Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Πλανήτης Γη Online > Περιοδικά Βιβλιογραφία

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιά 18-09-08, 11:13
Απέριττος Ο χρήστης Απέριττος δεν είναι συνδεδεμένος
Διεγραμμένο μέλος
 
Εγγραφή: 19-01-2004
Μηνύματα: 521
Προεπιλογή

Μπράβο και απο εμένα... είναι ένα βιβλίο που θέλω πολύ να αποκτήσω να το διαβάσω και με την πρώτη ευκαιρία να έχουμε και μια αφιέρωση απο μέρους σου Γεώργιε... (όταν με το καλό το παρουσιάσεις στην Αθήνα να το υπογράψεις κιόλας!!! )

Καλή επιτυχία εύχομαι...
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 18-09-08, 15:40
Το avatar του χρήστη Mallen
Mallen Ο χρήστης Mallen δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-06-2008
Περιοχή: from Beyond...
Μηνύματα: 409
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Arrakis
Ναι!! Επιτέλους σήμερα το βιβλίο έφυγε για το τυπογραφείο!!! Αυτό σημαίνει πως περίπου σε 15 μέρες –κι αν το θέλουν οι Μεγάλοι Παλαιοί φυσικά– θα κυκλοφορεί ανάμεσα μας. Προειδοποίηση: μην μεταφράσετε+προφέρετε δυνατά την λατινική επίκληση στην πρώτη σελίδα γιατί μπορεί να συμβούν ορισμένα... πολύ περίεργα πράγματα
Αν με το "πολύ περίεργα πράγματα" εννοείς:

*Αναβολή των φορομπηχτικών μέτρων κου Αλογοσκούφη
*Άμεση αναδάσωση των καμμένων ελλαδικών εκτάσεων σε χρόνο-ρεκόρ!
*Εξαφάνιση ανεργίας, αύξηση μισθών και ημερών Εθνικ.ΑΡΓΙΩΝ
*...ΌΤΙ θα βρω μια-γουαού και τις-γκόμενα/νες να με συντροφεύει τις επερχόμενες κρύες νύχτες...


...ΤΟΤΕ ΑΣΦΑΛΩΣ και θα μεταφράσω+προφέρω ΟΣΟ ΠΙΟ ΔΥΝΑΤΑ γίνεται τη λατινική επίκληση τουλάχιστον 100 φορές!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 20-10-08, 19:27
Το avatar του χρήστη Arrakis
Arrakis Ο χρήστης Arrakis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-01-2004
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 134
Προεπιλογή

Γυρίζοντας χθες από την Φρανκφούρτη όπου παραβρέθηκα στην Διεθνή Έκθεση Βιβλίου, με περίμενε μια υπέροχη έκπληξη – γαρνιρισμένη με μερικές πινελιές οργής… Υπό άλλες συνθήκες θα μιλούσα για τον γνωστό δαίμονα του τυπογραφείου, όμως στην προκειμένη περίπτωση έχουμε να κάνουμε μάλλον με πανδαιμόνιο!
Το νέο βιβλίο μου Necronomicon, κυκλοφόρησε (ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ) σήμερα στα βιβλιοπωλεία όλης της χώρας μετά από μια αδικαιολόγητη καθυστέρηση του τυπογράφου!!!! Ταυτόχρονα, έχω μάθει πως ορισμένα αντίτυπα δεν έχουν κοπεί σωστά, και ως εκ τούτου θέλω να ζητήσω συγγνώμη προς όλους τους αναγνώστες.
Τέλος, με τον Νίκο κουμαρτζή εργαζόμαστε εντατικά πάνω στην προσωπική μου ιστοσελίδα (www.necronomicongnosis.gr) όπου στοχεύω να αποτελέσει μια data base για όλες τις εκφάνσεις της Μυθολογίας Κθούλου και του Chaos Magick. Πολύ σύντομα λοιπόν ο νέος αυτός ιστοτόπος θα βρίσκεται On-line προσπαθώντας έτσι να καλύψει ένα ακόμη κενό στην ελληνική στείρα «πραγματικότητα»!
Μέχρι τότε, θα ήθελα ειλικρινά να ακούσω την γνώμη σας, τα σχόλια και την κριτική σας όσον αφορά το περιεχόμενο του βιβλίο…
__________________
Επισκεφτείτε τον προσωπικό ιστότοπο του Γιώργου Ιωαννίδη: www.apophenia.gr

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Arrakis : 20-10-08 στις 19:29
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 24-10-08, 09:33
Το avatar του χρήστη ΕΛΙΣΑΙΟΣ
ΕΛΙΣΑΙΟΣ Ο χρήστης ΕΛΙΣΑΙΟΣ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-06-2008
Μηνύματα: 155
Προεπιλογή

