Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Ψυχικά Φαινόμενα – Μεταφυσική –Αποκρυφισμός

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #811  
Παλιά 26-05-08, 12:57
Το avatar του χρήστη leo morpheus
leo morpheus Ο χρήστης leo morpheus δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-03-2006
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 726
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από alet


Εδώ κάνεις λάθος. Όποιος θέλει μπορεί να καταθέσει αίτηση εισδοχής και σε ποσοστό σχεδόν 100% αυτή θα γίνει δεκτή.


Φιλε μου alet,απλα να επισημανω εδω πως δεν δεχονται ολες οι Στοες αιτησεις...και καποιος πρεπει να σε προτεινει...

Και αυτο ειναι σιγουρο που λεω...ισως οι περισσοτερες να δεχονται βεβαια...αλλα ποικιλλει με τη Στοα...
__________________
" WHAT RISES MUST FALL , WHAT HAS FALLEN MAY RISE AGAIN..."
Απάντηση με παράθεση
  #812  
Παλιά 26-05-08, 13:40
Το avatar του χρήστη alet
alet Ο χρήστης alet δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-10-2006
Μηνύματα: 237
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από leo morpheus
Φιλε μου alet,απλα να επισημανω εδω πως δεν δεχονται ολες οι Στοες αιτησεις...και καποιος πρεπει να σε προτεινει...

Και αυτο ειναι σιγουρο που λεω...ισως οι περισσοτερες να δεχονται βεβαια...αλλα ποικιλλει με τη Στοα...
Φίλε Leo,

Οι εποχές έχουν αλλάξει... ο τεκτονισμός προσαρμόζεται, όσο είναι αυτό δυνατόν στην εποχή.
Μπορείς να υποβάλλεις αίτηση και μόνος σου, αλλά κάποιοι από την συγκεκριμένη Στοά, θα πρέπει να την υποστηρίξουν για να τεθεί σε ψηφοφορία, δηλαδή θα πρέπει κάποιοι να σε γνωρίσουν, να συζητήσουν μαζί σου και να αποφασίσουν αν θα υποστηρίξουν την αίτηση.
Αυτό πρακτικά σημαίνει 1 - 2 συναντήσεις επιπλέον της "συνέντευξης" προ της ψηφοφορίας η οποία γίνεται από επιτροπή της Στοάς.

Ακόμα και στην Αγγλία, την μητρική Μεγ. Στοά όλων των Μεγ. Στοών αυτό δηλώνεται ξεκάθαρα:

Suggested Steps http://www.ugle.org.uk/how-to/suggested-steps.htm
After reading the various booklets on this site, see 'All About Masonry' in the menu bar, and if you are still interested in becoming a Freemason, we advise that you first talk to a family member, friend or colleague whom you already know to be a member. They will be able to explain to you what they can about the fraternity and help you find a suitable Lodge.
If you don't know anyone at all who is a member, then get in touch with a Masonic Office in your area, see 'Index to Provinces' or 'Index to Overseas'. Write to that office, telling them a little bit about yourself and your reasons for wishing to join.

If in London, contact the Metropolitan Grand Lodge of London (33 Great Queen Street, London WC2B 5AA. Tel: 020 7539 2930) or contact Chris Connop at Freemasons' Hall on 020 7395 9226.
Arrangements will be made to meet you socially to find out more about you, and to give you a chance to find out more about us.
You would then in due course be invited to meet a committee of members from a Lodge you might be joining, prior to being balloted for membership of that Lodge.
All being well, a date would then be fixed for your admission.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Ragnarok
θα ηθελα να επισημανω οτι το μπαλακι των ευθυνων πεφτει στις τεκτονικες στοες, οι οποιες ισως θα επρεπε να αναθεωρησουν τις ασφαλιστικες δικλειδες εισοδου και να τις κανουν πιο αυστηρες αποκλειοντας τετοια ατομα απο τον τεκτονικο κοσμο.Το βαρος της ευθυνης πεφτει στον τεκτονισμο στο σημειο που επιτρεπει τετοια φαινομενα και υστερει σε επιπεδο αυτοελεγχου.

