Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Αρχαία Ελλάδα – Ιστορία –Πολιτισμός

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιά 06-08-05, 01:45
zepellin Ο χρήστης zepellin δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-06-2005
Μηνύματα: 237
Προεπιλογή

Παράθεση:
Μιλάω για τους ξεφτιλισμένους στην πλειοψηφία τους καθηγητές των Ελληνικών Πανεπιστημίων οι οποίοι μετά την Μεταπολίτευση του 1974 έχουν βαλθεί να κάνουν τα πανεπιστήμια άσυλα φρενοβλαβών κομματικούντων φοιτητών μόνο και μόνο για να εξυπηρετήσουν τα δικά τους ψευτοόνειρα για μια ''επιτυχημένη'' πολιτική καριέρα.
Θα έλεγα καλύτερα τους συνδικαλιστές που δέν είναι άλλοι απο τους εγκάθετους ή βαλτούς των μεγάλων πολιτικών κομμάτων. Αυτοί θέλουν να μετατρέψουν τα Πανεπιστήμια σε κομματικά - εκλογικά κέντρα για να εξασφαλίσουν την δική τους πολιτική σταδιοδρομία. Εις βάρος φυσικά όλων των φοιτητών.
Εκτός αυτού πιστεύω οτι το κακό για την παιδεία ξεκινάει πολύ πρίν απο τα Πανεπιστήμια. Βασικά απο το Γυμνάσιο και χρειάζονται σημαντικές τροποποιήσεις τα σχολικά βιβλία.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 06-08-05, 21:42
Το avatar του χρήστη cosmictsak
cosmictsak Ο χρήστης cosmictsak δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2004
Περιοχή: Aθήνα
Μηνύματα: 568
Προεπιλογή

Νικηφόρε θα ήθελα να μου απαντήσεις σε παρακαλώ γιατί κατά την γνώμη σου πιστεύεις ότι μετά το 1974 υπάρχει το πρόβλημα; Και όλα αυτά περί "και καλά φιλοφασιστική μας θεώρηση για την υπερήφανη καταγωγή μας από τους αρχαίους Έλληνες..." που κολλάνε; Είπε κανείς τίποτα; Άλλα μια το πας εκεί, μια το πας στο "δήθεν επανάσταση με τον Τσε κε βάρα", νομίζεις ότι όλα αυτά έχουν σχέση με το τόπικ ή βρήκες ευκαιρία να πεις αυτά που θέλεις;

Κατα τα άλλα το πρόβλημα, αν υπάρχει πρόβλημα, πιστεύω ότι είναι παγκόσμιο. Δεν νομίζω ότι υπάρχει κανένα κράτος αυτήν την στιγμή που να μην έχει προβλήματισμούς για το επίπεδο της παιδείας που προσφέρει. Για αυτό πιστεύω ότι εκτός των τοπικών παραγόντων υπάρχουν και παγκόσμιοι παράγοντες που δημιουργούν αυτήν την κατάσταση (πολιτικοί, οικονομικοί κλπ).
Από την άλλη μιλάμε για την παιδεία που προσφέρεται στην χώρα μας και νομίζουμε ότι σε άλλες χώρες γίνεται πολύ καλύτερη δουλειά, όμως αν δείτε το επίπεδο των Ελλήνων φοιτητών στα ξένα πανεπιστήμια θα δείτε ότι έχουν γνώσεις που δεν έχουν διδαχθεί φοιτητές από άλλες χώρες και εκτός αυτού διαθέτουν και μιά πιό ολοκληρωμένη παιδεία. Δεν λέω ότι δεν υπάρχει χώρος για βελτίωση, αλλά μην υπερβάλουμε κι όλας.
Τέλος από ένα σημείο και μετά η παιδεία αποτελεί και προσωπική επιλογή. Πόσοι από όσους γκρινιάζουν έχουν πάει ποτέ σε κάποια βιβλιοθήκη από το να πάνε ένα σινεμά ή να δούνε μία ταινία σπίτι τους; Η βιβλιοθήκη τουλάχιστον είναι και τσάμπα! Ή νομίζετε ότι το σχολείό και το πανεπιστήμιο οφείλουν να σας μάθουν τα πάντα;
Εσύ Νικηφόρε υπήρξες ποτέ φοιτητής και αν ναι που και τι προβλήματα συνάντησες στην φοιτητική σου ζωή; Έχεις να κάνεις κάποια συγκεκριμένη καταγγελία για κάποιον καθηγητή που δεν έκανε καλά την δουλειά του και αν ναι πιστεύεις ότι ήταν η εξαίρεση ή ο κανόνας;
Γιατί καλό είναι να μιλάμε γενικά, αλλά καλύτερο να έχουμε και κατι συγκεκριμένο.
__________________
When there's no more room in hell, the dead will walk the earth.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη APOLLON : 29-10-05 στις 14:16 Αιτία: Ορθογραφική διόρθωση
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 07-08-05, 15:44
Το avatar του χρήστη burzum
burzum Ο χρήστης burzum δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-07-2005
Μηνύματα: 207
Προεπιλογή

