Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Πλανήτης Γη Online > Περιοδικά Βιβλιογραφία

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιά 04-04-06, 17:44
Το avatar του χρήστη PUCK
PUCK Ο χρήστης PUCK δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-06-2005
Περιοχή: Ονειροπολία
Μηνύματα: 744
Προεπιλογή

Να ευχαριστήσω τον/την cult και τον Cap-10 που μπήκαν στον κόπο ν' απαντήσουν και να συνεχίσω με κάποιες παρατηρήσεις μου.

Αγαπητέ/η Cult

Παράθεση:
Εχω διαβασει μονο το angels and demons του dan brown και οχι το κωδικας da vinci.Ο λογος; το βιβλιο μου φανηκε πολυ λιγο για να σπαταλησω χρηματα και κυριως χρονο σε ανουσια γραφηματα.Ο τροπος γραφης του ειναι καθαρα αμερικανικου κινηματογραφου της χειροτερης μορφης.Η ιστορια δεν παρουσιαζει τιποτα αναπαντεχο,οι ανατροπες ειναι εντελως προβλεψιμες(μη μου πειτε οτι δεν ειχατε καταλαβει ποιος κρυβεται πισω απο τη συνομωσια).
Προφανώς έχεις μεγάλη εμπειρία από "ανούσια γραφήματα" για να είσαι σε θέση να κρίνεις τόσο άμεσα και κάθετα. Επειδή εμένα μου αρέσει, κάποιες φορές που δεν έχω όρεξη για πιο "σοβαρό θέατρο", να διαβάζω και λίγο "επιθεώρηση" θα ήθελα να μου κάνεις κάποιες προτάσεις.

Παράθεση:
Απο την αλλη,εχω διαβασει το ονομα του ροδου ισως 20 φορες
Απίστευτο

Παράθεση:
Οι ατελειωτες περιγραφες στο ονομα του ροδου,οι διαλογοι και γενικοτερα το υφος της γραφης ειναι μια προσπαθεια του συγγραφεα να μιμηθει το υφος της εποχης.
Οι ατέλειωτες περιγραφές των κτιρίων δίνουν το "πνεύμα της εποχής" ; Θα μου επιτρέψεις να διαφωνήσω, κι εν πάσει περιπτώσει, εντάξει είπαμε δώσε περιγραφές, μην το ξεφτιλίζεις κιόλας. Για τους διαλόγους οκ!

Παράθεση:
Αναφερεται καθαρα στην εισαγωγη οτι το κειμενο υποτιθεται οτι ειναι μεταφραση αυθεντικου κειμενου.Εκανες καποιος που δυσανασχετει ,τον κοπο να τη διαβασει;
Έκανα τον κόπο να διαβάσω τα πάντα. Εσύ τι πιστέυεις; Είναι δικό του το κείμενο ή το βρήκε κάπου
(κάτι σαν το Νεκρονομικόν, ας πούμε);

Αγαπητέ Cap-10

Πήρα να διαβάσω ένα αστυνομικό μυθιστόρημα με κάποιες "συνομοσιολογικές" προεκτάσεις. Εκεί έσφαλα.
Θα το ξαναπροσπαθήσω με το Εκκρεμές του Φουκώ κι εδώ θα 'μαστε να μαλώνουμε.

Παράθεση:
Εξάλλου να μη ξεχνάτε πως ο Έκο με τα έργα του καθιέρωσε το ιστορικό μυθιστόρημα που μετά από καμιά εικοσαετία έγιναν μόδα τα βιβλία με μερικά φύλα υπόθεση, εκατό γραμμάρια ιστορία και μια πρέζα πλοκή και μη ξεχάσετε και μερικές σταγόνες Φιλιπ Μάρλοου.
Δεκάρα δεν δίνω για το ποιος ξεκίνησε τι. Έναν σχετικό σεβασμό και τέλος.

Έτσι, σαν παράδειγμα, να σου πω πως κάποτε άκουγα φανατικά heavy metal χωρίς να μου αρέσουν οι Black Sabbath, ενώ ήμουν τρελός IronMaiden-ας. Τώρα "μου λες" πως "τι μας πουν οι Iron Maiden, αφού οι Black Sabbath δημιούργησαν το heavy metal".

Sorry, δεν θα πάρω. Και να σου πω και κάτι; δεν είναι όλες οι ώρες ίδιες ούτε και όλοι μας έχουμε τον ίδιο τρόπο ζωής. Αν ήμουν εισοδηματίας να 'σαι σίγουρος πως θα μου άρεσε ο Εκο (χωρίς γενικεύσεις αυτό).
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 05-04-06, 20:05
cult Ο χρήστης cult δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-01-2006
Μηνύματα: 45
Προεπιλογή

