Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Ψυχικά Φαινόμενα – Μεταφυσική –Αποκρυφισμός

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #401  
Παλιά 20-08-07, 19:31
Το avatar του χρήστη xontro_mpizeli
xontro_mpizeli Ο χρήστης xontro_mpizeli δεν είναι συνδεδεμένος
Συντονιστής της κοινότητας του μεταφυσικού
 
Εγγραφή: 22-11-2003
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 949
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από MysticHeart
απο οτι θυμάμαι στην Σκοτίνα αναρωτιόσασταν γιατί όλα αυτα να έιναι μυστικά και δεν παραδέχονται οτι είναι τέκτονες μάγοι κτλ...

τι θα κερδίσετε εσείς απο αυτό... μηπως και εσείς γνωριμίες.;;;

και στο κάτω κάτω γιατι να σας πει κάτι απο τη προσωπική του ζωή;

άμα θέλει θα σας πει αλλιώς όχι.

(ας κάνω λίγο τον δικηγόρο του διαβόλου...)

Ωραία. Εϊναι κάτι προσωπικό. Δεκτό κ σεβαστό.

Εγώ ας πούμε, προσωπικά, γτ να πιστέψω ότι υπάρχει ο Χ που υποστηρίζει ότι είναι Τέκτονας αν δεν μου εκμυστηρευθεί κάτι από τις γνώσεις του; Πώς θα με πείσει εμένα ότι υπάρχει κάτι, είναι αυτό που είναι, πιστεύει σε αυτό που πιστεύει για να δω αν θα τον ακολουθήσω κ εγώ π.χ.; Ή μήπως πρέπει μόνος μου να αρχίσω να τους ψάχνω λες κ ψάχνω ψύλλο στα άχυρα;

Κ στην τελική, αν είναι κάτι προσωπικό, να μην βγει καθόλου προς τα έξω. Κ δεν γίνεται να πιστεύει σε κάτι τόσο προσωπικά ώστε να μην το μεταδίδει σε κανέναν άλλο. Είναι σαν να ζει σε έναν δικό του κόσμο, πλασμένο γι αυτό, που πιστεύει σε κάτι, που ισχυρίζεται ότι πιστεύει σε κάτι αλλά δεν λέει ποτέ κ σε κανέναν τι είναι αυτό, κ γενικά ζει σε μια "ψευδαίσθηση".

Εγώ κάπως έτσι το βλέπω μετά από αυτά που διάβασα λίγο παραπάνω....
Δεν έχω ασχοληθεί κ πολύ με τέτοιου είδους θέματα αλλά από αυτά που διαβάζω εδώ κ από τα λίγα που έχω ακούσει, το θέμα "Τεκτονισμός" το βλέπω να ηχεί στα αυτιά πολλών σαν κάτι το μυστηριακό χωρίς όμως να γνωρίζουν πολλοί ΠΟΙΟΙ, ΠΩΣ, ΤΙ κ ΓΙΑΤΙ είναι έτσι...
__________________
Η Ελλάδα και το εξωτερικό κατακλύζονται από όμορφους και μυστήριους τόπους. Αυτοί συνοδεύονται από μυστήρια που ζητάνε την ανακάλυψή τους...
Βάλτε την φαντασία σας, βγείτε έξω και εξερευνήστε κάθε γωνιά του πλανήτη μας και δείτε τα πράγματα με διαφορετική "ματιά" . . .
Μείνετε, ακόμη, ενημερωμένοι με οτιδήποτε παράξενο συμβαίνει στον πλανήτη μας!
--> Κυκλοφορεί το βιβλίο μου 88 Μύθοι & Αλήθειες (περισσότερες πληροφορίες καθώς και online παραγγελίες εδώ) <--
-
-> ΝΕΟ ΒΙΒΛΙΟ: Σεπτέμβριος [αστυνομικό μυθιστόρημα] (εκδόσεις Πηγή). Περισσότερα δείτε εδώ <--
Απάντηση με παράθεση
  #402  
Παλιά 20-08-07, 19:34
MysticHeart Ο χρήστης MysticHeart δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 13-08-2007
Μηνύματα: 29
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sumotori
Μου φαίνεται ότι πάνω κάτω καταλήγουμε στο ίδιο συμπέρασμα.

