Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Προσωπικές Εμπειρίες

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιά 01-11-10, 17:14
Pelvic_Thrust Ο χρήστης Pelvic_Thrust δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-10-2010
Περιοχή: Γερμανία
Μηνύματα: 41
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Basilis2010 Εμφάνιση μηνυμάτων
Φιλε..στο 1ο δεν ακουω απολυτως τιποτα στο 2ο ακουγετε καποιος σαν να φτιαχνει κατι,και στο 3ο ακουγονται κατι σαν να περνανε αμαξια....να πω επισης οτι τα ηχεια τα ειχα βαλει τερμα..το ιδιο και στον Player που τα εβαλα να παιξουν εχω τον Player VLC..μηπως τα σκαλισες λιγο και γιαυτο δεν ακουγετε τιποτα??
Εγω παντως τα ακουω μια χαρα με το VLC. Κατεβασε να τα ακουσεις με το Audacity.

Στο 1ο EVP αργει λιγακι να μιλησουν
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 01-11-10, 17:35
Το avatar του χρήστη Feanor12
Feanor12 Ο χρήστης Feanor12 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-03-2010
Μηνύματα: 91
Προεπιλογή

Μου φαινεται λιγο περιεργη η ολη φαση!!Στο πρωτο evp κατι για καφε λεει και καλλιστα η μητερα σου μπορουσε να το εχει πει!!Στο 2ο με τον Μακη τ ακουω κι εγω ενω στο 3 δεν ακουω απολυτως τπτ!!!Στο τελευταιο ακουγεται αμυδρα το κρυφτικα.....δεν ξερω θα μπορουσε ο καθενας να το εχει κανει...
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 01-11-10, 19:27
Το avatar του χρήστη Trithemius
Trithemius Ο χρήστης Trithemius δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-11-2007
Περιοχή: v.a.l.i.s.
Μηνύματα: 1.299
Προεπιλογή

Τα EVP 3 & 4 δεν περιέχουν τίποτα το "περίεργο". Όσο για το 1 θεωρώ πως ξεφεύγει από το να χαρακτηριστεί ως EVP (νομίζω γίνομαι κατανοητός...). Το 2ο μοιάζει με EVP αλλά δεν πρέπει να ξεχνάμε πως κάποιος που ομιλεί πχ την αγγλική ή τη γαλλική γλώσσα θα άκουγε κάτι που θα ομοίαζε στη δική του γλώσσα...

*1 έχω την εντύπωση ότι ο φίλος Ενώχ δεν προτείνει απλώς μία ταινία. Ελπίζω να κάνω λάθος...

*2 Το Reverb γιατί το χρησιμοποίησες? Δεν χρειάζεται στις επεξεργασίες περί αντίστροφης φωνής, αυξομείωσης του pitch ή του χρόνου αναπαραγωγής...
__________________
... Spes mea in mens mentis est ...
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 01-11-10, 20:01
Pelvic_Thrust Ο χρήστης Pelvic_Thrust δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-10-2010
Περιοχή: Γερμανία
Μηνύματα: 41
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Feanor12 Εμφάνιση μηνυμάτων
Μου φαινεται λιγο περιεργη η ολη φαση!!Στο πρωτο evp κατι για καφε λεει και καλλιστα η μητερα σου μπορουσε να το εχει πει!!Στο 2ο με τον Μακη τ ακουω κι εγω ενω στο 3 δεν ακουω απολυτως τπτ!!!Στο τελευταιο ακουγεται αμυδρα το κρυφτικα.....δεν ξερω θα μπορουσε ο καθενας να το εχει κανει...
Η μανα μου ηταν μονη της στην κουζινα. Εγω σηκωθηκα μετα απο περιπου 20 λεπτα να σταματησω την ηχογραφηση γιατι δεν ηπηρχε νοημα αφου σε λιγο θα ξυπνουσαν ολοι και θα εκαναν θορυβο.. Της το εδειξα και την ρωτησα εαν ειπε τετοιο πραμα. Εμεινε αναυδη !

