Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Θρησκειολογία –Μυθολογίες

Εμφάνιση των αποτελεσμάτων της ψηφοφορίας: Είναι θαύμα το Άγιο Φως;
Ναι 81 40,30%
Όχι 90 44,78%
Δεν γνωρίζω 30 14,93%
Ψήφισαν: 201. Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #231  
Παλιά 01-08-06, 08:56
polykarpos Ο χρήστης polykarpos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-05-2006
Μηνύματα: 204
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από excellent
Αγαπητέ Πολύκαρπε,
Σύμφωνα με αυτά που γράφεις στο προ-προηγούμνο μήνυμά σου, φαίνεται ότι (σύμφωνα πάντα με τη δική μου λογική και άποψη) δεν υπάρχει σοβαρός λόγος αμφισβήτησης του Αγίου Φωτός.
Βέβαια αν δεν είσαι εκεί να δεις (αν όχι την αφή) την "διανομή" του Αγίου Φωτός στους πιστούς, αν δε δεις αν ανάβουν ή όχι τα κεριά πριν την είσοδο του πατριάρχη στον Τάφο και αν δεν δεις ή δεν δεις και άλλα πολλά, δεν μπορείς να είσαι (ο καθένας, όχι εσύ προσωπικά) σίγουρος.

Με τιμή,
Φίλε excellent
Για ἔναν ἄνθρωπο με ἀγνές προθέσεις , ποὺ δὲν ἔχει λόγους νὰ ἀμφισβητήσει , ναὶ δὲν ὑπἀρχει κανένας σοβαρὸς λόγος .
Γιὰ ἀνθρώπους ποὺ ἔχουν λόγους νὰ ἀμφισβητοῦν , π.χ. λόγω κληρικῶν , ἡ προτασή σου εἶναι ἡ καλύτερη ἀπάντηση .
Φιλικώτατα.
Απάντηση με παράθεση
  #232  
Παλιά 01-08-06, 09:07
Το avatar του χρήστη agaliarep
agaliarep Ο χρήστης agaliarep δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 09-08-2005
Περιοχή: Mandri
Μηνύματα: 1.621
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από excellent
Σύμφωνα με αυτά που γράφεις στο προ-προηγούμνο μήνυμά σου, φαίνεται ότι (σύμφωνα πάντα με τη δική μου λογική και άποψη) δεν υπάρχει σοβαρός λόγος αμφισβήτησης του Αγίου Φωτός.
Και ούτε σοβαρός λόγος να πιστέψουμε σε αυτό.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από polykarpos
Φίλε excellent
Για ἔναν ἄνθρωπο με ἀγνές προθέσεις , ποὺ δὲν ἔχει λόγους νὰ ἀμφισβητήσει , ναὶ δὲν ὑπἀρχει κανένας σοβαρὸς λόγος .
Γιὰ ἀνθρώπους ποὺ ἔχουν λόγους νὰ ἀμφισβητοῦν , π.χ. λόγω κληρικῶν , ἡ προτασή σου εἶναι ἡ καλύτερη ἀπάντηση .
Φιλικώτατα.
Δηλαδή θες να μου πεις ότι ότι όσοι το αμφισβητούν δεν έχουν αγνές προθέσεις; Με αγνές προθέσεις σε αμφισβητούν φίλε μου. Δηλ. όποιος αμφισβητεί έχει σκοτεινούς και υποχθώνιους λόγους; Μην μας τρελλάνεις τώρα...
Απάντηση με παράθεση
  #233  
Παλιά 01-08-06, 10:40
polykarpos Ο χρήστης polykarpos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-05-2006
Μηνύματα: 204
Προεπιλογή

Φίλε Quest for truth
Ἡ συζήτησή μας μπορεῖ νὰ κάνει « ἀτέρμονους κύκλους » καὶ νὰ μὴν πείθει κανέναν ἀλλὰ τὸ λιγότερον ποὺ κάνει – καὶ πρέπει νὰ τὸ ἀποδεχθείς - εἶναι ἡ ἐνημέρωση , καθῶς καὶ δυνατότητα νὰ ἀκούγονται πολλὲς ἀπόψεις .
Γιὰ τὰ σχόλιά σας στὸ δεύτερο μήνυμά μου , θὰ εἴχατε δίκιο ἄν μου λέγατε ὅτι τὰ γεγονότα ποὺ περιγράφονται εἶναι ψευδὴ καὶ ὡς ἐκ τούτου αὐτά ποὺ περιγράφονται ἔχουν συμβολικότητα .
