Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Συνωμοσιολογία-Παγκοσμιοποίηση-Γεωπολιτική

Εμφάνιση των αποτελεσμάτων της ψηφοφορίας: CHIP στο σώμα!!!
ΝΑΙ 14 12,39%
ΟΧΙ 99 87,61%
Ψήφισαν: 113. Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #191  
Παλιά 10-01-14, 20:33
Ιέρεια Ο χρήστης Ιέρεια δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-11-2013
Μηνύματα: 140
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από heretic Εμφάνιση μηνυμάτων
Όσο για τον κόσμο, ας αποφασίσει πρώτα να είναι λιγότερο πρόβατο και να προσέχει από που ενημερώνεται και αυτό συμπεριλαμβάνει και τις διάφορες σελίδες που έχει αναρτήσει ο κάθε ευφάνταστος στο διαδίκτυο.
Διάβασε τον νόμο, Obamacare HR 3200 & HR 3590, στην σελίδα 1004 και μετά μπορείς να βγάλεις τα συμπεράσματα σου, για το αν κάποια πράγματα είναι αυθαίρετα ή όχι και για το αν πηγές είναι έγκυρες.
Απάντηση με παράθεση
  #192  
Παλιά 10-01-14, 20:43
Το avatar του χρήστη AVATARGR-1
AVATARGR-1 Ο χρήστης AVATARGR-1 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-12-2013
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 2.132
Προεπιλογή

Φίλοι μου καλησπέρα σας.

Φίλε -Goku- εάν πηγαίνουμε με αυτόν τον τρόπο σκέψης που αναφέρεις τότε
δεν θα είχαμε ούτε τεχνητά μέλη υποβοήθηση καρδιάς δεν θα είχαμε δεκάδες
πράγματα που επιτρέπει σε εκατομμύρια αρρώστους να ζήσουν με ευπρέπεια
και φυσιολογικά...
Βέβαια αυτό που αναφέρεις...
<Εγώ προσωπικά θα προτιμούσα να είναι το τίμημα για παράδειγμα να μη βρω
έναν δικό μου άνθρωπο που χάθηκε> ξέχασες να συμπληρώσεις πως υπάρχει
και κίνδυνος για την ζωή τους..

Εάν δεν σε ενδιαφέρει η ζωή των όποιων δικών σου ανθρώπων Πατέρας
Μητέρα αδέλφια η Γυναίκα σου η τα παιδιά σου υπάρχουν όμως εκατομμύρια
ανθρώπων που νοιάζονται για τους δικούς τους...


Εάν πηγαίναμε με αυτήν την λογική μάλλον θα ανάβαμε φωτιά με τσακμακόπετρες
η με να τρίβουμε ξύλα....

Θα πρέπει να συμπληρώσω βέβαια θα πρέπει να αρνηθείς να βάλεις
βηματοδότη ή οτιδήποτε τεχνητό στην περίπτωση που έχεις πρόβλημα το
οποιοδήποτε πρόβλημα ή οτιδήποτε άλλο σου συμβεί ....


Ευχαριστώ.
__________________
ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣ....
Το αληθινό νόημα της φώτισης είναι να κοιτάς όλη τη σκοτεινιά με φωτεινά μάτια [Καζαντζάκης Νίκος]
Απάντηση με παράθεση
  #193  
Παλιά 10-01-14, 21:28
heretic Ο χρήστης heretic δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-08-2013
Μηνύματα: 1.495
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Ιέρεια Εμφάνιση μηνυμάτων
Διάβασε τον νόμο, Obamacare HR 3200 & HR 3590, στην σελίδα 1004 και μετά μπορείς να βγάλεις τα συμπεράσματα σου, για το αν κάποια πράγματα είναι αυθαίρετα ή όχι και για το αν πηγές είναι έγκυρες.
https://www.metabunk.org/threads/deb...-law-hoax.497/