Ότι δηλαδή ο τεκτονισμός είναι δημόσιες σχέσεις και ότι αυτό που κάνουν δεν είναι ακριβώς προσδιορισμένο.
Με γνώμονα αυτό (και χωρίς διαβήτη) λέω ότι κάτι δεν πάει καλά.
Κάποιος που δεν έχει κάτι να κρύψει,μιλάει φανερά.
Τα συμβολικά ίσως να είναι τελικά για όσους δεν πολυ-καταλαβαίνουν τα αυτονόητα.
Ή για όσους έχουν πολλά να κρύψουν.

Τι να είναι αυτά άραγε ???
ε;...οι δημόσιες σχέσεις δεν είναι ο σωστός τεκτονισμός παρ όλο που υπάρχουν και στοές που είναι καθαρά πνευματικές.

δεν θέλει να πει αρα δεν λέει .. είναι το δικό του μικρό μυστικό. δεν το λεει αειδη έχει να κρύψει κάτι.. μη ξεχνάτε ότι όλα τα τυπικά είναι δημοσιευμένα στα αγγλικα... γιατι αποκλειεται το γεγνονός οτι μπορεί να είναι καθαρά προσωπικο;

τα συμβολά είναι γι αυτούς που καταλαβαίνουν τα αυτονόητα αλλά θέλουν να μεταβουν σε ένα στάδιο υψηλής νόησης όπου απο κει μέσα ξετυλίγετε όλο το συμπαν.

Φιλικά
Απάντηση με παράθεση
  #403  
Παλιά 20-08-07, 20:39
MysticHeart Ο χρήστης MysticHeart δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 13-08-2007
Μηνύματα: 29
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από xontro_mpizeli
(ας κάνω λίγο τον δικηγόρο του διαβόλου...)

Ωραία. Εϊναι κάτι προσωπικό. Δεκτό κ σεβαστό.

Εγώ ας πούμε, προσωπικά, γτ να πιστέψω ότι υπάρχει ο Χ που υποστηρίζει ότι είναι Τέκτονας αν δεν μου εκμυστηρευθεί κάτι από τις γνώσεις του; Πώς θα με πείσει εμένα ότι υπάρχει κάτι, είναι αυτό που είναι, πιστεύει σε αυτό που πιστεύει για να δω αν θα τον ακολουθήσω κ εγώ π.χ.; Ή μήπως πρέπει μόνος μου να αρχίσω να τους ψάχνω λες κ ψάχνω ψύλλο στα άχυρα;

Κ στην τελική, αν είναι κάτι προσωπικό, να μην βγει καθόλου προς τα έξω. Κ δεν γίνεται να πιστεύει σε κάτι τόσο προσωπικά ώστε να μην το μεταδίδει σε κανέναν άλλο. Είναι σαν να ζει σε έναν δικό του κόσμο, πλασμένο γι αυτό, που πιστεύει σε κάτι, που ισχυρίζεται ότι πιστεύει σε κάτι αλλά δεν λέει ποτέ κ σε κανέναν τι είναι αυτό, κ γενικά ζει σε μια "ψευδαίσθηση".

Εγώ κάπως έτσι το βλέπω μετά από αυτά που διάβασα λίγο παραπάνω....
Δεν έχω ασχοληθεί κ πολύ με τέτοιου είδους θέματα αλλά από αυτά που διαβάζω εδώ κ από τα λίγα που έχω ακούσει, το θέμα "Τεκτονισμός" το βλέπω να ηχεί στα αυτιά πολλών σαν κάτι το μυστηριακό χωρίς όμως να γνωρίζουν πολλοί ΠΟΙΟΙ, ΠΩΣ, ΤΙ κ ΓΙΑΤΙ είναι έτσι...
Μα ο λόγος πυο ασχολουνται όλι με αυτό το θέμα είναι ο μυστηριό του. επειδη είναι μυστικο και κλειστό σύστημα.

αμα θεσ τον πιστευεις αμα δεν θελεις να το πιστεψεις δεν μπορει να κανει κατι με αυτό.

αλλα οπως είπα βλεπουμε πολυ επιφανειακα το ζητημα περι μυστικών.. ο πρακτικος τεκτονισμος πριν χιλιαδεσ χρονια πριν υπηρχε η μυστικοτητα για να μην διαρευσουν τα μυστικα τους γιατι η τεχνη που γνωριζαν ήταν οντως για εκεινη την εποχή θησαυροσ...

