Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Ψυχικά Φαινόμενα – Μεταφυσική –Αποκρυφισμός

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #111  
Παλιά 18-12-08, 04:04
Grizoulhs Ο χρήστης Grizoulhs δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 28-09-2003
Μηνύματα: 17
Προεπιλογή

αν κ έχω διαβάσει αρκετά βιβλία μόνο ένα κράτησα...

κάθε άνθρωπος σύμφωνα με το εγώ του έχει την δικιά του άποψη
στο θέμα Μαγεία ...!!!

σε αρκετά βιβλία αναφέρονται πως να καλέσεις δαίμονες κ αγγέλους...
ακόμα κ τον ίδιο τον διάβολο / σατανά...

έχουν σχέδια για σφραγίδες κ ονόματα οντοτήτων
κ πως μπορείς να φτιάξεις διάφορα φυλαχτά για να τα έχεις μαζί σου
κ πολλά άλλα...

αυτό που έχω κρατήσει δεν γνωρίζω κατά πόσο γνήσιο είναι...
όποιος ασχολείται κ έχει όρεξη ας μου στείλει ΠΜ

Φιλικά
Γκριζουλης
Απάντηση με παράθεση
  #112  
Παλιά 02-09-09, 22:44
Το avatar του χρήστη Astral
Astral Ο χρήστης Astral δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-09-2003
Περιοχή: Planet Earth
Μηνύματα: 567
Προεπιλογή

Δεν ξέρω αν έχει αναφερθεί πουθενά, αλλά εμένα μου κίνησε το ενδιαφέρων αυτός ο κύριος
Gerard Encausse aka Papus
Διαβάζοντας κάποια έργα του επάνω στην επεξήγηση της μαγείας με κάλυψε στον τρόπο με τον οποίο προσπαθεί να το κάνει πιό λιανά.
Απάντηση με παράθεση
  #113  
Παλιά 26-11-09, 19:04
Το avatar του χρήστη Witch Shadow
Witch Shadow Ο χρήστης Witch Shadow δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-12-2007
Περιοχή: Serres
Μηνύματα: 799
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από TeknonSelinis Εμφάνιση μηνυμάτων
Οποιος ασχολειτε με μαγειες ειναι ατομο που δεν εχει ζωη.
Ζηλευει τους συναν8ρωπους του που ζουν και κανουν ονειρα ενω αυτος εχει ψυχολογικα προβληματα, απο8ημενα, ειναι παραγκονισμενος και δια μεσω διαφορων ψευτοτεχνικων [δη8εν σολομονικες και διαφορα τετοια καραγκιοζιλικια] 8ελει να φερει τους υγειης αν8ρωπους στο επιπεδο της δικιας του καταστασης ετσι ωστε να αισ8αν8ει ικανοποιηση και ηδονη.
Τετοια ατομα πρεπει να ριχνοντε στον Καιαδα,στην πυρα,στους 8αλαμους αεριων.


Χμμ...πολυ βαρια λογια ειναι αυτα φιλε μου. Τυγχανει να ειμαι ενα ατομο που ασχολειται με μαγεια. Αυτο δειχνει οτι εχω ψυχολογικα προβληματα? Οτι εχω αποθημενα? Αυτα που αναφερεις επετρεψε μου να τα θεωρησω σαν μεσαιωνικες αποψεις και λυπουμε που συνεχιζονται και σε αυτον τον αιωνα.

Αλλα αντε και αυτα τα ατομα εχουν ψυχολογικα προβληματα. Σκεφτηκες ποτε μηπως ευθυνονται ανθρωποι με τον ιδιο τροπο σκεψης που εκφραζεις παραπανω που τους δημιουργηθηκαν αυτα τα προβληματα? Μηπως οι ιδιοι αυτοι ανθρωποι τους εχουν παραγκονισμενους ειτε λογω καποιων ιδιαιτερων εξωτερικων χαρακτηριστηκων τους, ειτε λογο νοημοσυνης (οπως πιστευουν) ειτε για τον χ-ψ λογο? Πιστεψε με αυτοι οι ιδιοι ανθρωποι το κανουν αυτο. Τους κανουν να νιωθουν μηδαμινοι απεναντι τους γιατι αυτοι θελουν να το παιξουν δηθεν και καλα καποιοι. Να φτιαξουν εναν ψευτικο κοσμο για να γουσταρουν το παραμυθακι τους.

