Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Εσωτερική Αναζήτηση – Φιλοσοφία – Επιστήμες

 
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιά 26-09-18, 12:38
Το avatar του χρήστη R-b-t3r
R-b-t3r Ο χρήστης R-b-t3r δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-01-2006
Περιοχή: Κουμπαριστάν
Μηνύματα: 1.882
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από seismic Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν φτάνει να κάνεις μια εφεύρεση στα χαρτιά Αν δεν γίνει προιόν δεν έκανα τίποτα. Έκανα μια έρευνα για το που μπορώ να καταθέσω στην Ελλάδα ερευνητικά αποτελέσματα για την αντισεισμική τεχνολογία των κατασκευών ώστε να τα κρίνει μια επιστημονική επιτροπή για να δω και εγώ αν η έρευνα που έχω κάνει έχει επιστημονική βάση και το κυριότερο αν μπορώ να την εφαρμόσω τοποθετώντας αυτή στις κατασκευές. Δεν υπάρχει καμία επιτροπή αρμόδια για να κρίνει. Ερώτημα. Αν η ευρεσιτεχνία μου σώζει ζωές και περιουσίες που θα βρω το δίκαιό μου?
Αντίθετα υπάρχει επιτροπή κανονισμών η οποία απαγορεύει όποια άλλη μέθοδο εκτός αυτής που έχουν επιβάλει οι ... δεσμοί. Δηλαδή αποκλείουν κάθε ερευνητική προσπάθεια για κάτι καλύτερο. Αποκλείουν την έρευνα σε εξωθεσμικούς Το δικαίωμα για την έρευνα το έχουν μόνον αυτοί . Να σημειώσω ότι έχω κάνει και πειράματα και επιστημονικές δημοσιεύσεις σε περιοδικά με κριτές. Κατά τα άλλα περιμένουν ανάπτυξη ενώ σου κλείνουν την πόρτα στα μούτρα.
Η ευρεσιτεχνία σου ενδέχεται να σώζει ζωές αλλά να διπλασιάσει το κόστος κατασκευής κατι που είναι τελείως ανεπιθύμητο να γίνεται καταναγκαστικά.
Την πατέντα την έχεις οπότε βάλε την μπρος. Απο το κράτος τι περιμένεις; Στο κατω κατω γιατί να εμπλακεί το κράτος; Όποιος ιδιώτης βρίσκει την ιδέα σου καλη ας πληρώσει να την εφαρμόσει.
Απάντηση με παράθεση
 

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 12:18.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.