Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Πλανήτης Γη Online > Nέα από την Ελλάδα και όλο τον κόσμο

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 21-05-09, 23:28
AVATARGR
Guest
 
Μηνύματα: n/a
Προεπιλογή Ο ΣΠΟΥΔΑΙΟΤΕΡΟΣ ΕΛΛΗΝΑΣ (ΨΗΦΟΦΟΡΙΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΣΚΑΙ)

Φιλοι μου καλησπερα σας.

Ορμομενος απο την ψηφοφορια του ΣΚΑΙ για τον σπουδαιοτερο Ελληνα
και διαβαζοντας τα ονοματα πραγματικα μπερδευτικα....
Πολιτικοι , Επαναστατες , Φιλοσοφοι , Επιστημονες ολοι μαζι να συγκριθουν..
Να ψηφισουμε τι ??????
Τα ανομοια ?????


Γιατι δεν εβαλαν τον Αριστοτελη , τον Πλατωνα , τον Σωκρατη , τον
Ηρακλειτο , Αρχιμιδη , τον Περικλη , τον Αθ. Διακο , τον Παυλο Μελα ,
τον Αναξαγορα , τον Πρωταγορα και τοσους αλλους εξ' ισου σπουδαιους....

Γιατι δεν υπαρχει καμια Γυναικα ?????

Ποιοι ειναι αυτοι που εβαλαν καποιους να τους ψηφισουμε ?????
Δεν υπαρχουν αλλοι ????


Οι Ιστορια μας εχει εκατονταδες απο αυτους του Ελληνες που μας εκαναν
περιφανους...

Θα ηθελα φιλοι μου την γνωμη σας για αυτο...

Ευχαριστω.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 22-05-09, 10:04
Το avatar του χρήστη Lestat7
Lestat7 Ο χρήστης Lestat7 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-02-2009
Περιοχή: Τωρα.....
Μηνύματα: 122
Προεπιλογή

Καλημερα αδερφε μου....
Τα αποτελεσματα για τον σπουδαιοτερο Ελληνα βγηκε απο ψηφοφορια στην αρχη ψιφισαν μεταξυ παρα πολλων ατομων που ειχε βαλει ο σκαι για διαγωνισμο και κατεληξαν στους τελευταιους που ειδες.Μεσα στους πολλους εαν θυμαμε καλα ηταν και η Αλικη βουγιουκλακη και αλλες γυναικες απλα αυτους ψιφισε ο κοσμο αυτοι προχορησαν!Τωρα οντος ειναι ανομιοι οι κλαδοι που εβαλαν για ψηφοφορια!
__________________
Το μονο που θελω ειναι να βρω το νησι μου....
Εκει θα κανω τις στιγμες ευτυχιας καθημερινοτητα,εκει θα διωξω τα ''θελω'',εκει θα βρω καθε μου ναι και οχι,εκει θα ''ζησω'' καθε μου θανατο,εκει θα αφησω εμενα ελευθερο.Το μονο που θελω ειναι να με βρω.....Το μονο που θελω ρε, ειναι να ζησω καθε μου στιγμη και να μην καταληξω δυο ημερομηνιες με μια παυλα αναμεσα........
Ζηταω πολλα?




Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 22-05-09, 13:38
AVATARGR
Guest
 
Μηνύματα: n/a
Προεπιλογή

Φίλοι μου καλησπέρα σας.

Φίλε μου Lestat7 πράγματι οι τελευταίοι είναι αυτοί που κατέληξαν από την
ψηφοφορία...

Η ενστασή μου είναι γιατί αυτός ο αχταρμάς (συγνώμη για την έκφραση αυτή
αλλά δεν δύναμαι αυτό με διαφορετικό τρόπο να το εκφράσω) των προσώπων
που έχουν βάλει για την ψηφοφορία απο την αρχή...
Θεματολογικά εάν τα έβαζαν δεν νομίζω πως θα υπήρχε πρόβλημα αλλά όλλοι
σε ένα καλάθι και διαλέχτε αυτό δεν νομίζω πως είναι σωστό και πρέπων..
Γυναίκες στην αρχαιότητα γνωστές υπάρχουν άσχετα εάν κάποιοι δεν τις
παρουσιάζουν (Μαθηματικοι ,Φιλόσοφοι κλπ και μάλιστα είναι 1500 ίσως και
παραπάνω !!!)

