Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Προσωπικές Εμπειρίες

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιά 08-11-11, 01:49
Συνοδινός Ο χρήστης Συνοδινός δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-12-2007
Μηνύματα: 210
Προεπιλογή


Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sonata arctica Εμφάνιση μηνυμάτων
Πριν εξαφανιστει η περιεργη γυναικα της ειπε οτι βρισκοταν στο Ισαρη Αρκαδιας και οτι λεγοταν Θεοδωρα!
Τέτοια συγκεκριμένη πληροφορία σε όνειρο, εμένα μου θυμίζει σταχτοπούτα.
Ασυνήθιστη πληροφορία ακόμη και για Χριστιανικά οράματα.
Παράθεση:
Τα ειχαμε ολοι χαμενα ακομα και ο συζυγος της που μεχρι εκεινη τη στιγμη ηταν πολυ δυσπιστος.
Ο άντρας της λοιπόν, φαίνεται να είχε αμφιβολίες για το είδε η γυναίκα του στο όνειρό της.
Πράγμα που φανερώνει ότι το θρησκευτικό πάθος προϋπήρχε στην ζωή της γυναίκας του και τον κούραζε.
Αν λοιπόν θεωρήσω ότι είσαι ειλικρινής, τότε η άγνωστη γυναίκα δούλεψε την άντρα, η οποία θα πρέπει να ήταν βαθιά θρησκευόμενη και είχε την έντονη επιθυμία (αυτή την φορά) να επισκεφτεί το εκκλησάκι με τα δέντρα.
Κατασκεύασε λοιπόν, ένα θαύμα.
Μα, να δυσπιστεί ο άντρας της, από την στιγμή μάλιστα που η Αγία Θεοδώρα έδωσε και διεύθυνση "Ίσαρη Αρκαδίας" και που η γυναίκα του άκουγε για πρώτη φορά στην ζωή της..;
Παράθεση:
Σε μια συντομη ερευνα εμαθε πως το Ισαρη Αρκαδιας βρισκεται γυρω στα 70 χιλιομετρα απο εκει που εμενε και ηταν γνωστο για την εκκλησια της Αγιας Θεοδωρας που κατακλυζεται καθε χρονο απο χιλιαδες προσκυνητες που θελουν να θαυμασουν τα 17 δεντρα που φιλοξενει στην σκεπη της.
Εβδομήντα χιλιόμετρα απόσταση μόνο, και δεν είχε ακούσει ποτέ για το περίφημο εκκλησάκι με το Θαύμα στην οροφή του, όταν χιλιάδες χριστιανοί από όλη την Ελλάδα το προσκυνούν κάθε χρόνο..;
Ποιος δουλεύει ποιόν..;

Παράθεση:
Ομως δεν κρυβω οτι με λυπει η "ευκολη" αντιμετωπηση σου Συνοδινε....Απο τον λογο μου πιστευω πως δεν διακρινεται θρησκευτικος φανατισμος, ουτε μεχρι τωρα εχω εντοπισει την φαντασια μου να καλπαζει!
Εγώ, δεν είπα ότι διακρίνω θρησκευτικό φανατισμό, αλλά τουριστικά συμφέροντα, που έχουν να κάνουν με το περίφημο εκκλησάκι της "Αγίας" δίπλα στο χωριό σου.
Είναι παράξενο πως αυτό το τεράστιο "θαύμα" της αγίας -που μπορεί να το δει ο καθένας με τα μάτια του και που προβληματίζει χιλιάδες Χριστιανούς κάθε χρόνο- το αφήνεις τελείως ασχολίαστο και εσένα δεν φαίνεται να σε προβληματίζει καθόλου. Μας ενημερώνεις μόνο...
"...το Ισαρη Αρκαδιας ηταν γνωστο για την εκκλησια της Αγιας Θεοδωρας που κατακλυζεται καθε χρονο απο χιλιαδες προσκυνητες που θελουν να θαυμασουν τα 17 δεντρα που φιλοξενει στην σκεπη της".
Ευχαριστούμε πολύ για την πληροφορία.


Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 08-11-11, 09:29
rados Ο χρήστης rados δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-02-2009
Μηνύματα: 381
Προεπιλογή

Είσαι καχύποπτος
Αν μένει κάποιος δίπλα στο εκκλησάκι, μου φαίνεται αναμενόμενο να ζήσει και 5-10 "θαύματα" και να έχει την διάθεση να μιλά για αυτά. Καλοπροαίρετα.

Αν και υπάρχουν και κακοπροαίρετοι στον κόσμο μας, που υπηρετούν τον Μαμμωνά, εν ονόματι του Χριστού....
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 09-11-11, 01:01
Συνοδινός Ο χρήστης Συνοδινός δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-12-2007
Μηνύματα: 210
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από rados Εμφάνιση μηνυμάτων
Είσαι καχύποπτος
Αν μένει κάποιος δίπλα στο εκκλησάκι, μου φαίνεται αναμενόμενο να ζήσει και 5-10 "θαύματα" και να έχει την διάθεση να μιλά για αυτά.
Αυτό λέω...
Για το μεγάλο "θαύμα" με τα δέντρα πάνω στο εκκλησάκι, που είναι ένα γεγονός και μπορούμε όλοι να το δούμε σε μια φωτογραφία, δεν μας ρώτησε να της πούμε την γνώμη μας. Αλλά ούτε και μας είπε την δική της γνώμη. Το πέρασε στο ντούκου. Δεν την προβληματίζει..!

Κρίμα, γιατί εγώ ήθελα να πω την γνώμη μου.
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 09-11-11, 10:42
rados Ο χρήστης rados δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-02-2009
Μηνύματα: 381
Προεπιλογή

Άπαιχτη.
Ομολόγησε γρήγορα από που είναι η φωτογραφία.
Γράψε παραπομπή ή ότι άλλο.
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 09-11-11, 17:15
Το avatar του χρήστη sonata arctica
sonata arctica Ο χρήστης sonata arctica δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 30-10-2011
Μηνύματα: 15
Προεπιλογή

Καλησπερα και παλι φιλοι μου! Πραγματικα με κανατε να ευθυμισω με τα σχολια σας! Επειδη λοιπον ο τροπος σκεψης σας εξαπτει την καλπαζουσα φαντασια μου, θα ηθελα να σας απαντησω σε καποια πραγματα για να μου κανετε μια αρτιοτερη ψυχολογικη αναλυση! Ας τα παρουμε ομως ενα-ενα.

Rados
"Είσαι καχύποπτος.
Αν μένει κάποιος δίπλα στο εκκλησάκι, μου φαίνεται αναμενόμενο να ζήσει και 5-10 "θαύματα" και να έχει την διάθεση να μιλά για αυτά. Καλοπροαίρετα."

Δεν μενω διπλα στο εκκλησακι, το σπιτι που παραθεριζα καποια καλοκαιρια απεχει γυρω στα 7 χιλιομετρα απο αυτο. Δυστυχως τις 5-6 φορες που το επισκεφθηκα ειχα την ατυχια να μην ειμαι μαρτυρας καποιου θαυματος! Ελπιζω να μου το συγχωρησετε οπως και το γεγονος οτι αντι να ξημεροβραδυαζομαι εκει περιμενοντας το, προτιμουσα να ασχολουμαι με αλλα πραγματα. Τωρα ξερω, θα πειτε : "μας εμπαιζεις! πηγες μονο 5-6 φορες?" Ομολογω ταπεινα πως υπεπεσα και σε αυτο το παραπτωμα, οπως και στο οτι οπου σταθω και οπου βρεθω δεν μιλαω για τον τοπο καταγωγης μου!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη sonata arctica : 09-11-11 στις 17:59
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 09-11-11, 17:21
Το avatar του χρήστη sonata arctica
sonata arctica Ο χρήστης sonata arctica δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 30-10-2011
Μηνύματα: 15
Προεπιλογή