δεν μπορει να σπασει μια τετοια παραδοση εστω και αν ακόμα είναι τυπικο το θέμα...

αμα θεσ να μαθεις μπεσ σε μια στοα αν δεν σαρεσει φευγεις.

και την ψευδεσθηση την δημιουργει το ίδιο το άτομο επειδηδεν μπορει να προσαρμοστει σε κατι αρα για να μπορεσει να προσαρμοστει και να το κατανοήση με τον δικό του εγκέφαλο δημιουργει ψεθδεσθησεις αλλα ως προν τον εαυτό του.
Απάντηση με παράθεση
  #404  
Παλιά 20-08-07, 21:09
Το avatar του χρήστη burzum
burzum Ο χρήστης burzum δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-07-2005
Μηνύματα: 207
Προεπιλογή

Απλώς με λίγα λόγια αυτό που θέλω να πώ αλλά δεν έγινα κατανοητός είναι οτι δεν υπάρχει τίποτα το μυστήριο στον τεκτονισμό. Και ειδικά στις τελετές του, οι οποίες λόγω των διάφορων αρχετυπικών συμβόλων αλλά και των ρόλων που παίζουν οι μύστες με τους μυημένους και άλλα πολλά ,είναι ποιό πολύ εκπαιδευτικές και έχουν ως σκοπό την αποτύπωση κάποιων εννοιών στη μνήμη του μύστη για μια ζωή.

Κατ εμέ τις βασικές αρχές του τεκτονισμού και τις τελετές του μπορεί να τις βρεί πανάνετα όποιος ψαξει.Και αν ψάξει παραπάνω.. μπορεί να βρεί πολλά περισότερα.

Γι'αυτό αφήστε μερικοί τις δεισιδαιμονικές απορείες κλπ αλλά να εστιαστείτε αν η Μασωνία ,εκτός απο τα σύμβολα έξω αλλά και μέσα στις στοές της,έχει καμιά σχέση σήμερα στην Ελλάδα με τον Τεκτονισμό.

Όπως προείπα και εμμένω η Μασωνία είναι φιλανθρωπικό ίδρυμα που συνεργάζεται με ηθικιστές rottary και κάνουν εκδηλώσεις για δωρεές σε παιδάκια της Αφρικής με καλεσμένους πολλούς πολιτικούς και τηλεοπτικα και οχι μόνο πρόσωπα..Όπως την εκδήλωση που έγινε στη στοά της Θεσσαλονίκης πρίν έξι με εφτά μήνες...
__________________
AD SATANAS QUI LAETIFICAT JUVENTUTEM MEAM
PONE DIABOLUS CUSTODIAM
Απάντηση με παράθεση
  #405  
Παλιά 20-08-07, 22:52
Το avatar του χρήστη PUCK
PUCK Ο χρήστης PUCK δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-06-2005
Περιοχή: Ονειροπολία
Μηνύματα: 744
Προεπιλογή

Μια πολύ καλή εισαγωγή στο θέμα του Τεκτονισμού, αποτελεί το δεύτερο τεύχος του περιοδικού "Αλχημιστής". Στο τέλος, μάλιστα, παραθέτει και βιβλιογραφία που, όσον αφορά τα βιβλία ξένων εκδόσεων, έχουν και καλές κριτικές από αναγνώστες στο amazon.com.

Δεν έχω αρχίσει να ψάχνω το θέμα ακόμη για να έχω εμπεριστατωμένη άποψη, αλλά αυτό που βλέπω σε όλες τις σελίδες του παρόντος θέματος είναι μια πολεμική από τους αντίθετους του Τεκτονισμού, χωρίς επιχειρήματα.
Όπως, επίσης, δεν έχω δει τους αυτοαποκαλούμενους τέκτονες να εξηγούν ό,τι μπορούν στους υπόλοιπους.

Δεν βγάζουμε άκρη έτσι.

