Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Προσωπικές Εμπειρίες

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #131  
Παλιά 22-03-13, 11:27
Το avatar του χρήστη anna.
anna. Ο χρήστης anna. δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-01-2013
Μηνύματα: 595
Προεπιλογή

Χρυσαυγή ξεκολα απο αυτήν την λογική εαν δεν ήμουνα εγω θα ηταν κάποιος αλλος-η.. Μην μπερδευεσαι!!!!!!!!!!!! και ωραία άσε εμένα μην απαντας στην τελική.. Ο φίλος Αναστάσιος και ο φίλος xtabay κάτι εχουν ρωτήσει γιατί δεν απαντάς??????? Η σε ενδιαφέρει μονο ο puck και τους υπόλοιπους τους εχεις χεσμενους?? Και τέλος πάντων γιατι ολος αυτός ο κριψινισμος ????? Μονο εκ του πονηρού μπορεί να ληφθεί μια τέτοια συμπεριφορα....Δεν μπορω να το καταλάβω εκτός και Αν έχει δίκιο ο Vakryle τελικά.. Όπως και να έχει προκειμένω να πάρουμε απαντήσεις μπορω να απεχω απο την κουβέντα εαν είναι αυτό το κόλλημα σου, αλλά με την προϋπόθεση οτι θα απαντήσεις σε όλους και σε όλα!!!!!!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #132  
Παλιά 22-03-13, 15:39
Το avatar του χρήστη Vakryle
Vakryle Ο χρήστης Vakryle δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-01-2012
Μηνύματα: 994
Προεπιλογή

Ότι να 'ναι...

Οι αποδείξεις των αιρετικών Ορθοδόξων ξεκινούν από τα βιβλία του Όσιου Νικόδημου του Αγιορείτη και τελείωνουν στα βιβλία που πωλούνται στο Μοναστηράκι. Οι πεπεισμένες αποδείξεις, τελικά, ήταν - είναι - και θα είναι αποδείξεις για να πειστεί το "εγώ" του κάθε πολιορκημένου Χριστιανού και όχι για να πείσει τους λοιπούς για τα ιδεώδη του ίδιου του Χριστιανισμού! Οι άναρθρες κραυγές περί: " ... εγώ σας προειδοποίησα ... " είναι το απόλυτο must του κάθε εκκολαπτόμενου υποψηφίου για μία θέση στον Παράδεισο μαζί με τους λοιπούς Αγίους (στυλοβάτες των Τεχνών & Γραμμάτων / εμπρηστών και βανδάλων Βιβλιοθηκών)! Η νοοτροπία των Ισλαμιστών αλληλέγγυα με την νοοτροπία των Χριστιανών που προωθούν την μεταφυσική αναζήτηση μόνο μέσα από τους "μάρτυρες" της εκάστοτε θρησκείας τους.

Παράθεση:
Ποιος σας ειπε οτι ηρθα μονο για ειρηνη?
Δεν χρειάζεται να πολεμάς εμάς, διότι δεν έχεις να φοβηθείς κάτι από την υπέρτατη μειοψηφία των Άθεων/Αγνωστικιστών και των λοιπών του συναφιού μας. Πως να πολεμήσεις κάποιον για κάτι που δεν πιστεύει ότι υπάρχει; Οι θέσεις σου αρμόζουν προς ανάγνωση από αλλόθρησκους οποιασδήποτε θρησκείας, για να καταλήξετε τελικά στο ποιος Θεός είναι καλύτερος και δυνατότερος. Και ο Μωυσής αυτό το παιχνίδι έπαιζε με τον Φαραώ, μιας και οι παραβολές είναι το απόλυτο φετίχ σου!

.... denied spell activated!
__________________
"The needs of the many outweigh the needs of the few"
-Mr. Spock, Starfleet's First Officer, 2230 A.D. - 2387 A.D.
Απάντηση με παράθεση
  #133  
Παλιά 22-03-13, 18:26
anastasi Ο χρήστης anastasi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 19-07-2012
Μηνύματα: 341
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Χρυσαυγη Εμφάνιση μηνυμάτων
Ο πνευματικος μου ειναι ιερομοναχος, Ορθοδοξος Χριστιανος, ειναι εκτος Αθηνας.

