Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Συνωμοσιολογία-Παγκοσμιοποίηση-Γεωπολιτική

Εμφάνιση των αποτελεσμάτων της ψηφοφορίας: CHIP στο σώμα!!!
ΝΑΙ 14 12,39%
ΟΧΙ 99 87,61%
Ψήφισαν: 113. Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #61  
Παλιά 05-10-08, 23:51
Το avatar του χρήστη no slave
no slave Ο χρήστης no slave δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-07-2008
Περιοχή: βριλησσια
Μηνύματα: 700
Προεπιλογή

Παράθεση:
όσο για θρησκευτικό κομμάτι, ίσως σφάλω αλλά ούτε εγώ θα ήθελα να τα μπλέξω, χωρίς κάποιο συγκεκριμένο λόγο..
γιατι ρε συ ευρυνοε να μην τα μπλεξεις?δηλαδη ειναι φως φαναρι,δεν καταλαβαινω τι σε κολλυει.καποιοι περιμενουν ολη τους τη ζωη να δουν μια προφητεια να εκπληρωνεται.και μεις που μπορει ενδεχομενως να ειμαστε μαρτυρες,δεν θελουμε να τα μπλεξουμε?ξανασκεψου το λιγακι

φιλικα
Απάντηση με παράθεση
  #62  
Παλιά 05-10-08, 23:58
Το avatar του χρήστη Ευρυνοος
Ευρυνοος Ο χρήστης Ευρυνοος δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-09-2008
Μηνύματα: 443
Προεπιλογή

ξέρεις αδελφέ μου, ΔΕΝ είμαι άθεος.. έιμαι ένθεος..

απλώς τα γεγονότα πάντα τα αναλύω χωρίς θρησκευτικές επιδράσεις και οπτικές..
είναι ίσως η μόνη μας ''χαλαρή'' διαφωνία..

η ουσία παραμένει η ίδια, η εκμετάλευση των ανθρώπων απο άλλους ανθρώπους και η εξουσία που σαν ναρκωτικό είναι ζητούμενο γι αυτούς..

αν πάντως κάποια στιγμή διασταυρωθούν τα αποτελέσματα και οι παρατηρήσεις ίσως αλλάξω γνώμη και συνδυάσω τα γεγονότα με το θρησκευτικό ζήτημα..

φιλικά.

υγ. δεν αποκλείω να έχεις απόλυτο δίκιο και να έχω λάθος οπτική των πραγμάτων.. δεν είμαι δογματικός.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Ευρυνοος : 06-10-08 στις 00:08
Απάντηση με παράθεση
  #63  
Παλιά 06-10-08, 00:09
Το avatar του χρήστη labros
labros Ο χρήστης labros δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-08-2004
Περιοχή: Hellas
Μηνύματα: 275
Προεπιλογή

Ζητώ συγνώμη, το έστειλα 2 φορές.

Όσο αφορά τον αργό & γρήγορο τρόπο, αφορά αυτούς που θέλουν να εφαρμόσουν ή να μας περάσουν κάτι. Επιλέγουν τον τρόπο που τους εξυπηρετεί.

Όσο αφορά το παράδειγμα με το βάτραχο έχει ως εξής:
Βράζεις σε μια κατσαρόλα νερό, πετάς ένα βάτραχο μέσα, ο οποίος βγαίνει μονομιάς - ΑΝΤΙΔΡΑ - λόγω του σοκ του καυτού νερού που βιώνει.

Βουτάς 2ο βάτραχο το βάζεις σε άλλη κατσαρόλα με νερό κανονικό. Κάθεται ο βάτραχος, τι ωραία τι καλά.
ΣΙΓΑ ΣΙΓΑ, ανεβάζεις τη θερμοκρασία με αποτέλεσμα η θερμοκρασία του νερού να ανεβαίνει ΣΙΓΑ ΣΙΓΑ και ο βάτραχος, δεν καταλαβαίνει τις μικρές διαφορές τις θερμοκρασίας. Στο τέλος τελειώνεις το πείραμα και έχεις ένα βραστό βάτραχο, ο οποίος δεν κατάλαβε τίποτα!
Τελικά φθάνεις σε ένα σημείο που ήθελες να φθάσεις και με τον ΓΡΗΓΟΡΟ ΤΡΟΠΟ, αλλά σου πήρε περισσότερη ώρα με καλύτερα αποτελέσματα.

