Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Θρησκειολογία –Μυθολογίες

Εμφάνιση των αποτελεσμάτων της ψηφοφορίας: Είναι θαύμα το Άγιο Φως;
Ναι 81 40,30%
Όχι 90 44,78%
Δεν γνωρίζω 30 14,93%
Ψήφισαν: 201. Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #41  
Παλιά 30-11-05, 18:12
Το avatar του χρήστη Archangel
Archangel Ο χρήστης Archangel δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-11-2005
Περιοχή: ΕΛΛΑΣ
Μηνύματα: 230
Προεπιλογή

Πρώτον δεν απάντησα διότι δεν γνωρίζω καλά το θέμα αλλά προσωπικά πιστεύω ότι κάποια λογική εξήγηση υπάρχει.
Να ρωτήσω όμως γιατί ανάβουν το μεσημέρη? και όχι 16:00 το απόγευμα?

Προσωπικά πιστεύω ότι υπάρχει κάτι που επικεντρώνει τις ακτίνες του ηλίου την συγκεκριμένη ώρα και λίγοι το γνωρίζουν αυτό.
__________________
Βαριέμαι http://s2.bitefight.gr/c.php?uid=22502
Απάντηση με παράθεση
  #42  
Παλιά 30-11-05, 21:04
Το avatar του χρήστη tsilof
tsilof Ο χρήστης tsilof δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-09-2005
Περιοχή: Κάτω από το βουνό των Θεών
Μηνύματα: 730
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Archangel
...πιστεύω ότι κάποια λογική εξήγηση υπάρχει.
Να ρωτήσω όμως γιατί ανάβουν το μεσημέρη? και όχι 16:00 το απόγευμα?

Προσωπικά πιστεύω ότι υπάρχει κάτι που επικεντρώνει τις ακτίνες του ηλίου την συγκεκριμένη ώρα και λίγοι το γνωρίζουν αυτό.
Λογικά η Ανάσταση στην Ιερουσαλήμ γίνεται σε μια ώρα όπου η μέρα είναι στα μισά.Γιατί δηλαδή και η ώρα να ναι "ύποπτη" συνομοσιολογίας και αποκρυφισμού;;;Δε βλέπω το λόγο...
Εξάλλου βολεύει και σαν ώρα και τις Ορθόδοξες εκκλησίες ανα τον κόσμο, να προλάβουν να πάρουν το Φως πριν τα μεσάνυχτα ,όπου οι περισσότερες συνηθίζουν να πραγματοποιούν την Αναστάσιμη λειτουργία.(Εκτός βέβαια από κάτι ξεχασμένα χωριά όπου δεν υπάρχει παππάς και κάνουν Ανάσταση από τις 7 το απόγευμα!!)


Τώρα ,σχετικά με τις ακτίνες του ήλιου, εντάξει, πολυ τραβηγμένο...
αφή του Αγίου Φωτός γίνεται, όχι της Ολυμπιακής φλόγας!!!!
(Και αν βρέχει εκείνη τη μέρα, και αν,,,και αν,,,,...!)
__________________
Quid tibi opus est, ut sis bonus? Velle!


blog:
mantri


blog:
adioristos


radio station
dRadio


Τα καλύτερα έρχονται ! ! !
Απάντηση με παράθεση
  #43  
Παλιά 01-12-05, 10:32
Το avatar του χρήστη Μιχάλης
Μιχάλης Ο χρήστης Μιχάλης δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-06-2004
Περιοχή: Αργολίδα
Μηνύματα: 1.893
Προεπιλογή

