Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Ψυχικά Φαινόμενα – Μεταφυσική –Αποκρυφισμός

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #101  
Παλιά 02-03-09, 01:20
Το avatar του χρήστη eloxim69
eloxim69 Ο χρήστης eloxim69 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 17-02-2009
Περιοχή: Σπάρτη
Μηνύματα: 25
Προεπιλογή

Στην αρχή αφού είχα διαβάσει αρκετά βιβλία ξεκίνησα από περιέργεια.Ηθελα να εξακριβώσω αν όντως ίσχυαν τα περί αστρικού ταξιδιού.Αφού μετά από αρκετές προσπάθειες τα κατάφερα είδα αυτό το άπλετο φως που όσοι το έχουν δει ξέρουν ότι όμοιό του δεν υπάρχει,δεν περιγράφεται με λέξεις.
Καλό θα είναι στα αστρικά ταξίδια να μην ασχολείται κάποιος με την προσωπική ζωή κάποιου άλλου γιατί σύντομα θα χάσει την ικανότητα να βγαίνει.Απώτερος στόχος είναι τα ακασικά αρχεία και η συγκέντρωση πληροφοριών και γνώσεων για θέματα ανεξήγητα και μεταφυσικά,πράγμα αρκετά δύσκολο.
Στην παρούσα φάση δεν είναι εύκολο να κάνω αστρικά ταξίδια γιατί έχω αρκετό θόρυβο και υποχρεώσεις στο σπίτι και αυτά τα πράγματα θέλουν ηρεμία.
Επίσης δεν κοιμάμαι μόνος μου και αυτό δεν είναι ότι καλύτερο για αστρικά ταξίδια.Χρειάζεται να έχει κάποιος τον δικό του χώρο.
Απάντηση με παράθεση
  #102  
Παλιά 02-03-09, 23:53
~*WiLdChILD*~ Ο χρήστης ~*WiLdChILD*~ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-02-2008
Μηνύματα: 174
Προεπιλογή

Χμμ μαλιστα...Εγώ πάλι μέχρι τώρα έχω νιώσει το αληθινο σκότος που όμοιό του δεν έχω διαισθανθει...Θα θελα ομως μια διευκρινιση...Τί ακριβώς κάνουμε κατά τη διάρκεια της αστρικης προβολης προκειμενου να ανεβαινουμε επιπεδα?!?....
__________________
αστρικα ταξιδια, ονειρα τελικα ολα ενα ωραιο ψεμα και μονη αληθεια ο ΧΡΙΣΤΟΣ
Απάντηση με παράθεση
  #103  
Παλιά 04-03-09, 16:52
Το avatar του χρήστη eloxim69
eloxim69 Ο χρήστης eloxim69 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 17-02-2009
Περιοχή: Σπάρτη
Μηνύματα: 25
Προεπιλογή

Συνήθως οι άπειροι περί του αστρικού ταξιδιού κινούνται στα κατώτερα αστρικά στρώματα και σε αυτά που είναι περίπου στο επίπεδο του γήινου στρώματος.
Για να κινηθείς στα ανώτερα αστρικά θέλει αρκετά να κάνεις και το κυριότερο να αποκτήσεις μεγάλη εξοικίωση και εμπερία και μια σειρά από άλλες ενέργειες και ακόμα και τότε δεν είναι σίγουρο ότι θα καταφέρεις να ανέβεις πολύ ψηλά σε επίπεδα.
Εγώ παράλληλα με το αστρικό ταξίδι έκανα διαλογισμό,γυμναστική(ασκήσεις αναπνοής),τεχνικές για τσάκρας και μάντρας και προσπάθειες για επικοινωνία με τον ανώτερο εαυτό.Πάντως πάρε και διάβασε Λόμπσαν Ράμπα (αστρικό ταξίδι) πιστεύω να σε βοηθήσει πολύ.
Πάντως όπως έχω ξαναπεί το αστρικό ταξίδι θέλει μεγάλη υπομονή και δεν πετυχαίνει πάντα...
Απάντηση με παράθεση
  #104  
Παλιά 06-03-09, 02:36
Το avatar του χρήστη paul
paul Ο χρήστης paul δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-10-2003
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 719
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ~*WiLdChILD*~
Εγώ πάλι μέχρι τώρα έχω νιώσει το αληθινο σκότος που όμοιό του δεν έχω διαισθανθει..
Το ότι δεν έχεις νοιώσει ξανά έτσι, δεν σημαίνει ότι δεν υπάρχει και το χειρότερο. Σίγουρα πάντως, αν είχες νοιώσει έστω και λίγο παραπάνω από όσο αντέχεις, θα ήσουν με ψυχοφάρμακα.