Για να μην παρεξηγηθώ, δεν έχω απολύτως τίποτα με κανένα ζώο και ειδικά με τους βάτραχους. Ασφαλώς και δεν συνηγορώ σε τέτοιου είδους πειράματα.
Μου το μετέφεραν σαν παράδειγμα των τρόπων που έχουν βρει οι "μεγάλοι" για να περνάνε τις αλλαγές που θέλουν και σας το μετέφερα.

Φιλικά Γιώργος.
__________________
Αγάπα τον πλησίον σου, πρόσεχε τον εαυτό σου
Απάντηση με παράθεση
  #64  
Παλιά 06-10-08, 00:19
Το avatar του χρήστη no slave
no slave Ο χρήστης no slave δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-07-2008
Περιοχή: βριλησσια
Μηνύματα: 700
Προεπιλογή

Παράθεση:
ξέρεις αδελφέ μου, ΔΕΝ είμαι άθεος.. έιμαι ένθεος..
αυτο δεν χρειαζοταν να το αναφερεις.γνωριζω

Παράθεση:
απλώς τα γεγονότα πάντα τα αναλύω χωρίς θρησκευτικές επιδράσεις και οπτικές..
ξερεις,νιωθω τοσο ενοχος που ανηκω στο ανθρωπινο ειδος που ψαχνω να βρω καποιο αλλοθι για τις πραξεις μας.η θρησκευτικη επιδραση νομιζω οτι ειναι το καλυτερο.ποσο μαλλον οταν αρχιζει να πλησιαζει την πραγματικοτητα.ξερεις οτι η πιστη μου δεν βασιζεται στην εκκλησια και στους παππαδες αλλα σε προσωπικα βιωματα.και εφοσον υπαρχει η πιστη δεν μπορω να την αφησω απεξω απο πολλα θεματα του φορουμ

Παράθεση:
αν πάντως κάποια στιγμή διασταυρωθούν τα αποτελέσματα και οι παρατηρήσεις ίσως αλλάξω γνώμη και συνδυάσω τα γεγονότα με το θρησκευτικό ζήτημα..
οκ,τωρα μπορω να πω οτι με καλυψες.διοτι και γω παρολο που πιστευω,δεν θα παψω ποτε να ψαχνω και να ερευνω.
Απάντηση με παράθεση
  #65  
Παλιά 06-10-08, 00:51
Το avatar του χρήστη alkatar
alkatar Ο χρήστης alkatar δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-11-2007
Περιοχή: Ατική η μαγική γή
Μηνύματα: 118
Προεπιλογή

Φίλε Ευρύνοε και οι υπόλοιποι γράφω ξανά για να πώ κάποια πραγματάκια ή τέλος πάντων να ''ξεκαθαρίσω'' αυτά που είπα.

Όταν στο μήνυμα #18 είπα: ''για εμένα τέτοιου είδους σκέψεις δεν έχουν προέλθει από άνθρωπο.'' εννοούσα ότι κατά την γνώμη μου έχουν προέλθει από τον Διάβολο!

Ο λόγος που δεν θα έβαζα το chip = χάραγμα είναι κατά πρώτον και κύριον λόγο θρησκείας και κατά δεύτερον λόγο ελευθερίας (λες και τώρα είμαστε ελεύθεροι).

