Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Εσωτερική Αναζήτηση – Φιλοσοφία – Επιστήμες

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιά 14-03-06, 12:31
Το avatar του χρήστη mika
mika Ο χρήστης mika δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-02-2006
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 144
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από xarism
Τέλος, η πραγματική νηστεία είναι ένα από τα δυνατότερα όπλα του Χριστιανού, όταν γίνεται σωστά, γιατί όταν γίνεται σύμφωνα με τις διάφορες θρησκείες είναι μια καλή αποτοξίνωση ή δίαιτα, αλλά όχι νηστεία!
ε? Μπορείς να γίνεις λίγο πιο συγκεκριμένος; Τι εννοείς; Ότι μόνο ο Χριστιανισμός πιστεύει στην πραγματική νηστεία; Αυτό είναι πολύ εγωιστικό και φυσικά όλοι φαντάζομαι γνωρίζουμε ότι υπάρχουν λαοί πολύ πιο "φανατισμένοι" από εμάς...Γι'αυτούς η νηστεία και η θρησκεία καθορίζει και όλη τους τη ζωή! Κάτι που με εμάς απ'ό,τι ξέρω δεν ισχύει! Μήπως αντί για τη φράση "...σύμφωνα με τις διάφορες θρησκείες...", ήθελες να πεις "...σύμφωνα με τις διάφορες θεωρίες...";;;
__________________
Την ημέρα που ένας άνθρωπος θα μπορεί να χαμογελάσει σε έναν άλλο άνθρωπο...
να τον αγκαλιάσει, να τον θεωρεί αδερφό του...
μόνο τότε θα κυριαρχήσει η ειρήνη στη γη.



Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 14-03-06, 13:01
Το avatar του χρήστη Archangel
Archangel Ο χρήστης Archangel δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-11-2005
Περιοχή: ΕΛΛΑΣ
Μηνύματα: 230
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από xarism
Η νηστεία σύμφωνα με την αγία γραφή, είναι:
Αποχή κάθε είδους τροφής από την ανατολή μέχρι την δύση του ηλίου (για μία μερα νηστεία).
όταν ο Χριστός νήστεψε 40 μέρες, δεν έφαγε τιποτα 40 ημέρες και νύχτες συνεχόμενα.
Επίσης η νηστεία δεν γίνεται καθιερομένες ημερομηνίες αλλά, όταν έχουμε ένα σοβαρό αίτημα απέναντι στο Θεό.
Σε τί βοθάει; Καθώς ο άνθρωπος μένει νηστικός (= νηστεία), με αυτόν τον τρόπο πλησιάζει ευκολότερα τον Θεό (καθώς ο Θεός είναι Πνεύμα και όχι σάρκα), αυξάνεται η πίστη του ανθρώπου και χαμηλώνει ο σαρκικός άνθρωπος για να υψωθεί-αναδηθεί ο πνευματικός μέσα από αυταπάρνηση των σαρκικών του επιθυμιών.

Τέλος, η πραγματική νηστεία είναι ένα από τα δυνατότερα όπλα του Χριστιανού, όταν γίνεται σωστά, γιατί όταν γίνεται σύμφωνα με τις διάφορες θρησκείες είναι μια καλή αποτοξίνωση ή δίαιτα, αλλά όχι νηστεία!

Ξέρεις έτσι και δεν φάει ο άνθρωπος για 40 μέρες τίποτα ούτε νερό δεν πρόκειτε να ζήσει καθόλου.Αν είναι ένας εύσωμος πάει και έρχετε διότι έχει λίπος και θα αδυνατίσει αλλά ένας άνθρωπος με καθόλου λίπος θα πεθάνει όποτε δεν μπορούν να κάνουν όλοι νηστεία ή δίαιτα.
__________________
Βαριέμαι http://s2.bitefight.gr/c.php?uid=22502
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 14-03-06, 16:58
Το avatar του χρήστη Antonia
Antonia Ο χρήστης Antonia δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-09-2004
Μηνύματα: 928
Προεπιλογή

