Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Ψυχικά Φαινόμενα – Μεταφυσική –Αποκρυφισμός

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #71  
Παλιά 11-02-17, 16:24
me lene Ο χρήστης me lene δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-02-2017
Μηνύματα: 36
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ilias1990 Εμφάνιση μηνυμάτων
Έχω παρακολουθήσει υπνωτισμό γι'αυτό το λέω. Βέβαια ήταν από τύπους που δεν θα τους χαρακτήριζες και τα πιο ηθικά στοιχεία αλλά υπήρξαν απτά αποτελέσματα στον υπνωτιζόμενο. Ξεκίνησαν για πλάκα, για να του κάνουν αναδρομή σε προηγούμενες ζωές(έτσι έλεγαν) αλλά κατάφεραν και άλλα πιο συγκεκριμένα πράγματα...
Μια καθηγήτρια που μας έκανε το μάθημα της ψυχολογίας στο σχολείο μας είχε πει ότι της είχαν κάνει υπνωτισμό (ή κάποιος ψυχολόγος ή κάποιος άλλος αλλά δεν θυμάμαι) για να δει τι ήταν στην προηγούμενη ζωή της. Αλλά δυστυχώς δεν θυμάμαι επακριβώς τι μας είχε πει. Αλλά νομίζω μετά αφότου την "ξύπνησε" θυμόταν όσα έλεγε την ώρα που ήταν υπνωτισμένη.
Δεν ξέρω τρομαχτικό μου φαίνεται όλο αυτό
Εσύ ήσουν μπροστά όταν κάναν τους υπνωτισμούς;

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη me lene : 11-02-17 στις 16:48
Απάντηση με παράθεση
  #72  
Παλιά 11-02-17, 18:37
Johnkokk Ο χρήστης Johnkokk δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-04-2016
Μηνύματα: 930
Προεπιλογή

Το θέμα των τσιγγάνων είναι περίεργο.Προσωπικά πιστεύω ότι οι κατάρες κτλπ που τους κατηγορούν είναι πολύ φουσκωμένα. Άλλωστε μια κατάρα φέρει αρνητική ενέργεια από μόνη της και σε συνδυασμό με την αυθυποβολή του εκάστωτε καταραμένου έχει περισσότερο ψυχολογικές συνέπειες,που εμείς οι ίδιοι μετατρέπουμε σε πραγματικά προβλήματα.

Για παράδειγμα,κάποιος που τον έχουν καταραστεί εν γνώση του,είναι λογικό να είναι νευρικός.Πάνω στα νεύρα θα σπάσει πχ ένα ποτήρι και θα κοπεί.Για αυτόν θα φταίει η κατάρα και όχι η αδυναμία του να αγνοησει μια απλή δεισιδαιμονία.

Όσο για την χειρομαντία και τις τέχνες των τσιγγάνων μαγισσών...συνήθως αναφέρεται ο γνωστός μονόλογος <<καλό παιδί είσαι μπρε και όμορφο,μεγάλη πόρτα θα διαβείς>> κτλπ,μονόλογος τόσο αναγνωρίσιμος όσο και ο μονόλογος της αντιγόνης στο Κωνσταντίνου και Ελένης...Ουσιαστικά είναι μια σειρά από ασαφείς προβλέψεις,όπου όποιο και αν είναι το αποτέλεσμα,εξακριβωνονται πχ <<βλέπω να κρατάς λεφτά,τώρα αν δίνει ή αν παίρνεις δεν το ξέρω>>

Σε καμία περίπτωση δεν λέω ότι όλες αυτές οι ιστορίες είναι ψεύτικες,πιστεύω ότι υπάρχει μαγεία,ωστόσο με τον καιρό,οι περισσότερες μορφές λαϊκής μαγείας όπως των τσιγγάνων χάνονται και μένουν μόνο μερικές τελετουργίες τυπικού χαρακτήρα.Στην ουσία σήμερα η ισχύς της μαγείας τους ως επί το πλείστον ταυτίζεται με την ισχύ αυθυποβολής του δέκτης αυτής.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Johnkokk : 11-02-17 στις 18:38
Απάντηση με παράθεση
  #73  
Παλιά 11-02-17, 18:51
me lene Ο χρήστης me lene δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-02-2017
Μηνύματα: 36
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Johnkokk Εμφάνιση μηνυμάτων
Σε καμία περίπτωση δεν λέω ότι όλες αυτές οι ιστορίες είναι ψεύτικες,πιστεύω ότι υπάρχει μαγεία,ωστόσο με τον καιρό,οι περισσότερες μορφές λαϊκής μαγείας όπως των τσιγγάνων χάνονται και μένουν μόνο μερικές τελετουργίες τυπικού χαρακτήρα.Στην ουσία σήμερα η ισχύς της μαγείας τους ως επί το πλείστον ταυτίζεται με την ισχύ αυθυποβολής του δέκτης αυτής.
Και εγώ συμφωνώ μαζί σου πάνω σε αυτό!
Απάντηση με παράθεση
  #74  
Παλιά 23-01-18, 00:23
dalikerman Ο χρήστης dalikerman δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 22-01-2018
Μηνύματα: 1
Προεπιλογή