Ο καλος Ναος που σας ελεγα που γινονται οι καλες αγρυπνιες ειναι ο Αγιος Νειλος Καλλιπολεως Πειραια, τις τελει ο Αρχιμανδριτης πατερ Αθανασιος. Κανει μια τον μηνα, του Πηδαλιου τις βασικες.
20.45 - 02.00 η ωρα τους.


l

Αυτό το Πηδάλιο εννοεις;

[QUOTE-Τί είναι το Πηδάλιο;
Ένα πυκνογραμμένο σύγγραμα 800 σελίδων που περιέχει όλους τους "θείους" κανόνες των αγίων αποστόλων,των οικουμενικών συνόδων και των θείων πατέρων,στους οποίους προσφεύγουν οι κληρικοί για να ασκήσουν τα καθήκοντά τους.Οι οδηγίες που περιλαμβάνει καλύπτουν κάθε πτυχή προσωπικής και κοινωνικής ζωής του κάθε ανθρώπου.Συνεγράφη από τον αγιορείτη μοναχό Νικόδημο.

-Ποιος ο σκοπός του Πηδαλίου;
Αυτό θα φανεί από τους κανόνες που περιλαμβάνει,μικρό δείγμα των οποίων θα δούμε παρακάτω.Επιγραμματικά πάντως,ο σκοπός του δεν μπορεί να είναι άλλος από την επιβολή του σκοταδισμού,της μισαλλοδοξίας και της πολιτιστικής οπισθοδρόμησης των Ελλήνων.Τί λέτε,είστε έτοιμοι να δείτε ορισμένους θεόπνευστους κανόνες;Πάμε...Και προσοχή!Οι κανόνες αυτοί είναι σε ισχύ μέχρι και σήμερα!

Στον κανόνα ΟΖ' της ΣΤ' οικουμενικής συνόδου,η οποία συνήλθε το 691μ.Χ στην Κωνσταντινούπολη ,συνίσταται στους πιστούς να μην πλένονται: "Είναι ανδρείον και σωφρονέστατατον πράγμα το να απέχει τινάς από λουτρά...Η ηδονική εκείνη υγρασία του λουτρού χαυνώνει κι εκθηλύνει το σώμα,και η εν τω λουτρώ γύμνωσις φέρει εις ενθύμησιν την άδοξον εκείνη γύμνωσιν,όπου έπαθε ο Αδάμ μετά την παρακοήν.Και απλώς ειπείν,τα λουτρά άλλο καλόν δεν προξενούσιν,πάρεξ ηδονάς σαρκικάς και φαντασίας ατόπους,έξω μόνον αν λούεται τινάς δι'ανάγκιν ασθενείας" Επομένως,αν δεν αρρωστήσεις,απαγορεύται να λουστείς!

Πάμε στον κανόνα ΚΔ' της ίδιας συνόδου: "Να μην πλησιάζει κανείς εις τα θέατρα,ότι ταύτα κάμνουσιν τους ανθρώπους μοιχούς τελείους". Στην ερμηνεία των αποφάσεων του Νικοδήμου ο Χρυσόστομος συμπληρώνει : "Πομπή του σατανά τα θέατρα".Η εν τοις θεάτροις διατριβή πορνείας,ακολασίας,ασελγείας απάσας έτεκε" .Ο κανόνας ΟΕ',όμως, δεν αφήνει ούτε τη μουσική στο απυρόβλητο,ενώ ο κανόνας ΝΑ απαγορεύει και τους μίμους!Δεν είναι μόνο οι τέχνες στο στόχαστρο!Ο Κανόνας ΛΣΤ' στρέφεται κατά των μαθηματικών και των επιστημόνων(από τη σύνοδο της Λαοδικείας του 364μ.Χ.)