Δεν περιμενα το καλυτερο μου EVP να καταγραφει το πρωι. Μετα ομως απο αρκετες ηχογραφησεις παρατηρησα οτι τα πνευματα προσπαθουν να επικοινωνησουν με το πρωτο ατομο που μπαινει σε ενα δωματιο το οποιο ηταν αδειο για αρκετες ωρες (ή αρκετο καιρο). Ολο το βραδυ η κουζινα, οπως ειναι φυσικο.. ειναι αδεια και η πορτα κλειστη και οταν το πρωι ανοιγει την πορτα ο πατερας μου ακουω σχεδον παντα στις ηχογραφησεις να καλουν το ονομα του.

Το 3ο το ακουω μια χαρα, μηπως εισαι σε laptop ?

Στο 4ο σε διαβαιβεωνω οτι δεν ηταν κανεις εκει, μονο εγω.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Pelvic_Thrust : 01-11-10 στις 20:17
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 01-11-10, 20:15
Pelvic_Thrust Ο χρήστης Pelvic_Thrust δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-10-2010
Περιοχή: Γερμανία
Μηνύματα: 41
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Trithemius Εμφάνιση μηνυμάτων
Τα EVP 3 & 4 δεν περιέχουν τίποτα το "περίεργο". Όσο για το 1 θεωρώ πως ξεφεύγει από το να χαρακτηριστεί ως EVP (νομίζω γίνομαι κατανοητός...). Το 2ο μοιάζει με EVP αλλά δεν πρέπει να ξεχνάμε πως κάποιος που ομιλεί πχ την αγγλική ή τη γαλλική γλώσσα θα άκουγε κάτι που θα ομοίαζε στη δική του γλώσσα...

*1 έχω την εντύπωση ότι ο φίλος Ενώχ δεν προτείνει απλώς μία ταινία. Ελπίζω να κάνω λάθος...

*2 Το Reverb γιατί το χρησιμοποίησες? Δεν χρειάζεται στις επεξεργασίες περί αντίστροφης φωνής, αυξομείωσης του pitch ή του χρόνου αναπαραγωγής...
*Reverse ηθελα να πω

1. Δεν εχουμε ξανακουσει αυτη τη φωνη στο σπιτι μας. Αλλα και να ηταν ανθρωπος, θα ακουγοταν διαφορετικα. Εαν ηταν απο εξω, η ενταση της φωνης θα αυξανοταν σταδιακα οσο πλησιαζε το σπιτι μου και θα μειονοταν σταδιακα οσο απομακρυνοταν. Επισης δεν θα ακουγοταν τοσο καθαρα γιατι το κινητο δεν εχει την ποιοτητα και ευαισθησια εγγραφης που εχει ενα επαγγελματικο voice recorder.

Ακου το ξανα και δες ποσο ξαφνικα "πεταγεται" η φωνη. Ειναι σαν να ξεφυγε απο την διασταση τους και "μπηκε" στην δικια μας.

2. Εχεις δικιο σ'αυτο. Παντως σημασια εχει ο'τι καταγραφηκε κατι το οποιο δεν ακουσε ο πατερας μου εκεινη τη στιγμη.

3 & 4 Προσπαθησε να τα ακουσεις με καλα ηχεια η με το Audacity. Ενισχυσε τα αμα θες..

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Pelvic_Thrust : 01-11-10 στις 20:17
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 01-11-10, 23:26
Το avatar του χρήστη Trithemius
Trithemius Ο χρήστης Trithemius δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-11-2007
Περιοχή: v.a.l.i.s.
Μηνύματα: 1.299
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Pelvic_Thrust Εμφάνιση μηνυμάτων
3 & 4 Προσπαθησε να τα ακουσεις με καλα ηχεια η με το Audacity. Ενισχυσε τα αμα θες..
Φίλε μου τα ακούω με Fostex PM-1 (οκ δεν είναι Genelec αλλά για αυτό που ζητάμε είναι περισσότερο από πολύ καλά...) και πάλι σου λέω πως δεν ακούω κάτι που έστω φέρνει σε EVP. To άκουσα και στο WaveLab αλλά τίποτα...
__________________
... Spes mea in mens mentis est ...
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 02-11-10, 00:58
Το avatar του χρήστη Ενώχ
Ενώχ Ο χρήστης Ενώχ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-02-2008
Μηνύματα: 454
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Pelvic_Thrust Εμφάνιση μηνυμάτων
Απλα αφησα το κινητο μου (smartphone για την ακριβεια xD) στην κουζινα ολο το βραδυ μεχρι το πρωι (~07:30) να καταγραφει. Τα παντα ολα κλειστα εκτος απ'το ψυγειο.

