Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Ψυχικά Φαινόμενα – Μεταφυσική –Αποκρυφισμός

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #81  
Παλιά 23-06-06, 19:22
Το avatar του χρήστη bonobo
bonobo Ο χρήστης bonobo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-06-2006
Μηνύματα: 66
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από R-b-t3r
Λάθος απάντηση, δεν ισχύουν παράλληλα διότι βγάζουν τελείως διαφορετικά συμπεράσματα άλλο ζώδιο ταύρος, άλλο δίδυμος
Αντε παλι τα ιδια . Για σενα δεν μπορουν να ισχυουν παραλληλα, για μενα και για αλλους μπορουν αν τα συμπερασματα είναι και τα 2 σωστά ή ας πουμε μπορουν και φανουν σωστα. Ποιο ειναι το προβλημα δλδ με το να πει καποιος οτι συμφωνα με τη παραδοσιακη αστρολογία ειναι διδυμος, με την αστρικη αστρολογια ειναι ταυρος και με την αστρονομία δεν ειναι ισως ουτε το ενα το αλλο; Δε μπορουν λες να ισχυουν ολα μαζι και ομως το κανουν αναλογα ποιο συστημα σκεψης υιοθετει κανεις. Παντως συνεχιζω να μη καταλαβαινω πως μπορεις να χρησιμοποιεις μη-αστρολογικα κριτηρια για να κρινεις μια αστρολογικη αποψη. Είναι οπως ειπα και παραπανω σαν εγω που ειμαι αθεος να εχω αποψη σχετικα με το ποια ειναι η καλυτερη θρησκεια. Γιατί δε λες απλως οτι δεν συμφωνεις με τις αρχες τις αστρολογιες και αφησε το εκει.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από R-b-t3r
Το 1+1 δεν μπορεί να κάνει άπειρο σε κανένα μαθηματικό σύνολο όπως και να το ορίσεις.
Αυτο που ηθελα να σου δειξω ειναι οτι υπαρχουν και αλλοι τροποι σκεψης. Για καποιον ας πουμε υποθετικα που καταλαβαινει τη μοναδα ως κατι το απειρο 1+1 κανει δυο φορες απειρο, και 2 φορες απειρο κανει παλι απειρο.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από R-b-t3r
Καθόλου δεν με μπέρδεψες, υπάρχουν αστρολόγοι που απορρίπτουν την συμβατική αστρολογία ως λάθος και δέχονται μόνο τους αστερισμούς που φαίνονται τώρα. Μια έρευνα στο διαδίκτο θα πείσει και τον πιο δύσπιστο.
Αν το ψαξεις παντως θα δεις οτι υπαρχουν και αλλοι που δεν χαρακτηριζουν ουτε τη μια ουτε την αλλη αστρολογια ως λαθος αλλα και τις 2 σωστες ειτε παραλληλα ειτε αναλογα με το ενδιαφερομενο ατομο. Και εγω προσωπικα δε προσπαθησα να αποδειξω την μια ή την αλλη σωστη ποσο μαλλον ως τη μονη σωστη. Το αν προτιμω καποια αποτελει προσωπικο θεμα και δε νιωθω την αναγκη να κανω και αλλους να εχουν την ιδια προτιμηση με μενα, σ’αυτο νομιζω ειμαι σαφης.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από R-b-t3r
Ίσα ίσα που μου δείχνει πόσο λάθος έχει....
Οι συμπαντικές αλήθειες δεν είναι σχετικές σε καμία πνευματική πεπείθηση. Είναι απόλυτες!!!!!!!!!.
Ε λοιπον εγω μπορω να σου πω οτι και πνευματικες πεποιθησεις εχω και αφηνω περιθωριο παραλληλα καμια απο αυτες να μην ειναι απολυτως σωστη (ποσο μαλλον αφηνω περιθωριο οτι μπορει να μην υπαρχουν απολυτες συμπαντικες αληθειες γενικοτερα). Αλλά και αυτο δε φανταζομαι να μπορεις να δεχθεις οτι γινεται. Σε προλαβαινω λεγοντας οτι ναι συμφωνα με τον ποσιτιβισμο η αποψη μου μπορει να κριθει ως παραδοξη, αντιφατικη ή και σχιζοφρενης ακομη, Λιγο με νοιαζει αφου ετσι και αλλιως δε πιστευω στην αυθεντια του θετικισμου.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από R-b-t3r
Ελαστικές αλήθειες = μεγάλα ψέμματα(σκέψου το λίγο πώς εξελίσεται στην ανθρώπινη κοινωνία μια σχετική αλήθεια και το κατά πόσο είναι αλήθεια...)
Ε αφου νομιζεις οτι η αληθεια ειναι απολυτη τοτε γιατι την ψαχνεις. Οι απαντησεις σε ολα τα καιρια ερωτηματα θα πρεπε να σου είναι γνωστες ηδη. Πιστευε στην επιστημονικη αληθεια και ερευνα μονο με την επιστημονικη μεθοδο αν αυτο σου ταιριαζει και ασε τους αλλους να κανουν οπως αυτοι νομιζουν. Δε σου ζητησε κανεις να τους σωσεις απο την υποτιθεμενη πλανη τους, μπορει να μη θελουν να ‘σωθουν’, δικαιωμα τους.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από R-b-t3r
Δεν κάνω κανένα λάθος. Μια μέθοδος ΠΡΟΒΛΕΨΗΣγιατί η αστρολογία κάνει προβλέψεις και βγάζει αποτελέσματα) αν δεν ισχύει (αν δεν επαληθεύεται δηλαδή) είναι ΑΧΡΗΣΤΗ.
Η κριση σου ειναι βασει συγκεκριμενου τροπου σκεψης (ναι συγγνωμη για την επαναλληψη αλλα οποιον και να ρωτησεις η μεθοδος κρισης μιας θεωριας σαν αυτη που περιγραφεις ειναι ποσιτιβιστικη, και εν τελει δεν εχει σημασια τι ονομα θα της δωσουμε αλλα το οτι εχει αρχες που δεν μπορουν να δεχθουν καμια αποψη περα απο αυτη που προβαλλει ο δογματικος επιστημονικος ρατιοναλισμος) και ειναι σωστη βασει συγκεκριμενων αρχων (verification principle, κλπ). Η αστρολογια ομως οπως την καταλαβαινω εγω τουλαχιστον πρεπει να προσεγγισθει σε διαφορετικη βαση (μυστικιστικη) και ως μαντικη τεχνη. Αλλα για σενα μαλλον το συνολο των μαντικων παραδοσεων κατανοειται ως προκαταληψεις οποτε το προβλημα δεν ειναι οι αστρολογικες ερμηνειες/μεθοδοι αλλα γενικοτερα η ιδεα οτι υπαρχει τροπος επικοινωνιας με το θειο και προβλεψης του μελλοντος. Και σε αυτο οσο ισως και αν δε σου αρεσει υπαρχουν πολλες διαφορετικες αποψεις και ολοι εχουν δικαιωμα να εκφερουν οποια προτιμουν ασχετα αν χρησιμοποιουν το εναν ή τον αλλο τροπο σκεψης και τα αντιστοιχα αξιωματα/αρχες.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από R-b-t3r
Ποιό το νόημα να λες ότι είσαι υδροχόος π.χ. αν αυτό δεν αντιπροσωπέυει κάτι??? Είναι σαν να λέμε ότι είσαι ο 30ος απόγονος του κουμπάρου του κουνιάδου του ξαδέλφου της ανιψιάς, της ξαδέλφης του Ιούλιου Καίσαρα. Και εγώ σε ρωτάω: ΚΑΙ ΤΙ ΕΓΙΝΕ. Είμαστε λογικά όντα, όταν δεν χρησιμοποιούμε την λογική είμαστε ζώα.
Η αστρολογία δεν έχει με λίγα λόγια καμμία χρησιμότητα. Είναι σαν να έχεις ένα πολύ ωραίο κατσαβίδι που να μην ξεβιδώνει βίδες....
Πόσο μπορεί να σέβεσαι αυτόν που έφτιαξε το παραπάνω κατσαβίδι για παράδειγμα....
Το τι είναι λογικη είναι μεγαλο θεμα. Θα αρκεσθω εδω να πω απλως οτι για μενα λογικη δεν σημαινει μονο επιστημονικος ρατιοναλισμος και οτι αν για σενα και για αλλους εκλαμβανεται ετσι τοτε ναι δηλωνω υπερηφανα οτι είμαι ζωο . Παντως σκεφτηκες οτι η αστρολογια για καποιους δεν αποτελει καποιου ειδους εργαλειο και για καποιους αλλους είναι μεν εργαλειο αλλά του οποιου τη χρηση ακομη δεν εχουμε μελετησει σε βαθος ή απλα δεν εχουμε βρει τις βιδες που ξεβιδωνει για να χρησιμοποιησω το παραδειγμα σου;