ΠΡΟΣΟΧΗ,ΠΡΟΣΟΧΗ! Ο Κανόνας Θ' του ΜΕΓΑΛΟΥ ΒΑΣΙΛΕΙΟΥ περιγράφει τις σχέσεις των δύο φύλων στο πλαίσιο της οικογένειας: "Η γυναίκα δεν έχει την άδειαν να αφήνη τον άνδρα της,αλλά καν δέρνη αυτήν εκείνος,πρέπει να υπομένη κι όχι να χωρίζεται,καν την προίκα της εξοδεύη,καν εις άλλας γυναίκας πορνεύη,αυτή πρέπει να καρτερή...Ώστε η μεν γυναίκα,αφήσασα τον άνδρα της μοιχαλίς είναι αν πάρη άλλον,ο δε αφεθείς αυτός άνδρας,αν πάρη άλλην συγωρείται" .Ευλογημένο λοιπόν έργο η εκμετάλλευση,ο ξυλοδαρμός και η υποβάθμιση της γυναίκας!

Προσπερνώ άλλους κανόνες που έχω στα υπ'όψιν μου,για να φτάσω στους αγαπημένους μου!Κανόνας ΙΑ' του Αγίου Ιωάννου του Νηστευτού(μεγάλη η χάρη του): "Η εις ασπασμούς ανδρός ελθούσα και επαφάς,μη μέντοι διαφθαρείσα,το της μαλακίας επιτίμιο δέχεται" . Δηλαδή,γυναίκες προσέξτε:Αν φιλήσετε ή απλώς χαϊδολογηθείτε με άνδρα,χωρίς να έρθετε σε ερωτική επαφή μαζί του,θα τιμωρηθείτε με την ίδια τιμωρία που προβλέπεται για την αυτοϊκανοποίηση("μαλακία")Για να μη μακρηγορήσω,η τιμωρία που προβλέπεται εν συντομία είναι κάποιες προσευχές,κάποιες νηστείες κλπ. που πρέπει να κάνει ο αμαρτήσας για συγκεκριμένο αριθμό ημερών,μηνών,ακόμη και ετών,ανάλογα με την ένταση του προβλήματος.

-Τί είναι όμως η "μαλακία";
Την απάντηση τη δίνει το ίδιο το Πηδάλιο!!!
"Εφθάσαμεν τέλος πάντων και εις την κατάρατον μαλακίαν,ήτις τη σήμερον αληθώς είναι η κοινή και ψυχώλεθρος πανούκλα,που φθείρει και απολλύει τους περισσοτέρους ανθρώπους του κόσμου,και μάλιστα τους αθλίους νέους,κατά της οποίας όσα και να είπη τινάς,έχων σκοπόν να εκριζώση από τον κόσμον τοιούτον φοβερόν και θεομίσητον κακόν,ποτέ δεν ήθελαν νομισθούν μάταια και περιττά"
-Ξέρετε τι παθαίνουν οι άνθρωποι από τη "μαλακία";Για δείτε στο θεόπνευστο Πηδάλιο: "Κιτρινίζουσι,αδυνατεί ο στόμαχός των και να χωνεύσουν δεν ημπορούν,χάνουσι τη φωνήν,χάνουσιν την ευφυίαν και οξύτητα του νοός,χάνουσι τη μνήμη,χάνουσι τον ύπνο με κάποια ταραχώδη ενύπνια,τρέμει το σώμα των,ακολουθεί εις αυτούς αποπληξία,ήτοι ο ταμπλάς...και τέλος γηράσκουσι ογλήωρα και αποθνήσκουσι κακώς"
Όμως το Πηδάλιο προχωρεί ένα βήμα εμπρός και ορίζει και τα είδη της αυτοϊκανοποίησης!!!
"Η μαλακία γίνεται τριών λογιών,ή με το χέρι το ίδιον του ανθρώπου,ή με το χέρι άλλου,ή με το κοπάνισμα και το κτύπημα εις τα μηρία.Δεν πρέπει τούτο να λανθάνει τους Πνευματικούς Πατέρας,ότι η κατάρατος μαλακία προχωρεί και εις τα γυναίκας.Δια τούτο και αυταί πρέπει να κανονίζονται ωσάν οι άνδρες,ίνα μη λέγω και βαρύτερα"

