Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Εσωτερική Αναζήτηση – Φιλοσοφία – Επιστήμες

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #21  
Παλιά 24-03-08, 20:34
AVATARGR
Guest
 
Μηνύματα: n/a
Προεπιλογή

Φίλοι μου καλησπέρα σας.

Φίλη ELPINIKI σε ευχαριστώ για την κατάθεση όλων αυτών των στοιχείων..
Θα τα τυπωσω και θα τα διαβάσω ποιό ήσυχα...

Κάτι άλλο που θέλω να ρωτήσω..
Τα ανθοιάματα οποιαδήποτε ώρα δύναται κάποιος να τα πάρει ή υπάρχουν
κάποιες συγκεκρημένες ώρες ?????

Ευχαριστώ.
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 25-03-08, 01:23
Το avatar του χρήστη anti
anti Ο χρήστης anti δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-04-2004
Μηνύματα: 847
Προεπιλογή

Δοσολογία
Μπορεί κάποιος να πάρει ένα μόνο ίαμα ή να πάρει μια μείξη περισσοτέρων ιαμάτων. Υπάρχουν δύο τρόποι για να τα χρησιμοποιήσετε. Ο πρώτος είναι, αφού έχετε επιλέξει τα ιάματα που θέλετε, τα αγοράζετε από το φαρμακείο αδιάλυτα και πίνετε από τα μπουκαλάκια 4 σταγόνες κάτω από τη γλώσσα, μίνιμουμ 4 φορές τη μέρα. Αυτός ο τρόπος είναι πολυέξοδος και λιγότερο πρακτικός, ειδικά στην περίπτωση που έχετε επιλέξει αρκετά ιάματα. Εναλλακτικά μπορείτε να πείτε στο φαρμακοποιό να σας ετοιμάσει ένα μίγμα με όσα ιάματα έχετε επιλέξει (μάξιμουμ 7 ιάματα). Αν γνωρίζει τη διαδικασία, τότε θα τα αναμίξει σε ένα μπουκαλάκι των 30ml με σταγονόμετρο, μέσα σε νερό με λίγο brandy ή άλλο αλκοόλ για συντήρηση. Έτσι ενώ μπορεί να έχετε επιλέξει πολλά ιάματα, έχετε μόνο ένα μπουκαλάκι απ' το οποίο θα πίνετε (αυτό δεν αλλάζει τίποτε στην θεραπευτική δράση τους). Αυτή η δεύτερη μέθοδος είναι καλύτερη για μια μακροχρόνια θεραπεία και φυσικά πιο οικονομική. Αν θέλετε να πάρετε κάποιο ίαμα μόνο για λίγες μέρες, μπορείτε να αγοράσετε το αδιάλυτο μπουκαλάκι και να ρίξετε 2 σταγόνες απ' αυτό (εκτός από την περίπτωση του Rescue Remedy, απ' το οποίο χρειάζονται 4 σταγόνες) σε ένα ποτήρι νερό ή χυμό και να το πίνετε γουλιά γουλιά καθ' όλη τη διάρκεια της μέρας.

Δηλαδή με λίγα λόγια 4 φορές την ημέρα από 4 σταγόνες, απλά αυτές οι 4 φορές να είναι τις ίδιες ώρες κάθε μέρα...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη anti : 25-03-08 στις 01:25
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 25-03-08, 11:23
Το avatar του χρήστη leo morpheus
leo morpheus Ο χρήστης leo morpheus δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-03-2006
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 726
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από anti

Δηλαδή με λίγα λόγια 4 φορές την ημέρα από 4 σταγόνες, απλά αυτές οι 4 φορές να είναι τις ίδιες ώρες κάθε μέρα...

Φιλη anti,απ οσο γνωριζω πρεπει να το παιρνουμε 4 φορες την ημερα,ιδιες ωρες αν γινεται αλλα απο 7 σταγονες και οχι 4...

Οσο για το Rescue,δεν ειναι ανθοιαμα που το παιρνουμε για θεραπεια αλλα μετα απο ασχημες καταστασεις η καποιο σοκ που μας εχει ταραξει...
__________________
" WHAT RISES MUST FALL , WHAT HAS FALLEN MAY RISE AGAIN..."
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 25-03-08, 15:11
Το avatar του χρήστη anti
anti Ο χρήστης anti δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-04-2004
Μηνύματα: 847
Προεπιλογή

Αγαπητέ leo morpheus σύμφωνα με την βιβλιογραφία μου και μετά από ερώτηση μου σε αρμόδιο φαρμακείο μου είπαν ότι χρειάζεται 4 σταγόνες 4 φορές την ημέρα, και αν θέλουμε μπορούμε να πάρουμε περισσότερες φορές από 4.
Δεν έχει νόημα πχ να πιούμε το μισό μπουκάλι σήμερα και το υπόλοιπο μισό αύριο...

