Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Ψυχικά Φαινόμενα – Μεταφυσική –Αποκρυφισμός

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #231  
Παλιά 14-07-10, 06:48
Το avatar του χρήστη Ενώχ
Ενώχ Ο χρήστης Ενώχ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-02-2008
Μηνύματα: 454
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από naeb Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτό που βλέπω δεν είναι οτι πάσχουμε από ανθρώπους που βλέπουν τη θάλασσα μπλε αλλά από εκείνους που δεν έχουν δει ποτέ τη θάλασσα, διαβάζουν ένα βιβλίο που αποδεικνύει οτι η θάλασσα δεν είναι μπλε και πλέον "ξέρουν" για το χρώμα της θάλασσας.
Χε... νομίζω ότι τόσοι νησιώτες σε βγάζουν λάθος.


Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από naeb Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν μπορώ να ορίσω τις διαστάσεις, μπορώ να έχω εμπειρία από αυτές. Μπορεί στην αρχή οι εμπειρίες μου να μου λένε οτι η θάλασσα είναι γαλάζια αλλά όσο διευρύνεται η κατανόησή μου τόσο μεγαλύτερο μέρος της πραγματικότητας αντιλαμβάνομαι.
Το ότι έχεις εμπειρία από κάτι... δεν σημαίνει ότι αυτό το κάτι υπάρχει.
Η εμπειρία είναι απλά μία μετάφραση της πραγματικότητας, σύμφωνα με
το τι θέλει να μεταφράσει ο εγκέφαλος την δεδομένη χρονική στιγμή.

Δεν λέω πως δεν έχεις την εμπειρία... αυτό που λέω είναι πως η
εμπειρία σου δεν είναι η πραγματικότητα.
Απάντηση με παράθεση
  #232  
Παλιά 18-10-10, 16:57
eirini Ο χρήστης eirini δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 17-10-2010
Περιοχή: ATTIKI
Μηνύματα: 14
Προεπιλογή

Μήπως η Βίβλος είναι ένα βιβλίο μαγείας;
Δείτε εδώ.


Καλησπέρα. Θα παρακαλούσα να τοποθετούμαστε με τρόπο έτσι ώστε να προάγεται η συζήτηση στο φόρουμ και όχι με σκοπό την προώθηση κάποιου blog ή site... Θα μπορούσες να παραθέσει έστω και κάποιο απόσπασμα του κειμένου. Εκ του συντονισμού!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη beetlejuice : 18-10-10 στις 17:29
Απάντηση με παράθεση
  #233  
Παλιά 18-10-10, 18:51
eirini Ο χρήστης eirini δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 17-10-2010
Περιοχή: ATTIKI
Μηνύματα: 14
Προεπιλογή

Ωραία, να σας το θέσω αλλιώς: Από μελέτες μου έχω καταλήξει ότι πολλά απ' αυτά που αποκαλούνται θαύματα στη Βίβλο είναι πράξεις μαγείας. Αυτό το στηρίζω σε πολλά εδάφια που έχω συγκεντρώσει στο site που ανέφερα.
Το να αραδιάσω εδώ όλα αυτά τα εδάφια θα θεωρηθεί ότι κάνω διαφήμιση στη Βίβλο ή προάγω κανένα δόγμα ή αίρεση, και θ' ακούσω διάφορα.
Το να παραθέσω μόνο ένα εδάφιο δεν μπορεί να εξαχθεί ασφαλές συμπέρασμα, και πάντως θ' αρχίσουν οι διαπληκτισμοί του τύπου "όχι δεν σημαίνει αυτό, σημαίνει το άλλο", κλπ.

