Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > UFO – Εξωγήινοι – Διαστημική

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #431  
Παλιά 23-06-15, 17:53
Χρίστος Έλ Ο χρήστης Χρίστος Έλ δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 11-08-2014
Μηνύματα: 1.497
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από PUCK Εμφάνιση μηνυμάτων
Σκέπτεσαι πριν γράψεις;

Από που κι ως που είσαι ασήμαντος ως Άνθρωπος ή ως Πολιτισμός; Από την αυγή της ιστορίας, υπήρξαν εκατοντάδες πολιτισμοί αυτό κάνει τον Ελληνικό να μην αξίζει; Πως ορίζεις τον Πολιτισμό; Ο Μέγας Αλέξανδρος εκπολίτισε; Αν μία εξωγήινη δύναμη επιτεθεί στη Γη με σκοπό της εξόντωση του πληθυσμού έχει ανώτερο πολιτισμό από εμάς; Που; Στην πολεμική τεχνολογία; Οκ, στην Ηθική όμως;

Πως καταφέρνεις κάθε φορά να συνδέεις τα ασύνδετα και να φτάνεις σε αστεία συμπεράσματα, δεν μπορώ να το καταλάβω.

Η θεώρηση του να μην είμαστε μόνοι σε αυτό το απέραντο σύμπαν, είναι εκμηδένιση του Ανθρώπινου Πολιτισμού ... τι να πω ...
Μπορείς να πεις την άποψή σου χωρίς να προσβάλλεις τον συνομιλητή σου.

Αυτό (εξήγησα) δεν είναι δική μου πίστη, αλλά πίστη εκείνων που δέχονται ένα απέραντο σύμπαν στο οποίο ο άνθρωπος είναι μια ασήμαντικη σκόνη της "εξέλιξης".
Απάντηση με παράθεση
  #432  
Παλιά 23-06-15, 18:42
Χρίστος Έλ Ο χρήστης Χρίστος Έλ δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 11-08-2014
Μηνύματα: 1.497
Προεπιλογή

Αυτή είναι τέλος πάντων η ψυχολογία που δημιουργούν αυτά τα σενάρια.

Μα όσους ανθρώπους έχω ακούσει να το υποστηρίζουν και να μιλάνε μπροστά σε κοινό, λένε το ίδιο. Λένε δηλαδή πως μέσα στην απεραντότητα του σύμπαντος όχι μόνο δεν είμαστε μοναδικοί αλλά είμαστε σκόνη, ασήμαντοι κτλ κτλ

Εγώ βέβαια όπως εξήγησα δεν συμφωνώ με αυτό. Δεν πιστεύω ότι το μέγεθος, η πολυπλοκότητα κτλ σε κάνουν πιο σημαντικό και πιο σπουδαίο. Ίσα ίσα πιστεύω το μεγαλείο του σύμπαντος βρίσκεται και στο πιο μικροσκοπικό πράγμα, αφού και επιστήμονες λένε ότι ο μικρόκοσμος είναι αντίγραφο του μακρόκοσμου.
Απάντηση με παράθεση
  #433  
Παλιά 23-06-15, 21:03
nikodhmos Ο χρήστης nikodhmos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-09-2014
Μηνύματα: 681
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Χρίστος Έλ Εμφάνιση μηνυμάτων
μέσα στην απεραντότητα του σύμπαντος όχι μόνο δεν είμαστε μοναδικοί αλλά είμαστε σκόνη, ασήμαντοι κτλ κτλ.
Το είπες μόνος σου. Μπροστά στο σύμπαν δεν είμαι τίποτα, αλλά για τους ανθρώπους που με αγαπούν είμαι σημαντικός. Δεν πετάω την αυτοεκτίμησή μου στα σκουπίδια επειδή το σύμπαν είναι μεγάλο, έλεος.
Απάντηση με παράθεση
  #434  
Παλιά 23-06-15, 21:42
Το avatar του χρήστη apofasismenos
apofasismenos Ο χρήστης apofasismenos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-04-2015
Μηνύματα: 509
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Χρίστος Έλ Εμφάνιση μηνυμάτων
Μπορείς να πεις την άποψή σου χωρίς να προσβάλλεις τον συνομιλητή σου.
Αυτό το διατύπωσε ο Χρίστος Έλ. Ένας άνθρωπος που "βλέπει" μόνο τα ποστ που τον συμφέρουν και έχει βρίσει το μισό φόρουμ.
Ένας άνθρωπος που χρησιμοποιεί πολλές από τις "τάπες" που εισπράττει, μετατρέποντάς τες ως δικές του. Κάντε ότι μπορείτε να τον εξαφανίσετε
από το φόρουμ (σας). Μετά θα ξαναμπεί φυσικά με άλλο προφίλ λέγοντας τα ίδια αλλά δεν πειράζει. Θα πρέπει να τα ξαναγράψει
οπότε κάποια στιγμή θα ξενερώσει και θα ησυχάσετε. Ακούστε που σας λέω, καλοκαιριάζει σιγά σιγά και το πολύ πολύ να την "κάνω"
αλλά η επιλογή είναι δική σας. Δεν έχετε καμία δικαιολογία όσο αφήνετε τέτοια άτομα μέσα στο φόρουμ να σας μολύνουν την ατμόσφαιρα.