[QUOTE=Συνοδινός;90994]

"Εγώ, δεν είπα ότι διακρίνω θρησκευτικό φανατισμό, αλλά τουριστικά συμφέροντα, που έχουν να κάνουν με το περίφημο εκκλησάκι της "Αγίας" δίπλα στο χωριό σου. "

Ομολογω οτι εχω τεραστια τουριστικα συμφεροντα! Φιλοδοξω να μετατρεψω το 56 τετραγωνικων σπιτακι της γιαγιας μου σε trendy ξενωνα! Δεν παιζει ρολο το οτι εχω να παω εκει πριν απο τις φωτιες του '97! Ουπς! Ελπιζω να μην κατηγορηθω και γι' αυτες.....Οχι, δεν τις εβαλα εγω για να αναδειξω για αλλη μια φορα το χωριο μου!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη sonata arctica : 09-11-11 στις 17:59
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 09-11-11, 17:26
Το avatar του χρήστη sonata arctica
sonata arctica Ο χρήστης sonata arctica δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 30-10-2011
Μηνύματα: 15
Προεπιλογή

Συνοδινος: "Είναι παράξενο πως αυτό το τεράστιο "θαύμα" της αγίας -που μπορεί να το δει ο καθένας με τα μάτια του και που προβληματίζει χιλιάδες Χριστιανούς κάθε χρόνο- το αφήνεις τελείως ασχολίαστο και εσένα δεν φαίνεται να σε προβληματίζει καθόλου. Μας ενημερώνεις μόνο..."

Μεχρι τωρα ειχα την εντυπωση πως εκανα την αναρτηση μου στις Προσωπικες Εμπειριες....δεν αντιλαμβανομαι για ποιο λογο θα επρεπε να σχολιασω το "τεραστιο θαυμα της αγιας" (συ ειπας)??? Αν αποζητουσα κατι τετοιο θα επελεγα ενα αλλο θεματικο χωρο στο φορουμ! Επιπροσθετως σε τι θα εξυπηρετουσε να ξεδιπλωσω εδω τους προσωπικους μου προβληματισμους πανω στο θεμα? Μηπως μου διαφευγει κατι?

Κλεινοντας θα ηθελα να σας πω οτι εγω διαβασα τα σχολια σας καλοπροαιρετα γι' αυτο απαντησα με το αναλογο χιουμορ! Συγχωρεστε μου τις 3 διαφορετικες αναρτησεις, ομως το χωρο των φορουμ δεν τον κατεχω επαρκως!

Υ.Γ.

Συνοδινε, θα συμφωνησω με τον Rado οτι η φωτογραφια σου ειναι απαιχτη! Βεβαια.....δεν θα ηθελα να υποψιαστω οτι καπου εκει κοντα βρισκεται το δικο σου σπιτι......χιχιχι

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη sonata arctica : 09-11-11 στις 18:01
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 09-11-11, 20:20
rados Ο χρήστης rados δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-02-2009
Μηνύματα: 381
Προεπιλογή

sonata arctica λέγοντας ότι κατάγεσαι από το Ίσαρι και ότι ήσουν εκεί για διακοπές, υπέθεσα οτι μένεις κοντά στο εκκλησάκι. Λάθη λόγο ιντερνετ, τώρα είδα ότι το το εκκλησάκι είναι μακρύτερα και ότι για να πας εκεί περνάς από το ίσαρι. Αρχικά νόμιζα ότι το εκκλησάκι είναι στο Ίσαρι. Μια και μένεις μακρύτερα, θα μου επιτρέψεις να αναδιατυπώσω.