Φίλε xarism,
δυστυχώς δε συμφωνούμε! Και μόνο που λες ότι η νηστεία είναι μια δίαιτα τι να πω; Βασικά, πρέπει να στερούμαστε κάθε απόλαυση κατά τη διάρκεια της νηστείας, όταν αυτή ορίζεται απ' την εκκλησία, για να εξαγνίσουμε την ψυχή μας; Ε, δε νομίζω ότι με το να μην πιω γάλα, αλλά να φάω ταραμά καταφέρνω κάτι τέτοιο. Επίσης είναι γελίο να "απογορεύεται" να βάλεις λάδι στο φαγητό και απ' την άλλη να επιτρέπονται οι ελιές! Πώς γίνεται αυτό; Και το ψωμί δεν έχει λάδι για να μην κολλήσει στο ταψί ή στη φόρμα; Αν είναι δυνατόν! Το έχουμε ξεφτυλλίσει τελείως νομίζω το όλο θέμα. Βγαίνει και ο κάθε ρασοφόρος και μιλάει για αμαρτίες και τιμωρία απ' το θεό και "ψαρώνουν" οι γιαγιάδες. Έλεος...

Όποιος θέλει να στερηθεί κάτι (ανεξαρτήτου είδους) μπορεί να το κάνει μόνος του, όποτε το κρίνει ο ίδιος απαραίτητο. Ο σκοπός μπορεί να είναι η απόδειξη στον εαυτό του ότι ΜΠΟΡΕΙ και τίποτε άλλο. Τι σου προσφέρει δηλαδή μια σοκολάτα που είναι τόσο κακό και πρέπει να μην τη φας για να γίνεις καλύτερος; Και το σεξ γιατί να κοπεί; Νομίζω ότι είναι ανούσιο να πεις σταματάω από σήμερα να το κάνω και για πέντε μέρες π.χ. και μετά από αυτές βγάζω τα μάτια μου για να αναπληρώσω το χαμένο χρόνο. Παν μέτρον άριστον (χαίρε Δρυμονία! ) κι αυτό ισχύει σε όλους τους τομείς της ζωής μας. Αν ακολουθούμε αυτό τον απλό "κανόνα" σαν αρχή ζωής, νομίζω δεν έχουμε ανάγκη καμία νηστεία και καμία απόδειξη ότι μπορούμε να κρατήσουμε το στόμα μας κλειστό κ.λπ. κ.λπ.
__________________
Εις το επανιδείν...
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 14-03-06, 18:38
Το avatar του χρήστη Drymonia
Drymonia Ο χρήστης Drymonia δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-12-2005
Μηνύματα: 817
Προεπιλογή

Παράθεση:
Είναι δε γνωστό πως είναι πολύ πιο εύκολη η ανυπακοή παρά η υπακοή...Η "μαγκιά" δεν είναι να είσαι...ανυπότακτος,όπως υπολαμβάνουν πολλοί...
Συμφωνώ. Ο δρόμος της Αρετής είναι στην αρχή τραχύς αλλά μετά σε αποζημιώνει.

Παράθεση:
οι Φραγκολεβαντίνοι,πάντως,έχουν μία ωραία λέξι,λόγω της διττής της εννοίας-και τώρα με μόνον την δεύτερη,την "μεταφορική"-,την λέξι:"pathetic")
Γενικά οι Φράγκοι και μάλλον όχι οι Φραγκολεβαντίνοι (Φραγκο-ανατολίτες) έχουν κρατήσει αρκετές Ελληνικές λέξεις με την αρχική τους σημασία, ενώ αντίθετα στη νεοελληνική γλώσσα τις χρησιμοποιούμε λάθος [επίσης βλ. sympathetic vs. συμπαθητικός]

Παράθεση:
Ή μάλλον είναι,αλλά είναι ιλαρή ταλαιπωρία,ενώ η άλλη οδός είναι βαρύθυμη και θανατερά ανιαρή "ευκολία"
Και πάλι συμφωνώ. Σίγουρα νιώθεις περισσότερο δυνατός και λιγότερο έρμαιο των παθών σου.

Παράθεση:
Δεν ξέρω πως ορίζει τη νηστεία η κάθε θρησκεία ή το κάθε φιλοσοφικό ρεύμα, πάντως για μένα έχει την έννοια όχι μόνο της αποχής από τροφές που χαρακτηρίζονται "ακάθαρτες" αλλά, κυρίως, τη στροφή του ανθρώπου προς τα μέσα, την ενδοσκόπηση, την προσπάθεια επικοινωνίας με το Θείο, όπως κι αν το ορίζει κανείς.
Το ίδιο πιστεύω και εγώ. Είναι πολύ ανούσιο και επιφανειακό να περιορίζουμε την έννοια της νηστείας στη κατανάλωση τροφής.