Γιὰ τὰ σχόλιά σας στὸ πρῶτο μου μήνυμα , ἄν προσέξατε καλῶς ἀναφέρω – καὶ εἶναι πιστεύω κατανοητὸν – τὶ εἶναι δικό μου – σὰν ἐπιχείρημα – καὶ τὶ μεταφέρω ὡς ἀντιγραφή .
1. Ἄν ἀκολουθήσω καὶ ἐγὼ τὸν τρόπο σκέψης σου νομίζω θὰ χαθεὶ κάθε ἀξιοπρέπεια καὶ ἀπὸ τοὺς δυὸ μας .Τὰ Εὐαγγέλια δὲν μοὺ λένε ὅτι κρατοῦσαν κάτι τέτοιο ( δίχως νὰ τὸ ἀποκλείω ) ἄν καὶ μπορῶ νὰ ἀποδεχθῶ ὅτι μᾶλλον δὲν κρατοῦσαν .
2. Ἡ ἀναφορὰ εἶναι γιὰ τὸν Τάφο καὶ ὄχι γιὰ τὸ Ἅγιο Φῶς . Ἡ ἄγνοια τοῦ Τάφου ὑπάρχει γιατὶ ὁ χῶρος ἐχρησιμοποιήθει ἀπό τοὺς Ἰουδαίους ὡς « χωματερή » καὶ ἀπὸ τοὺς Ρωμαίους γιὰ τὴν ἀνέγερσιν Ναοὺ τῆς Ἀφροδίτης . Οἱ λόγοι εὐνόητοι.
3. Τὸ τροπάριο -ὅπως κάθε τροπάριο – δὲν « κατασκευάζεται » γιὰ νὰ ἐπιβάλη κάτι –σύμφωνα μὲ τὴν λογική σας - ἀλλὰ νὰ ὑμνήσει κάτι ποὺ ἔχει γίνει ἤ ὑπάρχει .
4. Δὲν προβάλω τὸ ἴδιο ἐπιχείρημα δύο φορές , ἐκτὸς ἄν ἐσεῖς θέλετε νὰ παραβλέψετε τὴν μαρτυρία τοῦ Ἰωάννου τοῦ Δαμασκηνοῦ . Ἡ μεταφορὰ τοῦ σχετικοῦ ὕμνου – πιστεύω εἶναι πολὺ κατανοητὸς - ἄν σᾶς δυσκολεύει –δὲν σᾶς δίνει καὶ τὸ δικαίωμα νὰ χαρακτηρίζετε τῆν γλῶσσα τοῦ Ἰωάννου τοῦ Δαμασκηνοῦ ὡς «μισο-νεοελληνιστι-μισο-αρχαίζουσα » - νὰ τὸ ζητούσατε νὰ παρατεθεῖ ὅπως ἐπιθυμῆτε , καὶ ὄχι νὰ βρήτε τὴν εὐκαιρία νὰ κατηγορήσετε τοὺς παπάδες καὶ ἐμέ ὅτι προσπαθῶ νὰ παραπλανήσω τοὺς ἀναγνώστας του forum .
5. Φίλε μου δὲν εἶναι ἀνάγκη μὲ αὐτὸ τὸν τρόπο νὰ δίχνεις τὴν ἀσχετοσύνη σου ἤ τὴν ἄγνοιά σου . Μιὰ ἐρώτηση –ἴσως λίγο ἄσχετη – γιατὶ ἀνάβουμε κανδήλι – πολλές φορὲς - « ἀκοίμητο » ἐπάνω στοὺς τάφους τῶν προσφιλῶν κεκοιμημένων μας ;
Μπὲς καὶ σὲ μιὰ ἐκκλησιὰ δὲν θὰ πέση κανένα καντήλι πάνω σου .
( Φιλική συμβουλὴ καὶ ὄχι εἰρωνία ) .

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη polykarpos : 01-08-06 στις 10:41
Απάντηση με παράθεση
  #234  
Παλιά 01-08-06, 10:55
polykarpos Ο χρήστης polykarpos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-05-2006
Μηνύματα: 204
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από agaliarep



Δηλαδή θες να μου πεις ότι ότι όσοι το αμφισβητούν δεν έχουν αγνές προθέσεις;
Φίλε μου agaliarep
Δεν εἶπα κάτι τέτοιο οὔτε καὶ ὑπενόησα αὐτὸ ποὺ ἀναφέρεις .
Παράθεση:
Με αγνές προθέσεις σε αμφισβητούν φίλε μου.