Παιδιά θα σας πω κι εγώ την εμπειρία μου με μια γριά τσιγγάνα, πριν 10 χρόνια. Εγώ και η τότε αρραβωνιαστικιά μου μέναμε στα Βόρεια προάστια. Ήταν Κυριακή και είχε καλό καιρό, έτσι αποφασίσαμε να πάμε μια βόλτα στον Πειραιά σε μια έκθεση στον ΟΛΠ. Πάρκαρα το αυτοκίνητο εκεί κοντά και λίγο πριν μπούμε στο κτίριο μας πλησιάζει αυτή η τσιγγάνα και μου λέει να σε πω τη μοίρα σου. Της λέω άσε με δε σου δίνω λεφτά και μου λέει δε θέλω λεφτά, μόνο να σε πω τη μοίρα σου. Βγάζει τότε ένα γρομπαλάκι λευκή κλωστή που είχε και μου το βάζει μέσα στο χέρι και το κλείνει, και μου λέει κοίτα να δεις που έχεις καρκίνο, ανοίγω το χέρι και στη θέση της κλωστής υπήρχε ένα μικρό κατάμαυρο φασόλι!
Ασήμωσε μου λέει για να σου διώξω τον καρκίνο, της λέω παράτα με, σου είπα δε σου δίνω λεφτά, κι απομακρύνθηκα κι εκείνη συνέχισε να φωνάζει ότι θα πάθω σίγουρα καρκίνο και πρέπει να την ακούω γιατί είναι μεγαλύτερη και ξέρει, η αρραβωνιαστικιά μου μου έλεγε πάμε να φύγουμε γιατί λέει βλακείες κι έτσι μπήκαμε στο κτίριο αφήνοντας την τσιγγάνα να φωνάζει.
Αυτά, πάντως 10 χρόνια μετά, καρκίνο δεν έπαθα, ούτε οποιαδήποτε άλλη ανίατη ασθένεια, το χειρωνακτικό μου επάγγελμα το συνεχίζω κανονικά.
Απάντηση με παράθεση
  #75  
Παλιά 23-01-18, 04:07
valhalla Ο χρήστης valhalla δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-01-2008
Μηνύματα: 768
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από dalikerman Εμφάνιση μηνυμάτων
Παιδιά θα σας πω κι εγώ την εμπειρία μου με μια γριά τσιγγάνα, πριν 10 χρόνια. Εγώ και η τότε αρραβωνιαστικιά μου μέναμε στα Βόρεια προάστια. Ήταν Κυριακή και είχε καλό καιρό, έτσι αποφασίσαμε να πάμε μια βόλτα στον Πειραιά σε μια έκθεση στον ΟΛΠ. Πάρκαρα το αυτοκίνητο εκεί κοντά και λίγο πριν μπούμε στο κτίριο μας πλησιάζει αυτή η τσιγγάνα και μου λέει να σε πω τη μοίρα σου. Της λέω άσε με δε σου δίνω λεφτά και μου λέει δε θέλω λεφτά, μόνο να σε πω τη μοίρα σου. Βγάζει τότε ένα γρομπαλάκι λευκή κλωστή που είχε και μου το βάζει μέσα στο χέρι και το κλείνει, και μου λέει κοίτα να δεις που έχεις καρκίνο, ανοίγω το χέρι και στη θέση της κλωστής υπήρχε ένα μικρό κατάμαυρο φασόλι!
Ασήμωσε μου λέει για να σου διώξω τον καρκίνο, της λέω παράτα με, σου είπα δε σου δίνω λεφτά, κι απομακρύνθηκα κι εκείνη συνέχισε να φωνάζει ότι θα πάθω σίγουρα καρκίνο και πρέπει να την ακούω γιατί είναι μεγαλύτερη και ξέρει, η αρραβωνιαστικιά μου μου έλεγε πάμε να φύγουμε γιατί λέει βλακείες κι έτσι μπήκαμε στο κτίριο αφήνοντας την τσιγγάνα να φωνάζει.
Αυτά, πάντως 10 χρόνια μετά, καρκίνο δεν έπαθα, ούτε οποιαδήποτε άλλη ανίατη ασθένεια, το χειρωνακτικό μου επάγγελμα το συνεχίζω κανονικά.
Δεν έπεσες θύμα αυθυποβολής και καλά έκανες.
Απάντηση με παράθεση
  #76  
Παλιά 23-01-18, 09:07
Το avatar του χρήστη Robespierre
Robespierre Ο χρήστης Robespierre δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-11-2014
Μηνύματα: 1.138
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από dalikerman Εμφάνιση μηνυμάτων
Της λέω άσε με δε σου δίνω λεφτά και μου λέει δε θέλω λεφτά, μόνο να σε πω τη μοίρα σου.