Η Μαγεια δεν ειναι κακη ουτε καλη. Ειναι μια ουδετερη δυναμη, παναρχαια. Οριζει και οριζεται. Σωζει και καταστρεφει. Ομως αναλογα τον χρηστη. Δεν ειναι ολοι οι ανθρωποι κακοι ουτε καλοι. Υπαρχουν και οι δυο πλευρες. Οποτε και η Μαγεια θα εχει και αυτη δυο πλευρες. Κατι τετοιες μεσαιωνικες αντιληψεις δειχνουν φοβο. Φοβο για το αγνωστο. ΑΝ διαβασεις ειμαι σιγουρος θα αλλαξεις αποψη. Και προσεξε με, το να διαβασεις δεν σε κανει μαγο. Οχι. Μπορεις να διαβασεις για να ενημερωθεις και να μπορεις καλυτερα να κρινεις ανθρωπους που ασχολουνται με τη Μαγεια. Προσωπικα δεν το παιρνω σαν προσβολη γιατι εχω ακουσει ποολυυυυυυ χειροτερα. Αλλος ομως θα το λαβει αναποδα. Και με το δικιο του. Γιατι δεν εχεις μελετησει, εξερευνησει το θεμα.

Και κατι τελευταιο. Οταν κατεβηκα τελευταια φορα στην ΑΘηνα και ειχαμε παει στο σπηλαιο του Νταβελη, μπορουσες να νιωσεις την μεγαλη εκροη ενεργειας που απελευθερωνοταν απο την πολη κατω. Η μιση Αθηνα εκανε μαγια στην αλλη μιση. Αυτο σημαινει οτι ολη η πολη ειναι ψυχολογικα προβληματικια?
__________________

Oh I'm gonna be soooo happy when I vanquish your very sorry ass...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Witch Shadow : 26-11-09 στις 19:06
Απάντηση με παράθεση
  #114  
Παλιά 27-11-09, 14:07
Το avatar του χρήστη Syntagmatarxhs
Syntagmatarxhs Ο χρήστης Syntagmatarxhs δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-09-2009
Μηνύματα: 79
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Witch Shadow Εμφάνιση μηνυμάτων
Χμμ...πολυ βαρια λογια ειναι αυτα φιλε μου. Τυγχανει να ειμαι ενα ατομο που ασχολειται με μαγεια. Αυτο δειχνει οτι εχω ψυχολογικα προβληματα? Οτι εχω αποθημενα? Αυτα που αναφερεις επετρεψε μου να τα θεωρησω σαν μεσαιωνικες αποψεις και λυπουμε που συνεχιζονται και σε αυτον τον αιωνα.

Αλλα αντε και αυτα τα ατομα εχουν ψυχολογικα προβληματα. Σκεφτηκες ποτε μηπως ευθυνονται ανθρωποι με τον ιδιο τροπο σκεψης που εκφραζεις παραπανω που τους δημιουργηθηκαν αυτα τα προβληματα? Μηπως οι ιδιοι αυτοι ανθρωποι τους εχουν παραγκονισμενους ειτε λογω καποιων ιδιαιτερων εξωτερικων χαρακτηριστηκων τους, ειτε λογο νοημοσυνης (οπως πιστευουν) ειτε για τον χ-ψ λογο? Πιστεψε με αυτοι οι ιδιοι ανθρωποι το κανουν αυτο. Τους κανουν να νιωθουν μηδαμινοι απεναντι τους γιατι αυτοι θελουν να το παιξουν δηθεν και καλα καποιοι. Να φτιαξουν εναν ψευτικο κοσμο για να γουσταρουν το παραμυθακι τους.

Η Μαγεια δεν ειναι κακη ουτε καλη. Ειναι μια ουδετερη δυναμη, παναρχαια. Οριζει και οριζεται. Σωζει και καταστρεφει. Ομως αναλογα τον χρηστη. Δεν ειναι ολοι οι ανθρωποι κακοι ουτε καλοι. Υπαρχουν και οι δυο πλευρες. Οποτε και η Μαγεια θα εχει και αυτη δυο πλευρες. Κατι τετοιες μεσαιωνικες αντιληψεις δειχνουν φοβο. Φοβο για το αγνωστο. ΑΝ διαβασεις ειμαι σιγουρος θα αλλαξεις αποψη. Και προσεξε με, το να διαβασεις δεν σε κανει μαγο. Οχι. Μπορεις να διαβασεις για να ενημερωθεις και να μπορεις καλυτερα να κρινεις ανθρωπους που ασχολουνται με τη Μαγεια. Προσωπικα δεν το παιρνω σαν προσβολη γιατι εχω ακουσει ποολυυυυυυ χειροτερα. Αλλος ομως θα το λαβει αναποδα. Και με το δικιο του. Γιατι δεν εχεις μελετησει, εξερευνησει το θεμα.

