Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Στα ίχνη της Πυθέας > Θρύλοι και παραδόσεις

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 11-03-08, 22:16
Το avatar του χρήστη Grigorios o Ellhn
Grigorios o Ellhn Ο χρήστης Grigorios o Ellhn δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-08-2006
Περιοχή: thessaloniki
Μηνύματα: 210
Προεπιλογή Το "κόκκινο σπίτι" στην Αγ. Σοφίας με Ερμού γωνία

Αν και απευθύνομαι κυρίως στους Θεσσαλονικείς, μπορεί να πεί ο οποιοσδήποτε αν ξέρει κάτι για το "κόκκινο σπίτι" (όπως αποκαλείται συνήθως), στη γωνία των οδών Ερμού και Αγίας Σοφίας στη Θεσσαλονίκη. Μου φαίνεται απλά πολυ....ασυνήθιστο και περίεργο, έτσι όπως φαίνεται στον μέσο παρατηρητή. Είμαι περίεργος να ακούσω αν ξέρετε κάτι γι' αυτό.
__________________
1. "....τοις κείνων ρήμασι πειθόμενοι."
2. " Ο σκοπός αγιάζει τα μέσα...."
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 11-03-08, 22:51
Το avatar του χρήστη xontro_mpizeli
xontro_mpizeli Ο χρήστης xontro_mpizeli δεν είναι συνδεδεμένος
Συντονιστής της κοινότητας του μεταφυσικού
 
Εγγραφή: 22-11-2003
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 949
Προεπιλογή

Χμ...

Αν δεν κάνω λάθος αναφέρεσαι στο σπίτι που είναι κατεβαίνοντας την Αγ. Σοφία στα δεξία (με Ερμού γωνία), σωστά;

Από όσο ξέρω είναι ένα παλιό νεοκλασσικό σπίτι που πλεόν δεν κατοικείται από κανέναν.

Στο παρελθόν ήταν να πάει στα χέρια του δήμου Θες/νίκης αλλά δεν ξέρω τί έγινε και αν προχώρησε ή όχι.

Τι γνωρίζεις γι αυτό; Υπάρχει κάποιος θρύλος για το συγκεκριμένο σπίτι; Ή απλά σε κίνησε την περιέργεια εξ'αιτίας της παράξενης αρχιτεκτονικής του και κατασκευής του . . . ;
__________________
Η Ελλάδα και το εξωτερικό κατακλύζονται από όμορφους και μυστήριους τόπους. Αυτοί συνοδεύονται από μυστήρια που ζητάνε την ανακάλυψή τους...
Βάλτε την φαντασία σας, βγείτε έξω και εξερευνήστε κάθε γωνιά του πλανήτη μας και δείτε τα πράγματα με διαφορετική "ματιά" . . .
Μείνετε, ακόμη, ενημερωμένοι με οτιδήποτε παράξενο συμβαίνει στον πλανήτη μας!
--> Κυκλοφορεί το βιβλίο μου 88 Μύθοι & Αλήθειες (περισσότερες πληροφορίες καθώς και online παραγγελίες εδώ) <--
-
-> ΝΕΟ ΒΙΒΛΙΟ: Σεπτέμβριος [αστυνομικό μυθιστόρημα] (εκδόσεις Πηγή). Περισσότερα δείτε εδώ <--
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 11-03-08, 22:59
Το avatar του χρήστη Grigorios o Ellhn
Grigorios o Ellhn Ο χρήστης Grigorios o Ellhn δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-08-2006
Περιοχή: thessaloniki
Μηνύματα: 210
Προεπιλογή -----

Μου έχει κινήσει γενικά την περιέργεια, έχει μια ατμόσφαιρα μυστηρίου, πως να το προσδιορίσω...
Να σου πω την αλήθεια όμως, πριν απο καιρό, που σύχναζα στην μπυραρία στο ισόγειό του είχα δεί αρκετές φορές έναν παπούλη και μια κυρία κάποιας ηλικίας να ανοίγουν κανονικά, με κλειδί και να μπαίνουν μέσα. Μία φορά όμως που απο περιέργεια απομακρύνθηκα και κοίταξα, δεν είδα κανένα απολύτως φώς να ανάβει, και ίσως αυτό μου κίνησε την περιέργεια πιο πολύ...
__________________
1. "....τοις κείνων ρήμασι πειθόμενοι."
2. " Ο σκοπός αγιάζει τα μέσα...."
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 12-03-08, 18:00
Το avatar του χρήστη melian
melian Ο χρήστης melian δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος της ομάδας Gateway
 
Εγγραφή: 26-01-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 920
Προεπιλογή

Χμ το Κόκκινο Σπίτι... Έχω ακούσει ιστορίες για αυτό αρκετά παλιότερα από κάποιον γνωστό μου. Σύμφωνα λοιπόν με κάποια άτομα που εξερευνούν τη μυστική ιστορία της Θεσσαλονίκης αυτό το σπίτι μαζί με άλλα αρχοντικά που βρίσκονται επί της Βασιλίσσης Όλγας φέρεται να είναι στοιχειωμένο. Για το δε Κόκκινο Σπίτι είχα ακούσει συγκεκριμένα ότι εκεί πέρα κατοικούν βρυκόλακες και ότι τόσα χρόνια είναι αδύνατον να περάσει στα χέρια κάποιου ανθρώπου ή της δημοτικής αρχής λόγω της ύπαρξης αυτών των πλασμάτων.