Καποιος καποτε ειπε οτι δεν υπαρχει αληθεια και ολα επιτρεπονται. Και καποιος αλλος οτι υπαρχουν εκατομμυρια διαφορετικα ματια και συνεπως δεν υπαρχει αντικειμενικη αληθεια. Οι συλλογισμοι αυτοι μπορει να μη συμφωνουν με τον επιστημονικο ρατιοναλισμο (και οχι μονο) αλλα αυτο δε σημαινει οτι δεν ειναι εξισου σπουδαιοι και εγκυροι.

Φιλικα,
bonobo
Απάντηση με παράθεση
  #82  
Παλιά 23-06-06, 20:02
Το avatar του χρήστη bonobo
bonobo Ο χρήστης bonobo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-06-2006
Μηνύματα: 66
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Ηλιας
Δε θα επιμείνω άλλο με σένα bonobo. Εμένα κατηγορείς πως πάω να επιβάλλω απόψεις εσύ όμως επιμένεις να προβάλεις απόψεις χωρίς επιχειρήματα (είτε ορθολογιστικά, είτε οχι). Αυτό που κάνεις εσύ είναι πράξη επιβολης, όχι αυτό που κάνω εγω.
Θα κλεισω για τελευταία φορα με μερικές επισημάνσεις στις απαντήσεις σου.
Δε προσπαθω να επιβαλλω την αποψη μου σε σενα ουτε σε κανεναν. Δε γουσταρεις αστρολογια, την θεωρεις ετσι ή αλλιως δικαιωμα σου. Ασε με εμενα να εχω την αποψη μου και εχε εσυ την δικη σου. Τελος, ελπιζω σε αυτην την ασκοπη αντιπαραθεση.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Ηλιας
Καταλαβαίνω οτι δεν τα θεωρείς λάθος. Εμμέσως όμως αντιφάσκεις με αυτό που λες. Και σου εξηγώ ξανα: η επιστήμη με τα συμπεράσματα της περιγράφει μια πραγματικότητα...Αυτά τα άτομα θα την πατήσουν...
Ουτε εμμεσως ουτε αλλιως σου πα οτι τα επιστημονικα πορισματα ειναι λαθος. Το μονο που ειπα ειναι οτι κατα τη γνωμη δεν ειναι τα μονα που μπορουν να θεωρηθουν σωστα. Για σενα η αληθεια ειναι καπως (αν 1+1=2 τοτε 1+1=2 και μονο) για μενα ειναι αλλιως (ενα και ενα μπορουν να είναι παραλληλα πολλα πραγματα, αναλογα με την οπτικη του καθενος, και κανενα δεν το κρινω ως την μονη σωστη τιμη ή κατι τετοιο). Για σενα η αληθεια αποτελει τσιφλικι του επιστημονικου ρατιοναλισμου, για μενα η αληθεια δεν ειναι τσιφλικι κανενος. Εχω δικαιωμα να προβαλλω οποια αποψη θελω και ας αντικρουεται του οποιουδηποτε συστηματος σκεψης (ορθολογιστικου ή οποιου αλλου), ουτε προσυλλητισμο κανω ουτε εσυ εχεις το δικαιωμα να με απαγορευσεις να εκφερω την αποψη μου επειδη δεν ταιριαζει με τη δικη σου και δεν ακουλουθα το δικο σου συστημα. Και ασε οποιοδηποτε να κρινει οπως θελει, πως την εχεις δει δλδ φρουρος της ρατιοναλιστικης αληθειας ή τι?

