Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Αρχαία Ελλάδα – Ιστορία –Πολιτισμός

Κλειστό Θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #21  
Παλιά 22-11-14, 20:11
Το avatar του χρήστη Ρέμπελος
Ρέμπελος Ο χρήστης Ρέμπελος δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 20-11-2014
Μηνύματα: 24
Προεπιλογή

Προς τη διαχείρηση του φόρουμ:

Σχεδόν ΟΛΑ τα μηνύματά μου σβήστηκαν (εκτός από το πρώτο), ενώ δεν ήταν όλα υβριστικά (και φυσικά δεν ξεκίνησα πρώτος εγώ να βρίζω) κι ενώ παραμένει σε δημόσια θέα το τελευταίο μήνυμα του ατόμου που μιλάει για την Παλαγγιά που την "σπάει" στους ακροδεξιούς "Ελληναράδες".

Ερώτηση: αυτό το μήνυμα θα το σβήσετε ή πρέπει να του ΞΑΝΑ απαντήσω;
  #22  
Παλιά 23-11-14, 16:15
Το avatar του χρήστη Ρέμπελος
Ρέμπελος Ο χρήστης Ρέμπελος δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 20-11-2014
Μηνύματα: 24
Προεπιλογή

ΠΡΟΣ ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΗ ΤΟΥ ΦΟΡΟΥΜ (πάλι):

Αντλώντας από τα μηνύματα του ατόμου με το οποίο είχαμε "διάσταση απόψεων" (και μόνο από εκείνα που έχουν ΠΑΡΑΜΕΙΝΕΙ στο νήμα), συνοψίζω πάνω-κάτω τι έχει ειπωθεί:
  • Ο,ΤΙ συμβαίνει αυτή τη στιγμή στην Αμφίπολη γίνεται για "συσπείρωση της πατριωτικής δεξιάς, ειδικά δε της Βορείου Ελλάδας".
  • ΟΣΑ έχουν σχέση με το θέμα αυτό, όπως μας πληροφορεί το εν λόγω άτομο, είναι "φανφάρες".
  • ΟΛΑ γίνονται λόγω των επερχόμενων εκλογών και είναι απλώς μια "ακροδεξιά φιέστα" που έχει στήσει ο Σαμαράς προς άγραν ψήφων, ο δε σκελετός που βρέθηκε στον τύμβο φυτεύτηκε εκεί από το καθεστώς! Οπότε ας μην πιστεύουμε τίποτα (σε περίπτωση που είναι κάτι το ενθαρρυντικό βέβαια, ειδάλλως πιστέψτε τα όλα).
  • ΟΛΑ γίνονται επίσης λόγω του Σκοπιανού (αυτή δηλαδή είναι η πραγματική αιτία που ασχολούμαστε με την Αμφίπολη, διότι οι Σκοπιανοί προφανώς είναι Μακεδόνες κι επειδή εμείς οι Έλληνες τους φοβόμαστε είπαμε να στήσουμε ένα σκηνικό ώστε να τους αποθαρρύνουμε!).
  • Και το καλύτερο απ' όλα, κατά λέξη: "Αυτό που έχει σημασία είναι πως η Παλλαγία την έσπασε στους γνωστούς... Ελληναράδες οι οποίοι ντε και καλά πρέπει να βρούνε το τάφο του Αλέξανδρου". Πολύ ωραία... Το μόνο που έχει σημασία δηλαδή στην όλη υπόθεση είναι ότι η Παλλαγιά μας την έσπασε, διότι εμείς ως άτακτοι, απείθαρχοι και απολίτιστοι νεο-Έλληνες έχουμε το θράσος και τολμάμε να ελπίζουμε πως κάπου, κάποτε, θα βρούμε τον τάφο του Μεγάλου Αλεξάνδρου. Μάλιστα!
ΟΛΑ τα παραπάνω πολύ όμορφα πολιτικά αλλά και ΠΡΟΣΒΛΗΤΙΚΑ για τους Έλληνες σχόλια ανήκουν στο συγκεκριμένο άτομο και ΠΑΡΑΜΕΝΟΥΝ αναρτημένα, ενώ οι δικές μου απαντήσεις σβήστηκαν, ακόμα και οι αρχικές που ΔΕΝ ήταν υβριστικές!