Όντως φαίνεται πολύ τραβηγμένη η θεωρία με τα κάτοπτρα και αυτό όχι μόνο γιατί κανείς δεν βλέπει τι συμβαίνει μέσα στον Πανάγιο Τάφο αλλά και γιατί δεν εξηγεί το άναμμα των κεριών των πιστών με μια φλόγα που βλέπουμε πως για μερικά λεπτά στην αρχή δεν καίει. Είναι ξεκάθαρο και σίγουρα όλοι σας το έχετε δει στην τηλεόραση τις ημέρες του Πάσχα.
Το Φως υποτίθεται ότι ανάβει περίπου την ώρα που συνέβη η Ανάσταση και τα πρώτα χρόνια η Ανάσταση γιορτάζονταν όχι μεσάνυχτα αλλά μεσημεριανή ώρα.
Απάντηση με παράθεση
  #44  
Παλιά 02-12-05, 14:24
Το avatar του χρήστη Antonia
Antonia Ο χρήστης Antonia δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-09-2004
Μηνύματα: 928
Προεπιλογή

Η άποψή μου είναι ότι το "Άγιο Φως" είναι ένα θαύμα (να ξεκαθαρίσουμε ότι σαν θαύμα εννοώ κάτι που δε γίνεται από τους ανθρώπους - αυτό βέβαια δε σημαίνει ότι το κάνει κάποιος θεός απαραίτητα). Η έννοια του θαύματος για μένα δε σημαίνει "θεϊκή παρέμβαση" όπως θα το εννούσε η μητέρα μου για παράδειγμα, που είναι αρκετά θρησκευόμενη. Οπότε δεν έχω λύσει το αίνιγμα "πώς ανάβουν τα κεριά".

Όσο για το χριστιανισμό γενικότερα, θα συμφωνήσω με κάποιον που ανέφερε ότι ο Θεός (του χριστιανισμού - αν υπάρχει) δεν ευθύνεται για την τροπή που έχουν πάρει τα πράγματα με την εκκλησία και τον κλήρο. Δεν ευθύνεται για τυχόν διαστρεβλώσεις στην ιστορία. Για ψέματα που μπορεί να έχουν υποθεί. Κακός ο άνθρωπος ψάχνει πάντα να βρει το "θύμα" που θα το ονομάσει "θύτη" και θα του φορτώσει την ευθύνη. Για όλα φταίει ο Θεός; Τότε οι άνθρωποι είμαστε γι' αυτόν μια αποικία μερμηγκιών (όπως είχα διαβάσει κάποτε) και ο Θεός απλά παίζει μαζί μας. Όποτε θέλει μας πατάει και όποτε θέλει μας βοηθάει να κουβαλήσουμε τροφή μέχρι το σπίτι μας. Αν καταλαβαίνετε τι εννοώ. Ας μην κατηγορούμε λοιπόν μια "πίστη", έναν "θεό" επειδή οι αυτοαποκαλούμενοι εκπρόσωποί της τα έχουν κάνει μπάχαλο. Λογικό είναι σήμερα να μην πιστεύει κανείς σχεδόν...
__________________
Εις το επανιδείν...
Απάντηση με παράθεση
  #45  
Παλιά 03-12-05, 13:35
Το avatar του χρήστη agaliarep
agaliarep Ο χρήστης agaliarep δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 09-08-2005
Περιοχή: Mandri
Μηνύματα: 1.621
Προεπιλογή