Αμέτρητα παρόμοια θέματα στις 800 πυκνογραμμένες σελίδες καθιστούν αδύνατη μια ολοκληρωμένη κριτική προς το χριστιανικό αυτό σύγγραμα που έχει αναγάγει τη μαλακία σε επιστήμη,και μάλιστα θεολογία...]
[/QUOTE]


Το αντέγραψα απο άρθρο. στο ΕΛΛΟΓΟ ΟΝ-ΕΝΕΡΓΟΣ ΠΟΛΙΤΗΣ.

-----------------------------
__________________

ειμαστε αντηχεια
Απάντηση με παράθεση
  #134  
Παλιά 22-03-13, 19:08
Το avatar του χρήστη anna.
anna. Ο χρήστης anna. δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-01-2013
Μηνύματα: 595
Προεπιλογή

Δηλαδή,γυναίκες προσέξτε:Αν φιλήσετε ή απλώς χαϊδολογηθείτε με άνδρα,χωρίς να έρθετε σε ερωτική επαφή μαζί του,θα τιμωρηθείτε με την ίδια τιμωρία που προβλέπεται για την αυτοϊκανοποίηση("μαλακία")Για να μη μακρηγορήσω,η τιμωρία που προβλέπεται εν συντομία είναι κάποιες προσευχές,κάποιες νηστείες κλπ. που πρέπει να κάνει ο αμαρτήσας για συγκεκριμένο αριθμό ημερών,μηνών,ακόμη και ετών,ανάλογα με την ένταση του προβλήματος.

αυτα για τους πιστους
παμε τωρα στους απιστους

Το τραγουδι ειναι του Γιαννη Φλωρινιωτη τα μπαλακια

-Ναι ;λέγετε
-Γεια σου αγάπη μου εγώ είμαι
-Γεια σου μωρό μου τι θέλεις πάλι ;
-ξερεις τι θέλω; Θέλω να με μάθεις τένις . Τρελαίνομαι σαν βλέπω τα μπαλάκια να πηδάνε , θα με μάθεις;
-Ναι μωρό μου θα σε μάθω. Θα σου μάθω όλα τα κόλπα όλα.
-Μμμμ ωραία
-Θα σε μάθω

-Θέλεις
-Θέλω
-Να σε μάθω τένις
-Θέλω πολύ
-Γιατί σ' αρέσουν τα μπαλάκια σαν πηδούν
έλα σε μένα να σε μάθω και κολπάκια πως θα χτυπάς και πως θα παίζεις τα μπαλάκια..
-Ναι θέλω θέλω να μάθω
-Πιάσε
-Πιάνω
-το μπαλάκι
-το πιάνω
-Χτύπα το
-το χτυπάω
-καλά
- και μην μου θυμώνεις
-Δεν θυμώνω
- αν πάει στραβά
-πιάνε τα μπαλάκια μου και χτύπα τα ξανά και σιγά θα μάθεις κόλπα πονηρά (δις)
-Ναι θα μάθω , θέλω να μάθω..

-Θέλεις
-Ναι Θέλω
-να σε μάθω τένις
- θέλω πολύ
-Έλα μωρό μου θα περάσουμε καλά , έλα να παίξουμε μπαλάκια πέρα δώθε , να δεις τι όμορφα που είναι τι ΄καλά!
-Αχ τι ωραία , να παίξουμε να παίξουμε

-Πιάσε
-το πιάνω
-το μπαλάκι
-το πιάνω
-χτύπα το καλά
-το χτυπάω
-και μην μου θυμώνεις αν πάει στραβά ....
Άκου έμενα να σε κάνω σούπερ σταρ
-σ'ακούω σ' ακούω
-πήδα ψηλά με την ρακέτα
-Πηδάω , Πηδάω
-και θα σε κάνω εγώ βεντέτα!