Ο τεκτονισμός από την φύση του, ως μέθοδος εσωτερικής εργασίας δηλαδή και τίποτε παραπάνω, δεν μπορεί να αποκλείσει την πρόσβαση σε κανέναν που επιθυμεί να πάρει μέρος αν αυτός πληροί τις προϋποθέσεις (ηλικία, πίστη σε Υπέρτατο Ον κλπ.).
Άλλου είδους ασφαλιστικές δικλείδες δεν είναι δυνατόν να υπάρξουν.
Μπορείς να το σκεφτείς και διαφορετικά.
Ακόμη κι αυτός με το πιθανώς "κακό" παρελθόν (εντός των προϋποθέσεων φυσικά) έχει κάθε δικαίωμα, αν διαγνώσει πως ο εαυτός του χρήζει βελτίωσης ηθικής και πνευματικής και επιλέξει να το προσπαθήσει μέσω του Τεκτονισμού, να το πράξει. Ποιός είμαι εγώ ή ο οποισδήποτε άλλος να του το απαγορεύσω ; Κανείς δεν έχει αυτό το δικαίωμα.
Ακόμη όμως και στην περίπτωση που δεν το έχει προαποφασίσει και αιτηθεί την εισδοχή του με δόλια κίνητρα, ακόμη και τότε έχει πιθανότητες να μεταστραφεί, μέσω και της ηθικής και ψυχικής στήριξης των αδελφών του.
Θεωρώ πως κανείς δεν έχει το δικαίωμα να τον αποκλείσει εκ προοιμίου και να του στερήσει αυτή την μικρή ή μεγάλη πιθανότητα.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από the_black_planet
Ρε παιδιά εξηγήστε μου σας παρακαλώ πού έκανα λάθος σε αυτό που έγραψα,αν πρόσβαλα κανέναν να ζητήσω συγνώμη.Εγώ πιστεύω ότι ήταν κατανοητό το ερώτημα μου...Αναφέρομαι φίλε άλετ φυσικά σε εσένα και στα υπόλοιπα μέλη της σελίδας που έχουν δηλώσει τέκτονες...

Φίλε Πλανήτη,
Προσωπικά δεν με έθιξες καθόλου.
Έχω ναι μεν τις αντιρρήσεις μου για την ορολογία (χαμηλόβαθμος και υψηλόβαθμος) γιατί δεν ανταποκρίνεται ακριβώς στην πραγματικότητα

η άποψη του Leo είναι πιο κοντά
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από leo morpheus
Για μενα δεν εχει σημασια ο βαθμος των Τεκτονων που γραφουν εδω μεσα μιας και στον πρωτο βαθμο να βρισκονται μπορουν ακομα να μας πουν πραγματα εμεις δεν γνωριζουμε.
Πιστευω πως η διαφορα καποιου υψηλοβαθμου Τεκτονος με καποιον στην αρχη της ιεραρχιας ειναι καθαρα ανωτερο πνευματικο επιπεδο,εμπειρια και γνωσεις...Τον τροπο λειτουργειας και τα διαδικαστικα θεματα των Στοων μπορουν να τα γνωριζουν και οι χαμηλοβαθμοι...
(διαγράφοντας μόνο το ανώτερο πνευματικό επίπεδο...)

το ερώτημα μου είναι το εξής:
Ας δεχθούμε (καταχρηστικά) πως υπάρχουν υψηλόβαθμοι και χαμηλόβαθμοι όπως αντιλαμβάνομαι πως το εννοείς, από που συμπεραίνεις πως στον συγκεκριμένο διάλογο συμμετέχουν μόνο οι δεύτεροι ; Τι σε έκανε να το σκεφτείς αυτό ;


__________________
Cogito ergo sum

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη alet : 26-05-08 στις 13:57
Απάντηση με παράθεση
  #813  
Παλιά 26-05-08, 18:02
Bernie Rico Jr Ο χρήστης Bernie Rico Jr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-11-2007
Μηνύματα: 696
Προεπιλογή