Όταν επίσης στο μήνυμα #18 είπα: ''Φίλε Ευρύνοε και οι υπόλοιποι τι πιστεύετε πρέπει ο κόσμος να γνωρίζει περί τίνος πρόκειται ή όχι? Αν ναι γιατί δεν ακούμε τίποτα για αυτό? Γιατί ο κόσμος δεν δείχνει σημάδια ανησυχίας για αυτό το θέμα? Μήπως δεν ξέρουν? Τι στο καλό συμβαίνει? Πως γίνετε να γνωρίζουν και να μην κάνουν τίποτα?'' είχα πάρει σαν δεδομένο πώς σχεδόν όλοι ήξεραν ότι είχε γίνει αναφορά σε αυτό το θέμα στην Αποκάλυψη του Ιωάννη!!! Και με ξάφνιαζε το ότι ίσως να ήξεραν και να μην έκαναν τίποτα!!!

Και στο μήνυμα #49 έγραψα αυτά που λέει η Αποκάλυψη (στην δημοτική) αλλά δεν το σχολίασες και για αυτό θα σε ρωτήσω πια η γνώμη σου?
__________________
Εν οίδα ότι ουδέν οίδα

O alkatar

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη alkatar : 06-10-08 στις 01:00
Απάντηση με παράθεση
  #66  
Παλιά 06-10-08, 11:04
Το avatar του χρήστη Ευρυνοος
Ευρυνοος Ο χρήστης Ευρυνοος δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-09-2008
Μηνύματα: 443
Προεπιλογή

λοιπόν,
για αποφυγή κάθε παρεξήγησης δηλώνω οτι όλα, μα όλα τα λαμβάνω υπ'όψιν μου αλλά απλώς επειδή υπάρχουν άλλα μέλη του forum που έχουν ανοίξει θέματα περί σατανισμού, χαράγματος, χριστιανισμού,κ.ά δεν θα ήθελα να μετατραπεί το θέμα τούτο σε μία στείρα αντιπαράθεση μεταξύ αλλοθρήσκων..

όλοι έχουν δίκιο γιατί τους εκφράζει η επιλογή τους..
με καταλαβαίνετε ελπίζω..

εδώ έχουμε ανοίξει ένα τεράστιο κατα την ταπεινή μου άποψη θέμα για τα chip που θα επιρρεάσει το προσεχές μέλλον της ανθρωπότητας και μην πάμε σε μονοπάτια που έμμεσα θα ''διαφημίζουμε'' το τάδε ή το τάδε ''μαγαζί''..

ασφαλώς και σέβομαι όλους σας και σας ευχαριστώ που συμμετέχετε στο θέμα τούτο και εύχομαι όλοι οι άνθρωποι να σέβονται τον κάθε συνάνθρωπο αρκεί να μην προσβάλλει ο ένας τον άλλο..

ας δούμε λοιπόν πως θα μπορούσαμε να αντιμετωπίσουμε το ''θηρίο άνρωπος'' και ποιές πιθανές λύσεις θα βρούμε..

και δεν σας κρύβω οτι έχω ξεχωρίσει κάποια άτομα που θα επιθυμούσα να συζητήσω πρόσωπο με πρόσωπο μαζί σας..

και πάλι σας ευχαριστώ όλους, καλή μας συνέχεια..

φιλικά, ευρύνοος.
Απάντηση με παράθεση
  #67  
Παλιά 06-10-08, 12:57
Το avatar του χρήστη agaliarep
agaliarep Ο χρήστης agaliarep δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 09-08-2005
Περιοχή: Mandri
Μηνύματα: 1.621
Προεπιλογή

Καλό το παράδειγμα με τον βάτραχο…

Η πραγματικότητα είναι μερικές φορές πιο δύσκολη από την φαντασία. Συζητώντας πριν μερικές μέρες για τον φόβο ένας φίλος μου είπε, ότι δεν μπορείς να φοβάσαι κάτι που δεν ξέρεις. Η άγνοια έχει άμεση σχέση με τον φόβο. Για αυτό και τα παιδιά που έχουν άγνοια μερικές φορές δεν φοβούνται να κάνουν πράγματα, τα οποία ναι μεν είναι επικίνδυνα και δημιουργούν φόβο στους μεγαλύτερους αλλά αυτό γίνεται μόνο και μόνο από άγνοια τους.