Τὸ ἀποδέχομαι .
Παράθεση:
Δηλ. όποιος αμφισβητεί έχει σκοτεινούς και υποχθώνιους λόγους;
Μπορεὶς νὰ μοὺ ἀποδείξεις ὅτι μερικοὶ δὲν ἔχουν ;
Παράθεση:
Μην μας τρελλάνεις τώρα...
Δὲν τὸ ἔχω σκοπὸ
.
Απάντηση με παράθεση
  #235  
Παλιά 01-08-06, 11:12
polykarpos Ο χρήστης polykarpos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-05-2006
Μηνύματα: 204
Προεπιλογή

Ἐπαναφέρω τὸ μήνυμά μου ποὺ καταχώρησα στὸ 155 post .

Φίλε μου
Δίχως να πάρω θέση στο θέμα θέλω να καταθέσω αυτά τα λίγα .
Ο Πατριάρχης Ιεροσολύμων Εφραίμ ο Αθηναίος είναι μια πολύ σημαντική προσωπικότης του Πατριαρχείου , των Ελλήνων και ειδικά των Ορθοδόξων .Την προσωπικότητά του την σκιαγραφεί ο κ. Πολύβιος Ι. Στράντζαλης στο έργο του Ο ΠΑΤΡΙΑΡΧΗΣ ΙΕΡΟΣΟΛΥΜΩΝ ΕΦΡΑΙΜ Β΄ Ο ΑΘΗΝΑΙΟΣ η συμβολή του στον Ελληνισμο , στα γράμματα και στα εκκλησιαστικά θεολογικά ζητήματα του ΙΗ ΄ αιώνα . Η εκλογή του στον θρόνο των Ιεροσολύμων γίνεται τον Δεκέμβριο του 1766 και αμέσως φεύγει για Κωνσταντινούπολη και Μολδοβλαχία για διενέργεια <<ζητείας >> εράνου για τα χρέη του Πατριαρχείου. Τα προβλήματα των διεκδικήσεων των Καθολικών κυρίως επί των προσκυνημάτων και ο Ρωσοτουρκικός Πόλεμος τον αναγκάζουν να επιστρέψει στη Κωνσταντινούπολη όπου τον Απρίλιο του 1770 πεθαίνει .
Την άποψη αυτή πουθενά σε δικό του έγγραφο δεν την διατυπώνει .
Την διασώζει ο Νεόφυτος Καυσοκαλυβίτης . Όμως προβάλει εύλογο το ερώτημα πότε μπόρεσε να << πάρει >> το Άγιο Φως αφού απουσίαζε καθ όλη την διάρκεια της Πατριαρχίας του από τα Ιεροσόλυμα ;
Το 1768 τυπώνει το << εγχειρίδιον Χρυσάνθου Πατριάρχου Ιεροσολύμων , περί της κατ εξοχήν υπεροχής της Αγιας Πόλεως Ιερουσαλήμ , και του Αγίου και Ζωοδόχου Τάφου του Κυρίου >> όπου συμπεριλαμβάνει και την Εγκύκλιο του Οικουμενικού Πατριάρχου Παϊσίου -1727 – σχετική με αυτούς που από << ανευλάβειαν και ολιγοπιστίαν …….εμποδίζουσι και αποκόπτουσι με ματαιολόγους φλυαρίας και ψυχρολογίας ή με κανένα άλλον τρόπον σατανικής απάτης τους Χριστιανούς από το να απέρχονται εις προσκύνησιν του Αγίου Τάφου ….>>. Αν είχε κάποια θέση γιαυτό το θέμα δεν θα έγραφε κάτι σχετικό ; Έχει ασχοληθεί με πολλά θέματα .
Εσείς από πού πήρατε την πληροφορία ότι τον καθήρεσαν ;
Απάντηση με παράθεση
  #236  
Παλιά 01-08-06, 11:58
Το avatar του χρήστη Quest for truth
Quest for truth Ο χρήστης Quest for truth δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-07-2006
Μηνύματα: 45
Προεπιλογή

Φίλε Πολύκαρπε,
-Το γεγονός ότι στο θέμα αυτό είναι καλό που εκφράζονται απόψεις είναι κάτι που είχα γράψει πριν μερικές μέρες όταν υπήρχε μια διαμάχη περί σοβαρότητας των επιχειρημάτων.
