Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Πλανήτης Γη Online > Περιοδικά Βιβλιογραφία

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 30-12-07, 23:53
HLIOS Ο χρήστης HLIOS δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-01-2007
Μηνύματα: 106
Thumbs up εγκυκλοπαιδικόν λεξικόν ΄΄Ηλίου΄΄ του Ιωάννη Δ. Πασσά

Η καλύτερη εγκυκλοπαίδεια που βγήκε κ δεν ξέρω αν θα επανεκδοθεί είναι το εγκυκλοπαιδικόν λεξικόν ΄΄Ηλίου΄΄ του Ιωάννη Δ. Πασσά. Οι δε τόμοι το ΣΥΜΠΑΝ κ ΤΟ ΑΡΧΑΙΟ ΕΛΛΗΝΙΚΟΝ ΠΝΕΥΜΑ θεωρούντο κλασικοί. Τέλος
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 11-01-08, 20:56
HLIOS Ο χρήστης HLIOS δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-01-2007
Μηνύματα: 106
Προεπιλογή

Θέλω επίσης να αναφερθώ ότι στον τόμο «συμπάν» υπάρχει ξεχωριστό κεφάλαιο για τα αποκαλυπτικά κείμενα των ορφικών που ανέτρεψαν τις γνωστές ανθελληνικές θεωρίες των ξένων που έχουν διαστρέψει την προϊστορία μας κ την ιστορία μας.
(Φυσικά όλα τα ορφικά κείμενα είναι σε ξεχωριστό τόμο )
Επίσης στο σημείο όπου γίνετε αναφορά για τον πλανήτη Άρη λέει ξεκάθαρα ότι οι λευκές κηλίδες είναι πάγος κ χιόνι νερό δηλαδή κ το επεξηγεί. Κάτι το όποιο μόλις πρόσφατα μάθαμε επίσημα από την νασα να λέει ότι όντος είναι νερό .στο ίδιο κεφαλαίο εξηγεί την πιθανότητα υπάρξεις ζωής στον Άρη κάνοντας αναφορά στη βλάστηση και στις διώρυγες. Πραγματικά εξαιρετική εγκυκλοπαίδεια κ πολύ μπροστά από την εποχή της. Είναι γνωστό βεβαία ότι οι μετέπειτα Εγκυκλοπαίδειες την ξεσήκωσαν στην κυριολεξία. Έχω ακούσει ότι ο συγγραφέας ανήκε σε καποια ομάδα . έχετε ακούσει κάτι?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη HLIOS : 11-01-08 στις 21:06
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 11-01-08, 22:18
Το avatar του χρήστη Ποσειδώνιος
Ποσειδώνιος Ο χρήστης Ποσειδώνιος δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 01-08-2006
Περιοχή: Κρητικιστάν
Μηνύματα: 631
Προεπιλογή

Μου έχει στοιχίσει αφάνταστα το ότι φεύγοντας από το πατρικό μου έχασα την ευκολη πρόσβαση σε αυτό το ασύγκριτο αριστούργημα. Τότε μάλιστα δεν καταλάβαινα καλά την αρχαίζουσα και με βοηθούσε ο πατέρας μου στην ανάγνωση. Λέω ασύγκριτο γιατι έχω την Πάπυρος Λαρούς Μπριτάνικα τώρα και κάνωντας σύγκριση τι γράφουν οι δυο, πχ για τον Αριστοτέλη, .... ε, δεν μπορείς να πεις κάτι άλλο.

Το Λεξικό του ΗΛΙΟΥ περιέχει ολόκληρα βιβλία μέσα του.

Νομίζω αξίζει καθένας να ψάξει σε παλαιοπωλεία ή σε σχετικά βιβλιοπωλεία να το βρει. Μπορεί να αποκτηθεί καθώς υπήρχε στην βιβλιοθήκη πολλών ανθρώπων που δεν ζουν πια και δεν έχουν κληρονόμους ή αυτοί δεν ενδιαφέρονται για αυτόν. Ο κουνιάδος μου βρήκε έναν σε πολύ καλή κατάσταση από ένα βιβλιοπώλη φίλο που τον είχε βάλει να ψάξει.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 23-06-10, 17:05
HLIOS Ο χρήστης HLIOS δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-01-2007
Μηνύματα: 106
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Hyperion Εμφάνιση μηνυμάτων
Τα διακαιώματα της εγκυκλοπαίδειας ποιος τα έχει αγοράσει; έχω ακούσει ότι έγινε η αγορά των δικαιωμάτων για να μην ξανά επανεκδοθεί ... Θα έδινα τα πάντα για να έχω μια επανέκδοση με νέα στοιχεία με την εγκυρότητα της εγκυκλοπαίδειας. Οποίος δεν έχει διαβάσει την εγκυκλοπαίδεια ΗΛΙΟΣ δεν έχει διαβάσει τίποτα . όλα τα αλλά είναι άρλεκιν και παραμυθακια.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 23-06-10, 17:15
Το avatar του χρήστη beetlejuice
beetlejuice Ο χρήστης beetlejuice δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος της ομάδας Gateway
 