Το θέμα έχει εξαντληθεί σε συνομωσιολογικές προεκτάσεις.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη heretic : 10-01-14 στις 21:42
Απάντηση με παράθεση
  #194  
Παλιά 10-01-14, 22:10
-Goku- Ο χρήστης -Goku- δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 07-01-2014
Μηνύματα: 18
Προεπιλογή

Εν μέρη Avatargr-1 ξανά έχεις δίκιο. Δεν έχω πρόβλημα με την τεχνολογία και την εξέλιξή της. Έχω θέμα με τις προθέσεις των ανθρώπων. Ένας βηματοδότης ok είναι ένας βηματοδότης κ μόνο καλό μπορέι να προσφέρει.

Τα πυρινικά είναι η πιο γαμώ πηγή ενέργειας ever! Ok συμφώνω αλλά βλέπεις με τι τρόπο και για πιο σκοπό κυρίως τα χρησιμοποιεί ο άνθρωπος. Τρομοκρατεία! Και άπειρα τέτοια παραδείγματα.

Έχεις δίκιο λοιπόν οτι με αυτό το σκεπτικό δε θα είχαμε φτασει εδώ και θα ανάβαμε φωτιά με τσακμακόπετρες, ναι! Για αυτό συμπληρώνω και λέω ότι οι προθέσεις των ανθρώπων είναι που με κάνουν να λέω οχι σ αυτή την ιδέα τίποτα άλλο. Τα θετικά στοιχεία μπορούν πραγματικα να είναι πάρα πολλά. Τα 5 όμως αρνητικά (για μας) που θα "προσφέρει" αυτο το chip πιστεύω θα σε κάνουν να βλασφημίσεις την ώρα και τη στιγμή που αποφάσισες να πείς ναι στην εφαρμογή αυτής της κατά τ' άλλα πανέμορφης ιδεας.

Και ναι αγαπάω και εγώ τους δικούς μου!
Απάντηση με παράθεση
  #195  
Παλιά 10-01-14, 22:18
-Goku- Ο χρήστης -Goku- δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 07-01-2014
Μηνύματα: 18
Προεπιλογή

Και ναι "Ιέρια", συμφωνώ και μαζί σου κατά πολύ. Απλά γνώμη μου είναι, με όσα έχω ζήσεί και εχω δει στη ζωή μου μέχρι σήμερα (και οχι σε ταινίες ) Πως οι άνθρωποι με τις κακές προθέσεις, οι οποίοι βρίσκονται στις "καταλληλες" θέσεις, θα μας δημιουργήσου τεράστια προβλήματα πολύ πριν βρώ τη γιαγιά μου που χάθηκε απο αλτζχαϊμερ!
Απάντηση με παράθεση
  #196  
Παλιά 10-01-14, 22:22
mars Ο χρήστης mars δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-06-2007
Μηνύματα: 212
Προεπιλογή

¨Ο άθαφτος νεκρός όμως , όντας ανάμεσα στο φως και στο σκοτάδι,
κρέμεται σε σημείο μεταίχμιο.
Βρίσκεται στη διαχωριστική γραμμή του δυνατού αδύνατου.
Σ΄ ένα τόπο άτοπο, σ΄ ένα αξεπέραστο πέρασμα στο επίπονο πουθενά.
Επομένως, για να ξεφύγει την αγωνία του άτοπου και της ουτοπίας,
είναι χρεία να θαφτεί το γρηγορότερο. Ο νεκρός που μένει άθαφτος
στο φως είναι το ανάποδο του ζωντανού που τον έχουν
θαμμένο στο φέρετρο.
Η ιδέα μου είναι πως εκείνο που ήθελαν να σημάνουν οι έλληνες
με την πίστη τους στο περιεχόμενο τούτο της ταφής του άταφου
είναι η έγνοια τους για τους ζωντανούς, και όχι για τους πεθαμένους.