-Όταν εννοούσα 2ο μήνυμά σου αναφερόμουν στο 2ο της σελίδας 23,δηλαδή στο ποστ με αριθμό 228. Αναφέρεσαι σε αναφορές του φωτός στην παλαιά και στην καινή διαθήκη σε οράματα και σε συμβολισμούς(η δόξα του μωυσή) που δεν έχουν καμία σοβαρότητα όσον αφορά την επιχειρηματολογία τους και δεν είναι σχετικές με το θέμα.
-Το σχόλιό σου περί αξιοπρέπειας φανερώνει την προσήλωσή σου στα ευαγγέλια,τα οποία κατ'εμέ αποτελούν βιβλία αμφισβητήσιμης ιστορικότητας. Θυμίζουν περισσότερο αφηγήσεις και μυθιστόρημα παρά αντικειμενική καταγραφή ιστορίας. Οπότε εδώ θα διαφωνήσω με την άποψή σου περί αξιοπρέπειας.
-Το δεύτερό σου επιχείρημα για τον πανάγιο τάφο θα το δεκτώ.
-Πώς μπορείς να αποδείξεις ότι όλα τα τροπάρια δημιουργήθηκαν για να υμνήσουν κάτι που υπάρχει? Δεν είναι σοβαρά επιχειρήμάτα οι αναφορές σε τροπάρια για την ιστορική τεκμηρίωση της ύπαρξης του αγίου φωτός. Τα "τραγούδια"δεν είναι επίσημες ιστορικές αναφορές.
-Εγώ είπα ότι η δικιά σου γλώσσα είναι μισο-νεοελληνιστι-μισο-αρχαϊζουσα,όπως και όλων των παπάδων. Θα ήθελα να ακούσω τη δική σου μετάφραση του ιωάννη του δαμασκηνού στο απόαπασμα που αναφέρεις.
-Τα περί ασχετοσύνης στα επιστρέφω. Και πάλι ο συμβολισμός με τα καντήλια που αναφέρεις αποτελεί εντελώς αυθαίρετο επιχείρημα,αλλά είπαμε..Προσωπικές απόψεις του καθενός.
Προσωπικά στα νοσοκομεία με έχουν περισσότερο ανάγκη οι συνάνθρωποί μου οπότε προτιμώ να μη χάνω χρόνο ανάβοντας καντήλια. Μήπως ήρθε ώρα και για σένα να βγεις λίγο από την εκκλησία και να μπεις σε κανένα νοσοκομείο?
(Φιλική συμβουλη και όχι ειρωνεία.)
__________________
Ένα ψέμα πολλές φορές ειπωμένο γίνεται αλήθεια.
Μια αλήθεια πολλές φορές ειπωμένη αντιμετωπίζεται σαν ψέμα.
Απάντηση με παράθεση
  #237  
Παλιά 01-08-06, 16:20
polykarpos Ο χρήστης polykarpos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-05-2006
Μηνύματα: 204
Προεπιλογή

Φίλε Quest for truth
Ἡ ἀπάντησή μου πρὸς σὲ στὸ post 233 ἀκολουθεῖ ὡς ἀπάντηση στὰ ὑπὸ σοῦ ἀντιστοίχως ἀριθμηθέντα στὸ post σου 230 .
Ἔχω κατανοήσει ὅτι ἀναφέρεσε στὸ δικὸ μου μήνυμα post 228 ἀλλὰ δὲν ἐξηγεὶς γιὰ μιὰ ἀκόμη φορὰ πῶς ἐσὺ τὰ ἀντιλαμβάνεσε σὰν « οράματα και σε συμβολισμούς(η δόξα του μωυσή) » καὶ ὄχι πραγματικὰ γεγονότα μὲ ἀποτέλεσμα νὰ τὰ θεωρεῖς « που δεν έχουν καμία σοβαρότητα όσον αφορά την επιχειρηματολογία τους » . Ἐπίσης ἄν πρόσεχες καλύτερα θὰ ἔβλεπες ὅτι ἀπαντῶ στὸν R-b-t3r καὶ ἡ ἐρώτησή του εἶναι περὶ τοῦ ἀκτίστου φωτὸς καὶ ὄχι περὶ τοῦ Ἁγίου Φωτὸς , ὁπότε ἡ δικήσου διαπίστωση ὅτι «δεν είναι σχετικές με το θέμα » περιττεύει .
Τὸ σχόλιό μου περὶ ἀξιοπρέπειας ἀναφέρετε στὸν τρόπο σκέψης σας –λόγω τοῦ σκυλίσιου παραδείγματὸς ποὺ ἔβαλες - καὶ ὄχι περὶ Εὐαγγελίων, καὶ δὲν θὰ σχολιάσω τὶς προσωπικές σας ἀπόψεις περὶ αὐτῶν .
