Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Προσωπικότητες της αναζήτησης

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 13-06-07, 12:05
Το avatar του χρήστη the_black_planet
the_black_planet Ο χρήστης the_black_planet δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-06-2005
Περιοχή: Καλαματα
Μηνύματα: 1.066
Προεπιλογή Πρωταγόρας,ο σοφός σοφιστής

Ένα άστρο που ο φθόνος των ανθρώπων που προσπάθησαν με κάθε τρόπο να το σβήσουν από τα μάτια μας,τελικά απέτυχε.Και έγιναν πολλές προσπάθειες να χαθεί το έργο του Πρωταγόρα,από την καταστροφή του και στην συνέχεια την παρερμηνία των όσων ψυγμάτων είχαν επιβιώσει.

Εγώ προσωπικά τον Πρωταγόρα τον γνώρισα από τον ομόνυμο Πλατωνικό διάλογο,που αποτελεί και την πιο έγκυρη πηγή για την φιλοσοφία του.Εκεί γνωρίζουμε έναν μεγάλο ανθρωπιστή,από τους θεμελιωτές της ουμανιστικής θεωρίας περί δικαίου και σοφρωνισμού(1ος ήταν ο Πυθαγόρας),άρα και έναν βαθύ γνώστη και ταξιδευτή της εσωτερικότητας.Αν και αποκαλούσε τον εαυτό του σοφιστή,στην πραγματικότητα δεν είχε πολλά κοινά με τους υπόλοιπους σοφιστές και αυτό αποδεικνύεται με το ότι ο μεγάλος πολέμιος των σοφιστών Πλάτωνας στο έργο του μιλά με θαυμασμό για τον "σοφό σοφιστή".

Η φιλοσοφία του διακρίνεται από μια φιλελευθερία με την κυριολεκτική σημασία της λέξης και μια πίστη στην θεία δικαιοσύνη,όπως εκφράζεται με την ισότητα μεταξύ των ανθρώπων.Όμως σε μια σύντομη αναζήτηση μου στο διαδύκτιο,έπεσα πάνω στη σελίδα του στην wikipedia και εκεί διαπίστωσα μια αισχρή διαστρεύλωση της φιλοσοφίας του,όπως ότι η αρετή είναι μεν διδακτή αλλά όχι για όλους και ότι πίστευε στην αξία της υποκειμενικότητας.Μπορείτε να την διαβάσετε για να διαπιστώσετε του λόγου το αληθές.Ανοίγω λοιπόν αυτό το θέμα με σκοπό να συγκεντρώσουμε όσα στοιχεία μπορέσουμε για αυτόν τον σπουδαίο άνθρωπο και να αποκαλύψουμε καθαρίζοντας την από τις λάσπες,αν σταθούμε ικανοί,την λαμπρή φιλοσοφία του.
__________________
Chaos is my life - Exploited
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 13-06-07, 19:30
Το avatar του χρήστη Ποσειδώνιος
Ποσειδώνιος Ο χρήστης Ποσειδώνιος δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 01-08-2006
Περιοχή: Κρητικιστάν
Μηνύματα: 631
Προεπιλογή

Πλανήτη δεν έχω διαβάσει τον Πρωταγόρα αλλά και τον Σοφιστή αναρωτιέμαι πως κατάφερες να τον διαβάσεις. Πολύ μπέρδεμα. Θα ξαναπροσπαθήσω βέβαια. Από το φτωχό μου λεξικό βλέπω ότι ο Πρωταγόρας υποστήριξε την σχετικότητα των αισθήσεων πράγμα που καταπολεμήθηκε (λένε) σφόδρα από τον Σωκράτη. Αναρωτιέμαι αν αυτά βρίσκονται στον Πλατωνικό διάλογο.
Τώρα, η άποψη του ότι «ο άνθρωπος γνωρίζει τα αντικείμενα όχι όπως αυτά καθ’ αυτά υπάρχουν, αλλά όπως προβάλλονται μέσα του, αφού οι παραστάσεις τους υποστούν μια καθαρά υποκειμενική επεξεργασία» θυμίζει Δον Χουάν.
Η άποψη του ότι δεν μπορεί ο άνθρωπος να γνωρίσει τον Θεό μια και δεν έχει τα μέσα για αυτό φαίνεται ότι ερμηνεύτηκε ως αθεϊστική. Έτσι λένε ότι αντιφάσκει στο ότι θεωρεί ότι το Δίκαιο δεν είναι προιόν εμπειρίας και εξέλιξης της ανθρώπινης κοινωνίας αλλά θείο επίτευγμα που παραχωρήθηκε από την θεία πρόνοια. Εγώ δεν βλέπω να αντιφάσκει. Από την άλλη λένε ότι εδώ ίσως ο Πλάτωνας διαστρέβλωσε λίγο την αλήθεια για να εξυπηρετήσει την οικονομία του διαλόγου.
Δεν βλέπω να υπάρχουν άλλες πηγές εκτός από τον Πλατωνικό διάλογο οπότε μόνο με ανάγνωσή του μπορούμε να εκφέρουμε άποψη. ¨Η μήπως υπάρχουν και άλλες πηγές;
Πες μου ακόμα αν θες τη γνώμη σου για δυο πραγματάκια.
Άραγε θα έπρεπε να τελειώσω τον Σοφιστή πριν δοκιμάσω τον Πρωταγόρα;
Κάνε αν θες μια σύντομη σύγκριση των δυο διαλόγων;
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 15-06-07, 11:05
Το avatar του χρήστη the_black_planet
the_black_planet Ο χρήστης the_black_planet δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-06-2005
Περιοχή: Καλαματα
Μηνύματα: 1.066
Προεπιλογή