Είστε υπεύθυνοι λοιπόν και συγνώμη για το ύφος μου. Αυτός και κάποια άλλα διαταραγμένα πορωμένα πλάσματα που διάβασα
(σε διαμάχες κατά καιρούς), έχουν διαλύσει το φόρουμ κι όχι όσοι σας λένε κάθετα την γνώμη τους (δεν εννοώ εμένα που ειμαι περαστικός).
Ως εντύπωση έχω να πω ότι πολλοί από εσάς είστε σε αρκετά καλό επίπεδο και μάλιστα χωρίς να υποχρεώνετε μοντ να σας επιτηρούν.
Θα είναι κι αυτοί περήφανοι πιστεύω που δεν τους κουράζετε. Το φόρουμ λειτουργεί επειδή εσείς το "κρατάτε".
Είστε αξιέπαινοι γι'αυτό, από'κει και πέρα το αν θα επιβιώσετε διαδικτυακά στην απασχόλησή σας, είναι στο χέρι σας και μόνο.

__________________
Στην αρχή δεν υπήρχε τίποτα, το οποίον εξερράγη.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη apofasismenos : 23-06-15 στις 21:59
Απάντηση με παράθεση
  #435  
Παλιά 23-06-15, 23:10
Χρίστος Έλ Ο χρήστης Χρίστος Έλ δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 11-08-2014
Μηνύματα: 1.497
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nikodhmos Εμφάνιση μηνυμάτων
Το είπες μόνος σου. Μπροστά στο σύμπαν δεν είμαι τίποτα, αλλά για τους ανθρώπους που με αγαπούν είμαι σημαντικός. Δεν πετάω την αυτοεκτίμησή μου στα σκουπίδια επειδή το σύμπαν είναι μεγάλο, έλεος.
Τα λες μπερδεμένα. Τί εννοείς ότι μπροστά στο σύμπαν δεν είσαι τίποτα?

Δηλαδή τί έχει το σύμπαν και σε κάνει να θεωρείς τον εαυτό σου ένα τίποτα μπροστά του?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Χρίστος Έλ : 23-06-15 στις 23:19
Απάντηση με παράθεση
  #436  
Παλιά 24-06-15, 00:44
nikodhmos Ο χρήστης nikodhmos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-09-2014
Μηνύματα: 681
Προεπιλογή

Αυτό είναι κάτι που έχει το σύμπαν, το απλούστατα δυσθεώρητο μέγεθος.

Χρήστο, τι διαφορά έχει για σένα το τί κάνει ένα βακτήριο πάνω στο δέρμα σου; Είναι ένα κύτταρο, και εσύ «είσαι» τουλάχιστον 10 τρισεκατομμύρια φορές περισσότερα κύτταρα.