καλές πωλήσεις σας εύχομαι.Όμως έχω κάποιες απορίες αν είχατε την καλοσύνη να μας διαφωτίσετε...
ΑΡΧΙΚΑ Arrakis αναφέρεις τα εξής:
''....ΟΤΑΝ Η ΓΕΩΜΕΤΡΙΑ ΤΩΝ ΑΣΤΡΩΝ ΕΙΝΑΙ ΣΩΣΤΗ, ΟΙ ΝΕΚΡΟΙ ΘΕΟΙ ΘΑ ΣΑΛΕΨΟΥΝ ΞΑΝΑ

Διαβάστε ολόκληρη την ιστορία και τα τελετουργικά από τις μυστικές εταιρίες που εφαρμόζουν σήμερα την πραγματική μαγεία του Νεκρονομικόν – για το Εσωτερικό Τάγμα του Ντάγκον, την Εκκλησία του Σατανά, το Τάγμα των Εννέα γωνιών, το Ναό των Βρικολάκων, το Τάγμα του Μαύρου Δράκου, το Μοναστήρι των Επτά Αχτίδων, το Τάγμα του Τραπεζόεδρου, την Τυφώνια Παράδοση και πολλά ακόμη.
Διαβάστε επίσης για το μεγάλο μυστήριο των Νεφιλίμ και των Αστρικών Πυλών, για την Πολυδιαστατική Μαγεία και τον Αστικό Σαμανισμό, για τη θεωρία των Αρχαίων Αστροναυτών και τις 62 Μαύρες Πύλες του πλανήτη μας.
Όλα αυτά συνθέτουν τη συγκαλυμμένη απόκρυφη ιστορία της Μαγείας του Χάους και απαντούν στο ερώτημα τι πραγματικά είναι το απαγορευμένο Νεκρονομικόν!...''

Πρίν μελετήσω το εν λόγω βιβλίο θέλω να πω στον ΠΕΙΡΑΣΜΟ να σας ρωτήσω:
1)H μαγεία του ΧΑΟΥΣ έχει σχέση με την ΔΙΑΣΤΑΣΗ ΜΗΔΕΝ;
2)Είναι σίγουρα οι ΜΑΥΡΕΣ ΠΥΛΕΣ 62 και ΟΧΙ ΠΑΡΑΠΑΝΩ;
3)Πόσες είναι οι μυστικές εταιρίες;
4)Oι λέγομενοι ΠΑΛΑΙΟΙ τώρα που βρίσκονται;
5)Eίστε ΑΔΕΛΦΟΠΟΙΗΤΟΣ;

ΑΝΑΜΕΝΩ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ
__________________
Τίποτα δεν είναι νεκρό, όταν μπορεί να ξαναγεννηθεί...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ΕΛΙΣΑΙΟΣ : 24-10-08 στις 09:37
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 24-10-08, 16:04
Το avatar του χρήστη Mallen
Mallen Ο χρήστης Mallen δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-06-2008
Περιοχή: from Beyond...
Μηνύματα: 409
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ΕΛΙΣΑΙΟΣ

5)Eίστε ΑΔΕΛΦΟΠΟΙΗΤΟΣ;
εμμ...αυτό με π.μ. καλύτερα, νομίζω δηλ...

(ωχ κάτι ερωτήσεις -χάσαμε τη μπάλα...)
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 27-10-08, 08:13
Το avatar του χρήστη Arrakis
Arrakis Ο χρήστης Arrakis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-01-2004
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 134
Προεπιλογή

