Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Προβλήματα Τεχνικής Φύσεως και Συντονισμού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #91  
Παλιά 08-03-17, 16:41
Το avatar του χρήστη AVATARGR-1
AVATARGR-1 Ο χρήστης AVATARGR-1 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-12-2013
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 2.132
Προεπιλογή

Φίλοι μου καλησπέρα σας.

Φίλε Λευκός Λύκος είμαστε ένα κομμάτι της κοινωνίας και εκεί "εξω" το ίδιο
γίνεται αλλά ας κάνουμε κάποια προσπάθεια.....

Ας είμαστε ανεκτικοί αλλά ΌΧΙ ΟΜΩΣ σε υβριστές σε τρόλ και σε 2-πλους και
σε 3-πλους χρήστες.....

Ευχαριστώ.
__________________
ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣ....
Το αληθινό νόημα της φώτισης είναι να κοιτάς όλη τη σκοτεινιά με φωτεινά μάτια [Καζαντζάκης Νίκος]
Απάντηση με παράθεση
  #92  
Παλιά 08-03-17, 16:50
Johnkokk Ο χρήστης Johnkokk δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-04-2016
Μηνύματα: 930
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Λευκός Λύκος Εμφάνιση μηνυμάτων
Η άποψή μου είναι ότι θα υπάρχει συνέχεια κάποιο πρόβλημα, γιατί οι άνθρωποι πια είναι λιγότερο ανεκτικοί, βιάζονται να βγάλουν συμπεράσματα και παρερμηνεύουν τις απόψεις των άλλων. Και κάπου εκεί χάνεται και η ελπίδα για συνεννόηση.
Tο πρόβλημα δεν ξεκινά από την βιασύνη ή την ανεκτικότητα των μελών.Σίγουρα δυσκολεύουν τη συννενόηση αλλά όπως πολλοί είπατε, ο καθοριστικός παράγοντας του αν θα γίνει διάλογος ή όχι είναι ο σκοπός εγγραφής του κάθε μέλους. Προσωπικά,αν και αρχικά μπήκα για να καθυσηχαστώ περισσότερο για ένα φαινόμενο υπνικής παράλυσης,στη συνέχεια έμεινα γιατί εδώ μπορω να κάνω διαλογους για θέματα που σπάνια συζητώνται στις παρέες μου. Υπάρχουν όμως και μέλη που έρχονται καθαρά να σκοτώσουν την ώρα τους τρολλάροντας,να προσυλητίσουν,να βγάλουν ίσως σκοτεινές πτυχές του εαυτού τους που δεν υπάρχει δυνατότητα για αυτούς να τις παρουσιάσουν στον πραγματικό κόσμο(πχ ρατσιστικές απόψει που ακούστηκαν κι εδω κατά καιρούς) ,καθώς και μέλη που έρχονται για να <<πιστοποιήσουν>> ότι η ατυχία τους και τα προβλήματά τους δεν είναι κάτι το καθημερινό,αλλά προϊόν μαγείας.

Τώρα για το θέμα της συμμετοχής των υπεύθυνων του φόρουμ, άποψή μου είναι ότι πρώτον είναι φυσικά κανονικοί άνθρωποι οπότε δεν τους περισσεύει πάντα ο χρόνος και δεύτερον,δεν πρέπει ο έλεγχος της σελίδας να μετατραπεί σε λογοκρισία. Η πλειονότητα των απαράδεκτων θεμάτων-απόψεων που παρουσιάζονται συνήθως(από την σύντομη παρουσία μου εδώ) κλειδώνουν σχετικά άμεσα,οπότε αργά η γρήγορα,κάθε ακραίος θα τιμωρείται. Βέβαια είναι αρκετά περίεργο που έχουν καιρό να κάνουν την εμφάνισή τους οι γνωστοί(διπλοί και τριπλοί) <<τζιχαντιστες του διαλόγου>>, καλό για την έλλειψη εντάσεων,ωστόσο ίσως να ετοιμάζουν κάτι μεγάλο :Ρ !!!