Οι έλληνες δεν ήταν αφελείς. Ούτε πρωτόγονοι και σπηλαιολόγοι.
Οι έλληνες ήταν άφταστοι καλλιτέχνες γιατί ήσαν φτασμένοι ρεαλιστές.
Δεν είναι ο άταφος νεκρός, δηλαδή που τους πονεί και τους σφάζει.
Αλλά ο ετοιμοθάνατος.

Ο ανήμπορος ζωντανός που μπαίνει στην τελική ευθεία του θανάτου του.¨

Δημήτρης Λιαντίνης
Απάντηση με παράθεση
  #197  
Παλιά 10-01-14, 22:44
Το avatar του χρήστη AVATARGR-1
AVATARGR-1 Ο χρήστης AVATARGR-1 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-12-2013
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 2.132
Προεπιλογή

Φίλοι μου καλησπέρα σας.

Φίλε μου -Goku- δεν υπάρχει καμιά μομφή σε εσένα απλά έχει σωθεί η ζωή
της μητέρα μου και της επέτρεψε να ζεί για πολλά χρόνια χάρη στην
τεχνολογία....
Στο ότι υπάρχουν κάποιοι που θα το εκμεταλλευτούν αυτό ή ακόμα και έχουν
εκμεταλλευτεί αλλά δεν πρέπει να είναι ένας παράγοντας να σταματήσει η
όποια εξέλιξη....

Ευχαριστώ.
__________________
ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣ....
Το αληθινό νόημα της φώτισης είναι να κοιτάς όλη τη σκοτεινιά με φωτεινά μάτια [Καζαντζάκης Νίκος]
Απάντηση με παράθεση
  #198  
Παλιά 10-01-14, 23:46
heretic Ο χρήστης heretic δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-08-2013
Μηνύματα: 1.495
Προεπιλογή

Goku, δεν υπάρχουν αρνητικά, για την ώρα δεν υπάρχει τίποτα απολύτως, γιατί δεν υπάρχει κανένα chip. Τα έχουν δημιουργήσει στο κεφάλι τους οι συνομωσιολόγοι, οι οποίοι προμοτάρονται απο τους Ρεπουμπλικάνους. Τους οποίους τους πόνεσε πάρα πολύ η μεταρρύθμιση του Ομπάμα, γιατί μεταφράστηκε σε φόρους, δηλαδή θα πληρώσουν από την τσέπη τους το κοινωνικό κράτος, αυτό που έχουν όλοι οι Ευρωπαίοι, αυτό που είχαμε κι εμείς κάποτε, πριν την χρεοκοπία δηλαδή. Και γι' αυτό αυτή πολεμική, πιάνονται απ όπου μπορούν για να σαμποτάρουν το Obamacare.

Και αυτό το γαϊτανάκι το έχουν πάρει στην Ελλάδα οι γνωστοί ακροδεξιοί, προγονολάτρες και χριστιανοθρησκόληπτοι κύκλοι, και το συνεχίζουν, και θα το συνεχίζουν ακόμα κι όταν θα έχει λήξει για την Αμερική. Πάντα κάτι θα βρίσκεται από πίσω, μια οι Illuminati, μετά η Μεγάλη Λευκή Αδελφότητα, μετά οι Σιωνιστές, μετά οι μη φιλικοί εξωγήινοι και τέλος ο Σατανάς. Δεν υπάρχει περίπτωση να λήξει ποτέ, γιατί πρώτα βγαίνει η ψυχή ενός λαού και μετά το χούι. Μιλάω γι αυτό που λέει ότι για τα χάλια μας φταίνε πάντα οι ξένοι και ποτέ το ξερό μας το κεφάλι.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη heretic : 10-01-14 στις 23:48
Απάντηση με παράθεση
  #199  
Παλιά 11-01-14, 07:08
Ιέρεια Ο χρήστης Ιέρεια δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-11-2013
Μηνύματα: 140
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από heretic Εμφάνιση μηνυμάτων
Goku, δεν υπάρχουν αρνητικά, για την ώρα δεν υπάρχει τίποτα απολύτως, γιατί δεν υπάρχει κανένα chip. Τα έχουν δημιουργήσει στο κεφάλι τους οι συνομωσιολόγοι, οι οποίοι προμοτάρονται απο τους Ρεπουμπλικάνους. Τους οποίους τους πόνεσε πάρα πολύ η μεταρρύθμιση του Ομπάμα, γιατί μεταφράστηκε σε φόρους, δηλαδή θα πληρώσουν από την τσέπη τους το κοινωνικό κράτος, αυτό που έχουν όλοι οι Ευρωπαίοι, αυτό που είχαμε κι εμείς κάποτε, πριν την χρεοκοπία δηλαδή. Και γι' αυτό αυτή πολεμική, πιάνονται απ όπου μπορούν για να σαμποτάρουν το Obamacare.

