Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Ψυχικά Φαινόμενα – Μεταφυσική –Αποκρυφισμός

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #251  
Παλιά 27-09-06, 03:43
Το avatar του χρήστη Diotima
Diotima Ο χρήστης Diotima δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 20-03-2004
Περιοχή: Άλτις
Μηνύματα: 207
Προεπιλογή

Μην του λέτε να σταματήσει, επευφημήστε τον...

Χρήστο, βρίσκεσαι σε παραλήρημα και μπορεί αυτό για σένα να είναι καλό, αλλά για τη συζήτηση είναι χείριστο.

Δεν παρακολουθείς και δεν εννοείς τους άλλους, αλλά απλά κάνεις επίδειξη αριστοτεχνικών ευφυολογημάτων που εγώ τα ονομάζω "παιγνίδια με τις λέξεις".

Για να είμαι συνεπής με το ύφος σου λοιπόν, θα απαντήσω: "Θέλεις να το πάρεις πάνω σου, θέλεις να το πάρεις κάτω σου, κάνε ότι θες..."

Στην τελική, αν είσαι τόσο μάγκας κτίστης, πήγαινε να τους διδάξεις αγόρι μου.
Άντε...
__________________
"Pulsanti Operietur"
(Τo him who knocks, it shall be opened)

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Diotima : 27-09-06 στις 03:45
Απάντηση με παράθεση
  #252  
Παλιά 27-09-06, 04:04
cHrIsToS1 Ο χρήστης cHrIsToS1 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-04-2005
Περιοχή: Άργος
Μηνύματα: 324
Προεπιλογή

Ποιους να διδαξω βρε Διοτιμα;
Τους χαρτογιακαδες;
Χτιστες στην θεωρια, τραπεζιτες στην πραξη;(μεσα στα ολα πλην ουχι Λακεδαιμονιων αλλα χτιστων).
κατα τα αλλα δεκτον.
Αφου θελω να το παρω πανω μου και με επευφημεις..... εκανα και πηρα αυτο που ηθελα.
Σε ευχαριστω.
Απάντηση με παράθεση
  #253  
Παλιά 27-09-06, 04:13
Το avatar του χρήστη Diotima
Diotima Ο χρήστης Diotima δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 20-03-2004
Περιοχή: Άλτις
Μηνύματα: 207
Προεπιλογή

Ό,τι πεις εσύ...

Χαρτογιακάδες θες, χαρτογιακάδες.

Τραπεζίτες, τραπεζίτες.

Θες να τους πούμε "Πίπη η φακιδομύτη"; Εντάξει.

Αφού εσύ ξέρεις την τέχνη πάνω από όλα, ποιός μπορεί να σε αντικρούσει.

Αυτός ήταν κι εμένα ο σκοπός μου: να πάρεις αυτό που θες, μπας και μιλήσουμε επιτέλους ώριμα.
Υποκλίνομαι λοιπόν, στη μηδενιστική ιδιοφυία σου!
__________________
"Pulsanti Operietur"
(Τo him who knocks, it shall be opened)
Απάντηση με παράθεση
  #254  
Παλιά 27-09-06, 19:08
Το avatar του χρήστη tsilof
tsilof Ο χρήστης tsilof δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-09-2005
Περιοχή: Κάτω από το βουνό των Θεών
Μηνύματα: 730
Προεπιλογή

Φίλε Χρήστο και Διοτίμα πιστεύω πως το καλύτερο ,για την πορεία της συζήτησης αυτού του πολύ μεγάλου σε έκταση και αρκετά ενδιαφέροντος θέματος, θα ταν να αποφεύγονταν οι εκατέρωθεν προσωπικές αντιπαραθέσεις.

Δε νομίζω πως θα ωφελήσουν σε τίποτα.

Ο "πόλεμος" επιχειρημάτων ευπρόσδεκτος και θεμιτός...

Ευχαριστώ προκαταβολικά
__________________
Quid tibi opus est, ut sis bonus? Velle!


blog:
mantri


blog:
adioristos


radio station
dRadio


Τα καλύτερα έρχονται ! ! !
Απάντηση με παράθεση
  #255  
Παλιά 29-09-06, 02:50
Ramoglou Ο χρήστης Ramoglou δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 08-11-2005
Μηνύματα: 22
Προεπιλογή

Η σειρά "διαβάζω και μαθαίνω", ίσως να ήταν ένας πολύ καλός τίτλος.