Υ.Σ να ρωτήσω κάτι άσχετο,γνωρίζει κανείς αν υπάρχει κάποιο τόπικ στο φόρουμ που να αφορά τα τέρατα στην νεότερη ελληνική παράδοση(πχ βρυκόλακες,νεράϊδες κτλπ)?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Johnkokk : 08-03-17 στις 16:54
Απάντηση με παράθεση
  #93  
Παλιά 08-03-17, 16:57
Το avatar του χρήστη AVATARGR-1
AVATARGR-1 Ο χρήστης AVATARGR-1 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-12-2013
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 2.132
Προεπιλογή

Φίλοι μου πάλι εδώ....

Φίλε Johnkokk ναι υπάρχουν θέματα τέτοια θα ψάξω και θα σου τα στείλω σε
μήνυμα......

Τα λέμε..

Ευχαριστώ.
__________________
ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣ....
Το αληθινό νόημα της φώτισης είναι να κοιτάς όλη τη σκοτεινιά με φωτεινά μάτια [Καζαντζάκης Νίκος]
Απάντηση με παράθεση
  #94  
Παλιά 08-03-17, 18:13
Deadite Ο χρήστης Deadite δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-08-2015
Μηνύματα: 298
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Λευκός Λύκος Εμφάνιση μηνυμάτων
Η άποψή μου είναι ότι θα υπάρχει συνέχεια κάποιο πρόβλημα, γιατί οι άνθρωποι πια είναι λιγότερο ανεκτικοί, βιάζονται να βγάλουν συμπεράσματα και παρερμηνεύουν τις απόψεις των άλλων. Και κάπου εκεί χάνεται και η ελπίδα για συνεννόηση.
Εφόσον δε θέλουν να σ'ακούσουν, δεν έχει νόημα να τους μιλάς. Ίσως κάποτε καταλάβουν, εάν ποτέ τα φέρει έτσι η ζωή και βρεθούν στη θέση των ανθρώπων που τώρα ειρωνεύονται και περιφρονούν.

τέλος πάντων...


Αρχίζω να πιστεύω ότι το συγκεκριμένο θέμα δημιουργήθηκε μόνο και μόνο για να δημιουργηθεί ένταση ανάμεσα στους χρήστες του φόρουμ. Αυτή τη στιγμή δεν υπάρχει κάποιος που να επιτίθεται και να ενοχλεί. Εάν εμφανιστεί ξανά, βλέπουμε, ο καθένας έχει μυαλό και κρίνει.

Επίσης, θα ήθελα να πάρει θέση η διαχείριση, μια και ούτε λίγο, ούτε πολύ, ο
ilias1990 την κατηγορεί για ολιγωρία.

Έχει και παράπονα δηλαδή, γιατί δεν αναγνωρίστηκε ως το τρολ που είναι και δεν έχει φάει ακόμα οριστικό ban
Απάντηση με παράθεση
  #95  
Παλιά 08-03-17, 18:38
Το avatar του χρήστη ilias1990
ilias1990 Ο χρήστης ilias1990 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-10-2016
Μηνύματα: 662
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Deadite Εμφάνιση μηνυμάτων
Εφόσον [B]Επίσης, θα ήθελα να πάρει θέση η διαχείριση, μια και ούτε λίγο, ούτε πολύ, ο
ilias1990 την κατηγορεί για ολιγωρία.

Έχει και παράπονα δηλαδή, γιατί δεν αναγνωρίστηκε ως το τρολ που είναι και δεν έχει φάει ακόμα οριστικό ban

Βλέπεις αγαπητέ, το παραδέχτηκα από μόνος μου ότι ξεκίνησα σαν τρολ. Από κάποια στιγμή και μετά βέβαια, άρχισα να μιλάω σοβαρά. Με κατηγορείς τώρα ότι άνοιξα το θέμα για να δημιουργηθεί ένταση ε; Τέλος πάντων δεν με ενδιαφέρει καθόλου το αν με διαγράψουν. Πάντως δεν σε έχω δει να ζητάς διαγραφή άλλων κι άλλων που ήταν πολλοί χειρότεροι από το πρόσωπο που έδειξα όταν ξεκίνησα να γράφω εδώ...

