Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Αρχαία Ελλάδα – Ιστορία –Πολιτισμός

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #41  
Παλιά 31-05-08, 10:52
Το avatar του χρήστη the_black_planet
the_black_planet Ο χρήστης the_black_planet δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-06-2005
Περιοχή: Καλαματα
Μηνύματα: 1.066
Προεπιλογή

Φίλε Knight of Creation,όταν κάποιος κατηγορεί τους Έλληνες υστερόβουλα τότε έχεις δίκιο,όταν όμως κάποιος πιστεύει ειλικρινά ότι ο Ελληνικός λαός σήμερα έχει καταντήσει ένα κακέκτυπο,είναι κάτι που το ζει καθημερινά και έχει κάθε δικαίωμα να το υποστηρίζει δημόσια.Αυτό που χωράει διερεύνηση είναι οι αιτίες της σημερινής κατάστασης και εκεί μπορούμε όλοι να διαφωνήσουμε ελεύθερα.Όμως πρόκειται για μια αδιαμφισβήτητη αλήθεια για όποιον έχει ανοιχτά τα μάτια του στην σημερινή κοινωνία και δεν ζει στον μικρόκοσμο του.Ποιός από εμάς δηλαδή δεν έχει "φάει πούλημα" από φίλους ή σχέσεις,ποιόν δεν τον έχουν εκμεταλευτεί,ή για να στο πάω πιο πέρα,πόσοι είναι αυτοί που οι γονείς τους,ακόμα και αν πρόκειται για σκληροπυρηνικούς Χριστιανούς ή Κουμουνιστές,τους έχουν πει ότι πάνω από όλα να είναι τίμιοι στη ζωή τους και ότι το χρήμα είναι δευτερεύουσας σημσίας;;;;Εν ολίγοις η νοοτροπία του σύγχρονου Έλληνα δεν απέχει και πολύ από του Νεάτερνταλ.Το πρόβλημα φυσικά έχει ρίζες στην έλλειψη παιδείας και στα πρότυπα που προωθεί η εξουσία.Αυτό είναι αναμφισβήτητο.Αυτό που με προβληματίζει είναι το γιατί αυτό ισχύει στην Ελλάδα και όχι σε άλλες χώρες της Ευρωπαϊκής ένωσης αφού όπως γνωρίζουμε όλες αυτές οι χώρες έχουν την ίδια εξουσία.Εν ολίγοις θέλω να πω ότι εγώ δεν βρίζω τους Έλληνες σαν γονιδιακά κατώτερους γιατί γνωρίζω πώς τα φαινόμενα αυτά έχουν να κάνουν καθαρά με τις επιρροές του περιβάλλοντος στο οποίο μεγαλώνουν οι σημερινοί Έλληνες και είναι ένα καλά οργανωμένο σχέδιο της εξουσίας που γνωρίζει πολύ καλά πώς να κάνει πλύση εγκεφάλου και να διαμορφώνει συνειδήσεις.Κάποιος όμως που έχει μια διαφορετική θεώρηση σχετικά με το πως διαμορφώνεται η προσωπικότητα του ανθρώπου,μπορεί να υποστηρίξει ότι γι'αυτά ευθύνεται το γονίδιο,εγώ δεν θα κατηγορήσω κανέναν που εκφράζει αυτό που πιστεύει ειλικρινά και ανυστερόβουλα.
__________________
Chaos is my life - Exploited
Απάντηση με παράθεση
  #42  
Παλιά 31-05-08, 21:44
Knight_Of_Creation Ο χρήστης Knight_Of_Creation δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-03-2008
Περιοχή: Βόλος
Μηνύματα: 310
Προεπιλογή