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Ηλιας
Αυτή είναι η ερμηνεία των λεγομένων σου, αν δεν το έχεις καταλάβει.
Αν είναι δυνατον.
Για τελευταια φορα σου λεω οτι εγω δε προσπαθω να σου βγαλω ας πουμε το ασπρο μαυρο οπως νομιζεις οτι κανω, απλα λεω οτι υπαρχουν και αλλου ειδους εμπειριες απο αυτες που εχεις εσυ. Και ναι προσωπικα προσπαθω να λαβω οσες περισσοτερες μπορω υποψην. Τη δικια σου εμπειρια της αστρολογιας καθως επισης και του ορμπιτερ και του κουεντι τις ξερω ηδη. Με ενδιαφερουν ομως και αλλες που εσυ τις θεωρεις αναξιες λογου. Πασο, αλλα ασε με να ασχοληθω με οτι θελω. Δεν σε διορισε κανενας φυλακα ρατιοναλιστη αγγελο μου

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Ηλιας
Ο νοών νοείτω...
Επιστήμη χωρίς σκοπό δεν υπάρχει. Η αστρολογία κάνε προβλέψεις. Ιδού ένας σκοπός της.
Τι αλλο να πει κανεις...
Με τον ορο σκοπο εννοω καποιο συγκεκριμενο τελος. Για την αστρολογια, οπως τη καταλαβαινω τελος δεν υπαρχει. Υπαρχει μονο ταξειδι και εκφραση. Εσυ θες σκοπο στη δουλεια σου και ξεκουραση μετα, εγω μπορει να τα βρισκω ταυτοχρονα στην αστρολογια (και οπου αλλου τα βρισκω), για σενα η επιτυχια ειναι απολυτη και αντικειμενικη ή δεν ειναι καθολου για μενα η επιτυχια ειναι το να καταφερω να νιωσω καποια αληθεια χωρις να χρειαστει να την εξηγησω κιολας ρατιοναλιστικα. Ειμαστε διαφορετικα οντα Ηλια. Δεν τρεχει τιποτα απο μερους μου, ουτε σοκαρομαι.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Ηλιας
Σταμάτα σε παρακαλώ να απαντάς με αυτό τον τροπο. Είναι προσβλητικός. Σταμάτα να θεωρείς ως αξίωμα ότι μια ορθολογιστική απαντηση είναι λάθος. Έχεις ξεχάσει να αποδειξεις οτι οι ορθολογιστικές απαντήσεις είναι λάθος. Σταμάτα να μη σέβεσαι τα επιχειρήματα των συνομιλητών σου διατυπωνοντας επανειλημένως αυτή τη δογματική μπαρούφα.
Δε σε προσεβαλα με το να σου πω οτι ο τροπος σκεψης σου ειναι ρατιοναλιστικος ουτε θεωρησα οτι ο ρατιοναλισμος είναι λαθος, Τσαμπα τα πηρες αυτη τη φορα. Αλλά δε τρεχει και παλι, δεν αντεχεις φαίνεται στη σκεψη οτι μπορουν να ισχυουν και αλλα που δεν εχεις σκεφτεις. Είσαι λιγο ισχυρογνωμων, δε με πειραζει, αφου δεν πειραζει εσενα! Παντως ποιος προσπαθει να προσβαλει ποιου τις αποψεις ειναι προφανες.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Ηλιας
Άλλο πράγμα η προβλεψιμοτητα που καπηλευεται πως επιτυγχάνει η αστρολογιά, άλλο πράγμα η αρχή της που θεωρεί πως οι κινήσεις πλανητών και ουρανιων σωμάτων επηρεάζουν ανθρώπους και τεκτενόμενα, και αλλο πράγμα η μελέτη της ως στοιχείο τέχνης, ιστοριάς, θρησκείας. Δεν εναντιώνομαι στα τελευταία. Όυτε εσύ και χιλιάδες αστρολογοι χρησιμοποιούν τα φιλοσοφικά, θρησκευτικά και μυστικιστικά στοιχεία τις αστρολογιας για να κάνουν προβλέψεις. Χρησιμοποιούν τις αρχές που έγραψα παραπάνω..
Οι αρχη που εγραψες παραπανω ειναι αστρολογικη και συνεπως πρεπει να κριθει με αντιστοιχα θρησκειολογικα/μυστικιστικα/φιλοσοφικα κριτηρια και οχι με αστρονομικα. Το εξηγησα γιατι σε προηγουμενα ποστς μου. Συνεχιζω να πιστευω οτι αστρονομικα κριτηρια στην μελετη της αστρολογιας καλο θα είναι να αποφευγονται, εκτος και αν φυσικα καποιος κανει ρατιοναλιστικη κριτικη της αστρολογιας οπως αυτη της εργασιας που παρεθεσες προηγουμενως. Σε αλλες περιπτωσεις δεν ενδεικνυται κατα την γνωμη μου αυτου του ειδους η προσεγγιση στην αστρολογια και στο εξηγησα νομιζω.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Ηλιας
Καμμία απολύτως αυθαιρεσία. Και υπάρχουν πολλά πράγματα τα οποια δεν λαμβάνονται υπόψη και είναι αντιφατικά, αλλά δε γράφτηκαν εδώ, αφού είδαμε έτσι κι αλλιώς πως ήταν απορριπτέα εξ' αρχής απο εσένα μόνο και μόνο επειδή είχαν επιχειρήματα βάση φυσικής κλπ κλπ.
Και ομως Ηλια ειναι αυθαιρεσια να ζητας ας πουμε απο τον σουρεαλιστη να σου εξηγησει με ρεαλιστικο τροπο το εργο του και να τον απορριπτεις επειδη γι αυτον καμια ρεαλιστικη εξηγηση ας πουμε δεν ειναι αρκετη ή αναγκαία.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Ηλιας
Αν καταλάβαινες ελληνικά, ίσως να πρόσεχες πως αυτό που θέλω να απομυθοποιήσω είναι απόψεις που δε στηρίζονται σε επιχειρήματα, αλλά κατα κάποιο τρόπο διατυπώνονται με τέτοιο τρόπο που μοιάζουν να είναι αυταποδεικτες (συγκεκριμένα αναφερόμουν στο "οι απόψεις σου είναι άστοχες γιατι τα επιχειρήματά σου είναι ορθολογιστικά").
Αν το προβλημα σου ειναι οι αυταποδεικτες αληθειες τοτε εχεις πολυ δρομο ακομη στην απομυθοποιηση ολων τους. Η αστρολογια παντως δεν ειναι δογματικη που ειναι και ενα απο τα κυρια χαρακτηριστικα αυταποδεικτων αποψεων. Καλο δρομο στον αγωνα σου ετσι κι αλλιως!