Γιὰ τὰ τροπάρια -ὕμνους τῆς Ἐκκλησίας νομίζω σοὺ ἀπάντησα ἐπαρκέστατα . Ἐδῶ στὸ forum δὲν θὰ κάνω μάθημα Ὑμνολογίας , ἀπλά θὰ ἐπαναλάβω ὅτι οἱ ὕμνοι γίνονται γιὰ « νὰ ὑμνήσει κάτι ποὺ ἔχει γίνει ἤ ὑπάρχει » στὴ ζωὴ τῆς Ἐκκλησίας .
Δὲν θὰ σχολιάσω τὴν δικαιολογία σου ὅτι ἀναφέρεσε στὴ δικὴ μου γλῶσσα διότι τὸ ξαναπαραθέτω γιὰ νὰ τὸ μελετήσεις καλύτερα μιὰ καὶ εἶναι πασιφανές ὅτι ἀναφέρεσε στὸ κείμενο –τροπάριο -τοῦ Ἰωάννου τοῦ Δαμασκηνοῦ , ἄσχετα ἄν αὐτὸ εἶναι διατυπωμένο σὲ μιὰ γλῶσσα ποὺ ἀρέσει στοὺς παπᾶδες .
Παράθεση:
«4ον Ο ιωάννης αναφέρεται στον Πέτρο πάλι..Δηλαδή παρουσιάζεις το ίδιο επιχείρημα 2 φορές..Και μάλιστα χρησιμοποιώντας την αγαπημένη των παπάδων μισο-νεοελληνιστι-μισο-αρχαίζουσα γλώσσα,ώστε κάποιος που΄δε γνωρίζει αρχαία να πείθεται ή προτάσεις αμφιβόλου νοήματος να παρερμηνεύονται. Θα προτιμούσα να μεταφράζετε στη νεοελληνική για πολλούς που δεν καταλαβαίνουν και να μην τους παραπλανείτε. ».
Τοὺς ἀφορισμοὺς μας νὰ τοὺς τεκμηριώνουμε γιὰ νὰ μὴν κάνωμεν ἄρνηση γιὰ τὴν ἄρνηση.
Δὲν γνωρίζω ἄν ἡ ἀναφορά σου στὴν ἀνάγκη ποὺ μπορεὶ νὰ σὲ ἔχουν οἱ συνάνθρωποί μας εἰς τὰ Νοσοκομεία ἔχει νὰ κάνει μὲ τὸ ἐπάγγελμά σου ἡ τὴν φιλανθρωπική σου δράση , ἀλλὰ ἡ φιλική μου συμβουλὴ δὲν τὸ ἀποκλείει καθότι σὲ πολλὰ Νοσοκομεία ὑπάρχει καὶ κάποιο παρεκκλήσι .
Γιὰ τὴν δική σας συμβουλὴ , ἄν δὲν ὑπονοεῖτε ὅτι χρειάζομαι ἱατρικὴς περιθάλψεως ἤ παρακολουθήσεως , Σᾶς πληροφορῶ ὅτι ἐδῶ ποὺ μένω τὸ Νοσοκομεῖο ἀπέχει 200 μέτρα καὶ τὸ ἐπισκέπτομαι …τακτικότατα .
Σοὺ παραθέτω την δική μου μετάφραση - ἐρμηνευτική - ἀπόδοση τοῦ κειμένου .



Ἀναστήθηκες ( Χριστέ ) ἀπὸ τὸν τάφο ἀληθινά , καὶ τὶς ἄγιες γυναῖκες ( Μυροφόρες ) διέταξες , νὰ κηρύξουν τὴν ἀνάστασιν ,( στὸν κόσμο ) στοὺς Ἀποστόλους , καθῶς εἶναι γραμμένο ( στὰ Εὐαγγέλια ) · καὶ ὁ Πέτρος τρέχοντας ( ἀφοῦ κατέφθασε ) στάθηκε ( μπροστά ) στὸ μνήμα , καὶ βλέποντας τὸ φῶς ( ποὺ ἤταν ) ἐπάνω εἰς τὸν τάφον τὸν κατέλαβε μεγάλη ἔκπληξη · ἐξ ( αἰτίας ) αὐτοῦ ( μπόρεσε ) καὶ εἶδε τὶς νεκρικὲς λωρίδες ( νὰ εὐρίσκονται ) μοναχές τους ( χωρὶς τὸ σῶμα τοῦ Χριστοῦ ) · γιατὶ κανένας δὲν μπορεῖ νὰ βλέπει κατὰ τὴν νύκτα αὐτὰ ποὺ βρίσκονται γύρω του καὶ ἔτσι ἐπίστευσε ( τὴν Ἀνάσταση ) , ( ἀμέσως ) ἐφώναξε …..