Το αναφέρω αυτό ενδεικτικά...
Πού είναι οι Επικούριοι , Προσωκρατικοί , οι Κυνικοί , οι Στωικοί ,οι Μαθηματικοί
(ο Οινοπίδης ο Χίος ,ο Αρίσταρχος ο Σάμιος κλπ) και άλλοι πολλοί...

Εάν τους έβαζαν και αυτούς θα βλέπαμε τον πλούτο που είχαμε (δυστυχώς
δεν έχουμε) των Ανθρώπων που έχουν βάλει τα θεμέλια στις Επιστήμες και
Γράμματα...

Εκεί θα βλέπαμε όλοι μας τον πνευματικό πλούτο που είχαμε και δυστυχώς
δεν γίνεται γνωστό....

Ευχαριστώ.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 22-05-09, 14:17
Το avatar του χρήστη xontro_mpizeli
xontro_mpizeli Ο χρήστης xontro_mpizeli δεν είναι συνδεδεμένος
Συντονιστής της κοινότητας του μεταφυσικού
 
Εγγραφή: 22-11-2003
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 949
Προεπιλογή

Σαφώς και τα κριτήρια για την ανάδειξη του σπουδαιότερου Έλληνα είναι πολλά και ποικίλουν.

Πολύ σωστές οι παρατηρήσεις σου AVATAR.

Απλά, αν αναλογιστεί κανείς όλες τις ικανότητες (ηγετικές, στρατιωτικές, πολιτικές, κ.τ.λ.) ενός ανθρώπου και τις συγκρίνει με αυτές ενός άλλου, χονδρικά οκ, μπορεί να βγει ένα συμπεράσμα.

Αλλά σίγουρα προτιμότερο ήταν να γίνει μία πιο σωστή ψηφοφορία, ανά κατηγορίες π.χ. ώστε τα αποτελέσματα να ήταν πιο σωστά και έγκυρα.

Δεν ξέρω, τέλος, αλλά επειδή δεν ασχολήθηκα καθόλου με το όλο θέμα, ούτε ψήφησα, ούτε παρακολούθησα, κ.τ.λ., έληξε ή όχι η ψηφοφορία;

Ποιός αναδείχθηκε ο Σπουδαιότερος Έλληνας στην Ιστορία;
__________________
Η Ελλάδα και το εξωτερικό κατακλύζονται από όμορφους και μυστήριους τόπους. Αυτοί συνοδεύονται από μυστήρια που ζητάνε την ανακάλυψή τους...
Βάλτε την φαντασία σας, βγείτε έξω και εξερευνήστε κάθε γωνιά του πλανήτη μας και δείτε τα πράγματα με διαφορετική "ματιά" . . .
Μείνετε, ακόμη, ενημερωμένοι με οτιδήποτε παράξενο συμβαίνει στον πλανήτη μας!
--> Κυκλοφορεί το βιβλίο μου 88 Μύθοι & Αλήθειες (περισσότερες πληροφορίες καθώς και online παραγγελίες εδώ) <--
-
-> ΝΕΟ ΒΙΒΛΙΟ: Σεπτέμβριος [αστυνομικό μυθιστόρημα] (εκδόσεις Πηγή). Περισσότερα δείτε εδώ <--
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 22-05-09, 15:41
Το avatar του χρήστη agaliarep
agaliarep Ο χρήστης agaliarep δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 09-08-2005
Περιοχή: Mandri
Μηνύματα: 1.621
Προεπιλογή

Νομίζω ότι δεν υπάρχει θέμα. Έτσι και αλλιώς αυτού του είδους οι ψηφοφορίες εκτός ότι αναδεικνύουν τον πιο αναγνωρίσιμο και όχι τον καλύτερο, θεωρώ ότι είναι ανούσιες με όποιο πλαίσιο και εάν γίνουν. Δεν υπάρχει κανένας λόγος να πούμε ότι ο ένας είναι καλύτερος ή ο καλύτερος ή το οτιδήποτε. Ακόμα και σε θεματικές ενότητες να χωριζόταν η ψηφοφορία είναι ανούσιο, άσκοπο και μπορώ να πω προσβλητικό για όλους αυτούς.

Για να πω και μια κακία επειδή το όλο πανηγύρι έγινε σύμφωνα με τα κριτήρια του BBC, ήταν λοιπόν αδύνατον να χωριστεί σε κατηγορίες γιατί πολύ απλά δεν θα είχαν ποιους να βάλουν στις κατηγορίες. Και όχι τόσο από έλλειψη προσώπων ίσως, αλλά από άγνοια αυτών που θα καλούσαν μετά να ψηφίσουν.