Μου φαίνεται φυσικό κάποιος που μένει και έχει και καταγωγή από την ευρύτερη περιοχή, να είναι κάπως ευαισθητοποιημένος, σχετικά με το εκκλησάκι, και να έχει την τάση να θεωρεί, ότι γεγονότα σαν αυτά που περιέργαψες είναι ανεξήγητα.
Είναι μάλιστα αναμενόμενο να έχει την διάθεση να μοιραστεί με άλλους αυτές του τις εμπειρίες.
Ανάλογα έχω φερθεί και εγώ και πολλοί άλλοι γνωστοί μου. Όλοι μας κάπου ελπίζουμε και αναζητάμε το θαύμα. Τίποτα το επιλήψιμο ή περίεργο.
Ελπίζω ότι τώρα είμαι πιο ακριβής.
-------------------------

Σημειώνω ότι περιμένω να μας εντοπίσεις τις συμπτώσεις.

Βλέπουμε και μια ακόμα μικρή ανακολουθία. Η γυναίκα στο όνειρο μας λες ότι ειπε οτι βρισκοταν στο Ισαρη Αρκαδιας ενώ η αγία Θεοδώρα φέρεται να βρίσκεται αισθητά ποιο κοντά στην Βάστα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη rados : 09-11-11 στις 20:40
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 10-11-11, 02:41
Συνοδινός Ο χρήστης Συνοδινός δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-12-2007
Μηνύματα: 210
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sonata arctica Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπερα και παλι φιλοι μου! Πραγματικα με κανατε να ευθυμισω με τα σχολια σας!
Καλά, εσύ ζεις στον κόσμο σου.
Παράθεση:
Ας τα παρουμε ομως ενα-ενα.
Για πάρτα ένα-ένα, να δούμε τι θα μας πεις για τα δέντρα στο εκκλησάκι.
Παράθεση:
Δεν μενω διπλα στο εκκλησακι, το σπιτι που παραθεριζα καποια καλοκαιρια απεχει γυρω στα 7 χιλιομετρα απο αυτο. Δυστυχως τις 5-6 φορες που το επισκεφθηκα ειχα την ατυχια να μην ειμαι μαρτυρας καποιου θαυματος! Ελπιζω να μου το συγχωρησετε οπως και το γεγονος οτι αντι να ξημεροβραδυαζομαι εκει περιμενοντας το, προτιμουσα να ασχολουμαι με αλλα πραγματα. Τωρα ξερω, θα πειτε : "μας εμπαιζεις! πηγες μονο 5-6 φορες?" Ομολογω ταπεινα πως υπεπεσα και σε αυτο το παραπτωμα, οπως και στο οτι οπου σταθω και οπου βρεθω δεν μιλαω για τον τοπο καταγωγης μου!
Εγώ έγραψα: "...το περίφημο εκκλησάκι της "Αγίας" δίπλα στο χωριό σου".
Μάθε να διαβάζεις
και μην παριστάνεις την ανόητη φλυαρώντας για αδιάφορα πράγματα.
Παράθεση:
...θα ηθελα να σας πω πως δεν ειμαι θρησκευομενη και πως ιστοριες σαν και αυτη στο παρελθον θα με εκαναν το λιγοτερο να χαμογελασω ειρωνικα!
Δεν πίστευες δηλαδή στο παρελθόν, ότι τα δέντρα φύτρωσαν μέσα στα ντουβάρια της εκκλησίας με θαύμα της "Αγίας", αλλά τώρα, που μια άγνωστη γυναίκα είδε ένα προφητικό όνειρο, δεν έχεις καμιά αμφιβολία πλέον. Ή κάνω λάθος..;
Παράθεση:
Ομολογω οτι εχω τεραστια τουριστικα συμφεροντα! Φιλοδοξω να μετατρεψω το 56 τετραγωνικων σπιτακι της γιαγιας μου σε trendy ξενωνα! Δεν παιζει ρολο το οτι εχω να παω εκει πριν απο τις φωτιες του '97! Ουπς! Ελπιζω να μην κατηγορηθω και γι' αυτες.....Οχι, δεν τις εβαλα εγω για να αναδειξω για αλλη μια φορα το χωριο μου!
Άσε τους παιδικούς θεατρινισμούς για το κατηχητικό και απάντησέ μου: Τα δέντρα στην οροφή της εκκλησίας φύτρωσαν από Θαύμα..;
Θα μας απαντήσεις ή θα το κρατήσεις μυστικό..;
Παράθεση:
...δεν αντιλαμβανομαι για ποιο λογο θα επρεπε να σχολιασω το "τεραστιο θαυμα της αγιας"
Έτσι, για να περνάει η ώρα...
Παράθεση:
Μεχρι τωρα ειχα την εντυπωση πως εκανα την αναρτηση μου στις Προσωπικες Εμπειριες...
Το θαύμα με τα δέντρα, δεν είναι προσωπική σου εμπειρία;
Δεν έχει σχέση με την Αγία Θεοδώρα;
Δεν έχει αμεσότατη σχέση με την άγνωστη γυναίκα και το όνειρο;