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Ηλιας
Η αστρολογία είναι απομυθοποιημένη εδώ και χρόνια. Δε χρειάζεται να το κάνω εγώ αυτό. Απλά το υπενθιμίζω.
Οσο και αν δε σου αρεσει για πολλους ανθρωπους της σημερινης εποχης η αστρολογια προσφερει κατι που ουτε η επιστημη ουτε η επισημη θρησκεια μπορει να προσφερει. Ο μυθος της μαλλον θεριευει δλδ, κριμα για τον αγωνα σου αλλα ετσι ειναι.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Ηλιας
Και όχι, είμαι Παναθηναϊκος.
Καλυτερα απο ολυμπιακος αλλα και παλι δε ταιριαζουμε

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Ηλιας
Κλασσικό ύφος απαντησης από κάποιον που δεν έχει επιχειρήματα, που δέχεται απάντηση σε κάτι που ρωτάει και κάνει την πάπια. Δεν είναι η πρώτη φορά που το βλέπω...
Καποιες φορες δε χρειαζονται επιχειρηματα. Απλως αντικατοπτρισμος για να δεις την υπερβολη.Το οτι δε το βλεπεις πρωτη φορα σημαινει για μενα οτι δεν ειναι η πρωτη φορα που υπερβαλλεις.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Ηλιας
Πολύ εύκολα βγάζεις συμπεράσματα... Δυστυχώς δε διάβασες απ' οτι φαίνεται και έμεινες μόνο στους τίτλους...
Και τώρα που λαμβάνεις την εργασία, επανέρχεσαι στο βολικό σου επιχειρημά "ποσιτιβιστες, ορθολογιστες-- απορρίπτεται".
Λοιπον εγω ουτε επαγγελματιας αστρολογος ειμαι (ακους κουεντι?) ουτε επαγγελματιας ρατιοναλιστης επιστημονας ειμαι. Απλως καταθετω την αποψη μου. Και η αποψη μου ειναι οτι η εργασια που παρεθεσες ειναι μονο μια αποψη, και κατα τη γνωμη μου μια αποψη βασισμενη σε λαθος κριτηρια. Παντως για να ειμαστε ακριβεις η αποψη που παρεθεσες δεν ειναι δικια σου αλλα την υιοθετεις. Δικαιωμα σου ασε με μενα να χω την δικια μου. ΟΚ?

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Ηλιας
Εγώ είπα υπό ποια έννοια αμφιβάλλω. Κάθε θρησεία έχει προσφέρει πολλά στο ποιμνίο της, κάτι που σημαίνει πως η πίστη προσφέρει δύναμη...Αυτό όμως ΔΕΝ αποδυκνείει ούτε την ύπαρξη του Θεού, ούτε πως οι Τούρκοι πάλευαν εναντίον ... αόρατων αγγέλων αντί των Ελλήνων.".
Ασε τους θρησκειολογους να εχουν τις αποψεις τους για το ποσο σχεση εχει η μαντικη τεχνη με τη πιστη. Παντως και συ απ΄τη μια αμφιβαλλεις απ’την αλλη προσπαθεις να το εξηγησεις. Σκεφτηκες ομως οτι μπορει να μην εξηγειται ορθολογιστικα;
Οσο για το τι εχει καταφερει η Ελλαδα χαρη στον Χριστιανισμο εχουμε φαινεται και παλι αντιθετες αποψεις. Αλλα ας το αφησουμε αυτο για καποια αλλη κουβεντα.
Παντως μου φαινεται οτι μπερδευεις την αυθυποβολη με την πιστη, Για τους ρατιοναλιστες αυτες ταυτιζονται, για τους πιστους οχι. Ελπιζω να συμφωνεις.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Ηλιας
Και για να κλεισω με τα ορθολογιστικά και τα μη ορθολογιστικα:
Με βάση τα λεγόμενά σου:
Κανένα πρόβλημα από μέρους μου με τα ορθολογιστικά επιχειρήματα. Απλά εσύ είσαι αυτός που αντιτιθεσαι σε αυτά. Με λίγα λόγια, το πότε τα χρησιμοποιείς και πότε όχι είναι καθαρά θέμα συμφέροντος.
Τα επιχειρηματα που αναφερεις αφηνουν χωρο και για μιαν αλλη αποψη απο την ορθολογιστικη. Το μονο που κανω με αυτά, αν και οχι οτι το ηθελα κιολας ή οτι νομιζω οτι ειναι αναγκη, ειναι να προσπαθω να σου δειξω οτι και με τη λογικη σου ακομη υπαρχει περιθωριο ωστε να αμφιβαλεις για την επισημη επιστημονικη εκδοχη περι αστρολογιας.Μεμπτο κι αυτο ομως και συμφεροντολογικο για σενα

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Ηλιας
Αυτά. Νόμιζω ότι δεν υπάρχει λόγος να συνεχίσω την αντιπαράθεση.
Ας πάρουν και άλλοι θέση.
ΟΚ, Σταματω και γω εδω. Ετσι κι αλλιως καταλαβα απο νωρις οτι η κουβεντα αυτη δεν θα εβγαζε πουθενα. Παμε για αλλα.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Ηλιας
LuX αν θες να πεις κάτι συγκεκριμένο, πες το... (YΓ: Το συγκεκριμένο μήνυμα δόθηκε πρωτού σβηστεί ένα ποστ του Λουξ - απο ποιόν δεν ξέρω).
Λοιπον χωρις να ξερω τι ακριβως παιχτηκε μεταξυ σας στο παρελθον θα σου ζητουσα Ηλια να αφησεις τον LuX και τον οποιοδηποτε αλλο να εκφρασει οποια αποψη και οπως θελει. Εσενα μπορει να μη σου αρεσει αλλα αλλους μπορει να τους ενδιαφερει. Και εγω τουλαχιστον το κοιταξα το ποστ του LuX με σοβαροτητα αλλα δυστυχως δεν παρατηρησα το λαθος. Αν μπορει καποιος ας εξηγησει αν θελει. Με πμ εστω.
Απάντηση με παράθεση
  #83  
Παλιά 23-06-06, 20:25
Το avatar του χρήστη bonobo
bonobo Ο χρήστης bonobo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-06-2006
Μηνύματα: 66
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από quendi
Υ.Γ.2. Αντί να χλευάζεις την αστρονομία και τον "ορθολογισμό" της μάθε πρώτα τι είναι και απέκτησε μερικές γνώσεις για αυτή αντι να λες ότι εμείς δεν γνωρίζουμε για την αστρολογία..διότι κάνεις λάθος..όσο και αν ντρέπομαι να το λεω έχω μελετήσει αστρολογία όσο καιρό σχεδόν έχω μελετήσει αστρονομία και αστροφυσική..πιστεψέ με θα μπορούσα να βγάζω πολλά λεφτά κοροιδεύοντας τον κοσμάκη αν το ήθελα, αλλά θα ήταν επαίσχυντο!
Σορρυ αλλα βαριεμαι να λεω τα ιδια ξανα με διαφορετικα λογια και να απαντησω στο ποστ σου εν συνολω. Απλα θα πω μπραβο που ενω δεν ειδες την αληθεια στην αστρολογια και παρολο που την μελετησες οπως λες αποφασισες να μην ασχοληθεις περαιτερω. Και εις ανωτερα!!