Καλέ μου φίλε Ποσειδώνιε,όντως ο Σοφιστής και για μένα ήταν από τα πιο δύσκολα βιβλία που έχω μελετήσει και μου πήρε αρκετό καιρό και πνευματική ενέργεια για να κάνω τις νοητικές συνθέσεις που απαιτεί και να κατανοήσω το νόημα του,αλλά είναι και πολύ σημανικό βιβλίο,γιατί εκεί παρουσιάζονται οι βασικοί νόμοι της διαλεκτικής,που αποτελούν φυσικά συμπαντικούς νόμους.Γίνεται δηλαδή ο διαχωρισμός των όντων σε γένη και είδη,αναφέρεται το ότι κάποια όντα επικοινωνούν μεταξύ τους και κάποια όχι κτλ.Φυσικά και σου προτείνω να το μελετήσεις ενδελεχώς γιατί τότε θα μπορείς να κατανοήσεις καλύτερα αρκετά έργα του Πλάτωνα,γιατί στην αντίθετη περίπτωση για παράδειγμα πολλά από τα επιχειρήματα που χρησιμοποιεί θα σου φαίνονται αυθαίρετα.Αν κατακλείδη,ο Σοφιστής μαζί με τα Μετά τα Φυσικά του Αριστοτέλη αποτελούν(από όσα βιβλία έχω διαβάσει προσωπικά φυσικά) την βίβλο της επιστημονικής μεθοδολογίας για την έρευνα του μεταφυσικού.

Για τον Πρωταγόρα τώρα,όντως στον ομόνυμο Πλατωνικό διάλογο δεν αναφέρονται οι παραπάνω απόψεις του.Επίσης τα λόγια του ότι ο άνθρωπος αποτελεί το μέτρο όλων των πραγμάτων,είναι αμφίσιμα και δεν μπορούν να μελετηθούν παρά στο πλαίσιο μιας γενικότερης εικόνας της διδασκαλίας του.Εγώ τουλάχιστον έχω ακούσει 2 διαφορετικές ερμηνείες των λόγων αυτών.Γιάυτό το λόγο προτείνω να συγκεντρώσουμε όσα στοιχεία μπορούμε γι'αυτόν από αρχαίες πηγές και να τα μελετήσουμε για να συνθέσουμε κατά το δυνατόν το νόημα του έργου του.
__________________
Chaos is my life - Exploited

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη the_black_planet : 15-06-07 στις 11:07
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 10-10-13, 20:38
Το avatar του χρήστη LAPTONAS
LAPTONAS Ο χρήστης LAPTONAS δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-07-2013
Μηνύματα: 124
Προεπιλογή

Προσυπογράφω με το σχόλιο του προηγούμενου, διαβάστε Σοφιστή και Πρωταγόρα (έργα του Πλάτωνος), αξίζει , όπως δεν τα έχει pm
__________________
1. Σοφία πάντων κάλλιστον, η δε αμάθεια πάντων κάκιστον.
2. Μεταλαμπαδεύστε την Αλήθεια (Siècle des Lumières).
3. Η σοφία είναι η φρόνιμη και λογική εφαρμογή της γνώσης.
4. Όποιος ελεύθερα συλλογάται, συλλογάται καλά.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 11:05.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.