Και αυτό το γαϊτανάκι το έχουν πάρει στην Ελλάδα οι γνωστοί ακροδεξιοί, προγονολάτρες και χριστιανοθρησκόληπτοι κύκλοι, και το συνεχίζουν, και θα το συνεχίζουν ακόμα κι όταν θα έχει λήξει για την Αμερική. Πάντα κάτι θα βρίσκεται από πίσω, μια οι Illuminati, μετά η Μεγάλη Λευκή Αδελφότητα, μετά οι Σιωνιστές, μετά οι μη φιλικοί εξωγήινοι και τέλος ο Σατανάς. Δεν υπάρχει περίπτωση να λήξει ποτέ, γιατί πρώτα βγαίνει η ψυχή ενός λαού και μετά το χούι. Μιλάω γι αυτό που λέει ότι για τα χάλια μας φταίνε πάντα οι ξένοι και ποτέ το ξερό μας το κεφάλι.
Φίλε Heretic δεν είναι το παρόντος θέματος, αν και θα μου πεις ότι έχει να κάνει με την συνωμοσιολογία σαν γενικό θέμα οπότε μπορούμε να κάνουμε και μία μικρή αναφορά.

Όλα είναι παραμυθένια στο κόσμο και για όλα φταίει ο λαός.
Δεν υπάρχουν Πολυεθνικές και συμφέροντα και Μεγιστάνες που συσσωρεύουν το πλούτο όλα αυτά είναι ουτοπικά.

Ένα παράδειγμα δεν έχει περάσει νόμος στην Ελλάδα όπου εξυπηρετεί τα συμφέροντα τους, όπου ο εργαζόμενος αν ενημερωθεί έξη μήνες πριν την απόλυση του παίρνει την μισή αποζημίωση.

(Και αυτό το μάθαμε αφού έγινε όσο και αν φώναζαν οι συνδικαλιστές στην Ελλάδα.)

Το θέμα είναι ότι περάστηκε όμως αυτό όπως και άλλα πολλά και άλλοι πολλοί νόμοι μου έχουν να κάνουν με το Αστικό δίκαιο και δεν τους ξέρουμε, όπου αν το σκεφτούμε το μόνο που παραμένει είναι οι γενικές αρχές του, για το τι διαπραγματεύεται.

Και συνεχίζω δεν υπάρχουν Σέκτες που ελέγχουν τους ανθρώπους για το δικό τους όφελος, απλά είναι τα προσωπικά τους πιστεύω και ούτω καθ' εξής.

Και η Αμερική πτώχευσε μην ξεχνάς και είναι ποιο δύσκολα τα πράγματα εκεί από ότι εδώ.

Και σε ρωτάω πως ένα άτομο που πιστεύει στην μαγεία που δεν είναι τίποτα άλλο από διοχετευμένη ενέργεια και έχει να κάνει ανά αιώνες με ψυχοκινητικούς ανθρώπους, που είτε δελεάστηκαν από κάποιο θρήσκευμα είτε ήθελαν να περάσουν την γνώση τους, είναι συγχρόνως τόσο πουριτανός και λειτουργεί με παρωπίδες, επειδή περιμένει να να λάβει την γνώση και να θέλει να γίνει γνωστικιστής χωρίς να βλέπει τι συμβαίνει στο κόσμο.

