Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > UFO – Εξωγήινοι – Διαστημική

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #371  
Παλιά 30-11-14, 18:48
Το avatar του χρήστη AVATARGR-1
AVATARGR-1 Ο χρήστης AVATARGR-1 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-12-2013
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 2.132
Προεπιλογή

Φίλοι μου καλησπέρα σας.

Φίλε μου heretic ξαναθυμήθηκα κάποια πράγματα αλλά ταυτόχρονα με
έβαλες και σε σκέψεις κα΄ποιες αναφορές σου όπως...

-Ομοίως και τα επιστημονικά όργανα που έχουμε, λόγω της κατασκευής τους
(από ανθρώπινες διάνοιες δηλαδή), παράγουν δεδομένα για ανθρώπινες
αισθήσεις και δίνουν (αν και ακριβέστερα) παρόμοια αποτελέσματα.

-Φαντάσου τώρα (προσοχή στον όρο) οντότητες που εξαρχής δεν είχαν
κάποιους από τους φυσικούς περιορισμούς που έχουμε εμείς.
Προκύπτει ότι μπορούν να αντιλαμβάνονται (βιωματικά) μια πιο ευρύτερη
πραγματικότητα από εμάς, και αν έχουν ανέλθει εξελικτικά, πιθανόν να έχουν
και τεχνολογία που κάνει χρήση αυτών των διευρυμένων αρχών.

Με αυτές τις 2 αναφορές προσπαθούσαν να βρω κάποια στοιχεία η έστω
σε κάποιες αναφορές...
Βέβαια σκεπτόμαστε και τα παράλληλα Σύμπαντα η και τους ταξιδιώτες
σε ταξίδι μεγάλων αποστάσεων μέσω απο κάποιες τεχνικές (καμπυλότητα του
χωροχρόνου ίσως υπέρ-φωτεινές ταχύτητες ; )
βέβαια όλα αυτά ειναι πέρα απο τις όποιες επιστημονικές γνώσεις μας η
και επιστημονική φαντασία αλλά οι γνώσεις μας σιγα σιγα αρχίζουν να
ξεπερνάνε τα όρια της φαντασίας...

Μέσα σε όλα αυτα βρήκα και τον όρο Χρονίρ ή Χρόνιοι....

Βέβαια όλο αυτό είναι ίσως για άνοιγμα άλλου θέματος αλλά σχετικά με τους
Χρονίρ ή Χρόνιοι είναι ενδιαφέρον πολύ και ίσως εξηγούνται πολλά...

Ευχαριστώ.
__________________
ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣ....
Το αληθινό νόημα της φώτισης είναι να κοιτάς όλη τη σκοτεινιά με φωτεινά μάτια [Καζαντζάκης Νίκος]
Απάντηση με παράθεση
  #372  
Παλιά 01-12-14, 06:18
panosfromlydian Ο χρήστης panosfromlydian δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-07-2013
Μηνύματα: 212
Προεπιλογή