Αν είμαι εκτός των κανονισμών του φόρουμ τότε έχετε το δικαίωμα να σβήνετε τις αναρτήσεις μου.
Ευχαριστώ πάντως για την μέχρι τούδε ανοχή σας.
Καλή συνέχεια!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη beetlejuice : 25-10-10 στις 11:36
Απάντηση με παράθεση
  #234  
Παλιά 25-10-10, 15:26
Το avatar του χρήστη Ενώχ
Ενώχ Ο χρήστης Ενώχ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-02-2008
Μηνύματα: 454
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από eirini Εμφάνιση μηνυμάτων
Ωραία, να σας το θέσω αλλιώς: Από μελέτες μου έχω καταλήξει ότι πολλά απ' αυτά που αποκαλούνται θαύματα στη Βίβλο είναι πράξεις μαγείας. Αυτό το στηρίζω σε πολλά εδάφια που έχω συγκεντρώσει στο site που ανέφερα.
Το να αραδιάσω εδώ όλα αυτά τα εδάφια θα θεωρηθεί ότι κάνω διαφήμιση στη Βίβλο ή προάγω κανένα δόγμα ή αίρεση, και θ' ακούσω διάφορα.
Το να παραθέσω μόνο ένα εδάφιο δεν μπορεί να εξαχθεί ασφαλές συμπέρασμα, και πάντως θ' αρχίσουν οι διαπληκτισμοί του τύπου "όχι δεν σημαίνει αυτό, σημαίνει το άλλο", κλπ.

Αν είμαι εκτός των κανονισμών του φόρουμ τότε έχετε το δικαίωμα να σβήνετε τις αναρτήσεις μου.
Ευχαριστώ πάντως για την μέχρι τούδε ανοχή σας.
Καλή συνέχεια!
Για να καταλήξει κανείς στο ότι είναι πράξεις μαγείας... πρέπει να δεχθεί πως ό,τι αναφέρεται στην βίβλο (και την κάθε βίβλο) είναι ακριβώς αυτό που έγινε.

Συνεπώς, αυτό σημαίνει πως θα πρέπει να δεχθούμε και κάποιες αιμομιξίες.... π.χ... ή ό,τι οι άνθρωποι κάποια εποχή ζούσαν 1000000 χρόνια... ή ότι υπήρχε παράδεισος και δέντρο της ζωής αλλά και της γνώσης.

Δεν είναι λογικό να πετάμε ό,τι δεν μας συμφέρει από ένα κείμενο και να κρατάμε ό,τι συμφέρει για τον εκάστοτε συλλογισμό μας.
Απάντηση με παράθεση
  #235  
Παλιά 26-10-10, 04:46
Το avatar του χρήστη melian
melian Ο χρήστης melian δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος της ομάδας Gateway
 
Εγγραφή: 26-01-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 920
Προεπιλογή

Διέγραψα τα τελευταία μηνύματα που δεν είχαν καμία σχέση με τη συζήτηση που διαδραματίζεται στο συγκεκριμένο νήμα. Ένα φόρουμ δεν είναι χώρος για να επιλύνονται προσωπικές διαφορές, ούτε για να γίνονται chat συζητήσεις.
Θα σας παρακαλούσα, λοιπόν, να σεβαστείτε τη λειτουργία και τους κανόνες του Φόρουμ του Μεταφυσικού αλλά και εμάς που προσπαθούμε να συντονίσουμε την κατάσταση. Για οτιδήποτε προσωπικής φύσης μπορείτε κάλλιστα να χρησιμοποιήσετε το πμ χωρίς να δημιουργείτε κανένα απολύτως πρόβλημα.
Το τόπικ κλειδώθηκε ήδη μία φορά, κρίμα είναι να ξανακλειδωθεί καθώς ενδέχεται κάποιοι να θέλουν πράγματι να συζητήσουν και να καταθέσουν τις απόψεις τους.

