Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Ανεξήγητα Φαινόμενα - Παγκόσμια μυστήρια

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 09-06-05, 23:08
Το avatar του χρήστη virus
virus Ο χρήστης virus δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 21-07-2004
Περιοχή: in the shadows
Μηνύματα: 25
Post Φαντάσματα

Χτες διάβασα κάτι που μοθ κίνησε το ενδιφέρον.

Διάβασα ότι όσοι βρίσκονται πιο κοντά στο θάνατο έχουν περισσότερες πιθανότητες να δουν φάντασμα...

Η ερώτηση είναι γιατί?

Μήπως εάν και εφόσων υπάρχουν φαντάσματα μπορούν να ξέρουν πόσο θα διαρκέσουν οι ζωές μας? Η είναι κάτι άλλο?

Θα ήθελα να ακούσω τις απόψεις σας...
__________________
-Have you ever searched for life on this planet?
-I've seen life on this planet, that's why I'm looking elsewhere.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 11-06-05, 22:58
Το avatar του χρήστη bladerunner
bladerunner Ο χρήστης bladerunner δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-09-2004
Περιοχή: Πειραιάς - Ελλάδα
Μηνύματα: 143
Προεπιλογή

Αν και δεν γνωρίζω πολλά από τις συνομοταξίες άλλο φάντασμα, άλλο όραμα, άλλο πνεύμα, άλλο στοιχειό κλπ κλπ κλπ

Οι νεκροί δεν βλέπουν φαντάσματα. Νομίζω ότι κατατάσονται στα πνεύματα ή στις οπτασίες αυτά που βλέπουν. Στην οικογένεια έχουμε πολλές ιστορίες συγγενών που στα τελευταία τους έβλεπαν εκλειπόντες συγγενείς τους.

Πρόσφατα άκουσα και για μια ιστορία γνωστού, αλλά επειδή είναι μισερή, μόλις την μάθω ολοκληρωμένη θα την αναφέρω. Κι αν ισχύει....
__________________
Έτρεχα σας το ορκίζομαι. Έτρεχα χωρίς να κοιτάω τους άλλους.
Έτρεχα και προσπερνούσα. Έτρεχα μέχρι που κατάλαβα ότι τερμάτισα.


Και βρέθηκα μόνος μου....
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 17-11-05, 13:20
AREIANOS Ο χρήστης AREIANOS δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 24-10-2005
Περιοχή: ΚΟΖΑΝΗ
Μηνύματα: 92
Unhappy

Το ότι αυτοί που είναι πιο κοντά στο θάνατο,μπορούν να δουν φαντάσματα(ή ορθότερα,πνεύματα),εγώ το ερμηνεύω ότι συμβαίνει λογω της ιδιαίτερης ψυχικής κατάστασης σε σημείο που να βρίσκονται σε επαφή όχι 100% με όσα συμβαίνουν στον δικό μας κόσμο.Με άλλα λόγια,επειδή η ψυχή δεν είναι πλέον τόσο στενά συνδεδεμένη με το σώμα,μπορει το συγκεκριμένο άτομο να αντιλαμβάνεται γεγονότα και καταστάσεις που υπό κανονικές συνθήκες δεν μπορεί να αντιληφθεί.Είναι πιο εύκολο δηλαδή να βιώνει πράγματα πιο,ας πούμε,"εξωκοσμικά".Θεωρώ ότι δεν υπάρχουν φαντάσματα που να γνωρίζουν πόσο θα διαρκέσουν οι ζωές μας.Ίσως βέβαια να μπορούν να μας ειδοποιούν για κάποια μελλοντικά γεγονότα,αλλά δεν νομίζω ότι διαθέτουν θεικά χαρακτηριστικά και ιδιότητες,ώστε να γνωρίζουν ακόμη κι αυτό.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 18-11-05, 03:12
Olympos Ο χρήστης Olympos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-10-2005
Μηνύματα: 49
Προεπιλογή

Δεν πιστεύω ότι οι μελλοθάνατοι έχουν περισσότερες πιθανότηττες να δούνε φαντάσματα...
Ο καθέ άνθρωπος έχει τις ίδιες πιθανότητες.Δεν έχω ακούσει ότι οι μελλοθάνατοι βλέπουν "περισσότερα" από εμάς.
Προσωπικά πιστεύω ότι έχω δει μια φορά φάντασμα αλλά δεν είμαι 100% σίγουρος... Μπορεί να ήταν και ιδέα μου...
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 17-12-05, 14:08
Το avatar του χρήστη lestat
lestat Ο χρήστης lestat δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 17-12-2005
Περιοχή: αθήνα
Μηνύματα: 1
Red face

γεια σε ολους!!
ειμαι καινουρια στο φορουμ... για να πω την αληθεια εχω ενα προβληματακι...εδω κ 13 χρονια περιπου βλεπω φαντασματακια κ ακουω φωνες,αρκετα συχνα.πολλα απο τα ονειρα που εχω συνηθως πραγματοποιουνται...δεν μπορω να πω οτι εχω βρει καποια λογικη εξηγηση σε αυτο που συμβαινει αλλα ολα αυτα αρχισαν οταν ημουν καπου 5-6 χρονων αμεσως μετα το θανατο της προ-γιαγιας μου...
μπορει να βοηθησει καποιος ή να ψαξω για ψυχιατρο???
__________________
i'm starting to drift further away
away from your demands and cruel rejection
i have to fight to find my own way
and learn to live with my imperfection
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 18-12-05, 21:38
kirki Ο χρήστης kirki δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 19-10-2005
Μηνύματα: 21
Προεπιλογή