προς ΕΛΠΙΝΙΚΗ

Καταρχήν δεν χρειαζόταν να πεις το αυτονόητο, ότι υπάρχουν δηλαδή παντού κακοί και καλοί. Το ότι υπάρχουν κακοί γιατροί το ξέραμε, σκέφτηκα απλώς πως θα είχε ενδιαφέρον να δούμε τον ενδεχόμενο συνδυασμό κακών δικαστικών, πολιτικών, οικονομικών παραγόντων κλπ και τις τυχόν συνέπειες που έχουν οι πράξεις αυτών των ατόμων βάσει της κοινής τους ιδιότητας ως τέκτονες. Επίσης, ποιά είναι η διδασκαλία του τεκτονισμού εσύ που ξέρεις? Έχεις υπάρξει τέκτονας? Εγώ πάντως όχι και δεν έχω ιδέα για το ποιά είναι εφόσον βέβαια νοείται ο όρος διδασκαλία. Ακούω βέβαια το τι λένε οι συνομιλητές εδώ μέσα, αλλά δεν κάνω και κτήμα μου το ότι λένε, όπως ακριβώς και δεν κάνω κτήμα μου το τι λέει ο καθένας που ξεσκεπάζει τη μασονία στα τόσα βιβλία που κυκλοφορούν (λες και ζεσταινόταν ).

προς AVATARGR

"...Η αιχμή του δόρατος είναι οι Τέκτονες ????
Αυτοι που είναι σε Κέντρα απόφασης ή σε Διοικητικά Συμβούλια Μεγάλων
Κρατικών εταιριών -Βιομήχανοι , εκπρόσωποι συντεχνιών, εκπρόσωποι
Τραπεζών- κλπ δεν σε προβληματίζει ???..."

Διάβασε και παραπάνω. Μπορεί να είναι αιχμή του δόρατος (ή να ήταν σε παρελθοντικές καταστάσεις) μπορεί και όχι. Εαν όμως έχουμε συνδυασμένη δράση, αλληλοκάλυψη και αλληλουποστήριξη μεταξύ των παραγόντων που ανέφερες λόγω κοινού μασονικού τόπου τότε αλλάζει το πράγμα (συγγνώμη κιόλας αλλά και λίγη, λίγη όμως, συνομωσία δεν είναι κακή, ακόμη καλύτερα εαν αναφέρονταν και συγκεκριμένα παραδείγματα).

Εαν τώρα το θέμα αυτό αφορά αποκλειστικά τη μασονία ως διδασκαλία που λέει η ELPINIKI τότε συγγνώμη γιατί μάλλον βγήκα εκτός θέματος αν και δεν το νομίζω.

Τέλος, μπορώ να ρωτήσω εαν και γιατί επήλθε κάποια μορφή διάσπασης στη τάξεις της ελληνικής μασονίας? Εαν ναι, υπήρξαν κάποιες σημαντικές διαφωνίες ή έγινε για άλλους άσχετους πχ οργανωτικούς λόγους?
Απάντηση με παράθεση
  #814  
Παλιά 26-05-08, 18:40
Το avatar του χρήστη alet
alet Ο χρήστης alet δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-10-2006
Μηνύματα: 237
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Bernie Rico Jr
Τέλος, μπορώ να ρωτήσω εαν και γιατί επήλθε κάποια μορφή διάσπασης στη τάξεις της ελληνικής μασονίας? Εαν ναι, υπήρξαν κάποιες σημαντικές διαφωνίες ή έγινε για άλλους άσχετους πχ οργανωτικούς λόγους?
Η άποψη της Εθνικής Μεγάλης Στοάς της Ελλάδος (δημιουργήθηκε από την ομάδα που αποχώρησε από την Μεγάλη Στοά της Ελλάδος)
http://www.nglgreece.org/Default.aspx?id=101

Η Μεγάλη Στοά της Ελλάδος δεν έχει εκφράσει επίσημη "προς τα έξω" άποψη.
__________________
Cogito ergo sum
Απάντηση με παράθεση
  #815  
Παλιά 26-05-08, 20:14
Το avatar του χρήστη Ragnarok
Ragnarok Ο χρήστης Ragnarok δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-04-2006
Περιοχή: Koridallos city
Μηνύματα: 114
Προεπιλογή

