Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Πλανήτης Γη Online > Περιοδικά Βιβλιογραφία

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιά 28-02-06, 11:23
Το avatar του χρήστη tsilof
tsilof Ο χρήστης tsilof δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-09-2005
Περιοχή: Κάτω από το βουνό των Θεών
Μηνύματα: 730
Προεπιλογή Η ουσία ποια είναι???

Θα συμφωνήσω με τον Puck.
Έχω παρακολουθήσει αρκετές φορές τον Α. Γεωργιάδη και πιστεύω ότι προβάλλει το μεγαλείο της Αρχαίας Ελλάδας, έστω και αν κάποιες φορές είναι περισσότερο παρορμητικός από όσο χρειάζεται. Αυτό όμως πηγάζει απ’ την υπερβολική του αγάπη για αυτό που κάνει, η οποία πιστεύω πως είναι δεδομένη.

Ξέρετε τι γίνεται? Υπάρχουν τον τελευταίο καιρό τόσες εκπομπές με τέτοιο περιεχόμενο (-όπουλοι κλπ) και εξαιτίας κάποιων που δεν έχουν το υπόβαθρο της γνώσης που απαιτείται ,ασχολούνται μ’ αυτό και κάνουν μονάχα κακό, αφού τις περισσότερες φορές «ξεφεύγουν» εντελώς, με ανιστόρητα στοιχεία που έχουν το θράσος και τα εκδίδουν κιόλας..
Προσωπικά δε με πείθει κάποιος που έπιασε το νόημα για να «πιάσει» την καλή και υποδύεται κάτι που δεν είναι. Ο Γεωργιάδης δε πιστεύω πως ανήκει σ’ αυτή την κατηγορία. Είναι άδικο να τους παίρνει όλους η μπάλα.

Δε θεωρώ πως η ουσία είναι στο γεγονός ότι υπάρχουν κάποιοι που «πουλάν» Ελλάδα και τα κονομάνε… Είναι στο χέρι του καθενός να πάρει τηλέφωνο ή να αλλάξει κανάλι!!! Ο κόσμος δεν είναι σε θέση να ξεχωρίζει κάποια πράγματα? Μάλλον ναι, αν και είναι πολύ μεγάλη συζήτηση αυτή.

Στα περί της ενασχόλησης του με την πολιτική και την προσχώρησή του στο ΛΑΟΣ, αυτό που έχω να πω είναι πως ο καθένας κρίνεται από τις επιλογές και τις πράξεις του. Όμως δε βλέπω το λόγο, γιατί να ακυρώνουμε και να στιγματίζουμε την κάθε προσπάθεια. Απ’ τη μια δε μας αρέσει ο δι(μονο)κομματισμός και απ’ την άλλη ,το κάθε νέο κόμμα το βγάζουμε άχρηστο? Διαφωνώ σε πάρα πολλά με αυτά που «φαίνεται» να εκφράζει το ΛΑΟΣ ,αλλά δε βλέπω το κακό σε μία πολυκομματική Βουλή.
Ναι, ο Καρατζαφέρης έχει πιάσει το νόημα! Πουλά αυτό που θέλει ν’ ακούσει κάποια μερίδα του λαού και έχει και υποστηρικτές..( αν και μάλλον εκφράζει αυτά που στα τέλη του 80 σε γενικές γραμμές υποστήριζε η ΝΔ..).

Για το αν ο Αδωνις έπραξε σωστά θα το δείξει η «νεκροψία» και έπειτα θα κάνει τον απολογισμό.
Και επιμένω πως αυτή δεν είναι η ουσία.. Δηλαδή αν ο Γεωργιάδης δεν έκανε αυτή την πολιτική επιλογή θα ταν «καλός»???
Δε ξέρω, αλλά προσωπικά δε μ’ ενδιαφέρει που ανήκει ο καθένας , αλλά η έως τώρα πορεία του. Και γιατί να «ταμπελοποιούμε» το καθετί? Όσοι περισσότεροι, τόσο το καλύτερο.
Ας μένουμε στην ουσία!
__________________
Quid tibi opus est, ut sis bonus? Velle!


blog:
mantri


blog:
adioristos


radio station
dRadio


Τα καλύτερα έρχονται ! ! !
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 28-02-06, 13:37
Το avatar του χρήστη PUCK
PUCK Ο χρήστης PUCK δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-06-2005
Περιοχή: Ονειροπολία
Μηνύματα: 744
Προεπιλογή

Παράθεση:
Puck εκτος των αλλων θεωρω τον Γεωργιαδη "ελληνοκεντριστη" κακης ποιοτητας που αγγιζει σε ορισμενες περιπτωσεις τα ορια της υπερβολης (ισως και του φασισμου θα τολμουσα να πω).
Παραπάνω, έγραψα :

"Γιατί τελικά, καλά τα λόγια (πόσο ωραία είναι η Αρχαία Ελλάδα, πόσο περήφανοι θα πρέπει να είμαστε για τους προγόνους μας κλπ) αλλά στην πράξη δείχνεις χαρακτήρα."