-Αχ τι έπαθα
-Τι έπαθες
-Τα ΄χτυπάω καλά
-Τα χτυπάς λίγο απότομα

-Πηδάω Καλά;
-Σαν Καγκουρό μωρό μου!
Απάντηση με παράθεση
  #135  
Παλιά 22-03-13, 19:32
Το avatar του χρήστη SAM_502
SAM_502 Ο χρήστης SAM_502 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 19-05-2004
Περιοχή: Β Προαστεια
Μηνύματα: 762
Προεπιλογή

__________________
Απουσία αποδείξεων δε σημαίνει και απόδειξη απουσίας
Απάντηση με παράθεση
  #136  
Παλιά 22-03-13, 19:38
Το avatar του χρήστη Vakryle
Vakryle Ο χρήστης Vakryle δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-01-2012
Μηνύματα: 994
Προεπιλογή

Δηλαδή ο εν λόγω ποιμενάρχης βρωμάει, εξορκίζει κάθε υγρό στοιχείο, δε πάει θέατρο, βρίσκει τις Θετικές Επιστήμες δαιμονικές άρα είναι αμόρφωτος, δέρνει την γυναίκα του (δε ξέρω αν επιτρέπεται να έχει στην "άγια" θέση που βρίσκεται), ξοδεύει την προίκα της, .... "βολεύει" άλλες έχοντας άφεση αμαρτιών και αν φιλήσει την γυναίκα του ακόμη και για "καλημέρα", εκείνη είναι με το ένα βήμα στην Κόλαση! Επίσης, έχει να ικανοποιηθεί κάτι αιώνες (με τη γυναίκα του δε ξέρω, αφού δεν ξέρω καν αν επιτρέπεται να είναι παντρεμένος, ειδάλλως ... με την καμία)!

Παράθεση:
" Για μιας γυναικας τ' αδικο,
μπαρκαρα σε γκαζαδικο " .....απαντω και εγω.
Σήκω, χόρεψε συρτάκι με τρελή διπλοπενιά!
Χόρεψέ το σα μορτάκι, να βουίξει η γειτονιά...
Λα λα λα λαλαλαλα...
__________________
"The needs of the many outweigh the needs of the few"
-Mr. Spock, Starfleet's First Officer, 2230 A.D. - 2387 A.D.
Απάντηση με παράθεση
  #137  
Παλιά 22-03-13, 22:09
Το avatar του χρήστη PUCK
PUCK Ο χρήστης PUCK δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-06-2005
Περιοχή: Ονειροπολία
Μηνύματα: 744
Προεπιλογή

Παράθεση:
Δεν πρέπει τούτο να λανθάνει τους Πνευματικούς Πατέρας,ότι η κατάρατος μαλακία προχωρεί και εις τα γυναίκας.Δια τούτο και αυταί πρέπει να κανονίζονται ωσάν οι άνδρες,ίνα μη λέγω και βαρύτερα
Πάντως είναι απίστευτο το ότι ακόμα κι εδώ ο μισογυνισμός σπάει καρύδια. "ίνα μη λέγω και βαρύτερα". Μπορεί να περιγράφει
3 είδη αυνανισμού που αφορούν μόνο τους άνδρες, αλλά κλασσικά, οι γυναίκες πρέπει να τιμωρηθούν αυστηρότερα...

Ψάχνοντας το κείμενο στο διαδίκτυο, βρήκα τα κάτωθι :

Παράθεση:
«Ει δε και μετά την επίγνωσιν του κακού, δύο ή τρεις φορές μαλακισθή, να παύη από την Ιερωσύνην και να καταβαίνη εις τάξιν Αναγνώστου»
Δηλαδή, οι ψάλτες είναι ... μαλάκες ιερείς; Τι διαβάζει κανείς ...