Αν νιωθεις παντως τυψεις που ασχοληθηκες με την αστρολογια ξερω εναν καλο ποσιτιβιστη ψυχολογο που μπορει να σε βοηθησει

bonobo
Απάντηση με παράθεση
  #84  
Παλιά 23-06-06, 22:49
Το avatar του χρήστη Drymonia
Drymonia Ο χρήστης Drymonia δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-12-2005
Μηνύματα: 817
Προεπιλογή

Παράθεση:
Εσενα μπορει να μη σου αρεσει αλλα αλλους μπορει να τους ενδιαφερει. Και εγω τουλαχιστον το κοιταξα το ποστ του LuX με σοβαροτητα αλλα δυστυχως δεν παρατηρησα το λαθος. Αν μπορει καποιος ας εξηγησει αν θελει. Με πμ εστω
Η άποψη του Bonobo πιστεύω εκφράζει μεγάλο μέρος του μεταφυσικού.
__________________
Για τα λεφτά τα κάνεις όλα..[?]
Απάντηση με παράθεση
  #85  
Παλιά 23-06-06, 23:09
Το avatar του χρήστη R-b-t3r
R-b-t3r Ο χρήστης R-b-t3r δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-01-2006
Περιοχή: Κουμπαριστάν
Μηνύματα: 1.882
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αντε παλι τα ιδια . Για σενα δεν μπορουν να ισχυουν παραλληλα, για μενα και για αλλους μπορουν αν τα συμπερασματα είναι και τα 2 σωστά ή ας πουμε μπορουν και φανουν σωστα. Ποιο ειναι το προβλημα δλδ με το να πει καποιος οτι συμφωνα με τη παραδοσιακη αστρολογία ειναι διδυμος, με την αστρικη αστρολογια ειναι ταυρος και με την αστρονομία δεν ειναι ισως ουτε το ενα το αλλο; Δε μπορουν λες να ισχυουν ολα μαζι και ομως το κανουν αναλογα ποιο συστημα σκεψης υιοθετει κανεις. Παντως συνεχιζω να μη καταλαβαινω πως μπορεις να χρησιμοποιεις μη-αστρολογικα κριτηρια για να κρινεις μια αστρολογικη αποψη. Είναι οπως ειπα και παραπανω σαν εγω που ειμαι αθεος να εχω αποψη σχετικα με το ποια ειναι η καλυτερη θρησκεια. Γιατί δε λες απλως οτι δεν συμφωνεις με τις αρχες τις αστρολογιες και αφησε το εκει.
Άντε πάλι τα ίδια.... δεν είναι δυνατόν να ισχύουν και τα δύο. Όπως σου είπε και ο quendi, βγές και δές.....
Παράθεση:
Αν το ψαξεις παντως θα δεις οτι υπαρχουν και αλλοι που δεν χαρακτηριζουν ουτε τη μια ουτε την αλλη αστρολογια ως λαθος αλλα και τις 2 σωστες ειτε παραλληλα ειτε αναλογα με το ενδιαφερομενο ατομο. Και εγω προσωπικα δε προσπαθησα να αποδειξω την μια ή την αλλη σωστη ποσο μαλλον ως τη μονη σωστη. Το αν προτιμω καποια αποτελει προσωπικο θεμα και δε νιωθω την αναγκη να κανω και αλλους να εχουν την ιδια προτιμηση με μενα, σ’αυτο νομιζω ειμαι σαφης.
Οι αντιφάσεις στις οποίες πέφτουν μεταξύ τους δηλαδή σε αφήνουν αδιάφορο??? Δεν μπορεί να έχουν όλοι δίκιο
Παράθεση:
Ε λοιπον εγω μπορω να σου πω οτι και πνευματικες πεποιθησεις εχω και αφηνω περιθωριο παραλληλα καμια απο αυτες να μην ειναι απολυτως σωστη (ποσο μαλλον αφηνω περιθωριο οτι μπορει να μην υπαρχουν απολυτες συμπαντικες αληθειες γενικοτερα). Αλλά και αυτο δε φανταζομαι να μπορεις να δεχθεις οτι γινεται. Σε προλαβαινω λεγοντας οτι ναι συμφωνα με τον ποσιτιβισμο η αποψη μου μπορει να κριθει ως παραδοξη, αντιφατικη ή και σχιζοφρενης ακομη, Λιγο με νοιαζει αφου ετσι και αλλιως δε πιστευω στην αυθεντια του θετικισμου.
Οι αλήθειες στο σύμπαν είναι ΑΠΟΛΥΤΕΣ. Εμείς τις εκλαμβάνουμε ως ατελή όντα ως σχετικές. Τώρα που μιλάμε εσύ βρίσκεσαι σε συγκεκριμένο σημείο στον χώρο με συγκεκριμένη ταχύτητα, αυτό είναι μια αλήθεια του σύμπαντος και είναι απόλυτη.... (δεν πρόκειται να σχολιάσω παραπέρα, ιδίως μετά τα σχόλια για τον ποσιβιτισμό. Δεν είμαι απόλυτα ορθολογιστής και να πάψουν αυτά τα σχόλια γιατί θα σε αποκαλέσω τσαρλατάνο,,,,)
Παράθεση:
Ε αφου νομιζεις οτι η αληθεια ειναι απολυτη τοτε γιατι την ψαχνεις.
Αναρωτήθηκες ποτέ ότι μπορεί να μην την ξέρω, αλλά να θέλω να την μάθω??? Μπά δεν νομίζω.....
Παράθεση:
Η κριση σου ειναι βασει συγκεκριμενου τροπου σκεψης (ναι συγγνωμη για την επαναλληψη αλλα οποιον και να ρωτησεις η μεθοδος κρισης μιας θεωριας σαν αυτη που περιγραφεις ειναι ποσιτιβιστικη, και εν τελει δεν εχει σημασια τι ονομα θα της δωσουμε αλλα το οτι εχει αρχες που δεν μπορουν να δεχθουν καμια αποψη περα απο αυτη που προβαλλει ο δογματικος επιστημονικος ρατιοναλισμος) και ειναι σωστη βασει συγκεκριμενων αρχων (verification principle, κλπ). Η αστρολογια ομως οπως την καταλαβαινω εγω τουλαχιστον πρεπει να προσεγγισθει σε διαφορετικη βαση (μυστικιστικη) και ως μαντικη τεχνη. Αλλα για σενα μαλλον το συνολο των μαντικων παραδοσεων κατανοειται ως προκαταληψεις οποτε το προβλημα δεν ειναι οι αστρολογικες ερμηνειες/μεθοδοι αλλα γενικοτερα η ιδεα οτι υπαρχει τροπος επικοινωνιας με το θειο και προβλεψης του μελλοντος. Και σε αυτο οσο ισως και αν δε σου αρεσει υπαρχουν πολλες διαφορετικες αποψεις και ολοι εχουν δικαιωμα να εκφερουν οποια προτιμουν ασχετα αν χρησιμοποιουν το εναν ή τον αλλο τροπο σκεψης και τα αντιστοιχα αξιωματα/αρχες.
Αριστοτέλεια λογική λέγεται, αν δεν σου αρέσει αντιπρότεινε μια άλλη στην θέση της που να δουλεύει το ίδιο καλά. Σε προκαλώ, θα είναι άκρως διασκεδαστικό.....
Δεν έχεις την παραμικρή ιδέα τί ξέρω για τις μαντικές παραδόσεις και αν τις εξασκώ. Προφανώς κάτι ξέρω και μιλάω...
Παράθεση:
Το τι είναι λογικη είναι μεγαλο θεμα. Θα αρκεσθω εδω να πω απλως οτι για μενα λογικη δεν σημαινει μονο επιστημονικος ρατιοναλισμος και οτι αν για σενα και για αλλους εκλαμβανεται ετσι τοτε ναι δηλωνω υπερηφανα οτι είμαι ζωο . Παντως σκεφτηκες οτι η αστρολογια για καποιους δεν αποτελει καποιου ειδους εργαλειο και για καποιους αλλους είναι μεν εργαλειο αλλά του οποιου τη χρηση ακομη δεν εχουμε μελετησει σε βαθος ή απλα δεν εχουμε βρει τις βιδες που ξεβιδωνει για να χρησιμοποιησω το παραδειγμα σου;
Δεν είσαι ζώο όσο και να προσπαθείς. Η λογική είναι σύμφυτη με την ανθρώπινη φύση. Η αστρολογία δεν μπορεί να χρησιμοποιηθεί από κανέναν για κάτι ουσιαστικό. Όπως και για έναν άνθρωπο, αν έχεις ελλειπή στοιχεία για τον χαρακτήρα του δεν μπορείς να βγάλεις συμπεράσματα, έτσι και για την αστρολογία αν δεν ξέρεις την θέση όλων των πλανητών και πλανητοειδών στο ηλιακό σύστημα, τότε δεν μπορείς να βγάλεις κανένα συμπέρασμα. Συγνώμη αλλά αν είναι να σκοτώνω την ώρα μου με την αστρολογία, καλύτερα να παίξω καμμιά πασιέντζα....
Παράθεση:
Καποιος καποτε ειπε οτι δεν υπαρχει αληθεια και ολα επιτρεπονται. Και καποιος αλλος οτι υπαρχουν εκατομμυρια διαφορετικα ματια και συνεπως δεν υπαρχει αντικειμενικη αληθεια. Οι συλλογισμοι αυτοι μπορει να μη συμφωνουν με τον επιστημονικο ρατιοναλισμο (και οχι μονο) αλλα αυτο δε σημαινει οτι δεν ειναι εξισου σπουδαιοι και εγκυροι.
Όπως σου είπα και παραπάνω η αντικειμενική αλήθεια είναι μια, οι απόψεις αλλάζουν διότι αλλάζει η προοπτική από άνθρωπο σε άνθρωπο. Την επόμενη φορά που θα βρεθείς σε δικαστήριο κατηγορούμενος (αν βρεθείς ποτέ που στο απεύχομαι) προσπάθησε να τους πείσεις ότι η αλήθεια είναι σχετική.