Είναι μερικές περιπτώσεις όπου σε ματιάζουν. Σίγουρα θα έχεις ματιαστεί μια φορά στη ζωή σου. Όπως στο μάτιασμα "αρρωσταίνεις" χωρίς να αισθάνεσαι ότι μπορείς να το αλλάξεις, αντίστοιχα στο "άγγιγμα σκότους" (να μου επιτραπεί ο νεολογισμός), αρρωσταίνει πνευματικά αισθανόμενο/η ότι δεν μπορείς να κάνει τπτ για να το αλλάξεις.

Μια που τα λέμε για Αστρική προβολή, μήπως οι αστρικοί περίπατοι ή/και οι προβολές στο φυσικό, όποιου μπορεί να κάνει, γίνονται ευκολότερα τους τελευταίους 4-5 μήνες?

Έχετε παρατηρήσει κάτι?
__________________
Memento Mori
«Θυμηθείτε το θάνατο»
Απάντηση με παράθεση
  #105  
Παλιά 07-03-09, 13:25
~*WiLdChILD*~ Ο χρήστης ~*WiLdChILD*~ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-02-2008
Μηνύματα: 174
Προεπιλογή

Eloxim69 σ'ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές,σίγουρα θα προσπαθήσω να βρω και να διαβάσω το βιβλίο που ανέφερες!Πριν διαβάσω το μήνυμά σου έκανα κάποιες ασκήσεις γιόγκας,μάλλον βρίσκομαι σ καλό δρόμο

Paul μου τώρα που το σκέφτομαι μάλλον το συγκεκριμένο περιστατικό έχει να κάνει με τη μόρα...Είχα δει ένα παράξενο όνειρο..Είδα πως είχα ξυπνήσει(μέσα στο όνειρό μου) και δίπλα μου ήταν μια μαύρη γυναίκα με κεριά και ένα παράξενο αντικείμενο..δεν θυμάμαι τι.Κάτι ήθελε να μου κάνει και επειδή δίπλα της αισθανόμουν πραγματικά έναν ανυπέρβλητο αρνητισμό,σαν να καταρρέει η ψυχή μου,φώναξα βοήθεια και πήγα απευθείας στο άλλο δωμάτιο του σπιτιού μου.Εκεί πάλι ήταν μια άλλη γυναίκα,με μια μαύρη στολή(σαν χάρος)που καθόταν στον καναπε.Ήθελα να της ζητήσω βοήθεια όταν ένιωσα ακριβώς το ίδιο καταστροφικό συναίσθημα και δίπλα της.Είχα πανικοβληθεί και το επόμενο δευτερόλεπτο εμφανίστηκα στο κρεβάτι μου και έβλεπα απέναντί μου μια μαύρη ''σκιά'' να το πω,σαν ένα μαύρο νέφος να με περιτρυγιρίζει και ένιωθα πραγματικά σαν να καταρρέω..να φανταστείς εγώ που γενικώς είμαι παθιασμένη με σκοτεινά πράγματα,δαίμονες κτλ(με γοητεύουν)εκείνη τη στιγμή σκεφτόμουν''ε όχι ρε παιδί μου εγώ είμαι παιδί του φωτός''και είχα τρομάξει τόσο πολύ..δεν περιγράφεται.ένιωθα λες και χιλιάδες δαιμονικές οντότητες με περιτριγύριζαν.Ακόμη και όταν συνήλθα τελείως πάλι ένιωθα το ίδιο αποπνικτικό συναίσθημα..μου πήρε κάμποση ώρα να συνέλθω τελείως...Δεν ξέρω αν ήταν ψυχολογικό,πάντως τη συγκεκριμένη περίοδο δεν ήμουν δα και μελαγχολική..