Μπορεί να φοβόμαστε όλα αυτά που περιγράφονται σε αυτό το θέμα, αλλά είναι γιατί έχουμε γνώση ότι έχουν γίνει, έχει γίνει προσπάθεια να γίνουν στο παρελθόν και ο φόβος για το μέλλον είναι ορατός.
Ο φόβος όμως είναι κακός σύμβουλος… το παν είναι η εγρήγορση. Επειδή πολύ απλά το παράδειγμα με τον βάτραχο (δεν ξέρω εάν ισχύει) δείχνει χαρακτηριστικά ότι τα γεγονότα μερικές φορές δεν είναι αστραπιαία και δεν μπορούμε να τα αντιληφθούμε αμέσως πρέπει να έχουμε την δυνατότητα να μπορούμε να αποκωδικοποιούμε όσα συμβαίνουν αλλά και όσα βλέπουμε. Ακόμα και σε αυτό τα όρια είναι λεπτά. Από το να είσαι παρατηρητικός και σε εγρήγορση μπορείς εύκολα να γίνεις απλά καχύποπτος με όλα και όλους με αποτέλεσμα να μην μπορείς να κάνεις τίποτα.

Γράφει πιο πάνω ένας φίλος ότι λες και τώρα είμαστε ελεύθεροι, δεν ξέρω εάν είμαστε, μάλλον όχι, αλλά έχουμε μια ελευθερία που ακόμα δεν την έχουν φυλακίσει εάν και την έχουν περιορίσει πάρα πολύ. Αυτή της σκέψης.
Επειδή όλοι ξέρουμε πολύ καλά ότι δεν είμαστε ελεύθεροι και ότι η δημοκρατία είναι κάτι που μοιάζει να έχει στοιχειώσει μέσα στις σελίδες των βιβλίων και έχει ξεφτιλιστεί μέσα στα στόματα πολλών απαίδευτων ανθρώπων πρέπει να είμαστε πολύ προσεκτικοί.

Την ελευθερία μας δεν την κατάλυσε ένα απολυταρχικό καθεστώς με καθαρά στοιχεία απολυταρχικού καθεστώτος. Την ελευθερία μας δυστυχώς την καταλύσαμε εν μέρει μόνοι μας, με την ψήφο μας, με την συγκατάθεση μας και κανείς από εμάς δεν κάνει κάτι για αυτό παρά να μιλάει.

Ο τρόπος που ζούμε αλλά και το χαρακτηριστικό παράδειγμα του Ευρύνοου (δεν ξέρω εάν είναι σε αυτό το θέμα ή άλλο) ότι είμαστε τα μόνα ζώα που πρέπει να πληρώσουμε για την φωλιά μας, δείχνει πολύ απλά ότι μόνοι μας μπήκαμε μέσα σε αυτό το παιχνίδι και μένουμε σε αυτό το παιχνίδι. Δεν είμαστε πρόθυμοι να βγούμε, δεν είμαστε πρόθυμοι να κάνουμε κάτι για αυτό.

Από την στιγμή που όλες σχεδόν τις ελευθερίες μας την συνδυάσαμε με κάτι τόσο πλαστό και ψεύτικο όπως το χρήμα και αυτό με την σειρά του όλο και περισσότερο συγκεντρώνεται σε όλο και λιγότερους, τότε πρέπει να αντιληφθούμε ότι δεν είμαστε ελεύθεροι.