Φίλε Black_Planet Καλησπέρα

Δεν εννοώ να μην εκφράζουμε όσα αισθανόμαστε για ότι συμβαίνει γύρω μας. Ίσα ίσα πρέπει να δείχνουμε και να καταδυκνείουμε τα κακώς κείμενα για να αρχίζουν τα "αντισώματα" του οργανισμού που λέγεται Ελλάς να κάνουν την δουλειά τους. Εγώ αναφέρομαι στις απόψεις δίχως τεκμηρίωση που πλήττουν την ίδια την ουσία του Έλληνα είτε ιστορικά είτε στο παρόν. Είναι σαν να βρίζει ένας Άγγλος τους συμπολίτες του συνέχεια επειδή βρωμάνε και επειδή είναι άπλυτοι δίχως να λέει το πώς πρέπει να αλλάξει αυτό και να το στηρίζει με επιχειρηματολογία ανάλογη της καταγγελίας του. Κι εγώ κρίνω τα πάντα που βλέπω γύρω μου με τον χειρότερο τρόπο...Ποτέ δεν γύρισα να πω όμως πως ο Έλληνας δεν αξίζει τίποτα δίχως να αιτιολογώ το τι πρέπει να γίνει για να αλλάξουν προς το καλύτερο τα πράγματα... Όπως με το ζήτημα των πανεπιστημίων τώρα..όλοι αντιμάχονται με όλους στο όνομα ιδεολογιών και ΟΥΤΕ ΜΙΑ παράταξη δεν έχει να παραθέσει μια σοβαρή ιδέα για να αλλάξει ριζικά η σάπια παιδεία μας. Λένε απλώς όχι στο άρθρο 16 και στα ιδιωτικά πανεπιστήμια και Δωρεάν παιδεία. Τρίχες δηλαδή. Προτάσεις για αλλαγή του διδακτικού υλικού και των βιβλίων, προτάσεις για αξιολόγηση αυστηρή των καθηγητών, προτάσεις για καλύτερα σχολικά συγκροτήματα, Προτάσεις για την τριτοκοσμική κατάσταση με τις πανελλήνιες εξετάσεις και τον έλεγχο των πανεπιστημίων απο το κράτος , προτάσεις για χίλια δυο ΟΥΔΕΙΣ .

Ας κρίνουμε ελεύθερα τα κακώς κείμενα...μα να προτείνουμε και λύσεις επιτέλους...έχει καταντήσει αηδία μόνο η κριτική όπως την κάνει ο Λαζόπουλος. Ναι οκ τα ξέρουμε τα κακά μας τα χάλια..να προτείνετε κάτι έχετε ; Αν όχι βουλώστε το. So simple.

Πρέπει να αλλάξει το πολίτευμα ; Η βουλή όλη ; Το νομοθετικό σύστημα εκ του μηδενός ; Θέλουμε βούρδουλα για να στρώσουμε ; Θέλουμε γκουρού ;

Ας προτείνουν αναλυτικά πράγματα επιτέλους και να παλέψουν για αυτά...
__________________
Ο Εχθρός είναι ενας πολύ καλός Δάσκαλος " Δαλάι Λάμα
Απάντηση με παράθεση
  #43  
Παλιά 02-06-08, 12:51
vagkri Ο χρήστης vagkri δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-02-2006
Περιοχή: αθήνα
Μηνύματα: 284
Προεπιλογή

[QUOTEΠροσωπικη μου αποψη ειναι οτι θα ξαναβρουμε τη χαμενη δοξα μας σαν λαος (και οχι επειδη το λεει ο Λιακοπουλος ουτε θα ξαναπαρουμε το Γιουρο) επειδη ειμαστε πολυ εξελιξιμοι και υπερβολικα πεισματαρηδες.[/QUOTE]

Δεν νομιζω.
Κοιτα γυρω σου και θα δεις νεόπλουτους, αναξιοπρεπεις οι οποίοι προκειμένου να βγάλουν κάτι παραπάνω πουλανε φίλους και συγγενεις ,
γυναίκες οι οποίες σαν προέκταση του μυαλού τους έχουν το κινητό , και με βασικό σκοπό ζωής την αγορά ενός SUV και που για να το πετυχουν χρησιμοποιούν ότι μέσο εχουν ( !!!! ) ,πιτσιρικάδες οι οποίοι δεν ξερουν να μιλησουν η να φερθουν και προσπάθησε να βρεις σχέση με την ελλάδα και την ελληνική κουλτούρα και ηθική.
Κοιτα τα video που κυκλοφορουν με σκηνες απο τα σχολεια , τους αστυνομικους υπηρετριες , την ατιμωρησια .

