Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Ανεξήγητα Φαινόμενα - Παγκόσμια μυστήρια

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 06-09-06, 11:06
wodan Ο χρήστης wodan δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 06-09-2006
Μηνύματα: 3
Προεπιλογή Η απάτη της χρονολόγησης

Μόλις έπεσε στα χέρια μου ένα συλλογικο έργο του Αρχέτυπου που αφορούσε τα μυστήρια του χρόνου. Σε ένα κεφάλαιο που έγραψε η Μιλίτσα Κοσάνοβιτς και αφορόυσε την απάτη της χρονολόγησης , ανέφερε ότι δεν ζούμε πραγματι στο 2006 αλλά κάπου στο 1600 μχ, και ότι η ιστορία έχει τραβηχθεί (για διάφορους λόγους).
Ξέρει κανείς κάτι επιπλέον επάυτου?
Υπάρχει ελληνική βιβλιογραφία??
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 06-09-06, 11:48
Το avatar του χρήστη skio
skio Ο χρήστης skio δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-12-2004
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 117
Προεπιλογή

Ριξε μια ματια εδω:

http://en.wikipedia.org/wiki/Phantom_time_hypothesis
http://en.wikipedia.org/wiki/New_Chr..._%28Fomenko%29

(Δεν μπορω να πω οτι με επεισαν)
__________________
Ανδρών επιφανών πάσα γη τάφος.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 06-09-06, 11:52
Το avatar του χρήστη beetlejuice
beetlejuice Ο χρήστης beetlejuice δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος της ομάδας Gateway
 
Εγγραφή: 07-06-2005
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 4.903
Προεπιλογή

skio επειδη ο νεος φιλος wodan (τον οποιο και καλωσοριζω) ανοιξε ενα θεμα χωρις να μας δωσει πολλες πληροφοριες, μπορεις να το κανεις εσυ εστω και μεσω των links που μας εδωσες(σχολιαζοντας αν θες επισης; ) ; Νομιζω θα ειναι χρησιμο για τη συνεχιση της κουβεντας μας.
__________________
EN TO ΠΑΝ

Ιδρυτικό μέλος και υπεύθυνος επικοινωνίας Gateway Team
Ιδρυτικό μέλος Κέντρου Αναζήτησης Πανεπιστημίου Αιγαίου
----------------------------------------
meta Journalist

Αγαλματένια Κρίνα

Μυθικισμός

Το πρόβλημα της ιστορικότητας του Ιησού

Δούρειος Ίππος (Β' έκδοση!)
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 06-09-06, 12:13
Το avatar του χρήστη excellent
excellent Ο χρήστης excellent δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-12-2005
Περιοχή: Ρόδος
Μηνύματα: 527
Προεπιλογή

Αυτό μπορεί εύκολα να αποδειχθεί, αν βρούμε ένα αντικείμενο που χρονολογείται σε αυτήν την περίοδο, που αναφέρεται στο πρώτο link, με βάση ιστορικά γεγονότα και το ελέγξουμε μετά με τον άνθρακα 14 ή με άλλο μέσο ραδιοχρονολόγησης.

Αυτό μου ήρθε αμέσως μόλις διάβασα λίγο το 1ο link.
__________________
Νικόλαος< νίκη + λαός
Ἀνακοίνωσις
Στρατιωτικὸς νόμος. Ἡ χώρα κηρύσσεται εἰς κατάστασιν πολιορκίας. Αναστέλλεται ἡ λειτουργία τοῦ Συντάγματος ἐπὶ 6 μήνας. Ἡ κυκλοφορία πεζῶν καὶ ὀχημάτων ἀπαγορεύεται μετὰ τὴν δύσιν τοῦ ἡλίου εἰς τὰς πόλεις καὶ εἰς τὴν ὕπαιθρον. Οἱ παραβάται θὰ πυροβολούνται ἄνευ προειδοποιήσεως. Ζήτω τὸ Ἔθνος.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 06-09-06, 15:18
wodan Ο χρήστης wodan δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 06-09-2006
Μηνύματα: 3
Προεπιλογή

καλώς σας βρήκα
Οσον αφορά το θέμα, υποστηρίζεται ότι δεν είναι πραγματική η χρονολόγηση, και ότι είμαστε περιπου 400-500 χρόνια πίσω. Η θεωρία στηρίζεται σε έρευνες (σύμφωνα με την συγγραφέα του κεφαλαίου) που αναφέροντας κάποιες μελέτες (στατιστικολόγων, φυσικών,ιστορικών, χημικών και άλλων) συμπερένει ότι κατά τον μεσαίωνα από το χριστιανικό ιερατείο "τραβήχτηκε" η ιστορία και ότι πολλά από τα γεγονότα συνέβηκαν παράλληλα και όχι σε βάθος χρόνου που μας παρουσιάζονται.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 06-09-06, 15:20
wodan Ο χρήστης wodan δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 06-09-2006
Μηνύματα: 3
Προεπιλογή

Υ.Γ.
Εάν υπάρχει βιβλιογραφία η links , στην Ελληνική.....
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 04-10-06, 14:14
Το avatar του χρήστη Zeus
Zeus Ο χρήστης Zeus δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-09-2004
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 324
Προεπιλογή

Λοιπόν....
Τι τρομερο θέμα ειναι αυτό?
Πέρα απ' οτι κι αν ακούγετε για το χρόνο (θεωρίες σχετικότητας, παράλληλα σύμπαντα, και πάει λεγοντας) αυτο που είναι αλήθεια (και αποδεικνίεται συμπερασματικά και όχι πειραματικά, μιας και ο χρόνος και ο χώρος δεν έχουν σταθερό μέτρο) ο χρόνος είναι ανθρώπινη επινόηση.