Δεν ξέρω από πού πρέπει να αρχίσω να γράφω και που πρέπει να γράψω. Στο γιατί οι αναζητητές της αλήθειας τα ρίχνουν στο Χριστιανισμό; Στο θεό; Ή στο Άγιο φως;
Τα έχω λίγο μπερδεμένα στο μυαλό μου. Ακόμα δεν έχω αποφασίσει που θα τοποθετήσω το κείμενο μου.
Οι παπάδες δεν είναι από το Θεό. Ή μήπως είναι;
Μήπως οι καλόγεροι είναι από τον Θεό; Δεν νομίζω ότι ισχύει.
Απλά ο Θεός δεν νομίζω ότι παίρνει μέρος και διαλέγει ανθρώπους οι άνθρωποι διαλέγουν το Θεό. Τον Θεό που θέλουν να πιστέψουν, πώς να έρθουν ποιο κοντά σε Αυτόν και πως θα εκφράσουν την πίστη τους. Δεν μπορώ να καταλάβω όμως πως μερικοί από εσάς τα ρίχνεται όλα στον χριστιανισμό εξαιτίας του κλήρου. Δεν θα κρίνω αν κάνετε σωστά που κρίνεται τον Χριστιανισμό άλλωστε πραγματικά πιστευω ότι όλα είναι προσωπικών επιλογών, δεν κρίνω γιατί κρίνεται τον Χριστιανισμό άλλωστε δεν είμαι οπαδός του. Απλά θέλω να πω κάποια πράγματα.
Ο Χριστιανισμός είναι υπεύθυνος για πολλά κακά και πολλές σφαγές και έχω ήδη αναφέρει για τον Μ. Κωνσταντίνο που τόσο πολύ συμπαθώ…
Ο Χριστιανισμός;
Δεν πιστεύω ότι είναι αυτός. Οι άνθρωποι είναι. Πάντα οι άνθρωποι.
Δεν πιστεύω ότι ο Θεός ασχολείτο με το τι κάνουν οι άνθρωποι. Ας πάρουμε ως παραδοχή ότι ο Χριστός είναι υπαρχτό πρόσωπο. Και το λέω αυτό για να μην μου πει ο Beetlejuice ότι ο Χριστός δεν είναι υπαρχτό πρόσωπο. Ας πάρουμε το γεγονός ότι είναι. Ότι ο Θεός έστειλε τον Υιό του στην γη για να δείξει το δρόμο πως Εκείνον.
Πιστευτέ ότι ο Θεός θα ασχολείτο με τους παπάδες; Ακόμα αν δεχτούμε ότι ο Θεός έστειλε τον Χριστό τον μονάκριβο Υιό του (τι μεγάλη και σπουδαία κίνηση) θα ασχολείτο έπειτα με τους παπάδες; Έκανε την κίνηση και έστειλε τον Χριστό για να σταυρωθεί να δείξει τον δρόμο. Ok αυτό το δέχομαι αλλά δεν μπορώ να δεχτώ ότι κάθεται και λέει... «εσύ παπάς, εσύ καλόγερος…»
Τώρα ας φτάσουμε στην κριτική για τον Χριστιανισμό. Ένα βασικό πράγμα που λέει ο Χριστιανισμός είναι το αγαπάτε αλλήλους ως εαυτούς.
Μόνο και μόνο αυτό από μόνο του δείχνει ότι ο Χριστιανισμός δεν έχει καμία σχέση με τους υποτιθέμενους εκπροσώπους του αλλά και αυτούς που δηλώνουν Χριστιανοί.

Η διαφθορά και η σήψη είναι παντού και πάντα και η διαστρέβλωση των λεγομένων κάποιου ακόμα και του Χριστού είναι σύνηθες φαινόμενο και είναι χαρακτηριστικό των ανθρώπων. Είναι λογικό να υπάρχει σήψη και στην εκκλησία και στον κλήρο και να βρεθούν πολλοί από τα αρχαία χρόνια να καπηλευτούν τα γεγονότα αλλά και τα λόγια κάποιου, στην συγκεκριμένη περίπτωση του Χριστού (ή του Χριστιανισμού να το θέσω αλλιώς) προς όφελος τους, όπως ακριβώς βλέπω να γίνεται και με τον Αρχαίο Ελληνικό πολιτισμό και ιστορία. Απλά υπάρχουν που το κάνουν με πιο έξυπνο πονηρό τρόπο και βασίζονται στα πρόβατα…

Ο Χριστιανισμός δεν είναι παρά ένας ζωντανός οργανισμός που μεγαλώνει όσο περνάνε τα χρόνια και δέχεται και αυτός της συνέπειες του ανθρώπινου στοιχείου. Πόσοι μη κερδοσκοπικοί οργανισμοί φτιάχτηκαν από ανθρώπους με οράματα και μέσα σε μερικά χρόνια έγιναν το αντίθετο από αυτό που αντιπροσώπευαν; Πως ζητάμε από τον Χριστιανισμό να μείνει αλώβητος από αυτό το παιχνίδι; Άνθρωποι αντιπροσωπεύουν και τον Χριστιανισμό. Και ακριβώς εκεί φαίνεται και το γεγονός ότι οι παπάδες δεν είναι σταλμένοι από τον Θεό. Γιατί αν λάβουμε αυτά που λέει ο Χριστιανισμός ο άνθρωπος είναι ελεύθερος να κάνει επιλογή. Να φάει το μήλο ή όχι.

