Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Θρησκειολογία –Μυθολογίες

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 28-04-16, 23:29
Ιωνας Κ. Ο χρήστης Ιωνας Κ. δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member

Προεπιλογή Χριστιανικά τρικ.... Αποκάλυψη....

Καλησπέρα στην κοινότητα του μεταφυσικού. Έχω κάνει στην ζωή μου εκατοντάδες συζητήσεις με πιστούς στον χριστιανισμο σχετικά με τα κενά και τα ερωτήματα που υπάρχουν, κάτι σαν διαμάχη σε έναν χριστιανο και έναν αθρησκο-Αχριστο. Και όλες σχεδόν καταλήγουν στο να παραθέτω επιχειρήματα και αποδείξεις στο γιατί δεν ασπαζομαι τον χριστιανισμο ή άλλη θρησκεία, και οι συνομιλητές μου να μην έχουν επιχειρήματα να με αντικρούσουν και να κατά φεύγουν σε κλισέ χριστιανικές εκφράσεις τύπου, :πίστευε και μη ερεύνα, άγνωσται αι βουλαι του κυρίου και τετοια.
Μόνο μια φορά ομολογώ βρέθηκα χωρίς επιχειρήματα και απάντησα με την λογική, αλλά δεν μπόρεσα να γίνω πειστικος.
Το όλο θέμα έγινε γύρω από κάποια τρικ ή κοινώς θαύματα που χρησιμοποιούν οι πιστοί, όπως το αγιασμενο νερό, τα αγιασμενα πορτοκάλια στα εικονισματα που δεν σαπιζουν, το μυρο, το ξεματιασμα με ποτήρι και άλλα τέτοια.
Ξέρω ότι όλα αυτά έχουν μια εξήγηση με βάση την φυσική και επιστήμη. Και πράγματι πολλά από αυτά εύκολα τα αντιλαμβάνεται κάνεις αν σκεφτεί με την λογική και όχι με το συναίσθημα.
Εκείνο όμως που δεν μπόρεσα να εξηγήσω είναι τα πορτοκάλια στα εικονισματα που συνηθίζουν να βάζουν τα Θεόφάνεια, μέχρι το Πάσχα. Και παραμένουν διατηρημένα. Ίσως επειδή δεν έχω γνώσεις Γεωργίας.
Για να μην Μακρυγορώ πράγμα που έχω ήδη κάνει, η δική μου άποψη είναι ότι τα πορτοκάλια διατηρούνται επειδή κρέμονται ψηλά, και δεν έχουν επαφή με άλλα φρούτα η παράγοντες που μπορεί να τα μολυνουν, ή από διάφορα ζωύφια. Ή κάτι παρόμοιο τέλος πάντων.
Ξέρω το θέμα μπορεί να φαίνεται αστείο, αλλά θα ήθελα και την άποψή ανθρώπων που είναι γνώστες.
Επίσης έψαξα και δεν βρήκα παρόμοιο θέμα οπότε πάνω σε αυτό μπορούμε να αναλύσουμε και άλλα παρόμοια τρικ..

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Ιωνας Κ. : 28-04-16 στις 23:32
Απάντηση με παράθεση
Παλιά 28-04-16, 23:49
Johnkokk Ο χρήστης Johnkokk δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member

Προεπιλογή

Δεν νομίζω να είναι τα πάντα τρικ.Αυτό με τα πορτοκάλια δεν το ήξερα πάντως λόγω της φλούδας πιστεύω διατηρούνται από το εξωτερικό τουλάχιστον(δεν θα ήθελα να δοκιμάσω να ανοίξω πορτοκάλι 4-5 μηνών)

Πάντως υπάρχουν και άλλα ανεξήγητα οπως με το κομμάτι τιμίου σταυρου που επιπλέει στον νερό μετά από προσευχή ή με το ότι στην θεια κοινωνία δεν μεταδίδονται ασθένειες.Σίγουρα υπήρξαν,υπάρχουν και θα υπάρξουν απατεώνες που αποδίδουν κολπα σε θεϊκή παρέμβαση αλλά κάποια από τα ανεξήγητα-θαύματα είναι αληθινά

Υ.Σ σίγουρα κάποιοι θα κράξουν για τα πορτοκάλια...αγνόησέ τους καλύτερα
Απάντηση με παράθεση
Παλιά 29-04-16, 01:16
Το avatar του χρήστη Raistlin
Raistlin Ο χρήστης Raistlin δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member