Απάντηση με παράθεση
  #238  
Παλιά 01-08-06, 21:40
Το avatar του χρήστη Quest for truth
Quest for truth Ο χρήστης Quest for truth δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-07-2006
Μηνύματα: 45
Προεπιλογή

Θα ξεκινήσω ανάποδα.
-Καταρχάς όσον αφορά την αναφορά μου στο νοσοκομείο,αναφερόμουν στα εθελοντικά προγράμματα ψυχικής συμπαράστασης στους ασθενείς και πρώτων βοηθειών που είναι ανοικτά για όλους τους πολίτες και που δυστυχώς δεν έχω δει και πολλούς "καντηλαναύτες" χριστιανούς να συμμετέχουν.
-Εγώ σχετίζομαι με το χώρο του νοσοκομείου από πλευράς σπουδών και επαγγέλματος.
-Η μετάφρασή σου είναι κατατοπιστικότατη και επιβεβαιώνει το ότι χρησιμοποιείς ως τεκμήριο της ύπαρξης του αγίου φωτός,το φως που είδε ο πέτρος λίγο μετά την ανάσταση. Ακόμα και αν τότε είδε φως,πώς είσαι σίγουρος ότι και το φως που βλέπουμε τώρα είναι το ίδιο με αυτό που είδε ο πέτρος μία φορά τότε? Στο χώρο της νεοελληνικής γλώσσας,αυτό ονομάζεται αυθαίρετη "γενίκευση".
-Τώρα όσον αφορά την παράθεση ων γραφόμενών μου,εγώ σου λέω ότι έγραψα ότι η γλώσσα που χρησιμοποιείς εσύ είανι ίδια με αυτή των παπάδων και αποτελεί κράμα νέας ελληνικής με παράθεση αποσπασμάτων από εκκλησιαστικά βιβλία και παλιούς πατέρες της εκκλησίας οι οποίοι προφανώς μιλούσαν στην αρχαία ελληνική. Τώρα αν εσύ νομίζεις ότι ξέρεις καλύτερα τι εννούσα,λυπάμαι αλλά ο εγκέφαλός μου έχει έναν ιδιοκτήτη.
-Σχετικά με τους ύμνους,ό,τι είχα να πω το είπα. Βλέπε την προηγούμενη δημοσίευσή μου για να μην επαναλαμβανόμαστε.
-Ομολογώ ότι διάβασα βιαστικά τα όσα έγραφε ο άρμπιτερ οπότε θα δεκτώ το σχόλιό σου.
Βλέπω πάντως ότι δεν χρησιμοποιείς καθόλου τη λογική για να ερμηνεύσεις γεγονότα και παραδόσεις που σχετίζονται με την εκκλησία. Θεωρείς δεδομένη την αλήθεια των όσων αναφέρουν τα ευαγγέλια,οι ύμνοι κτλ. Μπορεί και να είναι αλήθεια,αλλά ο "κόσμος" δεν γυρίζει γύρω από αυτά που γράφουν τα ευαγγέλια. Εσύ είσαι πεπεισμένος ότι όλα τα τροπάρια,τα οποία τα βρήκες έτοιμα από κάποιους άλλους,τους οποίους δεν γνώρισες ποτέ και στους οποίους δεν μίλησες ποτέ εκφράζουν εκκλησιαστικές αλήθειες. Μπορεί και να είναι έτσι,αλλά είναι πολύ ανώριμη κατ'εμέ η άρνηση και η τυφλή πίστη χωρίς ένα παράθυρο αμφιβολίας ή αμφισβήτησης.