Όσον αφορά την παρατήρησή σου,το αφήνω στους άλλους...εγώ δεν έχω παρατηρήσει κάτι το σχετικό...το αντίθετο μάλιστα,πριν έξι μήνες είχα περισσότερες ''μεταφυσικές'' εμπειρίες...Αν και όταν ακολουθώ μια τεχνική πετυχαίνω τα στάδια αρκετά εύκολα.
__________________
αστρικα ταξιδια, ονειρα τελικα ολα ενα ωραιο ψεμα και μονη αληθεια ο ΧΡΙΣΤΟΣ

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ~*WiLdChILD*~ : 07-03-09 στις 13:28
Απάντηση με παράθεση
  #106  
Παλιά 09-03-09, 17:06
rados Ο χρήστης rados δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-02-2009
Μηνύματα: 381
Προεπιλογή

Παράθεση:
Απώτερος στόχος είναι τα ακασικά αρχεία και η συγκέντρωση πληροφοριών και γνώσεων για θέματα ανεξήγητα και μεταφυσικά,πράγμα αρκετά δύσκολο.
Υποθέτοντας ότι τα «ακασικά αρχεία» είναι υπαρκτά, νομίζω ότι βρίσκονται στο «ανώτερο νοητικό» επίπεδο. Σίγουρα πάντως, δεν βρίσκονται στο αστρικό επίπεδο που όντας ευμετάβλητο δεν είναι και ο καταλληλότερος χώρος για αυτά (άφθαρτα). Να θυμίσω ότι θεωρητικά το αστρικό σώμα διαλύεται σε μικρό χρονικό διάστημα μετά τον θάνατο του φυσικού – αιθερικού σώματος. Δεν βλέπω πως η έξοδος στο αστρικό (που είναι το σώμα των επιθυμιών θεωρητικά πάντα) θα μπορούσε να βοηθήσει την ανάγνωση των ακασικών αρχείων, μάλλον θα την παρεμπόδιζε. Είναι γνωστό ότι αν οι διαισθητικές πληροφορίες, απαιτούν την μη συναισθηματική εμπλοκή, τα ακασικά αρχεία πρέπει να την απαιτούν πολύ περισσότερο.

Παράθεση:
Πάντως πάρε και διάβασε Λόμπσαν Ράμπα (αστρικό ταξίδι) πιστεύω να σε βοηθήσει πολύ.
Ο Lobsang Rampa, ή Cyril Hoskin έχει αμφισβητηθεί ως προς την αξιοπιστία των γραπτών του. Εδώ υπάρχει μια αρκετά εκτενής σχετική αναφορά από τον Agehananda Bharati ( Leopold Fischer, professor of Anthropology at Syracuse University for over 30 years. He was a respected academic Sanskritist, a prolific writer on religious subjects, and a Hindu monk in the Dasanami Sannyasi order. )
http://www.dc-international.org/inde...tid=143&id=337

Έχω διαβάσει μόνο «το άνοιγμα του τρίτου ματιού» από τον Λόμπσαν Ράμπα και από ότι κατάλαβα είναι μυθιστόρημα και όχι οδηγίες. Μάλιστα κάποιος που θα το έπαιρνε στα σοβαρά, ίσως να είχε και σοβαρά προβλήματα.
Είσαι απολύτως σίγουρος ότι το συγκεκριμένο βιβλίο είναι αξιόπιστο?
Απάντηση με παράθεση
  #107  
Παλιά 10-03-09, 00:14
Το avatar του χρήστη eloxim69
eloxim69 Ο χρήστης eloxim69 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 17-02-2009
Περιοχή: Σπάρτη
Μηνύματα: 25
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από rados
Υποθέτοντας ότι τα «ακασικά αρχεία» είναι υπαρκτά, νομίζω ότι βρίσκονται στο «ανώτερο νοητικό» επίπεδο. Σίγουρα πάντως, δεν βρίσκονται στο αστρικό επίπεδο που όντας ευμετάβλητο δεν είναι και ο καταλληλότερος χώρος για αυτά (άφθαρτα). Να θυμίσω ότι θεωρητικά το αστρικό σώμα διαλύεται σε μικρό χρονικό διάστημα μετά τον θάνατο του φυσικού – αιθερικού σώματος. Δεν βλέπω πως η έξοδος στο αστρικό (που είναι το σώμα των επιθυμιών θεωρητικά πάντα) θα μπορούσε να βοηθήσει την ανάγνωση των ακασικών αρχείων, μάλλον θα την παρεμπόδιζε. Είναι γνωστό ότι αν οι διαισθητικές πληροφορίες, απαιτούν την μη συναισθηματική εμπλοκή, τα ακασικά αρχεία πρέπει να την απαιτούν πολύ περισσότερο.