Απλά και μη θέλοντας να παρέμβω περαιτέρω, θα πω ότι αν κάτι δε το γνωρίζουμε δε μπορούμε και να το κρίνουμε αβίαστα και με περισσή ευχέρεια.

Ότι ο δικός μας νους δεν αντιλαμβάνεται δε σημαίνει και πως δεν υπάρχει.
Το θέμα "σύμβολα" έχει να κάνει και με την διάνοια του καθενός, οπότε το τι συμβολίζει ένα σπαθί για μένα, ή ένα μυστρί (μιας και είναι και η δουλειά μου) δεν είναι το ίδιο με αυτό που συμβολίζει για ένα γιατρό, ή για ένα ταξιτζή.

Την καλημέρα μου.

Απάντηση με παράθεση
  #256  
Παλιά 29-09-06, 16:37
SpRiTe Ο χρήστης SpRiTe δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-08-2006
Μηνύματα: 31
Προεπιλογή

Καλημέρα σε όλους.

Φίλε cHrIsToS1 προσπαθείς να αποδείξεις μέσα απο την αντικειμενική χρήση του ξίφους, δηλαδή τη χρησιμοποίησή του στο πόλεμο, την άστοχη του χρησιμότητα σαν σύμβολο τιμής λόγου χάρη.
Ο τεκτονισμός χρησιμοποιεί πολλά σύμβολα, τα οποία είναι ένα κοινό αλφάβητο, κοινά σημεία αναφοράς (όπως και περαιτέρω ανάλυσης και εμβάθυνσής τους στο τεκτονισμό). Το σπαθί, όπως και η ρομφαία είναι ένα απο αυτά.
Ο τεκτονισμός δεν ξεχωρίζει σε "επιθετικά" η "αμυντικά" τα σύμβολά του. Η ρομφαία λόγου χάρη μπορεί να συμβολίζει μέσα απο τη κυματιστή της μορφή τη πορεία του ανθρώπου, που καθώς βιώνει και εξελίσεται σιγά σιγα μειώνει της καμπύλες (συμβολικά όλα όσα τον σταματούν απο το δρόμο του) έτσι ώστε να τελειοποιηθεί και να επέλθει η ισορροπία του (το τέλος της ρομφαίας που καταλήγει σε ευθεία).
Αν μιλήσουμε για πόλεμο, τα κυμματιστά σπαθιά πραγματικά προκαλούσαν θανασιμα τραύματα.
Εδώ δε μιλάμε για πόλεμο. cHrIsToS1 ο πόλεμός μας είναι στη ζωή. Τα όπλα μας είναι το "κουράγιο" μας (σπαθί) , το "φιλότιμό" μας πανοπλία), ο "ανθρωπισμός" μας (η ασπίδα). Τυχαία είναι η επιλογή λέξεων. Σ αυτές βάλε οτι λέξη θέλεις. Πραγματικά όμως σαν άνθρωποι, που ως άλλοι "ανω θρώσκοντες" βιώνουμε με όσο θετικότερο τρόπο μπορούμε τη ζωή μας, νομίζω οτι πρέπει να μπορούμε να χρησιμοποιούμε το κάθε τι (στο συμβολικό του μέρος).
Ξέρεις μια παροιμία λέει. "εκεί που το σπαθί δε κόβει το μαξιλάρι πνίγει". Άρα το κάθε τι ανάλογα πως το χρησιμοποιείς λειτουργεί κιόλλας.
Τα σύμβολα του τεκτονισμού σε γενικές γραμμές είναι όπως είπα και παραπάνω σαν μια κοινή γλώσσα, ένας τρόπος να μπορέσουμε να τιθασεύσουμε (σμιλεύσουμε) τον εαυτό μας προς κάτι ποιό ιδεώδες. Σαφώς σε κάτι ιδανικότερο και οχι αρνητικό όπως ο πόλεμος.
Μιας που είπα πόλεμο.
Με στεναχωρεί η επίθεσή σου. Αναφέρομαι σε λέξεις που χρησιμοποίησες όπως χαρτογιακάδες κτλ. Δε με θίγει. Χαλάει όμως και αποπροσανατολίζει τον κάθε άνθρωπο που μπορεί να έχει να δώσει κατιτίς ώστε οι απορίες σου (αξιόλογες σε μεγάλο μέρος) να λυθούν.
Φίλε Lux, οι τέκτονες βρίσκονται σε πολλά επαγγέλματα. Επιτρέψτε μου να αντιγυρίσω μια ερώτηση. Πιστεύετε οτι δεν υπάρχουν τέκτονες "σουβλατζήδες" η "ηλεκτρολόγοι" η ότι άλλο?
Υπάρχουν σε πολλά επαγγέλματα. Αν υπάρχει μια ένσταση για κάποιους δικαστικούς οι οποίοι δεν εξάσκησαν σωστά το λειτούργημά τους τότε θα παρακαλούσα να δώσετε τα στοιχεία ώστε όλοι να μπορέσουμε να φτάσουμε ένα μικρό βηματάκι πιο κοντά στην αλήθεια.
(Η αλήθεια είναι αδογμάτιστη όμως. Εμείς δεν είμαστε. Συνηθίζουμε να τη χρωματίζουμε χαλώντας τα όσα πραγματικά έχει να μας προσφέρει.)
Απάντηση με παράθεση
  #257  
Παλιά 28-11-06, 10:19
Το avatar του χρήστη LuX
LuX Ο χρήστης LuX δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-05-2006
Μηνύματα: 1.811
Προεπιλογή