Και κατι τελευταιο. Οταν κατεβηκα τελευταια φορα στην ΑΘηνα και ειχαμε παει στο σπηλαιο του Νταβελη, μπορουσες να νιωσεις την μεγαλη εκροη ενεργειας που απελευθερωνοταν απο την πολη κατω. Η μιση Αθηνα εκανε μαγια στην αλλη μιση. Αυτο σημαινει οτι ολη η πολη ειναι ψυχολογικα προβληματικια?
Δεν υπαρχει καλη και κακη μαγεια μονο Καλο και Κακο. Η μαγεια ειτε λευκη ειτε μαυρη συμπεριλαμβανεται στο Κακο.Στο Καλο η μαγεια δεν υφισταται..
Απάντηση με παράθεση
  #115  
Παλιά 27-11-09, 17:23
Το avatar του χρήστη Trithemius
Trithemius Ο χρήστης Trithemius δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-11-2007
Περιοχή: v.a.l.i.s.
Μηνύματα: 1.299
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Syntagmatarxhs Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν υπαρχει καλη και κακη μαγεια μονο Καλο και Κακο. Η μαγεια ειτε λευκη ειτε μαυρη συμπεριλαμβανεται στο Κακο.Στο Καλο η μαγεια δεν υφισταται..
Υπάρχει και κάτι πριν από αυτό, κάτι σχεδόν "αρχετυπικό" και είναι η πρόθεση να κάνουμε κάτι, η πρόθεση να αλλάξουμε μία κατάσταση, η ανάγκη να τροποποιήσουμε το περιβάλλον γύρω μας σύμφωνα με τα θέλω και τις ιδέες μας. Αυτό επιτυγχάνεται με τη "μεταχείριση" μέσων προς την επίτευξη του σκοπού που ανέφερα πιο πριν. Επομένως σε κάθε στιγμή της ζωής μας κι εφόσον είμαστε άνθρωποι δραστήριοι και με επιδιώξεις, επιτελούμε μιας μορφής μαγεία. Ας μην το περιορίζουμε στην καθαρά τελετουργική της μορφή (θυμηθείτε λίγο και τη χαοτική μαγεία αλλά επεκτεινόμενη κι εφαρμόσιμη ως κοινωνικό ιδίωμα...)
__________________
... Spes mea in mens mentis est ...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Trithemius : 27-11-09 στις 17:25
Απάντηση με παράθεση
  #116  
Παλιά 28-11-09, 18:39
Το avatar του χρήστη ELPINIKI
ELPINIKI Ο χρήστης ELPINIKI δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-09-2007
Μηνύματα: 776
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Syntagmatarxhs Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν υπαρχει καλη και κακη μαγεια μονο Καλο και Κακο. Η μαγεια ειτε λευκη ειτε μαυρη συμπεριλαμβανεται στο Κακο.Στο Καλο η μαγεια δεν υφισταται..
Τι είναι καλό και τι κακό; Ποιο είναι το άσπρο και ποιο το μαύρο;
Απο τη βάση της αυτού του είδους η άποψη είναι καταδικασμένη να οδηγεί σε αδιέξοδο. Για κάποιους ανθρώπους, η (χ) συμπεριφορά είναι λανθασμένη και κακή για κάποιους άλλους είναι σωστή άρα καλή. Αποφεύγοντας τα "άκρα" - το απόλυτο (καλό -κακό) αποφεύγουμε και μια σειρά λαθών. Το να σκοτώσω είναι μια κακή πράξη κατα γενική ομολογία, το να σκοτώσω όμως για να υπερασπιστώ τη ζωή μου δεν φαίνεται και τόσο πια κακό...
Απάντηση με παράθεση
  #117  
Παλιά 28-11-09, 20:30
Το avatar του χρήστη Witch Shadow
Witch Shadow Ο χρήστης Witch Shadow δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-12-2007
Περιοχή: Serres
Μηνύματα: 799
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Syntagmatarxhs Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν υπαρχει καλη και κακη μαγεια μονο Καλο και Κακο. Η μαγεια ειτε λευκη ειτε μαυρη συμπεριλαμβανεται στο Κακο.Στο Καλο η μαγεια δεν υφισταται..
Xm...Καλο και Κακο. Παλι η ιδια ιστορια. Μονο μεχρι εκει μενουμε. Εκει μας βολευει σαν κοινοι ανθρωποι να μενουμε. Στα εμφανη. Τι ειναι Καλο και τι ειναι Κακο? Ειναι απλα η αποσια καποιου παραγοντα, οποιοδηποτε παραγοντα. Χωρις το Κακο δεν υπαρχει Καλο και χωρις Καλο δεν υπαρχει Κακο. Εννοιες που δεν μετριουνται. Χωρις το ενα δεν εχεις το αλλο. Ποσες φορες στην καθημερινη ζωη σας εχετε κανει κατι που για σας ειναι Καλο ενω για αλλους ειναι Κακο? Και το αναποδο? Πως οριζεις τοτε το Καλο και το Κακο? Παντα απο την δικη σου οπτικη γωνια ετσι? Μπορεις να με κρινεις οπως θες αλλα μπορω να σου πω πως χαιρομαι που ειμαι στην κατηγορια των ανθρωπων που χρησιμοποιουν και γνωριζουν καποια πραματα για τη Μαγεια. Οσοι την απορριπτουν δειχνουν εναν φοβο στη δυναμη. Και δυναμη στη Μαγεια δεν ειναι τπτ παραπανω απο γνωση. Ποσο κακο ή καλο μπορει να κανει η γνωση?
__________________