heretic, αν σου εδινα δυο ΠΕΙΡΑΜΑΤΑ(προσεχε οχι αμπελοθεωριες) που το ενα να αποδεικνυει οτι το φως καμπυλωνει και το δευτερο να ανατρεπει τη θεωρια της σχετικοτητας βαζοντας στον προσκηνιο τον αιθερα που ελεγχει την ταχυτητα του φωτος ,θα τα διαβαζες?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη panosfromlydian : 01-12-14 στις 06:18
Απάντηση με παράθεση
  #373  
Παλιά 19-12-14, 22:12
desertman7 Ο χρήστης desertman7 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 14-12-2014
Μηνύματα: 23
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από heretic Εμφάνιση μηνυμάτων
Να πω κάποια πάγια θέση που έχω για αυτά τα θέματα. Στην υποθετική περίπτωση που ενας πολύ προηγμένος πολιτισμός μας επισκέπτεται και μας παρατηρεί συστηματικά, θα υποθέσω οτι διαθέτει τα μέσα να περνάει απαρατήρητος, και δεν θα παίζει με εμάς σαχλαμαρίζοντας, κάτι σαν τα φωτεινά πούρα, τρίγωνα, δίσκοι, σφαίρες κτλ πάνω απο πόλεις και βουνά. Νομίζω οτι η σοβαρότητα θα υφίσταται και εκεί, ανεξαρτήτως είδους. Εκτός κι αν τα φωτα αυτά δεν προέρχονται απο κάποια υψηλή νοημοσύνη.
Για να πω κάτι που μάλλον το ασπάζονται κι άλλοι πολλοί ελπίζω, έχω βαρεθεί να βλέπω ειδικά στο youtube βίντεο με φώτα κουκίδες, κουκιδίτσες, θολούρα, τίποτε το συγκεκριμένο, απροσδιόριστα σχήματα...Δεν μπορεί πια ένα βίντεο να είναι απόλυτα διαυγές και ξεκάθαρο;
Επίσης υπάρχει και η περίπτωση αυτός ο τεχνολογικά προηγμένος πολιτισμός που ενδεχομένως να μας παρατηρεί, να μην το κάνει είτε επειδή δεν του είμαστε αρκετά ενδιαφέροντες -αυτό δεν το νομίζω στην περίπτωση που μιλάμε για πολιτισμό εξερευνητών- είτε είναι τόσο πρακτικός που να μην έχει καν την περιέργεια να το κάνει, επειδή πολύ απλά αν το έκανε δεν θα ήταν εξωγήινος αλλά...γήινος.
Απάντηση με παράθεση
  #374  
Παλιά 19-12-14, 22:33
heretic Ο χρήστης heretic δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-08-2013
Μηνύματα: 1.495
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από panosfromlydian Εμφάνιση μηνυμάτων
heretic, αν σου εδινα δυο ΠΕΙΡΑΜΑΤΑ(προσεχε οχι αμπελοθεωριες) που το ενα να αποδεικνυει οτι το φως καμπυλωνει και το δευτερο να ανατρεπει τη θεωρια της σχετικοτητας βαζοντας στον προσκηνιο τον αιθερα που ελεγχει την ταχυτητα του φωτος ,θα τα διαβαζες?
Ναι και βέβαια με ενδιαφέρουν, αλλά δεν προκειται για κάτι νέο. Προφανώς το φώς καμπυλώνει εξ αιτίας της βαρύτητας, όπως ενος άστρου, και προφανώς το φώς διαδίδεται με ταχύτητα μικρότερη του c εντός μέσων, πχ διαστρικά αέρια. Ο γνωστός αιθέρας των αρχαίων αλλά και του 19ου αιώνα δεν υφίσταται πια αλλα αν έχει αντικατασταθεί εννοιολογικά απο κάποιο άλλο μέσο, όπως η ενέργεια της υφής (fabric) του χωροχρόνου, θα ήθελα να έβλεπα τι καινούργια στοιχεία έχουν.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από desertman7 Εμφάνιση μηνυμάτων
Επίσης υπάρχει και η περίπτωση αυτός ο τεχνολογικά προηγμένος πολιτισμός που ενδεχομένως να μας παρατηρεί, να μην το κάνει είτε επειδή δεν του είμαστε αρκετά ενδιαφέροντες -αυτό δεν το νομίζω στην περίπτωση που μιλάμε για πολιτισμό εξερευνητών- είτε είναι τόσο πρακτικός που να μην έχει καν την περιέργεια να το κάνει, επειδή πολύ απλά αν το έκανε δεν θα ήταν εξωγήινος αλλά...γήινος.
Μπορείς να φανταστείς το μεγαλείο ενος εξωγήινου τεχνολογικού πολιτισμού, τέτοιο ώστε να μας παρατηρεί με τον τρόπο που υποθέτουμε, αλλα να έχει την τεχνολογική δυνατότητα να σε αφήνει μαζικά σε μια κατάσταση ούτε απόρριψης, ούτε παραδοχής, αλλά μόνιμης αμφιβολίας; Τέτοια ώστε ταυτόχρονα να σε "μετράει" συνεχώς, και οταν κρίνει οτι δεν θα υποστείς πολιτισμικό σοκ, τότε θα αποκαλυφθεί; Δεν ξέρω πόσες χιλιετίες πιο μπροστά απο εμάς θα μπορούσε να είναι, το πιθανότερο να μην πέρασε κάν τα εξελικτικά στάδια της βλακείας που υφιστάμεθα εμείς ακόμα. Μια υπόθεση κάνω φυσικά.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη heretic : 19-12-14 στις 22:39
Απάντηση με παράθεση
  #375  
Παλιά 19-12-14, 23:05
desertman7 Ο χρήστης desertman7 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 14-12-2014
Μηνύματα: 23
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από heretic Εμφάνιση μηνυμάτων
Ναι και βέβαια με ενδιαφέρουν, αλλά δεν προκειται για κάτι νέο. Προφανώς το φώς καμπυλώνει εξ αιτίας της βαρύτητας, όπως ενος άστρου, και προφανώς το φώς διαδίδεται με ταχύτητα μικρότερη του c εντός μέσων, πχ διαστρικά αέρια. Ο γνωστός αιθέρας των αρχαίων αλλά και του 19ου αιώνα δεν υφίσταται πια αλλα αν έχει αντικατασταθεί εννοιολογικά απο κάποιο άλλο μέσο, όπως η ενέργεια της υφής (fabric) του χωροχρόνου, θα ήθελα να έβλεπα τι καινούργια στοιχεία έχουν.