Τι είσαι εσύ μπροστά στο σύμπαν; Είσαι 10^50 φορές μικρότερος από το σύμπαν που βλέπουμε. Δεν μπορείς ούτε να ξεκινήσεις να καταλάβεις πόσες φορές είναι αυτές.
Απάντηση με παράθεση
  #437  
Παλιά 24-06-15, 07:19
Χρίστος Έλ Ο χρήστης Χρίστος Έλ δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 11-08-2014
Μηνύματα: 1.497
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nikodhmos Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτό είναι κάτι που έχει το σύμπαν, το απλούστατα δυσθεώρητο μέγεθος.

Χρήστο, τι διαφορά έχει για σένα το τί κάνει ένα βακτήριο πάνω στο δέρμα σου; Είναι ένα κύτταρο, και εσύ «είσαι» τουλάχιστον 10 τρισεκατομμύρια φορές περισσότερα κύτταρα.

Τι είσαι εσύ μπροστά στο σύμπαν; Είσαι 10^50 φορές μικρότερος από το σύμπαν που βλέπουμε. Δεν μπορείς ούτε να ξεκινήσεις να καταλάβεις πόσες φορές είναι αυτές.
Όπως είπα

Ίσα ίσα πιστεύω το μεγαλείο του σύμπαντος βρίσκεται και στο πιο μικροσκοπικό πράγμα, αφού και επιστήμονες λένε ότι ο μικρόκοσμος είναι αντίγραφο του μακρόκοσμου.

Και δεν είναι μόνο αυτό. Ο άνθρωπος είναι πολύ πιο σημαντικός από ένα "απέραντο" σύμπαν, αφού αυτός έχει συνείδηση και τα πάντα υπάρχουν στο νου του, ενώ το σύμπαν είναι τυφλό και δεν ξέρει ότι υπάρχει.

Ή μήπως το dna που άμα ξεδιπλωθεί φτάνει έως την Σελήνη?
Απάντηση με παράθεση
  #438  
Παλιά 25-06-15, 01:37
Το avatar του χρήστη PUCK
PUCK Ο χρήστης PUCK δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-06-2005
Περιοχή: Ονειροπολία
Μηνύματα: 744
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Χρίστος Έλ Εμφάνιση μηνυμάτων
Ο άνθρωπος είναι πολύ πιο σημαντικός από ένα "απέραντο" σύμπαν, αφού αυτός έχει συνείδηση και τα πάντα υπάρχουν στο νου του, ενώ το σύμπαν είναι τυφλό και δεν ξέρει ότι υπάρχει
Αυτή είναι η μονοθεϊστική άποψη. Τσέκαρε και την πανθεϊστική.

Εν πάση περιπτώσει, κάνεις αδόκιμους συνδυασμούς και καταλήγεις σε συνωμοσιολογικά σενάρια.
Απάντηση με παράθεση
  #439  
Παλιά 25-06-15, 07:24
Χρίστος Έλ Ο χρήστης Χρίστος Έλ δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 11-08-2014
Μηνύματα: 1.497
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από PUCK Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτή είναι η μονοθεϊστική άποψη. Τσέκαρε και την πανθεϊστική.

Εν πάση περιπτώσει, κάνεις αδόκιμους συνδυασμούς και καταλήγεις σε συνωμοσιολογικά σενάρια.
Μια χαρά συνδυασμούς κάνω. Σχετικά με την άποψη της σύγχρονης αθειστικής επιστήμης για μηδαμινότητα του ανθρώπου μπροστά σε ένα "απέραντο" σύμπαν, μην σε ενοχλεί. Την ίδια άποψη έχουν και πολλοί Χριστιανοί. Πιστεύουν ότι είναι μηδαμινοί και αμαρτωλοί και πως είναι μεγάλη βλασφήμια να έχουν μέσα τους έστω ένα ψήγμα θεικής φύσης.

Οπότε κουλουβάχατα, έχουν γίνει όλα κουλουβάχατα. Μια έτσι, μια κοκορέτσι.