Μπα εγώ θα διαφωνήσω !
Δεν φταίει κανείς άλλος απο τους ίδιους τους σπουδαστές ,ειδικά στα πανεπιστήμια.Για σκεφτείτε !Θα βγάζανε μιλιά οι καθηγητές εαν έβλεπαν συγκροτημένους σπουδαστές με όρεξη για μάθηση;Εαν έβλεπαν σπουδαστές μακριά απο πολιτικά κόμματα και παρατάξεις;Εαν τους έβλεπαν να αντιστέκονται όλοι μαζί ενωμένοι για το καλό της παιδείας;Δεν νομίζω!
Αλλά δεν πιστεύω πως ο τόπος κινδυνεύει απο τους αμόρφωτους.Ξέρετε απο ποιούς κινδυνεύει ;Θα απαντήσω με τον τίτλο ενός τραγουδιού:Educated fool

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη APOLLON : 29-10-05 στις 14:21 Αιτία: Ορθογραφική διόρθωση
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 07-08-05, 21:02
Το avatar του χρήστη Νικηφόρος
Νικηφόρος Ο χρήστης Νικηφόρος δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 30-07-2005
Μηνύματα: 20
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από cosmictsak
Νικηφόρε θα ήθελα να μου απαντήσεις σε παρακαλώ γιατί κατά την γνώμη σου πιστεύεις ότι μετά το 1974 υπάρχει το πρόβλημα; Και όλα αυτά περί "και καλά φιλοφασιστική μας θεώρηση για την υπερήφανη καταγωγή μας από τους αρχαίους Έλληνες..." που κολλάνε; Είπε κανείς τίποτα; Άλλα μια το πας εκεί, μια το πας στο "δήθεν επανάσταση με τον Τσε κε βάρα", νομίζεις ότι όλα αυτά έχουν σχέση με το τόπικ ή βρήκες ευκαιρία να πεις αυτά που θέλεις;