Ο τεκτονισμός από την φύση του, ως μέθοδος εσωτερικής εργασίας δηλαδή και τίποτε παραπάνω, δεν μπορεί να αποκλείσει την πρόσβαση σε κανέναν που επιθυμεί να πάρει μέρος αν αυτός πληροί τις προϋποθέσεις (ηλικία, πίστη σε Υπέρτατο Ον κλπ.). [/font][/size][/font]
Άλλου είδους ασφαλιστικές δικλείδες δεν είναι δυνατόν να υπάρξουν.
Μπορείς να το σκεφτείς και διαφορετικά.
Ακόμη κι αυτός με το πιθανώς "κακό" παρελθόν (εντός των προϋποθέσεων φυσικά) έχει κάθε δικαίωμα, αν διαγνώσει πως ο εαυτός του χρήζει βελτίωσης ηθικής και πνευματικής και επιλέξει να το προσπαθήσει μέσω του Τεκτονισμού, να το πράξει. Ποιός είμαι εγώ ή ο οποισδήποτε άλλος να του το απαγορεύσω ; Κανείς δεν έχει αυτό το δικαίωμα.
Ακόμη όμως και στην περίπτωση που δεν το έχει προαποφασίσει και αιτηθεί την εισδοχή του με δόλια κίνητρα, ακόμη και τότε έχει πιθανότητες να μεταστραφεί, μέσω και της ηθικής και ψυχικής στήριξης των αδελφών του.
Θεωρώ πως κανείς δεν έχει το δικαίωμα να τον αποκλείσει εκ προοιμίου και να του στερήσει αυτή την μικρή ή μεγάλη πιθανότητα.


Φιλε Alet, η αναφορα μου στον εσωτερικο αυτοελεγχο του Τεκτονισμου εγινε απλα για να παρατεθει η πραγματικοτητα σχετικα με το θεμα απο οσους γνωριζουν.Απο κει και περα, βεβαιως και δεν μιλαμε για απαγορευση εισοδου στις στοες σε ατομα που πληρουν τις προδιαγραφες ουτε βεβαια να στηριχθουν μεθοδοι οπως η παρακολουθηση των μελων με μη αποδεκτα μεσα, οπως αναφερθηκε προηγουμενως. Ειναι μαλλον ομως στο χερι του Τεκτονισμου να βρεις αποδεκτες μεθοδους. Εαν αυτο δεν ειναι εφικτο, μαλλον ειναι ευαλωτος σε τετοιου ειδους απειλες, αν και, κατα τη γνωμη μου, αυτες ξεφευγουν της λογικης προσεγγισης και πλησιαζουν τη σφαιρα της συνομοσιολογιας.
__________________
That is not dead which can eternal lie, and with strange aions even death may die
Απάντηση με παράθεση
  #816  
Παλιά 26-05-08, 20:33
Το avatar του χρήστη the_black_planet
the_black_planet Ο χρήστης the_black_planet δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-06-2005
Περιοχή: Καλαματα
Μηνύματα: 1.066
Προεπιλογή