εκ του συντονισμού,
melian
__________________
Μέλος της ομάδας Gateway
Υπεύθυνη ανανεώσεων της Fantasy Gate


"Μη διδάσκεις τίποτα, αφού έχεις ακόμα να μάθεις τα πάντα." - Fernando Pessoa

-------------------------------------

WordsToCount

FantasyGate
Απάντηση με παράθεση
  #236  
Παλιά 04-11-10, 17:47
Sassette Ο χρήστης Sassette δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 10-04-2007
Περιοχή: Αθήνα, Ομόνοια
Μηνύματα: 70
Προεπιλογή

Κάποιοι αναρωτήθηκαν σε προηγούμενες σελίδες αν λύνονται τα μάγια και πώς. Και επειδή το διάβασα τώρα απαντώ τώρα: Με τα μάγια (και αναφέρωμαι σε μαύρη μαγεία, για να βλάψεις δηλαδή ή να βγάλεις κάποιον απ' το δρόμο του) στέλνονται οντότητες (χαμένες ψυχές, σκεπτομορφές ή δαίμονες) στο θύμα. Βοηθώντας την οντότητα να πάει στο φως λύνονται και τα μάγια.
Απάντηση με παράθεση
  #237  
Παλιά 08-11-10, 02:23
Το avatar του χρήστη Witch Shadow
Witch Shadow Ο χρήστης Witch Shadow δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-12-2007
Περιοχή: Serres
Μηνύματα: 799
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Sassette Εμφάνιση μηνυμάτων
Κάποιοι αναρωτήθηκαν σε προηγούμενες σελίδες αν λύνονται τα μάγια και πώς. Και επειδή το διάβασα τώρα απαντώ τώρα: Με τα μάγια (και αναφέρωμαι σε μαύρη μαγεία, για να βλάψεις δηλαδή ή να βγάλεις κάποιον απ' το δρόμο του) στέλνονται οντότητες (χαμένες ψυχές, σκεπτομορφές ή δαίμονες) στο θύμα. Βοηθώντας την οντότητα να πάει στο φως λύνονται και τα μάγια.
Εδω υπαρχει ενα μικρο προβλημα. Επειδη ασχολουμαι χρονια με τη μαγεια και εχω δουλεψει πανω σε αρκετα ξορκια λευκης και πρασινης μαγειας (ειναι υποκατηγοριες και οχι ταμπελες), τα μαγια δεν λυνονται ετσι. Δεν ειναι απαραιτητο ο Μαυρος Μαγος να σου στειλει καποια οντοτητα, δαιμονα, χτικιο για να πιασει το ξορκι του. Κατι προσωπικο σου, ενα στοιχειο μοναδικο για σενα, μπορει να το στρεψει εναντιον σου. Γνωριζω για την υπαρξη ξορκιων που φερνουν αρρωστια και δυστυχια, αλλα δεν εχουν να κανουν με επικληση δαιμονων και οντοτητων. Αν ξερεις το χαρακτηρα του επι8ετικου ξορκιου που σου εκαναν, μπορεις να αντεπιτεθεις. Αν για παραδειγμα σου αφησει κομματι του ξορκιου στο κατωφλι σου κρυμμενο μεσα σε γλαστρα ή μεσα στο σπιτι σου σε πουγκακι κρυμμενο σε μερος οχι και τοσο προσβασιμο, αν το βρεις και το ανοιξεις λυνεται. Αν βρεις μπουγιουμ χανει την δυναμη του. Μπορεις να κανεις αντιμαγα για να λυσεις επι8ετικα μαγια. Δεν εμπλεκονται οντοτητες. Τουλαχιστον οχι οπως το θετεις εσυ. Και επειδη εδω μεσα σιγουρα καποιοι δεν αποδεχονται την δυναμη της μαγειας, μπορουν να καλυφθουν με τον τροπο που οριζει η Εκκλησια (σαν αγιογραφος επρεπε να το ξερω). Με το αλατι.
__________________

Oh I'm gonna be soooo happy when I vanquish your very sorry ass...
Απάντηση με παράθεση
  #238  
Παλιά 08-11-10, 02:37
Sassette Ο χρήστης Sassette δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 10-04-2007
Περιοχή: Αθήνα, Ομόνοια
Μηνύματα: 70
Προεπιλογή

