδιο αξιόπιστες, ούτε είμαστε σε θέση να τις αξιολογήσουμε.
Επίσης προβληματισμό προκαλεί για την αξιοπιστία των πηγών, το διαφαινόμενο λάθος στην απόσταση του νησιού από την Αθήνα. Κανείς δεν μπορεί να εντοπίσει την τοποθεσία της Ατλαντίδας ακόμη και με τα σύγχρονα μέσα που διαθέτουμε αυτή την στιγμή.
Αυτό δεν προκαλεί σε σας κάποιους προβληματισμούς για το αν υπήρξε ποτέ ο πολιτισμός αυτός, την στιγμή που (αν ήταν τόσο μεγάλος και τρανός) θα έπρεπε να βρίσκαμε ατράνταχτες αποδείξεις για την τοποθεσία του και την ύπαρξή του?
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 10:06.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.