και

"(έκδοση Ελληνικής Αγωγής, ίδρυση της ΑΛΣ, παιδικά τμήματα εκμάθησης αρχαίων ελληνικών, εκδρομές σε αρχαιολογικούς χώρους Ελλάδος κι εξωτερικού, ομιλίες κλπ). Επίσης, μέχρι και το Φεβρουάριο του 2004 (όπου σταμάτησε για να κατέβει στις εκλογές) είχε μια εξαιρετική εκπομπή στο Βlue Sky με πραγματικά σπουδαία θέματα και καλεσμένους (για όσους ασχολούνται με το χώρο, για όσους ενδιαφέρονται για την Καλομοίρα, φυσικά και δεν ήταν σπουδαία). "

Αν οι "ελληνοκεντριστές" καλής ποιότητας έκαναν αυτά που έχει κάνει ως τώρα αυτός και δεν αναλώνονταν στο να γυρνούν σε εκπομπές στην τηλεόραση για να τσακώνονται με τους χριστιανούς, να 'σαι σίγουρος πως ο χώρος θα ήταν καλύτερος.



Παράθεση:
Και κατι τελευταιο. Ενα περιοδικο χαρακτηριζεται απο τη "γραμμη" και την ατμοσφαιρα που χαρασσει ο εκδοτης (και σε ορισμενες περιπτωσεις) ο αρχισυντακτης του.
Μέσ' απ' την Ελληνική Αγωγή κατήγγειλε το γεγονός της καταστροφής πρωτοελλαδικού οικισμού στην περιοχή του Μαραθώνα, προκειμένου να γίνει το κωπηλατοδρόμιο για τους ολυμπιακούς αγώνες. Με φωτογραφίες, στοιχεία, επικοινωνία με τον τότε αρμόδιο υπουργό κλπ. Ήταν κακή "γραμμή" αυτό;

Τέλος πάντων, είναι φανερή η αντιπάθειά σου γι αυτόν κι εγώ πάω πάσο μιας και δεν είναι κάτι που μ' ενδιαφέρει. Ελπίζω μόνο,να είναι η γνώμη σου, κι όχι η άποψη του Ιχώρ ή του Δαυλού που ασπάζεσαι.


Παράθεση:
Εικονιζονται ο αθεος (ειτε το πιστευετε ειτε οχι) κ. Καρατζαφερης - προεδρος του λαϊκου ορθοδοξου συναγερμου,
Πριν 3-4 χρόνια, όταν ήταν διαφορετικές οι ώρες εργασίας μου, τα μεσημέρια ήταν στάνταρντ η παρακολούθηση του Τηλεαστυ με Καρατζαφέρη και στα καπάκια Λιακόπουλο (εποχές πριν τον μάθει το πανελλήνιο). Σε μια απ' αυτές τις εκπομπές, είχε πει ο Καρατζαφέρης πως εξαιτίας περιπλοκών στην εγκυμοσύνη της συζύγου του, ο γιος του γεννήθηκε τον 5ο μήνα της κυήσεως. Εκανε τάμα, λοιπόν, πως αν ζήσει, θα χτίσει μία εκκλησία (Αγιος Ιωάννης). Στην εκπομπή εκείνη έδειχνε το ρεπορτάζ από τα θυρανοίξεια όπως λέγονται (τα εγκαίνεια, κοινώς) της εκκλησίας (μη φανταστείς κάποιον μεγαλόπρεπο ναό).