Περιοχή: Kavala
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Ιωνας Κ. Εμφάνιση μηνυμάτων
η δική μου άποψη είναι ότι τα πορτοκάλια διατηρούνται επειδή κρέμονται ψηλά, και δεν έχουν επαφή με άλλα φρούτα η παράγοντες που μπορεί να τα μολυνουν, ή από διάφορα ζωύφια. Ή κάτι παρόμοιο τέλος πάντων.
Ξέρω το θέμα μπορεί να φαίνεται αστείο, αλλά θα ήθελα και την άποψή ανθρώπων που είναι γνώστες.
Επίσης έψαξα και δεν βρήκα παρόμοιο θέμα οπότε πάνω σε αυτό μπορούμε να αναλύσουμε και άλλα παρόμοια τρικ..
Γεια σου φίλε μου, και πάλι όμως είναι εκτεθειμένα σε αερομεταφερόμενα βακτήρια και μύκητες οπότε θα έπρεπε να μουχλιάσουν μετά από μερικές μέρες κυρίως αν είναι σε θερμό περιβάλλον με υγρασία.
Παρεμπιπτόντως το πίστευε και μη ερεύνα έχει διπλή σημασία (ανάλογα με το που θα μπει κόμμα) και δεν είναι χριστιανικό μιας και στην Κ.Δ. ο Χριστός λέει <Μελετάτε τας γραφάς>
Δεν ξέρω με τι άτομα μίλησες άλλα η εκκλησία δίνει απαντήσεις σε τέτοια ερωτήματα και διαφωνίες. Και η επιστήμη μπορεί να καταγράφει και να εξηγεί ότι κατανοεί ο άνθρωπος. Κάποια πράγματα είναι ακόμα πέρα από την αντίληψη του ανθρώπινου νου, πχ αντίληψη διαστάσεων πέρα των τριών, το πως η σκέψη ή η προσευχή επηρεάζει την ύλη (πειράματα που περιλάμβαναν προσευχή, αρνητική και θετική σκέψη). Οπότε το ότι δεν εξηγείται επιστημονικά δεν σημαίνει ότι δεν υπάρχει ή ότι δεν θα εξηγηθεί στο μέλλον όσο πλαταίνει η αντίληψη και προχωράει η τεχνολογία.
Παλιά 29-04-16, 02:49
nikodhmos Ο χρήστης nikodhmos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Raistlin Εμφάνιση μηνυμάτων
Παρεμπιπτόντως το πίστευε και μη ερεύνα έχει διπλή σημασία (ανάλογα με το που θα μπει κόμμα) και δεν είναι χριστιανικό μιας και στην Κ.Δ. ο Χριστός λέει <Μελετάτε τας γραφάς>
Το πίστευε και μη ερεύνα έχει μία σημασία και, γραμματικά, δεν υπάρχει θέση για κόμμα πουθενά σε αυτήν την πρόταση. Αυτή η ιδέα ότι σημαίνει «είτε πιστεύεις είτε όχι, ερεύνα» αγγίζει πια τα όρια του στρουθοκαμηλισμού. Το ελληνικά δεν δουλεύει έτσι.

Είπε ο χριστός «μελετάτε τας γραφάς»; Ναι, αλλά όχι ως προστακτική.
Ιω. 5,39-40
Παράθεση:
ἐρευνᾶτε τὰς γραφάς, ὅτι ὑμεῖς δοκεῖτε ἐν αὐταῖς ζωὴν αἰώνιον ἔχειν· καὶ ἐκεῖναί εἰσιν αἱ μαρτυροῦσαι περὶ ἐμοῦ· καὶ οὐ θέλετε ἐλθεῖν πρός με ἵνα ζωὴν ἔχητε.
(Εσείς) μελετάτε τις γραφές και νομίζετε ότι σε αυτές θα βρείτε αιώνια ζωή - και αυτές διηγούνται σχετικά με εμένα - και δεν θέλετε να έρθετε προς εμένα τον ίδιο για να βρείτε ζωή. Ουσιαστικά κράζει αυτούς που πέφτουν με τα μούτρα στο διάβασμα!

Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι γιατί επιμένουν οι χριστιανοί να παρουσιάζουν έτσι αυτά τα λόγια, σαν να λένε «να, η ίδια η θρησκεία μας μάς λέει να μην τα καταπίνουμε όλα αμάσητα, αλλά να είμαστε σκεπτικιστές»!! Ακόμα και αν ο χριστός ζήταγε όντως να μελετάτε τας γραφάς, όπως θέλετε να λέτε, τι θα σήμαινε αυτό; Ότι ξαφνικά η πίστη σας πάτησε σε γερές βάσεις;
Απάντηση με παράθεση
Παλιά 29-04-16, 08:58
naeb Ο χρήστης naeb δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Ιωνας Κ.
*και έναν αθρησκο-Αχριστο..
Από περιέργεια (ή τέλος πάντων για να κάνουμε κουβέντα) , μπορείς να εξηγήσεις τι εννοείς με αυτούς τους όρους;
Φαντάζομαι είσαι συνειδητά αθρησκος-Αχριστος.
"I maintain that Truth is a pathless land, and you cannot approach it by any path whatsoever, by any religion, by any sect. That is my point of view, and I adhere to that absolutely and unconditionally."

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη naeb : 29-04-16 στις 08:59
Απάντηση με παράθεση
Παλιά 29-04-16, 13:53
Senior Member

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nikodhmos Εμφάνιση μηνυμάτων
Το πίστευε και μη ερεύνα έχει μία σημασία και, γραμματικά, δεν υπάρχει θέση για κόμμα πουθενά σε αυτήν την πρόταση. Αυτή η ιδέα ότι σημαίνει «είτε πιστεύεις είτε όχι, ερεύνα» αγγίζει πια τα όρια του στρουθοκαμηλισμού. Το ελληνικά δεν δουλεύει έτσι.

Είπε ο χριστός «μελετάτε τας γραφάς»; Ναι, αλλά όχι ως προστακτική.
Ιω. 5,39-40
(Εσείς) μελετάτε τις γραφές και νομίζετε ότι σε αυτές θα βρείτε αιώνια ζωή - και αυτές διηγούν.....
Ναι, για το πιστευε και μη ερεύνα έτσι είναι, αλλά συνεχώς αλλοιώνεται το νόημα του απο τον έναν και τον άλλον. Πρέπει ομως κάποιος να ερευνήσει για το τι σημαίνει...

Και για το ερευνάτε έχεις δίκιο αλλα εν μέρη. Δεν είναι προστακτική αλλά ούτε κατακρίνει. Γιατί λέει πως ακόμα και με την έρευνα δεν πιστεύετε. Και φυσικά μόνο απο την μελέτη δεν προέρχεται σωτηρία.
Αλλά υπάρχει και άλλο εδάφιο της Ανάστασης με τον Θωμά. Αρνείται να πιστέψει αν οχι μόνο δεν Τον δει, αλλά αν δεν Τον αγγίξει αν δηλαδή δεν ερευνήσει την Ανάστασή Του. Τότε ο Χριστός μόλις επανεμφανίζεται ΠΡΟΣΤΑΖΕΙ τον Θωμά να Τον αγγίξει. Φυσικά μετά μακαριζει όποιον πιστέψει σε Αυτόν χωρίς να τον δει, αλλά αυτό έχει να κάνει με την αποδοχή Του Θεού και όχι με το <ναι σε ολα> απ τον καθένα.
Για αυτούς που δεν πιστεύουν και αρνούνται οτι δεν μπορούν να αποδείξουν είναι λογικό να λένε ότι η Ορθόδοξη Πίστη δεν έχει βάσεις. Αλλά και η επιστήμη δεν έχει βάσεις αν απορρίπτει ότι δεν μπορει ακόμα να μετρήσει και να εξηγήσει.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Raistlin : 29-04-16 στις 13:54
Απάντηση με παράθεση
Παλιά 29-04-16, 13:58
Logical Faith Ο χρήστης Logical Faith δεν είναι συνδεδεμένος
Banned

Προεπιλογή

Με την δύναμη της θέλησης και των λέξεων μπορεί να αλλάξει η φυσική πραγματικότητα.

Οι φυσικοί νόμοι δεν είναι τίποτε άλλο από την μαγεία/θέληση του δυνατότερου, ο οποίος έχει επιβάλλει την σκέψη του στην φυσική πραγματικότητα. Αυτός που θα αποκτούσε δυνατότερη σκέψη, θα μπορούσε να σπάσει τους νόμους και να φέρει το χάος.

