Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > UFO – Εξωγήινοι – Διαστημική

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #131  
Παλιά 17-01-07, 09:29
Το avatar του χρήστη Seth
Seth Ο χρήστης Seth δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-12-2006
Περιοχή: Ancient Egypt
Μηνύματα: 78
Προεπιλογή

Υπάρχουν δισεκατομμύρια γαλαξίες και άστρα πώς μπορεί να είμαστε μόνοι μας . Αυτό είναι κάπως εγωιστικό κατα την γνώμη μου κάπιως να πιστεύει οτι μπορεί να μην υπάρχει και αλλού ζωή. Κατα καιρούς έχουμε πάρει μυνήματα απο άλλους γαλαξίες τοτε γιατί αποκλείουμε οτι μπορεί να μην υπάρχει ζωή και σε άλλους πλανήτες . Επείδη δεν ξέρουμε τη λεέι το μύνημα. Δεν ξέρω έχω ακουσει πολλά πανω σε αυτό το θέμα αλλα ένα πράγμα θα σας πώ Δεν μπορεί να είμαστε μόνοι μας .
__________________
Inside the darkness I was drowning , I was searching for the light.
---------------------------------------------------
If nothing in the world can change our children will inherit nothing
"Nevermore"
Απάντηση με παράθεση
  #132  
Παλιά 17-01-07, 19:47
Το avatar του χρήστη OANNHSEA
OANNHSEA Ο χρήστης OANNHSEA δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 01-01-2007
Μηνύματα: 1.182
Προεπιλογή

Είναι σίγουρο ότι δεν είμαστε μόνοι μας.
Από μαθηματική άποψη να το πάρει κανένας με βάση 125*10^9 γαλαξίες (χώρια του νάνους) με 10^9 άστρα περίπου ο καθένας κατά μέσο όρο βγαίνει ένας τρελός αριθμός αστεριών και άρα πλανητών γύρω από αυτά.
Συν φυσικά ο χρόνος, συν τα ακραιόφολα όντα που μέχρι στιγμής έχουμε συναντήσει στην γη, συν τα όσα καινούργια ανακαλύπτουμε κάθε μέρα για το διάστημα δίνουν αποτέλεσμα στην εξίσωση ΖΩΗ.

http://www.physics4u.gr/news/2006/scnews2699.html

Για δείτε αυτό και μόνο!!!
Η εξέλιξη ζωής σε ΑΕΡΙΩΔΗΣ πλανήτες πέρνει νέα πνοή μετά από αυτό.
Πλάσματα τα οποία δεν γνώρισαν ποτέ το μέταλλο και την φωτιά και κάνουν διαστρικά ταξίδια με οργανικά σκάφη...
__________________

ΟΥ ΠΑΝΤΟΣ ΠΛΕΙΝ ΕΙΣ ΚΟΡΙΝΘΟΝ
BELLUM OMNEUM CONTRA OMNE - ΦΩΤΙΑ ΠΕΡΠΑΤΑ ΜΑΖΙ ΜΟΥ
Απάντηση με παράθεση
  #133  
Παλιά 13-03-07, 00:34
Iced earth Ο χρήστης Iced earth δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 06-01-2007
Μηνύματα: 7
Προεπιλογή

Σιγουρα υπαρχει ζωη και σε αλλους πλανητες,παρομοια οντα με τον ανθρωπο δε ξερω αλλα σιγουρα υπαρχουν μικροοργανισμοι,ειναι και αυτο ενα ιχνος ζωης

Επισης σε πλανητες που δεν υπαρχει νερο και οξυγονο δε μπορει να αποδειχτει με σιγουρια 100% οτι δεν υπαρχουν εξωγηινα οντα,ισως να υπαρχουν οντα που δεν χρειαζονται νερο και οξυγονο για να επιβιωσουν
Απάντηση με παράθεση
  #134  
Παλιά 15-03-07, 19:45
Το avatar του χρήστη skeptic
skeptic Ο χρήστης skeptic δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-07-2006
Μηνύματα: 1.211
Προεπιλογή