τελος παντων

αντε γεια
__________________
( Το παλαιό μου Nickname (Ελληνιστί Ψευδώνυμο) ήταν "VAGKRI"...)
Απάντηση με παράθεση
  #44  
Παλιά 02-06-08, 17:37
Bilibakos Ο χρήστης Bilibakos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 20-09-2007
Μηνύματα: 128
Προεπιλογή

Τους εχω δει. Ειναι ετσι οπως τα λες. Εχω δει, ομως και την αλλη οψη του νομισματος. Εχω δει ανθρωπους να κινουν γη και ουρανο, να δουλευουν απο τη μερα ως τη νυχτα για να βοηθησουν φιλανθρωπικες οργανωσεις, να μαζεψουν, να φιλοξενησουν και να επαναφερουν στην κοινωνια συνανθρωπους απο το δρομο και να κανουν τη ζωη ολων καλυτερη. Ενα απο τα λιγα πραγματα στα οποια ειμαι πιστος ειναι το να βλεπω το σκοταδι οσο και το φως, ετσι για να καταλαβαινω την αντιθεση...
__________________
Ίσως να μην υπάρχουν άλλες λέξεις που να χρησιμοποιήθηκαν με τόσο άστοχο και ανεύθυνο τρόπο, όσο οι λέξεις <<πιθανότητα>> και <<σύμπτωση>>.
Απάντηση με παράθεση
  #45  
Παλιά 03-06-08, 07:58
Το avatar του χρήστη snoopy
snoopy Ο χρήστης snoopy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-01-2006
Μηνύματα: 152
Προεπιλογή

@Bilibakos
Τους εχω δει. Ειναι ετσι οπως τα λες. Εχω δει, ομως και την αλλη οψη του νομισματος. Εχω δει ανθρωπους να κινουν γη και ουρανο, να δουλευουν απο τη μερα ως τη νυχτα για να βοηθησουν φιλανθρωπικες οργανωσεις, να μαζεψουν, να φιλοξενησουν και να επαναφερουν στην κοινωνια συνανθρωπους απο το δρομο και να κανουν τη ζωη ολων καλυτερη.

Yπάρχουν και τέτοιοι δέν αμφιβάλλω, αλλά σημασία έχει να εξετάσουμε τα κίνητρα που γίνονται τα όποια λίγα φιλανθρωπικά έργα.
Για να βοηθήσουν τον συνάνθρωπο ή για να βγάλουν τον εαυτό τους στην βιτρίνα?
Ξέρω ανθρώπους που ουσιαστικά χωρίς να έχουν κάνει τίποτα αυτοπροβάλονται σάν "μεγάλοι ευεργέτες του γένους" για να αποκομίσουν κέρδη απο μιά ευρύτερη πλυθησμιακή μάζα που θα τους πιστέψει.
Απάντηση με παράθεση
  #46  
Παλιά 11-06-08, 08:04
vagkri Ο χρήστης vagkri δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-02-2006
Περιοχή: αθήνα
Μηνύματα: 284
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από snoopy
Ξέρω ανθρώπους που ουσιαστικά χωρίς να έχουν κάνει τίποτα αυτοπροβάλονται σάν "μεγάλοι ευεργέτες του γένους" για να αποκομίσουν κέρδη απο μιά ευρύτερη πλυθησμιακή μάζα που θα τους πιστέψει.
Αυτά γίνονται συνεχεια.Πολλοί είναι αυτοί οι οποίοι προσφέρουν κάτι με σκοπό το προσωπικο τους όφελος , όμως...........αυτό γίνεται διότι το τσαντίρι που ονομάζεται ελλάδα δεν κάνει αυτά που πρέπει να κάνει ένα κράτος και οιι πολίτες θεωρούν ευεγερσία αυτα που σε άλλα μέρη θα τα αγνοουσαν.
Δεν εξεταζω αν η προσφορα των πολιτων ειναι κατα πολυ μεγαλυτερη απο τις προσφορες του τσαντιριου στους πολιτες του , δεν ενοχλουμαι τοσο πολυ απο την διαφθορα , την ελαχιστη ως ανυπαρκτη παιδεια , την καταστροφη της αστυνομιας , του στρατου ...
Με ενοχλει οτι οι περισσοτεροι έλληνες δεν απαιτουν την επιστροφη των θεσμων , την τηρηση των νομων και πανω απο όλα δεν καταλαβαινουν οτι ηδη εχουμε αρχισει και πληρωνουμε τις "αρπαχτές" των λιγων πολυ ακριβά.