Το γεγονός ότι εκατομμύρια άνθρωποι σε όλο τον κόσμο ενδέχεται να είναι τα "κορόιδα" ορισμένων ορθοδόξων ιεραρχών,προκειμένου κάθε χρονιά το σάββατο της ανάστασης αυτοί να θησαυρίζουν δε σε ανησυχεί? Δεν λέω,το άγιο φως μπορεί να υπήρχε παλιά. Μπορεί να έβγαινε τα πρώτα χρόνια από τον πανάγιο τάφο και μετά ο θεός να "άλλαξε γνώμη". Μπορεί ο πέτρος όντως να το είδε. Όμως κανένας μας δεν το έχει δει σήμερα. Γιατί η διαδικασία να μην είναι φανερή σε όλους τους πιστούς προκειμένουν να θαυμάσουν με δέος και αγαλλίαση το μεγαλείο και την αγάπη του Θεού προς αυτούς? Γιατί να μην μπορούν τη γνώση αυτή να την αποκτήσουν όλοι οι άνθρωποι στον κόσμο που πιστεύουν σε άλλες θρησκείες,διαβάζουν άλλα ευαγγέλια,ακούν άλλους ύμνους,βλέπουν άλλα θαύματα? Γιατί στα κρυφά?
__________________
Ένα ψέμα πολλές φορές ειπωμένο γίνεται αλήθεια.
Μια αλήθεια πολλές φορές ειπωμένη αντιμετωπίζεται σαν ψέμα.
Απάντηση με παράθεση
  #239  
Παλιά 01-08-06, 23:13
polykarpos Ο χρήστης polykarpos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-05-2006
Μηνύματα: 204
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Quest for truth
Βλέπω πάντως ότι δεν χρησιμοποιείς καθόλου τη λογική για να ερμηνεύσεις γεγονότα και παραδόσεις που σχετίζονται με την εκκλησία. Θεωρείς δεδομένη την αλήθεια των όσων αναφέρουν τα ευαγγέλια,οι ύμνοι κτλ. Μπορεί και να είναι αλήθεια,αλλά ο "κόσμος" δεν γυρίζει γύρω από αυτά που γράφουν τα ευαγγέλια. Εσύ είσαι πεπεισμένος ότι όλα τα τροπάρια,τα οποία τα βρήκες έτοιμα από κάποιους άλλους,τους οποίους δεν γνώρισες ποτέ και στους οποίους δεν μίλησες ποτέ εκφράζουν εκκλησιαστικές αλήθειες. Μπορεί και να είναι έτσι,αλλά είναι πολύ ανώριμη κατ'εμέ η άρνηση και η τυφλή πίστη χωρίς ένα παράθυρο αμφιβολίας ή αμφισβήτησης.
Το γεγονός ότι εκατομμύρια άνθρωποι σε όλο τον κόσμο ενδέχεται να είναι τα "κορόιδα" ορισμένων ορθοδόξων ιεραρχών,προκειμένου κάθε χρονιά το σάββατο της ανάστασης αυτοί να θησαυρίζουν δε σε ανησυχεί? Δεν λέω,το άγιο φως μπορεί να υπήρχε παλιά. Μπορεί να έβγαινε τα πρώτα χρόνια από τον πανάγιο τάφο και μετά ο θεός να "άλλαξε γνώμη". Μπορεί ο πέτρος όντως να το είδε. Όμως κανένας μας δεν το έχει δει σήμερα. Γιατί η διαδικασία να μην είναι φανερή σε όλους τους πιστούς προκειμένουν να θαυμάσουν με δέος και αγαλλίαση το μεγαλείο και την αγάπη του Θεού προς αυτούς? Γιατί να μην μπορούν τη γνώση αυτή να την αποκτήσουν όλοι οι άνθρωποι στον κόσμο που πιστεύουν σε άλλες θρησκείες,διαβάζουν άλλα ευαγγέλια,ακούν άλλους ύμνους,βλέπουν άλλα θαύματα? Γιατί στα κρυφά?
Φίλε Quest for truth
Δὲν θὰ σχολιάσω τὰ προηγούμενα σου γιατὶ πιστεύω ὅτι ἔχουν λεχθεὶ ἀρκετά .Τὸ μόνο ποὺ θὰ πῶ εἶναι καλές σπουδὲς καὶ καλὴ σταδιοδρομία σὲ αὐτὸ ποὺ διάλεξες .
Τὴν λογικὴ μου τὴν χρησιμοποιῶ γιὰ νὰ ἐρμηνεύω αὐτά ποὺ εἶναι προϊόντα τῆς λογικῆς καὶ ὄχι νὰ ἐρμηνεύω τὰ ὑπὲρ λόγον . Πραγματικὰ θεωρῶ ὡς δεδομένην τὴν ἀλήθεια τοῦ Εὐαγγελίου καὶ εἰδικὰ ὡς πρὸς τὴν Σωτηρίαν διὰ τοῦ Ἰησο Χριστοῦ. Δὲν ἔχω λόγους νὰ ἀμφισβητήσω τίποτε ἀπὸ ἀνθρώπους ποὺ βίωσαν αὐτὰ ποὺ περιγράφουν . Δὲν ἔχω λόγους νὰ ἀμφισβητήσω τίποτε ἀπὸ ἀνθρώπους ποὺ τὸ βίωμά τους τὸ ἔκαναν ὕμνο – « τραγούδι » .