Παράθεση:
Ο Πυθαγόρας λέγεται πως είχε απέχθεια για τα κουκιά, ίσως να γνώριζαν από τότε την ασθένεια της κυάμωσης που αυτά προκαλούν σε όσους έχουν έλλειψη του ενζύμου G6PD.
Για την ερμηνεία αυτή υπάρχει και άλλη, μεταφορική, άποψη. Την εποχή εκείνη ψήφιζαν δια λευκών και μελανών κυάμων, και λέγεται ότι ίσως με αυτή του τη ρήση ο Πυθαγόρας να ήθελε να αποτρέψει τους μαθητές του από τις πολιτικές διαμάχες και ψηφοφορίες. Υπάρχουν και άλλες ερμηνείες... πάντως πιστεύω ότι αυτή που αναφέρεις είναι και η πιο πιθανή.

Παράθεση:
ενώ κάπου έχω διαβάσει πως κάποιοι αρχαίοι έλληνες θεωρούσαν το ψάρι ως ακάθαρτη τροφή και την απέφευγαν.
Το έχω διαβάσει και γω. Αυτό το λένε επειδή, ιδίως στον Όμηρο - παρόλο που το μεγαλύτερο μέρος της Οδύσσειας διαδραματίζεται στη θάλασσα - δεν γίνεται λόγος για θαλασσινές τροφές, παρά μονάχα ως έσχατη λύση όταν εξαντληθούν τα τρόφιμα.

Παράθεση:
Αποχή κάθε είδους τροφής από την ανατολή μέχρι την δύση του ηλίου (για μία μερα νηστεία).
ο Χριστός νήστεψε 40 μέρες
Αυτό ακριβώς γίνεται και στο ραμαζάνι.
Επίσης, ποιά η σημασία του αριθμού 40; Γιατί όχι 30 ή 28 όπως ένας σεληνιακός κύκλος [όπως σήμερα χωρίζουμε τον χρόνο];

Παράθεση:
Αυτό είναι πολύ εγωιστικό και φυσικά όλοι φαντάζομαι γνωρίζουμε ότι υπάρχουν λαοί πολύ πιο "φανατισμένοι" από εμάς...Γι'αυτούς η νηστεία και η θρησκεία καθορίζει και όλη τους τη ζωή!
Σωστό κι αυτό....

Παράθεση:
Παν μέτρον άριστον κι αυτό ισχύει σε όλους τους τομείς της ζωής μας. Αν ακολουθούμε αυτό τον απλό "κανόνα" σαν αρχή ζωής, νομίζω δεν έχουμε ανάγκη καμία νηστεία
Συμβολική αναπαράσταση του "μέτρου" υπάρχει στη μυθολογία του Μαντείου των Δελφών το οποίο συμβολικά ανήκε 6 μήνες στον Απόλλωνα [εγκράτεια, ενδοσκόπηση] και 6 μήνες στον Διόνυσο [γλέντι, ερωτικές περιπέτειες..και γενικά όλα τα προσφιλή αθλήματα ].
__________________
Για τα λεφτά τα κάνεις όλα..[?]
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 15-03-06, 00:39
Παθοκτόνος Ο χρήστης Παθοκτόνος δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-11-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 452
Smile "Άσε με να κάνω λάθος/μην παριστάνεις τον...Θεό"

Παράθεση:
Και μόνο που λες ότι η νηστεία είναι μια δίαιτα τι να πω;
Δεν είπε αυτό.
Παράθεση:
Βασικά, πρέπει να στερούμαστε κάθε απόλαυση κατά τη διάρκεια της νηστείας, όταν αυτή ορίζεται απ' την εκκλησία, για να εξαγνίσουμε την ψυχή μας;
Ο άνθρωπος ου ζήσεται μόνον επ'άρτω,αγαπητή.Λυπούμαι διότι δεν έχετε γνωρίσει καμμία απόλαυση αληθινή,αφού νομίζετε ότι στερείσθε απολαύσεις όταν δεν ικανοποιείτε τις κατώτερες παρορμήσεις.Ωιμένα,ωιμένα...

