Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Η πόλη της FantasyGate > Το ανεξήγητο στο χώρο των τεχνών

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 09-08-15, 18:45
Το avatar του χρήστη BlackWolf
BlackWolf Ο χρήστης BlackWolf δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-08-2015
Περιοχή: Βόλος
Μηνύματα: 88
Προεπιλογή ΣΑΤΑΝΙΣΜΟΣ ΚΑΙ ΜΟΥΣΙΚΗ!

Μιας και είμαι χρόνια τεράστιος οπαδός της Μέταλ μουσικής, και πιο πολύ των σκληρών ειδών, σας παραθέτω το παρακάτω βίντεο που είναι ένα επεισόδιο απο της Πύλες Του Ανεξήγητου, στο οποίο αναλύουν τον σατανισμό, και το Μπλακ Μέταλ (αρκετοί πιστεύω θα το έχετε δει). Κατ' εμέ, επειδή ακούω χρόνια αυτό το είδος, έχω να πω πως λένε διάφορα μαργαριτάρια σε αυτό το επεισόδιο περή Μπλακ Μεταλ, αλλα λένε και κάποια σωστά πράγματα.

ΣΤΑ ΣΚΟΤΕΙΝΑ ΜΟΝΟΠΑΤΙΑ ΤΟΥ ΣΑΤΑΝΙΣΜΟΥ
https://www.youtube.com/watch?v=_fwhHo64428
__________________
The great God of mine, is myself!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη BlackWolf : 09-08-15 στις 18:47
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 09-08-15, 20:32
Το avatar του χρήστη Raistlin
Raistlin Ο χρήστης Raistlin δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-10-2004
Περιοχή: Kavala
Μηνύματα: 1.286
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από BlackWolf Εμφάνιση μηνυμάτων
Μιας και είμαι χρόνια τεράστιος οπαδός της Μέταλ μουσικής, και πιο πολύ των σκληρών ειδών, σας παραθέτω το παρακάτω βίντεο που είναι ένα επεισόδιο απο της Πύλες Του Ανεξήγητου, στο οποίο αναλύουν τον σατανισμό, και το Μπλακ Μέταλ (αρκετοί πιστεύω θα το έχετε δει). Κατ' εμέ, επειδή ακούω χρόνια αυτό το είδος, έχω να πω πως λένε διάφορα μαργαριτάρια σε αυτό το επεισόδιο περή Μπλακ Μεταλ, αλλα λένε και κάποια σωστά πράγματα.

ΣΤΑ ΣΚΟΤΕΙΝΑ ΜΟΝΟΠΑΤΙΑ ΤΟΥ ΣΑΤΑΝΙΣΜΟΥ
https://www.youtube.com/watch?v=_fwhHo64428
Εσύ σαν οπαδός αυτής της μουσικής τι πιστεύεις περί του θέματος?
__________________
Δεν είναι δύσκολο σαν γελάς, εύκολα να κλάψεις...
δύσκολο είναι σαν κλαις εύκολα να γελάσεις...
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 09-08-15, 23:50
Το avatar του χρήστη BlackWolf
BlackWolf Ο χρήστης BlackWolf δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-08-2015
Περιοχή: Βόλος
Μηνύματα: 88
Προεπιλογή

Επειδή γίνετε κουβέντα για αρκετά θέματα μπορείς να γίνεις πιο συγκεκριμένος? Θες να σου πω τι πιστεύω για το Μπλακ Μεταλ?
__________________
The great God of mine, is myself!
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 10-08-15, 00:00
greekfighter98 Ο χρήστης greekfighter98 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-07-2015
Μηνύματα: 151
Προεπιλογή

Και εμένα μου αρέσει η μπλακ μέταλ και πράγματι κάποιοα κομμάτια είναι σατανικά άλλα όχι όλα... Την εκπομπή νομίζω την έχω δει πιο παλια
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 10-08-15, 00:01
Το avatar του χρήστη Raistlin
Raistlin Ο χρήστης Raistlin δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-10-2004
Περιοχή: Kavala
Μηνύματα: 1.286
Προεπιλογή

