Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Ανεξήγητα Φαινόμενα - Παγκόσμια μυστήρια

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #271  
Παλιά 20-05-08, 16:12
Knight_Of_Creation Ο χρήστης Knight_Of_Creation δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-03-2008
Περιοχή: Βόλος
Μηνύματα: 310
Προεπιλογή

Αυτο περι της ευθυγραμμίσεως της μαύρης τρύπας με την γη ( Το ηλιακό μας σύστημα κατ ουσίαν), το εχω ξανα-ακούσει και είναι πολύ ενδιαφέρον (αν ειναι αληθινό φυσικά). Πιθανον ομως να είναι κάποια μορφή πύλης διαμέσου της μαύρης τρύπας και εκτος των διαταραχών που ισως προκληθούν απο τα βαρυτικά πεδία και αλλού να έχουμε και κάποια έλευση κάποιου εξωγήινου πολιτισμού. Γιατί ένας ανεπτυγμένος πολιτισμός που τυχόν να έχει ξανα ερθει στην απώτατη αρχαιότητα να ξοδέψει χρόνο και και χρήμα (κατα αυτούς :P :P :P) για να έρθει ως εδώ με σκάφη τεχνολογίας πολύ μεγαλύτερης απο την δική μας κάνοντας (οσο ανεπτυγμένοι κιαν είναι) το λιγότερο κάποιες χιλιάδες χρόνια να μεταφερθούν απο το να χρησιμοποιούν τα συμπαντικά φαινόμενα (μαύρη τρύπα) για να ταξιδεύουν...Το 2012 ειναι κοντά και μένει να το δουμε με τα ίδια μας τα μάτια αν κάτι τέτοιο συμβαίνει...

Και ο κόσμος να καταστραφεί δεν πειράζει μωρέ...την υγεία μας ναχουμε lol
__________________
Ο Εχθρός είναι ενας πολύ καλός Δάσκαλος " Δαλάι Λάμα
Απάντηση με παράθεση
  #272  
Παλιά 21-05-08, 00:31
Το avatar του χρήστη c.r
c.r Ο χρήστης c.r δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 01-04-2008
Μηνύματα: 355
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Grigorios o Ellhn
Ο κόσμος ΔΕΝ θα καταστραφεί το 2012...και αν θέλετε, την 01.01.2013, κερνάω σαμπάνια και βασιλόπιτα στο σπίτι μου, για να σιγουρευτείτε ότι όλα εξακολουθούν να δουλεύουν ρολόι.....

Θα είμαι εκεί αδερφέ μου!

Κάτι άκουσα: πως το 2012 θα μετατεθεί για το 2017...
Απάντηση με παράθεση
  #273  
Παλιά 24-05-08, 02:10
Bilibakos Ο χρήστης Bilibakos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 20-09-2007
Μηνύματα: 128
Προεπιλογή

Υπαρχει και ενα αλλο ενδεχομενο, το οποιο ειναι αρκετα θεμιτο. Συνδεεται βεβαια και με την συνωμοσιολογια, αλλα καλο θα ειναι αν δειτε καποια πανδημια το 2012 να μην πιστεψετε οτι μας την εστειλαν οι Μαγιας....(σκεφτειτε μονο ο ιος του AIDS ποσους νεκρους εχει φερει...)
__________________
Ίσως να μην υπάρχουν άλλες λέξεις που να χρησιμοποιήθηκαν με τόσο άστοχο και ανεύθυνο τρόπο, όσο οι λέξεις <<πιθανότητα>> και <<σύμπτωση>>.
Απάντηση με παράθεση
  #274  
Παλιά 25-05-08, 13:06
Το avatar του χρήστη Σωκράτης
Σωκράτης Ο χρήστης Σωκράτης δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 22-05-2008
Μηνύματα: 5
Προεπιλογή ΤΟ ΤΕΛΟΣ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ

Φίλοι μου το τέλος του κόσμου δεν πιστέυω να είναι το 2012 που είχαν προβλέψει οι Μάγια. Πιστεύω πως θα γίνει κάποτε άγνωστο το πότε, άλλα θα γίνει έτσι όπως το είχε προβλέψει ο μεγάλος Προφήτης Νοστράδαμος ο οποίος είχε πεί πως ''μια βροχή αστεροειδών θα πνίξει την γή''. Έτσι όπως είχε ξανα γίνει τότε με τους δινόσαυρους, και στη συνέχεια θα εξελιχθεί μια καινούργια μορφή ζωής. Και η διάφορες καταστροφές που συμβαίνουν όπως σεισμοί, κυκλόνες κ.τ.λ δεν σημαίνουν πως έρχεται το τέλος του κόσμου, άλλα είναι καταστροφές που εμείς η ίδιοι προκαλούμε από την απαράδεκτη συμπεριφορά που έχουμε και από της λάθως επιλογές που κάνουμε απέναντι στη φύση.
Απάντηση με παράθεση
  #275  
Παλιά 25-05-08, 14:33
Το avatar του χρήστη marte
marte Ο χρήστης marte δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 27-09-2006
Περιοχή: Πάτρα/Ηγουμενίτσα
Μηνύματα: 23
Προεπιλογή

Γιατί πρέπει να βέπουμε το "τέλος του κόσμου" τόσο εγωιστικά;
Και τι έγινε για τον κόσμο-σύμπαν αν σε έναν από τα τρισεκατομμύρια των πλανητών του εκλείψει κάποια ή κάποιες από τις μορφές ζωής;
"Αφόδευσε η φοράδα στο αλώνι"
Η νομοτέλεια άλλωστε θα οδηγήσει σε αυτό. Η υπέρβαση του μέτρου. Η ύβρις!
Τώρα για το πότε και το εάν θα γίνει αυτό εξαρτάται αποκλειστικά από μας.
__________________
Ήρθα από το φως και τους θεούς,και να με, εξόριστος, αποκομμένος μακριά τους...
Απάντηση με παράθεση
  #276  
Παλιά 28-05-08, 20:56
Το avatar του χρήστη Dark Sun
Dark Sun Ο χρήστης Dark Sun δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 24-11-2007
Περιοχή: Byron
Μηνύματα: 23
Προεπιλογή

Τώρα κάτι λένε για αντιστροφή των πόλων και για πλημύρες και κατακλυσμούς, άλλοι μιλάνε για πτώση μετεωρίτη, άλλοι πάλι για τον 10ο πλανήτη ο οποίος θα έχει πάνω του εξωγήϊνους και πάει λέγοντας. Προσωπικά πιστεύω πως δεν χρειαζόμαστε τίποτε απ΄ όλα αυτά, ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΑΝΕΤΑ ΚΑΙ ΜΟΝΟΙ ΜΑΣ ΝΑ ΚΑΤΑΣΤΡΕΨΟΥΜΕ ΤΟΝ ΠΛΑΝΗΤΗ ΜΑΣ, δεν έχουμε ανάγκη από εξωγενείς παράγοντες. Επίσης στο τέλος κάθε χιλιετίας ακούμε διάφορα για το τέλος του κόσμου και στην τελική γιατί να πιστέψω τις προφητείες των Μάγιας, αφού αυτοί δεν μπόρεσαν να προβλέψουν ούτε το δικό τους τέλος, το τέλος του κόσμου θα προβλέπανε και μάλιστα πριν από τόσα χρόνια?
__________________
In the kingdom of the Blind, the One Eyed are Kings
Απάντηση με παράθεση
  #277  
Παλιά 04-06-08, 15:02
Bilibakos Ο χρήστης Bilibakos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 20-09-2007
Μηνύματα: 128
Προεπιλογή