Το πιο ωραίο είναι ότι όπως είπες σιχαίνεσαι και την υποκρισία.
Απάντηση με παράθεση
  #96  
Παλιά 08-03-17, 19:14
Το avatar του χρήστη Λευκός Λύκος
Λευκός Λύκος Ο χρήστης Λευκός Λύκος δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-11-2014
Περιοχή: Έσω εαυτού
Μηνύματα: 446
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Johnkokk Εμφάνιση μηνυμάτων
Tο πρόβλημα δεν ξεκινά από την βιασύνη ή την ανεκτικότητα των μελών.Σίγουρα δυσκολεύουν τη συννενόηση αλλά όπως πολλοί είπατε, ο καθοριστικός παράγοντας του αν θα γίνει διάλογος ή όχι είναι ο σκοπός εγγραφής του κάθε μέλους. Προσωπικά,αν και αρχικά μπήκα για να καθυσηχαστώ περισσότερο για ένα φαινόμενο υπνικής παράλυσης,στη συνέχεια έμεινα γιατί εδώ μπορω να κάνω διαλογους για θέματα που σπάνια συζητώνται στις παρέες μου. Υπάρχουν όμως και μέλη που έρχονται καθαρά να σκοτώσουν την ώρα τους τρολλάροντας,να προσυλητίσουν,να βγάλουν ίσως σκοτεινές πτυχές του εαυτού τους που δεν υπάρχει δυνατότητα για αυτούς να τις παρουσιάσουν στον πραγματικό κόσμο(πχ ρατσιστικές απόψει που ακούστηκαν κι εδω κατά καιρούς) ,καθώς και μέλη που έρχονται για να <<πιστοποιήσουν>> ότι η ατυχία τους και τα προβλήματά τους δεν είναι κάτι το καθημερινό,αλλά προϊόν μαγείας.

Τώρα για το θέμα της συμμετοχής των υπεύθυνων του φόρουμ, άποψή μου είναι ότι πρώτον είναι φυσικά κανονικοί άνθρωποι οπότε δεν τους περισσεύει πάντα ο χρόνος και δεύτερον,δεν πρέπει ο έλεγχος της σελίδας να μετατραπεί σε λογοκρισία. Η πλειονότητα των απαράδεκτων θεμάτων-απόψεων που παρουσιάζονται συνήθως(από την σύντομη παρουσία μου εδώ) κλειδώνουν σχετικά άμεσα,οπότε αργά η γρήγορα,κάθε ακραίος θα τιμωρείται. Βέβαια είναι αρκετά περίεργο που έχουν καιρό να κάνουν την εμφάνισή τους οι γνωστοί(διπλοί και τριπλοί) <<τζιχαντιστες του διαλόγου>>, καλό για την έλλειψη εντάσεων,ωστόσο ίσως να ετοιμάζουν κάτι μεγάλο :Ρ !!!


Υ.Σ να ρωτήσω κάτι άσχετο,γνωρίζει κανείς αν υπάρχει κάποιο τόπικ στο φόρουμ που να αφορά τα τέρατα στην νεότερη ελληνική παράδοση(πχ βρυκόλακες,νεράϊδες κτλπ)?
Αναφέρομαι στα σοβαρά μέλη όπου σκοπός όλων είναι ή θα έπρεπε να είναι η συζήτηση. Δε μένει παρά να δούμε, αν τώρα που δεν έχουμε troll ανάμεσά μας, πόσο ποιοτικές συζητήσεις μπορούμε να κάνουμε.

Για το θέμα που ψάχνεις, μπορείς να βάλεις λέξεις-κλειδιά στην αναζήτηση, που βρίσκεται στην πρώτη μπάρα επάνω και ακριβώς κάτω από εκεί που κάνουμε σύνδεση.
__________________
Just give me a sign and I' ll show you my plan. Tell me why you look so sad, time slips by, like grains of sand. Just put your future, in my hands.
" Moonchild - Rory Gallagher"
Απάντηση με παράθεση
  #97  
Παλιά 08-03-17, 19:15
Το avatar του χρήστη ilias1990
ilias1990 Ο χρήστης ilias1990 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-10-2016
Μηνύματα: 662
Προεπιλογή

Έχεις τονίσει κιόλας την παράκλησή σου στην διαχείριση, χαφιεδάκο. Επίσης για να είμαστε ακριβείς, δεν είπα ότι η διαχείριση ολιγωρεί, είπα ότι ολιγωρεί επιλεκτικά...
Απάντηση με παράθεση
  #98  
Παλιά 09-03-17, 20:29
heretic Ο χρήστης heretic δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-08-2013
Μηνύματα: 1.495
Προεπιλογή

Υπάρχουν επίσης δυο ειδών χρήστες: Αυτοί που κατατάσσουν τους χρήστες σε κατηγορίες και οι υπόλοιποι
Απάντηση με παράθεση
  #99  
Παλιά 16-06-18, 02:05
Το avatar του χρήστη ilias1990
ilias1990 Ο χρήστης ilias1990 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-10-2016
Μηνύματα: 662
Προεπιλογή

Τι πιο ταιριαστό λοιπόν, απ'το να τερματίσω την "καριέρα" μου στο metafysico.gr, σε αυτό το θέμα.