Ανθελληνας ειναι η ελλαδα! Οι απατεωνες πολιτικοι-κλεφτες , η super mafia που ονομαζεται εκκλησια (κλεεεφτες , κλεφτες , εκμεταλευτες)

Αιντε
__________________
( Το παλαιό μου Nickname (Ελληνιστί Ψευδώνυμο) ήταν "VAGKRI"...)

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη vagkri : 11-06-08 στις 08:05
Απάντηση με παράθεση
  #47  
Παλιά 12-06-08, 14:14
Το avatar του χρήστη snoopy
snoopy Ο χρήστης snoopy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-01-2006
Μηνύματα: 152
Προεπιλογή

Σε αυτό παίζει ρόλο και η στάση που κρατάνε τα ΜΜΕ που ενημερώνουν πλέον στην εποχή μας για τα καλά τους πολίτες απέναντι τους.
Άν καταφέρουν να τα ξεγελάσουν ή να τα δωροδοκήσουν έκαναν την τύχη τους διαφορετικά το παρακάμπτουν και προχωρούν στο επόμενο ελπίζοντας οτι θα έχουν μεγαλύτερη επιτυχία. Δυστυχώς η αποχαύνωση του κόσμου είναι τόσο μεγάλη που συνήθως ούτε τα ΜΜΕ υπολογίζει, άν και πολλές φορές έχουν δίκιο τα παρακάμπτει όλα και κοιτάζει προσωρινά την πάρτι του.
Απάντηση με παράθεση
  #48  
Παλιά 26-07-08, 10:57
petrosa Ο χρήστης petrosa δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 21-10-2007
Μηνύματα: 26
Προεπιλογή

<<Ελληνες>>Αλλοδαποι και <<αλλοδαποι>Ελληνες.
Αυτη ειναι η σημερινη πραγματικότητα για μενα τουλαχιστον και περνωντας παραδειγμα απο τον εαυτό μου!!!
Απάντηση με παράθεση
  #49  
Παλιά 05-08-08, 03:30
Το avatar του χρήστη Indigocy
Indigocy Ο χρήστης Indigocy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-06-2008
Περιοχή: Λεμεσος / Αθηνα.
Μηνύματα: 175
Προεπιλογή