Μπορείς να φανταστείς το μεγαλείο ενος εξωγήινου τεχνολογικού πολιτισμού, τέτοιο ώστε να μας παρατηρεί με τον τρόπο που υποθέτουμε, αλλα να έχει την τεχνολογική δυνατότητα να σε αφήνει μαζικά σε μια κατάσταση ούτε απόρριψης, ούτε παραδοχής, αλλά μόνιμης αμφιβολίας; Τέτοια ώστε ταυτόχρονα να σε "μετράει" συνεχώς, και οταν κρίνει οτι δεν θα υποστείς πολιτισμικό σοκ, τότε θα αποκαλυφθεί; Δεν ξέρω πόσες χιλιετίες πιο μπροστά απο εμάς θα μπορούσε να είναι, το πιθανότερο να μην πέρασε κάν τα εξελικτικά στάδια της βλακείας που υφιστάμεθα εμείς ακόμα. Μια υπόθεση κάνω φυσικά.
Κάνεις μια πολύ σωστή και πιθανή υπόθεση...Αυτός ο πολιτισμός ναι θα μπορούσε να ήταν χιλιετίες μπροστά απο εμάς, όσον τώρα αφορά αυτό το περιβόητο πια "πολιτισμικό σοκ" -δεν ξέρω αν υπάρχει αλήθεια ενα thread σχετικό εδώ στο φόρουμ, αν όχι καλό θα ήταν να ανοίγαμε ένα- είναι σίγουρο πως θα προκαλούσε ένα πανανθρώπινο μπάχαλο άνευ προηγουμένου! Το να έχει περάσει αυτός ο πολιτισμός λοιπόν άλλες εξελικτικές διεργασίες, διαφορετικές απο εμας θα πρέπει να έχει σχέση και με τη φύση τους είδους του, εμείς μάλλον είμασταν και είμαστε και θα...είμαστε καταδικασμένοι τρόπον τινά να περάσουμε τις δικές μας εξελικτικές διεργασίες σε κάθε επίπεδο δίχως να μπορούμε να αποφύγουμε το πιθανότερο καμιά, χωρίς διάθεση μοιρολατρίας αυτό το τελευταίο...
Απάντηση με παράθεση
  #376  
Παλιά 20-12-14, 00:11
heretic Ο χρήστης heretic δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-08-2013
Μηνύματα: 1.495
Προεπιλογή

