Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Ψυχικά Φαινόμενα – Μεταφυσική –Αποκρυφισμός

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #411  
Παλιά 21-08-07, 16:10
Το avatar του χρήστη alet
alet Ο χρήστης alet δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-10-2006
Μηνύματα: 237
Προεπιλογή

Γιατί στην Αφρική είναι άλλα παιδιά ; τι διαφορά έχουν από της Βορείου Ηπείρου ; Εγώ νομίζω ότι της Αφρικής είναι σε πολύ χειρότερη κατάσταση.
Τέλος πάντων απόψεις είναι αυτές.

Ανοιχτή συγκεντρωση σημαίνει ότι παρίστανται άνθρωποι που δεν είναι τέκτονες. Αυτό δεν σημαίνει ότι γίνονται σε πλατείες σαν προεκλογικές συγκεντρώσεις (είναι και επίκαιρο)
Γίνονται σε κάποιο χώρο π.χ. αίθουσες ξενοδοχείων κλπ. Ο αριθμός των παρισταμένων ορίζεται εκ των πραγμάτων από την χωρητικότητα του χώρου οπότε και δίνονται οι αντίστοιχες προσκλήσεις σε τέκτονες οι οποίοι τις δίνουν σε γνωστούς τους, φίλους τους κλπ.
Απ' ότι γνωρίζω το ίδιο συμβαίνει με οποιαδήποτε εκδήλωση, οποιασδήποτε ομάδας ανθρώπων όπως και να λέγεται αυτή και με ότιδήποτε και να ασχολείται, πάντοτε χρειάζεται πρόσκληση την οποία δεν την βρίσκεις στα περίπτερα, σου την δίνει κάποιος από την συγκεκριμένη ομάδα ανθρώπων.

Επανερχομαι και σε κάτι που ξέχασα στο προηγούμενο post μου
Παράθεση:
Καλά θα με τρελάνετε????

Θέλετε να μου πείτε οτι στις στοές Αθήνας και Θεσσαλονίκης δεν γίνεται η διαλογή με ΚΑΘΑΡΑ οικονομικά κριτήρια?

Τέλος πάντων τα δικά σας ψέματα δεν θα ορίζουν τα όσα λέω ως ασχετοσύνες.

Άσε με Όρντο να ξέρω κι εγώ κάποια πράγματα για το θέμα...

Κι αυτό που λέει ο sumotori περί υπεροψίας το χω ζήσει στο πετσί μου απο τους κάθε λογής συνταξιοδοτημένους και ηθικιστές παντογνώστες..
Αγαπητέ μου δεν είμαι ούτε συνταξιοδοτημένος, ούτε ηθικιστής και ποτέ δεν ήμουν παντογνώστης.
Στον τεκτονισμό εισήλθα ζητώντας το μόνος μου και επειδή μάλιστα δεν ήξερα κανέναν τέκτονα το ζήτησα στην στοά μου με επιστολή μου προς τον γραμματέα.
Έκανα μια αίτηση, μίλησα με 3 εκπροσώπους της στοάς, κανείς δεν μου ζήτησε οικονομικά στοιχεία κανενός είδους, και μετά από ψηφοφορία μεταξύ των μελών της στοάς μου, την οποία ενημέρωσαν οι 3 εκπρόσωποι με τους οποίους μίλησα, έγινα δεκτός.
Σε διαβεβαιώ ότι αν κριτήριο ήταν η οικονομική ευρωστία δεν θα με είχαν αφήσει να περάσω ούτε από την πόρτα.
__________________
Cogito ergo sum
Απάντηση με παράθεση
  #412  
Παλιά 21-08-07, 16:11
Το avatar του χρήστη burzum
burzum Ο χρήστης burzum δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-07-2005
Μηνύματα: 207
Προεπιλογή

Επειδή με περνάς ή για άσχετο ή για ηλίθιο πάμε χεράκι χεράκι να κάνω αίτηση για μένα.
Τι μας λές τώρα...
Εμένα ούτε σε e-mail δεν μου απαντάνε και όταν με βλέπουν πολλοί τέκτονες απο το στενό περιβάλλον μου αλλάζουν δρόμο..

Ακόμα να προσθέσω ακόμα κι εγώ κάποια ενδιαφέροντα βιβλία που ευρίσκονται στο πεδίο το οποίο εξετάζουμε:

Η ΑΓΝΩΣΤΗ ΤΕΧΝΗ (Ars Incognita)-Ιολαος,Διονυσιακοί τεχνίτες-Ιππόλυτος Ιωσήφ ΝταΚόστα,ΤΙ ΣΥΜΒΟΛΙΖΕΙ Ο ΜΥΘΟΣ ΤΟΥ ΧΙΡΑΜ ΕΝ ΤΗ ΜΑΣΟΝΙΑ-Παπυς,η Συμβολική τεκτονική-Τάσιος.

