Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Ψυχικά Φαινόμενα – Μεταφυσική –Αποκρυφισμός

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #151  
Παλιά 16-01-18, 00:41
alkinoos Ο χρήστης alkinoos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-03-2016
Περιοχή: Κέρκυρα
Μηνύματα: 107
Προεπιλογή

Είναι γεγονός πως η σύγχρονος τρόπος Βίου του λεγομενου Δυτικου κοσμου δεν αφήνει και πολλά περιθώρια στον άνθρωπο.Τα αποτελέσματα που θέλουμε τα θέλουμε άμεσα, ενώ χίλια μύρια στις σκέψεις μας γυρνανε.Το να πάρουμε μια ιδέα να ασχοληθουμε εστω για ενα μικρό χρονικό διάστημα περι διαλογισμου μπορει να θεωρηθεί και άθλος...
__________________
Ο ύπνος του σώματος έγινε ξύπνημα της ψυχής και το κλείσιμο των ματιών αληθινή όραση, και η σιωπή μου εγκυμονούσε το καλό, και η διατύπωση του λόγου μου έγινε δημιούργημα αγαθό" - Ερμής O Τρισμέγιστος

Εγώ έζησα και πέθανα και άλλες φορές πριν από αυτή τη ζωή και όταν ήμουν πεθαμένος η ψυχή μου λειτουργούσε σαν να ήμουν ζωντανός,ενώ όταν ήμουν ζωντανός η ψυχή μου λειτουργούσε σα να ήμουν πεθαμένος - Πυθαγόρας
Απάντηση με παράθεση
  #152  
Παλιά 16-01-18, 11:36
Το avatar του χρήστη Litsa
Litsa Ο χρήστης Litsa δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-01-2006
Περιοχή: ολούθε
Μηνύματα: 2.315
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από alkinoos Εμφάνιση μηνυμάτων
Είναι γεγονός πως η σύγχρονος τρόπος Βίου του λεγομενου Δυτικου κοσμου δεν αφήνει και πολλά περιθώρια στον άνθρωπο.Τα αποτελέσματα που θέλουμε τα θέλουμε άμεσα, ενώ χίλια μύρια στις σκέψεις μας γυρνανε.Το να πάρουμε μια ιδέα να ασχοληθουμε εστω για ενα μικρό χρονικό διάστημα περι διαλογισμου μπορει να θεωρηθεί και άθλος...
Δε ξέρω αλλά έχω την εντύπωση πως ο σύγχρονος άνθρωπος διαθέτει πολύ περισσότερο ελεύθερο χρόνο απ τους προπαπούδες μας οι οποίοι εργάζονταν κυρίως σε χωράφια ή στα ζώα αν ήταν κτηνοτρόφοι από το ξημέρωμα και πιο πριν μέχρι την βαθιά νύχτα, η μόνη ξεκούραση ήταν να πάνε στην εκκλησία την Κυριακή. Οι πόλεμοι και η ανασφάλεια ήταν πολύ πιο κυρίαρχα στην καθημερινότητα. Σήμερα πάμε διακοπές, έχουμε σαβαττοκύριακα, πάμε σε σχολεία και πανεπιστήμια, το προσδόκιμο όριο ζωής είναι πολύ μεγαλύτερο, αυτό βοηθάει τις επιστήμες να ερευνήσουν διότι ο τάδε σπουδαίος επιστήμονας θα ζήσει περισσότερο από 40 έτη και θα ασκήσει τις έρευνές του σε μεγαλύτερο βάθος. Σπουδάιοι επιστήμονες του 18 και 19 αιώνα, ενώ έφτασαν
πολύ κοντά σε μια μεγάλη ανακάλυψη, δεν μπόρεσαν να ολοκληρώσουν την έρευνα διότι ασθένησαν από κάτι απλό και απεβίωσαν.

Οπότε, ας μην υποτιμάμε τα σημερινά δεδομένα. Στη βαράει και παίρνεις το αμάξι σου και πας για καφέ στη Καβάλα και το ΠΣΚ πας στο Βουραικό για καγιάκ και τη Δευτέρα είσαι στη δουλειά σου, αυτά για τους πριν 150 χρόνια ήταν αδιανόητα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Litsa : 16-01-18 στις 11:37
Απάντηση με παράθεση
  #153  
Παλιά 16-01-18, 12:30
alkinoos Ο χρήστης alkinoos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-03-2016
Περιοχή: Κέρκυρα
Μηνύματα: 107
Προεπιλογή

Εχει δίκιο για τις προηγούμενες γενιές, σημερα μπορεί να ειμαστε σε καλυτερη μοιρα,αυτό όμως δεν σημαίνει πως κάνεις μια φορά διαλογισμο και τελείωσε.