Αλλά ξαναλέω ότι δεν προσφέρει τίποτα αυτό το στυλ εκπομπών, ψηφοφοριών για το ποιος είναι ο καλύτερος, ποιος είναι ο πιο σπουδαίος… το μόνο που κάνουν είναι ένα μαζικό στατιστικό για το ποιος είναι αναγνωρίσιμος, πόσο αναγνωρίσιμος είναι κτλ.
Όλα τα άλλα είναι απλά… παπαρολογίες.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 22-05-09, 16:17
Το avatar του χρήστη Viktor_Belenko
Viktor_Belenko Ο χρήστης Viktor_Belenko δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-06-2008
Περιοχή: Heart of Darkness
Μηνύματα: 461
Προεπιλογή

Καλησπέρα,

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από xontro_mpizeli
Ποιός αναδείχθηκε ο Σπουδαιότερος Έλληνας στην Ιστορία;
Ο Μέγας Αλέξανδρος αναδείχτηκε.

Παράθεση:
Μέγας Αλέξανδρος: Ο μεγαλύτερος Έλληνας




Ο Μέγας Αλέξανδρος αναδείχτηκε ως ο μεγαλύτερος Έλληνας όλων των εποχών, μέσα από την φιλόδοξη παραγωγή του ΣΚΑΪ «Μεγάλοι Έλληνες», συγκεντρώνοντας περισσότερες από 127.000 ψήφους.

Ο μεγάλος στρατηλάτης αγκαλιάστηκε από το κοινό για το ιστορικό μεγαλείο του. Είναι ένας ήρωας που έζησε πριν από 23 αιώνες και πολλοί λαοί τον διεκδικούν μέχρι σήμερα σαν δικό τους.

[...]
Οι εκπομπές υπάρχουν στο διαδίκτυο. Παραθέτω μια λίστα με σχετικούς συνδέσμους για όσους δεν κατάφεραν να τις δουν:

>Η πρώτη εκπoμπή με τις 50 πρώτες υποψηφιότητες:16/02/2009 - GOOGLE VIDEO

>Η δεύτερη εκπoμπή με τις υπόλοιπες 50 υποψηφιότητες και τους πρώτους 10: 23/02/2009 - GOOGLE VIDEO.

>Η τρίτη εκπoμπή με θέμα τον Ιωάννη Καπoδίστρια: 02/03/2009 - GOOGLE VIDEO

>Η 4η εκπoμπή. Θέμα της ο Πλάτωvας:09/03/2009 - GOOGLE VIDEO

>Η 5η εκπoμπή. Θέμα της ο Θεόδωρoς Κολοκoτρώνης: 17/03/2009 - GOOGLE VIDEO

>Η 6η εκπoμπή. Θέμα της ο Μέγας Αλέξανδρoς: 24/03/2009 - GOOGLE VIDEO

>Η 7η εκπoμπή. Θέμα της ο Σωκράτης: 31/03/2009 - GOOGLE VIDEO

>Η 8η εκπομπή. Θέμα της ο Κωνσταντίνος Καραμανλής:06/04/2009 - GOOGLE VIDEO

>Η 9η εκπoμπή. Θέμα της ο Αριστοτέλης:13/04/2009 - GOOGLE VIDEO

>Η 10η εκπoμπή. "20 Πρώτοι":(20/04/2009 - ΣΚΑΪ VIDEO)

>Η 11η εκπoμπή. Θέμα της ο Ελευθέριος Βενιζέλος: (27/04/2009 - ΣΚΑΪ VIDEO)

>Η 12η εκπoμπή. Θέμα της ο Περικλής: (05/05/2009 - ΣΚΑΪ VIDEO)

>Η 13η εκπoμπή. Θέμα της ο Γ. Παπανικολάου: (12/05/2009 - ΣΚΑΪ VIDEO)

-Η 14η εκπoμπή. Ο Μεγάλος Τελικός:

Μέρος Α
Μέρος Β
Μέρος Γ (12/05/2009 - ΣΚΑΪ VIDEO)

Σημείωση: το ID των συνδέσμων στο skai.gr αλλάζει συνεχώς, συγκεντρωτικά όμως οι εκπομπές υπάρχουν εδώ: ΣΚΑΪ VIDEO:

Kεντρική σελίδα | Μεγάλοι Έλληνες.