Κατα τα άλλα το πρόβλημα, αν υπάρχει πρόβλημα, πιστεύω ότι είναι παγκόσμιο. Δεν νομίζω ότι υπάρχει κανένα κράτος αυτήν την στιγμή που να μην έχει προβλήματισμούς για το επίπεδο της παιδείας που προσφέρει. Για αυτό πιστεύω ότι εκτός των τοπικών παραγόντων υπάρχουν και παγκόσμιοι παράγοντες που δημιουργούν αυτήν την κατάσταση (πολιτικοί, οικονομικοί κλπ).
Από την άλλη μιλάμε για την παιδεία που προσφέρεται στην χώρα μας και νομίζουμε ότι σε άλλες χώρες γίνεται πολύ καλύτερη δουλειά, όμως αν δείτε το επίπεδο των Ελλήνων φοιτητών στα ξένα πανεπιστήμια θα δείτε ότι έχουν γνώσεις που δεν έχουν διδαχθεί φοιτητές από άλλες χώρες και εκτός αυτού διαθέτουν και μιά πιό ολοκληρωμένη παιδεία. Δεν λέω ότι δεν υπάρχει χώρος για βελτίωση, αλλά μην υπερβάλουμε κι όλας.
Τέλος από ένα σημείο και μετά η παιδεία αποτελεί και προσωπική επιλογή. Πόσοι από όσους γκρινιάζουν έχουν πάει ποτέ σε κάποια βιβλιοθήκη από το να πάνε ένα σινεμά ή να δούνε μία ταινία σπίτι τους; Η βιβλιοθήκη τουλάχιστον είναι και τσάμπα! Ή νομίζετε ότι το σχολείό και το πανεπιστήμιο οφείλουν να σας μάθουν τα πάντα;
Εσύ Νικηφόρε υπήρξες ποτέ φοιτητής και αν ναι που και τι προβλήματα συνάντησες στην φοιτητική σου ζωή; Έχεις να κάνεις κάποια συγκεκριμένη καταγγελία για κάποιον καθηγητή που δεν έκανε καλά την δουλειά του και αν ναι πιστεύεις ότι ήταν η εξαίρεση ή ο κανόνας;
Γιατί καλό είναι να μιλάμε γενικά, αλλά καλύτερο να έχουμε και κατι συγκεκριμένο.

Τι; Τώρα θέλεις καταγγελία δημόσια; Σου την έκανα παραπάνω υποδεικνύοντάς σου εμμέσως παραπάνω αλλά δεν το έπιασες … Ή έκανες ότι δεν το έπιασες. Πριν κάτι χρονάκια στην Πάντειο που έφαγαν κάτι ΔΙΣ σε μάρμαρα και τουαλέτες(;; και την είχε πληρώσει ένας κακομοίρης. Ένας μόνο και αυτός όχι καθηγητής(;;. Επί ΠΑΣΟΚ ήταν πρέπει να το θυμάσαι.
Ή θα σου πω και το άλλο το καλύτερο.
Το τουμπεκί ψιλοκομμένο που κάνουν κάθε φορά που αποφασίζουν καταλήψεις τα προβατάκια καθοδηγούμενα από επιτήδειους, που φασιστικά επιλέγουν να κλείσουν τον φορέα της γνώσης που στο κάτω κάτω της γραφής δεν έχουν κανένα δικαίωμα να το κάνουν αφού ανήκουν σε όλους. Για αυτό τι λες;
Αυτοί οι κύριοι οι οποίοι είναι οι φορείς της γνώσης και της ηθικής το θεωρείς σωστό να μην δίνουν δεκάρα για το αν θα ανοίξουν ή θα κλείσουν τα ιερά (γιατί η γνώση και οι επιστήμες είναι ιερές αφού σώζουν καθημερινά τον Άνθρωπο) Πανεπιστήμια;
Είδες ποτέ να τους νοιάζει; Για αυτό τι λες;
Αλλά πέφτει ο μισθουλάκος…δημόσιο είναι…στα παλιά μας τα παπούτσια.
Και θα σου πω για το 1974. Το Πολυτεχνείο τότε –η πιο κραυγαλέα περίπτωση τσατσιάς από πουλημένους από μέσα- είναι για αυτούς, το παράδειγμά τους. Πανεπιστημιακό άσυλο και τα σπάμε… τα καίμε… και γενικός κάτω από το μανδύα των γνωστών και καλά άγνωστων αναρχικών ασκούν την πιο αντικοινωνική πολιτική τους, δηλαδή στυγνούς εκβιασμούς, με όνειρα για κάποια ανώτερη θέση στο δημόσιο κλπ. Δεν λέω ότι το Πολυτεχνείο δεν ήταν Ηρωική πράξη, αλλά την εκμετάλλευση που υφίσταται από αυτούς τους ‘κυρίους’ σε ένα γενικότερο πλαίσιο προώθησης της ψευτοεπανάστασης (Τσε κε βάρα) μέσα από αριστερές ομάδες είναι μοναδικό.
Και τέλος πάντων δημοσιογραφική ενημέρωση θέλεις να σου κάνω; Κάνεις ότι δεν ξέρεις τίποτα; Που ζεις; Εδώ ολόκληρος ο δημόσιος τομέας βρωμάει από διαφθορά και εσύ προσπαθείς να μας πεις ότι οι καθηγητές στα Πανεπιστήμια είναι αγίες;
Μου φαίνεται απίστευτο ότι τους υπερασπίζεσαι με τόση τόλμη. Μήπως είσαι και εσύ;
Έλα πίσω στην πραγματικότητα και άσε αυτά για τους παγκόσμιους παράγοντες ... Ή μάλλον καλύτερα έλα πίσω στην στείρα Ελληνική πραγματικότητα. Σου θυμίζω γιατί το έχεις ξεχάσει ότι εδώ στο Ελλαδιστάν η ΠΑΙΔΕΙΑ συμβαδίζει με τα ΘΡΗΣΚΕΥΜΑΤΑ…… Αυτό φίλε μου δεν συμβαίνει πουθενά αλλού στον κόσμο παρά μόνο στα θεοκρατικά καθεστώτα του αραβικού κόσμου. Και όσο συμβαίνει αυτό θα είμαστε σε Ασιάτες στο Πνεύμα.
Ξέρουμε ποιος κάνει μόκο αφού πέφτει ο μισθουλάκος………………………..