Και για να πω και εγώ την άποψη μου για το micro chip γιατί ουσιαστικά δεν μίλησα, ναι για έναν άνθρωπο με άνοια θα ήταν πολύ σημαντικό να είχα αυτή την συσκευή λόγο του ότι μπορεί να βρεθεί κάπου όπου θα τον παραδώσουν σε ένα αστυνομικό τμήμα για να μπορούν από τους αρμόδιους να σκαναριστούν τα στοιχεία του ή για κάποιον που έχει υποστεί αμνησία, είτε για κάποιον ηλικιωμένο ή και μη, που παίρνει φάρμακα και δεν έχει τις αισθήσεις του και τον πάνε στα επείγοντα, είτε για κάποιο βέβαια νεκρό που δεν μπορεί να αναγνωριστεί.

¶ρα με άλλα λόγια σύμφωνα με την ροή των πραγμάτων θα έπρεπε να μπει σε όλους για λόγους ταυτοποίησης, εμπιστεύεστε όμως τον άνθρωπο και τους σκοπούς που θα το χρησιμοποιήσει, το που μπορεί να φτάσει;

Πιστεύεται δηλαδή ότι έχουμε την Σοφία και την γνώση;

Γιατί εγώ βλέπω αφού το βγάλει κάποια πολυεθνική και οι άνθρωποι το αγοράζουν στην αρχή, να εξαγοράζεται από κάποια Εταιρεία και να σπάει το μονοπώλιο οπότε και να βγαίνει στην ευρύ αγορά πλέον.

Ή για να το φτάσουμε στα άκρα να μην χρειάζεται να πάει κάποιος στο νοσοκομείο ή στο αστυνομικό τμήμα για την ταυτοποίηση με το σκάνερ αλλά να ελέγχετε με δορυφόρο.

Και ναι δεν ήμαστε εγκληματίες ήμαστε νόμιμοι πολίτες, στο χέρι μας όμως είναι να σκεφτούμε την εξέλιξη και την πορεία των πραγμάτων και αν θέλουμε να ζούμε σε ένα τεράστιο Big Brother.

Όχι τώρα ότι δεν ζούμε και δεν ελεγχόμαστε από κάμερες παντού, ίσως όχι ακόμα στην χώρα μας.

Θα δώσω και ένα άλλο παράδειγμα από εμπειρία ενός γνωστού μου, ταξίδευαν με το αυτοκίνητο και διέσχιζαν μία βόρεια Χώρα Γερμανία δεν θυμάμαι, όπου η σύζυγος του πέταξε ένα σκουπίδι από το παράθυρο του αυτοκινήτου, το αποτέλεσμα βλέπουν μετά από λίγα λεπτά ένα ελικόπτερο και αστυνομία όπου τους σταμάτησε στο δρόμο, πλήρωσαν πρόστιμο και τους έκαναν και παρατήρηση.

Δεν ήταν σωστό το σκουπίδι και δεν θέλω να θίξω αυτό τον παράγοντα όπως και θα σχολιαστεί και μπορεί μερικοί να μείνουν και εκεί και όχι στην ουσία.
Απάντηση με παράθεση
  #200  
Παλιά 11-01-14, 13:19
heretic Ο χρήστης heretic δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-08-2013
Μηνύματα: 1.495
Προεπιλογή

Ιέρεια, είναι πολύ ενδιαφέροντα όλα αυτά που γράφεις και θα σου απαντήσω αναλυτικά.