Ενδιαφέρουσες ερωτήσεις… λοιπόν:
1) Η μαγεία του Χάους (Chaos Magic) είναι μια μαγική σχολή που αναπτύχθηκε την δεκαετία του 1970 τροποποιώντας σημαντικά τους βασικούς κανόνες αντίληψης των παραδοσιακών μαγικών συστημάτων, τονίζοντας (εκτός των άλλων) το υποκειμενικό και εκλεκτικό στοιχείο στην πρακτική τελετουργία. Για περισσότερες λεπτομέρειες, δες εδώ http://en.wikipedia.org/wiki/Chaos_magic αλλά και εδώ http://www.chaosmatrix.org/library/whatischaos.php. Όσον αφορά τώρα τη Διάσταση Μηδέν, δεν νομίζω πως αυτό που ρωτάς σχετίζεται άμεσα με το θέμα του Chaos Magic, αν και ίσως να σε ενδιαφέρει να ρίξεις μια ματιά στο τελευταίο βιβλίο του Peter Carroll, The Apophenion (2008) που παντρεύει ακόμη περισσότερο την Χαοτική Μαγεία με την σύγχρονη φυσική… όπως τουλάχιστον ο ίδιος την ερμηνεύει
2) Όχι απαραίτητα! Απλά στην συγγραφή του βιβλίου μου, χρησιμοποίησα σαν βάση την θεωρία των Saderson, Goncharov, Morozov, και Makarov (δεκαετία 70 πάλι). Πέρα από εκεί, υπάρχουν οι λιγότερο ισχυρές τοποκεντρικές Πύλες και φυσικά οι ψυχοπύλες, δλδ το «άνοιγμα» εσωτερικού δεσμού ενός οποιοδήποτε ατόμου με την «άλλη πλευρά».
3) Ασφαλώς εννοείς πόσες είναι οι μυστικές εταιρίες που εμπλέκονται με την εφαρμοσμένη λαβκραφτική μαγεία. Πέρα από αυτές που αναφέρω στην περιγραφή του βιβλίου όπου κάνεις quote, υπάρχουν ορισμένες ακόμη όπως το Cthulhu Cult στην Αμερική, το Lodge Magan στην Πολωνία και πολλές ακόμη για τις οποίες θα βρεις στο βιβλίο μου σε μικρά υποκεφάλαια, ή καταχωνιασμένες σε κάποιες από τις δεκάδες υποσημειώσεις!
4) Εξαιρετική ερώτηση! Well, ανάλογα ποια προσέγγιση ακολουθείς στο όλο θέμα. Μπορείς απλά να πεις πως βρίσκονται στην σκοτεινή άβυσσο του ασυνειδήτου σου, ή στις μακρινές γωνιές του σύμπαντος, ή στο Σύμπαν Β, ή στα άδεια κελύφη του Δέντρου του Θανάτου, ή σε μια κατάσταση ύπαρξης παράλληλη με εμάς, ή κοιμισμένοι όπως ο Μέγας Κθούλου στον βυθό της θάλασσας. Αν θέλεις την προσωπική μου άποψη όμως, η αλήθεια βρίσκεται κάπου ανάμεσα σε εκείνο το συνδετικό σημείο ανάμεσα στο συλλογικό ασυνείδητο και το Κλιφωθικό σύμπαν αντι-ύπαρξης…
5) Κοίτα, για να βιώσεις κάποια πράγματα καλύτερα, μερικές φορές χρειάζεται να ζητήσεις την βοήθεια αυτών που γνώρισαν πριν από σένα αυτό που αναζητάς!
__________________
Επισκεφτείτε τον προσωπικό ιστότοπο του Γιώργου Ιωαννίδη: www.apophenia.gr
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 06-02-09, 17:20
Το avatar του χρήστη Arrakis
Arrakis Ο χρήστης Arrakis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-01-2004
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 134
Προεπιλογή Το Βιβλίο Εξαντλήθηκε και Επανακυκλοφορεί!!

Μόλις ενημερώθηκα από την υπεύθυνη του εκδοτικού οίκου Αρχέτυπο, κ. Δ. Νικολαίδου, πως το βιβλίο μου Necronomicon έχει εξαντληθεί και πιθανότατα πολύ σύντομα να κυκλοφορήσει η δεύτερη έκδοση!
Τα νέα είναι ιδιαίτερα χαρμόσυνα διότι το βιβλίο κυκλοφόρησε μόλις πριν 4 μήνες! Ομολογώ πως ήμουν αβέβαιος για την εμπορική επιτυχία μιας τέτοιας εργασίας, διότι αναμφίβολα αποτελεί μια εξειδικευμένη μελέτη! Παρόλ’ αυτά όμως, αποδείχτηκα –ευτυχώς– λάθος!
Με την ευκαιρία, θα ήθελα να ευχαριστήσω όλους τους αναγνώστες του, μα κυρίως τους ανθρώπους που βοήθησαν στην ολοκλήρωση του, όπως και όλους αυτούς που συνδράμουν ακόμη με διορθώσεις, προτάσεις, πληροφορίες και συμβουλές για το έργο μου.
Επίσης θέλω να σας γνωστοποιήσω πως όπως έχω υποσχεθεί και γραπτός, εργάζομαι συστηματικά στην συνέχεια της μελέτης μου όσον αφορά τα πραγματικά μυστήρια της μαγείας στην Μυθολογία Κθούλου. Το deadline που έχω θέσει στον εαυτό μου είναι τέλη του 2010, ελπίζω λοιπόν πως μέχρι τότε θα έχω ολοκληρώσει την… άνοδο στο Δέντρο! Για εύλογους λόγους δεν θα ήθελα να αναφερθώ περισσότερο, αν και κατά καιρούς δημοσιεύω σημειώσεις από την έρευνα μου στο προσωπικό μου ιστότοπο (www.necronomicongnosis.gr) όπως και στο περιοδικό mystery.
Για άλλη μια φορά πάντως, ευχαριστώ όλους όσους πρόσφεραν λίγο χώρο στην βιβλιοθήκη τους για την μελέτη μου. Και σας περιμένω όλους στην Αθήνα, στην ομιλία μου στο DADA στις 23 Φεβρουαρίου με πολλές καλές ερωτήσεις και κέφι για μια δημιουργική, και ξεχωριστή κουβέντα…
__________________
Επισκεφτείτε τον προσωπικό ιστότοπο του Γιώργου Ιωαννίδη: www.apophenia.gr
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 16-07-09, 21:26
Το avatar του χρήστη Arrakis
Arrakis Ο χρήστης Arrakis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-01-2004
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 134
Προεπιλογή Ο Δεύτερος Τόμος της Έρευνας είναι Καθοδόν!