Πληροφοριακά η θέση σου έχει καταρριφθεί από τους φιλοσόφους, από την αρχαιότητα ακόμα. Ρίξε ένα pm στον black planet που είναι και ο ειδικός στο θέμα και θα σε παραπέμψει στα ανάλογα κατεβατά που αναιρούν την θέση σου...
Απάντηση με παράθεση
  #86  
Παλιά 26-06-06, 11:29
Ηλιας Ο χρήστης Ηλιας δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-09-2004
Μηνύματα: 441
Προεπιλογή

Σχετικά με την άποψη του Λούξ στην οποία αντέδρασα, και για την οποία αντίδρασή μου δυσανασχέτησαν μερικοί αλλοι τα πράγματα έχουν ως εξής:

1) Ο συγκεκριμένος χρήστης παραθέτει μια σειρά απο slides, δεν εξηγεί τίποτα... Δικαιωμά του.

2) Την παράθεσή του και ta slide του τη συνοδεύουν χαρακτηρισμοί όπως: "Ο εγωίσμος κάνει κακο στην υγεια κλπ κλπ" / "Μόνο για ανοιχτόμυαλους"

Το που αναφέρονται αυτά και αν αναφέρονται σε μένα, στον bonobo ή κάποιον άλλο δεν ξέρω, ξέρω όμως πως όταν κάποιος δίνει τέτοιους χαρακτηρισμούς, πρεπει να δίνει και εξηγήσεις. Δεν απαγόρεψα σε κανεναν να γράφει άποψη (ποιος είμαι εγώ αλλωστε;), απλά απαιτησα τα συμπεράσματα και οι χαρακτηρισμοί να συνοδεύονται από επιχειρήματα...

