Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Στα ίχνη της Πυθέας > Ταξιδιωτικά Νέα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 08-03-08, 00:18
Το avatar του χρήστη xontro_mpizeli
xontro_mpizeli Ο χρήστης xontro_mpizeli δεν είναι συνδεδεμένος
Συντονιστής της κοινότητας του μεταφυσικού
 
Εγγραφή: 22-11-2003
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 949
Προεπιλογή Τα 10 καλύτερα αξιοθέατα του κόσμου

Τα 10 καλύτερα αξιοθέατα του πλανήτη, ψήφισαν οι αναγνώστες του site www.askmen.com. Όποιος καταφέρει να επισκεφθεί έστω και μερικά από αυτά - ακόμη και ένα εξ αυτών - θεωρείται υπερτυχερός.

1. Stonehenge, Μεγάλη Βρετανία. Πασίγνωστο νεολιθικό μνημείο, το οποίο αποτελείται από 30 κατακόρυφους λίθους σε κυκλική διάταξη και περίπου 30 λίθους τοποθετημένους οριζόντια πάνω στους κατακόρυφους. Οι έρευνες ανά τους αιώνες θέλουν το Stonehenge να έχει υπάρξει εξειδικευμένο αστρονομικό παρατηρητήριο. Προσελκύει εκατομμύρια τουριστών ετησίως.
2. Chichen Itza, Μεξικό. Μεγάλη προ-κολομβιανή αρχαιολογική περιοχή που χτίστηκε από τους Μάγια. Βρίσκεται στη χερσόνησο Γιουκατάν, στο Μεξικό.
3. Παλιά πόλη της Ιερουσαλήμ. Αποτελεί χώρο θρησκευτικής κατάνυξης και παγκόσμιας κληρονομιάς. Είναι διαιρεμένη σε τέσσερις συνοικίες: Την αρμένικη, την χριστιανική, τη μουσουλμανική και την εβραϊκή.
4. Rapa Nui, ή αλλιώς Νησί του Πάσχα. Θεωρείται το πιο απόκρημνο σημείο της γης, αφού πλησίον του δεν υπάρχει τίποτε άλλο. Βρίσκεται περίπου 3.700 χιλιόμετρα από το δυτικό άκρο της νοτίου Αμερικής. Εξαπλώνεται στο νότιο Ειρηνικό Ωκεανό και έχει 3.000 μόνιμους κατοίκους.
5. Βατικανό, Ρώμη. Εκεί εδρεύει η Αγία Έδρα, το κέντρο της Καθολικής Εκκλησίας. Στο Βατικανό μπορεί να θαυμάσει κανείς την Καπέλα Σιστίνα, τις δημιουργίες του Michelangelo και πολλά άλλα έργα ιστορικής και αμύθητης αξίας.
6. Πυραμίδες της Γκίζα, Αίγυπτος. Εντάσσονται στα επτά θαύματα του κόσμου. Η μεγαλύτερη από αυτές είναι του Χέοπα. Το σύμπλεγμα θεωρείται ότι χρησιμοποιείτο για τον ενταφιασμό των Φαραώ και η κατασκευή του χρονολογείται στο 2.580 π.χ.
7. Αγία Πετρούπολη, Ρωσία. Η πόλη είναι γεμάτη από παλάτια τσάρων και αξιωματούχων του προ-σοβιετικού καθεστώτος. Τα περισσότερα κτίσθηκαν από ιταλούς αρχιτέκτονες που προσκλήθηκαν για το σκοπό αυτό στη χώρα και σήμερα λειτουργούν ως μουσεία. Ναοί, δημόσια κτίρια, αγάλματα, γέφυρες και υδάτινα κανάλια δεσπόζουν κατά μήκος της πόλης, σε ένα ρεσιτάλ πολιτιστικής κληρονομιάς.
8. Everglades Park, Florida, ΗΠΑ. Ενα από τα μεγαλύτερα πάρκα του κόσμου. Ο συνδυασμός του πράσινου, με τους κροκόδειλους και τους αλιγάτορες να κόβουν βόλτες σε απόσταση αναπνοής από τον επισκέπτη, είναι εντυπωσιακός.
9. Alhambra, Ισπανία. Βρίσκεται στην Γρανάδα της Ανδαλουσίας και είναι ένα από τα ομορφότερα μέρη της Ισπανίας. Το όνομά της προέρχεται από την πλήρη ονομασία της που είναι «Καλάτ αλ-χάμρα», δηλαδή «Κόκκινο φρούριο». Και αυτό, επειδή χτιζόταν στη διάρκεια της νύχτας και τα τείχη της από μακριά και κάτω από το φως των αναμμένων πυρσών έδειχναν κόκκινα.
10. Notre Dame De Paris, Γαλλία. Πρόκειται για το μητροπολιτικό χριστιανικό ναό της πόλης των Παρισίων. Η Παναγία των Παρισίων είναι γοτθικού ρυθμού, και αποπερατώθηκε το 13ο αιώνα.