--Όλα είναι παραμυθένια στο κόσμο και για όλα φταίει ο λαός.
Δεν υπάρχουν Πολυεθνικές και συμφέροντα και Μεγιστάνες που συσσωρεύουν το πλούτο όλα αυτά είναι ουτοπικά.
Ένα παράδειγμα δεν έχει περάσει νόμος στην Ελλάδα όπου εξυπηρετεί τα συμφέροντα τους, όπου ο εργαζόμενος αν ενημερωθεί έξη μήνες πριν την απόλυση του παίρνει την μισή αποζημίωση.
(Και αυτό το μάθαμε αφού έγινε όσο και αν φώναζαν οι συνδικαλιστές στην Ελλάδα.)
Το θέμα είναι ότι περάστηκε όμως αυτό όπως και άλλα πολλά και άλλοι πολλοί νόμοι μου έχουν να κάνουν με το Αστικό δίκαιο και δεν τους ξέρουμε, όπου αν το σκεφτούμε το μόνο που παραμένει είναι οι γενικές αρχές του, για το τι διαπραγματεύεται.

Χωρίς να θέλω να το γυρίσω σε πολιτική συζήτηση, για την εικόνα αυτή είναι αποκλειστικά ευθύνη του λαού. Αυτοί, η εκλογική πλειοψηφία δηλαδή, όλοι αυτοί που πήγαιναν και ψήφιζαν αυτό το γνωστό ντουέτο της ρεμούλας (ΠΑΣΟΚ-ΝΔ) ευθύνονται και για την χρεοκοπία της Ελλάδας, για την έλευση της τρόικας, και για την παράδοση των κλειδιών της διακυβέρνησης στους εκπροσώπους των δανειστών, στα δευτεροκλασάτα τσιράκια των banksters δηλαδή. Αν δεν ήμασταν σαν λαός χαϊβάνια, ωχαδερφιστές και καλοπερασάκηδες θα είχαμε διαλέξει άλλους πολιτικούς και τώρα θα ήμασταν εκτός Ε.Ε και ¤, χωρίς ουσιαστικό χρέος αλλά με εθνική οικονομική πολιτική.
Αντιθέτως ενταχθήκαμε και παραμένουμε άνευ όρων στην Ε.Ε, και υπογράφουμε ότι μας βάζουν μπροστά μας, όπως έκαναν οι σύμμαχοι στις χώρες του ¶ξονα μετά τον Β' Π.Π, στους ηττημένους δηλαδή. Τα παράπονα σας παιδιά στους ψηφοφόρους τους λοιπόν, εγώ δεν τους ψήφισα ποτέ.

--Και συνεχίζω δεν υπάρχουν Σέκτες που ελέγχουν τους ανθρώπους για το δικό τους όφελος, απλά είναι τα προσωπικά τους πιστεύω και ούτω καθ' εξής.
Και η Αμερική πτώχευσε μην ξεχνάς και είναι ποιο δύσκολα τα πράγματα εκεί από ότι εδώ.

Η Αμερική πτώχευσε το 29 και για 3 χρόνια τα πήγε πάρα πολύ άσχημα. Στην ουσία βγήκε από την κρίση μετά από 15 χρόνια, με την είσοδο της στον Β' Π.Π. Την κρίση του 2008 την ξεπέρασε μια χαρά πάντως -για την ώρα- κάνοντας την εξαγωγή της επάνω μας, στην Ε.Ε δηλαδή. Κατά τα άλλα δεν έχει αλλάξει τίποτα το ιδιαίτερο στην Αμερική. Οι φτωχοί-φτωχοί και οι πλούσιοι, ακόμα πιο πλούσιοι. Υπάρχει όντως μια μεγάλη Σέκτα που ελέγχει τα πάντα, λέγεται ανθρώπινη βλακεία. Συνίσταται ως εξής: Ενώ αντιλαμβάνεσαι ποιος ευθύνεται για το πρόβλημα σου, ψάχνεις να βρεις αόρατους συσχετισμούς. Το έχει περιγράψει εμμέσως και ο Ockham αυτό.