Φιλε dark sun, αν δεν εχεις κατι να γραψεις για το θεμα καλυτερα να μην γραψεις τιποτα...
Και αυτο το μυνημα δεν απευθυνεται μονο σε εσενα, αλλα σε ολους οσους γραφουν κατι ετσι για να γεμισει το φορουμ. Μυνηματα τυπου <<αφηστε μας στην ησυχια μας>> δεν βοηθανε κανεναν που ψαχνει την αληθεια. Αυτοι που πραγματικα ψαχνουν παιρνουν σαν δεδομενο οτι δεν ξερουν τιποτα εξ'αρχης, εκτος απο τους νομους των μαθηματικων και της φυσικης. Δεν θα πιστεψω οτι ο ανθρωπος απεκτησε συνειδηση και λογικη απο τοτε που μας αφησε ιστορια γραπτη. Μου φτανουν οι σπηλαιογραφιες, οι οποιες <<μιλανε>> απο μονες τους. Οσο για τους Μαγιας, δεν ηρθε ποτε το τελος τους. Ναι μεν ο Pizarro τους βρηκε σε κατασταση εμφυλιου και τους κατεκτησε πολυ ευκολα, αλλα ακομα υπαρχουν πολλοι Μαγιας ακομα στον πλανητη, και δη στην Αμερικη και στο βουνο Σαστα, οπου περιμενουν τη... δικη τους <<αφυπνιση>>!
Παντα φιλικα...
__________________
Ίσως να μην υπάρχουν άλλες λέξεις που να χρησιμοποιήθηκαν με τόσο άστοχο και ανεύθυνο τρόπο, όσο οι λέξεις <<πιθανότητα>> και <<σύμπτωση>>.
Απάντηση με παράθεση
  #278  
Παλιά 05-06-08, 16:14
Το avatar του χρήστη Sofie
Sofie Ο χρήστης Sofie δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 05-06-2008
Μηνύματα: 24
Προεπιλογή

το τελος του κοσμου θα το καθορισουμε εμεις με τις πραξεις μας...δεν πιστευω οτι η θεωρια των Μαγια θα πραγματοποιηθει...εξαλλου πολλες θεωριες εχουν ακουστει κατα καιρους απο αλλους και εχουν ακουστει και αλλες ημερομηνιες.
το μονο σιγουρο ειναι οτι το τελος του κοσμου θα υπαρξει ....τωρα ποτε?δεν ξερει κανεις...και ολα αυτα που ακουγονται ειναι εικασιες

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Sofie : 05-06-08 στις 16:14
Απάντηση με παράθεση
  #279  
Παλιά 21-06-08, 09:31
Το avatar του χρήστη Dark Sun
Dark Sun Ο χρήστης Dark Sun δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 24-11-2007
Περιοχή: Byron
Μηνύματα: 23
Cool

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Bilibakos
Φιλε dark sun, αν δεν εχεις κατι να γραψεις για το θεμα καλυτερα να μην γραψεις τιποτα...
Και αυτο το μυνημα δεν απευθυνεται μονο σε εσενα, αλλα σε ολους οσους γραφουν κατι ετσι για να γεμισει το φορουμ. Μυνηματα τυπου <<αφηστε μας στην ησυχια μας>> δεν βοηθανε κανεναν που ψαχνει την αληθεια. Αυτοι που πραγματικα ψαχνουν παιρνουν σαν δεδομενο οτι δεν ξερουν τιποτα εξ'αρχης, εκτος απο τους νομους των μαθηματικων και της φυσικης. Δεν θα πιστεψω οτι ο ανθρωπος απεκτησε συνειδηση και λογικη απο τοτε που μας αφησε ιστορια γραπτη. Μου φτανουν οι σπηλαιογραφιες, οι οποιες <<μιλανε>> απο μονες τους. Οσο για τους Μαγιας, δεν ηρθε ποτε το τελος τους. Ναι μεν ο Pizarro τους βρηκε σε κατασταση εμφυλιου και τους κατεκτησε πολυ ευκολα, αλλα ακομα υπαρχουν πολλοι Μαγιας ακομα στον πλανητη, και δη στην Αμερικη και στο βουνο Σαστα, οπου περιμενουν τη... δικη τους <<αφυπνιση>>!
Παντα φιλικα...
Εάν δεν σου αρέσει η άποψή μου μην την δέχεσαι και μην μου λες ότι έγραψα απλά για να γράψω, κατέθεσα την άποψή μου εάν δεν το κατάλαβες να στο εξηγήσω λοιπόν για να μην γίνονται παρερμηνεύσεις.
Κάποιοι λένε ότι το12 θα γίνουν κατακλυσμοί. Δεν το πιστεύω.