Βέβαια ένας πιο ορθολογιστής νους θα σκεφτόταν ότι υπάρχουν κληρονομικά θέματα που όπως όλοι γνωρίζουμε με τα χρόνια και την αύξηση των απογόνων πολλαπλασιάζονται. Πριν από 1-2 χρόνια είχα διαβάσει πάντως στην εφημερίδα ότι το συγκεκριμένο σπίτι έπρεπε οπωσδήποτε να ανακαινιστεί αλλιώς κινδύνευε να καταρρεύσει. Δε γνωρίζω αν ανακαινίστηκε τελικά.

Αυτά έχω ακούσει. Όντως το συγκεκριμένο σπίτι με εντυπωσιάζει και εμένα αρκετά γιατί είναι ένα από τα ελάχιστα κτίρια με χαρακτήρα που έχουν απομείνει στο κέντρο της πόλης της Θεσσαλονίκης. Αν κάποιος είχε ακούσει κάτι σχετικό με το σπίτι θα ήταν εξαιρετικά ενδιαφέρον να μας το καταθέσει.
__________________
Μέλος της ομάδας Gateway
Υπεύθυνη ανανεώσεων της Fantasy Gate


"Μη διδάσκεις τίποτα, αφού έχεις ακόμα να μάθεις τα πάντα." - Fernando Pessoa

-------------------------------------

WordsToCount

FantasyGate
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 22-03-08, 22:25
Το avatar του χρήστη Andrew
Andrew Ο χρήστης Andrew δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-08-2004
Μηνύματα: 71
Προεπιλογή

Αυτά που ξέρω για το σπίτι είναι...

Το σπίτι το έχει ιδιοκτησία μια γριά που περιμένουν οι κληρονόμοι να πεθάνει για να μπορούν να κάνουν το οτιδήποτε. Αυτή η γριά είναι εκείνη που επισκέπτεται το σπίτι κάθε τόσο. (Αυτό μου το είχε πει άτομο που δουλευε στο ισόγειο του σπιτιού σε ένα από τα μαγαζιά) Δεν ακούγεται ούτε παράλογο ούτε συνωμοσιολογικό. Πάντως το σπίτι σίγουρα θα έχει 400 κληρονόμους αν ισχύει αυτή η κατάσταση.

Το σπίτι είναι πολύ παλιό και θέλει συντήρηση. Επειδή δεν έπεσε τίποτα ακόμα να σκοτώσει κανέναν δεν κινούνται τίποτα διαδικασίες αναστήλωσης.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 03-07-08, 13:19
Το avatar του χρήστη Fallen angels
Fallen angels Ο χρήστης Fallen angels δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 20-06-2008
Περιοχή: Θεσ/νικη, Ελλαδα
Μηνύματα: 10
Προεπιλογή

Αν και μένω στη Θεσ/νικη δεν έχω ακούσει να γίνεται λόγος γι'αυτό το σπίτι. Τίποτα μα τίποτα, μπόρει να το έχω δει και μήν του έδωσα σημασία. Μπορεί κάποιος να φέρει φωτογραφίες γαι να το δούμε ?
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 17-12-09, 16:57
evlia Ο χρήστης evlia δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 12-02-2009
Μηνύματα: 10
Προεπιλογή ΚΟΚΙΝΟ ΣΠΙΤΙ

Καλησπέρα σας!Νομίζω οτι κατα την δεκαετία του 60 ο τελευταίος όροφος,πρέπει να ήταν κάφε-αναψηκτίριο,το είχαν δείξει στην τηλεόραση δεν θυμάμαι πολύ καλά η σε ελληνική ταινία η σε κάποιου τύπου ντοκυμαντέρ για την Θεσσαλονίκη.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 18-12-09, 14:49
Το avatar του χρήστη Syntagmatarxhs
Syntagmatarxhs Ο χρήστης Syntagmatarxhs δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-09-2009
Μηνύματα: 79
Προεπιλογή

ice tea τις φωτο δεν τις εχεις?
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 28-12-09, 19:20
Το avatar του χρήστη Grigorios o Ellhn
Grigorios o Ellhn Ο χρήστης Grigorios o Ellhn δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-08-2006
Περιοχή: thessaloniki
Μηνύματα: 210
Προεπιλογή ----

Το ξέρω ότι αυτό βάσει νόμου συνιστά διάρρηξη, αλλά πολύ θα ήθελα να βρώ έναν τρόπο να μπώ μέσα....
__________________
1. "....τοις κείνων ρήμασι πειθόμενοι."
2. " Ο σκοπός αγιάζει τα μέσα...."
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 19-01-10, 00:29
ice_tea Ο χρήστης ice_tea δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 01-12-2004
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 24
Προεπιλογή

Τις έχω τις φωτογραφίες, απλά δεν τις πόσταρα επειδή το θέμα νέκρωσε. Αν θελετε ομως ευχαρίστως να τις ανεβάσω.
__________________
"Όταν δεν ξέρεις πού βρίσκεσαι,όπου και να φτάσεις καλό σου φαίνεται"
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 01:56.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.