Καταρχήν να απευθύνω τους θερμούς χαιρετισμούς μου εις τους χρήστες Διοτίμα & lacrymosa που πιστεύω ότι θα εμφανιστούν λίαν συντόμως μετά το μήνυμα τούτο.
Αρχικώς και Αν θυμάμαι καλά κάποια στιγμή είχε τεθεί θέμα <Χιράμ>...καθώς και κάποιων συμβολικών ως προς τη μασονία κινηματογραφικών ταινιών .
Για να μη μακρηγορώ ...
Θα ήθελα να συνδέσω τον μύθο του ΧΙΡΑΜ με τη τριλογία του MATRIX , όπου αν αναγραμματίσουμε τη λέξη και αφαιρέσουμε το γράμμα Τ που όλοι ξέρουμε τι συμβολίζει, έχουμε ...ΜΑΡΙΧ = ΧΙΡΑΜ ...!
Ευχαριστώ...
Καλώς μα βρήκατε .....!!

Δ.
__________________
προσωπικη σελιδα - http://ΩΚΥΑΛΟΣ & ΟΡΕΙΘΥΙΟΣ.com
Απάντηση με παράθεση
  #258  
Παλιά 03-12-06, 13:34
Jimi Ο χρήστης Jimi δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-10-2006
Περιοχή: Καβάλα
Μηνύματα: 43
Προεπιλογή

Για όποιον ενδιαφέρεται, σήμερα (3-12-2006) το κανάλι ΣΚΑΪ στις 23:00 έχει μια εκπομπή για τη μασονία και τα μυστικά της. Saludos...
Απάντηση με παράθεση
  #259  
Παλιά 09-12-06, 10:50
Το avatar του χρήστη Kratos
Kratos Ο χρήστης Kratos δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 09-12-2006
Μηνύματα: 14
Προεπιλογή

ρε παιδιά για μια στιγμή δηλαδή αποκλείεται ο μασονισμός να είναι απλά ένα σύνολο ανθρώπων οι οποίοι καλός ή κακός είναι κάποιας ανώτερης κλάσης όσον αφορά το θέμα χρήματα αλλά τελικά απώτερο σκοπό να έχουν την αλληλοβοήθεια μεταξύ τους να είναι όπως όταν μπαίνεις σε ένα σύλλογο έναν όμιλο ή κάτι τέτοιο????
Απάντηση με παράθεση
  #260  
Παλιά 09-12-06, 20:25
Το avatar του χρήστη Diotima
Diotima Ο χρήστης Diotima δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 20-03-2004
Περιοχή: Άλτις
Μηνύματα: 207
Προεπιλογή

Χαιρετώ τον αγαπητό LuX και εν συνεχεία τους υπόλοιπους νεότερους στο θέμα φίλους.

Ενδιαφέρουσα η παρατήρηση περί του συμβολισμού στην ταινία MATRIX.
Υπάρχει και το γνωστό σχετικό άρθρο εδώ: http://www.mystica.gr/matrix.htm , για όσους θέλουν περισσότερα στοιχεία.

Το ντοκυμανταίρ το οποίο προέβαλλε ο σταθμός ΣΚΑΪ, ήταν ιδιαίτερα αξιόλογο.
Μία αρκετά σφαιρική προσέγγιση με πλάνα από τελετές και στοιχεία που μάλλον πρώτη φορά είδαν το φως της δημοσιότητας.
Πολύ καλή δουλειά από το National Geographic.
__________________
"Pulsanti Operietur"
(Τo him who knocks, it shall be opened)
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 23:01.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.