Φαντάσου το εξής: Γνωρίζεις άριστα Αγγλικά, δεν τα πας καλά στην Ελλάδα και σου προσφέρεται μια πολύ καλή θέση στην Αυστραλία. Στο Νότιο ημισφαίριο! Θα πήγαινες;
Φαντάσου τώρα να πήγαινες οικογενειακώς, ομοίως η οικογένειά σου να γνωρίζει καλά Αγγλικά, και να σας εγκαθιστούσαν σε κάποια εταιρική κατοικία, κάτι πολύ συμφέρον αν το δεις οικονομικά. Παράδεισος; Περίμενε. Και για κακή σου τύχη να έπεφτες πάνω στην πιο παράξενη γειτονιά της Αυστραλίας. Στους πιο περίεργους γείτονες.
Πες μου τώρα αν αυτό δεν θα είχε άμεσο αντίκτυπο στην ζωή σου, στην απόδοση σου στην δουλειά, στην άποψη σου για τους Αυστραλούς και στην κοινωνικότητα των παιδιών σου.

Γιατί στα λέω ολα αυτά; Γιατί γνωστός μου πήγε και γύρισε για αυτόν το λόγο. Η ζημιά επεκτάθηκε σε dt στο εργασιακό του προφίλ και κρίθηκε ανεπαρκής για την θέση, ομοίως σε dt. Και δεν ήταν ο κλασσικός Ελληναράς. Το αντίθετο μάλλον. Επεσε ανάμεσα σε Αυστραλαράδες (υπήρξαν και κάποια ρατσιστικά θέματα, όχι φυλετκά ακριβώς... τεσπα). Δεν πρόλαβε να το ξεπεράσει μετακομίζοντας και την πάτησε.