Λάθος μου παιδιά,είχα την εντύπωση ότι έτσι είχε δηλωθεί από κάποιους αλλά από την άλλη σκέφτομαι ότι κάποιος υψηλόβαθμός τέκτων δεν θα ήταν σωστό να αναφέρει το βαθμό του δημόσια.Μπορεί να κάνω και λάθος,εγώ απλά εξέφρασα μια απορία και δεν έχω καμία σχέση με το χώρο,ούτε καν έχω ερευνήσει το θέμα όπως οι περισσότεροι συμμετέχοντες.Αυτό όμως για το ότι δεν ισχύει ο διαχωριμός χαμηλόβαθμων και υψηλόβαθμων ομολογώ πώς με εκπλήσει.Είχα την βεβαιότητα πως ο τεκτονισμός έχει αυτή την κλιμακωτή δομή,όπως ακριβώς και η σχολή του Πυθαγόρα,δηλαδή ανάλογα με την πρόοδο κάποιου να αποκτά πρόσβαση σε περισσότερες εσωτερικές γνώσεις και να πιθανόν να μαθαίνει για κάποιους σκοπούς της αδελφότητας,που δεν ξέρω αν ισχύει το τελευταίο αλλά για μένα θα ήταν καθ'όλα θεμιτό να ισχύει με την έννοια αυτοί οι άνθρωποι να έχουν κάποιο σχέδιο και όραμα για συμμετοχή στα κοινά,και φυσικά αυτό δεν μπορεί να το γνωρίζει ο οποιοσδήποτε εισέρχεται στην αδερφότητα,είτε αυτός ο σκοπός είναι καλός είτε κακός.Κάτι ανάλογο όπως γνωρίζεται ίσχυε και με την σχολή του Πυθαγόρα που οι περισσότεροι αριστεύσαντες μαθητές του συμμετείχαν ενεργά στα κοινά.Α και φίλε μου Άλετ,προς αποφυγή παρεξηγήσεων,χρησιμοποίησα τον όρο χαμηλόβαθμος-υψηλόβαθμος επειδή από όσο γνωρίζω οι τέκτονες χαρακτηρίζονται ως χ βαθμού.
__________________
Chaos is my life - Exploited
Απάντηση με παράθεση
  #817  
Παλιά 26-05-08, 20:59
Το avatar του χρήστη ELPINIKI
ELPINIKI Ο χρήστης ELPINIKI δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-09-2007
Μηνύματα: 776
Προεπιλογή

Παράθεση:
προς ΕΛΠΙΝΙΚΗ

Καταρχήν δεν χρειαζόταν να πεις το αυτονόητο, ότι υπάρχουν δηλαδή παντού κακοί και καλοί. Το ότι υπάρχουν κακοί γιατροί το ξέραμε, σκέφτηκα απλώς πως θα είχε ενδιαφέρον να δούμε τον ενδεχόμενο συνδυασμό κακών δικαστικών, πολιτικών, οικονομικών παραγόντων κλπ και τις τυχόν συνέπειες που έχουν οι πράξεις αυτών των ατόμων βάσει της κοινής τους ιδιότητας ως τέκτονες. Επίσης, ποιά είναι η διδασκαλία του τεκτονισμού εσύ που ξέρεις? Έχεις υπάρξει τέκτονας? Εγώ πάντως όχι και δεν έχω ιδέα για το ποιά είναι εφόσον βέβαια νοείται ο όρος διδασκαλία. Ακούω βέβαια το τι λένε οι συνομιλητές εδώ μέσα, αλλά δεν κάνω και κτήμα μου το ότι λένε, όπως ακριβώς και δεν κάνω κτήμα μου το τι λέει ο καθένας που ξεσκεπάζει τη μασονία στα τόσα βιβλία που κυκλοφορούν (λες και ζεσταινόταν ).
αγαπητέ μου τα αυτονόητα και τα απλά πραγματάκια είναι αυτά που δυσκολεύουν...
εσύ λοιπόν θέλεις απο οτι καταλαβαίνω να αναπτύξουμε εδώ μέσα ττη δράση των "κακών" τεκτόνων μέσα στην κοινωνία μας...μμμ...εγώ δεν θα πάρω μέρος γιατί χάνουμε έτσι όλη την ούσία και τη φιλοσοφία της διδασκαλίας του Τεκτονισμού.
και άλλωστε κάτι τέτοιο μου είναι αδιάφορο.

είναι πολύ νωρίς για εμένα να αρχίσω να αναλύω τη διδασκαλία του Τεκτονισμού και άλλωστε ο αγαπητός κύριος Τάκης και ο Alet έχουν γράψει πάρα πολλά στο θέμα αυτό οπότε γύρισε πίσω να βρείς απαντήσεις στις όποιες απορίες σου.

αν εδώ ρίχνεις το μπαλάκι για το ότι κάνω κτήμα μου το τι ακούω και το τι διαβάζω κατά καιρούς κάνεις λάθος.
η νοημοσύνη μου δεν θα επέτρεπε ποτέ να κάνω ένα τόσο μεγάλο κακό - λάθος στον εαυτό μου.