Μετά απ' αυτό, καταλαβαίνεις ότι αδημονώ για να πεις τι ξέρεις και καταρρίπτεις έναν μύθο
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 28-02-06, 19:09
Το avatar του χρήστη KANE
KANE Ο χρήστης KANE δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος της ομάδας Gateway
 
Εγγραφή: 11-04-2004
Περιοχή: Πελοπόννησος
Μηνύματα: 287
Προεπιλογή

Προσωπικά εκτιμώ το έντυπο του κ. Γεωργιάδη (σε γενικές γραμμές πάντα) δίχως να συμφωνώ όμως με τις τελευταίες ατομικές του ενέργειες και μιλώ συγκεκριμένα για την ένταξη του στο γνωστό ελληνοχριστιανικό κόμμα. Για τη φωτό με τον θεσσαλονικιό τηλεβιβλιοπώλη δεν θέλω να κάνω σχόλιο...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη KANE : 28-02-06 στις 19:37
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 28-02-06, 19:21
Το avatar του χρήστη xontro_mpizeli
xontro_mpizeli Ο χρήστης xontro_mpizeli δεν είναι συνδεδεμένος
Συντονιστής της κοινότητας του μεταφυσικού
 
Εγγραφή: 22-11-2003
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 949
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Παθοκτόνος
Είσθε σίγουρος αγαπητέ ότι αυτή η φωτογραφία είναι από το συνέδριο του ΛΑ.Ο.Σ.,στο οποίο,ως γνωστόν,έχει προσχωρήσει ο κ.Βορίδης του εθνικιστικού και όχι ακροδεξιού"Ελληνικού μετώπου";Διότι εγώ νομίζω ότι είναι από το συλλαλητήριο που διωργάνωσε ο κ.Καρατζαφέρης για διαμαρτυρία στην αναγνώριση του κ.Μπους των Σκοπίων ως...Μακεδονίας,που έλαβε χώρα πρόπερσι!..
Πολύ σωστά φίλε Παθοκτόνος. Η φωτογραφία που παραθέτει ο beetlejuice είναι από το συλλαλητήριο που διοργάνωσε ο Καρατζαφέρης στην συμπρωτεύουσα για την Μακεδονία (μας!) .
Το συλλαλητήριο έγινε στο άγαλμα του Μεγάλου Αλεξάνδρου, Κυριακή αν θυμάμαι καλά.
Είχα παρευρεθεί...


Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από beetlejuice
αθεος (ειτε το πιστευετε ειτε οχι) κ. Καρατζαφερης - προεδρος του λαϊκου ορθοδοξου συναγερμου
Αυτό πάλι τι είναι; Το δέχομαι μόνο σαν μαργαριτάρι του μήνα....


Παρακαλώ ας μην επεκταθεί το συγκεκριμένο θέμα πέραν του περιοδικού "Ελληνική Αγωγή".
__________________
Η Ελλάδα και το εξωτερικό κατακλύζονται από όμορφους και μυστήριους τόπους. Αυτοί συνοδεύονται από μυστήρια που ζητάνε την ανακάλυψή τους...
Βάλτε την φαντασία σας, βγείτε έξω και εξερευνήστε κάθε γωνιά του πλανήτη μας και δείτε τα πράγματα με διαφορετική "ματιά" . . .
Μείνετε, ακόμη, ενημερωμένοι με οτιδήποτε παράξενο συμβαίνει στον πλανήτη μας!
--> Κυκλοφορεί το βιβλίο μου 88 Μύθοι & Αλήθειες (περισσότερες πληροφορίες καθώς και online παραγγελίες εδώ) <--
-
-> ΝΕΟ ΒΙΒΛΙΟ: Σεπτέμβριος [αστυνομικό μυθιστόρημα] (εκδόσεις Πηγή). Περισσότερα δείτε εδώ <--

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη xontro_mpizeli : 28-02-06 στις 19:30
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 01-03-06, 19:58
Το avatar του χρήστη Drymonia
Drymonia Ο χρήστης Drymonia δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-12-2005
Μηνύματα: 817
Προεπιλογή

Αν και έχω μια πιο ουδέτερη άποψη για πολλά από τα πρόσωπα που αναφέρθηκαν στη συζήτηση, μπορώ να καταλάβω πλήρως την άποψη του Beetlejuice, που στηρίζεται σε πληροφορίες που κι εγώ έχω ακούσει και δεν έχουν να κάνουν με ορθόδοξο χριστιανισμό... Το θέμα είναι ότι εγώ τουλάχιστον δεν γνωρίζω με σιγουριά τίποτα [γι'αυτό η στάση μου ακόμα είναι ουδέτερη και όχι άκρως αρνητική]. Όμως το ότι πάει κάποιος εκκλησία ή μιλάει για χριστιανική ηθική, σε καμιά περίπτωση δεν είναι για μένα δείγμα ευσέβειας... Το ότι μας δείχνουν κάτι δε σημαίνει ότι αυτό είναι αλήθεια. Ίσως μάλιστα ο στόχος να είναι η παραπλάνηση...