Ακόμη, ως προς τις δημόσιες σχέσεις, ποιος είναι εκείνος που μπορεί να βοηθήσει κάποιον και δεν θα το κάνει αν είναι "δικός" του;
Αν ανήκατε σε κάποιο κλαμπ (οτιδήποτε είναι αυτό, από το σόϊ σας ως ό,τι βάλει ο νους σας) και μπορούσατε να βοηθήσετε κάποιον, ποιον θα βοηθούσατε; κάποιον άγνωστο ή κάποιο μέλος του κλαμπ;
Εγώ πιστεύω πως θα βοηθούσατε τον συγγενή, τον ομοϊδεάτη, τον συνάδελφο, τον συμπολεμιστή κλπ. Άρα, ας μην αναθεματίζουμε ή να ρίχνουμε κροκοδείλια δάκρυα για τη "μασωνική κλίκα". Και το ρουσφέτι που ζητάμε από έναν πολιτικό, το ίδιο πράγμα είναι.

Σαφώς και ο Τεκτονισμός δεν είναι ή δεν θα έπρεπε να είναι κάτι τέτοιο.
Όμως, ξέρετε κάτι στο οποίο είναι μπλεγμένος ο Άνθρωπος και είναι καθαρό;

Παράθεση:
beetlejuice,
θα ήθελα να δικαιολογήσεις την άποψή σου ότι οι παλιοί άνθρωποι (σαν τη γιαγιά μου) αναμασούσαν "φανταστικές" ιστορίες,ενώ εμείς σήμερα,που έχουμε πειστεί ότι υπάρχουν φαντάσματα και UFO και λυκάνθρωποι και ξωτικά ,ΔΕΝ ΑΝΑΜΑΣΑΜΕ αλλά είμαστε πρωτότυποι.
Άσε τα ράδιο-αρβύλα και δικαιολόγησε λίγο -αν θες- αυτή την πραγματικά πολύ νεωτεριστική -για τα δεδομένα τα δικά μου- άποψη-γνώμη.
Αν και δεν είμαι ο Beetlejuice, θα σου έλεγα να μην εθελοτυφλείς. Αν πήγαινες στη γιαγιά σου όταν αυτή ήταν π.χ. 20 ετών και της μιλούσες για ταξίδι στη Σελήνη, τηλέφωνο (σταθερό και κινητό), τηλεόραση, αυτοκίνητο κλπ, θα έκανε το σταυρό της και θα σε πήγαινε στον παπά του χωριού να σου κάνει εξορκισμό.
Εσύ σήμερα μπορείς να συζητάς και την πιο απίθανη θεωρία για τα ufo, τα ξωτικά, τη δημιουργία του Σύμπαντος κλπ.

Αν ξέρεις και μπορείς να αποδείξεις κάτι το μεμπτό για τον Τεκτονισμό, κάν' το.
Τα υπόλοιπα, "μου είπαν", "άκουσα", "έλα μωρέ όλοι το λένε", και τα ρέστα δεν λένε κάτι.

Και ως τώρα, ένα "αντί" βλέπω και τίποτα παραπάνω.
Απάντηση με παράθεση
  #406  
Παλιά 21-08-07, 00:18
MysticHeart Ο χρήστης MysticHeart δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 13-08-2007
Μηνύματα: 29
Προεπιλογή

πολύ καλα τα λες...

όποιος θέλει μια πολυ καλή βιβλιογραφία ας μου στείλει σε πμ

θα μπορέσετε να συγκρίνεται (οχι να κρίνετε) και να έχετε μια πιο καλή επαφή με το θέμα

Farewell

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη MysticHeart : 21-08-07 στις 00:18
Απάντηση με παράθεση
  #407  
Παλιά 21-08-07, 09:41
Το avatar του χρήστη xontro_mpizeli
xontro_mpizeli Ο χρήστης xontro_mpizeli δεν είναι συνδεδεμένος
Συντονιστής της κοινότητας του μεταφυσικού
 
Εγγραφή: 22-11-2003
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 949
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από MysticHeart
όποιος θέλει μια πολυ καλή βιβλιογραφία ας μου στείλει σε πμ