Πηγή: http://www.cosmo.gr/Travel/World/190606.html (Δείτε και videos)
__________________
Η Ελλάδα και το εξωτερικό κατακλύζονται από όμορφους και μυστήριους τόπους. Αυτοί συνοδεύονται από μυστήρια που ζητάνε την ανακάλυψή τους...
Βάλτε την φαντασία σας, βγείτε έξω και εξερευνήστε κάθε γωνιά του πλανήτη μας και δείτε τα πράγματα με διαφορετική "ματιά" . . .
Μείνετε, ακόμη, ενημερωμένοι με οτιδήποτε παράξενο συμβαίνει στον πλανήτη μας!
--> Κυκλοφορεί το βιβλίο μου 88 Μύθοι & Αλήθειες (περισσότερες πληροφορίες καθώς και online παραγγελίες εδώ) <--
-
-> ΝΕΟ ΒΙΒΛΙΟ: Σεπτέμβριος [αστυνομικό μυθιστόρημα] (εκδόσεις Πηγή). Περισσότερα δείτε εδώ <--
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 05-12-11, 08:38
Το avatar του χρήστη Marsia
Marsia Ο χρήστης Marsia δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-06-2011
Μηνύματα: 188
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από xontro_mpizeli Εμφάνιση μηνυμάτων
5. Βατικανό, Ρώμη. Εκεί εδρεύει η Αγία Έδρα, το κέντρο της Καθολικής Εκκλησίας. Στο Βατικανό μπορεί να θαυμάσει κανείς την Καπέλα Σιστίνα, τις δημιουργίες του Michelangelo και πολλά άλλα έργα ιστορικής και αμύθητης αξίας.
Είχα την τύχη να επισκεφτώ το Βατικανό πριν 3 χρόνια...είναι ένα μέρος πανέμορφο, άλλο να στο περιγράφουν(ακόμη και με φωτογραφίες και βίντεο) κι άλλο να το βλέπεις!!! Μια συμβουλή ωστόσο σε όποιον καταφέρει να πάει: φορέστε άνετα ρούχα και -κυρίως!- παπούτσια, γιατί στο μουσείο του Βατικανού καλύπτεις μια απόσταση τουλάχιστον 2-2.5 χιλιομέτρων!!!
__________________
Για να δεις το ουράνιο τόξο, πρέπει να αντέξεις την καταιγίδα...

Η αγωνία της ψυχής μου βρήκε διέξοδο σε μια δυνατή, μακριά και τελική κραυγή απελπισίας - Edgar Allan Poe

Τὸ ξέρω πὼς καθένας μοναχὸς πορεύεται στὸν ἔρωτα, μοναχὸς στὴ δόξα καὶ στὸ θάνατο. Τὸ ξέρω. Τὸ δοκίμασα. Δὲν ὠφελεῖ. Ἄφησέ με νἄρθω μαζί σου - Η Σονάτα του Σεληνόφωτος
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 03-01-12, 12:25
Το avatar του χρήστη fantasy
fantasy Ο χρήστης fantasy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-12-2011
Μηνύματα: 797
Προεπιλογή

Καλημέρα και καλή χρονιά.
Η Ελλάδα πάλι είναι έξω από τις ψηφοφορίες τους. Τέλος πάντων εγώ πήγα στο Βατικανό, στις Πυραμίδες, στην Παλιά πόλη του Ισραήλ και στην Παναγιά των Παρισίων. Είδα τα 4 στα 10 αν και έχω κάνει πολλά ταξίδια.
Εγώ χωρίς να αναφέρω τα 10 προαναφερθέντα, σαν 10 καλύτερα θα έλεγα:

1) Την κοιλάδα των Πεταλούδων στην πατρίδα μου
2) Ο Λυκαβηττός στην Αθήνα
3) Η λίμνη των Ιωαννίνων και η χαράδρα του Βίκου
4) Το Μουσείο του Λούβρου στο Παρίσι
5) Η Βενετία
6) Το αστρονομικό ρολόι στην Πράγα.
7) Ο Πύργος του Άιφελ
8) Το ενυδρείο της Βαρκελώνης
9) Ο Καθεδρικός Ναός του Μιλάνου
10) Οι χιονισμένες ελβετικές Άλπεις, είναι μαγεία.
Σε όλα έχω πάει και μπορώ να σας πω κι άλλα πολλά.
__________________

* Ερχόμαστε από μια σκοτεινή άβυσσο· καταλήγουμε σε μια σκοτεινή άβυσσο· το μεταξύ φωτεινό διάστημα το λέμε Ζωή. Καζαντζάκης.

Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 10-07-12, 14:46
george38 Ο χρήστης george38 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 10-07-2012
Μηνύματα: 1
Προεπιλογή

Στη Βενετία είχαμε πάει οικογενειακώς πριν πολλά χρόνια. Θα ήθελα πάρα πολύ να την ξανα-επισκεφθώ...
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 05-10-12, 03:13
Viper Ο χρήστης Viper δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-02-2012
Μηνύματα: 356
Προεπιλογή

Μιας και προ κρίσης πρόλαβα και ταξίδεψα αρκετά ελάχιστα μέρη από αυτά μαγνητίζουν τον επισκέπτη( αν και αυτό είναι υποκειμενικό) . Ένααπό αυτά αποτελεί η Μεδίνα "η πόλη της σιωπής" στο νησί της Μάλτας που ο χρόνος έχει παγώσει, μέσα στην ησυχία που επιβάλλεται εντός των τειχών της... Έπειτα η Παταγονία η γη του πυρός. Η φύση έχει ξεδιπλώσει μεγαλειωδώς την δύναμη και την ομορφιά της έτσι που σου κόβει την ανάσα...
__________________
Carpe diem...... Τίποτε πιο λίγο. Ούτε μισό βήμα πιο πίσω.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 27-10-12, 13:40
AVATARGR
Guest
 
Μηνύματα: n/a
Προεπιλογή

Φίλοι μου καλησπέρα σας.

Φίλη Viper ανέφερες 2 μέρη που ήταν και είναι μέσα στο μυαλό μου....
Η Μάλτα (για την ονομασία η πόλη της σιωπής δεν το γνώριζα) μου αρέσει
λόγο Ιπποτών....

Για την Παταγονία είδα ένα ντοκιμαντέρ στον ΣΚΑΙ και μου έκανε εντύπωση
πως οι άνθρωποι που πήγαιναν εκει έλεγαν πως τους άρεσε γιατί έβλεπαν
ανοιχτό ορίζοντα μεγάλο χωρίς καμιά ανθρώπινη παρέμβαση....

Σε θεωρώ τυχερή που πήγες εκεί....
Θα σε παρακαλούσα εάν είναι εφικτό να μας παρουσιάσεις κάποιες φωτό
απο αυτά τα μέρη που αναφέρεις...

Ευχαριστώ.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 14-07-17, 23:50
Thanos85 Ο χρήστης Thanos85 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 11-07-2017
Μηνύματα: 10
Προεπιλογή

Πάντα ήθελα να πάω στο Stonehenge, και ευτυχώς θα τα καταφέρω μέσο μια προσφοράς από την WorldVentures. Πριν ένα χρόνο κάπου διάβασα για την ιστορία του και χρειάστηκε κάπου στις 20γενιές για να δημιουργηθεί. Μετά στο μεσαίωνα χρησιμοποιήθηκε για ιεροτελεστίες από τους Δρυΐδες. Έχει κάτι το μαγικό αυτό το μέρος και περιμένω πως και πως να έρθει ο Νοέμβριος και να το επισκεφτώ.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 18-07-17, 10:36
Pholarchos Ο χρήστης Pholarchos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-09-2004
Μηνύματα: 1.882
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Thanos85 Εμφάνιση μηνυμάτων
Πάντα ήθελα να πάω στο Stonehenge, και ευτυχώς θα τα καταφέρω μέσο μια προσφοράς από την WorldVentures. Πριν ένα χρόνο κάπου διάβασα για την ιστορία του και χρειάστηκε κάπου στις 20γενιές για να δημιουργηθεί. Μετά στο μεσαίωνα χρησιμοποιήθηκε για ιεροτελεστίες από τους Δρυΐδες. Έχει κάτι το μαγικό αυτό το μέρος και περιμένω πως και πως να έρθει ο Νοέμβριος και να το επισκεφτώ.
Νοέμβριο; Πάρε αδιάβροχο και λαστιχένιες μπότες για τη λασπουριά.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 09-10-18, 23:20
Το avatar του χρήστη Λαμπρινή
Λαμπρινή Ο χρήστης Λαμπρινή δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 20-09-2018
Μηνύματα: 8
Προεπιλογή

Οι πυραμιδες ειναι οντως κατι ιδιαιτερα μοναδικο.Ειχα παει πριν 3 χρονια με την κολλητη μου. Επισης παρα πολλα αρχαια Αιγυπτιακα εκθεματα εχει στο μουσειο του Λονδινου.Η αιγυπτιοι ηταν ιδιαιτερα φιλικοι με εμας.Τα φαγητα τους ονειρο,αν και σε συνδιασμο με την κακιστη ποιοτητα νερου που εχουν και το τοοοοσο μπαχαρικο ειχαμε μια δυσκολια

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Λαμπρινή : 09-10-18 στις 23:22
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 10-10-18, 18:42
Το avatar του χρήστη ilias1990
ilias1990 Ο χρήστης ilias1990 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-10-2016
Μηνύματα: 662
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Thanos85 Εμφάνιση μηνυμάτων
Πάντα ήθελα να πάω στο Stonehenge, και ευτυχώς θα τα καταφέρω μέσο μια προσφοράς από την WorldVentures. Πριν ένα χρόνο κάπου διάβασα για την ιστορία του και χρειάστηκε κάπου στις 20γενιές για να δημιουργηθεί. Μετά στο μεσαίωνα χρησιμοποιήθηκε για ιεροτελεστίες από τους Δρυΐδες. Έχει κάτι το μαγικό αυτό το μέρος και περιμένω πως και πως να έρθει ο Νοέμβριος και να το επισκεφτώ.
Ο Θάνος έγινε Λαμπρινή αλλά χαΐρι απ'την worldventures δεν είδε
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 01:02.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.