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη APOLLON : 29-10-05 στις 14:19 Αιτία: Ορθογραφική διόρθωση
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 07-08-05, 21:06
Το avatar του χρήστη Νικηφόρος
Νικηφόρος Ο χρήστης Νικηφόρος δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 30-07-2005
Μηνύματα: 20
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από burzum
Μπα εγώ θα διαφωνήσω !
Δεν φταίει κανείς άλλος απο τους ίδιους τους σπουδαστές ,ειδικά στα πανεπιστήμια.Για σκεφτείτε !Θα βγάζανε μιλιά οι καθηγητές εαν έβλεπαν συγκροτημένους σπουδαστές με όρεξη για μάθηση;Εαν έβλεπαν σπουδαστές μακριά απο πολιτικά κόμματα και παρατάξεις;Εαν τους έβλεπαν να αντιστέκονται όλοι μαζί ενωμένοι για το καλό της παιδείας;Δεν νομίζω!
Αλλά δεν πιστεύω πως ο τόπος κινδυνεύει απο τους αμόρφωτους.Ξέρετε απο ποιούς κινδυνεύει ;Θα απαντήσω με τον τίτλο ενός τραγουδιού:Educated fool

Όταν ήσουν πιτσιρίκος δεν έκανες φασαρία δηλαδή;Μωρέ μπράβο ωριμότητα...
Όχι φίλε μου. Οι γεροντότεροι οι οποίοι έχουν την γνώση και τα μέσα και την ηθική (υποτίθεται) έχουν την ευθύνη να διαπαιδαγωγούν σωστά τους νέους...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη APOLLON : 29-10-05 στις 14:22 Αιτία: Ορθογραφική διόρθωση
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 07-08-05, 21:56
Το avatar του χρήστη burzum
burzum Ο χρήστης burzum δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-07-2005
Μηνύματα: 207
Προεπιλογή

Ο Νικηφόρος είπε:Όταν ήσουν πιτσιρίκος δεν έκανες φασαρία δηλαδή; Μωρέ μπράβο ωριμότητα...
Ευχαριστώ για το κοπλιμέντο!
Αλλά απ'όσα είπα είναι κρίμα εσύ να έβγαλες αυτό το συμπέρασμα...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη APOLLON : 29-10-05 στις 14:23 Αιτία: Ορθογραφική διόρθωση
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 07-08-05, 22:04
Το avatar του χρήστη cosmictsak
cosmictsak Ο χρήστης cosmictsak δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2004
Περιοχή: Aθήνα
Μηνύματα: 568
Προεπιλογή