Παράθεση:
Ε, δε νομίζω ότι με το να μην πιω γάλα, αλλά να φάω ταραμά καταφέρνω κάτι τέτοιο. Επίσης είναι γελίο να "απογορεύεται" να βάλεις λάδι στο φαγητό και απ' την άλλη να επιτρέπονται οι ελιές!Πώς γίνεται αυτό; Και το ψωμί δεν έχει λάδι για να μην κολλήσει στο ταψί ή στη φόρμα; Αν είναι δυνατόν! Το έχουμε ξεφτυλλίσει τελείως νομίζω το όλο θέμα. Βγαίνει και ο κάθε ρασοφόρος και μιλάει για αμαρτίες και τιμωρία απ' το θεό και "ψαρώνουν" οι γιαγιάδες. Έλεος...
Δεν πρέπει να τρώγωμεν ούτε αρτήσιμα,αλλά να τρώμε και λιτά.Άλλωστε η νηστεία ετυμολογείται από το νη(=δεν) και το εσθίω(=τρώγω,γενικώς)

Παράθεση:
Όποιος θέλει να στερηθεί κάτι (ανεξαρτήτου είδους) μπορεί να το κάνει μόνος του, όποτε το κρίνει ο ίδιος απαραίτητο. Ο σκοπός μπορεί να είναι η απόδειξη στον εαυτό του ότι ΜΠΟΡΕΙ και τίποτε άλλο.
Δεν νομίζετε ότι είναι πολύ εγωκεντρική αυτή η άποψή σας;Ακόμη,σας διαβεβαιώ ότι(μόνος του)δεν μπορεί.
Παράθεση:
Τι σου προσφέρει δηλαδή μια σοκολάτα που είναι τόσο κακό και πρέπει να μην τη φας για να γίνεις καλύτερος; Και το σεξ γιατί να κοπεί; Νομίζω ότι είναι ανούσιο να πεις σταματάω από σήμερα να το κάνω και για πέντε μέρες π.χ. και μετά από αυτές βγάζω τα μάτια μου για να αναπληρώσω το χαμένο χρόνο.
Δεν γίνεσαι καλλίτερος με το να μην φας σοκολάτα.Η νηστεία πρέπει να συνδυάζεται με ελεημοσύνη,αυτοσυγκέντρωση,αυτοενδοσκόπηση(ώστε να ξέρουμε και τι μας γίνεται και να μην κινδυνεύωμε-γινόμαστε ευάλωτοι από-σε ψυχικά-μικρά και μεγάλα-ψεγάδια).Αυτό που είπατε για το σεξ δεικνύει ακριβώς το ότι ο άνθρωπος είναι ανίκανος για οτιδήποτε.Όπως θα μας διαβεβαίωνε και η ψυχανάλυση,η απώθηση δεν λύει το πρόβλημα των ταπεινών και καταστροφικών* παρορμήσεων που μας μαστίζουν.Δεν θέλουμε να καταντήσουμε ωσάν τους υστερικούς πουριτανούς ασθενείς της βικτοριανής εποχής του Φρόυντ,έτσι δεν είναι;..Επομένως,η λύση(κατ'αυτήν την άποψι) ευρίσκεται στο να μην τις έχουμε καν αυτές τις παρορμήσεις.Και πώς θα επιτύχουμε κάτι τέτοιο;

Παράθεση:
Παν μέτρον άριστον (χαίρε Δρυμονία! )
Mon Dieu! Δεν είναι έτσι αγαπητή μου το ρηθέν!..Το οποίο,όπως μας το δίδετε,τι σημαίνει;Κάθε μέτρο είναι άριστο;;;..Δυστυχώς δεν αφιερώνουμε καθόλου χρόνο για να σκεφθούμε τη σήμερον...

Παράθεση:
Αυτό ακριβώς γίνεται και στο ραμαζάνι.
Τι λέτε αγαπητή μου;Στο "Ραμαζάνι"(όπως το λέτε)οι άνθρωποι μπορούν να φάνε μετά την δύση του ηλίου(και τρώγουν πολύ μάλλον,όντως...) εν αντιθέσει με την χριστιανική νηστεία...

(πολύ)φιλικά,
Παθοκτόνος.

