Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Αρχαία Ελλάδα – Ιστορία –Πολιτισμός

Κλειστό Θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιά 14-05-07, 16:30
Melhisedek Ο χρήστης Melhisedek δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-02-2007
Περιοχή: Καλλιθέα
Μηνύματα: 103
Post

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από LuX
για να τελειώνουμε πες μας ποιο βιβλίο διάβασες και τρελλάθηκες ...
....αν το εχεις διαβάσει και οχι μόνο ακούσει ....!

Δ.
Φίλτατε LUX (το σαπούνι τι το έχεις ή έχει σχέση με το luxurious?), δε διάβασα βιβλίο,όμως και από συζητήσεις έχω ακούσει σχετικά πράγματα και σε περιοδικό έχω βρει θέμα(αν το βρω θα το παραθέσω,νομίζω έχει σχέση και με την Πεντέλη),άλλα και σε sites θέματα.Επειδή δεν έχω χρόνο θα προσπαθήσω στις επόμενες μέρες να παραθέσω τις πηγές.Θα ήταν όμως ωραίο να άκουγα τη γνώμη σου για το θέμα,ακόμη και αν το θεωρείς γελοίο.Ευχαριστώ.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Elladios
Κάτω από τον Παρθενώνα υπάρχουν τα όπλα των Στρατηγών της Αθήνας. Τοποθετούνταν εκεί μετά από μεγάλες μάχες (πχ με πέρσες) ως ένδειξη προσφοράς στην Αθηνά που κέρδισαν την μάχη και προστατευσαν με τα οπλα αυτα την πολη τους.
Κατω απο την τοποθεσια που βρισκοτανε το χρυσελεφαντινο αγαλμα της θεας, υπηρχε ανοιγμα, οχι μυστικο μεν, προστατευομενο δε, οπου π χωρος εχρησιμοποιητο ως "αποθηκη" για τα οπλα-θυσιες προς την Θεα της Σοφιας και του Πολεμου.
Δεν θα παραθεσω πηγες, γιατι αυτο που λεω το ξερω μονο και μονο απο ενα μοναχο χριστιανο, στο αγιο ορος. Θα μου πειτε δεν ξερουν οι αρχαιολογοι και ξερει ο γεροντας; Ελα ομως που λιγους αιωνες πισω ο Παρθενων ετυχανε υπο την διευθυνση της εκκλησιας, οι οποιοι τον ειχαν μετατρεψει σε χριστιανικη εκκλησια με το ονομα "Παναγια η Αθηαινιωτισσα". Εχουν γραπτα εκει στο αγιο ορος που αφορουν τον Παρθενωνα αλλα και πολλους αλλους ναους της αρχαιοτητας οι οποιοι ειχαν μετατραπει σε εκκλησιες. Οι μοναχοι φυσικα διαβαζουν πολυ εκει στο ορος, και τα ξερουν αυτα τα πραγματα.


Elladios,πολύ ενδιαφέρουσα η γνώμη΄,όμως επειδή και εγώ το έχω ακούσει και δε το έχω διαβάσει κάπου πιστεύω πως δεν είναι έτσι ακριβώς τα πράγματα.Ας μη ξεχνάμε πως για να μη πέσει η γνώση στα χέρια των αδαών ή για να μην αποκαλυφτούνε κρίσιμες πληροφορίες τις περισσότερες φορές ή τα κείμενα κρύβονται σε κρύπτες ή ακόμη και καταστρέφονταν.Ας μη ξεχνάμε και την άγνοια αρκετών κληρικών,ας μη ξεχνάμε τι έγινε με το ΄΄παλίμψηστο'' του Αρχιμήδη,που σκέφτομαι να ανοίξω και ένα άλλο θέμα,γιατί το ΄΄παλίμψηστό΄΄ είναι κάτι παραπάνω από επιστημονική ανακάλυψη.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από LuX
για να τελειώνουμε πες μας ποιο βιβλίο διάβασες και τρελλάθηκες ...
....αν το εχεις διαβάσει και οχι μόνο ακούσει ....!

Δ.
Η βιασύνη πάντα οδηγεί σε λανθασμένα μονοπάτια!!!