Έλα ρε Νικηφόρε τώρα! Πές μου σε παρακαλώ, τέτοια συμβάντα δεν υπάρχουν σε όλους τους τομείς της κοινωνικής ζωής; Δεν υπάρχουν στην υγεία, στην πολιτική, στον αθλητισμό, στον στρατό κλ κλπ. Δεν υπάρχουν σε άλλες χώρες, σε Αγγλία, Γερμανία, Αμερική και μην πούμε για Ρωσίες και από κει μεριά; Τετοια φαινόμενα πάντοτε δεν υπήρχαν; Αλλά αυτά χαρακτηρίζουν μία κατάσταση; Δεν είναι λίγο λαικίστικο να λέμε κοίτα αυτός έκλεψε λεφτά, άρα όλοι είναι σάπιοι; Σαφώς υπάρχουν προβλήματα αλλά διακρίνω από το μέρος σου μια τάση ισοπέδωσης. Με τέτοια λογική δεν οδηγήσε σε λύσεις αλλά σε περισσότερα προβλήματα. Σαφώς κάποια πράγματα πρέπει να αλλάξουνε, αλλά καλό είναι να μην είμαστε υπερβολικοί και να μην καίμε τα χλωρά μαζί με τα ξερά. Αν μη τι άλλο είναι άδικο.

Σχετικά με το 1974 εγώ σε ρώτησα γιατι την αναφέρεις ως ημερομηνία ότι από κει και μετά όλα είναι χάλια. Γιατί, πιό πριν τα πράγματα ήταν καλύτερα; Αυτό θέλω να μου πεις. Αλλά μιας που πήγε η κουβέντα εκεί τι εννοείς τσατσιά και πουλημένοι από μέσα;

Και πες μου σε παρακαλώ για ποιό γεγονός αναφέρεσαι γιατί πραγματικά δεν ξέρω και δεν κάνω πλάκα. Αυτό που λες επί ΠΑΣΟΚ.

Μήπως είμαι και γώ τι; Καθηγητής πανεπιστημίου; Σου φαίνομαι για τέτοιος; Ευχαριστώ πολύ!

Τώρα για χαρακτηρισμούς όπως προβατάκια δεν νομίζεις ότι πάλι ισοπεδώνεις κάποια πράγματα; Και αν όλοι είμαστε ή είμασταν προβατάκια, πως τελικά μερικοί από μας γίναμε τα "μαύρα πρόβατα" ή ακόμα και "λύκοι"; Μήπως τελικά η επιλογή είναι προσωπική και η αναζήτηση για γνώση δεν έχει χώρο για γκρίνιες και μιζέριες;
__________________
When there's no more room in hell, the dead will walk the earth.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη APOLLON : 29-10-05 στις 14:24 Αιτία: Ορθογραφική διόρθωση
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 08-08-05, 15:58
Το avatar του χρήστη Νικηφόρος
Νικηφόρος Ο χρήστης Νικηφόρος δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 30-07-2005
Μηνύματα: 20
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από burzum
Ο Νικηφόρος είπε:Όταν ήσουν πιτσιρίκος δεν έκανες φασαρία δηλαδή; Μωρέ μπράβο ωριμότητα...
Ευχαριστώ για το κοπλιμέντο!
Αλλά απ'όσα είπα είναι κρίμα εσύ να έβγαλες αυτό το συμπέρασμα...
Σχήμα λόγου ήταν φίλε μου! ΑΝ ξέρεις τι σημαίνει. ΑΝ μπορείς να ξεχωρίσεις.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη APOLLON : 29-10-05 στις 14:25 Αιτία: Ορθογραφική διόρθωση
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 08-08-05, 16:16
Το avatar του χρήστη burzum
burzum Ο χρήστης burzum δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-07-2005
Μηνύματα: 207
Προεπιλογή