Αυτο ειναι ενα μεγαλο θεμα. Δεν εχω διαβασει ολα τις απαντησεις, αλλα εχω να καταθεσω την γνωμη μου.
Εθνικισμος.. Λεξη που (κατ'εμενα) σημαινει να αγαπας την πατριδα σου, μεταφραζεται σημερα ως "ρατσισμος". Μπορει καποιος ανθρωπος καλλιστα να αγαπα την πατριδα του διχως να ειναι ρατσιστης. Γιατι αυτο? Επειδη πολλοι ρατσιστες, νεοναζι, δεν αποκαλουν τους εαυτους τους φασιστες, αλλα εθνικιστες. Ειναι πολυ ηλιθιο να κανουμε διαχωρισμο των ανθρωπων λογω του χρωματος του δερματος τους. Μεχρι και στην Ρωσια, εχουμε εξαρση ρατσιστικων επιθεσεων, μια χωρα η οποια πολεμησε τους Ναζι με νυχια και με δοντια.
Ανθελληνισμος.. "Αναρχικοι", αντεξουσιαστες, καινε Ελληνικες σημαιες. Μαλλον επειδη η χωρα τους δεν τους παρεχει αυτα που χρειαζονται για να ζησουν, και τους αντιμετωπιζει με ασχημο τροπο (ανεργεια, ακριβεια), και επισης για τον λογο οτι οι εθνικιστες (αλλιως ρατιστες κατ'αυτους), χρησιμοποιουν την Ελληνικη σημαια σαν συμβολο τους. Μια σημαια η οποια αντιπροσωπευε την Ελληνικη επανασταση το 1821. Θελουν να ονομαζονται αναρχικοι.. Οι περισσοτεροι απ'αυτους (οχι ολοι βεβαια), δεν εχουν ιδεα του τι εστι αναρχια. Καινε την Ελληνικη σημαια με την δικαιολογια "Τα συμβολα και οι σημαιες διαχωριζουν τους ανθρωπους σε εθνη, ή απλα επειδη διαχωριζουν τους ανθρωπους". Αλλα παραλληλα, δεν καινε και σημαιες αλλων χωρων π.χ. Ιρακ, Πακισταν, Αλβανιας, για να μην τους αποκαλεσουν ρατσιστες, ενω και αυτη εχουν σημαια η οποια τους βαζει σε μια "κατηγορια" ανθρωπων και καπως τους "διαχωριζει" απο τους υπολοιπους ανθρωπους. Οι περισσοτεροι απ'αυτους, πανε και γηπεδο, αλλα δεν καινε τη σημαια με το συμβολο της αγαπημενης τους ομαδας, συμβολο το οποιο διαχωριζει και παλι τους ανθρωπους (οπαδους), με αποτελεσμα μεχρι και σκωτομους γι'αυτα τα συμβολα, και αλλα πολλα παραδειγματα περι συμβολων π.χ. κομματων, καναλιων, κ.α.
Αποτελεσμα.. Οι αυτοαποκαλουμενοι αντεξουσιαστες και αναρχικοι, απλα εξυπηρετουν το μεγα σχεδιο των αμερικανων για παγκοσμιοποιηση. Καψτε τα συμβολα, τις σημαιες, και ετσι διευλοκυνεται το σχεδιο των αμερικανων για μια ενιαια κυβερνηση πληρους ελεγχου. Οχι κυριοι, να αγαπατε τη σημαια σας, αλλα να σεβεστε και τις υπολοιπες, σαν να ειναι δικια σας!!
Βεβαια, φταινε και τα ΜΜΕ σε μεγαλο βαθμο. Για παραδειγμα (ισως αυτο να μην αρεσει σε αρκετους αλλα ειναι η προσωπικη μου αποψη), ο Λακης Λαζοπουλος, που το παιζει και καλα η φωνη του απλου εργαζομενου λαου, χλευαζοντας ολους τους πολιτικους και τα κομματα πλην του Συριζα, εξυμνει διαρκως και οποτε του δινεται η ευκαιρια αυτους που καινε σημαιες. Κανει τον κοσμο να ακολουθει τις αποψεις του παιζοντας καλα τον ρολο του μοντερνου Ρομπεν των Δασων, αλλα παραλληλα διαφημιζει τις εκπομπες αλλων καναλιων, διαφημιζει δισκους καλλιτεχνων κ.α. π.χ. την εκπομπη του Αρναουτογλου, της εχει εκτοξευσει την τηλεθεαση στα υψη, λογω των τηλεφωνηματων. Ή τον γιατρο που αρεσκεται στα βρισιδια. Βαζει φατσες και με μονταζ κοροιδευει ανθρωπους, οπως εκανε με Καρβελα κ.α. Ποιοι βρισκονται πισω απ'τον Λακη? Ποιους εξυπηρετει? Οπως και πολλες αλλες εκπομπες (σατιρικες και καλα) και παρουσιαστες/παρουσιαστριες/δημοσιογραφοι, κανουν το ιδιο πραγμα.

Να τονισω πως, αυτα που γραφω ειναι η ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ μου γνωμη και τιποτα παραπανω, διχως να κανω καποιου ειδους επιθεση σε κανενα συγκεκριμενο ατομο, απλα δινω παραδειγματα. Φυσικο ειναι αρκετοι απο σας να διαφωνειτε με την γνωμη μου, αλλα παρακαλω να κρατησουμε χαμηλους τονους για το καλο του φορουμ και της ωραιας και ενδιαφερουσας αυτης συζητησης. Δεν επιθυμω να ερθω σε προσωπικη κοντρα/αντιπαραθεση με κανεναν.