θα ήθελα να προσθέσω κάτι εδώ...σε προηγούμενο κείμενο μου γράφω οτι μέσα απο το ιντερνετ δεν βγάζουμε άκρη γενικότερα σε θέματα πνευματικής φύσεως απλά ανταλ/με απόψεις.
λάθος διατύπωση έκανα και διορθώνω λέγοντας πως μέσα απο ένα φορουμ όπου γράφουν πολλοί και διαφορετικοί άνθρωποι είναι λίγο δύσκολο να "αναπτυχθούμε" απλά συνομιλούμε...
μέσα απο το ιντερνετ όμως μπορούμε να γνωρίσουμε και να δημιουργήσουμε σχέσεις επιπέδου ακόμη και σε τέτοιου είδους θέματα.
απλά για να μην παρεξηγηθώ...
Απάντηση με παράθεση
  #818  
Παλιά 26-05-08, 21:15
AVATARGR
Guest
 
Μηνύματα: n/a
Προεπιλογή

Φίλοι μου καλησπέρα σας.

Φίλε perastikos αναφέρεις...
<<Δηλαδή τι θελουμε να ακούσουμε επίσημα:

Θα παρακολουθούμε τις συνομιλίες σου
Θα ελέγχουμε τις επαφές σου
Θα σου κάνουμε τεστ ψυχοσύνθεσης
Θα δούμε τι κάρτες σου, για να ξέρουμε τι ψωνίζεις
Θα βάλουμε κάμερα στο δωμάτιο
Θα σε υπνωτίσουμε για να μάθουμε τις προθέσεις σου
Θα ελέγξουμε που πηγαίνεις απο το κινητό σου

Φυσικά και κανένας δεν πρόκειτε να πει κατι τέτοιο.>>
Δέν νομίζω πως κάποιος ανέφερε κάποιες τέτοιες ακραίες καταστάσεις...

Φίλε Bernie Rico Jr αναφέρεις...
<<Μπορεί να είναι αιχμή του δόρατος (ή να ήταν σε παρελθοντικές
καταστάσεις) μπορεί και όχι. Εαν όμως έχουμε συνδυασμένη δράση,
αλληλοκάλυψη και αλληλουποστήριξη μεταξύ των παραγόντων που ανέφερες
λόγω κοινού μασονικού τόπου τότε αλλάζει το πράγμα (συγγνώμη κιόλας
αλλά και λίγη, λίγη όμως, συνομωσία δεν είναι κακή, ακόμη καλύτερα εαν
αναφέρονταν και συγκεκριμένα παραδείγματα). >>

Ανέφερέ μας λοιπόν παραδείγματα (με λίγη συνομοσία -όπως αναφέρεις-)....

Ευχαριστώ.
Απάντηση με παράθεση
  #819  
Παλιά 26-05-08, 22:08
Το avatar του χρήστη alet
alet Ο χρήστης alet δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-10-2006
Μηνύματα: 237
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από the_black_planet
Λάθος μου παιδιά,είχα την εντύπωση ότι έτσι είχε δηλωθεί από κάποιους αλλά από την άλλη σκέφτομαι ότι κάποιος υψηλόβαθμός τέκτων δεν θα ήταν σωστό να αναφέρει το βαθμό του δημόσια.Μπορεί να κάνω και λάθος,εγώ απλά εξέφρασα μια απορία και δεν έχω καμία σχέση με το χώρο,ούτε καν έχω ερευνήσει το θέμα όπως οι περισσότεροι συμμετέχοντες.Αυτό όμως για το ότι δεν ισχύει ο διαχωριμός χαμηλόβαθμων και υψηλόβαθμων ομολογώ πώς με εκπλήσει.Είχα την βεβαιότητα πως ο τεκτονισμός έχει αυτή την κλιμακωτή δομή,όπως ακριβώς και η σχολή του Πυθαγόρα,δηλαδή ανάλογα με την πρόοδο κάποιου να αποκτά πρόσβαση σε περισσότερες εσωτερικές γνώσεις και να πιθανόν να μαθαίνει για κάποιους σκοπούς της αδελφότητας,που δεν ξέρω αν ισχύει το τελευταίο αλλά για μένα θα ήταν καθ'όλα θεμιτό να ισχύει με την έννοια αυτοί οι άνθρωποι να έχουν κάποιο σχέδιο και όραμα για συμμετοχή στα κοινά,και φυσικά αυτό δεν μπορεί να το γνωρίζει ο οποιοσδήποτε εισέρχεται στην αδερφότητα,είτε αυτός ο σκοπός είναι καλός είτε κακός.Κάτι ανάλογο όπως γνωρίζεται ίσχυε και με την σχολή του Πυθαγόρα που οι περισσότεροι αριστεύσαντες μαθητές του συμμετείχαν ενεργά στα κοινά.Α και φίλε μου Άλετ,προς αποφυγή παρεξηγήσεων,χρησιμοποίησα τον όρο χαμηλόβαθμος-υψηλόβαθμος επειδή από όσο γνωρίζω οι τέκτονες χαρακτηρίζονται ως χ βαθμού.
Φίλε Πλανήτη,