3) Δεν καταλαβαίνω τη χρήση σκοπιμων λαθών. Συζητάμε, δεν εξετάζουμε. Και τι συμπέρασμα δηλαδή βγάζει ο κύριος Λούξ με τα σκοπιμα λάθη του. Πως είμαστε βλάκες, πως δεν είμαστε αξιοι να κρινουμε την αστρολογια, πως είμαστε ψαρούκλες;

Σιγά βρε Δρυμονία μη χαθεί και ο κόσμος που σβήστηκε η άποψη του Λούξ (μάλλον από τον ίδιο). Τίποτε δεν έχασες. Το μόνο που έχασες είναι ένα μύνημα μεγαλομανείας "εγώ έβαλα ένα σκοπιμο λάθος, κανεις σας δεν το βρήκε, τώρα το διόρθωσα".

(edit για να προστεθει το παρακάτω σχόλιο)
Με λίγα λόγια: δε ζήτησα να σβηστεί κανένα μήνυμα. Ζήτησα επιχειρήματα και εξηγήσεις, ειδικά για τους χαρακτηρισμούς. Πρόβλημα του αν έχει μάθει να συζητάει με μισολογια και αν απευθύνεται και κρίνει άλλους με ύφος 100 καρδιναλίων. Θα μπορούσε απλώς να γράψει τι εννοεί. Δική του επιλογή ήταν να σβήσει τα γραφόμενα του.

Αλλά μάλλον αντικατοπτρίζει κάποια πράγματα αυτό... Κατεβατά ολοκληρά γράφαμε, εξηγούσαμε, δίναμε επιχειρήματα για τις μπαρούφες τις αστρολογιας...

Οι απαντήσεις; Είσαι ορθολογιστής, εισαι ποσιτιβιστής, άρα είσαι λάθος... Έγω δε χρειάζεται να σου δώσω επιχειρήματα... Αστηριχτες ειρωνείες απο δω και απο 'κει συνοδεύουν κάθε ποστ...

Βγαίνει ο LUx, πετάει πέντε-δεκα slide... χωρίς λόγια... με σκοπιμα λάθη... και μας τη λεει και απο πάνω... Εγωιστές, κλειστομυαλοι...

Αντιδράω σε αυτο και στο τελος την ακούω και απο πάνω! Αφήστε τον να γράφει! Όλο το μεταφυσικο θέλει την άποψη του! Φυσικά, αφού γραφει αυτά που θέλετε να ακούτε...Έτσι έχουν μάθει μερικοι να κρίνουν απόψεις. Τα επιχειρήματα δε σημαίνουν απολυτως τίποτα.

Πραγματικά δηλαδή όλη η προηγούμενη συζήτηση περι αστρολογίας αντικατοπτρίζεται σε αυτές τις αντιδράσεις

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Ηλιας : 26-06-06 στις 12:45
Απάντηση με παράθεση
  #87  
Παλιά 26-06-06, 14:06
Το avatar του χρήστη LuX
LuX Ο χρήστης LuX δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-05-2006
Μηνύματα: 1.811
Προεπιλογή

Καλησπέρα και από τον Λουξ λοιπόν

Καταρχάς ουδέποτε ανεφέρθην εις ονόματα και συγκεκριμένους χρήστες.
Κατά δεύτερον κανείς δεν είναι υποχρεωμένος να άκουει τις χαζομάρες μου .
Κατά τρίτον όποιος έχει τη μύγα μυγιάζεται έλεγε η γιαγιά μου .
Και Κατά τελευταίον κανείς φυσικά δε θα μπήκε στο κόπο να σώσει τις φωτός στον σκληρό του δίσκο και να παρατηρήσει για παράδειγμα σε ποίο ζώδιο πατάει το σκήπτρο του Μίθρα και που δείχνει η κορυφή του ή ποίο ζώδιο δείχνει το χέρι του Χριστού κ.ο.κ. ώστε να εξαγάγετε κάποια συμπεράσματα σχετικά με το θέμα και ουχί για να εμπλουτίσετε τις γνώσεις σας που απ ότι βλέπω είναι υπέρ του δέοντος τιγκαρισμένες .

Έχω επίσης την απορία αν διαβάζεται τα λινκς που παραθέτεται στα μηνύματα σας η το κάνετε δια το Θεαθήναι !

Και όπως πάντα η ευγενική προσφορά μου εκτός των φωτογραφιών είναι η υπενθύμιση ότι ο εγωισμός ανήκατε μάχαν !

Προκαταβολικά σας λέγω ότι αν διακρίνεται κάποιο ίχνος ειρωνείας ξεχάστε το, επειδή κατάγομαι από τη Χαιρώνεια και ως εκ τούτου θα σας λείπει κάποιο γράμμα ώστε να στηρίξετε τα αστήριχτα καθώς επίσης και όσο να προσπαθήσετε να τραβήξετε τη τρίχα αυτή ποτέ δε θα γίνει τριχιά .

Αν επιδείξετε την απαιτούμενη υπομονή αλλά και τον σεβασμό όχι στο πρόσωπο μου αλλά στον εαυτό σας και εις τους άλλους ίσως φανώ διαλλακτικός και συνεχίσω την προβολή των slides, αφού έχω διαπιστώσει ότι έχετε μεγαλύτερη κλήση στα εικονογραφημένα περιοδικά παρά στα αρχεία .pdf που εσείς οι ίδιοι ανεβάζεται .


(η διακοπή της γραπτής επικοινωνίας μου με το φόρουμ αναστέλλεται επ αόριστον)

OVER .

..
.
__________________
προσωπικη σελιδα - http://ΩΚΥΑΛΟΣ & ΟΡΕΙΘΥΙΟΣ.com
Απάντηση με παράθεση
  #88  
Παλιά 26-06-06, 14:34
Ηλιας Ο χρήστης Ηλιας δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-09-2004
Μηνύματα: 441
Προεπιλογή

Παράθεση:
Καταρχάς ουδέποτε ανεφέρθην εις ονόματα και συγκεκριμένους χρήστες.
Οι χαρακτηρισμοί, είναι χαρακτηρισμοί. Κάπου απευθύνονται. Και όπου και να απευθύνονταν δεν δικαιολογήθηκαν. Απλά τα πράγματα.

Παράθεση:
Κατά δεύτερον κανείς δεν είναι υποχρεωμένος να άκουει τις χαζομάρες μου .
Συμφωνώ. Κανείς συνεπώς δεν είναι υποχρεωμένος να είναι δέκτης χαρακτηρισμών που πηγάζουν από "χαζομάρες".