Ορίστηκε σήμερα η ημερομηνία έκδοσης (τέλη του 2010) για τον δεύτερο τόμο της μελέτης μου για το Νεκρονομικόν. Πρόκειται για μια σε βάθος εργασία (το αποτέλεσμα ενός 6μηναίου πειράματος το οποίο θα ξεκινήσω τον επόμενο μήνα) αλλά και μια περιήγηση σε ορισμένες εξαιρετικά περίεργες θεματικές για τις οποίες ελάχιστοι μέχρι σήμερα έχουν μιλήσει ανοιχτά! Όπως καταλαβαίνετε είμαι πραγματικά ενθουσιασμένος με το νέο αυτό project
__________________
Επισκεφτείτε τον προσωπικό ιστότοπο του Γιώργου Ιωαννίδη: www.apophenia.gr

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Arrakis : 16-07-09 στις 21:26
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 17-07-09, 10:23
Το avatar του χρήστη algozron
algozron Ο χρήστης algozron δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-02-2009
Μηνύματα: 136
Προεπιλογή

εγω το παράγγειλα και κόλλησε στο ταχυδρομίο...

Εχω μια δυο ερωτησούλες...
Παλία, ψάχνοντας το διαδύκτιο, έπεσα σε ενα νεκρονόμικον το οποίο είχε μόνο επικλήσεις σε έναν θεό και ανάλογα με το τι ζητούσες, διάλεγες μια απο της μορφές του για να επικαλεστείς. Είχε πολλές σφραγίδες, μία για κάθε θεότητα και μια προσευχή-τελετή και οδηγίες για τα πάντα. Στην αρχή του βιβλίου έλεγε οτι αυτό ξεκίνησε απο μια εκκλησία. Δεν θυμάμαι λεπτομέρειες... Το έχω ακόμα το βιβλίο πάντως. Αν και ποτέ δεν έκανα καμία επίκληση. Ε ερώτησή μου είναι : Αυτό το βιβλίο έχει καμια σχέση με νεκρονόμικον; Είναι κάποιο κομμάτι του ίσως;
Βρήκα και ενα δεύτερο e-book που το έχον ονομάσει νεκρονόμικον και έχει απίστευτα πράγματα μέσα. Είναι μεγάλο και ακόμα δε το διάβασα. Επιφυλάσσομαι πάντως και περιμένω να διαβάσω πρώτα αυτό που έχεις εκδώσει εσύ και χρησιμοποιόντας το σαν βάση, να διαβάσω και τα υπόλοιπα.
Συγγνώμη αλλα την δεύτερη ερώτηση την ξέχασα...
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 17-07-09, 11:40
Το avatar του χρήστη Arrakis
Arrakis Ο χρήστης Arrakis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-01-2004
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 134
Προεπιλογή

Υποθέτω ότι αναφέρεσαι στο Necronomicon Spellbook του Σίμωνα, αλλά θα βοηθούσε να μου παρέθετες τον τίτλο ή τον συγγραφέα. Όπως ίσως γνωρίζεις, υπάρχουν ήδη πάρα πολλά αγγλόφωνα βιβλία μαγείας εκεί έξω.
Όσον αφορά το δεύτερο e-book, ορισμένοι έχουν παντρέψει το Νεκρονομικόν του Σίμωνα με αυτό του Willson και κυκλοφορούν ψευδοΝεκρονομικόν σε έντυπες και μη εκδόσεις πολλών σελίδων. Κανένα από αυτά πάντως δεν λειτουργεί αν πρώτα δεν πιστεύεις στην Μυθολογία Κθούλου…
__________________
Επισκεφτείτε τον προσωπικό ιστότοπο του Γιώργου Ιωαννίδη: www.apophenia.gr
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 07:12.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.