*Πρέπει να σημειωθεί εδώ πως η λέξη αχαμνός=χαύνος(χαυνωμένος)!..Η ελληνική μας γλώσσα περιγράφει υπέροχα την τραγική(για την εποχή μας)αλήθεια περί της πνευματικής καταστάσεως των περί τα αχαμνά τυρβαζομένων(=ανησυχούντων)...
__________________
"Βουβές ψυχές,θλιμμένες!Και τ'απόβραδο/
Προσμένουν το Χριστό μας από πέρα.....

.....Κ'εκείνος έρχεται...../
με τ'άγιο φως αχνόφεγγο στεφάνι του/
.....με τα θεικά,χαμηλωμένα μάτια....../

του κάμπου τα στρουθιά και τα πετούμενα......
άμα τον δούνε χαμηλώνουν πρόσχαρα......

Και σκύβει στις ψυχές που τον προσμένουν/
Σιγά...
πονετικά"

Από: "Εσπερινός" του Λάμπρου Πορφύρα(1894-1932), "Πας ο επί γης και υπό γην χρυσός αρετής ουκ αντάξιος"-Πλάτων

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Παθοκτόνος : 15-03-06 στις 01:16 Αιτία: "/Δεν μ'αρέσουν οι σωτήρες/δεν...γουστάρω να σωθώ"
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 15-03-06, 10:47
Το avatar του χρήστη Antonia
Antonia Ο χρήστης Antonia δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-09-2004
Μηνύματα: 928
Προεπιλογή

Αγαπητέ Παθοκτόνε,

δεν μπορώ να γίνω κακιά μαζί σου (όπως και με τους περισσότερους άλλωστε), αλλά νομίζω ότι γίνεσαι ερυστικός και ολίγον επιθετικός στα μηνύματά σου. Ο καθένας έχει την άποψή του για όλα τα θέματα και δεν μπορείς εσύ να κρίνεις αν είναι σωστή ή όχι. Επίσης, δεν ξέρεις καν τι έχω ζήσει στη ζωή μου, όπως κι εγώ για σένα. Θα μπορούσα να πω πολύ εύκολα, κρίνοντας απ' όσα έχεις γράψει κατά καιρούς, ότι δεν έχεις έρθει ποτέ σε σαρκική επαφή. Ξέρεις τι μπορεί να σημαίνει αυτό για όσους το έχουν κάνει; Ότι δεν έχεις ζήσει τίποτα! Εσύ λες ότι τέτοιες απολαύσεις (βασικά δεν ξέρω καν αν αυτό εντάσεται σε αυτές για σένα) είναι παρορμητισμός! Τέλος πάντων...

Συγνώμη αν κάνω λάθος για το τι λέει η εκκλησία για τη νηστεία, τι πρέπει να τρώμε και τι όχι, αλλά εγώ είπα πώς έχουν τα πράγματα σήμερα. Δεν ξέρω πώς καταλήξαμε στο να λέμε νηστεία και να καταλαβαίνουμε ψωμί, ελιές, ταραμά, χαλβά κ.ά. Πάντως έτσι είναι! Ίσως στα μοναστήρια οι μοναχοί να ξέρουν καλύτερα την έννοια, όμως στις μεγαλουπόλεις και στα χωριά, οι πιστοί αυτό κάνουν. Δεν τρώνε για 40 μέρες κάποιες τροφές και τι μ' αυτό; Αγαπητέ μου, δε νομίζω ότι το φαγητό θα μας κάνει καλύτερους. Το μυστικό κρύβεται αλλού. Μέσα μας.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Παθοκτόνος
Mon Dieu! Δεν είναι έτσι αγαπητή μου το ρηθέν!..Το οποίο,όπως μας το δίδετε,τι σημαίνει;Κάθε μέτρο είναι άριστο;;;..Δυστυχώς δεν αφιερώνουμε καθόλου χρόνο για να σκεφθούμε τη σήμερον...
Αφού με τόση ευγένεια λέτε ότι δεν ξέρω που παν τα τέσσερα, δώστε μου τα φώτα σας!