Αναφέρομαι στο αν εσύ πιστεύεις πως η μέταλ μουσική έχει να κάνει με τον σατανισμό και τι μηνύματα περνάει στους οπαδούς της. Φυσικά υπάρχουν διάφορες κατηγορίες μέταλ, χωρίς όμως να τα γνωρίζω με λεπτομέρειες... Το μπλακ μέταλ αν δεν κάνω λάθος είναι μια αρκετά <βαριά> μορφή αυτής της μουσικής.
__________________
Δεν είναι δύσκολο σαν γελάς, εύκολα να κλάψεις...
δύσκολο είναι σαν κλαις εύκολα να γελάσεις...
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 10-08-15, 00:29
Το avatar του χρήστη Raistlin
Raistlin Ο χρήστης Raistlin δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-10-2004
Περιοχή: Kavala
Μηνύματα: 1.286
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από greekfighter98 Εμφάνιση μηνυμάτων
Και εμένα μου αρέσει η μπλακ μέταλ και πράγματι κάποιοα κομμάτια είναι σατανικά άλλα όχι όλα...
Αυτό πιστεύω κι εγώ. Άλλωστε αν δεν κάνω λάθος, στην εκπομπή αυτή κάποια συγκροτήματα δήλωσαν πως είναι σατανιστές (με όποια έννοια κι αν το εννοούν)
__________________
Δεν είναι δύσκολο σαν γελάς, εύκολα να κλάψεις...
δύσκολο είναι σαν κλαις εύκολα να γελάσεις...
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 10-08-15, 18:52
Το avatar του χρήστη BlackWolf
BlackWolf Ο χρήστης BlackWolf δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-08-2015
Περιοχή: Βόλος
Μηνύματα: 88
Προεπιλογή

Καταρχήν ας αρχίσω με το τι είναι το Black Metal. Το Black Metal αποτελεί ένα παρακλάδι του Heavy Metal. Προς τα τέλει του 80 μέσω του Thrash Metal βγήκε το Death Metal, και είχε γίνει πολύ εμπορικό και ήταν γενικά της μόδας. Έτσι οι σκανδιναβοί πίστευαν πως το τότε Death Metal ήταν πολύ ''φλώρικο' και έτσι έβγαλαν μια ακόμα πιο extreme μουσική, το Black Metal! Γενικά η βασική φιλοσοφία του Black Metal είναι ενάντια στον χριστιανισμό. Οι μπάντες που παίζουν Black Metal είναι οι περισσότερες σατανικές, και μια άλλη μεγάλη μερίδα είναι παγανιστικές. Όλες όμως είναι ενάντια στο χριστιανισμό. Μπορεί ας πούμε μια μπάντα να έχει πολύ ακραίο αντιχριστιανικό στίχο, αλλα να μην είναι σατανική! Εδώ στην Ελλάδα είμαστε 50-50 αλλα κανείς δεν μπορεί να ξέρει σίγουρα γιατί έχουν υπάρξει μπάντες που δήλωναν σατανιστές, ναζί, κλπ, και ήταν καθε άλλο παρά αυτό. Στη Σκανδιναβία έχω προσέξει πιο πολύ πως οι σατανικές μπάντες είναι παρα πολύ περισσότερες απο τις παγανιστικές, και μάλιστα το 90 είχει γίνει μόδα εκει πάνω το κάψιμο εκκλησιών από οπαδούς της Black Metal. Κάπου στο βίντεο έλεγε ο Morgan απο τους Marduk πως ''εφόσον παίζω Black Metal είμαι σατανιστής'' αυτό φυσικά δεν ισχύει!!! Έχει υπάρξει και κάποιο ας πούμε κίνημα που παίζουν χριστιανικό Black Metal (εδώ γελάμε). Είναι Black Metal μουσική με χριστιανικούς στίχους υπέρ του θεού αλλα φυσικά δεν έπιασε! Γενικά αυτά είναι τα βασικά περί Black Metal. Αυτή η μουσική μάχετε τον χριστιανισμό! Σαφώς υπάρχουν και άλλες λεπτομέρειες αλλα είδη σας κούρασα αρκετά:P
__________________
The great God of mine, is myself!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη BlackWolf : 10-08-15 στις 18:53
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 10-08-15, 20:50
Το avatar του χρήστη Raistlin
Raistlin Ο χρήστης Raistlin δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-10-2004
Περιοχή: Kavala
Μηνύματα: 1.286
Προεπιλογή