Το θέμα είναι ποιος βλέπει το δόλωμα και το βλέπει σαν μήλο και ποιος όχι.
Στον ίδιο ακριβώς λάθος έχει πέσει και ο κουμουνισμός.
Δεν φταίει ο Μαρξ. Δεν είναι τα ίδια που πρέσβευε ο Μαρξ τα ίδια ο Λένιν, τα ίδια ο Στάλιν, τα ίδια ο Γκορμπατσόφ… Όλοι όμως ήταν «κουμουνιστές.»
Έτσι δεν κρίνουμε το ίδιο τον Χριστό, τον Παΐσιο και τον Μέγα Κωνσταντίνο….
Δεν μπορούμε να κρίνουμε την ιδέα από τα άτομα που το αντιπροσωπεύουν.
Φανταστείτε κάποιον να μπει στο forum και να διαβάσει μια από τις φοβερές διαμάχες που έχουν γίνει εδώ μέσα ανάμεσα σε άτομα χαμηλότατου διανοητικού υπόβαθρου και μετά να πει το το φόρουμ είναι για πέταμα. Ή μάλλον να πει ότι η δημιουργία ενός τέτοιου forum είναι βλακεία… Θα μου πείτε ότι δεν είναι το ίδιο γιατί ήδη είπα ότι διάβασε μόνο ένα κομμάτι μιας συζήτησης και έκρινε όλο το forum ενώ αντίθετα όλοι εσείς δεν βλέπετε μονομερώς τον Χριστιανισμό αλλά στην ολότητα του και τον κρίνεται. Όμως δεν είναι ακριβώς έτσι. Ο Χριστιανισμός δεν έγινε χθες ούτε είναι μια υπόθεση 100 χρόνων. Επίσης αυτοί που τον έχουν αντιπροσωπεύσει είναι εκατομμύρια και όμως πράγμα που δεν μας δίνει την δυνατότητα να τον κρίνουμε. Θα μου πείτε λες βλακείες γιατί η διδασκαλία του είναι μία. Είναι; Δεν είναι. Είναι ότι έμεινε από τις χιλιάδες αλλαγές που έγιναν τα τελευταία 2000 χρόνια. Ξέρω ότι αυτό τον Χριστιανισμό κρίνεται όπως τον ξέρουμε όλοι σήμερα αλλά τα λεγόμενα του Χριστού υπαρκτού ή μη είναι αξίες σταθερές.
Ξεπερασμένες; Ο Χριστιανισμός απαρτίζεται από όλους όσους τον απαρτίζουν. Αυτοί είναι που πρέπει να εξελιχθούν.
Κάτι τελευταίο κάποτε μου είπε κάποιος ότι αν ήθελε ο διάβολος (με την έννοια αυτού που διαβάλει) να χτυπήσει τον Χριστιανισμό θα το έκανε από μέσα. Είναι πιο εύκολο. Και 2000 χρόνια πολλοί προσπάθησαν να το κάνουν και να καπηλευτούν αυτό το όνομα του Χριστιανού και του Χριστιανισμού που δεν είχαν καμία σχέση με αυτόν.
Απάντηση με παράθεση
  #46  
Παλιά 05-12-05, 08:40
Το avatar του χρήστη Antonia
Antonia Ο χρήστης Antonia δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-09-2004
Μηνύματα: 928
Προεπιλογή

Οι άνθρωποι τώρα πια δε χρειάζονται κανέναν να τους δείξει το δρόμο. Έχουν απομακρυνθεί τόσο πολύ απ' όλους και απ' όλα. Ό,τι κι αν τους πει κάποιος, μάλλον θα τον χλευάσουν. Δε θα τον πιστέψουν. Δεν έχουμε πια ανάγκη κανέναν χριστιανισμό ή θρησκεία. Όλοι τα έχουμε ακούσει. Τα ξέρουμε. Το θέμα είναι τι κάνουμε. Τώρα πια τα θεωρούμε αστεία όλα αυτά. Δεν ασχολούμαστε. Δεν νομίζω ότι είναι κακό. Επιτέλους πρέπει να σταθούμε στα πόδια μας. Δεν μπορούμε να τα περιμένουμε όλα απ' το Θεό και τη θρησκεία.