Προτείνω, αν δεν έχεις αντίρηση, να postάρεις εδώ την βιβλιογραφία που ξέρεις για το συγκεκριμένο θέμα για να μείνουμε όλοι μας ευχαριστημένοι
__________________
Η Ελλάδα και το εξωτερικό κατακλύζονται από όμορφους και μυστήριους τόπους. Αυτοί συνοδεύονται από μυστήρια που ζητάνε την ανακάλυψή τους...
Βάλτε την φαντασία σας, βγείτε έξω και εξερευνήστε κάθε γωνιά του πλανήτη μας και δείτε τα πράγματα με διαφορετική "ματιά" . . .
Μείνετε, ακόμη, ενημερωμένοι με οτιδήποτε παράξενο συμβαίνει στον πλανήτη μας!
--> Κυκλοφορεί το βιβλίο μου 88 Μύθοι & Αλήθειες (περισσότερες πληροφορίες καθώς και online παραγγελίες εδώ) <--
-
-> ΝΕΟ ΒΙΒΛΙΟ: Σεπτέμβριος [αστυνομικό μυθιστόρημα] (εκδόσεις Πηγή). Περισσότερα δείτε εδώ <--
Απάντηση με παράθεση
  #408  
Παλιά 21-08-07, 12:12
cHrIsToS1 Ο χρήστης cHrIsToS1 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-04-2005
Περιοχή: Άργος
Μηνύματα: 324
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από OrdoAbChao

Άνθρωποι χωρίς καμία σχέση με κάποιον χώρο έχουν ως δεδομένο ότι γνωρίζουν περισσότερα από κάποιον που είναι μέλος αυτού του χώρου.
Αυτο ειναι η αφορμη για την παρεμβαση μου, επιφανειακα ασχετη με το αντικειμενο της συζητησης αλλα, μιας και αποτελει ενα.. σημαντικο στοιχειο της θεωρησης μου θα ελεγα, και ειναι κατι που με απασχολει το διατυπωνω.

Και γιατι ανθρωποι που εχουν στενη σχεση με καποιον χωρο να γνωριζουν και περισσοτερα αλλα το κυριοτερο να θεωρουν οτι γνωριζουν καλλιτερα απο καποιον ασχετο επι του χωρου αυτου για τον χωρο αυτο;
Με ''αρχαια λογια'' ή με την συγχρονη επιστημη το αντιθετο βλεπω να πρεπει να ισχυει.
Ο παρατηρητης συμμετεχει στο πειραμα δεν λενε οι επιστημονες; (θελετε βιβλιογραφια; )
Μπορεις να αναγνωρισεις τα συμβαντα που λαμβανουν χωρα ενω ''εσυ'' εισαι μετεχος σε αυτα;
Να γινεις οσο πιο δυνατον πραγματικος παρατηρητης δηλαδη.
Αυτο για οποιον το μπορει προσωπικα το θεωρω ΤΟ απογειο.
Γιατι λοιπον αγαπητε Ordo, βλεπω να θεωρεις οτι επειδη συμμετεχεις ή στο λιγοτερο προσωπικο οτι καποιος που συμμετεχει σε καποιο χωρο και συγκεκριμενα επι του θεματος ειναι τεκτονας, γνωριζει ΟΧΙ περισσοτερα αλλα καλλιτερα τα επι του χωρου αυτου;
Η συμμετοχη του αυτη γιατι βλεπω να παρουσιαζεται (γενικα αλλα και ειδικα στο χωρο αυτο) ως η ει το δυνατον αξιοπιστη,εγκυρη και πλειρεστερη για αυτα τα τεκτενομενα;
Απάντηση με παράθεση
  #409  
Παλιά 21-08-07, 14:28
Το avatar του χρήστη alet
alet Ο χρήστης alet δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-10-2006
Μηνύματα: 237
Προεπιλογή