Εγγραφή: 07-06-2005
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 4.903
Προεπιλογή

Γνωρίζω ότι εδώ και μερικούς μήνες τα έχουν πάρει οι εκδόσεις Τάλως (του γνωστού ερευνητή Ι. Φουράκη) που προχώρησαν σε επανέκδοση. Το λεξικό-εγκυκλοπαιδεια παρουσιάστηκε μάλιστα σε ειδική εκδήλωση που έγινε στην Πάτρα.

Λογικά πρόκειται για αυτό -----> http://www.talosf.gr/lexicon.php (με τιμή στα 150 ευρώ)
__________________
EN TO ΠΑΝ

Ιδρυτικό μέλος και υπεύθυνος επικοινωνίας Gateway Team
Ιδρυτικό μέλος Κέντρου Αναζήτησης Πανεπιστημίου Αιγαίου
----------------------------------------
meta Journalist

Αγαλματένια Κρίνα

Μυθικισμός

Το πρόβλημα της ιστορικότητας του Ιησού

Δούρειος Ίππος (Β' έκδοση!)
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 23-06-10, 18:21
HLIOS Ο χρήστης HLIOS δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-01-2007
Μηνύματα: 106
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από beetlejuice Εμφάνιση μηνυμάτων
Γνωρίζω ότι εδώ και μερικούς μήνες τα έχουν πάρει οι εκδόσεις Τάλως (του γνωστού ερευνητή Ι. Φουράκη) που προχώρησαν σε επανέκδοση. Το λεξικό-εγκυκλοπαιδεια παρουσιάστηκε μάλιστα σε ειδική εκδήλωση που έγινε στην Πάτρα.

Λογικά πρόκειται για αυτό -----> http://www.talosf.gr/lexicon.php (με τιμή στα 150 ευρώ)
ευχαριστώ πολύ
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 12-08-10, 22:40
ea1969 Ο χρήστης ea1969 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 12-07-2008
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 10
Προεπιλογή

Αν και έχει περάσει καιρός...

Δεν είναι το παραπάνω. Αυτό είναι μια απλή δίτομη έκδοση λεξικού. Μιλάμε για εγκυκλοπαίδεια με 24 τόμους, συν 3 "Ελλάς", συν 1 "Αρχαίο Ελληνικό Πνεύμα", συν 1 "Λαοί της Ανατολής", συν 1 "Το Σύμπαν". Σύνολο 30 τόμοι.

Έβγαινε σε τεύχη ανά εβδομάδα, τα οποία τα πήγαιναν οι αγοραστές στα γραφεία του "Ηλίου" και έπαιρναν τον κάθε τόμο όταν συμπληρωνόταν. Η τελευταία έκδοση άρχισε το 1976 και ολοκληρώθηκε το 1982! Ευτυχώς που ο πατέρας μου είχε την υπομονή και αγόραζε επί 6 χρόνια, 300 τόσα τεύχη και υπάρχει αυτό το τεράστιο καταπληκτικό έργο στη διάθεσή μου.

ΥΓ. Μην πετάτε ποτέ παλιά βιβλία που ασχολούνται με τις επιστήμες. Το φιλτράρισμα που πέφτει στις μέρες μας είναι άλλο πράγμα, οπότε τα βιβλία αυτά ίσως αποτελούν "οδηγούς επιβίωσης" για το μέλλον.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 04-03-12, 20:58
Αρίσταρχος Ο χρήστης Αρίσταρχος δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 08-11-2011
Μηνύματα: 1
Προεπιλογή

Είναι ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΕΡΓΟ ΤΩΝ ΤΕΛΕΥΤΑΙΩΝ ΕΚΑΤΟΝΤΑΕΤΙΩΝ!
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 30-01-13, 19:34
ΓΥΠΑΣ Ο χρήστης ΓΥΠΑΣ δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 29-01-2013
Μηνύματα: 5
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από HLIOS Εμφάνιση μηνυμάτων
Η καλύτερη εγκυκλοπαίδεια που βγήκε κ δεν ξέρω αν θα επανεκδοθεί είναι το εγκυκλοπαιδικόν λεξικόν ΄΄Ηλίου΄΄ του Ιωάννη Δ. Πασσά. Οι δε τόμοι το ΣΥΜΠΑΝ κ ΤΟ ΑΡΧΑΙΟ ΕΛΛΗΝΙΚΟΝ ΠΝΕΥΜΑ θεωρούντο κλασικοί. Τέλος
Μποπρει να την κατεβασερι καποιος pdf.??Ευχαριστω.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 14:49.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.