Sorry, αν ξεφύγαμε απ' το θέμα.
__________________
Εις το επανιδείν...
Απάντηση με παράθεση
  #47  
Παλιά 05-12-05, 18:41
goddess Ο χρήστης goddess δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 05-12-2005
Μηνύματα: 5
Προεπιλογή

Άγιο Φως?Αν όντως κάποιος πιστεύει και όλες τις υπόλοιπες διηγήσεις ενός κακογραμμένου παραμυθιού για άμυαλες γιαγιάδες και έλλειψης φαντασίας παπούδες, τότε ναι ας προσκυνήσει αυτό το Άγιο Φως.Εγώ όμως προσωπικά απέχω.







όσο ζεις και δεν πεθαίνεις τόσο πιο πολλά μαθαίνεις
Απάντηση με παράθεση
  #48  
Παλιά 06-12-05, 10:43
Το avatar του χρήστη Μιχάλης
Μιχάλης Ο χρήστης Μιχάλης δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-06-2004
Περιοχή: Αργολίδα
Μηνύματα: 1.893
Προεπιλογή

Θεά, αφού σε καλωσορίσω στη συζήτηση, θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις δημοσιεύσεις όπως η παραπάνω, απλές δηλαδή δηλώσεις που δεν απαντούν σε ερωτήματα που θέτουν οι συνομιλητές και εκφράζουν μια "δογματική" (με την έννοια της έλλειψης επιχειρηματολογίας) θέση.
Όλοι όσοι πιστεύουν στην ύπαρξη του Φωτός ως θαύμα αλλά και όλοι όσοι δεν πιστεύουν έχουν παραθέσει τις απόψεις τους και τα επιχειρήματά τους. Τα δικά σου που είναι; Μπορείς να το χαρακτηρίσεις ως κακογραμμένο παραμύθι αλλά πρέπει να το στηρίξεις κάπου, έστω και αν κάποιοι δεν συμφωνήσουν μαζί σου. Αυτή είναι η έννοια του διαλόγου.
Απάντηση με παράθεση
  #49  
Παλιά 06-12-05, 12:50
Το avatar του χρήστη Giorgos
Giorgos Ο χρήστης Giorgos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-03-2004
Περιοχή: Stockholm
Μηνύματα: 775
Προεπιλογή

Καλα.. βαρεθηκα να τα ξαναλεω.

Και γιατι γινετε η ληψη της φλωγας μεσα στον ταφο, και μαλιστα μονον αν ειναι μονος ο εδεσημοτατος..

Αν ηθελε ο θεος να κανει ενα θαυμα γιατι να μην γιατρεβε γιατι να μην εδειχνε τη δυναμη του ετσι ωστε ολοι να την αντιληφθουν;
Μονο οσοι εχουν την οικονομικη ανεση μπορουν να δουν το μεγαλειο του;

Δεν πιστεβω στα θαυματα, σε κανενα θαυμα, ιδικα σε θαυματα που εχουν ιστορικο, που περικλειωνται απο "περιπτερα" και πνιγονται στο χρημα.

Δεν πιστεβω σε αγιους, με μεγαλα ονοματα, γιατι για εμενα αγιος ειναι αυτος που δεν εχει καν το επιθετο του αγιου.

Θεωρω αρρωστια να εχει η εκλησια πτωματα "αγιων" για προσκυνημα (και καλα φιλιμα και σεβασμο) και ναι ειναι ειδωλολατρεια αυτο και ειμαι απολητος!!