Ο Αριστοτέλης μας περιγράφει όχι μόνο τις μεθόδους του διαλογισμου, αλλα και το ποσό δύσκολο είναι ...
__________________
Ο ύπνος του σώματος έγινε ξύπνημα της ψυχής και το κλείσιμο των ματιών αληθινή όραση, και η σιωπή μου εγκυμονούσε το καλό, και η διατύπωση του λόγου μου έγινε δημιούργημα αγαθό" - Ερμής O Τρισμέγιστος

Εγώ έζησα και πέθανα και άλλες φορές πριν από αυτή τη ζωή και όταν ήμουν πεθαμένος η ψυχή μου λειτουργούσε σαν να ήμουν ζωντανός,ενώ όταν ήμουν ζωντανός η ψυχή μου λειτουργούσε σα να ήμουν πεθαμένος - Πυθαγόρας
Απάντηση με παράθεση
  #154  
Παλιά 16-01-18, 14:38
Το avatar του χρήστη Litsa
Litsa Ο χρήστης Litsa δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-01-2006
Περιοχή: ολούθε
Μηνύματα: 2.315
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από alkinoos Εμφάνιση μηνυμάτων
Εχει δίκιο για τις προηγούμενες γενιές, σημερα μπορεί να ειμαστε σε καλυτερη μοιρα,αυτό όμως δεν σημαίνει πως κάνεις μια φορά διαλογισμο και τελείωσε.

Ο Αριστοτέλης μας περιγράφει όχι μόνο τις μεθόδους του διαλογισμου, αλλα και το ποσό δύσκολο είναι ...
Να μου έλεγες για κανένα άλλο φιλόσοφο πιο σοβαρό, να έλεγα, μπορεί, τον Αριστοτέλη? τον αυλοκόλακα? Τον εκλαικευτή του αρσενοκοίτη Πλάτωνα?
Που έλεγε πως οι γυναίκες έχουν λιγότερα δόντια (ούτε στο κόπο να τα μετρήσει δεν έκανε), ε, δεν υπάρχει πιο υπερτιμημένος φιλόσοφος.

Σόρρυ αλλά δεν τον παώ και έχω ξεπεράσει την γενικευμένη αντίληψη πως, οτιδήποτε είναι γραμμένο από προ χριστού και το έχουν γράψει φιλόσοφοι επέχει θέση ιερού κειμένου και αλάθητου κλπ κλπ.

Και για να μην νομίζεις πως "τρολάρω", εδώ http://www.metafysiko.gr/forum/showthread.php?t=2532 πολύ παλαιότερα κείμενα περί Αριστοτέλη κλπ .
Βέβαια έχουν περάσει και κάτι χρόνια αλλά κάπου εκεί είναι

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Litsa : 16-01-18 στις 14:40
Απάντηση με παράθεση
  #155  
Παλιά 16-01-18, 15:40
alkinoos Ο χρήστης alkinoos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-03-2016
Περιοχή: Κέρκυρα
Μηνύματα: 107
Προεπιλογή

Συμφωνώ πως κάνεις δεν έχει το αλαθητο...ούτε φιλοσοφοι,ουτε πολιτικοί ,ουτε θρησκείες. .ολα είναι υπό αμφισβήτηση και έρευνα
__________________
Ο ύπνος του σώματος έγινε ξύπνημα της ψυχής και το κλείσιμο των ματιών αληθινή όραση, και η σιωπή μου εγκυμονούσε το καλό, και η διατύπωση του λόγου μου έγινε δημιούργημα αγαθό" - Ερμής O Τρισμέγιστος