Αγαπητέ cHrIsToS1,

Ξεκινάω από την παρατήρηση σου
Παράθεση:
Και γιατι ανθρωποι που εχουν στενη σχεση με καποιον χωρο να γνωριζουν και περισσοτερα αλλα το κυριοτερο να θεωρουν οτι γνωριζουν καλλιτερα απο καποιον ασχετο επι του χωρου αυτου για τον χωρο αυτο;
Με ''αρχαια λογια'' ή με την συγχρονη επιστημη το αντιθετο βλεπω να πρεπει να ισχυει.
Ο παρατηρητης συμμετεχει στο πειραμα δεν λενε οι επιστημονες; (θελετε βιβλιογραφια; )
Μπορεις να αναγνωρισεις τα συμβαντα που λαμβανουν χωρα ενω ''εσυ'' εισαι μετεχος σε αυτα;
Να γινεις οσο πιο δυνατον πραγματικος παρατηρητης δηλαδη.
Αυτο για οποιον το μπορει προσωπικα το θεωρω ΤΟ απογειο.
Γιατι λοιπον αγαπητε Ordo, βλεπω να θεωρεις οτι επειδη συμμετεχεις ή στο λιγοτερο προσωπικο οτι καποιος που συμμετεχει σε καποιο χωρο και συγκεκριμενα επι του θεματος ειναι τεκτονας, γνωριζει ΟΧΙ περισσοτερα αλλα καλλιτερα τα επι του χωρου αυτου;
Η συμμετοχη του αυτη γιατι βλεπω να παρουσιαζεται (γενικα αλλα και ειδικα στο χωρο αυτο) ως η ει το δυνατον αξιοπιστη,εγκυρη και πλειρεστερη για αυτα τα τεκτενομενα;
O τεκτονισμός δεν είναι ούτε πείραμα ούτε μια διαδικασία που εκτυλίσσεται σ’ ένα συγκεκριμένο χώρο και ο τέκτονας λαμβάνει μέρος.
Ίσως σε παρασύρει ο όρος τεκτονισμός –άλλος ένας ισμός δηλαδή-

Η όλη διεργασία στον τεκτονισμό δεν γίνεται ούτε στην στοά ούτε σε κάποιο άλλο χώρο, γίνεται εντός του κάθε τέκτονα – είναι εσωτερική.

Τα σύμβολα, οι αλληγορίες, τα τυπικά, το συγκεκριμένο λεκτικό, οι συμβολισμοί κλπ. λειτουργούν ως ερεθίσματα για την εσωτερική εργασία.

Η ελευθεροτεκτονική, όπως ίσως θα ήταν πιο σωστό να λέγεται, δεν είναι ούτε σωματείο, ούτε οργανισμός ούτε κάτι άλλο τέτοιο.
Είναι η μέθοδος με την οποία προχωρά ο κάθε τέκτονας στον δρόμο την εσωτερικής πνευματικής αναζήτησης και στην εξαγωγή των δικών του προσωπικών συμπερασμάτων. Και γιατί προσωπικών ; Γιατί ο κάθε τέκτονας χρησιμοποιεί την τεκτονική μέθοδο για την εσωτερική του τελείωση σύμφωνα με την δική του άποψη.

Ο τεκτονισμός δεν έχει δική του άποψη, δεν έχει δική του ας πούμε φιλοσοφία, σωστό και λάθος.
Έχει βέβαια κανόνες διοικητικής λειτουργίας και προϋποθέσεις αλλά μέχρι εκεί.
Κάθε τέκτονας έχει την προσωπική του άποψη η οποία αν δεν είναι αντίθετη με τους κανόνες λειτουργίας είναι απολύτως σεβαστή.

Πολλοί άνθρωποι και μεταξύ αυτών κάποιοι τέκτονες δεν αντιλαμβάνονται την βασική, την θεμελιώδη αρχή λειτουργίας του τεκτονισμού, την οποία αν την αντιληφθούν θα ξεκαθαρίσουν σχεδόν όλα τα ερωτήματα.

Ο τεκτονισμός δεν έχει και δεν αποδέχεται (στα θέματα του τεκτονισμού βεβαίως) καμία αυθεντία.
Την ίδια βαρύτητα που έχει η άποψη του παλαιότερου τέκτονα ή του Μεγάλου Διδασκάλου έχει και του νεότερου τέκτονα.
Πολλοί λένε μα το έγραψε ο Pike άρα έτσι είναι. Κι όμως δεν είναι έτσι. Η άποψη του Pike είναι μόνο η άποψη του Pike και όχι του τεκτονισμού.