Oh I'm gonna be soooo happy when I vanquish your very sorry ass...
Απάντηση με παράθεση
  #118  
Παλιά 28-11-09, 21:13
Το avatar του χρήστη Trithemius
Trithemius Ο χρήστης Trithemius δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-11-2007
Περιοχή: v.a.l.i.s.
Μηνύματα: 1.299
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Witch Shadow Εμφάνιση μηνυμάτων
Και δυναμη στη Μαγεια δεν ειναι τπτ παραπανω απο γνωση. Ποσο κακο ή καλο μπορει να κανει η γνωση?
Η ερώτηση είναι ρητορική ή διερευνητική;
__________________
... Spes mea in mens mentis est ...
Απάντηση με παράθεση
  #119  
Παλιά 29-11-09, 18:45
Το avatar του χρήστη Witch Shadow
Witch Shadow Ο χρήστης Witch Shadow δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-12-2007
Περιοχή: Serres
Μηνύματα: 799
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Trithemius Εμφάνιση μηνυμάτων
Η ερώτηση είναι ρητορική ή διερευνητική;
Οπως θελεις δες το. Ειναι μια απλη ερωτηση για την οποια βλεπω ενα μικρο σκαλωμα απο μερους αυτων που κατηγορουν την Μαγεια και κατα συνεπεια και αυτους που την χρησιμοποιουν. Γιατι μπορει να ειναι και οι κολλητοι σας, τα αδερφια σας, ακομα και οι γονεις σας οι μαγοι που κατακρινετε. ΑΝ το μαθαινατε τι θα γινοταν? Θα τους αποκοβατε απο τη ζωη σας? Θα τους κρατουσατε κακια? Παντως μην σκεφτειτε τον Καιαδα γιατι ειναι κλειστος αυτην εποχη. Ειμαι σιγουρος οτι τοτε θα καταλαβαινατε τι εστι μαγεια και πως λειτουργει. Δεν το λεω σαν τροπο τελεσης αλλα σαν τροπο χρησης. Για το κλασσικο πλεον Καλο-Κακο.
__________________

Oh I'm gonna be soooo happy when I vanquish your very sorry ass...
Απάντηση με παράθεση
  #120  
Παλιά 29-11-09, 19:49
Το avatar του χρήστη Trithemius
Trithemius Ο χρήστης Trithemius δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-11-2007
Περιοχή: v.a.l.i.s.
Μηνύματα: 1.299
Προεπιλογή

Το θέμα δεν είναι πως το βλέπω εγώ αλλά πως το θέτεις εσύ. Πάντως όπως και να το προσεγγίσεις, η λέξη "εξαρτάται" είναι απαραίτητη...
__________________
... Spes mea in mens mentis est ...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 08:04.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.