Πως μπορεί να είναι ελεύθερος κάποιος που για να επιβιώσει πρέπει να δουλεύει 10 ώρες ή 12 την ημέρα; Πότε και πως μπορεί να σκεφτεί όπως πρέπει όταν είναι κουρασμένος, καταπονημένος, έχει να λύσει ένα σωρό προβλήματα;

Παρόλα αυτά είναι ελεύθερος να το κάνει. Ίσως καταφέρει σε κάποια στιγμή να κάτσει με τον εαυτό του να σκεφτεί…
Και αφού έχουν καταλυθεί όλες οι άλλες ελευθερίες του που κάκιστα έχουμε συνδέσει με το χρήμα, το επόμενο “λογικό” βήμα είμαι και η αιχμαλώτιση του μυαλού.
Όταν ο άνθρωπος πάψει να είναι ελεύθερος και σε αυτό το επίπεδο τότε το έργο θα έχει ολοκληρωθεί.
Ακόμα και θεολογικά να το δούμε, ακόμα και Χριστιανικά να το δούμε, η διδασκαλία λέει ότι ο διάβολος είναι αυτός που διαβάλει και αυτό που έχει καταφέρει είναι να πείσει τους ανθρώπους ότι δεν υπάρχει. Θα μπορούσαμε πολύ εύκολα να πούμε ότι ο διάβολος είναι η ίδια η “εξουσία” που διαβάλει τον κόσμο και έχει πετύχει να πιστεύει ο κόσμος ότι δεν υπάρχει και ότι δεν προσπαθεί να τον διαβάλει. Αλλά αυτό δεν είναι ένα θρησκευτικό θέμα, δεν είναι ένα θεολογικό θέμα, είναι ένα συνωμοσιολογικό θέμα.

Δεν ξέρω εάν υπάρχει μια συνωμοσία εναντίων μας. Δεν μπορώ να το ξέρω και δεν έχω αποδείξεις… Αλλά ξέρω το εξής. Ξέρω ότι η ανάγκη για εξουσία είναι μεγάλη και η ανάγκη για έλεγχο είναι μεγαλύτερη…
Ξέρω ότι το μεγαλύτερο ποσοστό των ανθρώπων το έχουν σε μεγαλύτερο ή μικρότερο βαθμό. Ξέρω ότι ακόμα και εσείς ή εγώ σε κάποια τμήματα της ζωής μας, προσπαθούμε με τον ένα ή με τον άλλο τρόπο να ελέγξουμε ανθρώπους, καταστάσεις… ξέρω ότι τις περισσότερες φορές όταν γίνεται αυτό, υπάρχει μια ανάγκη για ακόμα μεγαλύτερη εξουσία και μεγαλύτερο έλεγχο. Γιατί κάτι τέτοιο να λείπει από την εξουσία;

Είμαι σίγουρος ότι υπάρχει, το γνωρίζω, το έχω δει και στο παρελθόν (1, 2, 3, 4 ) και είμαι σίγουρος ότι θα το δω, θα το ζήσω και στο μέλλον...

Το πρόβλημα είναι θα το καταλάβω;
Απάντηση με παράθεση
  #68  
Παλιά 06-10-08, 14:44
Το avatar του χρήστη Ophelia
Ophelia Ο χρήστης Ophelia δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-11-2006
Περιοχή: Milky Way
Μηνύματα: 443
Προεπιλογή

Χωρίς να έχω διαβάσει τις υπόλοιπες απαντήσεις, και μετά από αρκετή σκέψη ψήφισα ΟΧΙ.