Δεν έχει άμεση σχέση με το θέμα σου;
Σε ρώτησα κάτι άσχετο με το θέμα σου;
Εδώ μέσα, δεν μπήκες για να κάνεις Χριστιανική προπαγάνδα αγαπητή. Είσαι υποχρεωμένη να απαντάς στις απορίες που έχουν οι άλλοι, όταν αυτές είναι άμεσα συνδεδεμένες με το θέμα σου.
Παράθεση:
Επιπροσθετως σε τι θα εξυπηρετουσε να ξεδιπλωσω εδω τους προσωπικους μου προβληματισμους πανω στο θεμα?
Σε τι εξυπηρετεί, να μην ξεδιπλώσεις τους προσωπικούς σου προβληματισμούς πάνω στο θέμα;
Παράθεση:
δεν αντιλαμβανομαι για ποιο λογο θα επρεπε να σχολιασω το "τεραστιο θαυμα της αγιας" (συ ειπας)???
Έβαλες τον Χριστό να μου απαντήσει: συ ειπας.
Τον γνωρίζεις κι εσύ λοιπόν, τον παραβολικό λόγο.
Παράθεση:
Κλεινοντας θα ηθελα να σας πω οτι εγω διαβασα τα σχολια σας καλοπροαιρετα γι' αυτο απαντησα με το αναλογο χιουμορ! Συγχωρεστε μου τις 3 διαφορετικες αναρτησεις, ομως το χωρο των φορουμ δεν τον κατεχω επαρκως!
Να πας στο καλό! Έτσι κι αλλιώς, δεν έχεις τίποτε άλλο να μας πεις.
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 10-11-11, 11:06
Bernie Rico Jr Ο χρήστης Bernie Rico Jr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-11-2007
Μηνύματα: 696
Προεπιλογή

Μα τι άγχος είναι αυτό? Θα μας πάθει τίποτα ο Συνοδινός… τουλάχιστον ρε χριστιανέ μου, η φωτογραφία από το εκκλησάκι (εκτός του ότι είναι 100% πραγματική) μας δείχνει κάποια δέντρα που έχουν φυτρώσει στη σκεπή και όχι κάποια δέντρα που διαπερνούν ένα κατεστραμμένο εδώ και δεκαετίες κτίσμα. Δεν έχω ασχοληθεί βέβαια για το πώς συμβαίνει αυτό. Εάν όμως η πρώτη φωτογραφία είναι για παραπλανά και να τραβά πελάτες τότε και η δεύτερη δεν είναι τίποτα λιγότερο. Δεν απαντάει σε τίποτα, πρόκειται για δύο διαφορετικές φωτογραφίες, θα ήταν ακριβώς το ίδιο εάν έβαζες και μια δικιά σου με μαγιώ από το καλοκαίρι. Θα έλεγα κιόλας ότι η προσπάθεια απάντησής σου μέσω της συγκεκριμένης φωτογραφίας ταιριάζει γάντι στις προπαγανδιστικές προσπάθειες των αρχαιόπληκτων που (δυστυχώς?) ζουν ανάμεσα μας.

ΥΓ. μια ερώτηση βρε Συναδινέ.. εάν έχεις βαπτιστεί χριστιανός.. πως σε βάπτισαν?? Συνοδινό? Εάν θέλεις απαντάς βεβαίως βεβαίως.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 12:03.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.