όσο για το rescue έχεις δίκιο το παίρνουμε σε περίπτωση έκτακτη ανάγκης, σοκ, ατυχήματος, το παραπάνω είναι σύμφωνα με την βιβλιογραφία...


Φιλικά

Άντη
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 26-03-08, 10:00
Το avatar του χρήστη ELPINIKI
ELPINIKI Ο χρήστης ELPINIKI δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-09-2007
Μηνύματα: 776
Προεπιλογή

Παράθεση:
Κάτι άλλο που θέλω να ρωτήσω..
Τα ανθοιάματα οποιαδήποτε ώρα δύναται κάποιος να τα πάρει ή υπάρχουν
κάποιες συγκεκρημένες ώρες ?????
Καλημερα!
τα ανθοιαματα που υπαρχουν στα φαρμακεια ειναι οι βασεις των ανθοιαματων οι οποιες διαλυονται και μας δινουν το ανθοιαμα που θελουμε.
π.χ. αν θελω να φτιαξω το rescue το οποιο καλειται ανθοιαμα πρωτης αναγκης, θα πρεπει να αγορασω τις βασεις των 5 ανθοιαματων που το αποτελουν π.χ. θα αγορασω τη βαση του ανθοιαματος aspen, τη βαση του ανθοιαματος star of B.... κ.τ.λ.

οι βασεις ειναι για τι δημιουργια ανθοιαματων και οχι για να πινονται οπως ειναι
ενα ανθοιαμα στην αγορα θα το βρειτε λογικα στην τιμη απο 5.50 εως και 8.00 euro. η βαση ομως καθε ανθοιαματος θα την αγορασετε κοντα στα 14.00 euro.

σε οτι εχει να κανει με την ομοιοπαθητικη σημασια δεν εχει η ποσοτητα των "φαρμακων" αλλα καθε ποτε τα λαμβανουμε.
τα ανθοιαματα δεν πρεπει σε ενα κοκτειλ να ξεπερνουν τα 4. παραπανω απο 4 ανθοιαματα αποφευγετε να φτιαχνετε μιγμα και αυτο γιατι ο ογκος πληροφοριων που θα δεχτει ο οργανισμος του ατομου θα ειναι πολυ μεγαλος.

δεν υπαρχει συγκεκριμενη ωρα που πρεπει να λαμβανονται τα ανθοιαματα αρκει να μην ξεχναμε να τα παρουμε...(δες esthr )
η δοσολογια ειναι 7 σταγονες καθε φορα σε σοβαρες καταστασεις οπως εντονο αγχος μπορουμε σε ενα μικρο μπουκαλακι νερο να βαλουμε 50 σταγονες απο το ανθοιαμα μας και να το πινουμε καθε 30'.

ΠΡΟΣΟΧΗ ομως μην σας πουλανε βασεις για ανθοιαματα. οι βασεις δεν πινονται αλλα τις διαλυουμε...
Anti οσο για το συντηρητικο των ανθοιαματων το καλυτερο ειναι να χρησιμοποιουμε κονιακ 5 αστερων και βαλε...και αυτο επειδη το κονιακ ειναι απο τα ποτα τα οποια προστατευονται και παλιωνουν σε δρυινο βαρελι...
ξυλο...πιο απλα.
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 26-03-08, 10:07
Το avatar του χρήστη ELPINIKI
ELPINIKI Ο χρήστης ELPINIKI δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-09-2007
Μηνύματα: 776
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αγαπητέ leo morpheus σύμφωνα με την βιβλιογραφία μου και μετά από ερώτηση μου σε αρμόδιο φαρμακείο μου είπαν ότι χρειάζεται 4 σταγόνες 4 φορές την ημέρα, και αν θέλουμε μπορούμε να πάρουμε περισσότερες φορές από 4.
Δεν έχει νόημα πχ να πιούμε το μισό μπουκάλι σήμερα και το υπόλοιπο μισό αύριο...
anti κανονικα το ανθοιαμα λαμβανεται 3-4 φορες την ημερα απο 7 σταγονες...
οπως ειπα παραπανω αναλογα με την ψυχολογικη κατασταση του ατομου μπορει ενα ανθοιαμα να το παρουμε και καθε 30'.(ισα ισα θα ειχαμε γρηγοροτερα αποτελεσματα) αλλα ειναι πολυ δυσκολο ο αλλος να κοιταζει το ρολοι συνεχεια...αν απο την αλλη μπορει να κανει κατι τετοιο τοσο το καλυτερο!