Ασήμωσε μου λέει για να σου διώξω τον καρκίνο


Όπως λέει κι ο λαός, αν άκουγε ο Θεός τα κοράκια, θα είχανε ψοφήσει όλοι οι γαϊδάροι...
Απάντηση με παράθεση
  #77  
Παλιά 15-07-18, 14:27
Hysteria Ο χρήστης Hysteria δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 15-07-2018
Μηνύματα: 1
Angry

Παιδιά καλησπέρα σας,να μην σας τα πολυλογώ την πάτησα και εγώ έτσι μόλις χθές με ενα 500αρικο. Δεν περίμενα να είμαι τόσο αδύναμος αλλα αυτός ο τρόπος που έχουν να σε χειραγωγούν είναι πραγματικά απίστευτος.. θα σας ήταν εύκολο να αναφέρουμε όλοι τα σημεία στα οποία συναντήσαμε αυτές τις τσιγγάνες; Αρχίζοντας απο εμένα.
1) Στάση πανεπιστημίου, Οδός Ιπποκράτους Δεξιά του Θεάτρου Ακροπόλ (όπως βγαίνεις) Δεύτερη Στοά.
Απάντηση με παράθεση
  #78  
Παλιά 15-07-18, 14:54
valhalla Ο χρήστης valhalla δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-01-2008
Μηνύματα: 768
Προεπιλογή

Το περίεργο είναι που είχες 500άρικο και μάλιστα στην Πανεπιστημίου (!)
Απάντηση με παράθεση
  #79  
Παλιά 15-07-18, 15:06
heretic Ο χρήστης heretic δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-08-2013
Μηνύματα: 1.495
Προεπιλογή

Πες μας τι έγινε ακριβώς. Όσον αφορά τον υπνωτισμό που αναφέρθηκε, υπάρχουν διάφορες τεχνικές. Νομίζω ότι οι τσιγγάνοι χρησιμοποιούν απλά ταχυδακτυλουργικά που βασίζονται στην απόσπαση της προσοχής σου (μέχρι να διαπράξουν την παρανομία), και όχι σε τίποτα πιο εξεζητημένο. Η υπνωτική υποβολή δεν είναι 1+1=2. Δηλαδή δεν λειτουργεί πάντα σε οποιαδήποτε συνθήκες, με οποιουδήποτε ανθρώπους, ακόμα και μάστερ να είσαι μπορεί να μην τα καταφέρεις ποτέ σε κάποιους. Απλή στατιστική είναι...
__________________
Abyssus Abyssum Invocat
Απάντηση με παράθεση
  #80  
Παλιά 15-07-18, 23:42
Billl Ο χρήστης Billl δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-12-2016
Μηνύματα: 66
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Hysteria Εμφάνιση μηνυμάτων
Παιδιά καλησπέρα σας,να μην σας τα πολυλογώ την πάτησα και εγώ έτσι μόλις χθές με ενα 500αρικο. .
Τι 500άρικο μπρε? Αφού έχουν αποσυρθεί. Εκτός αν πλήρωσες 5Χ100.......
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 11:57.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.