Ακόμα όπως ειπώθηκε παραπάνω Leadbeater και Anne Besant παρουσιάζουν ενδιαφέρον..
__________________
AD SATANAS QUI LAETIFICAT JUVENTUTEM MEAM
PONE DIABOLUS CUSTODIAM

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη burzum : 21-08-07 στις 16:15
Απάντηση με παράθεση
  #413  
Παλιά 21-08-07, 16:17
Το avatar του χρήστη leo morpheus
leo morpheus Ο χρήστης leo morpheus δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-03-2006
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 726
Προεπιλογή

Η είσοδος στον τεκτονισμο προυποθετει καλη οικονομικη κατασταση αλλιως δεν υπαρχει ανελιξη στην ιεραρχια του...Προσωπικα δε εχω γνωρισει τεκτονα υδραυλικο η σκουπιδιαρη παρα ανθρωπους με καλο κοινωνικο status όπως δικηγοροι,καθηγητες και αρχιτεκτονες π.χ....ο λογος γνωστος...αλλα για μενα δεν εχει σημασια και ειναι απολυτα κατανοητο...

Επίσης,οι φιλανθρωπιες τους ειναι γνωστες αν και πολεμουνται,όπως τότε που αγόρασαν ενα ασθενοφόρο και η εκκλησια εκανε τα παντα ωστε να μη φανει ότι είναι δωρεα δικη τους...

Από την αλλη γιατι δεν βοηθουν ανθρώπους μεσα στην ιδια τους τη χωρα;

Ο Μ.Α.Τ.Σ. ειναι συμβολικη μορφή και προφανώς συμβολιζει απλά τον Θεό πέρα απο θρησκειες και και ονομασιες....
__________________
" WHAT RISES MUST FALL , WHAT HAS FALLEN MAY RISE AGAIN..."
Απάντηση με παράθεση
  #414  
Παλιά 21-08-07, 16:35
Το avatar του χρήστη alet
alet Ο χρήστης alet δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-10-2006
Μηνύματα: 237
Προεπιλογή

Παράθεση:
Επειδή με περνάς ή για άσχετο ή για ηλίθιο πάμε χεράκι χεράκι να κάνω αίτηση για μένα.
Τι μας λές τώρα...
Εμένα ούτε σε e-mail δεν μου απαντάνε και όταν με βλέπουν πολλοί τέκτονες απο το στενό περιβάλλον μου αλλάζουν δρόμο..
Εξαρτάται τι γράφεις στο mail σου… όπως και το να αλλάζουν δρόμο οι τέκτονες που γνωρίζεις μήπως σημαίνει κάτι ;
Όπως ξέρεις μια από τις προϋποθέσεις είναι και η καλή μαρτυρία και αν οι λόγοι για τους οποίους επιθυμείς να γίνεις τέκτονας συνάδουν με τους σκοπούς του.
Αν το δεις αυτοκριτικά μήπως έχουν δίκιο ;
Γιατί θα ήθελες να γίνεις τέκτονας ;

Παράθεση:
Η είσοδος στον τεκτονισμο προυποθετει καλη οικονομικη κατασταση αλλιως δεν υπαρχει ανελιξη στην ιεραρχια του...Προσωπικα δε εχω γνωρισει τεκτονα υδραυλικο η σκουπιδιαρη παρα ανθρωπους με καλο κοινωνικο status όπως δικηγοροι,καθηγητες και αρχιτεκτονες π.χ....ο λογος γνωστος...αλλα για μενα δεν εχει σημασια και ειναι απολυτα κατανοητο...
Εγώ δεν είμαι τίποτα από αυτά. Υπάλληλος γραφείου είμαι. Όπως υπάλληλος είναι και ο Μ.Δ. της Εθνικής Μεγάλης Στοάς της Ελλάδος και μια σειρά άλλων με πολύ υψηλές διοικητικές θέσεις στον τεκτονισμό.
Μην ξεχνάς ότι οι διοικητικές θέσεις δεν απονέμονται, εκλέγεται κάποιος σε αυτές.
Αυτό που είναι προϋπόθεση είναι να μπορείς να πληρώνεις την ετήσια συνδρομή σου χωρίς αυτό να επιβαρύνει την οικογένεια σου. Αυτή η συνδρομή είναι περίπου 300€ ετησίως και την πληρώνεις είτε σε μια δόση είτε όποτε και όπως μπορείς.

Παράθεση:
Από την αλλη γιατι δεν βοηθουν ανθρώπους μεσα στην ιδια τους τη χωρα;
Ποιος σου είπε ότι δεν βοηθούν. Στο μέτρο του δυνατού φυσικά, ο καθένας δίνει ανώνυμα και χωρίς να ξέρει ο διπλανός του, ότι μπορεί και αν μπορεί. Άλλος δίνει 1€ άλλος 1000€, άλλος τίποτα, αλλά κανείς δεν ξέρει ποιος έδωσε τι.
Αυτά τα χρήματα χρησιμοποιούνται σε μη κοινοποιούμενες εκτός στοάς αγαθοεργίες.
__________________
Cogito ergo sum
Απάντηση με παράθεση
  #415  
Παλιά 21-08-07, 16:38
MysticHeart Ο χρήστης MysticHeart δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 13-08-2007
Μηνύματα: 29
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από leo morpheus
Η είσοδος στον τεκτονισμο προυποθετει καλη οικονομικη κατασταση αλλιως δεν υπαρχει ανελιξη στην ιεραρχια του...Προσωπικα δε εχω γνωρισει τεκτονα υδραυλικο η σκουπιδιαρη παρα ανθρωπους με καλο κοινωνικο status όπως δικηγοροι,καθηγητες και αρχιτεκτονες π.χ....ο λογος γνωστος...αλλα για μενα δεν εχει σημασια και ειναι απολυτα κατανοητο...
Αυτό που λές δεν είναι απόλυτο....εως καθόλου σχετικό...
Απάντηση με παράθεση
  #416  
Παλιά 21-08-07, 16:43
Το avatar του χρήστη burzum
burzum Ο χρήστης burzum δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-07-2005
Μηνύματα: 207
Προεπιλογή