Φιλικα, Γιωργος.
__________________
"Γυρω σου κουκλες χλωμες ανικανες ν'ακουσουν τη φωνη σου, κι'αληθειες σου να σερνονται στο πατωμα γυμνες..."

Παυλος Σιδηροπουλος

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Indigocy : 05-08-08 στις 03:38
Απάντηση με παράθεση
  #50  
Παλιά 06-09-08, 12:59
PAUL.PHOENIX Ο χρήστης PAUL.PHOENIX δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-07-2008
Μηνύματα: 49
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Indigocy
Αυτο ειναι ενα μεγαλο θεμα. Δεν εχω διαβασει ολα τις απαντησεις, αλλα εχω να καταθεσω την γνωμη μου.
Εθνικισμος.. Λεξη που (κατ'εμενα) σημαινει να αγαπας την πατριδα σου, μεταφραζεται σημερα ως "ρατσισμος". Μπορει καποιος ανθρωπος καλλιστα να αγαπα την πατριδα του διχως να ειναι ρατσιστης. Γιατι αυτο? Επειδη πολλοι ρατσιστες, νεοναζι, δεν αποκαλουν τους εαυτους τους φασιστες, αλλα εθνικιστες. Ειναι πολυ ηλιθιο να κανουμε διαχωρισμο των ανθρωπων λογω του χρωματος του δερματος τους. Μεχρι και στην Ρωσια, εχουμε εξαρση ρατσιστικων επιθεσεων, μια χωρα η οποια πολεμησε τους Ναζι με νυχια και με δοντια.
Ανθελληνισμος.. "Αναρχικοι", αντεξουσιαστες, καινε Ελληνικες σημαιες. Μαλλον επειδη η χωρα τους δεν τους παρεχει αυτα που χρειαζονται για να ζησουν, και τους αντιμετωπιζει με ασχημο τροπο (ανεργεια, ακριβεια), και επισης για τον λογο οτι οι εθνικιστες (αλλιως ρατιστες κατ'αυτους), χρησιμοποιουν την Ελληνικη σημαια σαν συμβολο τους. Μια σημαια η οποια αντιπροσωπευε την Ελληνικη επανασταση το 1821. Θελουν να ονομαζονται αναρχικοι.. Οι περισσοτεροι απ'αυτους (οχι ολοι βεβαια), δεν εχουν ιδεα του τι εστι αναρχια. Καινε την Ελληνικη σημαια με την δικαιολογια "Τα συμβολα και οι σημαιες διαχωριζουν τους ανθρωπους σε εθνη, ή απλα επειδη διαχωριζουν τους ανθρωπους". Αλλα παραλληλα, δεν καινε και σημαιες αλλων χωρων π.χ. Ιρακ, Πακισταν, Αλβανιας, για να μην τους αποκαλεσουν ρατσιστες, ενω και αυτη εχουν σημαια η οποια τους βαζει σε μια "κατηγορια" ανθρωπων και καπως τους "διαχωριζει" απο τους υπολοιπους ανθρωπους. Οι περισσοτεροι απ'αυτους, πανε και γηπεδο, αλλα δεν καινε τη σημαια με το συμβολο της αγαπημενης τους ομαδας, συμβολο το οποιο διαχωριζει και παλι τους ανθρωπους (οπαδους), με αποτελεσμα μεχρι και σκωτομους γι'αυτα τα συμβολα, και αλλα πολλα παραδειγματα περι συμβολων π.χ. κομματων, καναλιων, κ.α.
Αποτελεσμα.. Οι αυτοαποκαλουμενοι αντεξουσιαστες και αναρχικοι, απλα εξυπηρετουν το μεγα σχεδιο των αμερικανων για παγκοσμιοποιηση. Καψτε τα συμβολα, τις σημαιες, και ετσι διευλοκυνεται το σχεδιο των αμερικανων για μια ενιαια κυβερνηση πληρους ελεγχου. Οχι κυριοι, να αγαπατε τη σημαια σας, αλλα να σεβεστε και τις υπολοιπες, σαν να ειναι δικια σας!!
Βεβαια, φταινε και τα ΜΜΕ σε μεγαλο βαθμο. Για παραδειγμα (ισως αυτο να μην αρεσει σε αρκετους αλλα ειναι η προσωπικη μου αποψη), ο Λακης Λαζοπουλος, που το παιζει και καλα η φωνη του απλου εργαζομενου λαου, χλευαζοντας ολους τους πολιτικους και τα κομματα πλην του Συριζα, εξυμνει διαρκως και οποτε του δινεται η ευκαιρια αυτους που καινε σημαιες. Κανει τον κοσμο να ακολουθει τις αποψεις του παιζοντας καλα τον ρολο του μοντερνου Ρομπεν των Δασων, αλλα παραλληλα διαφημιζει τις εκπομπες αλλων καναλιων, διαφημιζει δισκους καλλιτεχνων κ.α. π.χ. την εκπομπη του Αρναουτογλου, της εχει εκτοξευσει την τηλεθεαση στα υψη, λογω των τηλεφωνηματων. Ή τον γιατρο που αρεσκεται στα βρισιδια. Βαζει φατσες και με μονταζ κοροιδευει ανθρωπους, οπως εκανε με Καρβελα κ.α. Ποιοι βρισκονται πισω απ'τον Λακη? Ποιους εξυπηρετει? Οπως και πολλες αλλες εκπομπες (σατιρικες και καλα) και παρουσιαστες/παρουσιαστριες/δημοσιογραφοι, κανουν το ιδιο πραγμα.