Εξακολουθώ να θεωρώ τον εκδότη της Ελληνικής Αγωγής ως τον πιο "καθαρό" από όλους όσους ανεφέρθησαν στη συζήτηση. Ελπίζω να μη λανθάνω..
__________________
Για τα λεφτά τα κάνεις όλα..[?]

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Drymonia : 01-03-06 στις 20:06
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 24-03-06, 11:06
Το avatar του χρήστη freya
freya Ο χρήστης freya δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-01-2006
Μηνύματα: 238
Προεπιλογή

Το θέμα μας είναι το περιοδικό ή ο άνθρωπος πίσω από το περιοδικό? Και για τα δύο μπορώ να σας πω πολλά. Βασικότερο όλων ότι άλλαξε ο άνθρωπος που έκανε την σελιδοποίηση στα δύο περιοδικά του εκδοτικού και δυστυχώς στην θέση του μπήκε κάποιος που μπορεί να χαρακτηριστεί απλά ως ο πιο εκνευριστικός άνθρωπος που μπορεί να υπάρξει. Τα περιοδικά έβγαιναν με ευθύνη του ατόμου που παραιτήθηκε και με πολύ κόπο (πολλές φορές το editorial έμπαινε με καθυστέρηση εβδομάδων καθώς ο εκδότης δεν έβρισκε χρόνο να το γράψει ενώ παράλληλα έβριζε όποιον έβλεπε γιατί το περιοδικό δεν ήταν έτοιμο ρίχνοντας τις ευθύνες σε τρίτους). Αυτά όμως είναι πράγματα που συμβαίνουν παντού.

Ο εκδοτικός οίκος ξεκίνησε με τον πατήρ Γεωργιάδη και συνέχισε την πορεία και μετά τον θάνατο του με διεύθυνση τον Λεωνίδα και τον Άδωνη. Ουσιαστικά λόγω της διπλής ιδιότητας του Άδωνη, ο εκδοτικός είναι στα χέρια του Λεωνίδα (μαθηματικός στο επάγγελμα, καμία σχέση και επαφή με τον αρχαίο πολιτισμό και το εμπόριο). Σε όλα τα περιοδικά και τους εκδοτικούς γκρινιάζουν για τα κέρδη, το ίδιο ισχύει και σε αυτή την περίπτωση. Όταν έπεσαν λίγο οι πωλήσεις του περιοδικού έκαναν την εμφάνιση τους τα cd και τα dvd. Η αρθρογραφία, ελεγμένη προσωπικά από έναν εξαιρετικό άνθρωπο τον κ.Τζαφερόπουλο, ποικίλει. Μπορεί κάποιος να βρει από εξωγήινους μέχρι την μικρασιατική καταστροφή (ένα απίθανο άρθρο έγραψε ένας ιστορικός/αρχαιολόγος/νομισματικός πάνω σε αυτό το θέμα...).

Ο εκδοτικός πλέον πουλάει εξωγήινους. Η αρχαία γραμματεία που έχει σιγά σιγά επανεκδίδεται, ανεπιτυχώς τολμώ να πω. Απλά με βάση την παλαιότερη έκδοση γίνονται κάποιες διορθώσεις στις μεταφράσεις και έτοιμο...Τί γίνεται όμως αν το αρχαίο κείμενο έχει και αυτό λάθη? Υπάρχουν άτομα που κάνουν αυτή τη δουλειά και μέσα στον εκδοτικό έχω γνωρίσει δύο. Κανένας από τους δύο δεν είναι πλέον εκεί. Παραιτήθηκαν προτού τους στρίψει εντελώς.

Δεν μπορώ να είμαι πλήρως αντικειμενική με τον άνθρωπο Γεωργιάδη καθώς έτυχε κάποτε να τον γνωρίσω... και προσωπικά και μέσα από τα μάτια δικών του ανθρώπων. Έχει κάνει πολλά λάθη στη ζωή του, ένα από αυτά η πολίτευση του. Η προσωπική του ζωή δεν αφορά κανέναν πιστεύω οπότε δεν θα αναφερθώ σε λεπτομέρειες. Πάντως ο επιστήμονας που βγαίνει προς τα έξω δεν είναι η απόλυτη πραγματικότητα. Είναι πραγματικά ένας καλός άνθρωπος που απλά ξέρει να χρησιμοποιεί τους πάντες και τα πάντα προς όφελος του αδιαφορώντας για πολύχρονες φιλίες και τα πρέπει που είναι ευρέως διαδεδομένα. Πουλάει και αγοράζει τον καθένα. Έτσι έμαθε να κάνει στη ζωή του. Νεόπλουτος? Ίσως... Κάνει επίδειξη του πλούτου του με όποιον τρόπο μπορεί (αγοράζοντας δύο χρυσά στεφάνια, ένα για την "γυναίκα" του και ένα για το γραφείο, αξίας πολλών χιλιάδων ευρώ, την στιγμή που γκρινιάζει για να δώσει 1000 ευρώ για κάτι το οποίο έχει σημασία για την δουλειά του και που του αποφέρει τελικά τρελλά έσοδα...αναφέρομαι στο ετήσιο ημερολόγιο που εκδίδεται) και απορεί όταν κάποιος του πει πως τα βγάζει πέρα με 600 ευρώ τον μήνα...