Καλά και το δικό μου σχόλιο ειρωνικό ήταν φίλε μου ....Αν μπορείς να ξεχωρίσεις..
Αλλά και πάλι κρίμα που έμεινες πάλι σε αυτό το σχόλιο...
Τέλος πάντων για να τα κάνω ποιο λιανά τα πράγματα θέλω να πώ το εξής:Ότι για την κατάντια του τόπου μας δεν φταίει η αμορφωσιά.Ούτε το οτι δεν ξέρουμε ολόκληρη την αρχαία Ελληνική γραμματεία απ'έξω(δεν χρειάζεται κι όλας).Αλλά απλούστατα φταίει οτι οι άνθρωποι πλέον δεν έχουν αξίες και το κυριότερο δεν έχουν ήθος!Το μόνο που τους νοιάζει πλέον είναι το χρήμα,τόσο πολύ που το έχουν κάνει και θεό τους.Αυτόν τον Θεό τον αγαπάνε τόσο πολύ που κινδυνεύουν να γίνουν θρησκόληπτοι!
Κι έτσι υπάρχει το εξής σημαντικό!Στα σχολεία τα παιδιά δεν μαθαίνουν την ηθική!Αλλά απλούστατα καλλιεργούν μια κακία και το μόνο που τους ενδιαφέρει είναι το πως θα φάει ο ένας τον άλλον για τους βαθμούς και όλα τα σχετικά.
Το σχολείο έχει καταντήσει πλέον μια ζούγκλα στην οποία δύσκολα επιβιώνεις και βγαίνεις αναλοίωτος και με πλήρη ψυχικά αποθέματα..

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη APOLLON : 29-10-05 στις 14:26 Αιτία: Ορθογραφική διόρθωση
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 08-08-05, 16:28
Το avatar του χρήστη Νικηφόρος
Νικηφόρος Ο χρήστης Νικηφόρος δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 30-07-2005
Μηνύματα: 20
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από cosmictsak
Έλα ρε Νικηφόρε τώρα! Πές μου σε παρακαλώ, τέτοια συμβάντα δεν υπάρχουν σε όλους τους τομείς της κοινωνικής ζωής; Δεν υπάρχουν στην υγεία, στην πολιτική, στον αθλητισμό, στον στρατό κλ κλπ. Δεν υπάρχουν σε άλλες χώρες, σε Αγγλία, Γερμανία, Αμερική και μην πούμε για Ρωσίες και από κει μεριά; Τετοια φαινόμενα πάντοτε δεν υπήρχαν; Αλλά αυτά χαρακτηρίζουν μία κατάσταση; Δεν είναι λίγο λαικίστικο να λέμε κοίτα αυτός έκλεψε λεφτά, άρα όλοι είναι σάπιοι; Σαφώς υπάρχουν προβλήματα αλλά διακρίνω από το μέρος σου μια τάση ισοπέδωσης. Με τέτοια λογική δεν οδηγήσε σε λύσεις αλλά σε περισσότερα προβλήματα. Σαφώς κάποια πράγματα πρέπει να αλλάξουνε, αλλά καλό είναι να μην είμαστε υπερβολικοί και να μην καίμε τα χλωρά μαζί με τα ξερά. Αν μη τι άλλο είναι άδικο.

Σχετικά με το 1974 εγώ σε ρώτησα γιατι την αναφέρεις ως ημερομηνία ότι από κει και μετά όλα είναι χάλια. Γιατί, πιό πριν τα πράγματα ήταν καλύτερα; Αυτό θέλω να μου πεις. Αλλά μιας που πήγε η κουβέντα εκεί τι εννοείς τσατσιά και πουλημένοι από μέσα;

Και πες μου σε παρακαλώ για ποιό γεγονός αναφέρεσαι γιατί πραγματικά δεν ξέρω και δεν κάνω πλάκα. Αυτό που λες επί ΠΑΣΟΚ.