Αναρωτιθήκατε ποτέ πόσες φορές άλλαξε τα τελευταία 2.000 (και κατι ψηλά) χρόνια και από ποιούς περισσότερες από μια φορά;
__________________
Zeus
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 11-12-11, 21:32
HOYLK Ο χρήστης HOYLK δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 04-01-2009
Περιοχή: XANTHI
Μηνύματα: 2
Προεπιλογή Η απατη της χρονολογησης.

Για σας.Πανω στο θεμα που θετεις, εχω διαβασει πως 1500μχ θα φτασουμε 1600μχ δεν θα φτασουμε, για την συντελια εννοει μαλλον.Αν ηξερες πως καποια συγκεκριμενη μερα καπου συμβαινει καποιο γεγονος πολυ συμαντικο,ας πουμε ταξιδη στον δια,η να κερδισεις την βασιλεια του ουρανου, θα το ελεγες σε κανεναν κι αν οχι για να μην μαθευτει μαλλον θα μπερδευες τις μερες ας πουμε.Πριν που ανεφερα το ταξιδι...φιλε μου προχθες υμουν σε ενα σαιτ και εχω μπερδευτει και δεν ξερω τι γραφω, θα πεις απο χαρα, μπορει.Τωρα τελευταια δεν εβρισκα κατι ενδιαφερων να διαβασω κι αρχισα να ψαχνω σαιτ με secret foto apo nasa και τυχαια βρηκα ...beware the bearers of false gifts and their broken promises much pain but still time there is good out there we opose deception conduit closing,...[Προσοχή στους κομιστές των ψευδών δώρα και υποσχέσεις πολύ πόνο τους, αλλά ακόμα φορά υπάρχει καλό εκεί έξω που opose εξαπάτηση κλείσιμο αγωγό,Αυτο ειναι μυνημα κωδικοποιημενι σε αγρογλυφικο απαντηση απο μηνυμα που ειχαμε στειλη πρωτα εμεις απο το ραδιοτηλεσκοπιο ..μου διαφευγει.Η ΑΓΝΩΣΤΗ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΣΤΟ ΜΗΝΥΜΑ ΤΟΥ ARECIBO.flv antegrace kane epikolisi sto youtoube.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Άπαν : 13-12-11 στις 16:23 Αιτία: Προσθήκη φράσης απο επόμενο post.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 17-01-12, 14:10
Το avatar του χρήστη fantasy
fantasy Ο χρήστης fantasy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-12-2011
Μηνύματα: 797
Προεπιλογή

Εγώ αυτή την ιστορία την ξέρω διαφορετικά κι ας με διορθώσει όποιος θέλει.
Έχω ακούσει ότι ανάλογα με την πίστη του καθενός καθορίζεται η χρονολόγηση. Π.χ. κανονικά οι Μουσουλμάνοι δεν έχουν 2012, αλλά μια άλλη χρονολογία, κάποια χρόνια πριν επειδή τότε αρχίζει η χρονολογία της θρησκείας τους. Οι κινέζοι έχουν την χρονιά του δράκου, του ποντικού, του πετεινού του αλόγου κ.λ.π. Για τους Εβραίους η αρίθμηση αρχίζει από την έξοδο των Εβραίων στην έρημο, τότε με τον Μωϋσή κ.λ.π. Έχει επικρατήσει όμως παγκοσμίως η δική μας αρίθμηση, το 2012 , για να μην υπάρχει πρόβλημα, επειδή ο Χριστιανισμός με τα δόγματα και τις αιρέσεις του είναι η πολυπλυθέστερη θρησκεία. Έτσι έχω ακούσει. Ποια είναι η γνώμη σας πάνω σ' αυτό; Αν όμως η αρίθμηση η χριστιανική είναι λανθασμένη σ' αυτό εγώ δεν μπορώ να απαντήσω για να μην πέσω σε παραπληροφόρηση.
__________________

* Ερχόμαστε από μια σκοτεινή άβυσσο· καταλήγουμε σε μια σκοτεινή άβυσσο· το μεταξύ φωτεινό διάστημα το λέμε Ζωή. Καζαντζάκης.

Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 17-01-12, 15:16
AVATARGR
Guest
 
Μηνύματα: n/a
Προεπιλογή

Φίλοι μου καλησπέρα σας.

Διαβάζοντας τις απόψεις όλων το φίλων που έχουν καταθέσει τι απόψεις τους
με προβλημάτισε το μέγεθος της διαφοράς (500 χρόνια περίπου)...

Η διαφορά είναι τεράστια αλλά ταυτόχρονα εάν πράγματι κάτι τέτοιο
συμβαίνει ποιός θα ήταν ο λόγος να γίνει κάτι τέτοιο ???????

Η φίλη fantasy θέτει κάτι πολύ καλό που ίσως σε αρκετούς να διαφεύγει...
Η διαφορετικότητα αρχής τις χρονολόγησης κυρίως απο θρησκείες δεν θα
πρέπει να σταθεί αφορμή να κτίσουμε μια θεωρία που δεν νομίζω πως αντέχει
σε μια σοβαρή κριτική...

Ευχαριστώ.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 11:08.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.