Μια αλφαβητική λίστα με τους υποψήφιους.

Πολλά θα μπορούσαν να ειπωθούν για την εκπομπή. Το μόνο βέβαιο είναι ότι αν ζητούσαν από 100 διαφορετικά άτομα να φτιάξουν μια λίστα με τους 100 σημαντικότερους Έλληνες, θα προέκυπταν 100 διαφορετικές λίστες, με διαφορετικά πρόσωπα η καθεμία.

Τελικά, η παρακολούθηση της σειράς, όπως και η συμμετοχή στην ψηφοφορία, ήταν καθαρά προαιρετική.

Φιλικά.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 22-05-09, 17:19
Το avatar του χρήστη Trithemius
Trithemius Ο χρήστης Trithemius δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-11-2007
Περιοχή: v.a.l.i.s.
Μηνύματα: 1.299
Προεπιλογή Εσύ είσαι ο σπουδαιότερος Έλληνας

Ασχολούμενοι με τα προφανή, ξεχνάμε τα πιο βαθιά... προφανή! Ξεχνάμε την αξία της ατομικότητας και της προσωπικής προαίρεσης, ξεχνάμε την αξία την μοναδικής ιδέας που γεννά το μυαλό μας, ξεχνάμε κάθε εκδήλωση που μας χαρακτηρίζει ως άτομα, ξεχνάμε πως ο πιο σπουδαίος Έλληνας είναι ο καθένας μας ξεχωριστά.

Ο κάθε Έλληνας ξεχωριστά αποτελεί ενεργό μέλος (αν το θέλει) της ομάδας που αποτελεί την Ελλάδα μας, ο κάθε Έλληνας ξεχωριστά αποτελεί (αν το θέλει) άξια μοναδικότητα ανάμεσα στη μάζα, ο κάθε Έλληνας είναι ο σπουδαιότερος Έλληνας. Κάθε ψηφοφορία που ονοματίζει αξίες και θέτει αναδόχους σε ιδέες δρα ανασταλτικά στην ανάδειξη της κάθε ξεχωριστής ατομικότητας, κάθε μονάδας που εκφράζει μία καλοπροαίρετη και έξυπνη ιδέα και αξία.

Δεν υπάρχει Έλληνας και γενικότερα άνθρωπος επί της γης που να μην αξίζει την ψήφο μας σε μία τέτοια ψηφοφορία. Όταν μάθουμε ποιοί είμαστε, όταν μάθουμε τις δυνατότητές μας, τότε κάθε πιθανή ψήφος σε σχετική ψηφοφορία θα αφορά μόνον σε εμάς. Οι παλαιοί έδειξαν τον δρόμο και οι νέοι τον συνεχίζουν. Ας μην χάνουμε χρόνο στις απαρχές των αξιών αλλά ας αφιερώσουμε χρόνο στη διαιώνισή τους αλλά και στη γέννεση νέων αξιών και ιδεών.

οπότε ΨΗΦΙΣΤΕ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΣΑΣ!
__________________
... Spes mea in mens mentis est ...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Trithemius : 22-05-09 στις 17:22
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 22-05-09, 17:27
Το avatar του χρήστη Ntemis
Ntemis Ο χρήστης Ntemis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-02-2007
Περιοχή: Aθήνα
Μηνύματα: 88
Προεπιλογή

Αυτό που θα' θελα να σημειώσω εγώ είναι ότι η όλη παραγωγή είναι μια ιδέα του BBC που στην Ελλάδα υλοποιήθηκε από τον ΣΚΑΙ.

Ως συνήθως, δηλαδή, άλλη μια μόδα που συναντήσαμε στη χώρα μας επινοήθηκε από αλλού. Δεν είμαστε όμως οι μοναδικοί, καθώς και άλλες χώρες την υιοθέτησαν.
Στη Μεγάλη Βρετανία ως μεγαλύτερος Βρετανός αναδείχτηκε ο Ουίνστον Τσώρτσιλ.
__________________
Μια ζωή χωρίς έρευνα, δεν αξίζει να λέγεται ζωή - Σωκράτης

http://picifriki.blogspot.com/
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 22-05-09, 17:37
Oddb@llSoul Ο χρήστης Oddb@llSoul δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-11-2007
Περιοχή: Somewhere over the rainbow...
Μηνύματα: 220
Προεπιλογή