Tα μάγια που λες με υλικά και χωρίς οντότητες είναι πιο απλά μάγια και έχεις δίκυο, είχα και εγώ κάποιες υποθέσεις όπου είδαν ότι απλά με το να ξεφορτωθούν τα υλικά ή να κάνουν κάποιο τελετουργικό λύνονταν. Αλλά στις δικές μου στατιστικές είναι πολύ μικρή μειοψηφεία σε σχέση με αυτά με οντότητες.
Απάντηση με παράθεση
  #239  
Παλιά 08-11-10, 02:43
Το avatar του χρήστη Witch Shadow
Witch Shadow Ο χρήστης Witch Shadow δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-12-2007
Περιοχή: Serres
Μηνύματα: 799
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Sassette Εμφάνιση μηνυμάτων
Tα μάγια που λες με υλικά και χωρίς οντότητες είναι πιο απλά μάγια και έχεις δίκυο, είχα και εγώ κάποιες υποθέσεις όπου είδαν ότι απλά με το να ξεφορτωθούν τα υλικά ή να κάνουν κάποιο τελετουργικό λύνονταν. Αλλά στις δικές μου στατιστικές είναι πολύ μικρή μειοψηφεία σε σχέση με αυτά με οντότητες.
Κοιτα αν εχεις σκοπο να παρεις την ψυχη καποιου για να την χρησιμοποιησεις σαν ανταλλαγμα σε συμφωνια και να γλιτωσει η δικη σου ψυχη, υπαρχουν ξορκια που καλουν Αρπαγες Ψυχων που κανουν τη δουλεια σου. Υπαρχουν οντως ξορκια που επικαλουνται δαιμονες (και μαλιστα μεσα απο τον Μαγικο Πινακα, το Νερο και τον Κα8ρεφτη) για να σκοτωσουν εχθρους, να επιφερουν ασθενεια, να προκαλεσουν ατυχημα. Αλλα πρεπει να εισαι περα απο ψαγμενος, και χωμενος σε γκρουπακια σκοτεινα. Αυτα θελουν μεγαλη ποσοτητα ενεργειας και ενας ανθρωπος αρχαριος με μεσος, δεν μπορει να δωσει.

Τα υλικα μαγια δεν ειναι απλα οσο ακουγονται. Εχουν την δουλεια τους και ας μην επικαλουνται οντοτητες. Φυσικα εξαρταται σε ποιας εποχης τα μαγια ειναι η στατιστικη σου και ποιων Αδελφοτητων/Οργανωσεων/Ομαδων.
__________________

Oh I'm gonna be soooo happy when I vanquish your very sorry ass...
Απάντηση με παράθεση
  #240  
Παλιά 12-11-10, 00:51
iLoveBaphomet Ο χρήστης iLoveBaphomet δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 22-09-2008
Μηνύματα: 16
Προεπιλογή

Να μιλήσουμε λίγο σοβαρά.. Μαγεία είναι η επιβολή του Θελήματός σου πάνω στη ροή των πραγμάτων, συμφωνα με την Αντίληψή σου..

Ειναι μια σειρά απο διεργασίες που έχουν άμεσα αντίκτυπο στην ψυχοσύνθεση μας αλλα και στις εγκεφαλικές λειτουργίες του νευρωνικού μας δίκτυου.. Είναι πολυδιάστατο θέμα.. Δέν είναι τόσο υπερφυσική έννοια όσο θελουν να νομίζουν μερικοί.. Δέν έχει καμιά σχέση με τις δυσειδαιμονίες και κάτι καρναβαλίστικα που νομίζουν κάποιοι άλλοι..

Μαγεία είναι η αρχαιότερη τέχνη για να αναπτύξει κάποιος την ευφυία του, να επεκτείνει την συνειδητότητα του.. και φυσικά να εξελιχθεί πνευματικά.. Άν προσπαθούσαμε να την κλείσουμε σε ένα θρησκευτικό καλούπι τότε θα την ονομάζαμε σαν την λατρεία της Φύσης και της Ανθρώπινης Διανοητικότητας..
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 19:16.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.