Υ.Γ.: Η μουσική που ακούτε, αν κρίνω από τους καλλιτέχνες που χρησιμοποιείτε για να περάσετε τα μηνύματά σας, είναι έντεχνο-ροκ. Μήπως το ροκ λοιπόν, έχει έρθει σε ρήξη κάμποσες φορές με την εκκλησία και τους εκπροσώπους της; Μήπως θα έπρεπε να προσέχετε ποιους καλλιτέχνες διαδίδετε; Ο κύριος Παπακωνσταντίνου, δε νομίζω ότι εκφράζει τις απόψεις σας. Ή απλά δανίζεστε τους στίχους τους και τίποτα παραπάνω;
__________________
Εις το επανιδείν...
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 15-03-06, 11:06
Το avatar του χρήστη Μιχάλης
Μιχάλης Ο χρήστης Μιχάλης δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-06-2004
Περιοχή: Αργολίδα
Μηνύματα: 1.893
Προεπιλογή

Νομίζω πως τόσο η Αντωνία όσο και ο Παθοκτόνος εκφράζουν τις δύο εκ διαμέτρου απόψεις όσον αφορά στη νηστεία και την έννοια που έχει (ή θα έπρεπε να είχε). Η μία άποψη θέλει τη νηστεία ως κάτι το περιττό, που επιβάλλεται από τη θρησκεία για διάφορους λόγους, προκαλώντας ίσως νευρώσεις στον πληθυσμό, ενώ η άλλη θεωρεί πως η νηστεία εννοεί μια γενικότερη εγκράτεια και δεν περιορίζεται μόνο στην αποφυγή της βρώσης συγκεκριμένων τροφών.
Από εκεί και πέρα, νομίζω πως καθένας μπορεί να την εφαρμόζει ή να την απορρίπτει κατά το δοκούν αφού δεν βρίσκω λάθος ούτε στη μία ούτε στην άλλη άποψη. Όλα θέλουν το χρόνο και τον τρόπο τους, ακόμα και η πραγματοποίηση ή μη σαρκικών επαφών. Έτσι, αυτό το τελευταίο δεν αποτελεί ούτε μομφή ούτε επιχείρημα...
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 15-03-06, 11:08
Το avatar του χρήστη Archangel
Archangel Ο χρήστης Archangel δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-11-2005
Περιοχή: ΕΛΛΑΣ
Μηνύματα: 230
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Παθοκτόνος
Δεν νομίζετε ότι είναι πολύ εγωκεντρική αυτή η άποψή σας;Ακόμη,σας διαβεβαιώ ότι(μόνος του)δεν μπορεί.
Όλα αγαπητέ είναι θέμα αυτοπειθαρχείας και αυτοελέγχου.Δεν έχετε θέσει στόχους στους οποίους θέλετε να φτάσετε?Δεν έχετε πει δεν θα πιω καφέ για μια εβδομάδα ή δεν θα φάω αυτό το είδος φαγητού για μιαμιση εβδομάδα ή μήνα αναλόγος διαλέχτε εσείς ότι σας αρέσει.
Και φυσικά η νηστεία είναι θέμα προσωπικό.Και πραγματικά δεν μπορείτε να λέτε ότι δεν έχουμε γνωρίσει καμία αληθινή απόλαυση διότι για τον καθένα η πραγματική απόλαυση είναι θέμα υποκειμενικό.Εσείς για παράδειγμα θεωρείτε πραγματική απόλαυση το να πηγαίνετε στην εκκλησία και να ακούτε ψαλμούς, η Αντωνία κάτι άλλο εγώ κάτι άλλο.Για αυτό σας παρακαλώ πολύ μην είστε τόσο απόλυτος.
__________________
Βαριέμαι http://s2.bitefight.gr/c.php?uid=22502
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 15-03-06, 11:38
vagkri Ο χρήστης vagkri δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-02-2006
Περιοχή: αθήνα
Μηνύματα: 284
Thumbs down αλκοολικός ???

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Παθοκτόνος
Πιστέψτε με,δεν έχετε βιώσει την πνευματική χαρά και γλυκεία ψυχική διάθεσι(μέχρι...αλκοολικό θα σας πούνε ωρισμένοι)που φέρει η νηστεία,για αυτό ομιλείτε έτσι.Είναι δε γνωστό πως είναι πολύ πιο εύκολη η ανυπακοή παρά η υπακοή...Η "μαγκιά" δεν είναι να είσαι...ανυπότακτος,όπως υπολαμβάνουν πολλοί...
Αγαπητέ παθοκτόνε ,η απάντηση σας ομολογώ οτι με έκανε να γελάσω (το λέω χωρίς κανένα ίχνος ειρωνείας) ,αλλά ανεξάρτητα από το αν είμαι η όχι αλκοολικός, θα ήθελα να επισημάνω οτι διακρίνω στην απάντηση που δώσατε την γνωστή τακτική όλων των "θρησκευόμενων" και "υγειώς" σκεπτόμενων ατόμων να υποστηρίζουν τις αποψεις τους με αφορισμούς και προσβολές.