Οι βαθμοί στον Τεκτονισμό είναι 3. Μαθητής - Εταίρος - Διδάσκαλος.
Ολοκληρωμένος Τέκτονας θεωρείται κάποιος που έχει ολοκληρώσει τα μυητικά στάδια, είναι δηλαδή Διδάσκαλος. Από τότε ουσιαστικά ξεκινάει το πραγματικό του "έργο".

Από την άλλη, τα "αξιώματα" είναι πολλά. Κάποια εξ αυτών είναι διοικητικά (π.χ. γραμματέας, κλπ.) κάποια είναι συμβολικά και μόνο (π.χ. φρουρός κλπ.) και κάποια διοικητικά και συμβολικά (π.χ. Σεβάσμιος κλπ.).
Τα αξιώματα δεν είναι βαθμοί, ορίζουν μόνο μικρούς ή μεγάλους τομείς ευθύνης ή/και εργασίας και δεν υπεισέρχονται στο τεκτονικό έργο, παρά μόνο στο συμβολικό τους μέρος.
Η εναλλαγή στα αξιώματα είναι υποχρεωτική, ουσιαστικά λοιπόν (ανάλογα με το μέγεθος της Στοάς) όλοι ή σχεδόν όλοι θα περάσουν κάποια στιγμή απ' όλα τα αξιώματα.

Διοικητικά λοιπόν, για την συγκεκριμένη περίοδο κάποιος μπορεί να είναι ανώτερος κάποιου άλλου, να έχει δηλαδή τον τελευταίο λόγο για κάτι που εμπίπτει στον τομέα ευθύνης του, ως τέκτονες όμως όλοι είναι ίσοι.
Δεν υπάρχουν υψηλόβαθμοι ή χαμηλόβαθμοι. Οι Μαθητές και οι Εταίροι, οι οποίοι δεν έχουν ολοκληρώσει τον μυητικό κύκλο, δεν θεωρούνται ολοκληρωμένοι, αλλά δεν θεωρούνται και κατώτεροι.
Το να υπήρχαν υψηλόβαθμοι ή χαμηλόβαθμοι θα ήταν αντίθετο με την ουσία του τεκτονισμού.

Ο Τεκτονισμός έχει αρκετά κοινά στοιχεία με την Πυθαγόρειο Σχολή αλλά και αρκετές διαφορές.
Σκοπός του είναι η ατομική, προσωπική πνευματική, ψυχική και ηθική εξέλιξη κάθε Τέκτονα και δι' αυτών (ως μονάδων) στο σύνολο, στην κοινωνία.
Γι' αυτό και ο Τεκτονισμός δεν δρα και δεν μπορεί να δράσει ως σύνολο, ως οργάνωση.
Η μόνη δράση μπορεί να προέλθει από τον κάθε Τέκτονα ξεχωριστά κι έτσι όπως ο ίδιος κρίνει.