καλησπερα lestat.θα μπορουσεs να εισαι λιγο πιο συγκεκριμενη ωστε να παρειs απαντησειs συγκεκριμενεs.
εχω προσωπικεs εμπειριεs οσο αφορα τιs φωνεs οπου ερχοντε σαν τυφωνεs στο κεφαλι σου και σε τρελενουν χωριs να μπορειs να τis σταματησειs ,εχω διαβασει οτι τα ατομα που κανουν αστρικα ταξιδια, στην καθημερινη τουs ζωη και σε ασχετο χρονο ακουν φωνεs οι οποιεs ειναι αυτων που βρισκοντε σε αστρικο επιπεδο ταξιδιου.
νομιζα κι εγω οτι χρειαζομαι γιατρο αλλα μη φοβασε δεν νομιζω οτι τρελενεσε....
αν καποιοs γνωριζει αs μαs δωσει τα φωτα του.
__________________
απογοητευμενοι συχνα απο τιs ανησυχιεs τηs καθημερινοτηταs μενουμε τυφλοι στο μονοπατι τηs ζωηs..
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 28-12-05, 10:31
thalia Ο χρήστης thalia δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 12-12-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 14
Προεπιλογή

Καλημερα!
Εγω φωνες δεν ακουω αλλα απο τοτε που πεθανε η γιαγια μου,περιπου πριν 14 χρονια δηλαδη, ερχετε συνεχως στον υπνο μου και με προειδοποιει για διαφορα πραγματα τα οποια παντα συμβαινουν!! και πολλες φορες νοιωθω και την παρουσια της ενω ειμαι ξυπνια.Αισθανομαι την αυρα της και ξερω οτι ειναι εκεινη.Δεν μπορω να εξηγησω για ποιο λογο και πως συμβαινει αυτο, αλλα συμβαινει! Υπαρχει καποιος με παρομοια εμπειρια?Και τι συναισθηματα του δημιουργει αυτο?
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 18-07-06, 13:33
Το avatar του χρήστη Archangelik
Archangelik Ο χρήστης Archangelik δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 18-07-2006
Περιοχή: athens
Μηνύματα: 5
Προεπιλογή

egw polles fores m exei tyxei na niwthw oti kapoios einai mesa sto spiti kai genika exw polles tetoies fovies... oloi sigoura to niwthoun ayto..
__________________
you can't bleed me,your hatred feeds me, i'm GOD here...you can't bleed me,your hatred feeds me, i'm GOD here...you can't bleed me,your hatred feeds me, i'm GOD here...
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 18-07-06, 14:55
Το avatar του χρήστη Julliet
Julliet Ο χρήστης Julliet δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-11-2005
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 305
Προεπιλογή

Εγώ βασικά προσωπική εμπειρία δεν έχω (αν εξερέσουμε καποιες φορές κάτι φωνές και βουητά, αλλά δεν είμαι σίγουρη αν όντως είναι "εξωπραγματικά"), αλλά κάτι που με συγκλόνησε εμένα αλλά και την οικογένειά μου ήταν το εξής:

Ένα βράδυ η ξαδέρφη της μητέρας μου βλέπει στον ύπνο της τον νεκρό πετέρα της να της λέει "Πες στην Παναγιώτα (η γιαγιά μου, αδερφή του νεκρού) να μου φέρει τις παντόφλες μου".
Την άλλη μέρα η αδερφή της μαμάς μου την πέρνει τηλέφωνο για να της ανακοινώσει τα δυσάρεστα νέα ότι η γιαγιά μου πέθανε...φυσικά πρίν καν της το πει εκείνη την διέκοψε και της είπε "Άσε ξέρω, πέθανε η θεία..."
__________________
~*Gp*~

«Γιατί άραγε ενώ δεν με καταλαβαίνει κανένας με συμπαθούν όλοι?»
Albert Einstein


"Όσοι ψάχνουν για χρυσό, σκάβουν πολύ και βρίσκουν λίγο" Ηράκλειτος

Το όνειρο μου χάρισε τη ζωή, τωρα δεν μου μένει παρά να χαρίσω στη ζωή το όνειρο.

"Δεν πρόκειται ποτέ να ανακαλύψεις νέους ωκεανούς αν δεν έχεις το κουράγιο να χάσεις από τα μάτια σου την ακτή"
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 04-08-06, 10:49
Το avatar του χρήστη Van Helsing
Van Helsing Ο χρήστης Van Helsing δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-08-2006
Περιοχή: Sparta
Μηνύματα: 30
Προεπιλογή

Όταν είσαι ετοιμοθάνατος όπως λές περνάς κατά το ήμισι στον άλλο κόσμο.Έτσι μπορείς να δείς κάποιες ψυχές.Κάποιοι λένε επίσης (βουδιστές πιονπολύ)οτι εκείννη την στιγμή ο θέος ο βούδας δεν ξέρω πιος σου κάνει ένα δώρο για να φύγεις ευτυχισμένος.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 01:02.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.