Τρεις περιπτώσεις μπορούν να ισχύουν:
  1. Το φόρουμ αυτό είναι πολιτικά ουδέτερο (όπως ακόμα πιστεύω) οπότε πρέπει να αποφεύγονται τα πολιτικά σχόλια, τουλάχιστον όταν αυτά είναι σε ένα θέμα που δεν έχει σχέση με την πολιτική και ΕΙΔΙΚΑ όταν είναι προσβλητικά (και μάλιστα για τη μισή Ελλάδα και βάλε, το λιγότερο). Επομένως πρέπει να σβηστούν όλα τα παραπάνω, όπως ακριβώς έγινε ΚΑΙ με τις δικές μου απαντήσεις.
  2. Το φόρουμ αυτό μπορεί μεν να είναι πολιτικά ουδέτερο, αλλά παρόλα αυτά η Διαχείριση αφήνει τα προσβλητικά και πολιτικά σχόλια σε δημόσια θέα (επομένως σε αυτή την περίπτωση υποθέτω πως μου θα μου επιτρέψετε να απαντήσω κι εγώ με τον ανάλογο τρόπο, για να είμαστε δίκαιοι, ισορροπημένοι και φυσικά δημοκρατικοί, όπως κάποιος προηγουμένως παρατήρησε... απευθυνόμενος σε μένα ομως).
  3. Το φόρουμ αυτό ΔΕΝ είναι πολιτικά ουδέτερο και συμφωνεί με όλα αυτά τα προσβλητικά για τους Έλληνες σχόλια, πράγμα που σημαίνει ότι ΔΕΝ επιτρέπεται να απαντήσω με τον ανάλογο τρόπο (ειδάλλως, σβήσιμο). Σε αυτή την περίπτωση καλό θα ήταν να ενημερωθούμε όλοι μας από τη Διαχείριση, άμεσα! Μέχρι να έρθει αυτή η επίσημη στιγμή, εγώ συνεχίζω.

Επειδή λοιπόν νιώθω υποχρεωμένος να απαντήσω στο άτομο αυτό που με προσβάλλει, θα το ΞΑΝΑ κάνω, έστω και συνοπτικά, χωρίς να βρίσω καθόλου (όπως έκανα και στην αρχή, υπενθυμίζω) αλλά χρησιμοποιώντας την ίδια με εκείνον τακτική.

Πάμε πάλι:

Μας είπες ότι υπάρχουν ακροδεξιοί "Ελληναράδες οι οποίοι ντε και καλά πρέπει να βρούνε το τάφο του Αλέξανδρου", καθώς και όλα τα παραπάνω που ανέφερα. Πολύ ωραία λοιπόν. Άκου τα τώρα από την ανάποδη, θες δε θες, σ' αρέσει δε σ' αρέσει, με τον ίδιο ακριβώς τρόπο που εσύ χρησιμοποιείς:

ΑΠΑΝΤΗΣΗ:

Η αλήθεια είναι ότι κάθε νέο που θα μπορούσε να έχει οποιαδήποτε σχέση με τον τάφο του Μεγάλου Αλέξάνδρου, ενοχλεί άπαντα τα αναρχοκομμούνια και τα πιάνει αμέσως ταράκουλο, γι αυτό και σπεύδουν να δημιουργήσουν παρανοϊκές και πανηγυρτζίδικες θεωρίες προσπαθώντας να θολώσουν τα νερά!

Είδες πόσο όμορφα και ωραία μπορώ να σου απαντήσω κι εγώ, χωρίς να σε βρίσω καθόλου;

Σε εκλιπαρώ να μου πεις κι άλλα!!!