Παράθεση:
οτι δεν υπαρχουν εξωγηινα οντα,ισως να υπαρχουν οντα που δεν χρειαζονται νερο και οξυγονο για να επιβιωσουν
Πάντως αν υπάρχουν πουθενά τέτοια όντα σίγουρα η δομή και η εξέλιξη τους δεν θα έχει καμία σχέση με τη ζωή όπως την ξέρουμε βασισμένη στον άνθρακα.
Επίσης σ'αυτούς τους άγονους κόσμους επικρατούν τυπικά ακραίες θερμοκρασιακές συνθήκες για παράδειγμα 400 βαθμοί κελσίου στο φως -150 υπό σκιά, και βομβαρδίζονται ανηλεώς καθημερινά από μικρομετεωρίτες πολλαπλών μεγεθών. Λίγο δύσκολο το κόβω να μπορέσει να εξελιχθεί πολύπλοκη μορφή ζωής πόσο μάλλον και πολιτισμοί σε τόσο εχθρικούς και αφιλόξενους κόσμους.
Απάντηση με παράθεση
  #135  
Παλιά 17-03-07, 22:54
Το avatar του χρήστη Giorgos
Giorgos Ο χρήστης Giorgos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-03-2004
Περιοχή: Stockholm
Μηνύματα: 775
Προεπιλογή

Το προβλημα μας ειναι οτι δεν μπορουμε να καταλαβουμε τι σημαινει ο αριθμος
10.000.000.000.000.000 . Οταν καταφερουμε να το χορεσουμε αυτο το νουμερο στο μυαλλο μας, τοτε θα μπορεσουμε να καταλαβουμε ισως ποσο μεγαλο ειναι το συμπαν, για τι αποστασεις μιλαμε, και πολλα αλλα.
Για εμενα σαν Γιωργο, το συμπαν εχει παμπολες μορφες ζωης. Αλλα ας παρουμε αυτες που ειναι βασισμενες στο γνωστο σε εμας ανθρακα.
Αν λοιπον για εμενα υπαρχουν 10.000.000.000.000.000 πλανητες γυρω απο αστρα, τοτε υπαρχουν τοθλαχιστον 10.000 πλανητες ΑΚΡΙΒΟΣ σαν τη Γη μας. Με τις ιδιες αποστασεις απο τους ηλιους, με ενα φεγγαρι μονο, με "ασπιδα" λιγο παραπερα (ζωνη αστεροιδων) και ολα τα αλλα χαρακτιριστικα του δικου μας πλανητη, νερο, οξυγονο κτλ.
Εφοσον λοιπον συμφωνα με εμενα υπαρχουν 10.000 πλανητες σαν το δικο μας στο συμπαν, τοτε ολοι εχουν η ειχαν ζωη και μαλιστα 100% ιδιες μορφες ζωης οπως και στη Γη μας.
Απο τους 10.000 πλανητες λοιπον που εχουν η ειχαν ζωη στους 10, λεω εγω η ζωη δεν καταστραφικε σε 2000-10000 χρονια, οπως πιστεβω θα γινει εδω, αλλα σε 1.000.000 χρονια.

Εχουμε λοιπον 10 πλανητες με νοημονα ζωη πανομοιοτυπη (ανθρωποι) με τη δικη μας, που υπαρχει για 1.000.000 χρονια.
Ελα μου ομως που το συμπαν υπαρχει τα τελευταια 15-20 δις χρονια.. μεγαλη περιοδος.

Οποτε συμφωνα με αυτο το σκεπτικο, ζωη υπαρχει/υπηρχε δε ξερω.. σιγουρα παντος εχει υπαρξει Η θα υπαρξει στο μελλον και αλου εκτος απο εδω.

Το σιγουρο για εμενα λοιπον ειναι οτι πλανητες ΑΚΡΙΒΟΣ σαν την Γη εχουν υππαρξει η θα υπαρξουν στο μελλον καπου αλλου στο συμπαν. Και σιγουρα πανω τους θα υπαρξουν ανθρωποι!! (περα απο αλλες μορφες ζωης σε διαφορετικες συνθηκες κτλ)
Μονο που η εξησωση εχει μεσα της και τη ρητρα του χρονου.
Ποτε;;;

Και αυτο ειναι που ξεχναμε ολοι νομιζω.
Κατι τοσο περιπλοκο δεν το χοραει κανενας νους
Οποτε μονο αποδηξεις θα δωσουν απαντισεις
__________________
"Knowledge speaks, but wisdom listens." (Jimi Hendrix)
Για αυτούς που με ξέρουν... Γεώργιος Σαββίδης!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Giorgos : 17-03-07 στις 22:57
Απάντηση με παράθεση
  #136  
Παλιά 19-03-07, 01:05
Το avatar του χρήστη knight_templar
knight_templar Ο χρήστης knight_templar δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-09-2006
Μηνύματα: 57
Προεπιλογή

Εγώ ειλικρινά δε διάβασα όλα τα μηνύματα, είναι πάρα πολλά και τα περισσότερα επαναλαμβάνονται. Δηλαδή άμα κάποιος διαβάσει μια σελίδα τις είδε όλες...

Εγώ θέλω να σχολιάσω μερικές απόψεις που έχουν γραφτεί.