Παράθεση:
«Τόσον δε φοβερόν πράγμα είναι η αρσενοκοιτία, ώστε οπού ο ίδιος Θεός ηθέλησε να καταβή προσωπικώς διά να ιδή αν τη αληθεία ενεργήται τοιαύτη αμαρτία, ωσάν να μη επίστευε καλά, αν ήτο δυνατόν να ευρεθή επάνω εις την γην μία τοιαύτη τερατώδης κακία. Ο δε Αγιος Ιερώνυμος λέγει ότι διά μόνην την αμαρτίαν αυτήν αργοπόρησεν εις τόσας χιλιάδας χρόνους να γένη άνθρωπος ο Υιός του Θεού, διά τούτο και οι ευσεβείς Βασιλείς εις τον θείον τούτον νόμον ακολουθούντες, εθανάτωναν τους αρσενοκοίτας.»
Ο (πανταχού παρών και τα πάντα πληρών) Θεός, δεν γνώριζε ( ; ) τι γινόταν στη Γη;
Μας κράταγε μούτρα "τόσας χιλιάδας χρόνους" και δεν έστελνε το γιο του;
Και οι "ευσεβείς Βασιλείς", μεθυσμένοι από την απέραντη Αγάπη, "εθανάτωναν τους αρσενοκοίτας";

Αν το Ιερατείο δεν ξεκαθαρίσει πολλά "ιερά" κείμενα, θα φτάσει καιρός που θα ζητάει επιβολή λοβοτομής για να βρει πελάτες ...
(κι όχι τίποτε άλλο, αλλά για τα ψηφαλάκια οι, ούτως ή άλλως αρσενοκοίτας εις την ψυχήν, πολιτικοί θα τους κάνουν το χατίρι)

Παρ' όλ' αυτά, θεωρώ πως η Χρυσαυγή είτε θέλει να πει κάτι άλλο, είτε έχει γράψει λάθος βιβλίο.
Άλλωστε, όπως γράφει στην αρχή του μηνύματος ο Αναστάσιος :
Παράθεση:
"Ένα πυκνογραμμένο σύγγραμα 800 σελίδων που περιέχει όλους τους "θείους" κανόνες των αγίων αποστόλων,των οικουμενικών συνόδων και των θείων πατέρων,στους οποίους προσφεύγουν οι κληρικοί για να ασκήσουν τα καθήκοντά τους.Οι οδηγίες που περιλαμβάνει καλύπτουν κάθε πτυχή προσωπικής και κοινωνικής ζωής του κάθε ανθρώπου."
Άρα δεν έχει να κάνει με λειτουργία.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη PUCK : 22-03-13 στις 22:26
Απάντηση με παράθεση
  #138  
Παλιά 23-03-13, 04:57
Το avatar του χρήστη xtabay
xtabay Ο χρήστης xtabay δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-07-2012
Μηνύματα: 615
Προεπιλογή

Το Πηδάλιον είναι ένα είδος εκκλησιαστικού ποινολογίου ας το πούμε . Διάβασα κάπου οτι ο λόγος για τον οποίο γίνεται κάποιος θρησκόληπτος δεν είναι η γνώση και η τήρηση των κανόνων της ηθικής αλλά η αποφυγή των συνεπειών των "ανήθικων πράξεών"του . Αν ισχύει κάτι τέτοιο καταλήγουμε στο ότι το Πηδάλιο δημιουργήθηκε για να κατασκευάζει θρησκόληπτους ως άμυνα του παλιού θεοκρατικού καθεστώτος απέναντι στο επαναστατικό κλίμα της εποχής. ( 1800 πρώτη έκδοση λέει)

Κι όμως ακόμα και σήμερα υπάρχουν άνθρωποι που το έχουν ως σημείο αναφοράς.

Tragic ....

Παράθεση:
" Για μιας γυναικας τ' αδικο,
μπαρκαρα σε γκαζαδικο " .....απαντω και εγω.
Και για να μην χάνουμε το κέφι μας:
Αν είχανε φωνή οι γκαρσονιέρες,
θα πέφταν σαν ξερόφυλλα οι βέρες...
Απάντηση με παράθεση
  #139  
Παλιά 23-03-13, 13:23
Χρυσαυγη Ο χρήστης Χρυσαυγη δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 26-01-2013
Μηνύματα: 76
Προεπιλογή

Μα που να απαντησω καλη μου Anna? Σε ποιον? Εσεις μανουλα μου ορματε κανονικα.