Αφου σταματησω την εγγραφη, μεταφερω το αρχειο ηχου (amr) απο το κινητο στο PC και το μετρατρεπω σε wav και το εισαγω στο Adobe Audition 3 (δεν αναγνωριζει αρχεια amr). Το ακουω απο την αρχη εως στο τελος.. αλλα μερικα σημεια τα προσπερναω γιατι φενεται ξεκαθαρα στο Spectral Frequency Display οτι δεν εχει τιποτα. Μολις εντοπιζω κατι μπορω να εφαρμοσω εαν χρειαστεί "Hiss Reduction, Noise Reduction, Strech, Pitch Shifter, Reverb κτλ..

Εχω διαβασει οτι τα πνευματα μιλανε x2 γρηγοροτερα απο μας και σε συχνοτητα 2 φορες χαμηλοτερη απο των ανθρωπων. Επισης μπορει να μιλανε και αντιστροφα. Σε αυτες τις περιπτωσεις χρησιμοποιουμε το "Reverb" και "Strech".

Το EVP "Μακη Ελα" σε Spectral Frequency Display



(Οι καθετες ροζ γραμμες στο 4.8 - 5.7 ειναι το "Μακη Ελα" και οι οριζοντιες γραμμες απο το 3.0 - 4.7 ειναι ο πετεινος του γεινοτα.. Ακουγεται επειδη ηταν ηδη πρωι και ο πατερας μου ειχε ανοιξει τα παραθυρα.. )
Χε..


Με τέτοιο psd και το dsp που χρησιμοποίησες... απορώ γιατί έβγαλες μόνο μία φράση....!!!

Με λίγη ακόμα προσπάθεια θα μπορούσες να κάνεις το τίποτα να σου μιλάει κανονικά.....


Όχι.. δεν προτείνω απλώς μία ταινία.
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 02-11-10, 11:02
Pelvic_Thrust Ο χρήστης Pelvic_Thrust δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-10-2010
Περιοχή: Γερμανία
Μηνύματα: 41
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Ενώχ Εμφάνιση μηνυμάτων
Χε..


Με τέτοιο psd και το dsp που χρησιμοποίησες... απορώ γιατί έβγαλες μόνο μία φράση....!!!

Με λίγη ακόμα προσπάθεια θα μπορούσες να κάνεις το τίποτα να σου μιλάει κανονικά.....


Όχι.. δεν προτείνω απλώς μία ταινία.

Φιλε δεν ειμαι expert στην επεξεργασια ηχου και δεν καταλαβαινω τι μου λες


DSP = Digital Signal Processing ? PSD ?
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 02-11-10, 13:32
Το avatar του χρήστη Ενώχ
Ενώχ Ο χρήστης Ενώχ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-02-2008
Μηνύματα: 454
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Pelvic_Thrust Εμφάνιση μηνυμάτων
Φιλε δεν ειμαι expert στην επεξεργασια ηχου και δεν καταλαβαινω τι μου λες


DSP = Digital Signal Processing ? PSD ?

PSD = Power Spectral Density (έτσι λέγεται το πολύχρωμο σχηματάκι που παρέθεσες και όχι έτσι όπως το "ονόμασες")

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Ενώχ : 02-11-10 στις 13:34
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 02-11-10, 19:05
Pelvic_Thrust Ο χρήστης Pelvic_Thrust δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-10-2010
Περιοχή: Γερμανία
Μηνύματα: 41
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Ενώχ Εμφάνιση μηνυμάτων
PSD = Power Spectral Density (έτσι λέγεται το πολύχρωμο σχηματάκι που παρέθεσες και όχι έτσι όπως το "ονόμασες")
Ααα οκ, το εγραψα οπως το διχνει οταν παω τον δεικτη του ποντικιου σε εκεινο το ροζ εικονιδιο δεξια απο το "CD"


Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Pelvic_Thrust : 02-11-10 στις 19:06
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 22:38.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.