Πρώτον το πιο συχνό επιχείρημα είναι αυτό του ότι "είναι πολύ εγωιστικό να λέμε πως είμαστε μόνοι μας στο σύμπαν". Αυτό το "επιχείρημα" δε ξέρω για εσάς αλλά μου φαίνεται παιδικό. Δηλαδή τι πάει να πει εγωιστικό; Είμαστε εγωιστές επειδή δεν έχουμε βρει ποτέ εξωγήινους μέχρι τώρα και άρα δεν τους έχουμε αποδεχτεί ως υπαρκτούς; Μην ακούω σαχλαμάρες τώρα... Δεν μπορείς να λες μια στάση εγωιστική, αν δεν υπάρχει κάποιο τρίτο πρόσωπο που αποδεδειγμένα ΘΙΓΕΤΑΙ απο αυτή τη στάση. Δηλαδή αν εγώ φάω όλες μου τις καραμέλες και δε δώσω στον αδερφό μου εκείνος χάνει μέρος τις απόλαυσης, θίγεται το δικό του συμφέρον υπέρ του δικού μου(λέμε τώρα μια και το βρήκα παιδικό χρησιμοποίησα παιδικό παράδειγμα...). Όμως αν δεν έχω αδερφό και είμαι μοναχοπαίδι και άρα δεν έχω με ποιόν να τις μοιραστώ, αν τις φάω όλες θα με πείτε εγωιστή;

Όπως και να έχει, εγώ το ζήτημα θα το πιάσω απο 2 πλευρές. Η πρώτη είναι η θρησκευτική. Εγώ ως πιστός Χριστιανός (οφείλω να το δηλώσω εκ των πρωτέρων αυτό- έτσι είναι το σωστό για να γνωρίζει ο κάθε ένας ποιόν έχει συνομιλητή) δεν δέχομαι την ύπαρξη εξωγήινων. Δεν έχει αποκλειστεί η ύπαρξή τους στις Γραφές φυσικά, αυτό πρέπει να το πούμε, αλλά αυτό δεν αποτελεί απόδειξη της ύπαρξής τους. Αν ο Θεός είχε δημιουργήσει κάποιον άλλο πολιτισμό, θα το γνωρίζαμε. Όπως γνωρίζουμε για παράδειγμα τον ανθρώπινο πολιτισμό που υπήρξε πριν το κατακλυσμό. Απο όπου και προέρχονται όλα τα μυστήρια περί υπερτεχνολογίας των αρχαίων (γιατί ποιός είπε πως οι σύγχρονοι του Νώε δουλεύαν με ξύλα και πέτρες; ). Όμως για εξωγήινο πολιτισμό δε γίνεται αναφορά απο τις Γραφές άρα μπορούμε να λέμε πως δεν υπήρξε. Τουλάχιστον αυτά ισχύουν απο θρησκευτικής απόψεως και δε νομίζω πως η θρησκευτική πλευρά έχει λιγότερες αποδείξεις απο την επιστημονική πλευρά...

Η 2η πλευρά που θέλω να πιάσω το ζήτημα, και με δεδομένη την έλλειψη αποδείξεων επιστημονικών είτε για ύπαρξη είτε για ανυπαρξία, είναι το που στηρίζεται η πεποίθησή μας σήμερα πως θα πρέπει να υπάρχουν. Όπως είπα και στην αρχή, οι πιο πολλοί λέτε πως δε γίνεται να μην υπάρχει και αλλού ζωή σε ένα τόσο μεγάλο σύμπαν. Αλλά ας το ψάξουμε λίγο βαθύτερα. Το σύμπαν είναι μεγάλο αλλά επειδή είναι μεγάλο δε σημαίνει πως πρέπει σώνει και καλά να έχει και άλλους πλανήτες στο στυλ της Γης. Και ακόμα περισσότερο κάποιος απο αυτούς να φιλοξενεί ζωή. Είναι σαν να λέμε(αν και οι αναλογίες διαφέρουν) πως επειδή ο πληθυσμός της Κίνας είναι 1.5 δις, κάποιος θα υπάρχει που να έχει το δικό μου ονοματεπώνυμο με βεβαιότητα. Κι όμως δε νομίζω να το έχει κανένας Κινέζος. Μάλλον απίθανο. Θέλω να πω πως ναι μεν ένα μεγάλο Σύμπαν μπορεί να φιλοξενεί πλανήτες σαν αυτόν εδώ, αλλά δε σημαίνει με βεβαιότητα πως όντως τους φιλοξενεί και πως όντως έχουν ζωή...