-------

Και για να εξηγούμαι απέναντι στη Διοίκηση του φόρουμ, διότι απ' ότι φαίνεται πρέπει να το κάνω ΚΑΙ αυτό:

"ακροδεξιοί Ελληναράδες" <--> "αναρχοκομμούνια"
"σπάζονται" <--> "τα πιάνει ταράκουλο"
"λένε φανφάρες και κάνουν ακροδεξιές φιέστες" <--> "δημιουργούν παρανοϊκές & πανηγυρτζίδικες θεωρίες"

Δεν μπορείτε να πείτε, το έπαιξα σωστά το παιχνίδι! Για να δούμε, θα παραμείνει αυτή η απάντηση αναρτημένη;
  #23  
Παλιά 23-11-14, 16:18
Το avatar του χρήστη Ρέμπελος
Ρέμπελος Ο χρήστης Ρέμπελος δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 20-11-2014
Μηνύματα: 24
Προεπιλογή

Και φίλε μου AVATARGR-1 μην βιάζεσαι να μιλήσεις περί Σουλβατζή και Τάφου του Μεγάλου Αλεξάνδρου διότι σε αυτή τη χώρα όπου τα πάντα ισοπεδώνονται κινδυνεύεις να χαρακτηριστείς ακροδεξιός μαχαιροβγάλτης όταν λες τέτοια πράγματα!
  #24  
Παλιά 23-11-14, 17:23
heretic Ο χρήστης heretic δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-08-2013
Μηνύματα: 1.495
Προεπιλογή

...και όπως είναι φυσικό για εναν τύπο σε νοητική σύγχιση και ψευτο-εθνικιστικό παραλήρημα, δεν θα έχει σκεφτεί πως πρόκειται για κουκίδες που ένωσε ο ίδιος μέσα στο κεφάλι του και άρχισε να βλέπει κι εδω μέσα φιλο-Σκοπιανούς, αναρχοκομμούνια και ανθέλληνες, οι οποίοι με μια πρόταση που έγραψαν όχι μονο φωτογράφιζαν αυτόν (και τον εξύβριζαν απο πάνω! ), στην συνέχεια προσέβαλλαν και όλους του Ελληνες (που περιμένουν τον τάφο του Αλέξανδρου να έχει με κάποιο μαγικό τρόπο μεταφερεί απο την βυθισμένη Αλεξάνδρεια στην Αμφίπολη).
Είναι τελικά αυτό που έχω ξαναγράψει: Για όλα φταιει ο Μπουμπούκος. Αν δεν είχε διαλύσει τον χωρο της υγείας δεν θα είχαμε τώρα τα γεννόσημα του Πακιστάν και τους "αμολημένους" να κάνουν την ψυχοθεραπεία τους σε βάρος των άλλων!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη heretic : 23-11-14 στις 17:25
  #25  
Παλιά 23-11-14, 17:30
Το avatar του χρήστη AVATARGR-1
AVATARGR-1 Ο χρήστης AVATARGR-1 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-12-2013
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 2.132
Προεπιλογή

Φίλοι μου και πάλι εδώ.

Φίλε Ρέμπελος μια και είμαι από τους παλιούς σε αυτόν τον διαδικτυακό τόπο
ποτέ δεν μου έβαλαν φίμωτρο σε αυτά που έγραφα και γενικά κατέθετα
ανεμπόδιστα τις σκέψεις μου σεβόμενος πάντα τους άλλους και όσο το
δυνατόν παρουσίαζα και τις πηγές μου...

Επομένως το να καταθέτουμε μομφές είναι τουλάχιστον άτοπο είναι η προσωπική
μου άποψη αυτή...
Καλό θα είναι να αποφεύγουμε όλοι μας τις προσωπικές μομφές και βέβαια τις
όποιες μονολιθικές απόψεις...