Κάποιοι λένε ότι θα πέσει μετεωρίτης και θα καταστραφεί η γη. Δεν το πιστεύω, όχι ότι είναι απίθανο να συμβεί, απίθανο θεωρώ να ξέρουν το πότε.

Κάποιοι λένε για παλινόστηση των δημιουργών μας. Δεν το πιστεύω.

Οι μάγιας σταματάνε τις προφητείες τους στο 2012, αυτό δεν σημαίνει ότι θα έρθει και το τέλος του κόσμου.

Υπάρχει μεγάλη πιθανότητα 3ου παγκοσμίου πολέμου, με πιθανή χρήση πυρηνικών με αποτέλεσμα την καταστροφή του πλανήτη μας . ΑΥΤΟ ΠΙΣΤΕΥΩ.

Τι είναι αυτό που δεν κατάλαβες και δεν σου άρεσε λοιπόν? Εκτός και αν ξαφνικά απαγορεύεται να λέμε την γνώμη μας.
Θα γράφω ότι με εκφράζει και όπως με εκφράζει χωρίς να απολογούμαι σε κανεναν, αρκεί εννοείται να μην προσβάλλω κάποιον.

Αυτά τα λίγα, ευχαριστώ.
__________________
In the kingdom of the Blind, the One Eyed are Kings
Απάντηση με παράθεση
  #280  
Παλιά 21-06-08, 13:21
ronins Ο χρήστης ronins δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 21-06-2008
Μηνύματα: 3
Προεπιλογή