Πηδαλιο λεμε ρε παιδια και το Πηδαλιο το απλο που εχει στο τελος καθε μεγαλο προσευχηταριο. Αυτο το Πηδαλιο λεω που περιγραφει νηστειες, ξηροφαγιες, που δινει ημερομηνιες για Αγρυπνιες,κτλ. Πηδαλιο λεγεται και αυτο.

Δεν ειναι μονο το Μεγα Πηδαλιο. Αφου δειχνετε οτι ειστε γνωστες, πως γινεται να μην καταλαβαινομαστε? Και σε ιερεα να πας και να ρωτησεις "πατερ μου, ποιες αγρυπνιες τελειτε?" "του πηδαλιου, παιδι μου" θα σου πει. Καποιοι Ναοι εχουν κανει ταμα π.χ. στην Μεγαλοχαρη, αλλοι παλι εχουν τετοια εντολη απο Μητροπολη και ξεφευγουν λιγο απο το πηδαλιο.

Και στην "μαλακιαν" πως εφτασε καλε το θεμα?
Αν ανεφερα κατι το οποιο θεωρηθηκε ως "μαλακισμενον", πειτε το, να το ξανακοιταξουμε.
Ε λοιπον μια που το αναφερατε, ας το δουμε και αυτο πιο επι της ουσιας.

Οι καλοι μας οι Αγιοι, εκαναν τοσους πνευματικους αγωνες, που παραχωρησε ο Θεος να αφησουν τεραστια κληρονομια. Προς τιμην τους το παραχωρει ο Θεος αρχικα, α για να ξερουμε και τι μας γινεται.

Οι Αγιοι πατερες δεν θελουν στα κειμενα τους να κανουν πολυ συχνες αναφορες στου δαιμονες, γιατι ειναι σαν να ασχολεισαι μαζι τους και τους τιμας με αυτον τον τροπο, και προσπαθουν να θορυβησουν τους ανθρωπους και να τους αποτρεψουν απο καποια πραγματα θετοντας τα θεματα υγειας.

Γιατι δυστυχως ο ανθρωπος δεν φοβαται τιποτα περισσοτερο απο τον σωματικο πονο.


Επειδη ο Αγιος δεν μπορει να αναπτυξει τον Ιστο της Αραχνης των Δαιμονων και ουτε να δωσει στον απλο ανθρωπο να καταλαβει πως λειτουργει ο δαιμονας της μαλακιας, που ειναι αλλος απο αυτον της λαγνειας, και αλλος απο αυτον της πορνειας και αλλος απο αυτον της σεξουαλικης προκλησης, αλλα που στο ιδιο ταγμα ανηκουν, και που τις περισσοτερες φορες λειτουργουν 2, 3, 4 μαζι του ταγματος συνδιαστικα, κανει λοιπον ο Αγιος ολες αυτες τις αναφορες απο αγαπη για το ποιμνιο. Μακαρι να ηταν ολοι μεταφυσικοι ανεπτυγμενοι, να τα ελεγε αλλιως.

Ολες αυτες οι αναφορες των Αγιων μας λοιπων, δεν θα επρεπε να θορυβουν εναν μεταφυσικο, γιατι αυτα τα εχει κατανοησει προ πολλου με αλλο τροπο. Ναι, τα διαβαζουμε, γιατι διαβαζοντας κειμενο που εχει γραψει Αγιος, και αν το διαβαζουμε με νοημα και βαθος, μπορει να ελεησει απο εκει ψηλα και να μας μεταφερει στο μυαλουδακι μας και κατι αλλο πιο βαθυ, που ενδεχομενως δεν μπορουσε να γραψει.