Όπως έχω πολλάκις παραδεχτεί, έκανα λογαριασμό (αρχικά) για να τρολλάρω. Όμως, στην πορεία του χρόνου, ανακάλυψα κάποια πράγματα. Μπορεί να υπάρχουν όλες αυτές οι κατηγορίες συμμετεχόντων σε τέτοιου είδους φόρουμ αλλά υπάρχει και μια ευρύτερη κατηγορία, η οποία τους περικλείει σχεδόν όλους. Αυτή η κατηγορία λοιπόν, δεν είναι άλλη από τους χρήστες που θα αποκαλέσω "Παράδειγμα προς αποφυγή"...

"Ποιοι είναι αυτοί οι χρήστες λοιπόν" ; Η απάντηση είναι η εξής : Είναι όλοι αυτοί που ήρθαν σε ένα φόρουμ μεταφυσικού περιεχομένου, για τους λάθος λόγους. "Και ποιοι είναι αυτοί οι λάθος λόγοι"; Η απάντηση πάει κάπως έτσι : Επιβεβαίωση των πιστεύω τους (μεταφυσικής /αποκρυφιστικής/θρησκευτικής φύσεως), παράκαμψη της σκληρής δουλειάς που απαιτείται για την προσέγγιση της αυτογνωσίας και μια γενικότερη και άνευ όρων παραδοχή οποιασδήποτε συνωμοσιολογικής θεωρίας, αρκεί να μην αγγίζει το εξής ευαίσθητο σημείο : " Μήπως εγώ έχω το πρόβλημα";

Επειδή, λοιπόν, ανακάλυψα ότι ήμουν ένας από αυτούς που όντως είχε το πρόβλημα, αποφάσισα να εμβαθύνω. Το αποτέλεσμα; Άρχισα να συνειδητοποιώ τι στο καλό είναι αυτό που αποκαλούμε "μεταφυσικό", τι είναι αυτό που αποκαλούμε "εαυτό " και πως μπορούμε να καταλήξουμε εάν δεν προσπαθήσουμε να τον γνωρίσουμε. Καταλήγουμε χρήστες ανάλογων φόρουμ, να προσπαθούμε να λύσουμε τα προβλήματά μας και τα ψυχολογικά μας κάνοντας συνεχώς προβολές του εαυτού μας σε άλλους και πιστεύοντας ότι θα υπάρχει για όλους μας ο "από μηχανής θεός", για να μας σώσει.

Αλλά, δυστυχώς, κάτι τέτοιο δεν υπάρχει. Και όσο συνεχίζουμε να γράφουμε εδώ, - για τον οποιοδήποτε λόγο - συνεχίζουμε αυτή τη νοσηρή κατάσταση.

Ακριβώς γι'αυτό τον λόγο θα κλείσω με μία συμβουλή :

"Η αλήθεια είναι μέσα σας, ψάξτε την"

Καλή συνέχεια σε όλους...
Απάντηση με παράθεση
  #100  
Παλιά 16-06-18, 02:37
Το avatar του χρήστη Robespierre
Robespierre Ο χρήστης Robespierre δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-11-2014
Μηνύματα: 1.138
Προεπιλογή

Νομίζω το πιο συνηθισμένο είναι πως δεν έχω κάτι καλύτερο να κάνω και κάθομαι και χάνω την ώρα μου, διαβάζοντας ότι κατέβασε από το κεφάλι του κάποιος τρίτος ή γράφω κι εγώ τις φαντασιώσεις μου για να τραβήξω την προσοχή των άλλων. Κάπου βαριούνται οι μεν και οι δε και μετά από λίγο φεύγουν. Για αυτό τα φόρουμ αυτά έχουν χιλιάδες μέλη και μόνο μερικούς ενεργούς.

__________________
"Η βασική αρετή του πολίτη είναι η δυσπιστία", Ροβεσπιέρος
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 00:06.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.