δεν υπαρχει συγκεκριμενη ωρα ληψης των ανθοιαματων π.χ. αν ειναι να το παρουμε πρωι - μεσημερι - βραδυ...αν καποια μερες ξυπναω στις 8 και καποιες αλλες στις 10 ειναι οκ αρκει να μην το ξεχναω...οταν λεμε πρωι λεμε πρωι!
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 26-03-08, 16:38
AVATARGR
Guest
 
Μηνύματα: n/a
Προεπιλογή

Φίλοι μου καλησπέρα σας.

Θέλω να ευχαριστήσω την φιλη anti όσο και την φίλη ELPINIKI για τις
διευκρινιστικές απαντήσεις....

Ευχαριστώ.
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 26-03-08, 22:34
Το avatar του χρήστη anti
anti Ο χρήστης anti δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-04-2004
Μηνύματα: 847
Προεπιλογή

Στην επίσημη σελίδα του Dr Bach γράφει

How do you take remedies?

The remedies come as a liquid, preserved in brandy. To take them, dilute two drops of each remedy into a 30ml dropper bottle, top up with mineral water, and take four drops four times a day. Alternatively you can put the two drops into a glass of water, and sip from that at intervals.

You might need to mix two or more remedies together to match your precise mix of emotions.

πηγή


Τουλάχιστον αυτό θα διδάσκουν και σε όσους θέλουν να πάρουν κάποιο βαθμό για θεραπευτή με ανθοϊάματα...

φιλικά
Άντη
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 27-03-08, 14:02
Το avatar του χρήστη leo morpheus
leo morpheus Ο χρήστης leo morpheus δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-03-2006
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 726
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από anti
Στην επίσημη σελίδα του Dr Bach γράφει

How do you take remedies?

The remedies come as a liquid, preserved in brandy. To take them, dilute two drops of each remedy into a 30ml dropper bottle, top up with mineral water, and take four drops four times a day. Alternatively you can put the two drops into a glass of water, and sip from that at intervals.

You might need to mix two or more remedies together to match your precise mix of emotions.

πηγή


Τουλάχιστον αυτό θα διδάσκουν και σε όσους θέλουν να πάρουν κάποιο βαθμό για θεραπευτή με ανθοϊάματα...

φιλικά
Άντη

Πιστευω πως μικρη σημασια εχει αν θα παρεις 4 η 7 σταγονες απο το ανθοιαμα...Το αποτελεσμα θα ειναι το ιδιο,οποτε αν καποιος θελει 7 σταγονες δεν υπαρχει προβλημα να τις παρει.

Μικρη η διαφορα...
__________________
" WHAT RISES MUST FALL , WHAT HAS FALLEN MAY RISE AGAIN..."
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 27-03-08, 15:02
Το avatar του χρήστη anti
anti Ο χρήστης anti δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-04-2004
Μηνύματα: 847
Προεπιλογή

Αγαπητέ φίλε τπαρέθεσα την πηγή γιατί απλώς μου είπατε ότι δεν είναι 4 αλλά 7 και μου φάνηκε παράξενο γιατί παντού λέει ότι 4 σταγόνες πρέπει να πάρεις.
Ακόμα και πάνω στο μπουκαλάκι της βάσης λέει "Single remedy use: 2 drops in water and sip at intervals or add to 30ml mixing bottle containing still spring water. Take 4 drops a minimum of 4 times a day. Multiple remedy use: Add 2 drops of each remendy ( max 7 remendies) to a mixing bottle and use as abive. Keep all medicines out of reach of children"

και ειλικρινά πρώτη φορά ακούω ότι το κανονικό είναι 7 σταγόνες...
Που το έχετε διαβάσει ή ακούσει;


και να συμπληρώσω πως στην Θεσσαλονίκη η ελάχιστη τιμή για μία μείξη είναι 8 ευρώ και η βάση φτάνει στα 16. το rescue remendy πωλείται στα 21 ευρώ


φιλικά
Άντη

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη anti : 27-03-08 στις 15:04
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 10:41.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.