Ο Lobsang Rampa, ή Cyril Hoskin έχει αμφισβητηθεί ως προς την αξιοπιστία των γραπτών του. Εδώ υπάρχει μια αρκετά εκτενής σχετική αναφορά από τον Agehananda Bharati ( Leopold Fischer, professor of Anthropology at Syracuse University for over 30 years. He was a respected academic Sanskritist, a prolific writer on religious subjects, and a Hindu monk in the Dasanami Sannyasi order. )
http://www.dc-international.org/inde...tid=143&id=337

Έχω διαβάσει μόνο «το άνοιγμα του τρίτου ματιού» από τον Λόμπσαν Ράμπα και από ότι κατάλαβα είναι μυθιστόρημα και όχι οδηγίες. Μάλιστα κάποιος που θα το έπαιρνε στα σοβαρά, ίσως να είχε και σοβαρά προβλήματα.
Είσαι απολύτως σίγουρος ότι το συγκεκριμένο βιβλίο είναι αξιόπιστο?

Δεν έχω προσωπική εμπειρία περί ακασικών αρχείων,αλλά σύμφωνα με αυτά που κι εγώ έχω διαβάσει τα ακασικά αρχεία είναι κάτι σαν μια βιβλιοθήκη γνώσεων από ιδρύσεως του κόσμου και όχι μόνο, και είναι για λίγους.
Αν πρέπει να τα τοποθετήσουμε κάπου ανήκουν σε πολύ ανώτερη διάσταση από την γήινη (ανώτερο διανοητικό επίπεδο),και υπάρχει τρόπος να τα επισκευθεί κάποιος με αρκετούς τρόπους(αστρικό ταξίδι σε υψηλό επίπεδο,προβολή διανοητικού και πνευματικού κ.α)
Ελάχιστοι άνθρωποι έχουν καταφέρει να τα επισκεφθούν.

Οσο για τον Λόμπσαν Ράμπα όντως διαβάζεται σαν μυθιστόρημα και δεν σου δίνει τυφλές οδηγίες για κάποιο θέμα.Γνώμη μου είναι ότι σε εισάγει στον κόσμο του μεταφυσικού ομαλά και ακίνδυνα.Εχω διαβάσει 20 από τα βιβλία του και τον θεωρώ περισότερο αξιόπιστο και κατανοητό από τον δυτικό τρόπο σκέψης.Α και το βιβλίο είναι 'Ο Αστρικός Κόσμος και όχι αστρικό ταξίδι',αλλά πάνε πολλά χρόνια από τότε που τα διάβασα και τα έχω ψιλοξεχάσει.
Απάντηση με παράθεση
  #108  
Παλιά 11-03-09, 22:45
rados Ο χρήστης rados δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-02-2009
Μηνύματα: 381
Προεπιλογή

Θεωρητικά υπάρχει ένας τρόπος για να αποκτήσει κάποιος πρόσβαση στα «ακασικά αρχεία».
Να καθαρίσει το νου του από τα σκουπίδια. Δηλαδή από φόβους, προσδοκίες, πεποιθήσεις, σκέψεις, δεσμεύσεις και όλα τα σχετικά.
Βέβαια, όπως λέει ο Κρισναμούρτι, αν αποκτήσει κάποιος νου διαυγή, προσεκτικό και γεμάτο ενέργεια (το μεταφέρω κάπως ελεύθερα από μνήμης) δεν θα ενδιαφέρεται για μεταφυσικές εμπειρίες...
Ιδικά το αστρικό σώμα «ζει» στον «κόσμο των συναισθημάτων», οπότε ακόμα και αν βρίσκεται στα ανώτερα επίπεδα, δηλαδή πέρα από τους φόβους και τις προσδοκίες, είναι «εγκλωβισμένο» σε συναισθήματα, που όσο αγαθά και να είναι, αποτελούν τροχοπέδη για παντογνωσία.
(Διατηρώ κάποιες επιφυλάξεις για τα ακασικά αρχεία και τις εξωσωματικές εμπειρίες, αλλά καμία επιφύλαξη για την ανάγκη νοητικής μπουγάδας.)
Μια και ανέφερα τον Κρισναμούρτι νομίζω ότι ταιριάζει καλύτερα στον δυτικό, ανήσυχο, αναγνώστη, από τον Ράμπα.
Ο Ράμπα αν θυμάμαι καλά, για το άνοιγμα του τρίτου ματιού έγραφε ότι οι μοναχοί χρησιμοποιούσαν εκτός των άλλων τεχνικών και τρυπάνι. Για αυτό και τον θεωρώ κάπως επικίνδυνο. Αλλά άμα πάρει κανείς black & decker για να ανοίξει το τρίτο του μάτι, δεν θα του φταίει ο Ράμπα...
Απάντηση με παράθεση
  #109  
Παλιά 12-03-09, 13:40
kalia Ο χρήστης kalia δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 10-10-2005
Μηνύματα: 9
Προεπιλογή