Ειμαι αρκετα ωριμος για να μην παρασυρθω απο το κολπακι του "αυθεντικου κειμενου", που καπου βρηκε ο Εκο και το μετεφρασε,εμπλουτισε ισως κτλ.Οσο και αν σου φαινεται απιστευτο,τα εχω διαβασει περιπου τοσες φορες.Πολλα βιβλια τα διαβαζω και τα ξαναδιαβαζω.Αν θυμαμαι καλα το ονομα του ροδου ειχε εκδοθει ελλαδα στα τελη της δεκαετιας του 80 και το δανειστικα απο μια amatuer φοιτιτικη βιβλιοθηκη για να το διαβασω και με τη πρωτη ευκαιρια το αγορασα.Το εκκρεμες πρεπει να βγηκε καπου στα μεσα με αρχες του 90.Νομιζω οτι ειναι αρκετος χρονος ωστε να τα διαβασω αρκετες φορες.Υπαρχουν βιβλια/ταινειες που ισως εχω διαβασει/δει περισοτερες φορες και μερικα που τα ξαναγορασα αφου καποιοι τα δανειστικαν και δεν τα επεστρεψαν.
Ναι εχω εμπειρια απο πολλα ανουσια γραφηματα γιατι διαβαζω οτι πεφτει στα χερια μου.Αλλα τα ανουσια τα παραπεταω και ξεχναω την υπαρξη τους.Δεν ειναι μεμπτο να διαβαζεις σαχλαμαρες.εχουν και αυτες το σκοπο τους,φτανει να τους προσδιδεις την πραγματικη τους αξια.
Οταν τελειωσα το επιμυθιο που ειχε κυκλοφορησει σαν ξεχωριστο βιβλιο μου ειχε καρφωθει η εντυπωση οτι ο Εκο θα γραψει κατι στο οποιο θα προσπαθησει να δωσει την ιστορια απο αλλο πρισμα.Δεν περιμενα βεβαια να ειναι τοσο συνταρακτικο.
Φανατικα heavy metal ακουω και εγω,αλλα στη συναυλια των sabbath δεν πηγα λογω εργασιας.Αντιθετα στους Priest και στους nightwish χτυπιομουνα μπροστα.
Αυτα για να μη δωθει η εντυπωση οτι τα μυαλα μου ειναι ¨σκουριασμενα" κτλ.
Υ.Γ.Στη βιβλιοθηκη μου συμβιωνουν αρμονικα ο robert howard και ο lovecraft με τον λουντεμη,το καζαντζακη,και τον asimov (και πολλοι αλλοι που δεν ειναι επι του παροντος).
Υ.Γ.2Cap-10 με βρισκεις απολυτα συμφωνο
Υ.Γ.3Ζητω συγνωμη για το μεγεθος της απαντησης αλλα μερικα ηταν επι προσωπικου.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη cult : 05-04-06 στις 20:13
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 09-05-06, 23:34
Το avatar του χρήστη melian
melian Ο χρήστης melian δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος της ομάδας Gateway
 
Εγγραφή: 26-01-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 920
Προεπιλογή

μολις πριν απο δυο εβδομαδες τελειωσα το εκκρεμες του φουκω κ το λατρεψα. ειχα διαβασει κ πιο παλια το ονομα του ροδου καθως και αλλα βιβλια του εκο κ ηξερα τι να περιμενω. το βρηκα ενα πραγματικο αριστουργημα. μου φαινεται απιστευτο πως καταφερε κ εγραψε ενα τετοιο βιβλιο. ολες αυτες οι απιστευτες λεπτομερειες και συγχρονως η ατμοσφαιρα που δημιουργησε. μονο κ μονο για αυτη τη προσπαθεια αξιζει καποιος να το διαβασει και ας τον παιδεψει. συμφωνω οτι ολα τα βιβλια εχουν την ωρα τους. εχω κ εγω διαβασει τον κωδικα ντα βιντσι. μαλιστα ειμαι μαλλον απο τα πρωτα ατομα που το αγορασαν πριν καν αρχισει να διαφημιζετε. "ξεγελαστηκα" απο το οπισθοφυλλο. σκεφτηκα οτι θα ηταν κατι ευχαριστο για τις καλοκαιρινες διακοπες. κ απο αυτη την αποψη επιβεβαιωθηκα. ηταν πολυ αναλαφρο κ ενδιαφερον. οντως ηταν σαν χολιγουντιανη ταινια κ απο αυτη την αποψη δε περιμενω με ανυπομονησια να δω πως το οπτικοποιησαν γιατι μπορεσα να το οπτικοποιησω ηδη μες στο μυαλο μου. νομιζω οτι ο μπραουν ειναι απλα συμπτωμα της εποχης μας. ολα τρεχουν γρηγορα, ακομα κ τα βιβλια.

αυτο που θα ηθελα να σας αναφερω κ μου προξενησε πολλες σκεψεις ηταν μια συζητηση που τυχαια επιασε το αυτι μου στο λεωφορειο για τον κωδικα. ηταν δυο κοπελες γυρω στα 20, μαλλον φοιτητριες. λεει λοιπον η μια "εχεις διαβασει τον κωδικα ντα βίντσι;" και η αλλη απανταει: "οχι, αλλα η αδερφη μιας φιλης μου που το διαβασε μου ειπε οτι ελεγε καποια πραγματα για τον ντα βιντσι πολυ παραξενα. οτι δηλαδη στον πινακα με τον μυστικο δειπνο η μορφη διπλα στον χριστο ειναι η συντροφος του. και εδω που τα λεμε δικιο εχει,μοιαζει με γυναικα. κ κατι για ενα χερι. ασε πολυ τρομακτικα πραγματα." τοτε συνειδητοποιησα ποσο "επικινδυνα" ειναι τετοια βιβλια. στον εκο δεν υπαρχει συγχυση αναμεσα σε αληθεια κ φαντασια. το ξεκαθαριζει τελειως. ο νταν μπραουν ομως σκοπιμα κ εντεχνα, κατα τη γνωμη μου, αποκρυπτει οτι εκανε συρραφη πηγων. στο τελος του βιβλιου δεν μπορεις να ξεχωρισεις που αρχιζει η φαντασια του κ που τελειωνουν τα ιστορικα στοιχεια. δε διαφωνω ως προς το ταλεντο που μπορει να εχει κ στο τροπο γραφης, αλλα αυτη η "εξαπατηση" δε μου πολυαρεσει κ καπως μου βρωμαει.
__________________
Μέλος της ομάδας Gateway
Υπεύθυνη ανανεώσεων της Fantasy Gate


"Μη διδάσκεις τίποτα, αφού έχεις ακόμα να μάθεις τα πάντα." - Fernando Pessoa

-------------------------------------

WordsToCount

FantasyGate
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 12:19.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.