Ευχαριστώ.
__________________
ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣ....
Το αληθινό νόημα της φώτισης είναι να κοιτάς όλη τη σκοτεινιά με φωτεινά μάτια [Καζαντζάκης Νίκος]
  #26  
Παλιά 23-11-14, 17:43
Το avatar του χρήστη Ρέμπελος
Ρέμπελος Ο χρήστης Ρέμπελος δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 20-11-2014
Μηνύματα: 24
Προεπιλογή

...Είδες λοιπόν που είσαι αδιόρθωτος; Αναρωτιέμαι, το γεγονός ότι ΠΑΛΙ δεν μπορείς να κρατηθείς και με ΒΡΙΖΕΙΣ,

αυτή τη φορά θα το δει η Διαχείριση, ή θα δει μόνο αυτό που ακολουθεί;
  • Εγώ βρίσκομαι σε "νοητική σύγχιση"; Εσύ είσαι τελείως καθυστερημένος (μα τελείως, όμως)!
  • Εγώ βρίσκομαι σε "ψευτο-εθνικιστικό παραλήρημα"; Εσύ είσαι φασιστοειδές παραληρηματικό αναρχοκομμούνι!
  • Είμαι "αμολημένος που κάνει την ψυχοθεραπεία του σε βάρος των άλλων" (ό,τι κι αν σημαίνει αυτό); Εσύ είσαι σχιζοφρενής λυσσασμένος σκύλος, επικίνδυνος για την κοινωνία!
Πάμε πάλι!
  #27  
Παλιά 23-11-14, 17:52
heretic Ο χρήστης heretic δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-08-2013
Μηνύματα: 1.495
Προεπιλογή

Ακου φίλε Ρέμπελος, σε καταλαβαίνω τι ζόρι τραβάς, γιατί βλέπω τι γίνεται γύρω μου, δεν είμαι τυφλός. Για να βγείς απο την μιζέρια σου πρέπει να αφήσεις τους άλλους να σε βοηθήσουν. Με την κουλτούρα του μίσους που έχεις ασπαστεί, δεν θα βγείς απο το λούκι, θα μπείς μέσα χειρότερα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη heretic : 23-11-14 στις 17:56
  #28  
Παλιά 23-11-14, 17:55
Το avatar του χρήστη Ρέμπελος
Ρέμπελος Ο χρήστης Ρέμπελος δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 20-11-2014
Μηνύματα: 24
Προεπιλογή

Άκου φιλαράκι, το ότι είσαι μίζερος και σούργελο κάνει μπαμ από την αρχή. Τραβάς πολλά ζόρια, εντάξει, αλλά δυστυχώς για σένα ο μόνος που ασπάζεται "κουλτούρα του μίσους" είσαι εσύ κι αυτό φαίνεται από αυτά που έχεις πει κι από αυτά που συνεχίζεις να λες.

Πάμε πάλι!
  #29  
Παλιά 23-11-14, 18:01
Το avatar του χρήστη xontro_mpizeli
xontro_mpizeli Ο χρήστης xontro_mpizeli δεν είναι συνδεδεμένος
Συντονιστής της κοινότητας του μεταφυσικού
 
Εγγραφή: 22-11-2003
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 949
Προεπιλογή

Τι δεν καταλαβαίνετε από το "ΜΗΝ ΒΡΙΖΕΤΕ ΚΑΙ ΜΙΛΑΤΕ ΚΟΣΜΙΑ";

Δεν χρειάζεται, προφανώς, να ξαναπώ τα αυτονόητα.

Αν υποπέσει στην αντίληψη της διαχείρησης του forum άλλο υβριστικό μήνυμα, είτε από τον έναν, είτε από τον άλλο, γνωρίζετε τις συνέπειες.

Η συζήτηση τελειώνει εδώ. Μην απαντήσει κανείς από κάτω το οτιδήποτε που δεν αφορά το θέμα της συζήτησης ή κάτι που να σχετίζεται με τη συντονιστική παρέμβασή μου...