Ο Θεός των Χριστιανών είναι όπως οι άλλοι θεοί των εθνών - αρχιμάγος.

Το "και είπε ο Θεός... και ούτως εγένετο" είναι καθαρά αιγυπτιακή άποψη, όπου με αυτό που σπελίζει(spell) ο Θεός, δημιουργεί.

Εν αρχή ην ο Λόγος - δηλαδή η Μαγεία.

Στο χάος δεν υπήρχαν νόμοι, άρα κάποιος τους επέβαλλε με την θέλησή του.
Απάντηση με παράθεση
Παλιά 29-04-16, 15:47
Senior Member

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Logical Faith Εμφάνιση μηνυμάτων

Εν αρχή ην ο Λόγος - δηλαδή η Μαγεία.

Στο χάος δεν υπήρχαν νόμοι, άρα κάποιος τους επέβαλλε με την θέλησή του.
Δεν αναφέρεις όμως τι λέει μετά σχετικά με Τον Λόγο.
Παλιά 29-04-16, 18:24
Ιωνας Κ. Ο χρήστης Ιωνας Κ. δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member

Προεπιλογή

Εντάξει, λοιπόν για να μην ξεφύγουμε από το θέμα, απαντάω πρώτα στην ερώτηση για το τι εστι άθρησκος - αχριστος. Εννοώ ότι δεν ακολουθώ κάποιο δόγμα ή θρησκευμα και επίσης δεν ακολουθώ τον Χριστό. Για δικούς μου λόγους.

Όσον αφορά το θέμα με τα πορτοκάλια, είναι γνωστό ότι από την αρχαιότητα κιόλας όλοι οι ιερείς της εκάστοτε θρησκείας έβρισκαν τεχνασματα με βάση τους φυσικούς νόμους ή τα φυσικά φαινόμενα ή απλά τρικ υποβολής και πατώντας σε αυτά ελκυαν όλο και περισσότερους πιστούς.
Και φυσικά και τα χριστιανικά "θαύματα" εκεί στηρίζονται, πόσο μάλλον από μια θρησκεία που έχει κατακλέψει γεγονότα και εορτές από την αρχαία Ελλάδα, και έχει πατήσει πάνω στην Αρχαία ιστορία για να εγκαθιδρυθεί. Όπως την ημερομηνία των σημερινών Χριστουγέννων που πρώτα εορταζονταν στις 6 Ιανουαρίου, την ιστορία των Χριστουγέννων, τα κάλαντα (αρχαία καλενδες), το χριστουγεννιατικο δέντρο (στην Αρχαία Ελλάδα στολιζαν και περιεφεραν κλαδιά αγριελιας στολισμενα με κορδελες) και άλλα τόσα. Γιαυτό και δεν μπορώ να πιστέψω σε θαύματα που προέρχονται από την Best seller θρησκεία που υπήρξε ποτέ...
Και μαλιστα σκέφτομαι να κρεμασω στο δωμάτιο μου και εγώ πορτοκάλια ψηλά σε μια σκοτεινή γωνία και να αποδείξω ότι μπορούν να διατηρηθουν και χωρίς την "ευλογία" κάποιου παπά ή εικόνας. Απλά επειδή ίσως παίζει ρόλο η εποχή θα το δοκιμάσω κανονικά από τα θεοφάνεια μέχρι το επόμενο Πάσχα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Ιωνας Κ. : 29-04-16 στις 18:25
Απάντηση με παράθεση
Παλιά 29-04-16, 23:21
Το avatar του χρήστη xtabay
xtabay Ο χρήστης xtabay δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι γιατί επιμένουν οι χριστιανοί να παρουσιάζουν έτσι αυτά τα λόγια, σαν να λένε «να, η ίδια η θρησκεία μας μάς λέει να μην τα καταπίνουμε όλα αμάσητα, αλλά να είμαστε σκεπτικιστές»!!
Επειδή η βίβλος έχει γραφτεί με τέτοιον τρόπο ωστέ ο καθένας να την ερμηνεύει όπως θέλει (εξ ου και τα άπειρα δόγματα). Δεν είναι μαθηματικά...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 13:02.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.