Σκεφτείτε και το άλλο. Οι πιο πολλοί λέτε πως είναι αδύνατον ένα τόσο μεγάλο Σύμπαν να φιλοξενεί μόνο εμάς, δε μπορεί να είναι όλο δικό μας. Αυτή η σκέψη όμως έχει τις ρίζες της στην παραδοχή πως πίσω απο τη Δημιουργία του Σύμπαντος κρύβεται κάποια Αρχή(δηλαδή είτε ο Θεός είτε κάποια ανώτερη δύναμη είτε ακόμα και μια φυσική Αρχή)... Και άρα είναι παράλογο αυτή η Αρχή να έφτιαξε ένα τόσο μεγάλο σύμπαν για ένα τόσο μικρό πολιτισμό... Όμως όπως και να το δείτε αυτό οδηγεί στο συμπέρασμα πως υπάρχει Θεός που σχεδίασε το Σύμπαν. Γιατί ακόμα κι αν αυτή η Αρχή είναι μια φυσική Αρχή, μια τέτοιας τελειότητας Αρχή μπορεί να δημιουργηθεί μόνο απο κάποια νοημοσύνη. Άρα εν ολίγοις αποδεικνύετε με αυτή σας την άποψη πως ενώ δεν έχετε πίστη στο Θεό(εφ' όσον δεν δέχεστε τη θρησκευτική άποψη που ανέλυσα πιο πριν) εν τούτοις η σκέψη σας εκεί βασίζεται... Αν πάλι λέτε πως δεν κρύβεται καμία Αρχή πίσω απο το Σύμπαν και είναι άναρχο εντελώς, τότε γιατί σας φαίνεται παράξενο σε ένα εντελώς άναρχο σύμπαν να είμαστε απλά η μοναδική εξαίρεση στο κανόνα των ακατοίκητων πλανητών;Κι ας υπάρχουν τρισεκατομύρια γαλαξίες...

Κάτι άλλο που ήθελα να πω, είναι πως ακόμα δε γνωρίζουμε με βεβαιότητα τι προκάλεσε την ύπαρξη ζωής στη Γη. Κι αυτό γιατί αν γνωρίζαμε θα μπορούσαμε και να το ξανακάνουμε στο εργαστήριο. Άρα δε μπορούμε να αποκλείσουμε το ενδεχόμενο να ήταν επέμβαση Θεού, οπότε και αποκλείεται η ύπαρξη εξωγήινων αυτομάτως. Αλλά και πάλι ακόμα κι αν δεχτούμε πως δεν ήταν Θεϊκή παρέμβαση, επειδή συνέβη εδώ δε σημαίνει σε καμία περίπτωση πως συνέβη και αλλού, ακόμα κι αν ο πλανήτης είχε ίδιες συνθήκες με τη Γη.

Κι επίσης σας προκαλεί εντύπωση το μέγεθος του Σύμπαντος. Εγώ θα κάνω μια ερώτηση και θέλω να τη σκεφτείτε σοβαρά και να μη βιαστείτε να απαντήσετε:

Αν υποθέσουμε πως γύρω απο τη Γη υπήρχε ένας μαύρος θόλος. Κι ότι άστρα κλπ ήταν όλα "ζωγραφισμένα" πάνω στο τοίχωμα του. Κι ότι οι αστροναύτες θα "κοπανάγανε" πάνω στον θόλο κι έτσι θα γνωρίζαμε την ύπαρξή του και άρα τα (χειροπιαστά) όρια του Σύμπαντος... Σκεφτείτε αυτό τι επιπτώσεις θα είχε...