Καλήμερα
παιδιά η αστρική προβολή είναι κάτι που διδάσκεται,και μάλιστα εδώ στην Αθήνα.
Δεν έχει κανένα απολύτως μυστήριο και κανένας απολύτως κίνδυνος δεν υπάρχει.
Διάβασα όλα τα ποστ ,ναι ισχύουν πραγματικά τα βουητά και το μυαλό χωρίς σκέψεις ,γιατί αυτό είναι και το βασικότερο.Αλλά ότι επάνω το ίδιο και κάτω .Τίποτε δεν αλλάζει.Απλά άμα φοβηθείς επιστρέφεις πίσω λίγο απότομα.Υπάρχουν αρνητικές προσωπικότητες όπου προσπαθούν να σε αποπροσανατολίσουν αλλά με έναν πολύ απλό τρόπο και έχοντας και την πίστη ότι είναι πολύ αδύνατες και δεν μπορούν να μας κάνουν κακό ,τις αγνοούμε και συνεχίζουμε.Δεν ξεκινάμε ποτέ αστρικό χωρίς κύκλο προστασίας και χωρίς να ζητήσουμε τη βοήθεια της θεϊκής μας μητέρας.
Μπορούμε να πάμε στα ακασικα να ζητήσουμε να μάθουμε πράγματα για το παρελθόν,θα μπορούσαμε και για το μέλλον άλλα αυτό είναι απαγορευτικό γιατί τα ΕΓΩ μας είναι τέτοια που μάλλον κακό θα κάναμε στον εαυτό μας.Επίσης μπορούμε να πάμε να βρούμε κάποιο αγαπημένο μας πρόσωπο αν ανησυχούμε ότι στην υγεία του δεν είναι καλά.Δεν θα το καταλάβει αλλά μπορεί να μας πει ότι μας είδε στο όνειρο του.Επίσης να συναντήσουμε αστρικούς συνταξιδιώτες η να θελήσουμε π.χ να πάμε στις πυραμίδες να μάθουμε τι ήταν και να μπούμε στο εσωτερικό τους .Η οποιαδήποτε άλλη γνώση μας είναι απαραίτητη,άσκοπα δεν βγαίνουμε ποτέ γιατί τότε χάνουμε απλά πολύτιμο χρόνο και γνώσεις
Απάντηση με παράθεση
  #110  
Παλιά 12-03-09, 23:07
ilias1972 Ο χρήστης ilias1972 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 01-02-2009
Μηνύματα: 10
Προεπιλογή ΤΡΑΝΤΑΓΜΑ

Να πω κ εγώ κάτι που μου συμβαίνει το τελευταίο διάστημα...
Το πάθαινα και παλιότερα πριν αρχίσω να ασχολούμαι με αστρική προβολή.
Ενώ έχω ξαπλώσει κ μετά από λίγο είμαι ξύπνιου κ κοιμισμένου τραντάζεται όλο το σώμα μου στιγμιαία και μετά συνεχίζω τον ύπνο μου. Δεν υπάρχει φόβος. Μόνο στιγμιαία ανησυχία θα έλεγα. Ούτε βλέπω κάποιο όνειρο(τουλάχιστον έτσι νομίζω). Τις τελευταίες μέρες γίνεται όλο και πιο συχνά(5 στις 7 τελευταίες φορές έγινε), που αρχίζω και το συνηθίζω. Ξέρω ότι ακούγετε περίεργο για αυτό αν μπορείτε βοηθήστε να το εξηγήσουμε!

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 10:33.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.