Μήπως είμαι και γώ τι; Καθηγητής πανεπιστημίου; Σου φαίνομαι για τέτοιος; Ευχαριστώ πολύ!

Τώρα για χαρακτηρισμούς όπως προβατάκια δεν νομίζεις ότι πάλι ισοπεδώνεις κάποια πράγματα; Και αν όλοι είμαστε ή είμασταν προβατάκια, πως τελικά μερικοί από μας γίναμε τα "μαύρα πρόβατα" ή ακόμα και "λύκοι"; Μήπως τελικά η επιλογή είναι προσωπική και η αναζήτηση για γνώση δεν έχει χώρο για γκρίνιες και μιζέριες;
Φιλαράκο βλέπω για τις καταλήψεις -που είναι και το πιο σημαντικό από τα θέματα που σου έθεσα- έκανες μόκο ε;
Τα ερωτήματα που βάζεις είναι πάντα πιο πολλά από τις απαντήσεις που δίνεις; Είναι η προσφιλής σου τακτική αυτή ή σου βγαίνει αυθόρμητα από το ''θάρρος'' σου;
Αλλά τι να κάνουμε εμείς οι ''λαικοί'' τύποι, με τους λαικισμούς μας... Έτσι τα λέμε.Πες μας εσύ εκπολιτισμένε Νεοέλληνα των υπουργείων Θρησκευμάτων τι ωραία που περνάς και πόσο ρόδινα βλέπεις αυτά που έρχονται. Στο Θρησκευμάτων σου!!! Παιδείας και Θρησκευμάτων σου!!!
Πες μας από που παίρνεις εφαλτήριο για να αναπτερώσεις το ξεπεσμένο ηθικό σου; Μήπως από τους αρνησιπάτριδες νέους που δεν δίνουν δεκάρα για την χώρα, τους θεσμούς, την ιστορία, τους προγόνους, το αίμα; Που κατέβάζουν την Ελληνική σημαία από τον Λευκό Πύργο και δεν δίνει κανείς δεκάρα; Που έχουν για θεό την αρπαχτή; Ο Δημόσιος θεός με το ρουσφέτι για σύμβολο δεν σου λέει τίποτα;
Και τολμάς να μας συγκρίνεις με λαούς, οι οποίοι τιμούν τα προαναφερθέντα για να μου πεις τι; Ότι είμαστε και εμείς κάτι στο πλανητικό στερέωμα; Θα πρέπει να αστειεύεσαι βέβαια.
Έχουμε ανεβεί εμείς σε παιδεία-πολιτισμό και καίμε ΑΚΟΜΑ βιβλία του Μίμη Ανδρουλάκη ή κατεβάζουμε πίνακες ζωγραφικής από τις εκθέσεις; Εμείς που το κλασικό ''ξέρεις ποιος είμαι εγώ?'' δεν υπάρχει πουθενά στην Ευρώπη (τουλάχιστον έτσι όπως το εννοούνε εδώ);
Ξέρεις ποιο είναι το προβληματάκι μας αγαπητέ μου φίλε;;;;;;;;΄

ΔΕΝ ΠΕΡΑΣΑΜΕ ΠΟΤΕ ΑΠΟ ΤΟ ΚΥΜΑ ΤΟΥ ΕΥΡΩΠΑΙΚΟΥ ΔΙΑΦΩΤΙΣΜΟΥ........
Όταν οι άλλοι κάναν ανακαλύψεις εμείς διαβάζαμε ακόμα συναξάρια.........
Και το πιο αποκαρδιοτικό είναι ότι εξακολουθούμε να τα ΔΙΔΑΣΚΟΜΑΣΤΕ και να τα διαβάζουμε. Π.χ. : Θρησκευτικά Δημοτικού, Γυμνασίου...(μπρρρρρρρ).

Είμαστε πολύ πίσω, μα πάρα πολύ πίσω. Μην έχεις αυταπάτες.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη APOLLON : 29-10-05 στις 14:29 Αιτία: Ορθογραφική διόρθωση
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 03:35.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.