Επειδή δεν΄θα προλάβω να παραθέσω πηγές,θα γράψω τι άκουσα από τις παρέες γενικά και συζητήσεις που είχα και με συγγενικά άτομα.
1)Ένα σενάριο για το τι μπορεί να υπάρχει κάτω από την Ακρόπολη είναι ότι βρίσκεται η πραγματική Ακρόπολη και όχι μόνο!!!
2)Άλλο σενάριο,ότι υπάρχουν θησαυροί αμύθητης αξίας,που λένε πως είναι καταραμένοι.Μάλιστα κάποιοι γνωστοί μου μίλαγαν για χάρτες που χρονολογούνταν λίγους αιώνες μετά της κατασκευής τους και έδειχναν σημεία με θησαυρούς.Αυτό μου μοιάζει υπερβολικό.
3)Πως από κάτω υπάρχουν στοές που επικοινωνούν με Πεντέλη και άλλες ΄΄σημαντικές΄΄ τοποθεσίες,τις οποίες πιστεύεται ότι χρησιμοποιούνταν και ήταν γνωστές εώς το 1920 περίπου.
4)Μιλάνε για πραγματικό ναό που ολοκληρώνει την ιερή γεωμετρία της σημερινής Ακρόπολης.
5)Και μιλάνε για αρχαία πόλη,όπως η Ατλαντίδα κάτω από την Ακρόπολη,με θησαυρούς και ναούς με τρομερή αρχιτεκτονική.
Αυτά έχω ακούσει από γνωστούς.Εσείς τι πιστεύετε?

Έχετε παρατηρήσει τα παράξενα σύμβολα της Ακρόπολης?

Έχουν καμία σχέση τα σύμβολα της Ακρόπολης με τα μυστήρια της αρχαιότητας και με τι το βρίσκεται από κάτω της σημερινής ακρόπολης?Κανείς εθελοντής?κοιτάξτε και αυτό:http://sarden11.spaces.live.com/blog/cns!2877D5816E135092!180.entry

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη tsilof : 14-05-07 στις 19:13 Αιτία: συγχώνευση ποστ του ιδίου χρήστη/μη χρησιμοποίηση edit
  #12  
Παλιά 14-05-07, 19:21
Το avatar του χρήστη tsilof
tsilof Ο χρήστης tsilof δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-09-2005
Περιοχή: Κάτω από το βουνό των Θεών
Μηνύματα: 730
Προεπιλογή

Φίλε Melhisedek μόλις επεξεργάστηκα τα μηνυματά σου και τα συγχώνευσα σε ένα.
Θα σε παρακαλούσα να μην ποστάρεις συνεχώς και ολιγόσειρα, μιας και υπάρχει η δυνατότητα του edit (έστω και για μισή ώρα).
Έκανες 10 μηνύματα "στα καπάκια" και αυτό είναι αν μη τι άλλο κουραστικό για ολόκληρη την ομαλή λειτουργία των συζητήσεων της κοινότητας.

Είπες πως θα παραθέσεις κάποιες πηγές ή βιβλιογραφία για το θέμα που άνοιξες, γιατί καταλαβαίνεις νομίζω πως είναι αδύνατο να γίνει οποιαδήποτε κουβέντα χωρίς κάτι χειροπιαστό.
Οπότε, εάν τις επόμενες μέρες το thread τούτο συνεχίζει να περιανεμωνυδατολογεί, μάλλον θα αναγκαστεί η συντονιστική ομάδα να το κλειδώσει.

Για ό,τι άλλο θα' θελες να συζητήσουμε, σε παραπέμπω στα π.μ. είτε σε μ[ενα είτε σε κάποιον άλλων εκ των συντονιστών.
Φιλικά
__________________
Quid tibi opus est, ut sis bonus? Velle!


blog:
mantri


blog:
adioristos


radio station
dRadio


Τα καλύτερα έρχονται ! ! !
  #13  
Παλιά 14-05-07, 19:28
Melhisedek Ο χρήστης Melhisedek δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-02-2007
Περιοχή: Καλλιθέα
Μηνύματα: 103
Thumbs up

Αγαπητέ Tsilof έχεις το ελεύθερο να κλείσεις αυτό το θέμα γιατί 1)δε βλέπω ενδιαφέρον και 2)οι πιο πολλοι δηλώνουν άγνοια .Είχα σκοπό να δημοσιεύσω πληροφορίες αλλά δε θα το κάνω γιατί άδικος κόπος.Τέλος άνοιξα άλλο θέμα.Ευχαριστώ πολύ.
Κλειστό Θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 04:39.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.