Ο άνθρωπος είναι σημαντικός, όχι ο άνθρωπος δεν είναι σημαντικός...μπλα μπλα μπλα
Απάντηση με παράθεση
  #440  
Παλιά 25-06-15, 13:03
Το avatar του χρήστη PUCK
PUCK Ο χρήστης PUCK δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-06-2005
Περιοχή: Ονειροπολία
Μηνύματα: 744
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Χρίστος Έλ Εμφάνιση μηνυμάτων
Μια χαρά συνδυασμούς κάνω. Σχετικά με την άποψη της σύγχρονης αθειστικής επιστήμης για μηδαμινότητα του ανθρώπου μπροστά σε ένα "απέραντο" σύμπαν, μην σε ενοχλεί.
Κατ' αρχήν κι επειδή για πολλοστή φορά χρησιμοποιείς σκωπτικό ύφος κατά της Επιστήμης, να θυμήσω κάτι. Η Επιστήμη ψάχνει στοιχεία (με την εκάστοτε τεχνολογία που διαθέτει) για να καταλήξει σε συμπεράσματα. Η οργανωμένη θρησκεία έχει καταλήξει σε ένα αυθαίρετο συμπέρασμα (βασισμένο σε εξ αποκαλύψεως "αλήθειες" και "πεφωτισμένους" ανθρώπους) και ψάχνει στοιχεία για να το στηρίξει.

Αν για κάποιο λόγο δεν σου αρέσει ή δεν μπορείς να κατανοήσεις την έννοια του "απέραντου", κοίτα λίγο κοντυνότερα. Γράψε τις φράσεις-κλειδιά στο google και δες πόσες φορές μεγαλύτερος είναι ο Ήλιος από τη Γη. Μετά, κάνε σύγκριση του μεγέθους του Ήλιου με αστέρες όπως ο Σείριος, ο Αρκτούρος, ο Μπετελγκέζ, ο Αντάρης, κλπ. Όλοι αυτοί οι αστέρες είναι ορατοί σε εσένα κάθε βράδυ (όχι όλες τις ώρες ή εποχές του χρόνου, αλλά τους βλέπεις). Καταλαβαίνεις, λοιπόν, πως αν υπάρχει σφάλμα στη μέτρηση των ~14 δις ετών της/του ηλικίας/μεγέθους του σύμπαντος, στο μέγεθος των αστέρων που είναι τόσο κοντά που ΕΣΥ τους βλέπεις, δεν δύναται να υπάρξει σφάλμα.

Συνεπώς, όντως είσαι κόκκος άμμου σε απέραντη παραλία. Αυτό ΔΕΝ είναι κακό και δεν πρέπει να είναι παρεξηγήσιμο. Κατά τη γνώμη μου, έχει να κάνει με αυτό που ο χριστιανισμός ονομάζει "ταπεινότητα". Αν εσύ αύριο εξαφανιστείς (ως Ανθρωπότητα) κανένας δεν θα χύσει ένα δάκρυ. Διότι αγνοεί την ύπαρξή σου. Όπως κι εσύ σήμερα πίνεις τον καφέ σου και αγνοείς αν σε άλλο μέρος του γαλαξία τελείται μια γενοκτονία. (Όλα αυτά υπό την προϋπόθεση πως δεν μας γνωρίζουν οι εξωγήινοι ή δεν έχουν έρθει εδώ. Άλλη κουβέντα). Άρα, για ποιον είσαι σημαντικός;

Μα για σένα, πρώτα από όλα. "Γίνε η αλλαγή που θέλεις να δεις στον κόσμο". Αν δεν αλλάξεις εσύ (ως ξεχωριστό άτομο στο σύνολο), εγώ, ο άλλος, δεν θα αλλάξει ο κόσμος. Είσαι σημαντικός για εκείνους που είναι γύρω σου και σε γουστάρουν. Είσαι σημαντικός ως πιόνι (με την καλή έννοια) του κοσμικού παιχνιδιού σε αυτήν την άκρη του σύμπαντος που, ίσως, συνδέεται με το όλο κοσμικό παιχνίδι.

ΑΛΛά, μάθε τη θέση σου και τη μηδαμινότητά σου για να παίξεις σωστά. Δεν γυρίζει η Γη ή το σύμπαν γύρω σου κύριε πλούσιε, σελεμπριτά, πολιτικέ, κλπ.

Ελπίζω να έγινα κατανοητός.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 16:05.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.