...Προς το παρόν ο Μέγας Αλέξανδρος δείχνει να είναι πρώτος...Θα μπορούσε κανείς να πει οτι όλος αυτος ο διαγωνισμός είναι άλλη μια Ελληνική προπαγάνδα με τη μορφή "εκπαιδευτικού προγράμματος" που έχει σαν στόχο να βάλει στις συνειδήσεις των Ελλήνων ότι Έλληνας σημαίνει "Αυτός που τα έχει μεγάλα"...Η αλλιώς "Αυτός που μας κράζει όλους εμάς τους Βαρβάρους και δείχνει καθαρά Ιμπεριαλιστική συμπεριφορά"....

Έτσι όταν με το καλό οι "μέτριοι" (Δεν είναι δικά μου τα λόγια) Θεωδοράκης, Παπανικολάου, Χορν, Πλάτωνας και Καραθεοδωρή αλλα και άλλοι πολλοί με το καλό κάνουν στην πάντα και βγει πρώτος ο Μεγας Αλέξανδρος όλοι θα έχουν λόγο πια να πιστέψουν (όλοι οι ήδη αμόρφωτοι που θα γείνουν πιο αμόρφωτοι ακόμα) οτι το μόνο σπουδαίο που έκανε η Ελλάδα (το μόνο πραγματικά σπουδαίο) ήταν να κατακτήσει άλλες χώρες...Άλλη επίσης μια ευκαιρία να την μπούμε στα Σκόπια...Δεν νομίζετε;;


Εδώ βγάζουν Πρωθυπουργό με το "έτσι θέλω"...Μεγάλο Έλληνα δεν θα βγάλουν;;;...Πσσσσσσ....Σιγά ρε Έλληνα!!!


Άντε Ελλάδα, βγάλε το καλύτερο Πόκεμον και δείξε μας τι σημαίνει πνεύμα...
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 22-05-09, 19:44
Το avatar του χρήστη ΔΗΜΗΤΡΗΣ 53
ΔΗΜΗΤΡΗΣ 53 Ο χρήστης ΔΗΜΗΤΡΗΣ 53 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 24-02-2008
Περιοχή: ΠΛΑΝΗΤΗΣ ΓΗ
Μηνύματα: 39
Προεπιλογή

Αγαπητοί φίλοι,
Ηταν ένα παιχνίδι και σαν τέτοιο πρέπει να το προσεγγίσουμε.
Μία άρτια τηλεοπτική παραγωγή που είχε κάτι να προσφέρει στον τηλεθεατή,πολύ προχωρημένη σε σχέση με τα σκουπίδια που μας προσφέρουν.
Πολλοί άκουσαν για πρώτη φορά ποιος ήταν αυτός που για χρόνια ψηλάφιζαν τη μορφή του στις καθημερινές τους συναλλαγές με τα δεκαχίλιαρα. Τα βιβλία που εξεδόθησαν για τους δέκα επικρατέστερους,απλοικά γραμμένα,μπήκαν σε χιλιάδες σπίτια και διαβάστηκαν από ανθρώπους που ποτέ ίσως δεν θα ασχολούντο με τον Αριστοτέλη.Στην ιστοσελίδα της εκπομπής δημιουργήθηκαν συζητήσεις και ανεπτύχθησαν απόψεις από αστείες μέχρι πολύ υψηλού επιπέδου. Το ότι στους 100 επικρατέστερους είδαμε τον Πλάτωνα ,τον Σωκράτη,την Μελίνα,τον Παπαδόπουλο,τον Βελουχιώτη,τους Παπανδρέου Γεώργιο και Ανδρέα,ακόμα και τον Λαζόπουλο δεν ήταν ευθύνη της παραγωγής,αλλά των ανθρώπων που τους ψήφισαν. Και ας μη τους απαξιώνουμε.Στην δημοκρατία μας αυτοί οι ίδιοι αποφασίζουν για τις τύχες μας. Τώρα για το ποιός τελικά είναι ο μεγαλύτερος ΕΛΛΗΝΑΣ....αυτό είναι γραμμένο βαθειά μέσα στη συνείδηση του καθενός.
__________________
ΑΝ ΔΕΝ ΒΡΟΥΜΕ ΤΟΝ ΔΡΟΜΟ ΘΑ ΤΟΝ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΟΥΜΕ (ΑΝΝΙΒΑΣ)
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 16:10.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.