Σεβασμος σε εναν ανθρωπο ο οποιος εκανε ενδεχομενος καποια καλα ειχε μια προσφορα προς τον "πασχον", δεν ειναι να τον κανεις βολτες απο εκλησια σε εκλησια, διαφημιζοντας το εργο του και γεμιζοντας πνευματικη κατανηξη και ΛΑΤΡΕΙΑ τους πιστους (οπου πιστος ειναι και ο παραβλεπων την αληθεια εν γνωση του) και φυσικα γεμιζοντας τα ταμεια τις εκλησιας με αργυρια.. τα ιδια με του ΙΟΥΔΑ γιατι και αυτοι πουλαν προιον.. πουλανε πιστη για χρυσο.

Μη μου μιλατε για θαυματα οσο οι παπαδες και οι αρχιμανδριτες τρωνε με χρυσα κουταλια και δεχονται λευτα απο τον συνταξιουχο με τα 400 ευρο, και συντοχρονος ΑΠΑΙΤΟΥΝ την διαιωνηση τις ταυτοποιησης κρατους εκλησιας ΚΑΙ ΠΑΛΙ για λογους οικονομικους.

Για να δειτε αντικειμενικα τα θαυματα, σας συνιστο να κανετε μια σκεψη μεσα στο μυαλο σας για λιγο, και ας σας φεναιτε πιθανος χαζη, φανταστειτε την εκλησια σαν μια μεγαλη επιχειρηση, τις οποιας ο σκοπος ειναι καλοπροερετος,
/απο τον δημιουργο της/ αλλα πευτοντας στα χερια λυκων με μασκες αγιων, (προσεξτε αγιος δεν υπαρχει οσο υπαρχει χριστος, μετα δημιουργηθηκε)
καταντισε ενα παζαρι του εχω το μισθο απο το κρατος, εχο τον οβολο του γιωργακη και τις μαριγουλας, και δημιουργω και καπια θαυματα αλοτε χειροποιαστα (εικονες αγαλματα ΠΤΩΜΑΤΑ) και αλοτε γενικοτερα θαυματα, οπως το ααγιον φως, και περνω και απο εκει χρημα..

Και το πιο γελιο τις υποθεσης.. κανω και ερανους για να χτισω κιαλες εκλεισιες η ακομα χειροτερα, για να βοηθησω τους φτωχους.. δηλαδη στην ουσια.. εργο 0

Ολα ο λαος τα κανει και τα καρπονετε η εκλησια..

Σαν σκεψη δεν λυνει πολλες τρυπες;

Τωρα το πως γινεται και αναβουν τα κερια, ειναι πολα τα λευτα, οποτε αν και πιστεβω πως ειναι πολυ απλος ο τροπος να δημιουργηθει ενα τετιο θαυμα.. ισως με τον κερο και η χρηση της τεχνολογιας βοηθησε στο να μην πιαστουν ευκολα... αν και καποιοι φοναζουν και δειχνουν τους τροπους.. ο κοσμος επιλεκτικα τους αποριπτει και σαν αλογα με τα ματια στραμενα μονον εμπρος.. λεει οτι κανεις δεν μπορει να το αποδιξει.

αυτα.
__________________
"Knowledge speaks, but wisdom listens." (Jimi Hendrix)
Για αυτούς που με ξέρουν... Γεώργιος Σαββίδης!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Giorgos : 06-12-05 στις 12:54
Απάντηση με παράθεση
  #50  
Παλιά 06-12-05, 13:37
Το avatar του χρήστη tsilof
tsilof Ο χρήστης tsilof δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-09-2005
Περιοχή: Κάτω από το βουνό των Θεών
Μηνύματα: 730
Post

]
Παράθεση:
Καλα.. βαρεθηκα να τα ξαναλεω. Και γιατι γινετε η ληψη της φλωγας μεσα στον ταφο, και μαλιστα μονον αν ειναι μονος ο εδεσημοτατος..
Αυτό έτσι ισχύει σαν τελετουργικό εδώ και πολλές δεκαετίες.Γιατί σε ενοχλεί το τελετουργικό του πράγματος;;
με την ίδια λογική ,γιατί η αφή της Ολυμπιακής Φλόγας γίνεται στην Ολυμπία με τις ιέρειες κλπ;;; Ας ανάβαν τη φλόγα μ'έναν αναπτήρα και όλα καλά!!!