--Και σε ρωτάω πως ένα άτομο που πιστεύει στην μαγεία που δεν είναι τίποτα άλλο από διοχετευμένη ενέργεια και έχει να κάνει ανά αιώνες με ψυχοκινητικούς ανθρώπους, που είτε δελεάστηκαν από κάποιο θρήσκευμα είτε ήθελαν να περάσουν την γνώση τους, είναι συγχρόνως τόσο πουριτανός και λειτουργεί με παρωπίδες, επειδή περιμένει να να λάβει την γνώση και να θέλει να γίνει γνωστικιστής χωρίς να βλέπει τι συμβαίνει στο κόσμο.

Δεν είναι μόνο αυτό η μαγεία και δεν είναι σίγουρα μόνο ψυχοκίνηση. Η τελευταία εκδηλώνεται σε πολύ λίγους ανθρώπους. Κάτι τέτοιο καταλαβαίνω από αυτά που γράφεις. Πουριτανός και με παρωπίδες; Θα μου επιτρέψεις να πω ότι επιστρέφω τον χαρακτηρισμό. Η κατεστημένη άποψη είναι ότι για όλα φταίνε οι Σέκτες, όχι η περιθωριακή. Την γνώση αγαπητή Ιέρεια, την λαμβάνουμε συνέχεια, με τον ένα τρόπο ή τον άλλο. Δεν υπάρχει αρχή, ούτε και τέλος σε αυτήν. Το πως την διαχειριζόμαστε είναι το θέμα.


--¶ρα με άλλα λόγια σύμφωνα με την ροή των πραγμάτων θα έπρεπε να μπει σε όλους για λόγους ταυτοποίησης, εμπιστεύεστε όμως τον άνθρωπο και τους σκοπούς που θα το χρησιμοποιήσει, το που μπορεί να φτάσει;
Πιστεύεται δηλαδή ότι έχουμε την Σοφία και την γνώση;

Δεν καταλαβαίνω από που προκύπτει ότι πρέπει να βάλουμε όλοι εμφύτευμα ταυτοποίησης, πέρα από αυτήν την κατασκευασμένη ιστορία του δήθεν νομοσχεδίου του Ομπάμα. Από αυτά που γράφουν στα blogs τους οι συνομωσιολόγοι;

--Γιατί εγώ βλέπω αφού το βγάλει κάποια πολυεθνική και οι άνθρωποι το αγοράζουν στην αρχή, να εξαγοράζεται από κάποια Εταιρεία και να σπάει το μονοπώλιο οπότε και να βγαίνει στην ευρύ αγορά πλέον.
Ή για να το φτάσουμε στα άκρα να μην χρειάζεται να πάει κάποιος στο νοσοκομείο ή στο αστυνομικό τμήμα για την ταυτοποίηση με το σκάνερ αλλά να ελέγχετε με δορυφόρο.
Και ναι δεν ήμαστε εγκληματίες ήμαστε νόμιμοι πολίτες, στο χέρι μας όμως είναι να σκεφτούμε την εξέλιξη και την πορεία των πραγμάτων και αν θέλουμε να ζούμε σε ένα τεράστιο Big Brother.
Όχι τώρα ότι δεν ζούμε και δεν ελεγχόμαστε από κάμερες παντού, ίσως όχι ακόμα στην χώρα μας.

Αγαπητή Ιέρεια, ίσως να αγνοείς κάποια πράγμα, για τα οποία πρέπει να μιλήσω. Από την δεκαετία του '70 οι μυστικές υπηρεσίες είναι σε θέση να εντοπίσουν οποιονδήποτε άνθρωπο πάνω στον πλανήτη, όπου κι αν βρίσκεται, αρκεί να τον έχουν μετρήσει μια φορά. Δεν αναφέρομαι σε κάποια μεταφυσική τεχνική εντοπισμού, μιλάω για μια απόλυτα επιστημονική, βάση της ενεργειακής υπογραφής του. Δεν χρειάζονται τσιπάκια για αυτό, αρκεί μια φορά να σε μετρήσουν, που μπορώ να κρίνω από τις γνώσεις που έχω, αρκεί να γίνει και από μικρή απόσταση, χωρίς να το πάρεις χαμπάρι και μετά σε βρίσκουν παντού, εκτός κι αν κρύβεσαι σε σπηλιές. Αυτή είναι η πραγματικότητα, και δεν χρειάζονται άλλα μέσα.