Να τονισω πως, αυτα που γραφω ειναι η ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ μου γνωμη και τιποτα παραπανω, διχως να κανω καποιου ειδους επιθεση σε κανενα συγκεκριμενο ατομο, απλα δινω παραδειγματα. Φυσικο ειναι αρκετοι απο σας να διαφωνειτε με την γνωμη μου, αλλα παρακαλω να κρατησουμε χαμηλους τονους για το καλο του φορουμ και της ωραιας και ενδιαφερουσας αυτης συζητησης. Δεν επιθυμω να ερθω σε προσωπικη κοντρα/αντιπαραθεση με κανεναν.

Φιλικα, Γιωργος.
αγαπητέ μου η σημαία είναι σύμβολο της πατρίδας μας και κανείς δεν έχε δικαίωμα να την προσβάλει,και όταν λέμε προσβολή εννοούμε την καύση της σημαίας καθώς και την κλοπή χρημάτων του δημοσίου απο ανθρώπους που μας κυβερνάνε. Το ίδιο κακό κάνουν και τα δύο. Επίσης όσο αφορά τον λάκη λαζόπουλο εμένα προσωπικά δεν μου αρέσει γιατί αυτό που κάνει δεν είναι σάτυρα και σε καμμία περίπτωση δεν μπορεί να χαρακτηριστηστεί σατυρικός΄, κα εφόσον δεν είναι σάτυρα είναι κάτι άλλο δεν ξέρω και πως να το ονομάσω. ¨Οσο αφορά την κοινωνία μας νομίζω ότι κανένας μας δεν ζήτησε να ζούμε μαζί΄με άλλους ανθρώπους διαφορετικών λαών, μας το επέβαλλαν με το ζόρι,δεν έχω τίποτα με τους αλλοδαπούς απλά δεν θέλω να είναι έλληνες από την στιγμή που δεν είναι, επιθυμώ καλές σχέσεις με τις χώρες τους ανοιχτό εμπόριο αλλά όχι να αλλοιώνουν την καθαρότητα των ελλήνων,αρκετό κακό έχει γίνει τους προηγούμενους αιώνες. Θέλω να προσθέσω και κάτι τελευταίο και κλείνω την παραθεσή μου, ακούω συνεχώς γιατι η έλληνες πήγαν στην αμερική γιατί οι έλληνες πήγαν στην αυστραλία κτλ κτλ, Οι χώρες αυτές είναι χώρες μετανάστευσης, και πείτε μου ποιοι είναι οι αμερικάνοι να σας πω αν έπρεπε να πάμε μετανάστες.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 20:09.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.