Η πίστη σε κάτι είναι (για εμένα τον "ανυπάκουο") κάτι εντελώς προσωπικό και φυσικά απόλυτα σεβαστό απο τους άλλους, φτάνει να μην δημιουργει προβλήματα στους άλλους.

Οπως είπα και σε προηγούμενο post η νηστεία είναι ένα από τα μέσα που χρησιμοποιήται για τον έλεγχο των μαζών ακόμα και σε προσωπικό επίπεδο (μέσα στο σπίτι τους) ,έτσι ώστε όταν χρειαστει να υπακούσουν αναντίρρητα στίς εντολές των "καθοδηγητών".

Ο θεός μετά σού (με αγάπη)

Υ.Γ. Αν προσέξατε χρησιμοποιώ πληθυντικό , γιατί ουδέποτε κανείς από τον χώρο της εκκλησίας δεν κατάφερε να με κάνει να αισθανθώ φιλικά απεναντί του , όπως εσείς άλλωστε.Δεν έχει να κάνει με τον σεβασμό.Σέβομαι π.χ. την γυναίκα μου αλλά μιλάμε στον ενικό!!!!
__________________
( Το παλαιό μου Nickname (Ελληνιστί Ψευδώνυμο) ήταν "VAGKRI"...)

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη vagkri : 15-03-06 στις 12:55
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 15-03-06, 15:06
Το avatar του χρήστη Drymonia
Drymonia Ο χρήστης Drymonia δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-12-2005
Μηνύματα: 817
Προεπιλογή

Παράθεση:
Παν μέτρον άριστον
Παράθεση:
Το οποίο,όπως μας το δίδετε,τι σημαίνει;Κάθε μέτρο είναι άριστο;;;..
Έχεις δίκιο, το "παν" προστέθηκε αργότερα. Εχω όμως ακούσει και την ερμηνεία του ως: "από όλα/πάνω απ'όλα [παν], το μέτρο [μέτρον] είναι άριστο" και όχι παν=κάθε. Οπότε με αυτή την ερμηνεία είναι πιο σωστό.

Παράθεση:
Τι λέτε αγαπητή μου;Στο "Ραμαζάνι"(όπως το λέτε)οι άνθρωποι μπορούν να φάνε μετά την δύση του ηλίου(και τρώγουν πολύ μάλλον,όντως...) εν αντιθέσει με την χριστιανική νηστεία
Πάλι δεν καταλαβαινόμαστε αγαπητέ μου!!
1. Υπάρχει και άλλος όρος, δεν είναι ραμαζάνι;
2. Εγώ δεν είπα ότι δεν τρώνε καθόλου! Άλλωστε οι περισσότεροι έχουν μια κοιλιά από δω μέχρι απέναντι! Τη μέρα δεν τρώνε και μόλις δύσει ο ήλιος καταβροχθίζουν ό,τι βρουν μπροστά τους!! Πάντως, νομίζω και γι'αυτούς ισχύει το 40ήμερο.
Αλήθεια γνωρίζεις τη σημασία του αριθμού 40 στην ορθόδοξη πίστη [40 μέρες νηστεία, μετά 40 μέρες μνημόσυνο, 40 μέρες λεχώνα]. Είμαι σίγουρη ότι το 40 πρέπει να εκφράζει ένα διάστημα, ένα κύκλο, μέσα στο οποίο ολοκληρώνεται κάτι. Όμως δε μπορώ να καταλάβω πως έχει βγεί [πχ μπορώ να καταλάβω τον μήνα, ή τον κύκλο των 28 ημερών, διότι υπάρχει στον φυσικό μας κόσμο με τον - νοητό - κύκλο της σελήνης...]
__________________
Για τα λεφτά τα κάνεις όλα..[?]

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Drymonia : 16-03-06 στις 17:19
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 11:58.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.