Φίλε μου οὔτε τὸν παππού μου , οὔτε τὸν προπαππού μου γνώρισα ἀλλὰ δέχομαι αὐτὰ ποὺ μοὺ ἔχουν πεῖ οἱ γονεῖς μου γιὰ αὐτούς. Πρέπει νὰ τὰ ἀμφισβητήσω; Τὶ θὰ σταθεῖ τότε ;
Γιατὶ θέτεις ἐκ προτέρων ὅτι οἱ Ὀρθόδοξοι Ἰεράρχες τοῦ Πατριαρχείου εἶναι ἀπατεῶνες ; ( Μὴν μοὺ ἀναφέρεις τὸν Εἰρηναῖο γιατὶ τὰ γεγονότα δὲν εἶναι ὅλα γνωστὰ , δὶχως νὰ χρεωθῶ τὴν ὑπεράσπισή του . )
Κανεὶς πηγαίνοντας στὸ Ναὸ τῆς Ἀναστάσεως δὲν εἶναι ὑποχρεωμένος νὰ φερθεῖ ὡς « κορόϊδο » .
Χαίρομαι ποὺ ἀποδέχεσε ἔστω καὶ ὅτι κάποια στιγμὴ ὁ Θεὸς ἔδωσε τὸ Ἅγιο Φῶς , μπορεῖ πραγματικὰ νὰ ἀλλάξη γνώμη ὅπως καὶ ἄλλαξε ἐπὶ Λατινικῆς καὶ Ἀρμενικῆς κατοχῆς , ἀλλὰ ἄν συνεχίζει νὰ τὸ δίνει μιὰ ἐπὶ τόπου « αὐτοψία » πιστεύω νὰ σὲ πείσει .
Ἡ ἀπορία σου γιὰ ἀνοικτὲς πόρτες κατὰ τὴν διαδικασία δὲν νομίζω ὅτι θὰ προσθέσουν κάτι καθ᾿ ὅσον τὸ Ἅγιον Φῶς ἐμφανίζεται καὶ ἀνάπτει λαμπάδας καὶ κανδήλας πολλὲς φορὲς προτοῦ ἐξέλθει ὁ Πατριάρχης ἐκ τοῦ Κουβουκλίου τοῦ Παναγίου Τάφου .
Ἄν ἐμεῖς συνεχῶς ἀμφισβητοῦμε καὶ χλευάζουμε , νομίζεις ὅτι ὁ Θεὸς μπορεῖ νὰ μᾶς ἀποκαλύψει τὰ « Μυστήριά του »; Δὲν ἔχεις διαβάσει στὰ Εὐαγγέλια τὴν κλασσικὴ ῥήση τοῦ Χριστοῦ « πιστεύεις ὅτι ἐγὼ μπορῶ νὰ κάνω αὐτὸ ποὺ θὲς ; » . Πῶς θὰ τὸ ἀποδεχθοῦν ἄλλοι ὅταν ἐμεῖς δὲν τὸ ἀποδεχόμεθα ἄν καὶ δὲν πήγαμε γιὰ νὰ ἔχωμε προσωπικὴν ἐμπειρίαν ;
Απάντηση με παράθεση
  #240  
Παλιά 02-08-06, 15:38
Το avatar του χρήστη Quest for truth
Quest for truth Ο χρήστης Quest for truth δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-07-2006
Μηνύματα: 45
Προεπιλογή

Φίλε πολύκαρπε θα σεβαστώ τις απόψεις σου και την αγνότητα των προθέσεών σου και θα σταματήσω τη συζήτησή μας κάπου εδώ,τουλάχιστον από την πλευρά μου γιατί είναι προφανές ότι ανήκουμε σε δύο εντελώς διαφορετικούς δρόμους σκέψεις και "κοσμικής" θεώρησης και δεν υπάρχει νόημα να προσπαθούμε ο ένας να πείσει τον άλλο.
Σου εύχομαι κι εσένα ό,τι καλύτερο.
__________________
Ένα ψέμα πολλές φορές ειπωμένο γίνεται αλήθεια.
Μια αλήθεια πολλές φορές ειπωμένη αντιμετωπίζεται σαν ψέμα.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 14:20.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.