Οσον αφορα τωρα την "μαλακιαν". Υπαρχουν 3 ειδων.
1)Η φυσικη - που ειναι γενικος οδοστρωτηρας για τους μεταφυσικους. Αν πεσουν θυμα του δαιμονα και δεν καταφερουν να του ξεφυγουν - γιατι δεν μπορουμε παντα στην αρχη. Η δυναμη ερχεται σιγα σιγα - τοτε ολοι ξερουμε τι πρεπει να κανουμε για να καθαρισουμε απο αυτο.
2)Η φανταστικη - με την σκεψη μονο χωρις ο ανρωπος να ακουμπα το σωμα, που και παλι ειναι πιο αδυναμη, γιατι ο ανθρωπος καταφερε το κακο να μην το κανει πραξη/δραση, αλλα και παλι, εναν καθαρισμο τον χρειαζεται. Οπως ο καθενας ξερει.
3) Η υπερβατικη - στην υπερβαση δηλαδη, που εκει παλι τιθεται θεμα αν ακουμπας τον εαυτο σου η' οχι. Αν ακουμπας τον εαυτο σου και το κανεις και πραξη, εχεις "μπουκωσει" ολο σου το συστημα για καμια 15 μερες.
Και παλι ολοι ξερουμε τι να κανουμε σε αυτες τις περιπτωσεις.

ΟΜΩΣ αυτες τις 15 μερες ειναι που περιμενει ο πονηρος. Στους μεταφυσικους οι δαιμονες δεν κυνηγουν το σωμα, γιατι ξερουν πως καποια μερα θα το ξεπερασουν αυτο το θεμα, οποιο κι αν ειναι.
Την ενεργεια κυνηγουν να μαυρισουν και να την διατηρησουν μαυρη.
Αυτες λοιπον τις 15 μερες, θα πεσει "λαχταρα" για δουλεια, οτι μεταφυσικη δουλεια κανει ο καθενας. Που ομως αυτη η λαχταρα ειναι δουλεια δαιμονα. Αφου σε νικησε, αφου σου πηρε εστω και για λιγο τα ηνια, τωρα μαχεται να τα κρατησει. Η σκυταλη περναει σε αλλον δαιμονα, αυτος της μαλακιας την εκανε την δουλεια του. Ερχεται κατι λιγο μεγαλυτερο απο αυτον που ασχολειται με πιο δυνατα θεματα. Να σε βαλει να δουλεψεις υπο εκεινην την ακαθαρτη κατασταση για να σε αποδυναμωσει.

Προσωπικα εμενα, δεν μου αρεσει να αντιγραφω σε site, αλλα και πουθενα αλλου κειμενα Αγιων. Οπως επισης μου απαγορευεται να κανω οποιαδηποτε αναλυση γραφων. Ο,τι μπορω ομως, ευχαριστως το μοιραζομαι.

Μην με πυροβολειτε. Αν θελετε, ανοιξτε ενα νημα Ερωτησεων Μεταφυσικης, να θετετε ερωτηματα, να μπαινω να απαντω. Να μπαινουν και αλλοι πολυ καλοι που εχετε στο site, εχω κανει την βολτα μου στα topics και τους εχω δει, και να δινονται απαντησεις και απο αυτους.

Καλο ΣΚ. Δεν δινω φιλια αυτη την φορα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Χρυσαυγη : 23-03-13 στις 13:26
Απάντηση με παράθεση
  #140  
Παλιά 23-03-13, 13:33
Το avatar του χρήστη xtabay
xtabay Ο χρήστης xtabay δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-07-2012
Μηνύματα: 615
Προεπιλογή

Χρυσαυγη μου προσωπικά δεν θέλω φιλια και επιπλέον το κυρηγμα με κούρασε !! Για τεταρτη φορά σε ρωταω ; Είσαι μέλος κάποιας αιρεσης; Στρατολογεις κόσμο στις εκκλησίες που πηγαίνεις ; Πως είναι δυνατόν εκπρόσωποι της εκκλησίας να μην σε αποτρέπουν από την ενασχόληση με το μεταφυσικο ;
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 16:41.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.