--Θα δώσω και ένα άλλο παράδειγμα από εμπειρία ενός γνωστού μου, ταξίδευαν με το αυτοκίνητο και διέσχιζαν μία βόρεια Χώρα Γερμανία δεν θυμάμαι, όπου η σύζυγος του πέταξε ένα σκουπίδι από το παράθυρο του αυτοκινήτου, το αποτέλεσμα βλέπουν μετά από λίγα λεπτά ένα ελικόπτερο και αστυνομία όπου τους σταμάτησε στο δρόμο, πλήρωσαν πρόστιμο και τους έκαναν και παρατήρηση.

Θα σου πω κι εγώ μια ιστορία: Κάποτε οδηγούσα στην Εθνική οδό (Αθηνών-Λαμίας) μοτοσυκλέτα και μπροστά μου προπορευόταν άλλος ένας τύπος με μια Transalp. Μέση ταχύτητα >100km/h. Ακόμα πιο μπροστά προπορευόταν ένα τζιπάκι. Κάποια στιγμή από το πίσω παράθυρο του, φεύγει άδειο κουτάκι coca-cola και αφού υπερίπταται για λίγο, πάει και σκάει πάνω στο κράνος του τύπου με την Τransalp. Αφού βλέπω τον άνθρωπο να ψιλοχάνει τον έλεγχο -τρόμαξε- και η μηχανή να αρχίζει να το κοσκίνισμα, συνειδητοποιώ πως μου μένουν λίγα δευτερόλεπτα να σωθώ εγώ, και κάνω μια επικίνδυνη σφήνα και αλλάζω λουρίδα. Τέλος πάντων ο άνθρωπος το ξεπέρασε, αράζει στην άκρη να ηρεμήσει, σταματάω κι εγώ κοντά του.

«Φίλε τρέχα σταμάτα τον αν μπορείς», μου λέει. Καβαλάω την μηχανή και ξεκινάω καταδίωξη. Μετά από μερικά χλμ τον προλαβαίνω.
Εικόνα μέσα στο αμάξι: Μια αναιδέστατη νεόπλουτη να μιλάει στο κινητό με το ένα χέρι και να κρατάει τσιγάρο με το άλλο που κρατούσε το τιμόνι! Και το αμάξι γεμάτο παιδιά, μέτρησα 4-5 μέσα, μπροστά-πίσω χύμα, χωρίς ζώνες χωρίς τίποτα, που καρπαζώνονταν μεταξύ τους! Είναι προφανές ότι η coca-cola έφυγε από τα πιτσιρίκια.

Της κάνω σήμα να σταματήσει, με γείωσε κανονικά. Στο τέλος έκοψε λίγο ταχύτητα, άνοιξε το παράθυρο, με έβρισε, «άντε ρε αλήτη μηχανόβιε», «πως τολμάς να με απειλείς», «θα φωνάξω την αστυνομία» και άλλα τέτοια. Είναι προφανές ότι και μήνυση να της έκανες δεν θα έβρισκες άκρη γιατί είμαστε Ελλάδα, άσε που θα έβγαινε κι από πάνω ότι λέμε ψέματα για την coca-cola, ότι την απείλησα στο δρόμο, αυτήν και τα παιδιά της και άλλα τέτοια που αραδιάζουν αυτοί οι τύποι.

Οπότε φίλη Ιέρεια που θέλω να καταλήξω: Καλά του έκαναν του τύπου στην Γερμανία, και μάλιστα βάζω στοίχημα ότι πιθανόν να πρόκειται για άλλον ένα Ελληναρά σαν κι αυτήν που περιέγραψα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη heretic : 11-01-14 στις 14:02
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 06:55.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.