Διαβάζοντας και τελειώνοντας τις 20 + σελίδες που έχουν γίνει για το τι θα γίνει κατέληξα στο δικό μου συμπέρασμα. Όντως θα συμφωνήσω ότι πολλή ντόρος για την ημερομηνία γίνεται και διάφορες εκδοχές έχουν διατυπωθεί για την καταστροφή μας.
Καλά ρε παιδία τσακώνεστε μεταξύ σας για το τι θα γίνει? Το μόνο στοιχείο που έχετε είναι ένα ημερολόγιο και κάποιες προφήτολογίες. Έστω ότι έρχεται το τέλος του κόσμου εσύ τι θα κάνεις για να τον σώσεις και να σωθείς? Απλά λέμε και τίποτα δεν κάνουμε. Το μόνο στο οποίο εγώ βασίζομε είναι κατά 30% σε αυτά που άκουω και βλέπω κατά 50% απο αυτά που άκουω και προβλέπονται απο επιστήμονες και κατά 20% σε αυτά που προφητεύονται. Σκεφτείτε ρε παιδιά πείτε πως ξέρατε ότι αύριο κάτι θα σας συμβεί και γνωρίζατε τι,δεν θα προσπαθούσατε να το αλλάξετε? Σίγουρα ναι. Έτσι και εδώ δεν νομίζω πως θα αφήσουμε τα πάντα στην τύχη. Σίγουρα έχουν γίνει διάφορες μελέτες και σίγουρα τα κράτη θα αρχίσουν να παίρνουν πρωτοβουλίες για την αντιμετώπιση οποιουδήποτε περιστατικού που πρόκειται η ακούγεται να συμβεί το 2012. Εκτός απο εμάς σίγουρα θα υπάρχουν επιστήμονες που μελετούν αυτά τα πράγματα και σίγουρα θα υπάρχει ενημέρωση και τρόποι αντιμετώπισης για το κάθε τι. Μπορεί να είμαστε άπληστοι αλλά σίγουρα θέλουμε να ζήσουμε. Σίγουρα αυτά που έχουν προφητευτεί εξάπτουν την φαντασία μας και το τρόπο με τον οποίο θα γίνουν . Αφού τόσα πολλά λέγονται για την ημερομηνία τότε σίγουρα μπορεί να γίνει κάτι αλλά και τίποτα .Το μόνο λογικό που σκέφτομαι είναι το ότι όλοι οι πλανήτες θα ευθυγραμμισθούν (Έγινε ευθυγράμμιση των πρώτων 6 στις 21-4-2008 Ποσειδώνας, ο Ουρανός, η Αφροδίτη, ο Ερμής, ο Αρης, και η Γη) έχει επιστημονικά επιβεβαιωθεί και θα είναι ένα αξιόλογο θέαμα αλλά μπορεί και καταστρεπτικό για την γή αφού δεν γνωρίζω τι συνέπειες μπορεί να έχει στον πλανήτη γη αυτό το πράγμα.Κάτι άκουσα για μαγνητικά πεδία αλλα δεν γνωρίζω και πολλά για να μιλήσω γι αυτό αλλά ξέρω ότι σίγουρα μας επηρεάζουν.
Άλλοι λένε για έναν πλανήτη που πλησιάζει .¨Ενα ενδεχόμενο το οποίο έχουν επαληθεύσει και επιστήμονες ότι πλησιάζει αλλά δεν έχον καταλήξει σε ακριβής ημερομηνία αλλά στα μέσα του 2012 λένε. Δεν τονίζουν αν πέσει πάνω στη γη αλλά απλά ότι πλησιάζει. Παίδες αυτά τα έχουμε ξαναπεράσει πιστεύω πρίν λίγα χρονια θυμάμαι το 1999 ήταν νομίζω που πέρασε ένας αστερεοηδης (λέγετε δεν ξέρω πως) δίπλα απο την γή και θυμάμαι πως όλες οι κυβερνήσεις ήταν έτοιμες για την αντιμετώπιση του για το ενδεχόμενο να πέσει στην γη. ¨Έτοιμα τα είχαν τα πυρηνικά :P :P. Τέλος η άποψη μου είναι ότι όντως ο κόσμος θα καταστραφεί αλλά απο το χέρι του ανθρώπου. Θυμηθείτε πρώτη ατομική βόμβα θυσίασαν τόσους ανθρώπους για να δουν πως είναι. Ο κόσμος δεν αλλάζει, η γή αλλάζει. Αφού δεν περνούμε μέτρα για την προστασία της αλλάζει αυτή το κλίμα της για να σωθεί οδηγώντας μας σε ένα νέο τρόπο ζωής. Το πετρέλαιο τελειώνει και τσακώνονται γιατί είναι ακριβό, οι πάγοι λιώνουν και η αμερικη δεν παίρνει μέτρα για την μείωση του διοξειδίου λόγου του ότι θα έχει αντίκτυπο στην οικονομία της . Το νερο τέλειωσε στις τρίτες χώρες και δεν νοιάζει κανέναν και άλλα πολλά(φωτιές, κατακλυσμοί, πλημμύρες , και άλλα πολλά). Το μόνο πιθανό είναι ότι οι άνθρωποι θα αρχίσουν πόλεμο και θα είναι ο λεγόμενος τρίτος για τον οποίο θα πολεμάνε για ιδανικά και λίγο κομμάτι ψωμί και νερό. Μπορεί όλα αυτά να μην γίνουν ποτέ αλλά σε 100 χρόνια θα τα αντιμετωπίσουμε. Αλλά τι μας νοιάζει θα ζούμε? Το 2012 περιμένουμε να μας σώσει χωρίς να σκεφτόμαστε όλα αυτά. Σίγουρα ο άνθρωπος θα βρεί τρόπο επιβίωσης έτσι ώστε να αποτρέψει όλα αυτά έχοντας ανθρώπινες απώλειες αυτές των φτωχών και αυτών που ζουν σε τρίτες χώρες. Μακάρι μετά το 2012 και κάθε 12 να αλλάξει η νοοτροπία των ανθρώπων και να αρχίσουν να σκέφτονται πιο ξεκάθαρα. Δεν αξίζει να ζούμε με τον τρόπο που ζούμε και η φύση μας εκδικείται. Εδώ δεν μπορούμε να προστατέψουμε τον πλανήτη μας και τον θυσιάζουμε στον βωμό του κέρδους και θέλουμε να κατοικήσουμε και σε άλλους πλανήτες. Μάλλον και αυτοί θα μας εκδικηθούν κάποια μακρινή στιγμή.
Αυτά..
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 21:07.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.