Φαντάζομαι όμως πως και αρκετά από τα συγκροτήματα που δηλώνουν σατανιστές ή και παγανιστές το κάνουν και για λόγους διαφήμισης και προβολής. Έτσι κι αλλιώς το οκούλτ πουλάει και προκαλεί ενδιαφέρων. Τώρα για το χριστιανικό μπλακ μέταλ... παρόλο που πιστεύω, δεν το σχολιάζω...
Τέλος ποια είναι η αιτία που κάνει τα μέλη πολλών συγκροτημάτων να είναι αντιχριστιανικά σε τόσο ακραίο βαθμό? Γενικά σε αυτήν την εκπομπή ο Έρεβος (αν θυμάμαι καλά έτσι τον φωνάζουν) ήταν ιδιαίτερα επιθετικός απέναντι σε άτομα που ασπάζονται την Ορθόδοξη Πίστη.
__________________
Δεν είναι δύσκολο σαν γελάς, εύκολα να κλάψεις...
δύσκολο είναι σαν κλαις εύκολα να γελάσεις...
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 11-08-15, 00:38
Το avatar του χρήστη BlackWolf
BlackWolf Ο χρήστης BlackWolf δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-08-2015
Περιοχή: Βόλος
Μηνύματα: 88
Προεπιλογή

Οπωσδήποτε έχουν υπάρξει και σίγουρα υπάρχουν ακόμα μπάντες που για εμπορικούς λόγους στρέφονται στο Σατανισμό, στο Παγανισμό, ή λένε ότι είναι αντίχριστοι κλπ αλλά ευτυχώς είναι λίγες περιπτώσεις. Τώρα θα σου απαντήσω για ποιο λόγο το Black Metal είναι τόσο πολύ αντιχριστιανικό, απλά δεν θέλω να αρχίσουμε κουβέντα για θρησκείες γιατί θα ξεφύγουμε τελείως απο το θέμα μας. Το Black Metal γενικά είναι ενάντια σε όσες θρησκείες κατάγονται από τον ιουδαισμό. Οι Έλληνες, οι Σκανδιναβοί, και πολλοί άλλοι Ευρωπαίοι μπλακμεταλάδες είναι ενάντια στο χριστιανισμό γιατί σε πολλές χώρες της Ευρώπης, οι χριστιανοί επέβαλαν τη θρησκεία τους δια της βίας. Γι'αυτό η Ελλάδα και η Σκανδιναβία κυριαρχούν στο Black Metal. Είναι χώρες με τεράστιο παγανιστικό υπόβαθρο, που στις οποίες υπεβλήθη ο χριστιανισμός δια της βίας! Αν τη ψάξεις με στίχους απο Σκανδιναβικά και Ελληνικά Black Metal γκρουπ θα δεις ότι η κύρια αναφορά τους είναι αυτό το συγκεκριμένο γεγονός. Τώρα για τις σατανικές μπάντες ο λόγος που είναι αντίχριστοι είναι ευνόητος....
__________________
The great God of mine, is myself!
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 11-08-15, 01:01
Το avatar του χρήστη Raistlin
Raistlin Ο χρήστης Raistlin δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-10-2004
Περιοχή: Kavala
Μηνύματα: 1.286
Προεπιλογή

Κουβέντα σε ότι αφορά το θέμα! Απλώς θεωρώ λάθος το να στρέφονται ενάντια σε ομάδες ανθρώπων που δεν έχουν κάνει άμεσα κάτι εναντίων τους. Πολλοί <χριστιανοί> καταδίκασαν βασάνισαν και σκότωσαν άλλους ομόθρησκούς τους. Έτσι στρέφονται εναντια και σε άτομα που δεν έχουν καμιά σχέση με κάποια γεγονότα του παρελθοντος. Πάντως γενικά το μίσος δεν το θεωρώ τένχη. Παρόλα αυτά υπάρχουν κάποια μεταλ κομάτια που μου αρέσουν αλλά είναι μάλλον ποζεράδικα..
__________________
Δεν είναι δύσκολο σαν γελάς, εύκολα να κλάψεις...
δύσκολο είναι σαν κλαις εύκολα να γελάσεις...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 12:00.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.