Ο λόγος: προφανώς το ανελέητο φακέλωμα που τρώμε έτσι κι αλλιώς, αλλά πιστεύω το να συγκαταθέσω σε κάτι τόσο δραστικό και ίσως μη-αναστρέψιμο θα ήταν σαν να βοηθάω στο σκάψιμο του ίδιου μου του λάκκου!
Ομολογώ ότι η απόφαση είναι δύσκολη και καταλαβαίνω τους λόγους που θα κάνανε κάποιον να ψηφίσει ΝΑΙ...ειδικά αν ο αποκλεισμός όλων όσων δεν δεχτούν θα είναι τόσο ολοκληρωτικός...αλλά απ' ότι φαίνεται (και ΑΝ όλοι αυτοί που ψηφίσαμε ΟΧΙ όντως κάνουμε την δήλωση μας πράξη) μάλλον θα είμαστε η πλειοψηφία!
Πόσο αποκλεισμένη μπορεί να είναι μια πλειοψηφία στο κάτω-κάτω??
__________________
Τhe sun changes everything...ab tu jaag musafir pyaaray...
Απάντηση με παράθεση
  #69  
Παλιά 06-10-08, 16:43
Το avatar του χρήστη Ευρυνοος
Ευρυνοος Ο χρήστης Ευρυνοος δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-09-2008
Μηνύματα: 443
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Ophelia
Χωρίς να έχω διαβάσει τις υπόλοιπες απαντήσεις, και μετά από αρκετή σκέψη ψήφισα ΟΧΙ.

Ο λόγος: προφανώς το ανελέητο φακέλωμα που τρώμε έτσι κι αλλιώς, αλλά πιστεύω το να συγκαταθέσω σε κάτι τόσο δραστικό και ίσως μη-αναστρέψιμο θα ήταν σαν να βοηθάω στο σκάψιμο του ίδιου μου του λάκκου!
Ομολογώ ότι η απόφαση είναι δύσκολη και καταλαβαίνω τους λόγους που θα κάνανε κάποιον να ψηφίσει ΝΑΙ...ειδικά αν ο αποκλεισμός όλων όσων δεν δεχτούν θα είναι τόσο ολοκληρωτικός...αλλά απ' ότι φαίνεται (και ΑΝ όλοι αυτοί που ψηφίσαμε ΟΧΙ όντως κάνουμε την δήλωση μας πράξη) μάλλον θα είμαστε η πλειοψηφία!
Πόσο αποκλεισμένη μπορεί να είναι μια πλειοψηφία στο κάτω-κάτω??

πλειοψηφία είναι σε τούτο εδώ το forum..

να σκεφτούμε οτι εδώ μέσα οι πιό πολλοί είμαστε(?) υποψιασμένοι..

τα ποσοστά στον ''έξω'' κόσμο υποθέτω θα είναι διαφορετικά..

ας πάρουμε την Ελληνική πραγματικότητα ως ένα δεδομένο, να βγάλουμε κάποιο ποσοστό, με την σκέψη μας..

τώρα ας πάρουμε την Αμερικανική πραγματικότητα ως κάποιο άλλο δεδομένο να βγάλουμε κάποιο άλλο ποσοστό..

και ας ξανασκεφτούμε οτι στην Ελλάδα του σήμερα ζούμε, που μαθητές νομίζουν οτι ο Καραισκάκης έχτισε ένα γήπεδο, και στην Αμερική του σήμερα νομίζουν οτι ο Ο' μπαμα είναι μουσουλμάνος, χάριν ενός περιοδικού..

απογοητευτικό.. έ?...
η αλήθεια πονάει..


φίλε agaliarep

καλό θα ήταν να ανοίξουμε κάποια στιγμή το θέμα του ΘΑΝΑΤΟΥ.. σε σχέση με τον φόβο..
επειδή ο θάνατος δεν υφίσταται, και θέλει μεγάλη ανάλυση..άλλη φορά όμως..

συμφωνώ απόλυτα μαζί σου περί εγρήγορσης, αλλά και προετοιμασίας.. γι αυτό που θα έρθει..

λές οτι δεν ξέρεις αν υπάρχει συνομωσία εναντίον μας.. εγώ ξέρω οτι υπάρχουν συνομωσίες, (πληθυντικός παρακαλώ) εναντίον μας..

στην ΔΙΑΤΡΟΦΗ, στην ΠΑΙΔΕΙΑ, στην ΟΙΚΟΝΟΜΙΑ, στην ΠΟΛΙΤΙΚΗ στην ΙΑΤΡΙΚΗ και σε μερικά ακόμη που αν τα ανέφερα, αύριο, δεν θα βρισκόμουν κοντά σας

κάθε ένα απο τα προαναφερθέντα απαιτεί άλλες τόσες σελίδες στο forum απο όσες έχουν γραφτεί ως τώρα..