Δε θα σας πω τη δική μου άποψη τώρα. Θα περιμένω να δω ποιοί απο εσάς θα το πιάσετε το νόημα.
__________________
Ο υπογράφων δηλώνει Χριστιανός Ορθόδοξος.
Κάθε του κείμενο όταν αφορά πνευματικά-δογματικά ζητήματα, αντικατοπτρίζει προσωπικές και μόνο προσωπικές απόψεις γύρω απο την Ορθόδοξη Χριστιανική πίστη.
Στα υπόλοιπα ζητήματα, οι σκέψεις του αν και δεν μιλούν για την πίστη, σαφώς και είναι επιρρεασμένες απο την χριστιανική του θεώρηση για τον κόσμο.
Σε καμία περίπτωση δε ζητάει να προσυλητίσει κανέναν. Αλλά θα απαντήσει με ορμή σε ψέμματα,ύβρεις και ανακρίβειες εναντίον της πίστης του.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη knight_templar : 19-03-07 στις 01:09
Απάντηση με παράθεση
  #137  
Παλιά 19-03-07, 09:09
Το avatar του χρήστη Μιχάλης
Μιχάλης Ο χρήστης Μιχάλης δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-06-2004
Περιοχή: Αργολίδα
Μηνύματα: 1.893
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από knight_templar
Πρώτον το πιο συχνό επιχείρημα είναι αυτό του ότι "είναι πολύ εγωιστικό να λέμε πως είμαστε μόνοι μας στο σύμπαν". Αυτό το "επιχείρημα" δε ξέρω για εσάς αλλά μου φαίνεται παιδικό. Δηλαδή τι πάει να πει εγωιστικό; Είμαστε εγωιστές επειδή δεν έχουμε βρει ποτέ εξωγήινους μέχρι τώρα και άρα δεν τους έχουμε αποδεχτεί ως υπαρκτούς; Μην ακούω σαχλαμάρες τώρα.
Φίλε Knight Templar, λέγοντας πως είναι εγωιστική άποψη να θεωρούμε ότι είμαστε μόνοι μας στο σύμπαν, ουσιαστικά κριτικάρουμε την παλιά άποψη ότι η Γη είναι το κέντρο του κόσμου. Η αστρονομία που μας αποκάλυψε τα ασύλληπτα μεγέθη του σύμπαντος μας έδειξε ότι η Γη δεν είναι ούτε μια σταγόνα στον ωκεανό. Σε ένα σύμπαν πολλών διαστάσεων και πολλών πιθανοτήτων, είναι εξαιρετικά πιθανό, όπως παραδέχεται η επιστήμη, να υπάρχουν και αλλού μορφές ζωής, πιθανώς διαφορετικής από ότι έχουμε συνηθίσει.


Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από knight_templar
Δεν έχει αποκλειστεί η ύπαρξή τους στις Γραφές φυσικά, αυτό πρέπει να το πούμε, αλλά αυτό δεν αποτελεί απόδειξη της ύπαρξής τους. Αν ο Θεός είχε δημιουργήσει κάποιον άλλο πολιτισμό, θα το γνωρίζαμε..
Στις Γραφές, φίλε μου, δεν αποκαλύπτονται τα πάντα και σε άλλα θέματα έχουμε συζητήσει πως δεν είναι δυνατόν να αποτελούν σε όλα τους τα σημεία αξιόπιστη επιστημονική πηγή. Οι Γραφές δεν αναφέρουν τους δεινόσαυρους αλλά η επιστήμη έχει αποδείξει την ύπαρξή τους. Η Γραφή δεν αναφέρει την εξέλιξη των ειδών και όμως αυτή υπήρξε και υπάρχει. Είναι τόσα πολλά τα παραδείγματα που αποδεικνύουν ότι η Βίβλος δεν είναι ένα σύνολο επιστημονικών βιβλίων και σαφώς δεν αποκλείει την ύπαρξη εξωγήινης ζωής, αντίθετα την υπονοεί σε διάφορα σημεία, σύμφωνα με ορισμένους μελετητές, πάντα. Είναι μέγιστο συλλογιστικό σφάλμα να λέει κανείς ότι εφόσον δεν το αναφέρει η Βίβλος άρα δεν υπήρξε και δεν το πιστεύω.
Για τα υπόλοιπα που αναφέρεις, περί αποδείξεων, νομίζω πως θα λάβεις από άλλους τις απαντήσεις που πρέπει...
Απάντηση με παράθεση
  #138  
Παλιά 19-03-07, 12:43
Το avatar του χρήστη Giorgos
Giorgos Ο χρήστης Giorgos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-03-2004
Περιοχή: Stockholm
Μηνύματα: 775
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από knight_templar
Σκεφτείτε και το άλλο. Οι πιο πολλοί λέτε πως είναι αδύνατον ένα τόσο μεγάλο Σύμπαν να φιλοξενεί μόνο εμάς, δε μπορεί να είναι όλο δικό μας. Αυτή η σκέψη όμως έχει τις ρίζες της στην παραδοχή πως πίσω απο τη Δημιουργία του Σύμπαντος κρύβεται κάποια Αρχή(δηλαδή είτε ο Θεός είτε κάποια ανώτερη δύναμη είτε ακόμα και μια φυσική Αρχή)... Και άρα είναι παράλογο αυτή η Αρχή να έφτιαξε ένα τόσο μεγάλο σύμπαν για ένα τόσο μικρό πολιτισμό... Όμως όπως και να το δείτε αυτό οδηγεί στο συμπέρασμα πως υπάρχει Θεός που σχεδίασε το Σύμπαν. Γιατί ακόμα κι αν αυτή η Αρχή είναι μια φυσική Αρχή, μια τέτοιας τελειότητας Αρχή μπορεί να δημιουργηθεί μόνο απο κάποια νοημοσύνη. Άρα εν ολίγοις αποδεικνύετε με αυτή σας την άποψη πως ενώ δεν έχετε πίστη στο Θεό(εφ' όσον δεν δέχεστε τη θρησκευτική άποψη που ανέλυσα πιο πριν) εν τούτοις η σκέψη σας εκεί βασίζεται... Αν πάλι λέτε πως δεν κρύβεται καμία Αρχή πίσω απο το Σύμπαν και είναι άναρχο εντελώς, τότε γιατί σας φαίνεται παράξενο σε ένα εντελώς άναρχο σύμπαν να είμαστε απλά η μοναδική εξαίρεση στο κανόνα των ακατοίκητων πλανητών;Κι ας υπάρχουν τρισεκατομύρια γαλαξίες...
Ενταξη τωρα βασιζομενος σε ενα δικο σου αξιωμα, δημιουργεις ολοκληρη θεωρια..
Αυτη η σκεψη δεν σημαινει οτι σκευτομαστε οτι πρεπει να υπαρχει θεος για να μας το εδωσε το συμπαν. Καμια σχεση δεν εχει αυτη η σκεψη με σχετικα θεων και δεμονων.
Η σκεψη εχει ως εξης, ειναι παραλογο να ειμαστε μονοι μας σε ενα τοσο απεραντο χορο. Και μαλιστα οχι μονο χορο αλλα και χρονο. Γιατι οι αποστασεις ειναι τοσο τραγικα απεραντες, που περικλειουν και παρελθον εκατομυριων ετων. Ειναι παραλογο συμφωνα με τις πιθανοτητες επισης. Οσο για το παραδειγμα που εδωσες με την Κινα. Ενα σωστο παραδηγμα για να τεριαξουμε και τα μεγεθη συμπαντος παραδηγματος σου, θα ηταν " αν σε 10.000 Γαιες σαν τη δικια μας, υπηρχε ενας ανθωπος με το ιδιο ονοματεπωνημο σαν το δικο μου" και ειμαι πεπισμενος πως θα υπηρχε. Πουθενα λογος για το θεο. Απλος λογος πιθανοτητων και λογικης.
Και αν διαβασεις το συλογισμο μου στο προιγουμενο μου ποστ θα δεις οτι τοσο απεραντο ειναι το συμπαν και ομως μιλαω για ολοιδιο σκηνικο με αυτο της Γης μας.
Αυτο σημαινει οτι πολυ περισσοτερες πιθανοτητες εχει το γεγονος να υπαρχουν αλλοι πλανητες με διαφορετικες συνθηκες απο αυτες της Γης μας και του ηλιακου μας συστηματος, που θα μπορουσαν να σχηματισουν διαφορετικης φυσεως οργανισμους/οντα αγνωστα σε εμας.
__________________
"Knowledge speaks, but wisdom listens." (Jimi Hendrix)
Για αυτούς που με ξέρουν... Γεώργιος Σαββίδης!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Giorgos : 19-03-07 στις 12:49
Απάντηση με παράθεση
  #139  
Παλιά 19-03-07, 13:00
Το avatar του χρήστη knight_templar
knight_templar Ο χρήστης knight_templar δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-09-2006
Μηνύματα: 57
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Μιχάλης
Φίλε Knight Templar, λέγοντας πως είναι εγωιστική άποψη να θεωρούμε ότι είμαστε μόνοι μας στο σύμπαν, ουσιαστικά κριτικάρουμε την παλιά άποψη ότι η Γη είναι το κέντρο του κόσμου. Η αστρονομία που μας αποκάλυψε τα ασύλληπτα μεγέθη του σύμπαντος μας έδειξε ότι η Γη δεν είναι ούτε μια σταγόνα στον ωκεανό. Σε ένα σύμπαν πολλών διαστάσεων και πολλών πιθανοτήτων, είναι εξαιρετικά πιθανό, όπως παραδέχεται η επιστήμη, να υπάρχουν και αλλού μορφές ζωής, πιθανώς διαφορετικής από ότι έχουμε συνηθίσει.