Φαντάσου τώρα το επόμενο πρωί των ...Γήινων μετά τις ολονύκτιες ειδήσεις της "επαφής". Ποιός θα πάει στην δουλειά, απο αυτούς που θα πάνε ποιοί θα συγκεντρωθούν να δουλέψουν (τα απαραίτητα τουλάχιστον), πόσοι θα κάτσουν σπίτια τους και θα τρέμουν απο τον φόβο τους (σαν τον Mel Gibson στο Signs), πόσοι θα είναι έξω στους δρόμους για να τα σπάσουν (γιατί κρατιώνταν με τα δόντια τοσο καιρό) και πόσοι θα προσεύχονται όλη μέρα μέσα σε ναούς. Αυτό θα σκεφτούν μάλλον. Μια υπόθεση κάνω πάντα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη heretic : 20-12-14 στις 00:12
Απάντηση με παράθεση
  #377  
Παλιά 20-12-14, 15:07
desertman7 Ο χρήστης desertman7 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 14-12-2014
Μηνύματα: 23
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από heretic Εμφάνιση μηνυμάτων
Φαντάσου τώρα το επόμενο πρωί των ...Γήινων μετά τις ολονύκτιες ειδήσεις της "επαφής". Ποιός θα πάει στην δουλειά, απο αυτούς που θα πάνε ποιοί θα συγκεντρωθούν να δουλέψουν (τα απαραίτητα τουλάχιστον), πόσοι θα κάτσουν σπίτια τους και θα τρέμουν απο τον φόβο τους (σαν τον Mel Gibson στο Signs), πόσοι θα είναι έξω στους δρόμους για να τα σπάσουν (γιατί κρατιώνταν με τα δόντια τοσο καιρό) και πόσοι θα προσεύχονται όλη μέρα μέσα σε ναούς. Αυτό θα σκεφτούν μάλλον. Μια υπόθεση κάνω πάντα.
Και λίγα λές! Οι αντιδράσεις θα είναι υπερβολικές προς πάσα κατεύθυνση πιστεύω και οι συνέπειες κοσμογονικές! Όμως θα είναι συνάμα και λυτρωτικές επειδή το σημείο αυτό της εμφάνισης τους θα είναι κομβικό. Μπορεί να αποτελέσει σημείο καμπής για την ανθρωπότητα -αλλά αυτό επίσης παίρνει μεγάαααλη κουβέντα, ποια ανθρωπότητα, τίθενται θέματα ενότητας κ.λ.π.- σημείο όπου να βρεθεί αντιμέτωπη με κρίσημες επιλογές και αναγκασμένη να λύσει εδώ και τώρα προβλήματα και προκαταλήψεις αιώνων, εάν τα καταφέρει φυσικά (δύσκολο το βλέπω αυτό) και να διεκδικήσει θέση ισότιμη( στη νέα εκείνη κατάσταση....
Πω πω τι μου τη θύμησες την ταινία με τον Γκίμπσον! Είναι απο τις πιο φοβικές και αχώνευτες ταινίες, την έχω δει αρκετές φορές, δεν είναι απο τις αγαπημένες μου, ωστόσο λέει κάποια πράγματα που μπορεί να έχουν μια βάση...
Απάντηση με παράθεση
  #378  
Παλιά 20-12-14, 15:19
Ilaeira Ο χρήστης Ilaeira δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 09-11-2014
Μηνύματα: 17
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από desertman7 Εμφάνιση μηνυμάτων
Κάνεις μια πολύ σωστή και πιθανή υπόθεση...Αυτός ο πολιτισμός ναι θα μπορούσε να ήταν χιλιετίες μπροστά απο εμάς, όσον τώρα αφορά αυτό το περιβόητο πια "πολιτισμικό σοκ" -δεν ξέρω αν υπάρχει αλήθεια ενα thread σχετικό εδώ στο φόρουμ, αν όχι καλό θα ήταν να ανοίγαμε ένα- είναι σίγουρο πως θα προκαλούσε ένα πανανθρώπινο μπάχαλο άνευ προηγουμένου! Το να έχει περάσει αυτός ο πολιτισμός λοιπόν άλλες εξελικτικές διεργασίες, διαφορετικές απο εμας θα πρέπει να έχει σχέση και με τη φύση τους είδους του, εμείς μάλλον είμασταν και είμαστε και θα...είμαστε καταδικασμένοι τρόπον τινά να περάσουμε τις δικές μας εξελικτικές διεργασίες σε κάθε επίπεδο δίχως να μπορούμε να αποφύγουμε το πιθανότερο καμιά, χωρίς διάθεση μοιρολατρίας αυτό το τελευταίο...
Πάντως εγώ συνεχίζω να ελπίζω ότι κάποια στιγμή θα είμαι πνευματικά έτοιμη είτε να εξαυλωθώ και να ταξιδέψω με υπερφώτεινες ταχύτητες σε κάποιον άλλο γαλαξία, εκατομμύρια έτη φωτός μακριά/πιο μπροστά... H, εξίσου ενδιαφέρον σενάριο, θα ήθελα να μου δωθεί η δυνατότητα να μετακομίσω σε ένα παράλληλο Σύμπαν στο οποίο θα ζει ένα alternate self μου σε μια κοινωνία που ονειρεύομαι από εξελικτικης πλευράς και θα μπορέσω να κάνω ένα είδος merging με τον παράλληλο εαυτό μου και να μείνω εκεί.

Το μόνο πρόβλημα, θα ήθελα να πάρω μαζί μου και κάποια αγαπημένα μου πρόσωπα αλλά προς το παρόν, δεν δείχθουν καμία προθυμία, δεν πιστεύουν καν ότι κάτι τέτοιο είναι εφικτό...

Τώρα, μπορεί να μου πει κάποιος ότι θα τους ξαναβρώ εκεί... Ας πούμε την οικογένεια μου... Και ότι θα τους βρω σε μια εκδοχή πιο προηγμένη... Αλλά κάπως μου κάνει να νιώθω ότι σε αυτό το Σύμπαν έχουν μείνει εδώ και βασανίζονται με αυτήν την άθλια καθημερινότητα...