Σημειώσεις:

- Δεν υπάρχει καμία απαγόρευση ούτε να αναφέρει κάποιος αν είναι ή όχι Τέκτονας (ίσα-ίσα του τονίζεται πως πρέπει να είναι υπερήφανος) ούτε να αναφέρει το βαθμό του. Το αξίωμα επίσης δεν απαγορεύεται να το αναφέρει αλλά μάλλον (προσωπική εκτίμηση) δεν έχει νόημα να το κάνει μια και αφορά τομέα διοικητικής ή συμβολικής εργασίας που δεν ενδιαφέρει κανέναν και κάποιοι πομπώδεις τίτλοι μπορεί να παρερμηνευθούν (υψηλόβαθμοι και χαμηλόβαθμοι...).

- Mεταξύ τους οι Τέκτονες αποκαλούνται αδελφοί. Οι αριθμητικοί βαθμοί (4ος - 33ος) δεν άφορούν τον Συμβολικό Τεκτονισμό, αλλά τον Σκωτικό Τύπο ο οποίος είναι ένα από τα αρκετά επιγενόμενα (beyond the Craft στα αγγλικά) συστήματα.
Στην Αγγλία, στην μητρική Μεγ. Στοά όλων των Μεγ. Στοών, όπως και στην Ελλάδα οι 2 Μεγ. Στοές λένε:
United Grand Lodge of England:
Freemasonry consists of the three 'Craft' degrees (Entered Apprentice, Fellow Craft and Master Mason) completed by the Royal Arch degree (Chapter).
Μεγ. Στοά της Ελλάδος:
Ο Ελευθεροτεκτονισμός αποτελείται από τρεις βαθμούς. Τον βαθμό του Μαθητή, τον βαθμό του Εταίρου και τον βαθμό του Διδασκάλου. Υπάρχουν όμως πολλοί "πρόσθετοι" ελευθεροτεκτονικοί βαθμοί οι οποίοι ανήκουν σε άλλες ανεξάρτητες Ελευθεροτεκτονικές τάξεις και που δεν έχουν καμία διοικητική σχέση μεταξύ τους. Μερικοί από αυτούς τους πρόσθετους βαθμούς εμφανίζονται αριθμητικά ανώτεροι από τον βαθμό του Διδασκάλου αλλά αυτό δεν έχει επιπτώσεις στο γεγονός ότι είναι διαφορετικοί βαθμοί άλλων Τεκτονικών οργανώσεων. Ο Ελευθεροτέκτων έχει την απόλυτη ελευθερία να ακολουθήσει τους άλλους «πρόσθετους» αλλά όχι οπωσδήποτε «ανώτερους» βαθμούς. Τα δύο κυριότερα συστήματα πρόσθετων βαθμών είναι η τάξις της Βασιλικής Αψίδας (Royal Arc) και ο Σκωτικός Τύπος.
Εθνική Μεγ. Στοά της Ελλάδος:
Η Εθνική Μεγάλη Στοά είναι κυρίαρχον και ανεξάρτητον Σώμα, ασκούν την Ελευθέραν Τεκτονικήν μόνον εις τους τρεις Βαθμούς και μόνον εντός των ορίων των οριζομένων εις το Σύνταγμα αυτής ως «γνήσιος Αρχαίος Τεκτονισμός». Δεν αναγνωρίζει μηδέ αποδέχεται την ύπαρξιν οιασδήποτε ανωτέρας Τεκτονικής αρχής, υπό οιονδήποτε όνομα και αν εμφανίζεται αύτη.
__________________
Cogito ergo sum

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη alet : 26-05-08 στις 22:33
Απάντηση με παράθεση
  #820  
Παλιά 27-05-08, 12:06
Το avatar του χρήστη leo morpheus
leo morpheus Ο χρήστης leo morpheus δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-03-2006
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 726
Προεπιλογή

Θα ηθελα να ρωτησω τον φιλο alet,ποιος ο λογος της ''κοντρας'' Αγγλικου Τεκτονισμου και Γαλλικου(τη Μεγαλη Ανατολη της Γαλλιας αν θυμαμαι καλα...)...;

Καποια διαφορα στον τυπο ας πουμε και στη διδασκαλια...;


Ποια η ουσιωδης διαφορα Σκωτικου τυπου και τυπου της Υορκης;
__________________
" WHAT RISES MUST FALL , WHAT HAS FALLEN MAY RISE AGAIN..."
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 15:19.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.