Παράθεση:
Αν ηθελε ο θεος να κανει ενα θαυμα γιατι να μην γιατρεβε γιατι να μην εδειχνε τη δυναμη του ετσι ωστε ολοι να την αντιληφθουν;
Μονο οσοι εχουν την οικονομικη ανεση μπορουν να δουν το μεγαλειο του;
Και τι είναι ο Θεός(αν υπαρχει...);Πόσους και ποιούς να γιατρέψει; ή δεν υπαρχουν μαρτυρίες όπου η επιστήμη δε μπορούσε να εξηγήσει κάποιες γιατρειές από ασθένειες σε ανθρώπους;;(Εδω επανερχόμαστε στην έννοια του "θαύματος"!!!)


Παράθεση:
Δεν πιστεβω σε αγιους, με μεγαλα ονοματα, γιατι για εμενα αγιος ειναι αυτος που δεν εχει καν το επιθετο του αγιου.

Θεωρω αρρωστια να εχει η εκλησια πτωματα "αγιων" για προσκυνημα (και καλα φιλιμα και σεβασμο) και ναι ειναι ειδωλολατρεια αυτο και ειμαι απολητος!!
Αυτά τα "πτώματα" όπως λες όμως, παραμένουν σε σύνθεση!!Τους βαλσαμώσαν επίτηδες για τα λεφτά λες;; μπα!

Παράθεση:
Σεβασμος σε εναν ανθρωπο ο οποιος εκανε ενδεχομενος καποια καλα ειχε μια προσφορα προς τον "πασχον", δεν ειναι να τον κανεις βολτες απο εκλησια σε εκλησια, διαφημιζοντας το εργο του και γεμιζοντας πνευματικη κατανηξη και ΛΑΤΡΕΙΑ τους πιστους (οπου πιστος ειναι και ο παραβλεπων την αληθεια εν γνωση του) και φυσικα γεμιζοντας τα ταμεια τις εκλησιας με αργυρια.. τα ιδια με του ΙΟΥΔΑ γιατι και αυτοι πουλαν προιον.. πουλανε πιστη για χρυσο.


Μη μου μιλατε για θαυματα οσο οι παπαδες και οι αρχιμανδριτες τρωνε με χρυσα κουταλια και δεχονται λευτα απο τον συνταξιουχο με τα 400 ευρο, και συντοχρονος ΑΠΑΙΤΟΥΝ την διαιωνηση τις ταυτοποιησης κρατους εκλησιας ΚΑΙ ΠΑΛΙ για λογους οικονομικους
.
Εδώ συμφωνώ απόλυτα, έτσι πως την καταντήσαν την "πίστη¨"....

Παράθεση:
...(προσεξτε αγιος δεν υπαρχει οσο υπαρχει χριστος, μετα δημιουργηθηκε)
Δεν υπήρχε Αγιος επειδή δεν υπήρχε Θρησκεία επίσημα.Ο Χριστός τη θεμελίωσε-ίδρυσε, οπότε...

Παράθεση:
Και το πιο γελιο τις υποθεσης.. κανω και ερανους για να χτισω κιαλες εκλεισιες η ακομα χειροτερα, για να βοηθησω τους φτωχους.. δηλαδη στην ουσια.. εργο 0
Εργο παράγεται, απλά ΚΑΙ δεν είναι του μεγέθους που θα μπορούσε να επιτελεστεί-λόγω οικονομικής ευχέριας- ΚΑΙ οι επικριτές είναι τόσοι πολλοί και τυχαίνει να'χουν σημαντικές θέσεις στην κοινωνία και στην πληροφόρηση!
__________________
Quid tibi opus est, ut sis bonus? Velle!


blog:
mantri


blog:
adioristos


radio station
dRadio


Τα καλύτερα έρχονται ! ! !

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη tsilof : 06-12-05 στις 13:52
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 00:38.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.