Στις Γραφές, φίλε μου, δεν αποκαλύπτονται τα πάντα και σε άλλα θέματα έχουμε συζητήσει πως δεν είναι δυνατόν να αποτελούν σε όλα τους τα σημεία αξιόπιστη επιστημονική πηγή. Οι Γραφές δεν αναφέρουν τους δεινόσαυρους αλλά η επιστήμη έχει αποδείξει την ύπαρξή τους. Η Γραφή δεν αναφέρει την εξέλιξη των ειδών και όμως αυτή υπήρξε και υπάρχει. Είναι τόσα πολλά τα παραδείγματα που αποδεικνύουν ότι η Βίβλος δεν είναι ένα σύνολο επιστημονικών βιβλίων και σαφώς δεν αποκλείει την ύπαρξη εξωγήινης ζωής, αντίθετα την υπονοεί σε διάφορα σημεία, σύμφωνα με ορισμένους μελετητές, πάντα. Είναι μέγιστο συλλογιστικό σφάλμα να λέει κανείς ότι εφόσον δεν το αναφέρει η Βίβλος άρα δεν υπήρξε και δεν το πιστεύω.
Για τα υπόλοιπα που αναφέρεις, περί αποδείξεων, νομίζω πως θα λάβεις από άλλους τις απαντήσεις που πρέπει...
Φίλε μου Μιχάλη, νομίζω πως κάνεις ένα μέγιστο λάθος και δε το αντιλαμβάνεσαι. Βλέπεις το δέντρο και όχι το δάσος, απομονώνεις φράσεις που είπα.

Χώρισα την επιχειρηματολογία μου σε 2 μέρη όπως είδες καλά. Στο πρώτο μέρος είναι η άποψη της Θρησκείας μας, την οποία σε πρώτο βαθμό ασπάζομαι. Όταν κάποιος δηλώνει πως πιστεύει στον Χριστό, δέχεται τη Βίβλο έτσι απλά. Δεν είναι ένα επιστημονικό βιβλίο, δε περίμενα να γράφει πχ τις συντεταγμένες των εξωγήινων, αλλά σίγουρα να γράφει αν υπάρχουν ή όχι. Όποιος λοιπόν είναι πιστός, πρέπει να δέχεται την αξιοπιστία της Αγίας Γραφής και άρα να γνωρίζει σχεδόν με βεβαιότητα πως δεν υπάρχουν εξωγήινοι.

Το δεύτερο μέρος είναι το πιο "επιστημονικό". Περί αποδείξεων δεν έχεις να πεις τίποτα ούτε εσύ ούτε κανένας άλλος, γιατί πολύ απλά δεν υπάρχουν. Και επειδή σε θεωρώ σοβαρό άνθρωπο αν κρίνω απο τα γραφόμενά σου, ξέρω πως δε θα ακούσω το περιβόητο "υπάρχουν αλλά μας τα κρύβουν" . Γιατί θα ρωτήσω "και καλά ρε, αφού τα κρύβουν τόσο καλά εσύ που τα βρήκες;" Η μόνη "επιστημονική" "απόδειξη" (?) είναι πως το Σύμπαν είναι μεγάλο άρα χωράει και άλλους εκτός απο μας. Δεν υπάρχει τίποτα άλλο στο οποίο να μπορούν να στηριχθούν αυτές οι απόψεις. Μαρτυρίες ανθρώπων που το 90% πάσχουν απο ψυχικές νόσους και το υπόλοιπο 10% είτε έχει σκοτεινά κίνητρα είτε (πολύ πιο απλά) κάνει πλάκα, να με συγχωρείτε αλλά δεν αποτελούν απόδειξη. Επίσης έχετε μετρήσει ποτέ πόσα Ούφο υποτίθεται πως σουλατσάρουν ανά πάσα στιγμή; Δε μπορεί εμείς γιατί δε τα έχουμε δει, στο πηγάδι κατουρήσαμε;

Δε μπορείς λοιπόν να αρνηθείς, πως το γεγονός το οποίο μας κάνει να ψάχνουμε για τυχόν άλλους πολιτισμούς, είναι η απεραντοσύνη του Σύμπαντος. ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ. Θα σου θυμήσω πως απο ανέκαθεν οι άνθρωποι πίστευαν πως υπάρχουν κι άλλα νοήμονα όντα. Απλά παλαιότερα που δε γνωρίζαμε για το Διάστημα τα ψάχναμε τα όντα κάτω απο τη Γη ή κάτω απο τη Θάλασσα ή πέρα απο τον Ωκεανό. Για αυτό και οι θεωρίες περί κούφιας Γης κλπ κλπ. Απλά μετά τις ανακαλύψεις για το Διάστημα, βρήκαμε πρόσφορο έδαφος αφού οι θεωρίες περί κούφιας Γης, Θάλασσας κλπ έπαψαν να είναι τόσο ελκυστικές. Όλα τα άλλα είναι παραμύθια. Δεν υπάρχει καμία απόδειξη, μόνο παραπληροφόρηση απο επιτήδειους για το θέμα. Εγώ δέχομαι τη δική σου άποψη, που ξέρω πως είναι να μην το αποκλείουμε να υπάρχουν, και να αναζητούμε τυχόν ίχνη. Εντάξει συμφωνώ αν και το θεωρώ σπατάλη πόρων και επιστημόνων. Αλλά το να λέμε με βεβαιότητα πως υπάρχουν εξωγήινοι επειδή το Σύμπαν είναι μεγάλο, ε όχι αυτό είναι ΑΣΤΗΡΙΧΤΟ και χωρίς σεβασμό στους κανόνες της λογικής και της επιστήμης. Είναι σαν να λέμε πως στο πυρήνα της Γης(ή στο βυθό της θάλασσας) υπάρχουν νοήμονα πλάσματα"αποκλείεται να μην υπάρχουν είναι τόσο μεγάλος..." Νομίζω καταλαβαίνεις το συλλογισμό μου.