Τεσπα επειδή ξεφεύγει το θέμα θα σου πώ γιατί αλλάζουν δρόμο..Γιατί τους λέω κατάμουτρα αυτά που λέω και εδώ μεσα..

Δεν μπορώ να πώ κάτι παραπάνω μιας και θα φτάσω στα όρια του αυτοχαρακτηρισμού..

Ένας ακόμα λόγος όμως είναι γιατί δεν έχω σε ίδια μοίρα τα παιδάκια της Αφρικής με τα παιδιά της Ελλάδας..Ας με συγχωρήσει ο Αρχιτέκτων του Σύμπαντος αλλα έτσι είναι..
__________________
AD SATANAS QUI LAETIFICAT JUVENTUTEM MEAM
PONE DIABOLUS CUSTODIAM

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη burzum : 21-08-07 στις 16:46
Απάντηση με παράθεση
  #417  
Παλιά 21-08-07, 16:47
MysticHeart Ο χρήστης MysticHeart δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 13-08-2007
Μηνύματα: 29
Προεπιλογή

χαλαρώστε παιδιά..

βλέπουμε ένα τέκτον ο οποίος σας ανοίγετε.. και σεις τι κάνετε; πάλι επιτιθεστε.

πριν το κανατε επειδη δεν σας λενε τα μυστικά τους τώρα το κάνετε επειδη σας ανοίγετε;

αλήθεια ξέρετε τη θέλετε; (ρητορική ερώτηση)διαλογιστήτε
Απάντηση με παράθεση
  #418  
Παλιά 21-08-07, 16:50
Το avatar του χρήστη burzum
burzum Ο χρήστης burzum δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-07-2005
Μηνύματα: 207
Προεπιλογή

Και μεις τι θα κάνουμε Μύστικ Χαρτ?Όποτε θέλουν αυτοί να ανοιχτούν εμείς θα καθόμαστε και θα ακούμε?

Την προπαγάνδα του κάνει και μέσω ενός ασφαλούς μέσου..

Και δεν υπάρχει καμιά επίθεση!
__________________
AD SATANAS QUI LAETIFICAT JUVENTUTEM MEAM
PONE DIABOLUS CUSTODIAM
Απάντηση με παράθεση
  #419  
Παλιά 21-08-07, 16:55
MysticHeart Ο χρήστης MysticHeart δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 13-08-2007
Μηνύματα: 29
Προεπιλογή

Καλησπέρα

να μην κάτσεις να ακούσεις τότε, αμα σε ενδιαφέρει να δείξεις απαίσια υπομονή και άλλα πολλά....

άμα δεν θες να σε επηρεάζει αυτο το θέμα απλα αδιαφόρησε;

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη MysticHeart : 21-08-07 στις 17:10
Απάντηση με παράθεση
  #420  
Παλιά 21-08-07, 17:05
Ierofantis Ο χρήστης Ierofantis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-10-2006
Περιοχή: Volos
Μηνύματα: 246
Προεπιλογή

Προσωπικά όπως έχω ξαναγράψει στο παρόν θέμα δέν βρίσκω κάτι το μεμπτό στον Τεκτονισμό...Το μόνο που έχω ανακαλύψει είναι ζήλια όσων δέν έχουν πρόσβαση σε αυτόν μα και εμπάθεια απο αφελείς και φανατισμένους ανθρώπους. Ο Τεκτονισμός είναι αυτός που είναι. Δέν κρύφτηκε ουδέποτε και δέν νομίζω να είχε και κανένα λόγο για να το κάνει....

Η μασωνία εξ 'αρχής δημιουργήθηκε για να πολεμηθεί...Για να τραβάει τα βλέμματα και να "προκαλεί" μέσα απο άστικούς μύθους περί της υπάρξεως της και της υποτιθέμενης κρυφής δράσης της....Είναι μιά βιτρίνα καθόλα αθώα που μοναδικό σκοπό πέραν των πεποιθήσεων των μελών της είναι να τραβάει τα βλέματα (τις πέτρες του κόσμου και να σπάει συχνά αυτή η βιτρίνα...)....

Ψάχνετε συνομοσίες και απόκρυφες οργανώσεις????

Σε λάθος τόπο ψάχνετε
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 16:40.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.