(Κλείνει η παρένθεση εδώ και συνεχιζεται η συζήτηση γύρω από την ανασκαφή στην Αμφίπολη).
__________________
Η Ελλάδα και το εξωτερικό κατακλύζονται από όμορφους και μυστήριους τόπους. Αυτοί συνοδεύονται από μυστήρια που ζητάνε την ανακάλυψή τους...
Βάλτε την φαντασία σας, βγείτε έξω και εξερευνήστε κάθε γωνιά του πλανήτη μας και δείτε τα πράγματα με διαφορετική "ματιά" . . .
Μείνετε, ακόμη, ενημερωμένοι με οτιδήποτε παράξενο συμβαίνει στον πλανήτη μας!
--> Κυκλοφορεί το βιβλίο μου 88 Μύθοι & Αλήθειες (περισσότερες πληροφορίες καθώς και online παραγγελίες εδώ) <--
-
-> ΝΕΟ ΒΙΒΛΙΟ: Σεπτέμβριος [αστυνομικό μυθιστόρημα] (εκδόσεις Πηγή). Περισσότερα δείτε εδώ <--
  #30  
Παλιά 23-11-14, 20:58
heretic Ο χρήστης heretic δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-08-2013
Μηνύματα: 1.495
Προεπιλογή

Ο Σαράντος Καργάκος έχει σπουδάσει κλασσική φιλολογία στον ΕΚΠΑ. Αυτό είναι δεδομένο και δεν αλλάζει. Το αν αυτοαποκαλείται "ιστορικός", μπορεί να το κάνει φυσικά, αυτό δεν σημαίνει οτι έχει κάνει και σπουδές ιστορικού. Η επαγγελματική του ασχολία ήταν φροντιστήρια για την μέση εκπαίδευση. Δουλειά καθόλα αξιοπρεπής, και μάλιστα διέπρεψε στο φροντιστήριο Ηράκλειτος και μαζί με τα "λυσάρια" που εξέδιδε απέκτησε ενα αξιόλογο εισόδημα. Μπράβο του αλλα μέχρι εδώ. Στο επιστημονικό κομμάτι τώρα, πέραν του πτυχίου... μηδέν. Κάθε σύγκριση με την συγκεκριμένη καθηγήτρια του ΕΚΠΑ είναι...ατυχής.

Ο κ. Καργάκος έχει εδω και αρκετά χρόνια διακριθεί επίσης μεσω των εκδόσεων Γεωργιάδη στον εθνικιστικό χώρο. Οποιος νομίζει οτι τα σχόλια αυτά είναι κομματικά, κάνει λάθος. Πολιτικά μπορεί να είναι, απο την στιγμή που ένα αρχαιολογικό θέμα έχει εξελιχθεί απο εθνικιστικούς κύκλους, κατα τύχη προκείμενους σε συνεργάτες του πρωθυπουργού, σε μάτς με τα Σκόπια, νομίζω οπως αυτοί το πολιτικοποιήσαν. Το αν κάποιοι το βλέπουν και το σχολιάζουν.. . τι να πω... νομίζω οτι θα πρέπει να το ανεχθείς.

Τελος δεν θα ήθελα να κάνεις επεκτάσεις σε ποιόν πολιτικό χώρο ανήκω γιατί ούτε το ανέφερα ούτε έθιξα κάτι σχετικό, όσο κι αν προσπαθείς να πείσεις για το αντίθετο. Αντιθέτως απο τα γραπτά σου προκύπτει οτι εσύ συμπεριφέρεσαι ως εκπρόσωπος συγκεκριμένου ή και ευρύτερου πολτικού χώρου. Αυτό δεν είν αι κακό ή κατακριτέο, απλά καταλαβαίνεις οτι τα όποια επιχειρρήματα χρησιμοποιείς, αφού έληξε (με άνωθεν παρέμβαση) ο σκυλοκαυγάς, ευθύνονται που καταλήγει το θέμα σε πολιτική αντιπαράθεση.
Κλειστό Θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 03:07.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.