όσο για το παράδειγμα που έφερα, όντως είμαστε το μόνο ΖΩΟ που πληρώνει για την φωλιά του, και για να βγούμε απο αυτό το παιχνίδι που μας παίζουν, πρέπει κάποιος να αναλάβει τον ρόλο του τσοπάνη, επειδή είμαστε αγελαίον είδος, και κ(οπαδοί)..
κατάλαβες;
και ποιός τσοπάνης έχει αγνά αισθήματα γαμώτο; ποιός ενδιαφέρεται μόνο για το ανθρώπινο είδος και την ανθρώπινη αξιοπρέπεια;
ένα είδος wwf για ανθρώπους..

με καθαρή προέλευση όμως, όχι σαν κάποια οργάνωση που έλεγε φέρτε λεφτά για τα παιδάκια κι έπαιρνε όπλα, και μετά έλεγε πάλι φέρτε λεφτα για τα προσφυγάκια που παρακλάδι της δημιούργησε.. ονόματα δεν λέω.. ο νοών νοήτω..

φιλικά, ευρύνοος.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Ευρυνοος : 06-10-08 στις 16:45
Απάντηση με παράθεση
  #70  
Παλιά 06-10-08, 17:34
Το avatar του χρήστη Ophelia
Ophelia Ο χρήστης Ophelia δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-11-2006
Περιοχή: Milky Way
Μηνύματα: 443
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Ευρυνοος
πλειοψηφία είναι σε τούτο εδώ το forum..

να σκεφτούμε οτι εδώ μέσα οι πιό πολλοί είμαστε(?) υποψιασμένοι..

τα ποσοστά στον ''έξω'' κόσμο υποθέτω θα είναι διαφορετικά..

ας πάρουμε την Ελληνική πραγματικότητα ως ένα δεδομένο, να βγάλουμε κάποιο ποσοστό, με την σκέψη μας..

τώρα ας πάρουμε την Αμερικανική πραγματικότητα ως κάποιο άλλο δεδομένο να βγάλουμε κάποιο άλλο ποσοστό..

και ας ξανασκεφτούμε οτι στην Ελλάδα του σήμερα ζούμε, που μαθητές νομίζουν οτι ο Καραισκάκης έχτισε ένα γήπεδο, και στην Αμερική του σήμερα νομίζουν οτι ο Ο' μπαμα είναι μουσουλμάνος, χάριν ενός περιοδικού..

απογοητευτικό.. έ?...
η αλήθεια πονάει..
Όντως απογοητευτικό!
Ναι, δεν έχεις και άδικο, είναι αποκαρδιωτικό το πόσο στο σκοτάδι βρισκόμαστε...
Σκέψου όμως οτι σήμερα η κατάσταση είναι πολύ καλύτερη από αυτή πριν 10-20 χρόνια...
Αναλογίσου μόνο πόσα περιοδικά, βιβλία, ταινίες, ντοκιμαντέρ κτλ ασχολούνται με θέματα που 'καίνε' (π.χ. συνωμοσίες, αποκρυφισμός, εναλλακτική ιστορία κτλ) σήμερα και πόσα υπήρχαν πιο παλιά...
Δεν λέω, είναι και μόδα...αλλά δεν μπορεί όλο και περισσότεροι απο εμάς θα ξυπνάνε διαβάζοντας κάτι από όλα αυτά!
(και ψέματα να είναι όλα αυτά που βγαίνουν στην φόρα τελευταία - με σκοπό μόνο και μόνο να μας αποπροσανατολίσουν - και πάλι, τουλάχιστον βάζουνε μερικούς απο εμάς να σκέφτονται λίγο παραπέρα. Κάτι είναι και αυτό! )
__________________
Τhe sun changes everything...ab tu jaag musafir pyaaray...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 14:57.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.