Από όσους πάντως αναφέρθηκαν παραπάνω είναι σαφώς ο πιο αγαθός και "καλός"...
__________________
Death is but a fraction of life...
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 12-04-06, 17:26
Το avatar του χρήστη grand.maitre
grand.maitre Ο χρήστης grand.maitre δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 04-04-2006
Μηνύματα: 2
Thumbs up

αν και το θέμα είναι λίγο παλιό ωστόσο δεν μπόρεσα να αντισταθώ στο να απαντήσω...


όσον αφορά το περιοδικό της Ελληνικής αγωγής το οποίο διάβαζα κάθε μήνα πιο παλιά και για πολλά χρόνια έχει πέσει κάπως το επίπεδο του...αλλά σιγά σιγά ξαναβελτιώνεται...πλέον δεν το διαβάζω συχνά...

το Ελλήνων ιστορία όμως πάλι του κύριου Γεωργιάδη ήταν και παραμένει εξαιρετικό.


Δεν μπορώ να καταλάβω όμως όλα αυτά τα αρνητικά που γράφονται για τον Άδωνι Γεωργιάδη...

Από όσους βγαίνουν στην τηλεόραση είναι ίσως ο πιο καλός!
Το ελλήνων έγερσις μαζί με την άλλη εκπομπή ειναι εξαιρετικές!!
Ο άνθρωπος είναι άριστος γνώστης της Ελληνικής ιστορίας και τα βιβλία που προβαλλεί εξαιρετικά ως επί το πλείστον...

Από τότε που εμπλέξε βεβαία με το ΛΑ.ΟΣ και τον Χριστιανισμό έχει χαλάσει λίγο αλλά παραμένει εξαιρετικός και σίγουρα προβάλλει και προάγει τον Ελληνισμό και την Ελληνική παιδεία!

beetlejuice δεν μπορώ να καταλάβω την εμπάθεια σου προς τον Άδωνι..

εκτος των αλλων θεωρω τον Γεωργιαδη "ελληνοκεντριστη" κακης ποιοτητας που αγγιζει σε ορισμενες περιπτωσεις τα ορια της υπερβολης ισως και του φασισμου θα τολμουσα να πω

εντάξει...ήμαρτο...
μπορεί να υπερβάλλει καμιά φορα αλλά όχι και έτσι...
εκτός και αν θες να μας πεις που στηρίζεις όλα αυτά!Τον παρακολουθώ και τον γνωρίζω πάνω από 6 χρόνια...και αγοράζω από τις εκδόσεις Γεωργιάδη!

Προς απόφυγη παρεξηγήσεων δεν έχω καμιά σχέση με το ΛΑ.ΟΣ και τον Χριστιανισμό ειδικότερα!Το αντίθετο...


επίσης το θέμα είναι λίγο παλιό..το ξέρω
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 14-04-06, 14:39
Το avatar του χρήστη Drymonia
Drymonia Ο χρήστης Drymonia δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-12-2005
Μηνύματα: 817
Προεπιλογή

Παράθεση:
αγοράζω από τις εκδόσεις γεωργιάδη!
Κι εγώ συμπαθώ τον Άδωνι, αλλά έχω να εκφράσω μια προσωπική μου πικρία..
Έχω αγοράσει πολλά - αξιόλογα και ακριβά - βιβλία από αυτόν και έχω δει να πωλούνται αλλού [και όχι μόνο σε άλλους εκδοτικούς οίκους] φθηνότερα. Και δυστυχώς αυτή δεν είναι μονάχα δική μου παρατήρηση!
__________________
Για τα λεφτά τα κάνεις όλα..[?]

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Drymonia : 14-04-06 στις 16:52
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 20:59.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.