Παράθεση:
Κατά τρίτον όποιος έχει τη μύγα μυγιάζεται έλεγε η γιαγιά μου .
Και τα ρητά και οι ατάκες είναι πάντα εύκολη υπεκφυγή όταν δεν έχουμε επιχειρήματα (λένε άλλες γιαγιάδες). Χρησιμοποιούνται κατα κόρον από πολιτικούς και αρχηγούς κομμάτων στη βουλή, στα τηλεοπτικά ντημπέιτ, κατ' εντολή των image makers... Αυτά μετράνε σήμερα... Τι να τα κάνουμε τα επιχειρήματα και τις εξηγήσεις, ε;

Παράθεση:
Και Κατά τελευταίον κανείς φυσικά δε θα μπήκε στο κόπο να σώσει τις φωτός στον σκληρό του δίσκο
Ούτε εσύ έκανες τον κόπο να δεις πως η ανάλυση και οι ποιότητα των σλάιντ σου είναι εξαιρετικά μικρή για να διακρίνει κάποιος κάτι.

Παράθεση:
και να παρατηρήσει για παράδειγμα σε ποίο ζώδιο πατάει το σκήπτρο του Μίθρα και που δείχνει η κορυφή του ή ποίο ζώδιο δείχνει το χέρι του Χριστού κ.ο.κ.
Ούτε εσύ, παρόλη την εξυπνάδα σου, δεν έκανες το κόπο όχι μόνο να σκεφτείς το παραπάνω (για την ανάλυση της φωτό), αλλά ούτε το γεγονός πως εδωπέρα συζητάνε άνθρωποι με διαφορετικές γνώσεις και ενδιαφέροντα και δεν είναι δυνατον να έχουν τις ίδιες γνώσεις. Γι' αυτό κάποιοι λιγότερο έξυπνοι απο εσένα ζητάνε εξηγήσεις και επιχειρήματα και όχι μισόλογα. Και απορώ τι είναι δείγμα εγωισμόυ τελικά: να επιμένεις σε μια άποψη έχοντας επιχειρήματα, ή να απαιτείς όλοι να έχουν τις ίδιες γνώσεις και τρόπο σκέψης με εσένα και να καταλαβαίνουν τα υπονοούμενα σου (τα οποία συνεχίζονται);

Παράθεση:
Έχω επίσης την απορία αν διαβάζεται τα λινκς που παραθέτεται στα μηνύματα σας η το κάνετε δια το Θεαθήναι !
Τα διαβάζoυν μερικοί, όχι όλοι.

Παράθεση:
Αν επιδείξετε την απαιτούμενη υπομονή αλλά και τον σεβασμό όχι στο πρόσωπο μου αλλά στον εαυτό σας και εις τους άλλους ίσως φανώ διαλλακτικός και συνεχίσω την προβολή των slides, αφού έχω διαπιστώσει ότι έχετε μεγαλύτερη κλήση στα εικονογραφημένα περιοδικά παρά στα αρχεία .pdf που εσείς οι ίδιοι ανεβάζεται .
Τι μας λες ρε φίλε που ο σεβασμός στον εαυτό μας καθορίζεται με βάση το πόσο προσοχή θα σου δείξουμε; Ποιος νομίζεις οτι είσαι; Επειδή σε γλύφουν μερικοί που γράφεις με ύφος "γκουρού της γνώσης"; Και το τι γνώσεις έχουμε, τι και πως μαθαίνουμε, τι κλισεις έχουμε άστα στην άκρη. Υποθέσεις κάνεις + προσβάλλεις πάλι κόσμο... Κάνεις και διαπιστώσεις... Ιδέα δεν έχεις φίλε μου. Οι διαπιστώσεις σου έχουν πέσει εντελώς στο κενό.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Ηλιας : 26-06-06 στις 14:50
Απάντηση με παράθεση
  #89  
Παλιά 26-06-06, 15:14
Το avatar του χρήστη Drymonia
Drymonia Ο χρήστης Drymonia δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-12-2005
Μηνύματα: 817
Προεπιλογή

Ο Μίθρα λοιπόν δείχνει από τη μια τους Διδύμους και από την άλλη στην κορυφή της ρομφαίας τους Ιχθύς. Μήπως αυτό συμβολίζει την εξουσία που έχει η εν λόγω θεότητα στην ανθρωπότητα, κατά την εποχή των Ιχθύων;

Επίσης, στην εικόνα του Χριστού με τους αποστόλους, ο Ιησούς δείχνει 2 συγκεκριμένα σημεία, και μάλιστα το 2ο το κοιτάζει. Δεν φαίνονται ζώδια, αλλά αν το μετρήσουμε από δεξιά και σύμφωνα με τον ζωδιακό, έχουμε Διδύμους και Υδροχόο..
__________________
Για τα λεφτά τα κάνεις όλα..[?]

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Drymonia : 26-06-06 στις 15:38
Απάντηση με παράθεση
  #90  
Παλιά 26-06-06, 15:40
Το avatar του χρήστη LuX
LuX Ο χρήστης LuX δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-05-2006
Μηνύματα: 1.811
Προεπιλογή Ωχ Θεε Μου !!!

Παράθεση:
Ο Μίθρα λοιπόν δείχνει από τη μια τους Διδύμους και από την άλλη στην κορυφή της ρομφαίας τους Ιχθύς. Μήπως αυτό συμβολίζει την εξουσία που έχει η εν λόγω θεότητα στην ανθρωπότητα, κατά την εποχή των Ιχθύων;
Αγαπητή Δρυμονία επειδή έχω καταλάβει οτι είσαι <<οπτικός τύπος>> πακάμπτω τις μικρότητες και απλώς εικονογραφώ τις σκέψεις σου


Επειδή κάποιος από τους προλαλήσαντες απεφάνθη ότι οι διαπιστώσεις μου έχουν πέσει στο κενό ας προσέξει όπως μη τις βρει μπροστά του κατά τις περιπλανήσεις του εγκεφάλου του στον ίδιο περιβάλλοντα χώρο όπου αυτές μου έπεσαν .

επιτέλους τέλος.
__________________
προσωπικη σελιδα - http://ΩΚΥΑΛΟΣ & ΟΡΕΙΘΥΙΟΣ.com

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη LuX : 26-06-06 στις 18:10
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 03:53.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.