Εγώ έζησα και πέθανα και άλλες φορές πριν από αυτή τη ζωή και όταν ήμουν πεθαμένος η ψυχή μου λειτουργούσε σαν να ήμουν ζωντανός,ενώ όταν ήμουν ζωντανός η ψυχή μου λειτουργούσε σα να ήμουν πεθαμένος - Πυθαγόρας
Απάντηση με παράθεση
  #156  
Παλιά 16-01-18, 17:00
Το avatar του χρήστη Gabriell
Gabriell Ο χρήστης Gabriell δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 01-10-2012
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 490
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από alkinoos
Ο Αριστοτέλης μας περιγράφει όχι μόνο τις μεθόδους του διαλογισμου, αλλα και το ποσό δύσκολο είναι ...
Δεν έχω διαβάσει κείμενα του Αριστοτέλη σε σχέση με τον "διαλογισμό", θα είχε ενδιαφέρον να εξεταστούν για το θέμα μας, χωρίς όμως να τα'χω διαβάσει, θα πω οτι επειδή κάτι μπορεί να έχει ίδιο όνομα με κάτι άλλο, δεν σημαίνει οτι είναι και το ίδιο πράγμα.
Οι λέξεις είναι απλά περιτύλιγμα, το τι περιέχουν μπορεί να διαφέρει απο καιρό σε καιρό, από άνθρωπο σε άνθρωπο και απο παράδοση σε παράδοση
Απάντηση με παράθεση
  #157  
Παλιά 16-01-18, 20:01
valhalla Ο χρήστης valhalla δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-01-2008
Μηνύματα: 768
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Litsa Εμφάνιση μηνυμάτων
Να μου έλεγες για κανένα άλλο φιλόσοφο πιο σοβαρό, να έλεγα, μπορεί, τον Αριστοτέλη? τον αυλοκόλακα? Τον εκλαικευτή του αρσενοκοίτη Πλάτωνα?
???
Απάντηση με παράθεση
  #158  
Παλιά 16-01-18, 23:30
alkinoos Ο χρήστης alkinoos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-03-2016
Περιοχή: Κέρκυρα
Μηνύματα: 107
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Gabriell Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν έχω διαβάσει κείμενα του Αριστοτέλη σε σχέση με τον "διαλογισμό", θα είχε ενδιαφέρον να εξεταστούν για το θέμα μας, χωρίς όμως να τα'χω διαβάσει, θα πω οτι επειδή κάτι μπορεί να έχει ίδιο όνομα με κάτ ι άλλο, δεν σημαίνει οτι είναι και το ίδιο πράγμα.
Οι λέξεις είναι απλά περιτύλιγμα, το τι περιέχουν μπορεί να διαφέρει απο καιρό σε καιρό, από άνθρωπο σε άνθρωπο και απο παράδοση σε παράδοση
Όταν μου επιστρέψει το βιβλιο ο δάσκαλος που ειχα στο δημοτικό θα γράψω περί Αριστοτελικου διαλογισμου..Με μια φράση, ο διαλογισμος είναι ένα μέσο για να κατανοησουμε εμάς και να γίνουμε καλύτεροι άνθρωποι.
__________________
Ο ύπνος του σώματος έγινε ξύπνημα της ψυχής και το κλείσιμο των ματιών αληθινή όραση, και η σιωπή μου εγκυμονούσε το καλό, και η διατύπωση του λόγου μου έγινε δημιούργημα αγαθό" - Ερμής O Τρισμέγιστος

Εγώ έζησα και πέθανα και άλλες φορές πριν από αυτή τη ζωή και όταν ήμουν πεθαμένος η ψυχή μου λειτουργούσε σαν να ήμουν ζωντανός,ενώ όταν ήμουν ζωντανός η ψυχή μου λειτουργούσε σα να ήμουν πεθαμένος - Πυθαγόρας

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη alkinoos : 16-01-18 στις 23:31
Απάντηση με παράθεση
  #159  
Παλιά 20-01-18, 12:46
cHrIsToS8 Ο χρήστης cHrIsToS8 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-08-2013
Μηνύματα: 367
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Λευκός Λύκος Εμφάνιση μηνυμάτων
Ο διαλογισμός είναι κλειδί;
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Gabriell Εμφάνιση μηνυμάτων
Όχι, είναι αυτοσκοπός.
Αυτό τα λέει όλα.
Όσο για το τι σημαίνει αυτοσκοπός....

αυτοσκοπός αρσενικό
το να αποτελεί κάτι από μόνο του σκοπό, να μη χρησιμεύει ως μέσο για να επιτευχθεί κάτι άλλο

από εδώ https://el.wiktionary.org/wiki/%CE%B...80%CF%8C%CF%82

Ας δούμε και έναν υποθετικό διάλογο...
-''Κάνεις διαλογισμό''
-''Ναι''
-''Για πιο λόγο;''
-''Μα, για να κάνω διαλογισμό''
-''Και τι αποκομίζεις με αυτήν σου την προσπάθεια;''
-''Μα, να κάνω διαλογισμό''
........
-''Α, τι θελκτικο ακουγεται!!!!! Θα κάνω και εγω διαλογισμό....''
__________________
... ἕως τοῦ θανάτου ἀγώνισαι περὶ τῆς ἀληθείας...
Απάντηση με παράθεση
  #160  
Παλιά 20-01-18, 13:49
Το avatar του χρήστη Gabriell
Gabriell Ο χρήστης Gabriell δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 01-10-2012
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 490
Προεπιλογή

Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 16:23.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.