Και πάλι θα μπορούσε να μου πει κάποιος ότι βρίσκονται εδώ για λόγους πνευματικούς... Ναι, το κατανοώ αλλά συναισθηματικά, δεν μου αρέσει η ιδέα να τους αφήσω πίσω...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Ilaeira : 20-12-14 στις 15:28
Απάντηση με παράθεση
  #379  
Παλιά 12-01-15, 12:23
Χρίστος Έλ Ο χρήστης Χρίστος Έλ δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 11-08-2014
Μηνύματα: 1.497
Προεπιλογή

Τί σχέση έχει το μικρό ή μεγάλο μέγεθος του σύμπαντος με την ύπαρξη της ζωής?

Για ποιο λόγο αν είναι τεράστιο ή άπειρο, πρέπει να "φιλοξενεί" και αλλού ζωή? Η ζωή είναι αποτέλεσμα του χώρου?


Και αν ο άνθρωπος είναι πολύ μικρός σε μέγεθος σε σύγκριση με ένα πλανήτη ή με όλο το σύμπαν, πως είναι "μηδαμινός" έτσι?

Δεν καταλαβαίνω αυτό το δέος που προκύπτει από τις θεωρίες των άθεων αστροφυσικών. Μικρός άνθρωπος - μεγάλο σύμπαν.

Και ένα βακτήριο είναι πάρα πολύ μικρό αλλά σε αυτό το μικρό μέγεθος κρύβεται σοφία.

Επίσης, τώρα που το θυμήθηκα. Δεν καταλαβαίνω την σύγκριση των πιο "εξελιγμένων" πολιτισμών/όντων(που υποθετικά υπάρχουν) με εμάς. Αν αυτοί έχουν μεγαλύτερη τεχνολογία από εμάς και μας κοροιδεύουν, θεωρώντας μας μηδαμινούς, τότε είναι πολύ ανόητοι, ανήθικοι και υλιστές που δεν σέβονται ούτε καν την προσπάθεια και τα επιτεύγματα της όποιας τεχνολογίας.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Χρίστος Έλ : 12-01-15 στις 12:28
Απάντηση με παράθεση
  #380  
Παλιά 12-01-15, 17:00
Pholarchos Ο χρήστης Pholarchos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-09-2004
Μηνύματα: 1.882
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Χρίστος Έλ Εμφάνιση μηνυμάτων
Τί σχέση έχει το μικρό ή μεγάλο μέγεθος του σύμπαντος με την ύπαρξη της ζωής?

Για ποιο λόγο αν είναι τεράστιο ή άπειρο, πρέπει να "φιλοξενεί" και αλλού ζωή? Η ζωή είναι αποτέλεσμα του χώρου?


Και αν ο άνθρωπος είναι πολύ μικρός σε μέγεθος σε σύγκριση με ένα πλανήτη ή με όλο το σύμπαν, πως είναι "μηδαμινός" έτσι?

Δεν καταλαβαίνω αυτό το δέος που προκύπτει από τις θεωρίες των άθεων αστροφυσικών. Μικρός άνθρωπος - μεγάλο σύμπαν.

Και ένα βακτήριο είναι πάρα πολύ μικρό αλλά σε αυτό το μικρό μέγεθος κρύβεται σοφία.

Επίσης, τώρα που το θυμήθηκα. Δεν καταλαβαίνω την σύγκριση των πιο "εξελιγμένων" πολιτισμών/όντων(που υποθετικά υπάρχουν) με εμάς. Αν αυτοί έχουν μεγαλύτερη τεχνολογία από εμάς και μας κοροιδεύουν, θεωρώντας μας μηδαμινούς, τότε είναι πολύ ανόητοι, ανήθικοι και υλιστές που δεν σέβονται ούτε καν την προσπάθεια και τα επιτεύγματα της όποιας τεχνολογίας.
Αυτή τη στιγμή "είμαστε μόνοι" στο φυσικό πεδίο. Δεν ξέρουμε για άλλους. Υποθέσεις μπορούν να γίνονται αλλά να μην ξεχνάμε ότι είναι μόνο υποθέσεις.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 17:31.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.