Δεν μπορώ να αποκλείσω να υπάρχουν επιστημονικά όσο δε μπορούν να αποδείξουν και οι άλλοι το αντίθετο. Αυτό όμως που δεν δέχομαι είναι το "σίγουρα υπάρχουν, με βεβαιότητα, το Σύμπαν είναι μεγάλο". Να με συγχωρείτε αλλά άτομα που δέχονται αυτό το συλλογισμό ως βάσιμο δε μπορούν να λέγονται σοβαρά... Κι αν δε καταλαβαίνετε γιατί, ε τότε τι να πω...
__________________
Ο υπογράφων δηλώνει Χριστιανός Ορθόδοξος.
Κάθε του κείμενο όταν αφορά πνευματικά-δογματικά ζητήματα, αντικατοπτρίζει προσωπικές και μόνο προσωπικές απόψεις γύρω απο την Ορθόδοξη Χριστιανική πίστη.
Στα υπόλοιπα ζητήματα, οι σκέψεις του αν και δεν μιλούν για την πίστη, σαφώς και είναι επιρρεασμένες απο την χριστιανική του θεώρηση για τον κόσμο.
Σε καμία περίπτωση δε ζητάει να προσυλητίσει κανέναν. Αλλά θα απαντήσει με ορμή σε ψέμματα,ύβρεις και ανακρίβειες εναντίον της πίστης του.
Απάντηση με παράθεση
  #140  
Παλιά 19-03-07, 14:58
Το avatar του χρήστη beetlejuice
beetlejuice Ο χρήστης beetlejuice δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος της ομάδας Gateway
 
Εγγραφή: 07-06-2005
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 4.903
Προεπιλογή

Παράθεση:
Όποιος λοιπόν είναι πιστός, πρέπει να δέχεται την αξιοπιστία της Αγίας Γραφής και άρα να γνωρίζει σχεδόν με βεβαιότητα πως δεν υπάρχουν εξωγήινοι.

Παράθεση:
Εντάξει συμφωνώ αν και το θεωρώ σπατάλη πόρων και επιστημόνων. Αλλά το να λέμε με βεβαιότητα πως υπάρχουν εξωγήινοι επειδή το Σύμπαν είναι μεγάλο, ε όχι αυτό είναι ΑΣΤΗΡΙΧΤΟ και χωρίς σεβασμό στους κανόνες της λογικής και της επιστήμης.

Οταν ενα βιβλιο που εχει συγγραφει απο περιπλανομενους και αμορφωτους ερημιτες νομαδες 2300 χρονια πριν, δυναται να με κανει να ΓΝΩΡΙΖΩ ΜΕ ΒΕΒΑΙΟΤΗΤΑ την ανυπαρξια ζωης σε αλλους πλανητες, τοτε σιγουρα η (αριστοτελεια) λογικη και η επιστημη που επικαλεισαι λιγο παρακατω φιλε μου σηκωνουν τα χερια ψηλα και πανε περιπατο. Δε νομιζω να εχω να κανω καποιο αλλο σχολιο, ιδιως οταν στις μερες μας επικρατει στους επιστημονικους κυκλους η θεωρια οτι η ιδια η ζωη στη Γη ειναι "εξωγηινη" και εχει ερθει απο καπου αλλου.

Φιλικα
__________________
EN TO ΠΑΝ

Ιδρυτικό μέλος και υπεύθυνος επικοινωνίας Gateway Team
Ιδρυτικό μέλος Κέντρου Αναζήτησης Πανεπιστημίου Αιγαίου
----------------------------------------
meta Journalist

Αγαλματένια Κρίνα

Μυθικισμός

Το πρόβλημα της ιστορικότητας του Ιησού

Δούρειος Ίππος (Β' έκδοση!)

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη beetlejuice : 19-03-07 στις 15:21
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 22:27.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.