Ο χρήστης burzum λέει
Παράθεση:
Γι'αυτό αφήστε μερικοί τις δεισιδαιμονικές απορείες κλπ αλλά να εστιαστείτε αν η Μασωνία ,εκτός απο τα σύμβολα έξω αλλά και μέσα στις στοές της,έχει καμιά σχέση σήμερα στην Ελλάδα με τον Τεκτονισμό.
Όπως προείπα και εμμένω η Μασωνία είναι φιλανθρωπικό ίδρυμα που συνεργάζεται με ηθικιστές rottary και κάνουν εκδηλώσεις για δωρεές σε παιδάκια της Αφρικής με καλεσμένους πολλούς πολιτικούς και τηλεοπτικα και οχι μόνο πρόσωπα..Όπως την εκδήλωση που έγινε στη στοά της Θεσσαλονίκης πρίν έξι με εφτά μήνες...
Εγώ δεν αντιλαμβάνομαι να είμαι ειλικρινής τι εννοεί ο αγαπητός burzum.
Έγινε μια εκδήλωση από στοά της Θεσσαλονίκης πριν από κάποιους μήνες με φιλανθρωπικό περιεχόμενο και αυτό αυτόματα αφαιρεί από τον τεκτονισμό το υπόλοιπο περιεχόμενο του ;
Η αγαθοεργία με την κυριολεκτική έννοια της λέξης είναι πτυχή του τεκτονισμού.
Πέραν αυτού όμως οι περισσότερες στοές ανά την Ελλάδα, απ’ όσο γνωρίζω, συνεδριάζουν μεταξύ Οκτωβρίου – Ιουνίου από 16 μέχρι και 32 φορές.
Κάποιες ανοιχτές εκδηλώσεις που κάνουν ακυρώνουν το έργο εντός των στοών ;

Ενδεικτικά μια βιβλιογραφία που θα βοηθούσε κάποιον να κατανοήσει μερικά πράγματα είναι:

- Ελληνικό Τεκτονικό Εγχειρίδιο του Ανδρέα Ριζόπουλου (θα βοηθούσε στην κατανόηση του τρόπου λειτουργίας των 2 κανονικών τεκτονικών δυνάμεων της Ελλάδας καθώς σε διάφορα ζητήματα όπως των επιγενόμενων βαθμών, του λεξιλογίου κλπ)
- Bleeding Angels, η απόκρυφη παράδοση της Ευρώπης του J. P. Craftson (θα βοηθούσε στο να αντιληφθεί κανείς από πού προέρχεται ο σύγχρονος τεκτονισμός και πως διαμορφώθηκε)
- Η Άγνωστη Τέχνη – Ιόλαος (ένα καινούργιο βιβλίο που προσπαθεί να παρουσιάσει στο μέτρο του δυνατού την τεκτονική μέθοδο)
- Οι Οικοδόμοι του J. F. Newton (ένα βιβλίο που χωρίς κραυγές και μεγάλα λόγια δίνει μια σφαιρική εικόνα του τεκτονισμού)
- Οι τρεις συμβολικοί βαθμοί βήμα προς βήμα του Γ. Βασιλείου (αναλυτική παρουσίαση των 3 βαθμών του τεκτονισμού από έναν πρ. Μ.Δ.)
Τα συγκεκριμένα βιβλία θα ήταν μια καλή αρχή για κάποιον που ενδιαφέρεται να εμβαθύνει στο θέμα.
Στην αγορά βέβαια κυκλοφορούν αρκετά βιβλία για τον τεκτονισμό (π.χ. βιβλία του Π. Γράβιγγερ, του Σπ. Νάγου, του Ι. Βασιλή, του Wirth, του Leadbeater κλπ.) τα οποία όμως απαιτούν να υπάρχει ήδη μια γνώση επί του θέματος αλλιώς θα φαντάζουν ακατανόητα.
__________________
Cogito ergo sum
Απάντηση με παράθεση
  #410  
Παλιά 21-08-07, 14:53
Το avatar του χρήστη burzum
burzum Ο χρήστης burzum δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-07-2005
Μηνύματα: 207
Προεπιλογή

Όχι απλά δεν μπορώ να κατανοήσω την υποκρισία τους..Τα παιδιά της Βορείου Ηπείρου πεινάνε, και όχι μόνο ,και αυτοί στέλνουν λεφτά στην Αφρική...

Και πόσο είναι ανοιχτές οι συγκεντρώσεις όταν δέχονται μόνο άτομα με πρόσκληση θέλω να μου πείς αγαπητέ..
__________________
AD SATANAS QUI LAETIFICAT JUVENTUTEM MEAM
PONE DIABOLUS CUSTODIAM

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη burzum : 21-08-07 στις 14:55
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 23:57.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.